Klíčová slova - Výrobní PMI

Biden schválil podporu infrastruktury v hodnotě 2,25 bil. USD. Zablokovanou loď v Suezském průplavu se podařilo uvolnit
01.04.2021 Americký prezident Joe Biden tento týden představit investiční plán v hodnotě 2,25 bil. USD, který se má zaměřit na výstavbu dopravní infrastruktury, telekomunikace a průmysl. Financování této podpory, včetně těch předešlých i budoucích, má být z vyšších korporátních daní, respektive ze zrušení úlev zavedených bývalým prezidentem Trumpem. Biden hodlá zvýšit daně pro firmy z 21 na 28 procent, v případě příjmů ze zahraničí ze 13 na 21 procent. Agresivní fiskálně-expanzivní politika nového prezidenta nemá historicky obdoby. Mnozí proto poukazují na to, že přichází zlomový moment, který může spustit výraznější inflaci v USA.

Ekonomický kalendář: Zasedání OPEC+ a výrobní PMI a ISM
01.04.2021 Trhy otevřely do pozitivního teritoria. Zlato se drží nad $1 700 za unci a výprodej dluhopisů si dal pauzu. Ropa se před dnešní schůzkou OPEC+ obchoduje v zisku. Ropní producentní budou diskutovat výši kvót. Trh sází na ponechání současných těžebních limitů beze změny, a to kvůli nové vlně lockdownů v Evropě. Rozhodnutí by mělo být oznámeno v průběhu odpoledne. Už ráno budou zveřejněna data PMI z Eurozóny a odpoledne se dočkáme také sady výrobních dat z USA. Dnes je první den nového měsíce a zároveň poslední obchodní den před Velikonocemi. Uvidíme, jak se to projeví na obchodní aktivitě.

RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 29.3.2021
29.03.2021 V posledních březnovém týdnu lze očekávat určitou rotaci investorů z akcií do dluhopisů. Na konci měsíců a kvartálů se totiž fondy snaží narovnávat na své plánované alokace. Předchozí pokles cen dluhopisů vede k významnému poklesu vah této třídy aktiv v portfoliích velkých institucionálních hráčů. Například cena desetiletých amerických vládních bondů se od začátku roku propadla o zhruba 6,5 %. Aby institucionální hráči toto odchýlení napravili, prodávají akcie a nakupují vládní bondy. Tato dynamika by měla přispět k dočasnému pozastavení růstu dluhopisových výnosů. Zároveň by měla způsobit určité oslabení akciových trhů. Prodeje akcií by se měly pohybovat v řádech stovek miliard dolarů. Samozřejmě nelze předpovídat načasování takových výprodejů, tradičně se jich však značná část odehraje právě v závěrečném týdnu měsíce.

Turecká lira se po vyhazovu guvernéra CB silně propadla. Rusko oznámilo, že s EU už nemá žádné vztahy
26.03.2021 Turecký prezident Erdogan po osmi měsících (opět) propustil guvernéra tamní centrální banky Naciho Agbala, což způsobilo depreciaci turecké liry, která se vůči dolaru v jednu chvíli dostala na hladinu 8,2. Důvodem “vyhazovu“ je, že se tureckému prezidentovi nelíbilo zvyšování úrokové sazeb centrální bankou. Naopak zahraniční investory Agbalovi kroky podporovali.

Podpora ve výši 1,9 bil. dolarů pro USA schválena. Přehřátí ekonomiky ani inflace se Joe Biden nebojí
12.03.2021 Průmyslová výroba v Německu v lednu překvapivě meziměsíčně klesla o 2,5 %, když se očekával mírný růst o 0,2 %. Dané údaje podle analytiků naznačují zpomalení ekonomické aktivity od začátku roku v největší evropské ekonomice.

Prudký pokles tržeb v eurozóně o 6,4 %. Růst HDP a spotřebitelské důvěry v USA překonává očekávání
05.03.2021 České hospodářství zaznamenalo v minulém roce nejhlubší propad od vzniku samostatné České republiky. Podle zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu HDP vloni pokleslo o 5,6 %. „Nejvýrazněji k poklesu, o 2,2 procentního bodu, přispěl vývoj ve skupině odvětví obchodu, dopravy, ubytování a dále průmysl o 2,1 procentního bodu,“ konstatoval ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Evropské a americké PMI ze sektoru služeb dodávají naději ekonomice
03.03.2021 Loni v únoru jsme hovořili o dobrých datech z Německa ve vztahu k loňskému německému HDP a o dobrých datech ve vztahu k důvěře německých investorů pro příštích šest měsíců. V pondělí jsme se dozvěděli o pozitivních datech týkajících se výrobního sektoru PMI v Evropě i ve Spojených státech a dnes jsme také zaznamenali pozitivní výsledky v PMI sektoru služeb.

Prognóza ČNB: Rychlejší růst ekonomiky v 2021 a trojí zvýšení sazeb. Vše však závisí na rychlosti rozvolňování
05.02.2021 Farmaceutické společnosti Pfizer a BioNTech oznámily, že hodlají od poloviny února opět zvyšovat počty dodaných vakcín do Evropské unie. Ve druhém čtvrtletí letošního roku by pak evropské státy měly obdržet o 75 milionů vakcín více, než se původně očekávalo. EU totiž potřebuje urychlit proočkování obyvatelstva.

RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 1.2.2021
01.02.2021 Přehnaná aktivita retailových investorů pravděpodobně přetrvá i v následujících dnech. U retailových brokerů dochází k opětovnému uvolnění restrikcí na nákup některých titulů. Znovu tak můžeme být svědky nárůstu volatility na titulech s vysokým short interestem. Nicméně lze očekávat i tvrdší regulaci diskusních fór, jelikož praktiky retailových traderů, kteří jednají ve shodě, připomínají manipulaci s trhem. Shortovat některé přepálené tituly, jako například GME však nedoporučuji. Květnová at the money put opce na akcie GME odpovídá cca na 68 %, ceny akcií!!! To souvisí s obrovskou volatilitou. Pro srovnání stejný kontrakt by v případě Apple vyšel na cca 10 % z ceny akcie. Některé firmy se snaží masivního cenového vzestupu využít a emitují nové akcie. Například American Airlines vydaly nové akcie za 1,1 mld. dolarů

Fed ponechal úrokové sazby beze změny. Rusnok naopak vidí dvojí zvýšení již tento rok
29.01.2021 Měnový výbor americké centrální banky na svém středečním dle očekávání ponechal základní úrokovou sazbu v rozpětí 0-0,25 %. Nákupy aktiv (kvantitativní uvolňování) také zůstanou nezměněny. Banka jako při předchozích zasedáních zopakovala, že je odhodlaná využít všech dostupných nástrojů k dosažení svých monetárních cílů.

BREAKING: Americký PMI index pozitivně překvapil
22.01.2021 Americký výrobní PMI index (flash) se v lednu zvýšil na 59,1 z prosincových 57,1. Výsledek ukazuje na pokračující expanzi průmyslové aktivity. Produkce i nové objednávky dosáhly nejvyšších úrovní od roku 2014. Tvorba pracovních míst byla nejsilnější za poslední 2 roky.

Ranní shrnutí (31. 12. 2020)
31.12.2020 V průběhu asijské seance nevládl jednoznačný směr. Nikkei a Kospi se neobchodovaly, Hang Seng přidal 0,4 %. S&P/ASX 200 ztratil 1,43 %

Fed zvýšil očekávaný růst ekonomiky na 2021. Rusnok varuje před stále velkými riziky
18.12.2020 Ratingová agentura S&P tento týden varovala, že pokud by došlo ke tvrdému brexitu (bez dohody), pak pravděpodobně přikročí ke snížení ratingu Velké Británie. Aktuální rating je AA a stabilní výhled. Ke snížení ratingu by mohlo dojít především kvůli nedostupnosti britského zboží a služeb na klíčových evropských trzích.

Ministerstvo financí i ČNB euro odmítají. ECB navýšila nákup aktiv o 500 mld. eur do března 2022
11.12.2020 Ministerstvo financí i Česká národní banka se opět shodly na tom, že zatím pro Českou republiku není vhodné přijímat euro. Toto vyplynulo z pravidelné analýzy, která vyhodnocuje plnění maastrichtských konvergenčních kritérií a úrovně sladěnosti místní ekonomiky s ekonomikou eurozóny. Vstupu do eurozóny není ani nakloněná současná vláda dle svého programového prohlášení.

Ekonomický kalendář: Na programu jsou data výrobního ISM indexu a vystoupení Powella v Kongresu
01.12.2020 Akciové trhy v Evropě otevřely na vyšších úrovních po solidních ziscích, kterých akcie dosáhly v průběhu asijské seance. Dnes je na programu více důležitých statistik a událostí. Výrobní ISM index z USA za listopad je jedním z důležitých bodů. V Kongresu dnes vystoupí guvernér Fedu Powell se svým pravidelným projevem o dalším směřování měnové politiky. Nečeká se však žádná výraznější reakce, protože text projevu už byl zveřejněn včera. Určité vzrušení však může přinést následná diskuze.

Ranní okénko - Dozvíme se, které složky nejvíce přispěly k růstu českého HDP ve třetím čtvrtletí
30.11.2020 Kromě hojného počtu ekonomických dat přinese nastávající týden také uvolňování restriktivních opatření v několika evropských státech včetně Česka. Na včerejším mimořádném jednání vláda rozhodla, že ve čtvrtek 3. prosince dojde k přechodu do třetího stupně PES. To znamená, že v omezené podobě bude možné otevřít restaurace, obchody i ostatní služby. Nicméně nařízení, jako například dodržování rozestupů nebo omezený počet zákazníků budou platit i nadále. Uvolnění opatření by v nejbližších dnech měly oznámit také vlády Velké Británie, Irska a Francie.

RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 30.11.2020
30.11.2020 Souhrnný globální index MSCI World má s aktuálním listopadovým zhodnocením 13,6% nakročeno ke druhé nejlepší měsíční výkonnosti v historii. Dominantním faktorem se stal hmatatelný progres ve vývoji vakcíny. V této fázi se již vakcíny několika farmaceutických firem nachází ve třetí fázi klinického testování. Zahájení očkování lze s vysokou pravděpodobností očekávat v polovině prosince. Pokrok na poli boje s covidem tak vede investory k očekávání rychlejšího návratu k normálu. V takovém prostředí nastává rotace investorů z růstových do hodnotových sektorů. Ty výrazněji zasáhla pandemie a jejich valuace se nyní stále nachází na zajímavých úrovních. Více hodnotové indexy, jako např. Stoxx Europe 600, v listopadu překonaly výkonnost růstových indexů, např S&P 500. Aktuální listopadová výkonnost Stoxx Europe 600 činí 14,9%, což značí nejlepší měsíční zhodnocení v historii. S&P 500 přidává 11,3%, což představuje méně než během letošního dubna. Růstové sektory totiž oživením prošly již ve dřívějších fázích covidové krize.

Ekonomika USA zaznamenala v Q3 rekordní růst o 33,1 %. Trump se smiřuje s prezidentskou porážkou
27.11.2020 Nastávající americký prezident Joe Biden oznámil první členy své vlády. Ministryní financí se má stát Janet Yellenová, která v minulosti vykonávala funkci guvernérky Fedu. Jednalo by se tak o první ženu, která by zastávala tuto funkci.

Rychlé shrnutí
23.11.2020 Asijské indexy zahájily týden růstem. ASX přidává 0.3 %, Kospi roste o 1.9 % a indexy v Číně přidávají okolo 1 %. Japonská burza byla dnes kvůli svátku uzavřena.

Ekonomický kalendář: Začíná událostmi nabitý týden
02.11.2020 Událostí číslo jedna budou v tomto týdnu americké prezidentské volby. Začínají už v úterý a jejich průběh a výsledky definují náladu na trzích v dlouhém období. Průzkumy veřejného mínění favorizují Bidena. Nicméně není radno zapomínat na poslední prezidentské volby v roce 2016, kdy dokázal navzdory průzkumům překvapivě vyhrát. Dnešní kalendář je plný výrobních indexů za říjen, nicméně často se jedná pouze o finální revize, které pravděpodobně mnoho vzruchu na trzích nezpůsobí. Indexem s největším dopadem by měl být ISM z USA, který je na programu v 16. hodin.

RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 02.11.2020
02.11.2020 Zítra se uskuteční prezidentské volby v USA. Jako reálnější se jeví vítězství Joea Bidena. Implikovaná pravděpodobnost z průměrného kurzu sázkových kanceláří dosahuje 65%. Na druhou stranu klání stále zůstává zdrojem nejistoty. Těsný výsledek může znamenat, že Donald Trump nepřizná porážku. Navíc sčítání korespondenčních hlasů se může protáhnout, takže s největší šancí ve středu ráno ještě vítěz definitivně potvrzen nebude. Trhy aktuálně hodnotí možný nástup Bidena pozitivně. Vnímají, že demokratická administrativa dokáže prosadit robustní fiskální balíčky. Pozitivní tržní reakci by tak vyvolala situace, kdy Demokraté získají přesvědčivou většinu v Senátu. Dluhový trh nyní taktéž signalizuje rostoucí pravděpodobnost vítězství Demokratů. Výnosy amerických vládních bondů rostou, což reflektuje vyšší šanci na prosazení rozsáhlých fiskálních stimulů. Ty by měly nastartovat ekonomický růst a propsat se i do nárůstu inflačních očekávání, což je negativní pro dluhopisy. Jejich se jejich výnosy zvyšují.

Ekonomický kalendář: Jednání o novém ekonomickém stimulu v USA pokračují
01.10.2020 Evropské trhy otevřely bez výrazných pohybů. Revize indexů nákupních manažerů za září z evropských zemí dopadly víceméně dle očekávání, a to včetně souhrnných dat za celou eurozónu. Odpoledne bude zveřejněn ISM výrobní index z USA a pozornost si zaslouží i pravidelná data žádostí o podporu v nezaměstnanosti z USA. Kromě makrodat se na trhu s blížícími se volbami v USA také čím dál více odráží americká politika. Pokračují jednání mezi Demokraty a Republikány o novém stimulu a dle posledních zpráv se zdá, že se rozdíly v názorech postupně stírají. Hlasování ve Sněmovně reprezentantů bylo odloženo na dnešek, ale kvůli pokračujícímu jednání se může dále zpozdit.

RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 29.9.2020
29.09.2020 Do popředí investorského zájmu se dostávají nadcházející americké prezidentské volby. Dnes večer se uskuteční první předvolební debata. Podle anket očekává 60% investorů vítězství Bidena. Hlavním scénářem zůstává, že Republikáni udrží Senát. Předpokládá se, že absolutní vítězství Demokratů - tj. prezidentský úřad a obě komory Kongresu - by spustilo na trzích výprodeje. Naopak, pokud Trump prezidentské křeslo obhájí, trhy posílí. Mezi hlavní oběti případného Bidenova vítězství patří energetický a bankovní sektor.

BREAKING: Výroba v Německu vyskočila strmě vzhůru! Služby jsou však zklamáním
23.09.2020 Indexy nákupních manažerů (PMI) byly před chvílí zveřejněny pro Německo a Francii. Výsledky nejsou jednoznačné. Největším pozitivním překvapením je strmě rostoucí výroba v Německu. Naopak sektor služeb se v obou zemích nachází v kontrakci pod 50 body.

RANNÍ SOUHRN AKCIOVÝCH TRHŮ PRO DEN 1.9.2020
01.09.2020 Investorům pomohl i slabší dolar, díky kterému jsou americké akcie atraktivnější pro zahraniční investory.

RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 31.08.2020
31.08.2020 Dnes ráno vyšly indexy nákupních manažerů v Číně. Výroba mírně zaostala za očekáváním: 51 vs odhad 51,2. Pozitivně překvapily služby, které se vyšplhaly na 55,2 a pokořily tak konsensuální očekávání ve výši 54,2. Kompozitní ukazatel se tak dostal na hodnotu 54,5, nejvyšší hodnotu od ledna 2018. Dobrý výsledek služeb hodnotí investoři pozitivně. V minulosti se vynořily obavy, že dobrý výkon čínského průmyslu souvisí s mohutnými státními intervencemi. Např. minulý týden vyšla data, že profit průmyslových společností se v červenci meziročně zvýšil o 19,6%. Naproti tomu zlepšení v segmentu služeb poukazuje na zvýšení spotřeby – ta souvisí s návratem důvěry čínských domácností. Investoři vnímají oživení spotřeby jako udržitelnější.

Rychlé shrnutí
21.08.2020 Americké indexy zakončily včerejší seanci v zelených číslech. S&P500 přidal 0.32 %, Nasdaq Rostl o 1.06 % a Dow Jones o 0.17 %.

RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 3.8.2020
03.08.2020 Donald Trump zakázal používání populární sociální sítě Tik Tok, která má čínské vlastníky. Toto rozhodnutí pramení z obav ohledně možného zneužití osobních dat více než 100m uživatelů. Americké aktivity Tik Tok by ráda odkoupila společnost Microsoft a nyní probíhají jednání. USA rovněž kritizovaly plánovaný odklad voleb do městské rady v Hong Kongu. Tyto kroky mohou opět vyhrotit vztahy mezi největšími ekonomickými velmocemi a zbrzdit dosažení finální obchodní dohody.

Ekonomický kalendář: Čekáme na ISM data z výroby
03.08.2020 Nálada na globálních trzích není na počátku nového týdne jednoznačná. Akcie hledaly během asijské seance směr, nicméně s blížící se evropskou seancí klesaly indexy spíše do negativního teritoria. Kalendáři dominují revize červencových PMI, ale pozornost investorů se soustředí na výrobní data ISM z USA (16:00). Navíc investoři se zaměří na diskuzi okolo nového stimulu v USA, obchodní rozhovory mezi USA a Velkou Británií a také dopady zásahů americké administrativy na čínský technologický sektor.

Rychlé shrnutí
31.07.2020 Americké indexy zakončily včerejší seanci smíšeně. S&P500 klesl o 0,38 % a Dow Jones odepsal 0,85 %. Nasdaq ale dokázal růst a připsal si 0,43 %.

Okénko trhu - Sentiment se zlepšil jak u nás, tak v Evropě
24.07.2020 Český statistický úřad dnes publikoval výsledky konjunkturálního šetření za měsíc červenec. Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu si oproti červnu polepšil o 9,5 bodu a dosáhl hodnoty 86,7. Na tomto zlepšení se výraznou měrou podílel posun v sentimentu u podnikatelů, když jejich ukazatel dosáhl 84,7, což je o 10,9 bodu více oproti červnu (historicky nejvyšší meziměsíční zlepšení). Podstatně méně se zvedla důvěra u spotřebitelů (jen o 2,7 bodu). Mezi podnikateli pak dominovalo zlepšení u průmyslových podniků, které nyní očekávají daleko výraznější růst výrobní činnosti v následujícím období. Po značném poklesu v Q2 se v červenci zlepšilo i využití výrobních kapacit ve zpracovatelském sektoru z 69,4 % na 76,2 % (hodnota se však nachází stále hluboko pod dlouhodobým průměrem). Podstatně menší byl nárůst sentimentu ve stavebnictví a službách, zatímco v obchodě došlo oproti červnu k poklesu. Spotřebitelé pak indikovali mírně nižší obavy ze zhoršení jejich ekonomické situace, zvýšil se však počet respondentů, kteří se obávají růstu nezaměstnanosti v příštích 12 měsících.I přes pokračující růst důvěry se hodnoty ukazatelů stále nalézají na nízkých úrovních, čili z nejhoršího jsme venku, ale k normálu zbývá ještě dlouhá cesta.

Ranní komentář: Technologie stály indexy níže, zlato 40 USD od historického maxima
24.07.2020 Akciové trhy včera korigovaly část dřívějších zisků a i tentokrát byl tahounem výprodejů hlavně volatilní technologický sektor. Nasdaq ztrácel 2,29 %, když byly pod největším tlakem hlavně akcie společností Microsoft a Apple, které klesaly o více než čtyři procenta. Sentimentu na trzích nepomohly ani výsledky nových žádosti o podporu v USA a dnes ráno na něj mají negativní dopad i zprávy z Číny, kde tamní vláda nařídila USA uzavření konzulátu v Chengdu, v reakci na nedávné uzavření čínského konzulátu v Houstonu.

Ranní nadhoz - lídři EU stále jednají o záchranném balíčku
20.07.2020 Během víkendu probíhala intenzivní jednání prezidentů a premiérů členských zemí EU, kde se snažili najít kompromisní řešení ohledně rozdělení 750 mld. EUR ze záchranného evropského fondu. Zároveň byl předmětem jednání i rozpočtový rámec EU na příštích sedm let. Klíčový spor se vede o poměr grantů a úvěrů v záchranném fondu, když šetrné země (Dánsko, Švédsko, Rakousko, Nizozemí) chtějí co nejmenší podíl přímých dotací na rozdíl od Itálie a Španělska. Shodu se nakonec najít nepodařilo, jednání by měla pokračovat dnes odpoledne.

RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 29.6.2020
29.06.2020 Ve Spojených státech stále narůstají významným tempem nové infekce covid-19. Guvernéři některých států přistupují k pomalejšímu uvolňování restriktivních opatření. Nicméně uvalování plošných karantén se nejeví jako pravděpodobný scénář. Vývoj nových infekcí způsobil mírnou korekci předchozího euforického vývoje na trzích . Přestože některé sektory, jako např. cestovní ruch, mohou být obavami z druhé vlny výrazně zasaženy, prudký propad širších indexů neočekáváme. Můžeme se dočkat volatilních reakcí na některá makrodata.

RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 22.06.2020
22.06.2020 Ve Spojených státech stále narůstají významným tempem nové infekce covid-19. K nejvýraznějším přírůstkům aktuálně dochází v Brazílii. Na rostoucí trajektorii se nachází i Indie. Vývoj nových infekcí kontrastuje s optimistickým oceněním indexů. Na druhou stranu vypadá, že v Pekingu se daří držet situaci pod kontrolou. Investoři vnímají pozitivně, že v případě opětovného výskytu přistoupí k více adresným, nikoliv plošným opatřením – tj. chytré karantény namísto karantén rozsáhlých.

Ekonomický kalendář: Pozornost se soustředí na politiky
02.06.2020 Ekonomický kalendář je v úterý takřka prázdný. Nemáme před sebou žádné důležité makro. V 9. hodiny byla zveřejněna revize vývoje českého HDP, které klesalo méně, než se čekalo - o 3,3 % (první odhad -3,6 %). Ropa by dnes mohla zaznamenat zveřejnění statistik zásob API, ale situace na ropě se postupně uklidňuje a nečekáme v reakci na data výrazný pohyb. Více čekáme od politických událostí globálního charakteru. Dopoledne Čína popřela včerejší zprávu Bloombergu o zastavení dovozu některých zemědělských komodit. Téma vztahů mezi USA a Čínou by však mělo rezonovat i nadále. Trhy také budou sledovat další kolo rozhovorů mezi Velkou Británií a EU a také nepokoje v USA. Trump pohrozil odpovědí armády, aby zajistil klid v ulicích. Mohl by také vyhlásit stanné právo, pokud by se situace zhoršila.

Forex: Pozitivní sentiment na trzích pomáhá koruně
02.06.2020 Pozitivní sentiment přetrval na finančních trzích i zkraje aktuálního týdne. Z toho těžila i koruna, když včera zpevnila o další 0,5 % a její kurz oproti euru se posunul až do blízkosti EUR/CZK 26,7. Posilovaly i ostatní měny regionu.

Okénko trhu - oživování na starém kontinentě bude zřejmě pozvolnější
01.06.2020 Český index nákupních manažerů ve výrobě si v květnu polepšil o 4,5 bodu na hodnotu 39,6 a naznačil tak mírné zlepšení podmínek v průmyslu. Data nicméně ukázala na pokračující pokles objemů výroby i nových zakázek následkem propadu poptávky způsobeného pandemií koronaviru. Karanténní opatření na trzích našich hlavních obchodních partnerů výrazně omezovala příliv zakázek ze zahraničí. Nevyužité kapacity pak přiměly firmy k redukci pracovních sil, a to i přes vládní programy na podporu zaměstnanosti. Úbytek pracovních sil tak pokračoval druhým nejrychlejším tempem od července 2009. Pokles zaměstnanosti navíc svědčí o pesimistickém výhledu a pokračující nejistotě. V rámci udržení a získání klientů výrobci v květnu opět snížili ceny svých produktů. Předpokládáme, že i v následujících měsících bychom měli být svědky pozvolného zlepšování situace ve výrobní sféře a návratu indexu PMI na vyšší úrovně. Otázkou zůstává, jak rychle se bude obnovovat poptávka po průmyslovém zboží.

Ekonomický kalendář: Pod drobnohledem bude ISM výrobní index z USA
01.06.2020 Akcie během asijské seance rostly a do černých čísel otevřela také Evropa, nálada však není po pátečním výprodeji nejlepší. Jak to tak v pondělí často bývá, tak nejsou na programu důležitá makrodata. Odpoledne se dočkáme výsledků indexů ISM a brzy dopoledne jsou na programu výsledky indexů PMI (většinou však pouze revizí). V Německu, ve Francii a některých dalších evropských státech je dnes státní svátek, takže likvidita na trzích bude nižší a cashová seance na DAXu dnes neproběhne (na instrumentu DE30 se však obchoduje).

RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 1.6.2020
01.06.2020 Ve čtvrtek zasedá ECB. Sazby zřejmě zůstanou beze změny. Očekává se, že Evropská centrální banka zvýší objem dluhopisů, který nakupuje v rámci protipandemického programu asi o 500 mld. EUR. Banka v rámci programu zatím nakoupila necelých €200 mld. vládních dluhopisů zemí eurozóny. Tímto tempem by objemy schválené v březnu vyčerpala asi do října. ECB pomohla svými akcemi k poklesu kreditních prémií u bondů jižního křídla eurozóny. Obecně se předpokládá, že nález německého ústavního soudu budou centrální bankéři ignorovat.

Ranní nadhoz - výrobní PMI naznačí pro květen mírné zlepšení
01.06.2020 Spotřebitelské ceny v eurozóně v květnu meziměsíčně klesly o 0,1%, což znamenalo další zvolnění meziroční inflace o 0,2 p.b. na 0,1%. Zveřejněné údaje byly v souladu s očekáváním analytiků. Pokles inflace až téměř k nulové hladině znamenal další vzdálení se od cíle Evropské centrální banky, který je nastaven na úroveň těsně pod 2 %. Jádrová složka cen po vyloučení potravin a energií dosáhla 1,1%, tedy stejné hodnoty jako v dubnu.
Související klíčová slova:
FOREX | Bitcoin | Kvantitativní uvolňování | Nový Zéland | Brexit | Čína | Japonsko | Moody's | Equity | Inflace | Deflace | EUR/USD | Nasdaq | Dow Jones | Rusko | USA | Nezaměstnanost | Janet Yellenová | Británie | OPEC | Spotřebitelská důvěra | Koruna | Evropská unie | HDP | Turecká lira | Měnová politika | Kanada | Austrálie | Německo | Francie | Česká měna | Polsko | Španělsko | Apple | Evropské akcie | Analytik | New York | Ceny ropy | Výsledková sezóna | Spekulace | Ropa Brent | Česká koruna | Americké akcie | Investiční fondy | Dividendy | Světová ekonomika | Poptávka | Americká ekonomika | Daně | Podpora ekonomiky | Rizika | Politika | Export | Průmyslová výroba | Nikkei | Ekonomové | Akciové trhy | Zahraniční obchod | Maloobchodní tržby | USD/CZK | EUR/CZK | USD/PLN | Spotřebitelské ceny | Míra nezaměstnanosti | Hospodářství | Sazby | Advance | Akcie | Akciový trh | Aktiva | Alokace | Analýza | Zhodnocení | Transakce | Bank of England | Bankovní rada | Bloomberg | Bod | Bundesbank | Burza | CFD | CME | Centrální banka | Centrální banky | Close | DAX | Diverzifikace | Dividenda | Dividendový výnos | Dollar | ECB | Ekonomika | Emerging markets | Emise | Euro | Eurozóna | Evropská centrální banka | Expanzivní politika | FOMC | FX | Fed | Forward | Futures | G10 | Grafy | IPO | Index cen průmyslových výrobců | Index spotřebitelských cen | Indikátor | Investice | Komodity | Korekce | Kurz | Likvidita | MMF | MetaTrader | Měna | Finanční instituce | Měny | NYSE | Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti | Obchodní bilance | Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby | Opce | Platforma | Portfolio | Put opce | Rating | Ratingová agentura | Riziko | Ropa | S&P 500 | Sentiment | Short | Splatnost | Split | Ticker | Trend | Trigger | Ukazatel | Volatilita | Výkonnost | Výnos | Bondy | Zlato | ČNB | Česká národní banka | Úrokové sazby | Analytici | Banky | Doporučení | EUR | USD | Dluhopisy | JPY | NZD | CAD | AUD | GBP | Obchodování | JPMorgan | EMU | Goldman Sachs | Evropa | Asijské akcie | Index MSCI | Americký prezident | XTB | Admiral Markets | Indexy | Úroková sazba | Investoři | Fundamenty | Fond | Exxon Mobil | Měnový výbor | Stimulační opatření | EU | Vývoj ceny | Aukce | Zasedání ECB | Ekonom | Business | Pravděpodobnost | Drahé kovy | BNP Paribas | Zisk | Kurz eura | Kurz koruny | Zkušenosti | Panika | Euforie | Výsledky | Index nákupních manažerů | Euronext | Obchodovat | MT5 | Obchodování s akciemi | Deutsche Bank | Portfolio manager | Financování | Investiční banky | Investovat | CZK/USD | Makro | Index cen | Index CPI | Eurostat | Český statistický úřad | Makrodata | Facebook | LYNX | Donald Trump | Burzy | Ceny akcií | Vzdělávání | Centrální bankéři | EURUSD | Raiffeisenbank | EPS | Index | Odpor | Podpora | Volatilní | Akcie dnes | Americká centrální banka | Analýzy | Banka | Bankovní rada ČNB | Brent | Cena | Ceny zlata | CISCO | Conference Board | Cyrrus | CZK | ČNB euro | DAX 30 | Do čeho investovat | Dolar | Ekonomický kalendář | Ekonomický růst | Ekonomika USA | Eura | Fondy | GfK | Graf | Guvernér ČNB | Hang Seng | Hrubý domácí produkt | Index PMI | Index S&P 500 | Investice do akcií | Investice do zlata | Investiční | Investiční plán | Investiční portfolio | Investovat do zlata | Irsko | ISM | Jádrová inflace | Jak investovat | Jak investovat do zlata | Jiří Rusnok | Lira | Makroekonomické ukazatele | Makroekonomický kalendář | Maloobchodní prodej | Market | Markets | MetaTrader 5 | Meziroční inflace | Míra inflace | Opce na akcie | Prezidentské volby | Prognóza | Rakousko | Reuters | Ropy | Růst HDP | Société Générale | Státní rozpočet | Shares | Stoxx | Stoxx Europe 600 | Trh | Trh s akciemi | Velká Británie | Volatility | Volkswagen | Výprodej | Vývoj ceny zlata | Zpráva | Zprávy | Zisky | EIA | ING | Put | Ex-dividend | Indie | Ministerstvo financí | Obchodní den | Redukce | ROCE | Tovární objednávky | Itálie | Spojené státy | Černé zlato | Tržby | Zaměstnanost | Western Union | Komise | Kontrakt | Federální rezervní systém | Volby | Investment | Sky News | Intesa Sanpaolo | Natixis | Microsoft | Bankovní sektor | MSCI | ABN Amro | CME Group | Caterpillar | TLTRO | Zvyšování sazeb | Thomson Reuters | Short squeeze | Dnešní fundamenty | Zasedání centrálních bank | Nákupy dluhopisů | Nastavení měnové politiky | Úspěch | Pokles cen akcií | Podnikání | Automobilový průmysl | Averze k riziku | Ministr financí | Hospodářské výsledky | Zvyšování úrokových sazeb | Energie | Prezident Fedu | Rada ČNB | Earnings | KBC | Přehled | Klid | Moneta Money Bank | Volby v USA | Christine Lagardeová | Evropské trhy | Ekonomická aktivita | Pozornost investorů | Index důvěry | Základní úrokové sazby | Lídři | Firmy | Aktuální vývoj | Akcie v Asii | Japonská burza | Xetra | JPMorgan Chase | Vladimir Putin | Britské hospodářství | Globální ekonomiky | Vládní dluhopisy | Britské banky | Walmart | Alibaba | Propad | Eurex | S&P | Agentura S&P | Guvernér | Výrobní aktivita | Ztráty | Zvýšení úrokových sazeb | Farmaceutické společnosti | Posílení koruny | Americké indexy | Historická maxima | Nejistota | Tempo růstu | Zajištění | Baidu | Ripple | Kryptoměna | Výhled | Bankéři | Nakupovat akcie | Exxon | Chevron | Konsensus | Mzdy | Predikce | Ekonomická situace | Záchranný fond | Průzkum | Data z amerického trhu práce | Krize | Investiční rozhodnutí | Inflace v Německu | Investovat do akcií | Výnosy | Americký index S&P 500 | Čínský statistický úřad | Příjmy | Spotřebitelské výdaje | Finanční domy | Alphabet | Konsenzus | Růst ekonomiky | Fiskální stimuly | HDP eurozóny | Hlavní ekonom | Švédsko | Norsko | Dánsko | Odhad HDP | Očekávání | Nezaměstnanosti v Německu | Evropský statistický úřad Eurostat | HDP v eurozóně | ex | Okénko trhu | Ranní nadhoz | Vstup na burzu | ING Groep NV | Coinbase | Jerome Powell | Binance | Robinhood | Airbnb | Globální akcie | Obchodní války | FinTech | Akcie Amazonu | OPEC+ | Podniky | Technologické akcie | Inflace v eurozóně | Prognóza ČNB | Akcie společnosti | Turecké liry | Royal Dutch Shell | Obchodní rozhovory | Zasedání OPEC | Dluhopisové výnosy | Tvrdý brexit | Nejznámější kryptoměna | Evropská komise | Základní úroková sazba | Index spotřebitelské důvěry | Globální index | Hodnota indexu | Odhady analytiků | Čínské firmy | Ukončení obchodní války | Pozornost trhu | Zvýšení sazeb | Rekordní růst | IPO Airbnb | IPO Instacart | Uber Technologies | Statistický úřad | Americké HDP | Obavy investorů | Růst americké ekonomiky | Slabší dolar | Infineon | Infineon Technologies | Ceny pohonných hmot | Odhad růstu ekonomiky | Sharpe ratio | Stav americké ekonomiky | DE30 | Guvernér Fedu | Snížení sazeb | Výnosové křivky | Pokles cen | Americké futures | Tomáš Pfeiler | Nové akcie | ISM index | Thyssenkrupp | Růst mezd | PPF | Očekávání trhu | Poptávka po ropě | Český index nákupních manažerů | Ceny palladia | Internet of Things | Akcie roku | Makroekonomický výhled | Tržby v maloobchodě | Očekávaný růst | Projevy centrálních bankéřů | Bilance zahraničního obchodu | Očekávané Earnings | Uvalení cel | Měny regionu | Automobilky | Čistý zisk | KOSPI | Rozpočet | Deficit | Jednání o brexitu | Ropná firma | Politická situace | Ropné firmy | ČNB Jiří Rusnok | Objem | Data z USA | MSFT | Obchod | Trh práce | Obchodní dohody | Růst spotřebitelských cen | ČSÚ | Německé hospodářství | Statistický úřad Eurostat | Cisco Systems | Firma | Zasedání ČNB | Maloobchodní prodeje | Applied Materials | UnitedHealth | Pfizer | Souhrn finančních trhů | Ceny průmyslových výrobců | Růst cen | Datový kalendář | Bilance | Aktuální hodnoty měny | Co bude | Dnešní makroekonomické ukazatele | GM | Největší pokles | Lagardeová | Amazon | Indexy nákupních manažerů | Den díkůvzdání | LVMH | Miliardy | Vyhlídky | Průzkumy | Hong Kong | INTC | Walt Disney | 5G | EUR Index | České hospodářství | Zveřejněná data | Nezaměstnanost v eurozóně | Vládní bondy | Hospodaření státního rozpočtu | Statistika | Předpovědi | Predikce vývoje | Technologický sektor | E-shopy | Napětí mezi USA a Čínou | Průmysl | Mzdový nárůst | ADP | PLN | Zasedání RBA | Průmyslová výroba v Německu | Visa | General Motors | Enel | Tvorba pracovních míst | Ceny potravin | Zvýšená volatilita | Stavebnictví | Koruna dnes | Inflace v listopadu | Sociální sítě | Problémy | Směřování měnové politiky | Breaking | Total | Prodeje akcií | Prognózy | Nejistoty | Státy EU | Ranní komentář | Cena za akcii | Dění na světových burzách | Přehled o dění | Přehled o dění na světových burzách | Nálada | Kontrakty | Prohlášení | United Technologies | Amgen | Airbus | Společnost Microsoft | NN Group | Míra | RWE | Vivendi | PMI z Německa | Ohlédnutí | Úroky | Měnové politiky | Předseda | Americké centrální banky | AXA | Regulátoři | Fed index | Evropská spotřebitelská důvěra | xStation5 | Disney | Americké vlády | Nike | Uber | Úbytek | Nejlepší akcie | BREAKING | Yandex | Kraft Heinz | Koruna posílila | Americká politika | Americký index | Wirecard | Nálada na globálních trzích | Investiční aktivita | Hospodaření | Zvýšení inflace | Pracovní trh | Prodej automobilů | Exact Sciences | Washington | Daimler | Finální odhad | RBA | Hodnota společnosti | ASML | ASML Holding NV | Mzdová dynamika | Luboš Růžička | Analytička | Ukazatele | SAP | iRobot | IRBT | Cenové tlaky | Ceny ve výrobní sféře | Ceny energií | Komunikace | Astrazeneca | Trump | Prezident | Výsledkové sezóny | AMGN | Koronavirus | Google | Anglie | Trhy | ASX 200 | S&P/ASX 200 | Evropské ekonomiky | Indikátor ekonomického sentimentu | Souhrnný indikátor | American Express | Stabilní výhled | Asijské indexy | Makrodata USA | Akciové trhy v Evropě | Negativní dopad | Pokles | Situace | Závislosti na Číně | Nejvýraznější pokles | Počet zákazníků | Meziroční růst | Vít Hradil | Epidemie koronaviru | Pandemie | IHNED | DISH | Boeing | Raiffeisenbank a.s. | Zpomalení růstu | Pochybnosti | Zlepšení | Úsilí | Akcie Alphabet | Obchody | Rozpočtový rámec | Výdaje | Čínská vláda | PMI za leden | Americký ISM | PMI pro sektor | Fresenius Medical | Adidas | Sazby beze změny | SEC | Rozhodování | Americké ekonomiky | Americké banky | Natural Gas | Britský statistický úřad | Inflace v lednu | Valuace | COVID-19 | Deutsche Telekom | Snížení ekonomické aktivity | Ekonomické aktivity | Americký PMI | PMI ze sektoru služeb | Gilead Sciences | Konjunkturální průzkum | Prudký propad | FinTech akcie | Index nákupních manažerů ve výrobě | Data PMI | Šéfka ECB | Zpřesněný odhad | Průměrná mzda | Stabilita | Shortovat | Německé maloobchodní tržby | Cestovní ruch | Vývoj | Nižší sazby | Mzda | Cenová válka | Lídři EU | Restrikce | Prudký pokles | Lufthansa | Program nákupu aktiv | Profitovat | Tencent | Další vývoj | Karanténní opatření | Restriktivní opatření | Stimuly | Největší propad | Cenový vývoj | Asijská seance | Fiskální balíček | Stimul | Nákupy aktiv | Měnové podmínky | Měnové zasedání | Spotřebitelé | Dopady pandemie | Pandemie COVID-19 | Dopady pandemie COVID-19 | Počet nakažených | Žádosti o podporu | JPMorgan Chase & Co | Další pokles | Ahold Delhaize | Wolters Kluwer | Unilever | Hlavní centrální banky | Index ISM | Manufacturing | Republikáni | Demokraté | Domácnosti | Evropská opatření | Japonský ministr financí | Ministryně financí | Nákup aktiv | Citrix | Citrix Systems | Mitch McConnell | Dávky v nezaměstnanosti | Další růst | Růst | Vyšší výnosy | American Airlines | Objem dluhopisů | Signál | Index spotřebitelské nálady | Ratingová agentura S&P | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti | Tisková konference | Počet Američanů žádajících o podporu | Potenciál | Allianz | E-commerce | Ekonomiky | Slovensko | Války | Schodek | Práce | Údaje | DPH | Eni | Výroba v Německu | Situace na ropě | UnitedHealth Group | Ekonomické oživení | Nárůst nezaměstnanosti | Výpadky | WMT | Microsoft Corp | Dodavatelské řetězce | Úspory | Procter & Gamble | Statistiky | Vzrušení | Uzavření trhů | Trade | S&P500 | Chesapeake Energy | Reddit | Debata | PMI ve službách | Evropské indexy | Posílení | Omezení pohybu | Joe Biden | Větší pokles | Data z trhu práce | Spotřebitelský sentiment | Korekce na trzích | Očekávané výsledky | 3M | 737 MAX | Zasedání Evropské centrální banky | Rozhodnutí o sazbách | HDP report | Shell | Maloobchod | FDA | Gilead | Český státní rozpočet | ISM pro sektor služeb | Soudní dvůr | PMI pro sektor služeb | Maloobchodní tržby v eurozóně | PEPSICO | Dovoz | MSCI World | Australský premiér | Pokles ekonomické aktivity | Deflační tlaky | Zadlužení | Expanze | Kontrakce | Američtí regulátoři | Zveřejněné údaje | Evropský datový kalendář | NKE | Merck KGaA | Merck | RBI | Expedia | Royal Caribbean | Vakcína | Sektor služeb | CL | Advance Auto Parts | PMI v eurozóně | Ekonomické zotavení | Ztráty zaměstnání | Mondelez | JDE | Unie | ČR | Nové úvěry | Rozhodnutí FOMC | Pozitivní sentiment na trzích | Pozitivní sentiment | Sentiment na trzích | PEPP | Předkrizové úrovně | Počet nových žádostí o podporu | Banky v eurozóně | Americká nezaměstnanost | Sanofi | Stimulační balík | Propad cen | Covid | Nárůst nově nakažených | Technologické firmy | Infekce Covid | Index průmyslové výroby | Představenstvo | Finanční ústavy | Restrukturalizace | Nové žádosti o podporu | Fintech společnosti | TTWO | Nárůst nových infekcí | Jasný signál | Sony | E.ON | Johnson & Johnson | Ocenění | Šance | Německý maloobchod | Ceny | Američtí politici | Rozdíly v názorech | Verizon Communications | Zotavení ekonomik | Akcie těžařů | Německý ukazatel | Progres | Forward guidance | Zlatá horečka | Důvěra | Caixin | Program skupování aktiv | Skupování aktiv | Cenové hladiny | Erdogan | Turecký prezident | Deutsche Lufthansa | Worldometers | Pokles tržeb | Air Liquide | Coca-Cola | Ceny v eurozóně | Výrobní sektor | Výrobní index ISM | Výrobní index | Sinopharm | Prezidentské volby v USA | Qualcomm | Zasedání FED | Spotřebitelské ceny v eurozóně | Zhoršení pandemie | Spotřebitelská důvěra v Německu | Důvěra v Německu | Evropský statistický úřad | Biden | Míra nezaměstnanosti v Německu | Marathon | Vinci | Ranní okénko | Tržby v eurozóně | Průmyslové zakázky | Změna politiky | Americké prezidentské volby | Walgreens | Akcie Sony | Epidemiologická situace | Zhoršující se epidemiologická situace | Protiepidemická opatření | Nařízení | Intel | Investice do solární energie | Solární energie | SolarEdge Technologies | SEDG | JPM | GS | Moneta | Pandemický program | SAP AG | Dividendové strategie | Pravidelný příjem | Příjem díky dividendám | Jak na pravidelný příjem | CSCO | Dluhový trh | SolarEdge | Zynga | ZNGA | Electronic Arts | Bidenovy plány | Pfizer a BioNTech | Hospodářský vývoj | QCOM | Proražení | GME | GameStop | Linde | Siemens | Bayer | BASF | Deutsche Post | Deutsche Boerse | Vonovia | Fresenius SE | Fresenius | Henkel | Beiersdorf | Continental | HeidelbergCement | Covestro | Vakcinace | BIDU | Očkování | MGM | Vakcína a covid | Německá inflace | Brands | Makrodata EMU | Shopify | Acacia Communications | Bidenův stimulační balík | MRK | WU | Philips | Konference FOMC | Tisková konference FOMC | Akcie Gamestop | PEP | WallStreetBets | Akcie GME | GameStop (GME) | Reddit WallStreetBets | Velké investiční fondy | Express | Aktivita retailových investorů | UNH | Anheuser-Busch inBev | Zajímavé akcie | Akcie 2021 | Co je Sharpe Ratio? | Tyson Foods | Prezident Joe Biden | Americký prezident Joe Biden | Kering | AIG | FinTech akcie 2021 | SPWR | Manufacturing PMI | Air | IPO Coinbase | Kryptoměnový gigant | Banco Santander | 5G akcie | Nejlepší 5G akcie | Akcie roku 2021 | Výprodej dluhopisů | Prezident Erdogan | Zablokování Suezského průplavu | Loď Ever Given | Ever Given
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | USA | Index | Trh | Reuters | Pozice | ČTK | Banky | Výhled | Rezistence | FOREX | Banka | Obchodování | EUR/USD | Indikátor | FXstreet | Graf | ROCE | Euro