Neděle 28. duben 2024 14:14
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
FTMO král
reklama
Swissquote Bank
reklama
FTMO král

Vypnutí Nord Streamu 1, „ruská odveta“, srazilo do mínusu i americké akcie. Svět se bojí těžké evropské energetické krize s globálními důsledky, cena plynu v EU příští týden prý poletí nahoru

04.09.2022 07:56  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Americké akcie včera začaly obchodování růstem, nakonec je ale skolila zpráva Gazpromu, že neobnoví dodávky plynovodem Nord Stream 1, jak plánoval. Takový vývoj naznačuje, že svět se obává závažné evropské energetické krize, která může mít důsledky i mimo starý kontinent.

Klíčové ukazatele amerických akcií, Dow Jonesův index a index Standard & Poor’s 500, včera shodně oslabily o více než procento. Přitom americké akcie nejprve povzbudila zpráva, že míra nezaměstnanosti v USA roste, což znamená vyhlížené slábnutí tlaků v oblasti mezd, a tedy inflace obecně. A slabší inflační tlaky znamenají méně restriktivní měnovou politiku americké centrální banky, tedy pozitivní zprávu pro akciové investory.

Jenže oznámení Gazpromu, zveřejněné v podvečer středoevropského času, vzalo „vítr z plachet“ právě i americkým akciím. Spláchlo známky opatrného optimismu, které byly v Evropě posledních dní patrné. Burzovní ceny elektřiny i plynu v EU totiž v týdnu citelně poklesly, až na polovinu, zatímco Německu i dalším zemím, jako je Nizozemsko, se nad očekávání dařilo plnit plynové zásobníky (v Německu jsou plné takřka z 85 procent, což je hodnota, jíž dle plánu měly dosáhnout až k 1. říjnu). Do toho se až do posledních chvil před oznámením zdálo, že Gazprom plyn v Nord Streamu 1 spustí, jak plánoval, tedy v sobotu časně ráno středoevropského času. Naznačovala to dokonce data provozovatele potrubí, společnosti Nord Stream, indikující, že si ruský podnik na sobotní časné ranní hodiny objednal kapacitu pro přepravu plynu.   

Skutečnost, že Gazprom dodávky plynu do EU nakonec dnes ráno neobnovil, není ovšem úplně nečekaná. Z pohybů ceny plynu v EU v uplynulých dnech bylo možné vyčíst, že trh přikládá zhruba třicetiprocentní pravděpodobnost tomu, že ke zprovoznění potrubí nedojde, jak dle plánu mělo. EU je tak i proto na nastalou situaci alespoň částečně připravena.

Je dokonce možné, že poměrně rychlé tempo hledání a nacházení alternativ za ruský plyn přimělo Gazprom k rozhodnutí plynovod nezprovoznit. Ruský plynárenský gigant, jejž ovládá Kreml, odkládá znovuzprovoznění plynovodu na neurčito, přičemž odstávku jako dosud vždy zdůvodňuje technickými obtížemi, případně sankcemi. Politickou motivaci lze ovšem i přesto spatřovat v tom, že Kreml by mohl usilovat o to, aby zemím EU zabránil ještě více naplnit své zásobníky plynu, a ještě lépe se tak připravit na nadcházející topnou sezónu.  

Německý podnik Siemens Energy, výrobce turbíny pro Nord Stream 1, v pátek večer uvedl, že technická závada, o níž hovoří Gazprom (uniklý olej), by neměla být důvodem odložení zprovoznění potrubí. To je na poměry Siemensu relativně silné tvrzení, které lze chápat jako přesvědčivý důkaz, že Rusko jedná politicky.

Alternativní řešení zemí EU spočívají v rozšiřování kapacit pro využití zkapalněného zemního plyn nebo v zajišťování dodávek ze zemí typu Norska. Například Pražská plynárenská, třetí největší dodavatel plynu v ČR dle počtu odběrných míst, zajišťuje nyní nižší desítky procent svých dodávek v podobě plynu již nikoli ruského, ale norského.

Právě alternativní způsoby zajištění plynu jsou důvodem, proč České republice bezprostředně nedostatek plynu nehrozí, ani pokud by Rusko kohoutky Nord Streamu 1 uzavřelo natrvalo. Po nějaké době, zřejmě po několika týdnech, úplného uzavření Nord Streamu 1 však bude stále obtížnější hledat alternativy. A to jak pro Česko, tak pro Německo, skrze jehož území, burzu a dodavatele do Česka ruský, ale také norský plyn proudí.

Česká republika by v takovém případě musela přistoupit k důslednému přídělovému hospodaření s plynem zejména v průmyslu. Je pravda, že zásobníky v ČR jsou pro tuto část roku solidně naplněny, podobně jako zásobníky v Německu, ale v případě úplného zastavení dodávek Nord Streamem 1 plyn ze zásobníků v ČR a z alternativních zdrojů nepostačí k tomu, aby tuzemský průmysl plně a bez omezení pokryl své potřeby během nadcházející topné sezóny. Navíc je třeba počítat s tím, že alternativní zdroje se budou ztenčovat z důvodu dodatečné poptávky některých dalších zemí EU, rovněž citelně závislých na ruském plynu. A je třeba počítat i s tím, že burzovní cena plynu v EU může opět začít velmi citelně růst, na nové historické rekordy.

Americká banka Goldman Sachs včera uvedla, že oznámení Gazoromu o odstavení plynovodu na neurčito opětovně navýší nejistotu stran dostatečného zajištění plynových zásob EU pro nadcházející topnou sezonu. Podle banky tak lze v příštím týdnu očekávat „výrazný růst cen plynu“ na burzách v EU, tím pádem tedy opět i elektřiny.

V současnosti Česku tlumí náraz plynoucí z nedostatku plynu Německo. To se potýká se sníženými dodávkami plynu Nord Streamem 1 už od poloviny června. Přestože jeho plynárenské podniky, včetně největšího Uniperu, mají s Gazpromem dlouhodobé kontrakty, ten je tedy v posledních zhruba 2,5 měsíci neplní. Jako důvod uvádí již zmíněné technické důvody, případně sankce. Podniky, jako je Uniper, tak od Gazpromu přes léto dostávaly jen zlomek nasmlouvaného objemu plynu. Zbytek musely dokupovat na okamžitém trhu za extrémně zvýšené, ba až rekordní ceny, které se na burze letos ustavily. Plyn pak ovšem dále prodávají třeba i českým odběratelům typu zmíněné Pražské plynárenské, převážně ovšem již opět na bází dlouhodobých kontraktů. Právě to je klíčový důvod, proč Uniper letos vykazuje jednu z největších ztrát kteréhokoli podniku německých hospodářských dějin. Nakupuje ve velké míře za okamžité, burzovní ceny, zatímco prodává za mnohem nižší, dlouhodobě nasmlouvané ceny. K bankrotu Uniperu tak nedošlo jen proto, že se jej za peníze německého daňového poplatníka rozhodla sanovat Scholzova vláda. 

Někteří dávají včerejší krok Gazpromu odložit spuštění Nord Streamu 1 na neurčito do souvislosti s razantními kroky, které představitelé Západu včera učinili. Krok Gazpromu má být jakousi „odvetou“ za ně.

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová nejprve při návštěvě Bavorska uvedla, že je třeba cenu dováženého ruského plynu zastropovat. To je poměrně odvážné tvrzení, které zatím nebylo do větších detailů diskutováno. Je otázkou, zda je vůbec technicky proveditelné. Každopádně Brusel tak vyslal signál, že hodlá být vůči Rusku více nesmlouvavý než doposud.

Krátce poté pak ministři financí zemí skupiny G7 podpořili zavedení další sankce proti Rusku. Má spočívat opět v zastropování, tentokrát ovšem cen ropy, kterou Rusko vyváží po moři. Přitom tankery, které by ji do světa exportovaly za cenu vyšší, než je strop, by například nemohly získat pojištění. Pojištění tankerů mají v drtivé většině v rukou západní instituce, sídlící v Británii či v EU.

Jednotlivé členské země EU mimo okruh G7, tedy včetně ČR, se nyní budou muset rozhodnout, zda zastropování cen vyvážené ruské ropy podpoří. Rusko přitom včera opět pohrozilo, že zemím, které tak učiní, nebude žádnou ropu dodávat. Otázkou je, zda by se takové případné ruské protiopatření vztahovalo také na ropu dodávanou ropovody. Česko má až do roku 2024, podobně jako Slovensko nebo Maďarsko, vyjednánu výjimku z embarga EU na dovoz ruské ropy. Embargo jinak vstoupí v platnost na přelomu letošního a příštího roku. Právě Maďarsko zřejmě zastropování cen ruské ropy nepodpoří, Budapešť to již dříve signalizovala.

Maďarsko přitom patří k málu zemí EU, které mají zajištěny stabilizované dodávky ruského plynu pro příští měsíce. Budapešť si s Gazpromem dokonce v uplynulých týdnech vyjednala navýšení dodávek pro měsíce září a říjen. Plyn do Maďarska ovšem poteče prostřednictvím černomořského plynovodu Turk Stream. Tranzitními plynovody před Ukrajinu, jimiž dříve proudil plyn také právě do Maďarska, nyní dále teče plyn odběratelům na Slovensko, do Rakouska a do Itálie. Česko, stejně jako Německo, jsou ovšem do ruské plynu nyní zcela odříznuté – právně kvůli vypnutí Nord Streamu 1.

I z důvodu zmíněného navýšení dodávek ruského plynu je tak vysoce pravděpodobné, že Maďarsko zablokuje zavedení uvedené sankce na vyváženou ruskou ropu. V takovém případě by ji ovšem tedy EU jako celek nemohla podpořit. Jednota Západu v postupu vůči Rusku by se dále tříštila. Nejasný je také postoj Bulharska. Balkánská země nyní jedná s Gazpromem o znovuobnovení dodávek plynu, jejž by měla získávat také právě dodávkami Turk Streamem.  

Jestliže by Západ nakonec sankci na vyváženou ruskou ropu prosadil, i přes očekávaný odpor Maďarska či Bulharska a možná i dalších zemí EU, nelze vyloučit dramatický otřes na světovém trhu s ropou. Největší americká banka JP Morgan prognózuje, že cena ropy může v důsledku případné ruské odvety za zastropování cen jeho ropy vyletět až na úroveň 380 dolarů za barel (zde). Přitom barel ropy Brent se nyní prodává za zhruba 93 dolarů za barel.  

Pokud by se barel ropy Brent prodával za cenu kolem zmíněné úrovně 380 dolarů, benzín a nafta v Česku by stály takřka zhruba 90 korun za lit. Předpokládá to, že by jak spotřební daň, tak DPH, tak i marže rafinérií a čerpacích stanic byly na nynější úrovni. A na nynější úrovni by byl také kurs koruny k dolaru. Přitom pokud by opravdu na ruskou odvetu došlo, lze předpokládat spíše další oslabení koruny vůči dolaru, jež by cenu pohonných hmot dostalo do pásma od 90 do 100 korun za litr.

Rusko má letos podle JP Morgan za ropu značné příjmy, a to z důvodu války, kterou rozpoutalo. Takže pokud by v rámci odvety za zastropování vývozních cen snížilo svoji denní produkci ropy o pět milionů barelů, což je jeden ze scénářů, který analytici JP Morgan propočítali, díky růstu cen ropy by to jeho rozpočet stále nijak výrazně negativně nepocítil. Zato Západ by podle americké banky čelil astronomickému růstu cen ropných produktů, včetně právě pohonných hmot. Pokud by se v rámci tohoto růstu cena ropy zvýšila na úrovně až kolem 380 dolarů za barel, v Česku by pohonné hmoty stály kolem oněch 90 korun za litr, při oslabení koruny i více.

Úskalí nové sankce tkví také v tom, že se Spojeným státům, které iniciativu za její zavedení vedou, nepodařilo rozšířit okruh podporujících zemí o důležité odběratele ruské ropy typu Indie. Indičtí představitelé koncem srpna uvedli, že zavedení sankce podpoří teprve tehdy, až se dále rozšíří okruh jejích podporovatelů, zřejmě třeba i o Čínu. Zdá se přitom nepravděpodobné, že by sankci Čína podpořila. Také ona představuje klíčového dovozce ruské ropy. Jak Indie, tak Čína nyní tlumí inflační tlaky ve vlastní ekonomice právě nákupem ruské ropy, citelně zlevněné v důsledku západních sankcí.

Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom, Trinity Bank

Klíčová slova: Vypnutí Nord Streamu 1 | Vypnutí Nord Streamu | Zastropování cen ruské ropy | Zastropování cen | Nové sankce | Dovoz ruské ropy | Zastavení dodávek | Nord Stream 1 | Dodávky plynovodem | Plynárenský gigant | Sankce | Instituce | Ruský plyn | Uniper | Rozšiřování kapacit | TIM | Burzovní cena | Rekordní ceny | Energetické krize | Růst cen plynu | Ceny plynu | Společnosti | Dodávky ruského plynu | Zajišťování | Dodávky plynu | Největší americká banka | Oslabení | Výrazný růst | Siemens Energy | Siemens | Embargo | Česká republika | Plynovody | Ropovody | Odveta | Ceny | Sankce proti Rusku | Banka JP Morgan | Míra nezaměstnanosti v USA | ČR | Členské země | Dovoz | Nizozemsko | Ministři | DPH | Války | Slovensko | Ceny elektřiny | Americká banka | Signál | Růst | Zásobníky | Standard & Poor’s 500 | Brusel | Akcie včera | Vývoj | Americké banky | Ursula von der Leyenová | Ukazatele | Podnik | Von der Leyenová | Hospodaření | Americké centrální banky | Míra | Nord Stream | Kontrakty | Plyn | NAFTA | Tuzemský průmysl | Na burze | Průmysl | Růst cen | Trinity | Rozpočet | Trinity Bank | Banka Goldman Sachs | Pohonné hmoty | Gazprom | Cena plynu | Podniky | Očekávání | Hlavní ekonom | Členské země EU | Příjmy | Historické rekordy | Krize | Zajištění | Inflační tlaky | Dow Jonesův index | Burze | Komise | Itálie | Indie | Benzín | Zpráva | Země EU | Trh | Ropy | Oslabení koruny | Maďarsko | Kurs koruny | JP Morgan | Cena | Brent | Barel ropy | Banka | Odpor | Index | Lukáš Kovanda | Pravděpodobnost | Ekonom | Ministři financí | EU | Cena ropy | Goldman Sachs | Obchodování | Banky | Analytici | Marže | G7 | Centrální banky | Akcie | Míra nezaměstnanosti | Americké akcie | Německo | USA | Rusko | Inflace | Peníze | Čína |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Výplach v Číně dnes vylekal Evropu, euro naopak znovu silnější
    Pondělní seanci zatím jasně dominuje Čína, kde se dnes akciové indexy propadly nejvíce od roku 2007. Shanghajský index...
  • Výplach Wall Street pokračuje, rezonují obavy z blížící se recese
    Wall Street pokračuje ve výplachu i dnes. Technologický Nasdaq padá o 3 %. S&P 500 ztrácí dalších 2,3 % a od začátku měsíce je již o 8 % níže. Trhem rezonuje nervozita z blížící se recese. Z 500 firem jsou pouze dvě, které dnes neztrácejí. Jsou jimi Citrix Systems a Visa. Jejich dnešní rezistence není ale podložena žádnými pozitivními zprávami a taktéž jejich zisky nepřesahují ani 0,5 %.
  • Vyplatí se akcie hotelů na jejich all-time high?
    V zářijovém akciovém fokusu jsme se zaměřili na sektor ubytovacích zařízení a konkrétně na společnost Marriott International (MAR.US). V našem videu a e-booku jsme se zaměřili na zhodnocení aktuálního stavu tohoto sektoru po pandemii Covid-19 a také na fundamentální stránku samotné společnosti Marriott. E-book je k dispozici již nyní pod odkazem.
  • Vyplatí se letos investovat do piva? Do akcií malých pivovarů to moc nejde, zbývají hlavně ty velké, často ale poněkud ospalé
    Pivo představuje velký světový trh. Jeho tempo růstu však velké není. Spíše takové ospalé, což k pivu sedí. Trh opanovávají jména jako Anheuser-Busch InBev nebo Heineken. Investor do akcií těchto titánu tedy nemůže počítat s dravým zhodnocením. Kdo však jde po pozvolném, celkem uspokojivě stabilním, postupném růstu, ten jistě některou ze zavedených „pivních akcií“ nakoupit může.
  • Vyplatí se nyní investovat do nemovitostí? Odpovědí jsou realitní fondy
    Nemovitosti jsou největším investičním nástrojem v České republice, proto je o ně mezi investory dlouhodobý zájem. Jak si trh nyní stojí a jak se na něm podepsala situace ohledně koronakrize? Během posledních 12 měsíců došlo na trhu s byty k významnému pohybu. Na jednu stranu ceny bytů nepřestaly růst, ovšem na druhou ceny nájmů začaly klesat.
  • Vyplatí se počkat, hypotéky začnou během několika měsíců zlevňovat. Postará se o to i nová bankovní rada ČNB
    Česká národní banka dnes zveřejnila zápis z měnověpolitického jednání své bankovní rady minulý týden. Podle očekávání z něj plyne, že pro růst základní úrokové sazby, a to z úrovně sedmi na osm procent, zvedli ruku viceguvernér Marek Mora a radní Tomáš Holub. Oba ale nabízeli kompromis. Byli ochotni přistoupit na zvýšení v menším rozsahu než o jeden procentní bod. I tento kompromis ale zbylá pětice radních, včetně guvernéra Aleše Michla, odmítla.
  • Vyplatí se prodávat akcie v květnu? Analýza eToro ukazuje, že trhy mají o procento nižší výnosy
    ‘Sell in May and go away’ je jedno z nejznámějších přísloví ve finančním světě a podle analýzy obchodní a investiční platformy eToro je toto rčení dobře podloženo historickými údaji.
  • Vyplatí se teď investovat do akcií českých bank?
    Nejnovější vzkaz Mezinárodního měnového fondu ekonomicky vyspělým zemím, tedy včetně České republiky, zní docela jasně: „Vyspělé státy nebudou muset kvůli pandemii moc šetřit.“ Zatímco při globální finanční krizi před deseti lety politici a mezinárodní organizace typu právě MMF ještě alespoň deklarovali nutnost osekávání dluhu, při nynější globální pandemické krizi již na to vlastně zcela rezignují. Důvodem je vysoce expanzivní měnová politika centrálních bank – „tištění miliard“. Ta sice politikům pouze kupuje čas na nutné reformy. Ti však místo reforem nafukují dluh. A MMF souhlasně přikyvuje. Důsledkem globální pandemické krize tedy bude ještě rychlejší růst dluhu, než jaký nastal po globální finanční krizi.
  • Vyplatí se teď k Vánocům darovat Dluhopis Republiky, jak to doporučuje ministryně financí? Daňový balíček jej osvobozuje od daně
    Hitem sociálních sítí těchto hodin je vánočně laděné video, ve kterém ministryně financí v takřka teleshoppingovém duchu nabízí Dluhopis Republiky jako vhodný dárek pod stromeček.
  • Vypne Putin Česku ropu? Jeho včerejší podpis příslušného dekretu zatím nechává trhy v klidu
    Ruský prezident Vladimir Putin včera podepsal dekret, který zakazuje dodávky ruské ropy a ropných produktů do zemí uplatňujících – přímo i nepřímo – cenový strop na ruskou ropu. Cenový strop se týká ropy, kterou Rusko vyváží námořní cestou, tedy prostřednictvím tankerů. Proto nelze hovořit o tom, že by jej Česko podporovalo přímo. Přímo totiž námořně dodávanou ruskou ropu neodebírá. Nepřímo však strop podpořilo. Podporuje jej totiž Evropská unie jako celek. A Česko si nevyjednalo výjimku z této podpory jako Maďarsko.
  • Výprava zlata vstříc novému rekordu se změnila ve fiasko
    Ozbrojený konflikt na Ukrajině učinil z ropy a zlata dvojčata. Od začátku bojů ve východní Evropě obě aktiva současně prudce vzrostla, a obě se také neméně rychle propadla na pozadí jednání o příměří mezi Moskvou a Kyjevem. To je to, co vidíme na povrchu – obrázek na grafu. Pokus o pohled do hloubky nám umožňuje hovořit o užších mezitržních vazbách mezi tradičním a černým zlatem.
  • Vypravení prvorozeného prvňáčka do školy letos vyjde na více než 7000 korun, historicky nejvíce. Některá města podpoří prvňáčky tisíci korun na hlavu, sociálně slabým rodinám pak může pomoci stát
    Blíží se začátek nového školního roku, takže rodiče školáků si musí vyčlenit nemalé finanční prostředky. Zejména pak rodiče, jejichž prvorozené dítě jde do první třídy základní školy. Příslušné finanční náklady na takového žáka letos v průměru přesáhnou 7000 korun, a budou tak nejvyšší v historii. Záleží ovšem pochopitelně na kvalitě pořizovaných věcí. Mnozí rodiče netuší, že jim s vypravením potomka do školy může finančně pomoci stát, a to až částkou maximálně odpovídající desetinásobku životního minima jednotlivce, které letos činí 4860 korun. Na potřeby školáka může tedy stát vyčlenit až takřka 48 900 korun.
  • 📉Výpredaj dlhopisov eskaluje❗
    V očakávaní nadchádzajúceho cyklu sprísňovania monetárnych politík začal globálny trh s dlhopismi klesať po nedávnych niekoľkých jastrabích komentároch od členov FED, čo následne viedlo k tomu, že trhy započítavali do cien vyššiu pravdepodobnosť, že Fed na nadchádzajúcom zasadaní zvýši sadzby o 50 namiesto 25 bázických bodov. Hlavné centrálne banky sa snažili obmedziť infláciu, ktorá v súčasnosti dosahuje rekordné úrovne v Európe a 40-ročné maximum v USA. Počas dnešnej seansy vzrástol výnos amerického 10-ročného dlhopisu, ktorý celosvetovo určuje tón pre náklady podnikových a domácich dlhov, nad 2,46 %, čo je úroveň, ktorá nebola zaznamenaná od mája 2019. Výnos 10-ročných nemeckých dlhopisov, benchmark pre Európu, vyskočil na 0,56 %, čo je najviac od mája 2018, zatiaľ čo francúzske 10-ročné výnosy zostali nad hladinou 1 %.
  • 🔻 Výpredaj na amerických trhoch pokračuje 🩸🩸🩸
    Piatok prináša pokračovanie veľkého výpredaja amerických indexov na čele s technologickými akciami. USFANG poklesol o 4,5%, US100 o 3,5% a US500 o 2,4%. Financial Times informovali, že na vine môže byť Softbank (japonský finančný konglomerát). Spoločnosť údajne zhromaždila nákupné opcie na americké technologické akcie (čo spôsobilo fenomén, keď VOLX rástol súbežne s indexom US100).
  • Výpredaj na OIL.WTI
    Ceny ropy klesajú už druhý deň v súvislosti s narastajúcim počtom prípadov COVID v USA a v Ázii. USA zaznamenali nárast počtu nových denných prípadov nad 60 tis. Prudký nárast sa objavil aj v Tokiu a Austrálii. Investori sa obávajú, že vďaka tomu klesne dopyt po rope. OIL.WTI konsolidoval tesne nad hladinou 40 dolárov po silnej rally, ale teraz sa pohybuje výrazne nižšie.
  • Výprodej akcií a další propad výnosů. V pozadí obavy o oživení
    Během dnešního obchodování se objevují odkazy na novou vlnu koronaviru a riziko, které představuje pro oživení. To je věc, která je samozřejmě nepříjemná, ovšem nepřišlo se na ni určitě dnes. Dále je tu řada pro akcie přitěžujících okolností, které jsou kolem nás už také poměrně dlouho, ale investoři je dosud z velké míry přehlíželi. Už jsme se jim věnovali v našich reportech a komentářích několikrát: předpokládané zpomalování ekonomik po dosažení vrcholné dynamiky, výhledově menší podpora centrálních bank, ale také vysoké valuace akcií. Ty sice lze s padajícími výnosy snadněji hájit, ale momentálně patří mezi argument pro výprodej rizika.
  • Výprodej akcií pokračuje, investoři míří zpět do amerických dluhopisů a zlata
    Po relativně klidném úvodu se na hlavních trzích rozjely opět intenzivní výprodeje rizika, které hodně pociťují klíčové akciové indexy. V západní Evropě sledujeme jejich propad zhruba o 2,5 procenta, v zámoří o 1,7 pct. Pražská burza svým dvouprocentním poklesem Evropu trochu překonává, ale hlavní tituly se většinou nacházejí hluboko v červeném.
  • Výprodej akcií. Virus nakopl dluhopisy, ruší sázky na Fed a inflaci
    Odpoledne obrat nepřineslo, a tak se Černý pátek v obchodech stává rudým pátkem na trzích. Tématem zůstává strach z nové varianty koronaviru, která se šíří jižní Afrikou a byla odhalena i v Hongkongu. Velká pozornost nyní bude mířit ke zjištěním WHO a jihoafrických vědců ohledně nakažlivosti a odolnosti vůči současným vakcínám, protože vysoký počet mutací ukazuje na větší proměnu viru.
  • Výprodej akcií začal přinášet zisky japonskému jenu
    Včerejší pokus amerického technologického sektoru o obrat nakonec nevyšel a v Asii i následně v Evropě se upevňuje negativní sentiment. Akcie padají napříč trhy a naproti tomu roste zájem o bezpečné dluhopisy či drahé kovy. Rotace do méně rizikových aktiv může být spojena se snahou vybrat zisky před koncem roku a může ji podporovat nejistota před finálním krokem ke schválení americké daňové reformy. Krom toho je pravděpodobné, že značnou část pozitivních efektů reformy už trhy do očekávání zahrnuly, a tak je prostor pro nějaké pozitivní překvapení dosti omezený.
  • Výprodej APPLE – nízká konektivita nového iPhone
    APPLE Inc.(AAPL) Nasdaq Akcie společnosti Apple klesly v pátek  téměř o pět procent, když Bloomberg News oznámil, že n...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
FTMO férovost