Klíčová slova - Nadhodnocení

Obavy investorů z koronaviru klesají. Akciím ale roste konkurence jinde
18.02.2021 Hlavní světové trhy po většinu února utěšeně rostly, byť poslední dny začínají lehce přešlapovat na místě. Optimismu nahrává klesající počet hospitalizací a nových případů onemocnění covid-19 v USA rychle postupující očkování. Roste šance na dřívější návrat k běžnému životu a zdá se, že koronavirus přestává být trhy vnímán jako překážka. Akciím ale roste konkurence v podobě vyšší výnosnosti dluhopisů.

Čínské akcie v obavách z regulace klesly nejvíce za půl roku
28.01.2021 Čínské akcie dnes výrazně oslabily, jejich hlavní index utrpěl nejvýraznější propad za více než půl roku. Trh navázal na středeční vývoj amerických akcií, které zažily nejhlubší procentní propad za tři měsíce. Oslabovaly také akcie na dalších asijských trzích, včetně Hongkongu, Tokia či Soulu.

Hypotéky 2021. Sazby letos porostou, banky jsou ostražité, poslanci řeší změny
22.01.2021 Brzy to bude rok, co se součástí našich životů stala pandemie onemocnění covid-19. Při odhadování jejích ekonomických dopadů mnozí ekonomové předpovídali i pokles cen nemovitostí. Ten ale nenastal, ceny stejně jako v předchozích letech rostly, loni o necelých deset procent. V kombinaci se stále velmi nízkými úrokovými sazbami hypoték lze předpokládat, že se řada zájemců o nové bydlení rozhodne na začátku letošního roku nákup nemovitosti dále neodkládat. Co je čeká?

Zlatí býci riskují pozdější uspokojení
02.07.2020 Ve třetím čtvrtletí se budou dopady pandemie Covidu-19 na globální ekonomiku projevovat čím dál více. Zatímco druhý kvartál jsme strávili hlavně hašením požárů a snahou zabránit naprostému kolapsu světové ekonomiky, nyní začínají práce na její obnově.

Nemovitosti zlevnit mohou, i výrazně. Zvláště, udeří-li druhá vlna pandemie
20.06.2020 Tuzemský hypotéční trh v květnu zamrzl. Banky poskytly nejméně májových hypoték za uplynulých deset let. Slabá poptávka po hypotékách značí, že může oslabit i poptávka po nemovitostech. Ty by pak mohly zlevnit.

Okénko trhu - ČNB opět snižila sazbu proticyklické kapitálové rezervy
19.06.2020 Bankovní rada ČNB včera projednala novou verzi Zprávy o finanční stabilitě, která hodnotí zdraví tuzemského finančního sektoru. Zároveň slouží tato zpráva jako východisko pro volbu nástrojů tzv. makroobezřetnostní politiky. Zpráva konstatuje, že se situace v domácím finančním sektoru s vypuknutím pandemie COVID-19 radikálně změnila, nicméně sektor vstupuje do tohoto obtížného období v dobré kondici díky robustní kapitálové vybavenosti. I přesto se ČNB domnívá, že u řady domácností a firem může dojít k výraznému snížení příjmů, což může mít citelný dopad na jejich solventnost (zejména po ukončení moratoria na splátky úvěrů na podzim tohoto roku). Proto se bankovní rada rozhodla snížit sazbu proticyklické kapitálové rezervy o půl procentního bodu na 0,5 % s platností od 1. července 2020, což by mělo přispět ke stabilizaci dluhové služby podniků a domácností a zajistit dostatečný přísun likvidity. V případě, že by došlo k výraznému nárůstu úvěrových ztrát bank, je ČNB připravena proticyklickou kapitálovou rezervu zcela uvolnit. Vlivem nepříznivého vývoje v reálné ekonomice pak bankovní rada nepovažuje za nezbytné nadále stanovovat limit ukazatele DSTI (poměr měsíční splátky dluhu k čistému příjmu). Limit pro ukazatel DTI (poměr celkového zadlužení žadatele o úvěr a výše jeho čistého ročního příjmu) ČNB zrušila již v dubnu letošního roku. Vzhledem k přetrvávajícímu nadhodnocení cen bytů, které se podle odhadů stále pohybuje v rozmezí 15-25 %, však ČNB nepovažuje za žádoucí měnit současný doporučený limit ukazatele LTV (poměr úvěru k hodnotě zastavené nemovitosti), který i nadále zůstává na 90 % (při možnosti uplatnit 5% výjimku). Ve své analýze podrobila ČNB bankovní sektor makrozátěžovými testy. V základním scénáři, který počítá s letošním propadem ekonomiky o 8 %, se ukázalo, že banky jsou schopny tuto zátěž ustát bez větších potíží. Pokud by však došlo k dalšímu zhoršení situace (druhá vlna šíření nákazy na konci roku 2020, banky by musely využít všechny své kapitálové rezervy a některé z nich by se dokonce dostaly pod regulatorní minimum.

ČNB zrušila další limit pro hypotéky, banky jsou podle ní odolné
18.06.2020 Bankovní sektor si podle zátěžových testů České národní banky udržel vysokou odolnost vůči možným nepříznivým šokům a do krize způsobené šířením koronaviru vstoupil v dobré kondici. Vyplývá to z dnes zveřejněných závěrů Zprávy o finanční stabilitě ČNB. Na podporu finančního sektoru negativně ovlivněného šířením koronaviru pak ČNB snížila rezervu na ochranu úvěrového trhu na 0,5 procenta a zrušila pro posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). V souvislosti s hypotečním trhem také upozornila na nadhodnocené ceny nemovitostí.

ČNB zrušila další z limitů pro hypotéky
18.06.2020 Česká národní banka zrušila pro posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Od dubna činil 50 procent. Zároveň banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. ČNB o tom dnes informovala na tiskové konferenci poté, co bankovní rada projednala Zprávu o finanční stabilitě 2019/2020. Poměr dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI) zrušila ČNB již v dubnu.

Ceny nemovitostí mohou spadnout až o 25 procent, signalizuje Česká národní banka. To už by nemělo daleko ke splasknutí bubliny
18.06.2020 Česká národní banka dnes dále uvolnila podmínky pro poskytování hypoték, resp. uvolnila svá doporučení jednotlivým komerčním bankám. Potvrdila, že banky mohou klientům půjčovat až 90 procent hodnoty kupované nemovitosti, zatímco před úderem koronaviru to bylo jen 80 procent. Zároveň zcela zrušila podmínku určité maximální výše měsíční splátky k čistému příjmu.

Nemovitosti v ČR zdražovaly před úderem koronaviru dvojnásobným tempem oproti situaci v EU. Jak se jejich ceny budou vyvíjet nyní?
10.04.2020 Ceny nemovitostí v ČR rostly v posledním loňském čtvrtletí šestým nejrychlejším tempem v celé EU. Meziročně přidaly 8,9 procenta. Rychleji reality zdražovaly v Lucembursku, na Slovensku, v Chorvatsku, v Polsku a v Lotyšsku. V Portugalsku pak rostly stejně rychle jako v ČR.

Pandemie koronaviru je příležitostí k nákupu, spíše než koncem světa
20.03.2020 “Pandemie koronaviru je příležitostí k nákupu, spíše než koncem světa” říká o akciových trzích spoluzakladatel fondu Quant a přední český ekonom Pavel Kohout.

Se zlevňováním hypoték v ČR je definitivně konec, levnější než teď už letos patrně nebudou. Letos navíc ČNB zřejmě zpřísní podmínky jejich poskytování, takže v Praze bude běžně třeba „dát na dřevo“ ze svého až dva miliony korun
22.01.2020 Hypotéky v Česku v prosinci dále zlevnily, i když jen mírně. Levnější už ale nebudou, naopak – jejich průměrná sazba teď poroste. V prosinci se průměrná sazba hypoték – Fincentrum Hypoindex – snížila tak jako mezi říjnem a listopadem o jedinou desetinku procentního bodu, z úrovně 2,35 procenta na 2,34 procenta. Levnější byly hypotéky naposledy v lednu 2018. Loni od srpna do prosince pak průměrná sazba hypoték klesla o více než čtvrtinu procentního bodu, tedy poměrně výrazně.

Se zlevňováním hypoték v ČR je konec, příští rok navíc ČNB zřejmě zpřísní podmínky jejich poskytování. V Praze bude běžně třeba „dát na dřevo“ ze svého až dva miliony korun
18.12.2019 Hypotéky v Česku v listopadu dále zlevnily, i když jen mírně. Levnější už ale jen tak nebudou. V listopadu se průměrná sazba hypoték – Fincentrum Hypoindex – propadla z říjnové úrovně 2,36 procenta na 2,35 procenta. Levnější byly hypotéky naposledy v lednu 2018. Letos od srpna do listopadu pak průměrná sazba hypoték klesla o více než čtvrtinu procentního bodu, tedy poměrně výrazně.

Americký dolar neříká poslední slovo
09.12.2019 V rámci tohoto fundamentálního okénka zde často poukazuji na dlouhodobé nadhodnocení amerického dolaru, ať už z pohledu porovnání s historickým průměrem, vyšší inflací v USA v porovnání s ostatními vyspělými zeměmi nebo chronickým a zvyšujícím se fiskálním deficitem (stále ještě) největší světové ekonomiky. Nové makro statistiky z minulého týdne ale tento náhled přinejmenším nabourávají.

ČNB a nemovitosti: sebenaplňující se proroctví
03.12.2019 ČNB minulý týden projednala novou Zprávu o rizicích pro finanční stabilitu, v níž hodnotí zdraví českého finančního sektoru. A zdá se, že si ČNB připravuje půdu k dalšímu zpřísnění podmínek poskytování hypotečních úvěrů. Z čeho tak soudím?

Rozbřesk: Evropské akcie mohou mít z krachu obchodních jednání větší strach než americké
29.11.2019 Pokud by došlo na krach obchodních jednání mezi Čínou a USA, bude to na prvním místě eurozóna, která bude sklízet hořké plody v podobě přepisování růstových výhledů směrem dolů. Jsou to tedy možná poněkud paradoxně evropské akcie, které mohou mít z případného krachu americko-čínských obchodních jednání větší strach.

České nemovitosti jsou nadhodnocené ještě více než loni, až o 20 %, varuje ČNB
28.11.2019 Z klíčových informací zprávy Rizika pro finanční stabilitu, které dnes zveřejnila Česká národní banka, vyplývá, že jednotlivé komerční banky nedodržují doporučení centrální banky týkající se velkosti části hodnoty nemovitosti nakupované na úvěr. To bude dalším argumentem pro ČNB, která usiluje změnit charakter daného a dalších podobných doporučení z pouhého doporučení na zákonnou povinnost. Vláda příslušnou legislativu – novelu zákona o České národní bance – schválila v červnu, nyní ji mají v prvním čtení k posouzení poslanci v rámci právě probíhající schůze Poslanecké sněmovny.

Kdy nakupovat zlato?
25.11.2019 Zlato je jedno z mála aktiv, které má z dlouhodobého hlediska pevně ukotvený indikátor, kolem kterého osciluje, a tím je index spotřebitelských cen. Zlato tedy při velmi dlouhé držbě zhodnocuje zhruba tolik, co inflace. Bez úroků a dividend je reálné zhodnocení víceméně nulové, pokud se nepokusíme o nějaké časování trhu, což předpokládám, že většina čtenářů FXstreet.cz dělá.
Související klíčová slova:
FOREX | FXstreet | Intervence | Finance | Peníze | Stříbro | Akciové indexy | Akciový index | Inflace | EUR/USD | Dow Jones | USA | Nezaměstnanost | Británie | OPEC | Koruna | HDP | Měnová politika | Polsko | Evropské akcie | Analytik | Ropa Brent | Česká koruna | Americké akcie | ETF | Poptávka | Recese | Daně | Rizika | Politika | Nikkei | Ekonomové | Akciové trhy | EUR/CZK | Eurodolar | Cenné papíry | Sazby | Akcie | Akciový trh | Aktiva | Americký dolar | Zhodnocení | Bankovní rada | Bloomberg | Bod | Broker | CME | Centrální banka | Centrální banky | DAX | ECB | Ekonomika | Emise | Euro | Eurozóna | Fed | Forward | Futures | Holubice | Index spotřebitelských cen | Indikátor | Investice | Investiční fond | Investiční horizont | Investování | Komodity | Kurz | LIBOR | MT4 | Momentum | Nabídka | Obchodní bilance | Peněžní zásoba | Pozice | Riziko | Ropa | S&P 500 | Sentiment | Ukazatel | Volatilita | Výnos | Wall Street | Zlato | ČNB | Česká národní banka | Úrokové sazby | Analytici | Banky | Doporučení | EUR | USD | Dluhopisy | CHF | Obchodování | Shanghai Composite | Finanční krize | Cena zlata | Saxo Bank | Indexy | Úroková sazba | Čínské akcie | Investoři | Fond | EU | Vývoj ceny | Zasedání Fedu | Ekonom | Pravděpodobnost | Výnosy dluhopisů | Makroekonomická data | Zisk | Kurz eura | Zkušenosti | Panika | Stres | Výsledky | Strach | Investiční příležitost | Uvolnění měnové politiky | Analytický tým | Regulace | Financování | Makro | Conseq | Lukáš Kovanda | Burzy | Ceny akcií | Obchodníci | Raiffeisenbank | Aktivum | Index | Investiční strategie | Podpora | Volatilní | Akcie dnes | Akciové burzy | Aktuální cena zlata | Americká centrální banka | Banka | Bankovní rada ČNB | Brent | Cena | Ceny stříbra | Ceny zlata | CZK | Česká ekonomika | DJIA | Dolar | Dolary | Ekonomika USA | Eura | Finanční nástroje | Fondy | FXstreet.cz | Graf | Guvernér ČNB | Hang Seng | Index Dow Jones | Index Hang Seng | Index S&P 500 | Investiční | Investiční strategie fondů | Jiří Rusnok | Komoditní | Kurz eura k dolaru | Makléři | Management | Největší světové ekonomiky | Nemovitosti | Nikkei 225 | Portfolia | Reuters | Ropy | Termínované vklady | Trh | Velká Británie | Vývoj ceny zlata | Zpráva | Zprávy | Zisky | Tradeři | Buy | Hold | Měď | ROCE | ROE | Bod zlomu | Úvěr | Světové ekonomiky | Investiční analytik | Federální rezervní systém | Burze | Investment | Bankovní sektor | Nordea | Ole Hansen | Zvyšování sazeb | Ceny nemovitostí | Snižování úrokových sazeb | Časování trhu | Dlouhé pozice | Komoditní stratég | Rada ČNB | Klid | Christine Lagardeová | Bankovnictví | Americké firmy | Základní úrokové sazby | Firmy | Vývoj měnového páru EUR/USD | Vývoj měnového páru | Kapitálové rezervy | Ekonomické dopady | Index japonských akcií Nikkei | Broker Trust | Pavel Kohout | Americký akciový index | Americké akciové indexy | Algoritmus | Propad | Světové akciové trhy | S&P | Guvernér | Ztráty | Čínské akciové trhy | Historická maxima | Stagnace | Tempo růstu | Zajištění | Odhodlání | Steen Jakobsen | Bankéři | Payrolls | Mzdy | Krize | Analytický tým FXstreet.cz | Světové trhy | Měnová politika ECB | Výnosy | Příjmy | ČTK | Aktuální cena | Hlavní ekonom | Očekávání | Index KOSPI | Mizuho | Okénko trhu | Zahraniční forex | Quant | Václav Pech | Fincentrum Hypoindex | Fincentrum | Hypoindex | Conseq Investment Management | Saxo | OPEC+ | Podniky | CSI 300 | Geopolitické napětí | Czech Fund | Zvýšení úrokové sazby | Index spotřebitelské důvěry | Index šanghajské akciové burzy | Hodnota indexu | Nemovitostní trh | Sazby ČNB | Obchodní jednání | Dluhopisoví tradeři | Obavy investorů | Pokles sazeb | Vývoj amerického dolarového indexu | Výnosové křivky | Pokles cen | Výkonný ředitel | Poskytování úvěrů | Hospodářská recese | Nastavení úrokových sazeb | Poptávka po ropě | České nemovitosti | Hypotéky v Česku | Hospodářské dopady | Tým FXstreet.cz | Čistý zisk | KOSPI | Investment Management | ČNB Jiří Rusnok | Býčí signál | Objem | Obchodní dohody | Proroctví | FRED | Růst cen | Bilance | Index DOW | Poskytovatelé úvěrů | Skupina OPEC+ | Lagardeová | Sebenaplňující se proroctví | Nízké úrokové sazby | Nakupovat zlato | Strategie buy-and-hold | Buy-and-Hold | Reverze k průměru | Reálné zhodnocení | Nadvýnosy | Úrok | Vyhlídky | Dlužníci | Velká krize | Financovat | Předpovědi | ČNB a nemovitosti | Na burze | Impuls | Hospodářský výsledek | Rostoucí náklady | Zdražování | Problémy | Akciový index Dow Jones | Míra | Úroky | Hypotéky | Hypoteční trh | Předseda | ČNB dnes | Kupní síla | Bydlení | Ztráta | NERV | Stratég | Propad akciových trhů | Ceny dluhopisů | Ziskovost | Návratnost | Kapitálová přiměřenost | Vyšší inflace | Zadlužení České republiky | Ukazatele | Dobré zprávy | Nájmy | Komunikace | Koronavirus | Pokles sazeb hypoték | Objem hypotečních úvěrů | Trhy | WHO | Index japonských akcií | Nejprudší pokles | Pokles | Situace | SARS | Stratég Saxo Bank | Epidemie koronaviru | Pandemie koronaviru | Pandemie | Raiffeisenbank a.s. | Panika kolem koronaviru | Úsilí | Fond Quant | Rekordní hodnoty | Recese ve Spojených státech | Poptávky po ropě | COVID-19 | Ekonomické aktivity | Index CSI 300 | Vývoj | Šok | Pozitivní impulz | Největší propad | Vyšší úrok | Situace kolem koronaviru | Algoritmus fondu | Algoritmus fondu Quant | Duck Sauce | MMXXV | Svěřenský fond | Spotřebitelé | Dopady pandemie | Pandemie COVID-19 | Počet nakažených | Aktuální situace | Onemocnění COVID-19 | Onemocnění | Přední český ekonom | Český ekonom | Ekonom Pavel Kohout | Spoluzakladatel fondu Quant | Příležitosti k nákupu | Lukáš Foral | Milton Friedman | Investiční strategie fondu Quant | Tvůrce algoritmu investičního fondu | Tvůrce algoritmu | Dlouhodobá investiční strategie | Trhy nadhodnocené | Nakupovat za nízké ceny | Krize způsobená koronavirem | Čistý zisk bank | Zisk bank | Koronavirová krize | Komerční banky | Domácnosti | Asociace | Iracionální | Dividendové výnosy | Růst | Koronavirové krize | Poslanci | Potenciál | Bankovní asociace | Šíření nákazy | Ekonomiky | Poskytování hypoték | LTV | Práce | Koronakrize | Skupina OPEC | Dopady koronavirové krize | Propad cen nemovitostí | Nemovitosti v ČR | Ceny nemovitostí v ČR | Národní ekonomická rada vlády | Národní ekonomická rada vlády (NERV) | Splátky dluhů | Býčí vyhlídky | Posílení | Zadlužení | Spekulovat | JDE | ČR | Soběstačnost | Slabá poptávka | Globální poptávka | Objem vládních stimulů | Stimulační balík | Splasknutí bubliny | Propad cen | Proticyklické kapitálové rezervy | Covid | Druhá vlna pandemie | Druhá vlna | DSTI | Práce z domova | MAM | Šance | Ceny | Lepší výsledky | Dobré zprávy z USA | Zprávy z USA | Množství peněz | Očkování | Hypotéky 2021 | Jiří Kryl | Obavy investorů z koronaviru
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | USA | Index | Trh | Reuters | Pozice | ČTK | Banky | Výhled | Rezistence | FOREX | Banka | Obchodování | EUR/USD | Indikátor | FXstreet | Graf | Euro | ROCE