Neděle 28. únor 2021 02:02
reklama
BOSSA zlato
reklama
Admiral Markets
reklama
Dukascopy

Klíčová slova - Kupní síla

img

Průměrná mzda v ČR překonala očekávání, teprve podruhé v historii ČR je nad 35 tisíci korunami. Mzdám svědčilo rychlé letní nastartování průmyslu, zhruba 2,6 milionu zaměstnanců ale na průměrnou mzdu nedosáhnou

04.12.2020 Průměrná mzda v ČR překonala v letošním třetím čtvrtletí teprve podruhé v historii hranici 35 tisíc korun. Činila 35 402 korun. Je to ovšem částka, na kterou dosáhne zhruba jen třetina zaměstnanců, další přibližně dvě třetiny na ni nedosáhnou. To znamená, že na tuto průměrnou mzdu nedosáhne přes 2,6 milionů tuzemských zaměstnanců, zatímco zhruba 1,3 milionu z nich ano.
img

Letošní topná sezóna bude levnější než ta loňská, díky koronaviru. Koncem letoška a v příštím roce navíc výrazně zmírní i celkové zdražování v ekonomice

11.09.2020 Inflace v Česku je stále nepříjemně vysoko. V srpnu sice zpomalila, ale jen nepatrně. Stále znatelně převyšuje cíl České národní banky ve výši dvou procent. Za normálních okolností by centrální banka na inflaci čítající meziročně 3,3 procenta, což právě je její srpnová úroveň, reagovala zpřísněním měnové politiky. Nyní však okolnosti samozřejmě rozhodně normální nejsou. Navíc lze očekávat, že inflace se v nadcházejících měsících postupně vrátí blíže k cíli ČNB, byť tato její cesta níže se protáhne hodně do příštího roku.
img

Ranní okénko - Statistika z amerického trhu práce poodhalí stav tamní ekonomiky

04.09.2020 Dnes zkraje dne zveřejní Český statistický úřad informace o maloobchodních tržbách za červenec. Očekáváme meziroční pokles o 2,6 % (včetně aut). To ale znamená navázání na zlepšující se trend. Vyjma aut počítáme s meziročním poklesem o -1,2 %.
img

Průměrný Čech reálně zchudl, poprvé za téměř 7 let

03.09.2020 Průměrná mzda v České republice ve druhém čtvrtletí letošního roku nominálně meziročně vzrostla o 0,5 %, což ovšem po očištění o inflaci znamená reálný pokles o 2,5 %. Kupní síla průměrného výdělku tak vykázala pokles poprvé od závěru roku 2013. Mezikvartálně to odpovídá snížení mezd o 3,1 % (po sezónním očištění). Průměrný Čech ve druhém čtvrtletí roku 2020 pobíral 34 271 Kč měsíčně, zatímco medián, tedy hranice mezi horní a dolní polovinou zaměstnanců, poklesl na 29 123 Kč. Snížil se i průměrný evidenční počet zaměstnanců, a to o 3,4 % meziročně. Za celé první pololetí letošního roku pak oproti tomu loňskému mzdy narostly o 2,7 %, což odpovídá reálnému poklesu o 0,7 %. Celkově je výsledek jen mírně slabší, než činily naše i tržní předpoklady. Pro vysvětlení pochopitelně nemusíme chodit daleko – český trh práce po předchozím mimořádně příznivém období nemohla nezasáhnout virová pandemie a s ní spojené ekonomické restrikce.
img

Vláda už začíná mluvit o zvyšování daní, zatím jen těch z „neřestí“. V příštích letech ale přijde na vznik zcela nových daní, růst daní z pohonných hmot, nemovitostí či na navýšení DPH

01.09.2020 Žít na dluh nelze věčně. Vláda se začíná vážně zabývat tím, jak zalátá rekordní výpadek veřejné kasy. V letošním roce je třeba počítat se schodkem minimálně 400 miliard korun. V příštím roce nelze vyloučit deficit až kolem 300 miliard korun. To dohromady představuje minimálně 700 miliard korun. Podstatnou část této obrovské sumy musí vláda vzít řadovým občanům a firmám ve formě daní, protože sama žádné peníze nevydělává.
img

Okénko trhu - Hra o daně

18.08.2020 Ministryně financí dnes dopoledne zahájila jednání s předsedou ČSSD, vicepremiérem Janem Hamáčkem. Kromě projednávání státního rozpočtu na příští rok je v plánu také jednání o zrušení superhrubé mzdy a o změnách v sazbách daně z příjmu. Schillerová minulý týden představila šest různých variant superhrubé mzdy a úpravy daně z příjmu v rozmezí od 15 % do 19 %. Cíl je, že plán snížení daně přidá peníze do kapes spotřebitelů. To na druhé straně ale sníží příjmy ve státním rozpočtu, který je už tak zatížen pandemií. Kupní síla spotřebitelů by se tak zvýšila, což by mělo mít pozitivní vliv na domácí poptávku, která zůstává v důsledku pandemie nadále slabá. Spoléhat se na tento efekt je v době krize a nejistoty ošemetné. Poslední průzkum spotřebitelské důvěry naznačil, že ačkoliv se důvěra spotřebitelů zvyšuje, jejich obavy o vlastní budoucí finanční situaci přetrvávají, což podněcuje vyšší míru spoření a tvorby finančních rezerv. Efekt snížení daně z příjmu by tak mohl být zaznamenán v úsporách namísto v poptávce, obzvlášť pokud se nepodaří zacílit především nízkopříjmové skupiny, které jsou pademií zasaženi obecně více a kteří navíc mají vyšší sklon ke spotřebě (nízký sklon k úsporám).
img

Proč citelná česká inflace není zlé znamení

15.08.2020 Růst cen v Česku ani po půl roce koronakrize nepolevuje. Ale je to stále ještě docela přijatelná daň za jen velmi pomalu rostoucí nezaměstnanost.
img

V Česku lidé za „hříchy“ – tabák, alkohol, drogy a prostituci – utrácí o 100 procent více než na začátku tisíciletí, plyne z nových údajů Eurostatu

09.08.2020 Lidé v Česku loni za „hříchy“ utratili historicky rekordní sumu přes 220 miliard korun. Vyplývá to z údajů, které nově zveřejnil Eurostat. Mezi hříšnou spotřebu se řadí útraty z alkohol, tabák, drogy a prostituci.
img

Výroba zmrzliny v ČR se loni dramaticky propadla. Češi stále více dychtí po prémiových značkách, často z dovozu, jehož objem byl loni rekordní – 1,7 miliardy korun

09.08.2020 V Česku se loni vyrobilo 40,4 milionu litrů zmrzliny. Vyplývá to z údajů, které tento týden zveřejnil Eurostat. Na poměry tohoto tisíciletí se jedná o nadprůměrný údaj. V průměru se totiž v letech 2001 až 2019 v ČR vyrobilo 36,3 milionu oblíbené chladivé pochoutky ročně.
img

Koruna za poslední dva měsíce posiluje nejvíce ze všech měn světa. A to jak proti dolaru a euru, tak i proti třeba turecké liře, švýcarskému franku či chorvatské kuně; dovolené tedy zlevňují

29.07.2020 Češi, kteří se chystají na dovolenou, se kromě odpočinku mohou těšit i na výrazně lepší ceny, než s jakými ještě nedávno počítali. Alespoň tedy po přepočtu do české měny. Koruna totiž v posledních dvou měsících posílila nejvíce ze všech měn světa jak vůči americkému dolaru (o 7,5 procenta), tak vůči euru (1,8 procenta).
img

Jediná jistota: Nemovitosti zdraží. Otázka je, kdy přesně…

26.05.2020 Když se nedávno poprvé historii prodávala ropa za zápornou cenu, mnozí si ťukali na čelo. Kdo to kdy viděl, aby kupující dostal ještě navrch zaplaceno za to, že něco kupuje.
img

Čechům opakovaně roste pracovní výdělek rychleji než Slovákům a bude tak tomu i po koronakrizi, říká Evropská komise. Přitom není zdražování jako zdražování, jak ukazuje případ růstu cen cukru

24.05.2020 V médiích a na sociálních sítích se teď často objevuje informace, že v Česku je zdražování nejvýraznější v celé Evropské unii. Buďme přesnější. V Česku je nyní nejvýraznější inflace, tedy meziroční růst cenové hladiny. Tento růst v dubnu vykázal hodnotu 3,3 procenta, která byla pro daný měsíc opravdu nejvyšší mezi všemi zeměmi EU.
img

Pohonné hmoty zlevňují. Benzín prohlubuje své takřka jedenáctileté minimum a je právě teď v ČR nejdostupnější minimálně od druhé světové války

07.05.2020 Ceny pohonných hmot v ČR v uplynulém týdnu zmírnily svůj propad z předešlých sedmi dní. Zlevňování je v posledních takřka čtyřech měsících prakticky soustavné. Bude navíc ještě pokračovat, byť s postupným otevíráním naší i zahraničních ekonomik během května postupně ustane.
img

Benzín je právě teď v ČR nejdostupnější minimálně od druhé světové války. Za průměrnou mzdu jej lze koupit pětkrát více než roku 1953 či šestkrát více než v roce 1990

05.05.2020 Pohonné hmoty v ČR jsou v těchto dnech nejdostupnější v celé historii země minimálně od druhé světové války. Za celou tu dobu totiž v českých zemích nikdy nebylo možné za částku odpovídající průměrné hrubé měsíční mzdě pořídit tolik litrů benzinu či nafty jako právě v horké současnosti. Důvodem je zejména obecná ekonomická prosperita celé druhé poloviny končícího desetiletí, ale nejnověji také mimořádný vývoj na světovém trhu s ropou.
C:\fakepath\trading-1.png

Technická analýza během krize koronaviru: Hlavní je zachovat chladnou hlavu

16.04.2020 Trading může být během rozvášněné krize koronaviru adrenalinovým sportem. Technická analýza se s černou labutí dostává do apokalyptického nádechu a předvídá, že akcie a komodity shoří v plamenech pekelných. Je takřka českou specialitou orientovat se výhradně na exaktní indikátory a čísla, které mají předvídat budoucnost. Jak zachovat hlavu a jakým chybám se vyvarovat?
img

Nemovitosti v ČR zdražovaly před úderem koronaviru dvojnásobným tempem oproti situaci v EU. Jak se jejich ceny budou vyvíjet nyní?

10.04.2020 Ceny nemovitostí v ČR rostly v posledním loňském čtvrtletí šestým nejrychlejším tempem v celé EU. Meziročně přidaly 8,9 procenta. Rychleji reality zdražovaly v Lucembursku, na Slovensku, v Chorvatsku, v Polsku a v Lotyšsku. V Portugalsku pak rostly stejně rychle jako v ČR.
img

Demografické nedostatky ovlivní ekonomiku

06.04.2020 Mnozí investoři jsou toho názoru, že nejnovější vývoj na trzích v souvislosti s pandemií viru COVID-19 představuje jen dočasný propad 10letého dlouhodobě býčího trhu, podobný těm, k nimž došlo v letech 2011 a 2016. Jejich hlavním argumentem je, že uvolněná monetární politika, tedy nízké úrokové sazby a přizpůsobivá monetární politika, jako je QE, zafunguje jako hlavní hnací síla trhu.
C:\fakepath\stribro-trader.jpg

Komodita jménem stříbro a zajímavosti, které jste o něm možná nevěděli

19.12.2019 Už tisíce let používají lidé stříbro jako investici k uchování hodnoty. Kromě toho, že stříbro, stejně jako zlato, platina a několik málo dalších prvků, patří mezi vzácné kovy, tak navíc k tomu ještě disponuje i několika výjimečnými vlastnostmi, jakými například jsou poddajnost, lesklost, elektrická vodivost a v neposlední řadě také antibakteriálnost (zabíjí bakterie). Napříč tomu, že všechny tyto vlastnosti dělají ze stříbra důležitý a cenný kov, tak jsou jen „pouhým“ minimem v porovnání s celkovou důležitostí stříbra v celosvětové ekonomice.
Související klíčová slova: FOREX | Technická analýza | Intervence | Čína | Peníze | Stříbro | Equity | Inflace | Deflace | OECD | EUR/USD | Rusko | USA | Nezaměstnanost | Koruna | HDP | Monetární politika | Austrálie | Německo | Česká měna | Polsko | Španělsko | Analytik | Ceny ropy | Ropa Brent | Americké akcie | Poptávka | Recese | Daně | Rizika | Politika | Průmyslová výroba | Ekonomové | Maloobchodní tržby | USD/CZK | EUR/CZK | USD/PLN | Míra nezaměstnanosti | Spready | Hospodářství | Kapitál | Sazby | Akcie | Akciový trh | Aktiva | Analýza | Zhodnocení | Bloomberg | CFD | Centrální banka | Centrální banky | Demo účet | Ekonomika | Euro | Exponenciální klouzavý průměr | Fed | Finanční trhy | Index spotřebitelských cen | Indikátory | Investice | Klouzavý průměr | Komodity | MACD | Měna | Měny | Nabídka | P/E | Pozice | Prodejní cena | Platina | Riziko | Ropa | Stagflace | Trading | Trend | Wall Street | Zlato | ČNB | Úrokové sazby | Banky | EUR | USD | Dluhopisy | Obchodování | Finanční krize | Cena ropy | Saxo Bank | Globální ekonomika | Investoři | EU | Ekonom | Zisk | Zkušenosti | Výsledky | Bohatství | Obchodovat | Investiční společnosti | Investovat | Eurostat | Český statistický úřad | Portugalsko | Lukáš Kovanda | Obchodníci | Vzdělávání | Centrální bankéři | Raiffeisenbank | Index | Volatilní | Analýzy | Banka | Brent | Cena | Cena ropy brent | Cena stříbra | CZK | Česká ekonomika | Dolary | Finanční kapitál | Fondy | Graf | Investiční | Investiční poradenství | Jádrová inflace | Komodita | Makroekonomické ukazatele | Meziroční inflace | Moving Average | Nemovitosti | Reuters | Ropy | Signály | Trh | Twitter | Volatility | Zprávy | Benzín | Měď | ROCE | Tovární objednávky | Itálie | Tržby | QE | Světové ekonomiky | Komise | Federální rezervní systém | Cukr | Investment | Ceny nemovitostí | Thomson Reuters | Úspěch | Hospodářské výsledky | Energie | Zlevnění ropy | Podnikatelé | Klid | Sázet | Firmy | Inflační tlaky | Intervence centrálních bank | Šok na trhu | Globální ekonomiky | Propad | Ztráty | Nejistota | Světové finanční krize | Světová finanční krize | Saúdská Arábie | Stagnace | Daně z příjmů | Obchodování na devizovém trhu | CySEC | Výhled | Bankéři | Mzdy | Průzkum | Krize | Inflace v Česku | Výnosy | Shazování peněz z vrtulníku | Příjmy | Hlavní ekonom | Očekávání | Purple Trading | Okénko trhu | Vzácné kovy | Saxo | Slabší koruna | L.F. Investment Limited | Inflace v eurozóně | Obchodníci s ropou | Czech Fund | Spotřebitelská inflace | Mileniálové | Christopher Dembik | Obchodování se CFD | Dopady na ekonomiku | Evropská komise | Nemovitostní trh | Makroekonomické strategie | Inflace v ČR | Statistický úřad | Cena pohonných hmot | Ceny pohonných hmot | Riziko recese | Vývoj na trzích | Pohonné hmoty | Růst mezd | Kurzarbeit | Vyzkoušet si trading | Trinity Bank | Hospodářské krize | Mnoho ziskových obchodů | Hazard | Deficit | Trinity | Objem | Český trh práce | Trh práce | Ceny pohonných hmot v ČR | ČSÚ | Technické analýzy | Růst cen | Studie | Vysoké riziko | Aktuální hodnoty měny | Co bude | Dnešní makroekonomické ukazatele | Vývoj trhu | Nízké úrokové sazby | Nadhodnocení | Miliardy | Vyhlídky | Záhada | Helena Horská | Hlavní ekonomka | Ekonomka | Statistika | Průmysl | Mzdový nárůst | PLN | Využití stříbra | Propouštění | Zdražování | NAFTA | Nejistoty | Míra | Měnové politiky | Historie těžby stříbra | Objem těžby stříbra | Odkud se stříbro bere? | Země s největšími stříbrnými rezervami | Šperky | Co ovlivňuje hodnotu stříbra? | Nabídka a poptávka | Stříbrný šrot | Kupní síla amerického dolaru | Ceny substitutů | Největší stříbrná loupež | Státy s největší produkcí stříbra | Bydlení | Ztráta | NERV | Citelné zdražování | Miliardy korun | Tuzemská ekonomika | Růst poptávky | Nízké ceny ropy | Pracovní trh | Inovace | Znehodnocení koruny | Míra nezaměstnanosti v ČR | Budoucnost | Dramatické dopady | Zemědělství | Česká inflace | Zdražující bydlení | Vyšší inflace | Ukazatele | Spotřebitel | Nájmy | Koronavirus | Trhy | Virus | Pokles | Situace | Zdražovat | České měny | Meziroční růst | Pandemie | Boeing | Raiffeisenbank a.s. | Výdaje | Dopady koronaviru | Německé tovární objednávky | Průměrná cena | Poptávky po ropě | COVID-19 | Ekonomické aktivity | Průměrná mzda v ČR | Průměrná mzda | Vývoj | Šok | Mzda v ČR | Průměrná hrubá měsíční mzda | Mzda | Restrikce | Šíření viru | Stimul | Historický pád cen | Ošetřovné | Domácnosti | Alena Schillerová | Ministryně financí | Spoření | Růst | Koronavirové krize | Signál | Potenciál | Boj s koronavirem | Ministryně financí Alena Schillerová | Ekonomiky | Ekonomický propad | Italové | Války | Práce | Koronakrize | Údaje | DPH | Pohonné hmoty v ČR | Nemovitosti v ČR | Ceny nemovitostí v ČR | Národní ekonomická rada vlády | Národní ekonomická rada vlády (NERV) | Cena benzínu | Nadprodukce | Jiří Makovský | Krize koronaviru | Majitel | Růst daní | Nizozemsko | Ekonomické restrikce | Podpůrná opatření | Zaměstnanci | Expanze | RBI | Spekulovat | Důvěra spotřebitelů | Pronájem nemovitosti | JDE | ČR | Znovunastartování ekonomiky | Antivirus | Podpůrné programy | Výplata | Covid | Vyšší daně | Propad české ekonomiky | Situace na trhu práce | Ceny | Spotřební daně | Důvěra | Objem dovozu | Výroba zmrzliny v ČR | Výroba zmrzliny | Růst cen v Česku | Průměrné mzdy | Statistika z amerického trhu práce
Nejčastější klíčová slova: USD | EUR | USA | Index | Trh | Reuters | Pozice | ČTK | Banky | Výhled | Rezistence | FOREX | Banka | Obchodování | EUR/USD | Indikátor | FXstreet | Graf | Euro | ROCE

Předchozí klíčová slova

Kubánská ekonomika
Kubánská vláda
Kubánské měny
Kuds Kásim Sulejmání
Kukuřice
Kulatá čísla na forexu
Kupci
Kupci zlata
Kupní opce
Kupní opce (call option)

Následující klíčová slova

Kupní síla amerického dolaru
Kupón
Kupón dluhopisu
Kupónový dluhopis
Kupónový výnos
Kupování akcií
Kupovat dluhopisy
Kupující fyzického zlata
Kurs české koruny
Kurs ČNB
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
RoboMarkets CopyFX
Potvrďte prosím... Zavřít