Neděle 19. května 2024 17:36
reklama
FTMO král
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster
reklama
CapXmaster srovnani

Nejdůležitější body z letošního sjezdu akcionářů Berkshire Hathaway

07.05.2024 10:23  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

"Letošní sjezd akcionářů Berkshire byl v poněkud utlumené náladě, protože se tentokrát pořádal po dlouhé době bez již zesnulého Charlieho Mungera. Na Buffettovi to bylo poznat. Ovšem i letošní sjezd nabídne investorům velmi cenné poznatky a vhledy do Buffettovi mysli, ohledně trhů a ekonomiky", říká analytik BHS Timur Barotov.

Na počátku května se udal tradiční sjezd akcionářů Berkshire Hathaway, kterému se obyčejně přezdívá “woodstock for capitalists”. Tento sjezd sleduje každý serióznější investor na světě, protože se jedná o jedinečnou příležitost nahlédnout do mysli asi nejznámějšího investora našich dob - Warrena Buffetta. Bohužel letos po velmi dlouhé době Warren po svém boku již neměl svého dlouholetého partnera Charlieho Mungera, který zesnul před 7 měsíci ve věku 99 let. Po jeho boku tak zasedl nástupce Buffetta, Greg Abel a vysoce postavený ředitel pojišťovací divize Ajit Jain. Letošní sjezd byl zahájen hodinu dlouhým filmem na počest Charlieho Mungera a po celou dobu sjezdu bylo na Buffettovi poznat, jakou ztrátu pro něj úmrtí Mungera představuje. Níže jsou nejzajímavější útržky sjezdu z pohledu investorů. Buffett se během asi 4 hodin kdy zodpověděl otázky akcionářů Berkshire pověnoval velmi zajímavým tématům: proč odprodává pozici Apple, vyjádřil se k fiskální politice USA, komentoval investice do Číny a Indie, vysvětlil proč Berkshire drží tolik hotovosti, vyjádřil se k Tesle a autonomnímu řízení či k umělé inteligenci, jmenoval svého potenciálního nástupce a další. 

· Prodej 115 milionů akcií akcií Apple v 1Q24: Apple s největší pravděpodobností zůstane největší pozicí v portfoliu Berkshire i na konci roku 2024. Apple považuje Buffett za dokonce dokonalejší byznys, než je Coca-Cola, nebo American Express, což jsou další významné pozice v portfoliu BRK a předpokládá, že tyto 3 společnosti v absenci extrémních událostí zůstanou na vysoké pozici v jeho portfoliu i v době jeho úmrtí. Buffett zmínil, že považuje za atraktivní nyní budovat hotovostní pozici ve světle toho co se děje ve světě a také z pohledu toho, že existují atraktivní alternativy v současné době na akciových trzích. Podle našeho názoru Buffett zmenšil pozici Apple ve svém portfoliu kvůli kombinaci: relativně vysoké valuace akcie, potenciální hrozby zavedení daně z nerealizovaných zisků v USA a jako součást snižování rizik v době, kdy jsou valuace na trhu napjaté.

· Berkshire má nyní více než 182 mld. USD v penězích a ekvivalentech, což je rekordní suma nevyužitých peněz pro Berkshire. Navíc podle očekávání Buffetta tato peněžní zásoba vzroste až na 200 mld. USD ke konci 2. kvartálu 2024. Jeden z tázajících se tedy zeptal na co Buffett čeká a proč část těchto peněz do něčeho neinvestuje. Buffett odvětil, že zkrátka ani on a ani management Berkshire nyní nevidí žádné atraktivní příležitosti k investici na trhu. A investovat peníze jen kvůli tomu aby neležely bokem podle něj není správný přístup k investicím. Výhodou je v současné době vysokých sazeb, že tyto prostředky Berkshire úročí atraktivním úrokem 5,3 % p.a., nicméně Buffett také zmínil, že i kdyby sazby byly výrazně níže, tak by tuto hotovost stejně nedokázal v současné době nijak produktivněji využít. Vzhledem k tomu, že by Buffett nevyužil tuto hotovost i kdyby na nich nedokázal mít žádný úrok, usuzujeme, že Buffett trvá na vysoké peněžní pozici. Je možné, že očekává výprodeje na trzích v dalších měsících.

· Buffett předvídá vyšší zdanění příjmů v USA v následujících letech ve světle vysokých fiskálních výdajů. Nicméně uvedl, že z historického hlediska současná daňová zátěž (21 %) v USA není nijak vysoká a že Berkshire se se nesnaží vyhýbat daním, protože si uvědomuje míru prosperity, kterou Spojené státy dokázaly vytvořit pro své občany a korporace. V minulém roce tak BRK na daních zaplatila americké vládě přes 5 miliard USD. Dodal, že kdyby zbylých 800 velkých amerických společnosti platily daně tak jak by správně měly, nikdo z amerických občanů by nemusel na daních platit ani cent. Žádné daně z příjmů, sociální daň, daň z nemovitosti, nic z toho by podle něj nebylo potřeba. Za tento poznatek sklidil Buffett od publika ovace.

· Dotaz z publika zda Buffet plánuje znovu investovat v Číně: Buffett odvětil, že Berkshire bude vždy preferovat investice do amerických společností. Zároveň připomenul, že podniky které Berkshire vlastní jsou většinou globální podniky a jsou tudíž exponované mimo jiné i Číně. USA jsou mnohem předvídatelnější a spolehlivejší z pohledu zákonů a ochrany soukromého vlastnictví.

· Názor Buffetta na indický akciový trh: Buffett připustil, že Indická ekonomika vzhledem ke své velikosti a budoucímu potenciálu skýtá četné příležitosti a má potenciál, který lze využít. Sám nemá pocit, že má dostatečně velkou konkurenční výhodu na indickém trhu k tomu, aby tam mohl investovat, ovšem nadhodil, že by to mohlo být cílem budoucího managementu Berkshire. V tomto kontextu se odvolal na úspěch, kterého Berkshire dosáhlo v posledních letech investicemi do Japonska. Vůči Indií tak byl očividně méně skeptický, než vůči Číně.

· Buffett ke generativnímu AI a nedávným technologickým pokrokům: Buffett přiznává, že jeho kruh kompetencí mu neumožňuje zastávat silné názory v dané oblasti. Nicméně přirovnal umělou inteligenci a jaderné zbraně k džinovi a kouzelné lampě. Podle něj může být umělá inteligence dalším takovým džinem a nebo to může být obrovským přínosem pro svět. Zároveň očekává, že AI nahradí mnoho pracovních hodin lidské pracovní síly v budoucnu a tento volný čas bude muset být využit jiným způsobem (například zábava, apod.), což může být růstovou propozicí pro dané sektory, které se toho času “zmocní”.

· Jak změna klimatu ovlivňuje pojišťovací sektor? Odpovědi se zmocnil Ajit Jain (ředitel pojišťovací divize v Berkshire). Berkshire se chrání negativním dopadům změny klimatu tím, že má možnost každý rok smluvně změnit nacenění pojišťovacích služeb nebo případně od těchto kontraktů kompletně odstoupit. Ajit uznává, že náklady na pojišťovací služby výrazně vzrostou vlivem změny klimatu a také si povzdechl nad tím, že američtí regulátoři jím v tomto směru neusnadňují práci. Například jim zákony znemožňují flexibilně ukončit spolupráci v některých teritoriích, nebo výrazně změnit nacenění svých služeb. To pak podle něj vede k tomu, že se pojišťovny vyhýbají některým státům obloukem. Nutno poznamenat, že pojišťovny nyní mají rekordní zisky a nejsou vůbec ve špatné situaci, ovšem prognóza na další léta podle Ajita již není tolik optimistická. Buffet dodal, že předvídat dopady oteplování je velmi složitá záležitost a na příkladu zmínil, že ačkoli teplejší oceán může zvýšit frekvenci hurikánů, to ovšem může vést k tomu, že jejich trajektorie se bude častěji měnit, což může znamenat teoreticky i menší frekvenci zásahů pevniny. Ajit nakonec dodal, že pokud ceník povede zkušená ruka, pojišťovny mohou štědře vydělat na klimatické změně a na inflaci, jako tomu bylo v minulosti.

· Kyberpojištění: pojištění vůči kybernetickým útokům je rychle rostoucí atraktivní odvětví v současné době se zdravým potenciálem do budoucna. Ajit se ale k tomuto odvětví staví velmi opatrně ze 2 důvodů: je těžké odhadnout rozsah škod napáchaných kybernetickým útokem a určit jejich maximální potenciál, obzvlášť v případě cloudových operací, kde se mohou škody násobit kvůli zamezení užívání cloudových služeb. Druhým důvodem je prozatimní nedostatek relevantních dat na základě kterých by se daly efektivně nacenit tyto služby.

· Co by Buffett nyní poradil všem poslouchačům? Buffett by poradil lidem, aby si představili sebe na smrtelné posteli a v ten moment na jaké věci by rádi vzpomínali a s jakými vzpomínkami by byli spokojeni. A aby se poté snažili tyto věci naplnit.

· Buffett nemá žádné obavy ohledně Berkshire poté co odstoupí z jejího čela díky Gregu Abelovi a Ajitovi, kteří již Berkshire z větší části řídí. Buffett uvedl, že jemu již mnoho manažerů z vlastněných podniků stejně nevolá (volají spíše Gregovi) a že již sám není schopen pracovat stejně dlouho a efektivně jako dříve, čímž znovu poukázal na to, že velkou část aktivit v Berkshire již neřídí on sám.

· Co bude s Berkshire poté co Buffett odstoupí: Warren Buffett a Charlie Munger jsou architekty Berkshire Hathaway a každý si tuto společnost spojí s těmito jmény. Jedním z dotazů bylo co se bude dít s Berkshire až ze své role odstoupí i Buffett. Ten na to odvětil, že vkládá plnou důvěru ve svého následníka Grega Abela, ale zároveň zmiňuje unikátní kulturu v Berkshire. Manažeři v Berkshire jsou součástí stejné kultury a filosofie, kterou Munger a Buffett léta budovali a jsou tím pádem předvídatelní v tom, že jejich přístup by neměl silně odbočovat od samotných zakladatelů Berkshire. Navíc Buffet věří, že v nejhorším do rozhodování může kdykoli vstoupit představenstvo, které taktéž sdílí filosofií a spoluvytváří kulturu Berkshire a může vyměnit management společnosti. Členy tohoto představenstva jsou mimo jiné i syn Buffetta (Howard Buffett) a jeho žena (Susan Buffett). Buffett sám věří, že Berkshire je v dobrém postavení i do příštích dekád. Greg Able tak pravděpodobně  nebude jen CEO Berkshire ale bude zodpovídat i za investiční portfolio Berkshire Hathaway. Greg se zavázal v navazujícím komentáři, že se způsoby řízení kapitálu a společnosti nezmění a přežijí samotného Buffetta.

· Tesla a Berkshire: Jedna z otázek se týkala obav z budoucnosti automobilového pojišťovacího byznysu Geico, který by mohl výrazně utrpět v důsledku úspěšného zavedení software samořízení. Podle Elona Muska by tento software mohl snížit počet nehod až o 50 % (oproti lidskému řízení), čímž by se snížila poptávka po pojišťovacích službách. Ajit poněkud skepticky upozornil, že ačkoli počet nehod se může snížit, náklady při nich ale stoupají, což může částečně kompenzovat snížení poptávky po zajišťovacích službách. Ale není pochyb o tom,  že autonomní řízení by nebylo dobrou zprávou pro pojišťovny. Tesla mimo jiné plánuje v budoucnu poskytovat vlastní pojišťovací služby svých automobilů, ovšem zatím to je pouze plán. Buffet v kontextu bezemisní automobility dodal, že Berkshire se v této sféře neplánuje angažovat, protože je to mimo okruh jejich kompetence.

· Něco k investičnímu rozhodování Buffetta: Buffett vysvětlil, že v případě nákupu akcií Apple, které nyní tvoří zdaleka největší část portfolia Berkshire se neřídil svým silným porozuměním toho jak technologie iPhone fungují. Buffett je toho názoru, že investor nemusí vědět jak přesně fungují produkty dané společnosti, ale spíše by měl rozumět behaviorálnímu vztahu spotřebitelů k danému produktu. Při nákupu společnosti Apple se řídil převážně touto behaviorální analýzou a složil se mu v té době (kdy poprvé nakupoval akcie společnosti) obrázek v hlavě, který poukazoval na to, že akcie společnosti jsou relativně levné.

· Buffett při dřívějších shromážděních říkal, že vzhledem k velikosti Berkshire, nelze očekávat, že jejich investiční portfolio dokáže výrazně překonávat výkonnost tržních indexů. Ovšem dodal, že kdyby měl pod správou pouhý 1 milion dolarů, situace by byla úplně jiná a dokázal by si představit, že by s Mungerem generovali i 50% výnos ročně. Jedna z otázek publika mířila tedy na to, jak přesně by Buffett postupoval, kdyby měl v kapse milion dolarů a chtěl dosáhnout těchto vysokých výnosů. Buffett odvětil, že by na to šel stejně jako když mu bylo 20 let. Tehdy si s vášní pročítal například Moody’s industrial manuals, kde jsou zaznamenány všechny veřejně obchodované společnosti v dané oblasti, ke každé společnosti jsou uvedeny základní finanční údaje posledních několika let, krátký popis historie společnosti a další informace, které mají vytvořit velmi povrchní nadhled k dané společnosti. Tímto postupem lze nalézt menší společnosti s velmi atraktivním finančním vývojem, které jsou atraktivně naceněné a jsou zároveň mimo záběr drtivé většiny investorů. Správným výběrem a brzkou investicí do těchto společností by investor mohl vstoupit do investice mnohem dříve, než investoři, kteří si společnosti všimnou až když bude výrazně úspěšnější, což by mohlo vést k vysokým ziskům. Buffett uvádí, že ve svých mladých letech si tyto manuály pročítal i vícekrát, než jednou a dodal, že člověk za tímto procesem musí vidět více, než peníze, musí mít vášeň. Na svém příkladu uvedl, že to pro něj bylo velice zábavnou činností si tyto tisíce stránkové manuály pročítat. “Snažil bych se vědět všechno o všem co je malé a něco bych našel a dokázal bych zajistit 50% výnos ročně, ale musíte v tom vidět více než peníze” řekl.

· Dluhopisový trh: Dluhopisový trh je asi 6x větší dnes, než při velké finanční krizi v roce 2008, jedna z otázek tedy byla, zda si Buffett myslí, že brzy dospějeme do bodu, kdy veškerý dluh emitovaný americkou vládou již nedokáže být nasycen světovými trhy. Ten odvětil, že má větší obavy ohledně státního deficitu, než množství emitovaného dluhu. Uvedl, že na světě není v současnosti alternativa k americkému dolaru a dokud bude inflace pod kontrolou, finanční systém by měl být stabilní.

Warren Buffett zakončil část výročního zasedání věnovanou otázkám a odpovědím jistou poznámkou na rozloučenou. „Nejenže doufám, že přijdete příští rok. Doufám, že příští rok přijdu i já,“ řekl se smíchem. Dav opět odměnil 93letou legendu investičního světa bouřlivým potleskem ve stoje.

BH Securities a.s.

Klíčová slova: Zdanění příjmů v USA | Názor Buffetta | Kyberpojištění | Sjezd akcionářů | Rozhodování Buffetta | Vyšší zdanění příjmů | Sjezd akcionářů Berkshire | Samořízení | Indická ekonomika | Historie společnosti | Ekonomiky | Greg Abel | iPhone | Akcie | Co bude | Společnost | ROCE | Ekonomika | 1 milion | Korporace | Situace | P.A. | Příležitosti | Finanční údaje | Pracovní síly | Očekávání | Divize | Výprodeje | Pozice | Zdanění příjmů | AI | Společnosti | Analytik | CEO | Změny klimatu | Rozhodování | Byznys | USA | Investiční | Snížení poptávky | Tesla | BH Securities | Investice | Portfolio | Poptávka | Portfolia | Buffett | Coca-Cola | Prognóza | Služby | Express | Pojišťovny | Úrok | Investovat peníze | Akcie společnosti | Sazby | Potenciál | Investor | Investoři | Vice | Regulátoři | Investovat | Berkshire | Akciový trh | Rekordní zisky | Technologie | USD | Podniky | Investiční portfolio | Řízení kapitálu | Geico | Hotovost | Rozsah škod | BHS Timur Barotov | Výnos | Trhy | Peníze | American Express | Apple | Zdanění | Investovat v Číně | Atraktivní příležitosti | Zisky | Představenstvo | Indie | Dluhopisový trh | Warren Buffett a Charlie Munger | Finanční systém | Behaviorální | Nemovitosti | Charlie Munger | Munger | Valuace | Ajit Jain | Indický akciový trh | Daně | Odvětví | Daně z příjmů | Umělá inteligence | Warren Buffett | Prodej | | Změna klimatu | Prosperity | Historie | Management | Výkonnost | Vlastnictví | Inflace | BHS | TIM | Portfólia | Peněžní zásoba | Úspěch | Američtí regulátoři | Spojené státy | Údaje | Vysoké valuace | Volný čas | Berkshire Hathaway | Trh | Manažeři | Výprodeje na trzích | Timur Barotov | Vášeň |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Nejbohatším Čechem teď už může být Radovan Vítek. Záleží ovšem na tom, jak zesnulý Petr Kellner své dědictví ošetřil
    Petr Kellner, který o víkendu zemřel, byl nejbohatším Čechem. Časopis Forbes jeho jmění pro rok 2020 vyčíslil na 293 miliard korun. Druhý v pořadí byl Radovan Vítek s jměním ve výši 86 miliard korun, třetí pak Daniel Křetínský se 78 miliardami korun majetku.
  • Nejbohatším Čechem zůstává Kellner, zchudl ale o 57 miliard
    Nejbohatším Čechem zůstává majitel investiční skupiny PPF Petr Kellner s majetkem 293 miliard korun. Jako jediný z první desítky ale od loňského roku zchudl, když přišel zhruba o 57 miliard korun. Důvodem je špatné první pololetí jeho finanční skupiny Home Credit. Druhé místo obhájil realitní magnát Radovan Vítek, na třetí pozici se dostal majitel Energetického a průmyslové holdingu (EPH) Daniel Křetínský a čtvrtý zůstal premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Žebříček nejbohatších Čechů dnes zveřejnil Forbes na webu.
  • Nejbohatší podnikatelé na světě
    Do klubu největších boháčů s majetkem přes 100 miliard dolarů se zařadili 2 členové. K Jeffu Bezosovi se opět přidal Bill Gates. Oba dva by ale mohli v blízké budoucnosti o své peníze přijít.
  • Nejbohatší přesouvají zdroje z finančního systému do fyzického zlata, Rogers čeká za dekádu růst na 2.000 USD/unce
    Nákupy fyzického zlata a investicemi do těžebního sektoru odpověděli nejbohatší investoři podle ...
  • Nejčastější finanční otázky, které v současné době trápí Čechy
    Již skoro dva měsíce panuje v České republice řada omezení a vládních nařízení, která mají přímý dopad na rodinné rozpočty. Mnohé domácnosti momentálně řeší situace, na které před pár měsíci ani nepomyslely. Ze dne na den se mnozí lidé ocitli v karanténě, pracovní neschopnosti zapříčiněné nařízením vlády, nebo doma na „ošetřovačce“ s nezletilými dětmi, které mají uzavřené školy. V tom nejhorším případě byli někteří dokonce pozitivně testováni na koronavirus. Všechny tyto situace mají jedno společně: nejistotou budoucnost způsobenou snížením či výpadkem příjmů. Jaké finanční otázky tedy Češi na základě praxe konzultantů Broker Consulting řeší nejčastěji?
  • Nejde jen o inflaci
    Rozhodujícími faktory, které ovlivňují ceny drahých kovů, budou v příštím roce úrokové sazby a reálné výnosy dluhopisů. Nebudou ale jedinou věcí, které analytici trhu věnují pozornost.
  • Nejdelší americký akciový býčí trh v historii
    Současný americký akciový býčí trh je jednoznačně nejdelší v historii. Trvá již téměř 11 let a za tu dobu index S&P 500 dosáhl zhodnocení včetně dividend ve výši přibližně 360 %! Přitom druhý nejdelší býčí trh ve 20. letech minulého století trval přesně 8 let. Dodejme, že na historickém maximu jsou momentálně také evropské akcie dle indexu STOXX Europe 600. Bude americký býčí trh pokračovat také v letošním roce?
  • Nejdražší firma světa bude po deseti letech opět z Asie, Saudi Aramco slibuje dividendu větší než český rozpočet na rok 2020
    Od příštího týdne bude mít svět novou celkově nejhodnotnější firmu – se štemplem z burzy. Na rijádské burze se totiž začne obchodovat s částí akcií dosud plně státního podniku Saudi Aramco, neboli Saudi Arabian Oil Co. Globálně nejziskovější podnik, který těží desetinu veškeré světové ropy, včera oznámil, že v rámci primárního úpisu svých akcií získá kapitál ve výši 25,6 miliardy dolarů. Vzhledem k tomu, že Aramco dá na burzu pouze 1,5 procenta svých akcií, a to za cenu odpovídající zhruba 8,50 dolaru za akcii, činí celková hodnota podniku 1,7 bilionu dolarů.
  • Nejdražší ulice v Česku? Pražské Příkopy po desetiletích sesazeny z trůnu
    Česko má po desetiletích novou nejdražší ulici. Na čele žebříčku lukrativních adres střídá pražská Pařížská nedaleké „Příkopy“. Vyplývá to z nyní zveřejněné analýzy poradenské společnosti Cushman & Wakefield. Ta pro letošek vyčísluje nájemné maloobchodních provozů v Pařížské na 2719 eur za metr čtvereční ročně, což odpovídá zhruba 66 200 korunám. V případě ulice Na Příkopě činí tentýž údaj 2460 eur, tedy přibližně 59 900 korun.
  • Nejdřív březen, teď červen
    Pozvolna a v klidu se blížíme k týdnu, kdy se uskuteční zasedání centrálních bank Spojeného království a Spojených států. Zasedání Evropské centrální banky, pokud nezklamalo, přinejmenším nepřineslo nové informace, které by trhy potěšily. Trhy reagovaly rychle a nevýrazně. Celkově jsme se dozvěděli jen to, že ECB možná v létě sníží sazby, ale slovo "možná" se dá vykládat různě. Může to tak být, ale nemusí. Z hlediska konkrétních informací se trh příliš nedozvěděl.
  • Nejdůležitější ekonomické události týdne od 26. 12. 2022 do 1. 1. 2023
    Už je to tu, nový rok 2023 je za dveřmi! Tento týden nás mnoho makrodat nečeká. Objemy obchodování budou výrazně nižší a od soboty 31. prosince do neděle 1. ledna bude svět slavit Nový rok. Investoři ale mohou v prvních lednových dnech obnovit aktivitu. Připomínáme, že v prvních dnech nového roku se často objeví nové a dlouhodobé trendy.
  • Nejdůležitější ekonomické události týdne 02.01.2023 - 08.01.2023
    Poslední obchodní týden roku 2022 skončil. V neděli 1. ledna začal nový rok 2023. Investoři se stále snaží být optimističtí i přes stávající epidemiologickou situaci v různých regionech světa (kvůli koronaviru), turbulentní geopolitickou situaci a válku na Ukrajině, nejistotu a nerovnováhu na energetickém trhu, vysokou inflaci. Přestože investoři zakončili minulý rok 2022 negativně: světové akciové indexy byly na konci roku většinou nižší. Vítězem se stal dolar. Index DXY ke konci roku vzrostl o zhruba 15 %. Mohlo to být více, kdyby po listopadovém zasedání Federálního rezervního systému nezačal klesat. Tehdy se začaly objevovat pochybnosti, že by americká centrální banka mohla udržet stejně vysoké sazby zpřísňování měnové politiky, když úroková sazba (v červnu, červenci, září, listopadu) vzrostla o 0,75 %.
  • Nejdůležitější ekonomické události týdne 30.05.2022 – 05.06.2022
    Minulý pátek skončil poslední úplný obchodní týden v květnu. Příští obchodní týden (30. května až 3. června) bude přechodným týdnem mezi těmito dvěma měsíci. Jeho hlavní událostí snad bude páteční zveřejnění měsíční zprávy amerického ministerstva práce s údaji o stavu trhu práce v USA. Tato zpráva je jako obvykle zveřejňována první pátek v měsíci a je velmi zajímavá pro účastníky trhu z hlediska hodnocení vyhlídek měnové politiky Fedu, která má naopak obrovský dopad na dynamiku dolaru, americké akciové indexy a celý globální finanční trh jako celek.
  • Nejdůležitější ekonomické události v týdnu 24.10.2022 – 30.10.2022
    Makrodata zveřejněná minulý týden ukázala, že inflace ve světě, včetně jeho ekonomicky nejrozvinutějších regionů, nadále roste. Podle předložených údajů tak roční spotřebitelská inflace ve Spojeném království dosáhla nového víceletého maxima 10,1 %, v eurozóně - 9,9 %, v Kanadě - 6,9 %. Index spotřebitelských cen CPI pro Spojené státy, zveřejněný o týden dříve, rovněž naznačoval vysokou míru inflace ve výši 8,2 % (v ročním vyjádření).
  • Nejdůležitější odpovědi guvernéra Fedu Powella na dotazy v Senátu
    Powell dal obchodníkům vše, co chtěli slyšet. Vypadá to, že se ve výhledu Fedu nic nezměnilo. Guvernér pokračuje v jasně holubičím poselství, které přeje růstu cen rizikových aktiv včetně akcií.
  • Nejdůležitější poznatky z projevu Jerome Powella
    Nejdůležitější výroky Jerome Powella týkající se současného stavu ekonomiky a výhledu hospodářské politiky:
  • Nejdůležitější rezervní měna začíná oslabovat
    Minulý týden se index amerického dolaru zažil korekci po několikaměsíčních maximech. Díky dobrému sentimentu na trhu a akciovým trhům, které zaznamenávaly nová historická maxima, se investoři rozhodli pro riskantnější měny a k tendenci prodávat americký dolar.
  • Nejdůležitější rok pro akcie od 2008
    Akcie jsou na rekordních maximech a téměř všude jsou přeexponované. To však nutně neznamená bublinu. Znamená to ale, že pravděpodobně dojde ke korekci. Podle Saxo Bank by investoři měli sledovat pohyb cen a hledat známky super-exponenciálního růstu. Stejně tak by si měli dát pozor na politiku centrální banky a samozřejmě na inflaci.
  • 🛑 NEJDŮLEŽITĚJŠÍ TÝDEN PRO TRHY 😰 KOLAPS, NEBO RALLY? 🎁 E-shop TradeCZ a jak investovat do půdy 🌳
    Týdenní videokomentář: Forex, komodity, akcie, indexy a kryptoměny.
  • Nejdůležitější události 18. července: fundamentální analýza pro začátečníky
    Na úterý 18. července nejsou v EU ani ve Spojeném království naplánovány žádné významné makroekonomické zprávy. Spojené státy pouze zveřejní zprávy o maloobchodních tržbách a průmyslové výrobě. Ve skutečnosti se nejedná o příliš významné údaje, které by vyvolaly silnou reakci trhu. Pokud budou reálné a prognózované hodnoty výrazně odlišné, je reakce trhu možná, ale jaká reakce se dá očekávat? Pokud údaje překonají prognózu, měli bychom očekávat posílení americké měny? V posledních týdnech jsme dostali mnoho zpráv, které měly potenciál podpořit kurz dolaru, a přesto žádný zásadní vliv neměly. Na druhou stranu, pokud budou údaje slabší, dolar nejspíš znovu klesne. Vzhledem k permanentnímu oslabování dolaru i bez těchto zpráv ale může být daný význam sporný.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Pax Forex
NAGA
HOTFOREX
reklama
Purple trading AI