Sobota 27. duben 2024 20:36
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
CapXmaster
reklama
Fintokei ProTrader

Kdo nakupuje AI čipy společnosti Nvidia?

24.08.2023 15:47  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Nvidia teď představuje na akciovém trhu největší jednorázové krátkodobé riziko. Své výsledky za 2. čtvrtletí oznámila ve středu po uzavření amerického trhu a analytici očekávali meziroční nárůst tržeb o 65 %. Právě tyto výsledky rozhodnou o dalším osudu akcií spojených s AI. Investiční výdaje největších amerických a čínských technologických firem však očekávaným výnosům za AI čipy neodpovídají, což lze vysvětlit buď výraznou změnou struktury dosavadních investičních výdajů, nebo tím, že Číňané nakupují čipy přes spřízněné třetí strany. Navíc poptávce po AI čipech určitě pomohly i vyšší ceny bitcoinu. Očekávání ohledně Nvidie jsou extrémně vysoká, a tak raději upozorňujeme na čtyři rizikové faktory, o kterých je třeba vědět.

Hlavní body:

  • Středeční zveřejnění výnosů společnosti Nvidia představuje největší krátkodobé riziko akciových trhů. Z nedávné volatility jsou patrná velká očekávání a ještě před zveřejněním výsledků docházelo k hromadnému otevírání nových pozic.

  • Agresivní analytické prognózy příjmů s nízkým rozptylem připomínají boom kryptoměn v letech 2019-2021.

  • Rozruch kolem AI se zatím projevil jen na investičních výdajích společností Baidu a Microsoft, u zbytku technologických firem nebyl ve 2. čtvrtletí nijak patrný.

  • Největší rizika pro společnost Nvidia do budoucna: 1) interní vývoj AI čipů největšími zákazníky, 2) ochlazení nadšení z modelů LLM, jako je ChatGPT, až jejich výkon přestane růst, a 3) problémy v dodavatelských řetězcích, které mohou být vyřešeny až koncem roku 2024.

Výsledky společnosti Nvidia jsou největším okamžitým rizikem na akciovém trhu

Nvidia představuje nepochybně největší krátkodobé jednorázové riziko na akciových trzích, snad s výjimkou nových maxim výnosů z dlouhodobých dluhopisů. Analytici hráli na jistotu a za 2. kvartál odhadovali tržby ve výši 11 miliard dolarů, tedy meziročně o 65 % víc. V zásadě jenom papouškovali odhady samotné Nvidie ze 24. května, které činily 11 miliard ± 2 %. Z konfidenčního intervalu, který firma tehdy uvedla, je patrné, že si byla tímto objemem tržeb poměrně jistá, a my tedy musíme předpokládat, že byl v daném okamžiku dosti předvídatelný.

V níže uvedeném grafu vidíme analytické odhady na příštích sedm čtvrtletí. Je evidentní, že analytici od Nvidie očekávají v podstatě stejný růst jako v šílených letech býčího trhu kryptoměn, který měl na svědomí rekordní růst poptávky po GPU procesorech. Před kryptoboomem vykazovaly tržby společnosti Nvidia mezi jednotlivými čtvrtletími mnohem větší volatilitu. Když se podíváme na údaje od roku 2013, měl mezikvartální růst tržeb směrodatnou odchylku 14,5 %. V nadcházejících sedmi čtvrtletích se čeká směrodatná odchylka tržeb jen 3,4 %. Z analýzy rozptylu (takzvaného F-testu) ovšem při takovém rozdílu vyplývá značná pravděpodobnost chybného odhadu.

Prognózy tržeb Nvidie od bombastického květnového odhadu dál rostly a v pondělí její akcie uzavíraly na 469,67 USD, těsně pod svým červencovým vrcholem. Během jediného dne tak posílily zhruba o 8,5 %, což jen ukazuje, že zveřejnění hospodářských výsledků přitahovalo značnou pozornost. V úterý se akcie Nvidie propadly o 2,8 % oproti ceně, na níž se o den dřív uzavíraly, a o 5,1 % oproti ceně při otevření trhu. Akcie společnosti byly v úterý mezi klienty Saxo druhým nejobchodovanějším akciovým titulem. Zhruba 58 % transakcí tvořily příkazy k nákupu, očekávalo se tedy spíše příjemné překvapení a zároveň jde o znamení, že maloobchodní investoři při krátkodobém oslabení dál nakupují.

Pokud se potvrdí prognózy analytiků na fiskální rok 25 (končící 31. lednem 2025), je Nvidia oceněná na cca 2,5% budoucí FCF výnos, což je mnohem méně než někdejších 3-6 % před boomem kryptoměn v průběhu pandemie.

Cena akcií společnosti Nvidia


Zdroj: Saxo

Investiční výdaje na AI rapidně vzrostly jen u Microsoftu

V úterý bylo celkem zajímavé sledovat výsledky společnosti Baidu. Podle nedávného článku z FT totiž největší čínské technologické firmy jako Baidu, TikTok, Tencent a Alibaba nakupovaly GPU společnosti Nvidia opravdu ve velkém. Jak už jsme upozorňovali ve starších článcích, právě čínský geografický segment se za poslední kvartál rozrostl nejvíc, což tuto hypotézu jen potvrzuje. Proto jsme očekávali, že u Baidu uvidíme masivní nárůst investičních výdajů. Možná se ptáte proč? Protože výzkum a vývoj AI vyžaduje spoustu nákladných GPU procesorů a ty se za normálních okolností odepisují, místo aby se účtovaly do nákladů (to by příliš poškodilo účetní zisky). Investiční výdaje společnosti Baidu činily ve 2. čtvrtletí 371 milionů USD. V 1. čtvrtletí to bylo 189 milionů a v posledním čtvrtletí loňského roku 279 milionů, takže společnost v této oblasti naplnila očekávání. Ale boom se tomu úplně říkat nedá, v letech 2020-2021 se čtvrtletní investiční výdaje Baidu kolem 300 milionů dolarů pohybovaly běžně.

Další klíčová čínská technologická firma, Tencent, vykázala ve 2. kvartále dokonce nižší investiční výdaje než v tom prvním a investuje jen polovinu toho, co před dvěma lety. Alibaba je už tradičně netransparentní a investiční výdaje nevykazuje, takže tento údaj investoři k dispozici nemají.

Největšími americkými zákazníky Nvidie jsou Amazon, Microsoft, Google, Meta a Dell. S výjimkou Dellu jde o firmy, které investice do GPU také kapitalizují a odepisují. Dell je účtuje do nákladů na prodané zboží a jejich výše se odhaduje zhruba na 20 % tržeb za PC a notebooky. Ve 2. čtvrtletí vykázal Dell tržby 20,8 miliard USD, tedy méně než v prvním a výrazně méně než ve 2. čtvrtletí loňského roku, kdy dosáhly 26,4 miliard USD. Dell tedy k růstu tržeb Nvidie evidentně nijak zvlášť nepřispívá. Vlastně jedinou firmou, jejíž kapitálové výdaje se v posledním čtvrtletí rapidně zvýšily, byl Microsoft. U Mety i Amazonu klesly a v případě Googlu šlo jen o mírný nárůst. V níže uvedeném grafu vidíte celkové investiční výdaje společností Baidu, Amazon, Microsoft, Google a Meta. Žádný boom investic se nekonal.

Pokud budeme předpokládat, že jsou odhady poptávky ze strany Nvidie správné, je jediným vysvětlením možnost, že i když jsou technologické výdaje drženy zkrátka, dramaticky se změnil mix investičních výdajů ve prospěch AI čipů. Zajímavé je i to, že Nvidia očekává ve fiskálním roce 26 (končícím 31. ledna 2026) tržby ve výši 74 miliard USD, což odpovídá významné části investičních výdajů vynakládaných největšími technologickými firmami světa. Vzhledem k umírněnému výhledu v oblasti AI, který nedávno zveřejnil Microsoft, se to zdá trochu moc optimistické.




V případě čínských firem to nedává vůbec žádný smysl, tam je jediným věrohodným vysvětlením, že za čínské technologické obry nakupují AI čipy jiné čínské společnosti. Spojené státy teď přísněji kontrolují vývoz počítačových čipů do Číny, a tak mají tamní firmy značnou motivaci tato omezení nějak chytře obcházet.

Ke zvýšení tržeb společnosti Nvidia za GPU ovšem přispělo letošní posílení bitcoinu. Díky němu je těžba kryptoměn opět výnosnější, a tak je o procesory větší zájem.

Klíčová rizika pro společnost Nvidia

Dlouhodobé vyhlídky Nvidie jsou nepochybně slibné. Různé AI systémy se budou dál rozšiřovat a poptávka po AI čipech do budoucna poroste. Krátkodobě jsou tu však jistá rizika. A o těch by měli investoři vědět.

  1. Interní vývoj ze strany předních technologických firem – technologické firmy mohou v případě AI čipů postupovat stejně, jako když se Apple zbavil čipů Intel a nahradil je ve svých telefonech vlastními čipy M1 navrženými specificky pro potřeby iPhonu. Google už ve svých snahách celkem pokročil a také Tesla oznámila, že pracuje na vlastních AI čipech pro samořiditelná auta. Motivací je samozřejmě větší kontrola nad výrobním procesem, ale i 46% čistá zisková marže Nvidie, jejíž odbourání může přinést firmám jako Microsoft, Amazon či Google značné úspory. Je to reálné? Ano, protože Nvidia je firma, která stojí na duševním vlastnictví a svou výrobu outsourcuje prostřednictvím TSMC. Proto také tolik stála o to získat od SoftBank společnost Arm. Tuto transakci jí ale regulační orgány zatrhly, protože by pak Nvidia ovládla celé odvětví výroby počítačových čipů a mohla omezit snahy technologických firem vyvíjet čipy vlastní.

  2. Nadšení z LLM brzy vyprchá – už se objevují první náznaky, že počet uživatelů ChatGPT klesá. Pro OpenAI je navíc provozování ChatGPT velice nákladná záležitost. I Sam Altman, jeden ze zakladatelů OpenAI, nedávno prohlásil, že rozsáhlé jazykové modely (LLM), na nichž ChatGPT stojí, nepředstavují cestu k všeobecné umělé inteligenci (AGI) a budoucnost se neskrývá v rozsáhlejších modelech. Je tedy možné, že jakmile si pět největších technologických firem vycvičí svoje základní modely, AI čipů už do budoucna nebudou tolik potřeba. Dalším potenciálním rizikem je teorie „kolapsu modelů“, podle níž budou generativní AI modely čím dál kontaminovanější, protože při učení vycházejí z internetového obsahu, který ale samy čím dál víc vytvářejí. Zaseknou se tedy na jakýchsi lokálních minimech a dál už se zlepšovat nebudou. Nadšení kolem LLM modelů tak může postupně výrazně ochladnout, protože jejich výkon narazí na svůj strop, nebo se dokonce kvůli kontaminovaným datům začne zhoršovat.

  3. Problémy v rámci dodavatelských řetězců – podle polovodičového průmyslu může být obtížné uspokojit očekávanou poptávku výrobců AI čipů a všechna úzká hrdla nemusí být odstraněna dřív než koncem roku 2024. To může být jedním z klíčových faktorů, které zabrání Nvidii naplnit všechna očekávání, která se v cenách akcií odrážejí.

  4. A posledním rizikem je prostě stará dobrá konkurence s firmou AMD, které se v nabídce svých produktů Nvidii čím dál víc přibližuje.

Peter Garnry, hlavní akciový stratég Saxo Bank

Klíčová slova: Generativní AI | Velká očekávání | ARM | Rizika pro společnost | Sam Altman | Společnost Nvidia | Společnost Arm | Zveřejnění hospodářských výsledků | Vyšší ceny | OpenAI | ChatGPT | Počet uživatelů | Vlastnictví | Akcie Nvidie | Cena akcií společnosti | Analytické prognózy | Arm | | TIM | Výsledky společnosti | Společnost | Meta | Pozornost | Problémy v dodavatelských řetězcích | ANO | Společnosti | Boom | Odvětví | AI | TSMC | Největší rizika | Konkurence | Oslabení | AMD | Intel | Čínské technologické firmy | Nvidia | Rekordní růst poptávky | Ceny | Růst tržeb | Technologické firmy | JDE | Auta | Regulační orgány | Vývoz | Posílení | Úspory | Údaje | Růst | Tržby společnosti | Tencent | Vývoj | FCF | Výdaje | Ceny Bitcoinu | Pandemie | Stratég Saxo Bank | Google | Budoucnost | Růst poptávky | Stratég | Prognózy | Problémy | FT | Vyhlídky | Amazon | Firma | Klíčová rizika | Peter Garnry | TikTok | Kapitálové výdaje | Akciový stratég | Rekordní růst | Akcie společnosti | Saxo | Těžba kryptoměn | Boom kryptoměn | Očekávání | Softbank | Tesla | Baidu | Alibaba | Firmy | Microsoft | Tržby | Směrodatná odchylka | Čistá zisková marže | Spojené státy | ROCE | Zisky | Volatility | Investiční výdaje | Investiční | Fiskální rok | Cena akcií | Cena | Analýzy | Výsledky | Pravděpodobnost | Investoři | Saxo Bank | USD | Analytici | Zisková marže | Výnos | Riziko | Marže | Investice | Akcie | Rizika | Poptávka | Apple |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Kdo je mocnější tržním hráčem: ECB nebo ratingové agentury?
    Jsou mezi námi ekonomové, kteří mají skutečně velkou moc. Patří k nim v tuto chvíli dva analytici kanadské ratingové agentury DBRS, kteří na začátku října přistáli v Lisabonu, aby provedli revizi portugalského ratingu. DBRS je relativně málo známou ratingovou agenturou. Patří ale ke čtveřici (spolu s Fitch, Moody?s a S&P), podle které se řídí Evropská centrální banka (ECB). Ta nakupuje dluhopisy (v rámci politiky QE) a akceptuje dluhopisy jako kolaterál (při dolévání likvidity), pouze když je alespoň jedna z ratingových agentur hodnotí investičním stupněm.
  • Kdo je na tom hůře? USD nebo EUR?
    USD je slabý, protože svět je přesvědčen, že Fed je rozhodnutý v rámci boje proti riziku deflace a...
  • Kdo je po Bohemia Energy a Kolibřík Energie další na řadě? Rozhodne Kreml a počasí
    Další čeští dodavatelé energií ukončují svoji činnost. V krátkém sledu tak činí společnosti Kolibřík Energie, jež dodává elektřinu a plyn bezmála 30 tisícům odběratelů, a také společnost A-Plus, která dodávky plynu přerušuje svým 150 klientům.
  • Kdo je tady zvýhodněný: OSVČ, nebo zaměstnanci?
    U příležitosti vládou zvažovaného zvýšení odvodů osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) se opět rozjela veřejná diskuse o tom, zda a jak jsou zvýhodněny. Jenže srovnávat OSVČ či živnostníky a zaměstnance je jako porovnávat jablka a hrušky. Prostě to univerzálně nejde a je třeba posuzovat věc případ od případu. Rozhoduje věk, pohlaví, kvalifikace, místo bydliště, ochota dojíždět, rodinné zázemí a mraky dalších faktorů.
  • Kdo kupuje USDT?
    Zprávy o pochybném krytí kryptoměny Tether (USDT) se šíří dále i po vyřešení sporu s newyorskou prokuraturou v minulém roce a pravidelném zveřejňování auditů jeho krytí. K lepší reputaci USDT přispěla studie společnosti Protos, když se snažila vypátrat, kdo mince USDT od společnosti Tether kupuje.
  • Kdo měl nejúspěšnější obchodníky v první polovině roku 2022?
    Ziskovost klientských účtů je údaj, který musí všichni brokeři, působící na území EU a spadající tak pod ESMA (evropský orgán pro cenné papíry a trhy) povinně uvádět. Pokud vás zajímá, jak si v rámci této metriky jednotliví brokeři stojí, provedli jsme pro vás menší srovnání. Výsledek vás možná překvapí.
  • Kdo může za koronavirus? I politici, ti čínští, etiopští, íránští,...
    Koronavirus doputoval „za humna“ České republiky. Je patrně jen otázkou času, kdy budou první nakažené hlásit i tuzemské nemocnice. Snad zůstane jen u nakažených, nezbývá než doufat. Jisté je, že onemocnělí či jejich nejbližší se budou intenzivněji než doposud tázat, kde se nákaza vlastně vzala a proč nakonec z Wu-chanu dorazila až k nám.
  • Kdo může za levnější potraviny? Vláda to není, spíše jde o to, že Češi už nemají peníze, už se totiž nechali jako příslovečné ovečky oholit úplně dohola
    Premiér Petr Fiala se dnes při sněmovních interpelacích vyjádřil i k cenám potravin. „Ceny potravin klesají, je to výsledek tlaku naší vlády.“ Tento výrok je ale třeba uvést na pravou míru. Veřejnost je totiž zmatena, v obchodech zatím přílišné zlevňování nepozoruje. Přinejlepším jen částečné.
  • Kdo může za rekordně drahé svatomartinské menu?
    Mnozí Češi si letos svatomartinské menu opět nenechají ujít. Jen ale takových bude méně než v minulých letech. Každému se nechce dát třeba přes 500 korun za jeden oběd na osobu.
  • Kdo může za to, že Česko má pátou nejvyšší inflaci v OECD? O proč ji má „bezeurové“ Švýcarsko šestkrát vyšší než „eurové“ Slovensko, které svojí inflací překonává i Českou republiku…
    Česko mělo v červnu pátou nejvyšší míru inflace ze zemí OECD, vyplývá ze studie společnosti Utility Bidder, kterou dnes zveřejnila ČTK. Meziroční inflace činila v Česku podle studie 9,7 procenta. Vyšší už v rámci OECD byla pouze v Turecku, Maďarsku, Polsku a na Slovensku. Nejnižší míru inflace naopak v červnu vykazovaly Švýcarsko, Řecko a Španělsko.
  • Kdo odjede z Kataru s trofejí v ruce? Prognózy Saxo Strats pro MS ve fotbale 2022
    Ve světě dnes řádí pádivá inflace a podobná inflace zachvátila i fotbalový svět. Univerzity, sázkové kanceláře, fanoušci i banky se předhánějí v prognózách, který tým vyhraje letošní mistrovství světa. Při pohledu na ně však člověka zarazí jejich až přílišná podobnost. Vzhledem k tomu, že všechny vycházejí z koeficientů Elo, se není čemu divit. Náš tým jde ale rád proti proudu. Byť jsme se také pustili do kvantitativní hry s pomocí koeficientů Elo a metody Monte Carlo, upravujeme tyto koeficienty na základě pěti faktorů, což vede k překvapivě nekonsensuálním predikcím. Nejvyšší pravděpodobnost vítězství tak má podle nás Nizozemí.
  • Kdo patří mezi klíčové hráče na trhu s AI?🔌
    Od začátku roku posílil index Nasdaq (US100) o více než 30 %, a to navzdory utažení měnové politiky ze strany Fedu a rekordně vysokým nákladům na financování. Trend umělé inteligence zahájil ChatGPT - pohání ho obrovské množství dat a získává na popularitě rekordním tempem. Právě v oblasti technologií umělé inteligence začaly finanční trhy rozpoznávat potenciál pro další technologický boom.
  • Kdo posunul bitcoin na 17 000 dolarů?
    Pokles bitcoinu na víceleté minimum je znepokojivým znamením, které by mohlo odtlačit zbývající investory z trhu. Stále je však důležité pochopit a rozebrat, co přesně způsobilo tak velký pokles tržní hodnoty a zda za to mohou medvědi.
  • Kdo poškodil plynovody Nord Stream: Rusko, nebo USA? Biden varoval, že v případě invaze na Ukrajinu žádný Nord Stream 2 nebude, Rusové zase mohli potrubí poškodit ve strachu z pokut
    Německé úřady podle agentury Bloomberg pojaly podezření, že za poškozením plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2 není technická závada, ale sabotáž. Věc je ale stále předmětem vyšetřování.
  • Kdo před půl rokem nakoupil bitcoiny, může je dnes prodat za více než dvojnásobek
    Cena bitcoinu v korunách za poslední půlrok vzrostla na více jak dvojnásobnou hodnotu. Rozdíl mezi cenou ze začátku prosince 2018 a cenou ze začátku června 2019 činí 127 %. Kdo začátkem prosince nakoupil a nyní prodává, získá tak více než dvojnásobek vložených peněz. Zájem o investice do kryptoměn navíc mezi Čechy dle našich údajů stoupá. V České republice také funguje téměř 40 Bitcoinmatů společnosti WBTCB, které přeměňují vložené peníze na bitcoiny a obráceně.
  • Kdo rozlouskne tajemství zlata?
    Otázkou není, proč zlato roste. Větší záhadou je, proč roste tak rychle. Drahý kov se během necelých čtyř týdnů vyšplhal z necelých 2 000 USD na nový rekord téměř 2 195 USD za unci. Býčí trend na XAU/USD dokázaly zastavit pouze dobré údaje o americké inflaci za únor. Rally v rozsahu 70–80 dolarů obvykle vyžaduje nějaké překvapení, náhlý katalyzátor. Tentokrát však žádný nepřišel. Nicméně faktem zůstává, že zlato překvapilo investory rychlostí svého růstu.
  • Kdo řídí Váš Uber? Vysokoškolák, co hledá lepší uplatnění
    Americký mobilní zprostředkovatel osobní přepravy je rychle expandující společností, již si oblíbili zákazníci napříč kontinenty i příjmovými třídami. Uber se také stal terčem mnoha soudních sporů a taxikářské lobby po celém světě aplikaci odsuzují.
  • Kdo se ujme vedení, americký dolar nebo čínský jüan?
    Věční rivalové, americká a čínská měna, se na začátku nového roku začali znovu prosazovat. Analytici se domnívají, že se tyto dvě měny znovu zapojily do závodu o ovládnutí globálního finančního trhu.
  • Kdo si v prvním čtvrtletí vyjedná nemovitost za dobrou cenu, bude vítězem
    Domácnosti se postupně dostávají z náročného období vysoké inflace. Řada lidí v uplynulých letech odložila nákup nemovitosti a tato poptávka se začíná na trh vracet. Úrokové sazby míří do hladiny, kterou lze považovat za dlouhodobý normál, na nějž jsme jen „zapomněli“ díky extrémně nízkým úrokům po roce 2011. Zájemci o koupi nemovitosti za dobrou cenu by tak neměli váhat.
  • Kdo to je aktivistický investor a jak se chová?
    V posledních měsících se téměř na denní bázi setkáváme s pojmem aktivistický investor. Jména jako Carl Icahn či Bill Ackman se pomalu stávají rockovými hvězdami na Wall Street. Retailoví investoři sledují jejich obchody a zejména jejich tisková prohlášení. Dříve studenti si studenti ekonomek vysnívali kariéry úspěšných bankéřů, dnes již chtějí být novými Icahny. Kdo to tedy přesně je aktivistický investor? Co je jeho cíle a jaké jsou jeho prostředky pro dosažení těchto cílů?
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Exness
Windsor
Capital.com
reklama
Fintokei SwiftTrader