Sobota 27. duben 2024 09:08
reklama
Purple trading AI
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new

Obnovení růstu reálných mezd a zlepšení tuzemské poptávky

01.09.2023 17:47  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Růst nominálních mezd podle našeho odhadu ve druhém letošním čtvrtletí zpomalil na 8,5 % y/y a 1,7 % q/q. Ještě výrazněji se však zmírnila dynamika spotřebitelských cen, a průměrná reálná mzda tak mezičtvrtletně vzrostla o 1,3 %. Tím podle nás započal trend postupné kompenzace hlubokého propadu kupní síly zaměstnanců z posledních dvou let. V souladu se zlepšením reálných příjmů domácností a s ohledem na jejich vysokou úroveň nahromaděných úspor očekáváme, že pokračovalo postupné oživení spotřebitelské poptávky. Ve výsledku tak pro červenec předpovídáme další mírné meziměsíční zvýšení maloobchodních tržeb. Naopak k nepatrnému meziměsíční poklesu pravděpodobně došlo v případě průmyslové produkce, kde se projevil vliv celozávodních dovolených. Očekáváme, že inflace v srpnu opět klesla, a to z 8,8 % na 8,2 % y/y. Zatímco ceny potravin a regulované ceny pravděpodobně zaznamenaly další meziměsíční pokles, ceny pohonných hmot výrazně rostly. Jádrová inflace podle našeho odhadu v srpnu zpomalila z 6,8 % na 6,0 % y/y. ČNB podle nás bude držet úrokové sazby beze změny až do konce roku a příští rok začne s jejich rychlým snižováním.

Reálné mzdy se odrazily ode dna

Odhadujeme, že průměrná nominální mzda ve druhém letošním čtvrtletí vzrostla meziročně o 8,5 % po růstu o 8,6 % zaznamenaném v prvním čtvrtletí. Zpomalení očekáváme také u mezičtvrtletní mzdové dynamiky, která podle nás dosáhla 1,7 % q/q (po sezónním očištění) po 2,9 % o čtvrtletí dříve. Vzhledem k tomu, že ale ještě rychleji zvolnil růst spotřebitelských cen, kupní síla průměrné mzdy se podle našeho odhadu během Q2 23 zvýšila po sezónním očištění o 1,3 % q/q, což by bylo její nejvyšší tempo růstu od Q2 21. Zvyšování reálných mezd bude podle nás pokračovat i ve zbytku letošního roku, zčásti jako kompenzace jejich hlubokého propadu v předchozích dvou letech. V průměru za celý rok ale ani námi očekávaný růst nominální mzdy o více než 9 % na pokrytí 11% inflace znovu stačit nebude.

Dosud odolný růst průmyslové výroby se v červenci zřejmě přerušil

Navzdory negativní náladě v průmyslu vyplývající z průzkumů sentimentu byla tuzemská průmyslová výroba ve Q2 23 silná. Podle dat národních účtů za druhé čtvrtletí vzrostla hrubá přidaná hodnota (HPH) ve zpracovatelském průmyslu mezičtvrtletně o 1 %, což přispělo +0,3 pb ke zmírnění celkového poklesu HPH v národním hospodářství o 0,2 % q/q. Ostatní odvětví průmyslu, především tedy energetika, naopak růst významně brzdily, zřejmě v souvislosti se snahou firem a domácností o energetické úspory. Po robustním růstu o 0,9 % m/m v červnu očekáváme, že průmyslová produkce v červenci meziměsíčně mírně klesla o 0,2 % v důsledku celozávodních dovolených; částečně se pak bude jednat o korekci předchozích značných nárůstů v některých odvětvích. Největší domácí producent aut v posledním červencovém týdnu pozastavil výrobu. To pokračovalo i na začátku srpna a mělo by se odrazit ve slabší produkci v obou měsících. Červnová výroba aut dle dat ČSÚ v reálném vyjádření dosáhla druhé nejvyšší úrovně v historii časové řady, lepší byl už jenom letošní březen. Odhadujeme, že výroba aut zůstala silná díky realizaci nevyřízených objednávek. Červenec a srpen jsou běžně spojeny s vyšší mírou nejistoty a volatility průmyslové výroby vlivem efektu dovolených. Mimo jiné čekáme, že v některých odvětvích došlo ke korekci předchozího silného růstu, např. výroba ve farmaceutickém průmyslu vzrostla meziměsíčně o 14,5 % a 19,6 % v květnu a červnu.

I přes mírné zlepšení PMI a důvěry v průmyslu podle ČSÚ se oba indikátory nachází poblíž nejnižších hodnot od začátku pandemie. Subindex prvně zmíněného průzkumu hodnotící výrobní podmínky v červenci nepatrně vzrostl o 0,2 b. na 40,9 b. Stále však platí, že průzkumy výrazně přeceňují slabost průmyslové výroby, která nadále těží z postupné realizace dosud nevyřízených objednávek. V posledních měsících navíc došlo ke stabilizaci vývoje nových zakázek, což dokládá i nepatrné zlepšení v hodnocení stavu zakázek vyplývající z konjunkturálního průzkumu ČSÚ. V Německu reálný objem nových zakázek v květnu a červnu dokonce výrazně rostl, a to o 6,2 % a 7,0 % m/m. Podle našeho odhadu produkce zpracovatelského průmyslu v červenci klesla o 0,5 % m/m. Nejistotu kolem červencového údaje navíc zhoršují pokračující plánované odstávky jaderných bloků JE Dukovany. V meziročním vyjádření očekáváme, že průmyslová výroba vzrostla o 0,8 % y/y (WDA, NSA).

Pozvolné oživení spotřebitelské poptávky by mělo pokračovat

Očekáváme, že maloobchodní tržby bez prodejů aut nadále mírně rostly. Podle našeho odhadu byly v červenci reálné tržby meziměsíčně vyšší o 0,5 % po červnovém růstu o 0,3 % m/m. Spotřebitelský sentiment sice ve srovnání s loňským rokem zaznamenal v minulých měsících významné zlepšení – hlavně vlivem nižších obav z růstu cen – i tak ale zůstává jeho úroveň vysoce podprůměrná a v podstatě odpovídá lokálním minimům z dob pandemie. Zatímco reálný objem finančních prostředků plynoucích do státního rozpočtu z výběru daně z přidané hodnoty indikuje nárůst maloobchodních tržeb, data transakcí platebními kartami naopak ukazují na jejich pokles. To jen dokládá přetrvávající vyšší míru nejistoty ohledně dalšího vývoje spotřebitelské poptávky. K oživení spotřeby domácností by podle nás mělo přispět obnovení mezičtvrtletního růstu reálných mezd, k čemuž podle našeho odhadu došlo již v letošním druhém čtvrtletí. Spolu s pokračujícím svižným růstem nominálních mezd se na tom podílel i rychlý ústup inflace. Domácnosti navíc stále disponují velkým množstvím nahromaděných úspor. K určité míře oživení maloobchodních tržeb nabádá rovněž jejich aktuálně nízká úroveň. Předchozí propad byl neobvykle strmý, když v červnu reálný objem tržeb bez prodejů aut odpovídal zhruba polovině roku 2018. Dobrou zprávou je, že v květnu se tento pokles zastavil a od té doby již dochází k růstu, zatím však pouze velmi pozvolnému. Růstový potenciál motoristického segmentu se v předchozích měsících pravděpodobně z velké části vyčerpal a lze předpokládat, že poptávku po nových vozech aktuálně tvoří zejména firmy. Pro červenec tak očekáváme zhruba meziměsíční stagnaci maloobchodních tržeb za prodej aut, stejně jako tomu bylo v červnu. Jejich úroveň by tak byla obdobná té z roku 2015. Ve výsledku odhadujeme, že růst celkových maloobchodních tržeb jen mírně zrychlil z červnových 0,2 % m/m na 0,3 % v červenci. Meziročně by však celkové maloobchodní tržby měly být nižší o 1,4 %, bez prodejů aut pak o 3 % (WDA, NSA).

Levnější potraviny, ale dražší pohonné hmoty

Meziroční růst spotřebitelských cen podle našeho odhadu v srpnu zpomalil z 8,8 % na 8,2 %. Centrální banka očekává 8,5 % y/y. Pokles meziroční inflace tedy podle nás pokračoval, jeho tempo však bylo oproti předchozím měsícům nižší. Působení vysoké srovnávací základny loňského roku postupně odeznívá. V srpnu navíc došlo k významnému zdražení pohonných hmot. Jejich ceny podle našeho odhadu vzrostly meziměsíčně o více než 7 %. Vliv na to měl nárůst ceny surové ropy, oslabení eura i koruny, stejně tak ale i opětovné zvýšení spotřební daně z nafty. V případě cen potravin očekáváme zrychlení jejich meziměsíčního poklesu v reakci na zlevňování na straně zemědělských a potravinářských výrobců. Stejně jako v červenci se podle nás mírně snížily také regulované ceny. V těch se začínají se zpožděním promítat nižší ceny energetických komodit, i když prozatím ve velmi omezené míře. K první vlně většího poklesu regulovaných cen by mělo dojít v září, kdy výrazné zlevnění energií ohlásila společnost PRE, váhově významný dodavatel elektřiny pro domácnosti. Další větší vlnu zlevňování pak očekáváme na přelomu roku. Jádrová inflace v meziměsíčním sezonně očištěném vyjádření podle našeho odhadu v srpnu zvolnila na 0,17 % po dočasném zvýšení na 0,26 % v červenci. V anualizovaném vyjádření by se tak její výše měla stále pohybovat poblíž dvouprocentního cíle ČNB, když spotřebitelská poptávka zatím zůstává velmi utlumená. Meziroční jádrová inflace ve výsledku pravděpodobně zpomalila z červencových 6,8 % na srpnových 6 %. Do konce letošního roku se celková meziroční inflace podle naší prognózy udrží poblíž 8 %. V září sice pravděpodobně dojde i vlivem zmíněného částečného zlevnění energií pro domácnosti k poklesu pod tuto úroveň, v říjnu však inflace opět zrychlí, když bude působit statistický efekt loňského zavedení úsporného tarifu. Zatímco tak v letošním roce očekáváme inflaci v průměrné výši 11 %, v příštím roce by podle nás mělo dojít k výraznému snížení na průměrných 1,3 %.

Úrokové sazby ČNB zůstanou beze změny až do konce roku

Česká národní banka bude podle nás držet úrokové sazby beze změny až do konce letošního roku, zatímco v příštím roce očekáváme jejich rychlé snižování. Dostatečný pokles inflace a její jasné směřování ke dvouprocentnímu cíli centrální bankéři uvádějí jako nezbytnou podmínku pro úvahy o možném snižování úrokových sazeb. Podle základního scénáře prognózy ČNB se však bude meziroční inflace ke konci letošního roku ještě pohybovat poblíž 8 % a výrazně klesne až v příštím roce, kdy by se již měla nacházet v blízkosti dvouprocentního cíle (tento profil je tak obdobný tomu, jaký ukazuje naše prognóza). Bankovní rada ve své komunikaci navíc stále akcentuje proinflační rizika. První snížení repo sazby čekáme v únoru, a to o 50 bb. V polovině příštího roku by se měla dostat na 5 % a na jeho konci klesnout na 4 %. Toto relativně rychlé snižování by měl umožnit zlom ve vývoji inflace. Důvodem však budou především levnější energie. Námi očekáváné oživení domácí poptávky ve druhé polovině letošního roku ale povede k tomu, že jádrová inflace bude v roce 2024 v průměru činit 3,9 %. Podobně centrální banka v příštím roce předpovídá jádrovou inflaci na 3,5 %, zároveň tedy nad horní mezí tolerančního pásma inflačního cíle. Důraz na jádrovou inflaci v komunikaci ČNB může ukazovat na to, že bankovní rada by mohla vliv nižších cen energií částečně výjimkovat. Neutrální hladiny tří procent by tak repo sazba měla podle naší prognózy dosáhnout až na konci roku 2025. Detailně naši prognózu popisujeme v publikaci Ekonomické výhledy. Rizika naší prognózy úrokových sazeb ale hodnotíme jako vychýlená směrem k možnosti dřívějšího a rychlejšího poklesu. V tomto směru by působilo rychlejší odeznívání inflace či pokračující utlum poptávky a ekonomiky v letošním druhém pololetí. V centru pozornosti by tak měly být další čísla inflace a její struktura, stejně tak i vývoj tržeb v oblasti maloobchodu a služeb. V souladu s tím centrální banka na srpnovém zasedání uvedla, že další kroky měnové politiky budou závislé na nově zveřejněných ekonomických datech.

Autor: Martin Gürtler, Kevin Tran Nguyen, Jaromír Gec, Komerční banka

Klíčová slova: Odvětví | Domácnosti | Průměrné mzdy | Odeznívání inflace | Údaje | Směřování | Meziroční inflace | Přidaná hodnota | Růst průmyslové výroby | ČSÚ | Bankovní rada | Centrální bankéři | Pokles | Ceny | Měnové politiky | Daně | Růstový potenciál | Inflace | Energetické úspory | Nejistoty | Surové ropy | Potenciál | Zlepšení | Maloobchodní tržby | Bankéři | Prognóza | TIM | Cíle | Dna | Jaromír Gec | Kompenzace | Poptávka | Úrokové sazby ČNB | Spotřebitelská poptávka | Firmy | Vice | Naše prognóza | Průmyslová produkce | Ústup inflace | Obnovení růstu | Energie | Hospodářství | Spotřebitelský sentiment | Spotřební daně | Mzda | Prodej aut | Ekonomické výhledy | Časové řady | Meziroční růst spotřebitelských cen | Ceny pohonných hmot | Oslabení | Volatility | Snižování úrokových sazeb | Indikátory | ČNB | Eura | Sazby ČNB | Kupní síla | Nárůst ceny | Kevin Tran Nguyen | Sazby beze změny | Tržby | Sentiment | Propad | | Pohonné hmoty | Reálné mzdy | ROCE | Průzkumy | Prodej | Prognózy ČNB | Pokles inflace | Ceny potravin | Objem | Mzdy | Banka | Proinflační | Úrokové sazby | Úspory | Pandemie | Rizika | Očekávaný růst | Nižší ceny | Sazby | Oslabení eura | Ropy | Společnost | Komerční banka | Česká národní banka | Nominální mzda | Repo sazby | Tempo růstu | Průmyslová výroba | Vývoj | Ekonomiky | Jádrová inflace | Prognózy | Výhledy | Růst | Výroba aut | Vývoj tržeb | Meziroční růst | Trend | Ceny energetických komodit | Repo sazba | Průměrná nominální mzda | Růst spotřebitelských cen | Energetika | Centrální banka | Martin Gürtler |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Objevují se problémy ve výrobním sektoru CEE, mohou oddálit exit ze současné politiky ČNB
    Data zveřejněná před několika dny týkající se záříjového vývoje ve výrobním sektoru zemí střední a východní Evropy (CEE) výrazně zaostala za očekáváním trhu. Tato data jsou také v ostrém protikladu k vývoji PMI a neodpovídají ani pozitivnímu vývoji německého indexu důvěry Ifo. Vývoj ve výrobním sektoru zemí CEE by mohl vést ke snížení očekávaného růstu v tomto regionu a jeho centrální banky by se mohly posunout směrem k hrdličkám. Jako vždy byla i data ze září ovlivněna některými jednorázovými faktory, ale celkový trend směrem ke slábnutí aktivity ve výrobním sektoru je jasně patrný a zaslouží si pozornost.
  • Oblečení v Česku zdražuje nejrychleji od 90. let, předzásobení není chybou. Cena bavlny je na více než desetiletém maximu
    Ceny oděvů a obuvi v ČR loni poskočily nejvýrazněji od 90. let. Podle ČSÚ vzrostly o 6,5 procenta. Znatelně tak překonaly svůj nárůst z roku 2020, o 3,7 procenta, který byl přitom pro celé toto milénium, tedy pro období od roku 2000, rekordní.
  • Oblíbené britské značky krále Karla překonávají FTSE 100 o 62 % za poslední tři roky
    Do korunovace krále Karla zbývá jen pár dní a nový průzkum společnosti eToro ukazuje, jak by se drobní investoři mohli poučit z vkusu nového panovníka v oblasti britských značek.
  • Obloha nad finančným trhom sa zaťahuje a averzia voči riziku rastie
    Dôvody sú nasledovné: 1.Dohoda medzi republikánmi a demokratmi v US Kongrese zakazuje prop ...
  • Obmedzenie QE, nie vyššie sadzby
    Očakávania ďalšieho vývoja menovej politiky Fedu spôsobili na dlhopisovom trhu naozaj tektonické pohyby. Behom ...
  • Obměna bankovní rady nepřinese změnu v politice ČNB
    Prezident Miloš Zeman jmenoval dva nové členy bankovní rady - Jana Kubíčka a Jana Procházku. Na začátku příštího roku (v únoru) nahradí viceguvernéra Marka Moru a Oldřicha Dědka. Současně byl novým viceguvernérem jmenován dosavadní člen bankovní rady Jan Frait. Předpokládáme, že měnová politika po únorové obměně nedozná výraznějších změn a dál předpovídáme stabilitu úrokových sazeb na úrovni 7 % pro nejbližší kvartály. Jan Procházka je pragmatickým ekonomem se zkušenostmi z Národní ekonomické rady vlády a z vedení úvěrové pojišťovny EGAP.
  • Obnova US ekonomiky trvá už štyri roky
    Prvý deň nového mesiaca akciový trhom v US prial a to hlavne vďaka výbornému výsledku ISM výrobného sektora. Index nák...
  • Obnovená investiční aktivita, nebo vleklý boční trend: co očekávat od trhu s kryptoměnami po třech týdnech nejistoty?
    Už téměř měsíc panuje na trhu kryptoměn nejistota způsobená fundamentálními faktory. Ozbrojený konflikt na Ukrajině vyvolal geopolitické napětí, a donutil tak investory urychleně přesunout svůj kapitál, aby ho zachránili. Zhoršená situace ve světě způsobila, že výsledek zasedání Fedu v polovině března byl ještě nepředvídatelnější.
  • Obnovené americko-čínské napětí vrhá stín na finanční trhy
    Akciový trh si minulý týden nevedl nejlépe a své obchodování uzavřel s týdenní ztrátou. Ve středu sice akcie rostly o 2,66 %, další dny však přehouply týden do červených čísel. Negativní nálada se přenesla i do úvodu tohoto týdne.
  • Obnovené obavy ze zadlužení zemí na periferii EU prodlužují korekci eura
    EUR včera i nadále klesalo, neboť se do středu pozornosti opět dostalo zadlužení zemí na perif...
  • Obnoví se jednání o brexitu. Co bude dál s GBP?
    Vyjednavači Spojeného království a EU mají po období nucené karantény pro některé klíčové úředníky obnovit osobní rozhovory. Hlavní vyjednavač EU, Michel Barnier, má rovněž informovat 27 vlád bloku o stavu jednání.
  • Obnoví se vývoz pšenice, pokud se dokončí výsev na Ukrajině
    Ukrajina by mohla zmírnit omezení týkající se vývozu pšenice už v příštím měsíci, jakmile se přesvědčí, že jarní výsev je i přes ruskou invazi dostatečně pokročilý, i když vývozní kapacity jsou stále napjaté, jelikož nějaké námořní přístavy jsou kvůli probíhající válce uzavřeny, uvedl představitel, který dohlíží na obchod v zemi.
  • Obnovitelné zdroje rostou
    RŮST: Investiční “boom” do obnovitelných zdrojů je stále silnější a viditelnější. Je podpořen cíli Pařížské dohody omezit růst globální teploty na 1,5 °C a byl urychlen důrazem na energetickou bezpečnost po ruské invazi na Ukrajinu a jejím energetickém "zbrojení". To podnítilo velkou politickou reakci, od amerického zákona o snížení inflace po plán REPowerEU, a Mezinárodní energetická agentura právě zvýšila svůj výhled obnovitelných zdrojů energie o 30 %.
  • Obnovu pražských zisků táhla Komerční banka
    Evropa dnes pokračovala v růstu. Nejvýkonnějším indexem se stal index pražské burzy PX (CZKCASH), který získal 5,07 % a uzavřel na 1 177,35 bodech. Těchto hodnot pražský benchmark dosahoval naposledy 23. září. Za tuzemským indexem následoval Euro Stoxx 50 (EU50) s 4,26% ziskem. Německý DAX (DE30) pak vzrostl o 3,78 % a uzavřel na 12 670 bodech.
  • Obohaťte jednoduše své obchodování v aplikaci Patria Forex o netypické nástroje technické analýzy
    Platforma Patria Forex Trading Station II nabízí mnoho nástrojů, které mohou podpořit Vaše obchodování a udělat Vaši strategii výnosnou. Mimo tradiční indikátory a oscilátory technické analýzy, jako jsou RSI, pivotní úrovně či klasické klouzavé průměry, je však možné do aplikace přidat také další nástroje, které obchodníkovi usnadní jeho rozhodování a zjednoduší pohled na trh.
  • Obohaťte svůj šatník
    Máte si v nepřízni počasí co obléci? Hledáte model, který Vás ochrání a zároveň Vám v něm bude příjemné teplo? Nabídka...
  • Obraázky dňa: ADP report z amerického trhu práce nie je dobrou predikciou pre NFP
    Pred dnešnými NFP: Včerajší Silný ADP report, ktorý ukázal 253 tis. novovytvorených pracovných miest v USA v máji, má ...
  • OBR a kancléř Hunt komentují ekonomické podmínky Spojeného království 📊
    Úřad pro rozpočtovou odpovědnost (OBR) Spojeného království poskytuje nezávislou analýzu financí Spojeného království jako výkonná nerezortní agentura sponzorovaná ministerstvem financí. Kancléř Spojeného království Hunt signalizoval, že prognózy OBR ukazují růst HDP v roce 2025 o 1,9 % (listopadová prognóza 1,4 %). Zde jsou některé komentáře OBR a Hunta ze zprávy OBR o ekonomice Spojeného království:
  • Obrat Litecoinu nadále závisí na Bitcoinu
    Kryptoměna LTC je s pohyby BTC ve vysoké korelaci, pohyby mají za úkol usnadnit škálování měnových transakcí. Litecoin je podle coinmarketcap.com 21. největší kryptoměnou. Kryptoměna LTC klesla od 13. listopadu, kdy dosáhla maxima 278,01 dolarů.
  • Obrat na eurodolaru: Merkelová podpořila euro proti dolaru a koruna nahlédla nad 25 k euru. Na krátko?
    Euro se dvakrát během dnešního dopoledne pokusilo o výraznější posílení vůči am...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
City Index
OctaFX
Xtrade
reklama
CapXmaster srovnani