Sobota 27. duben 2024 11:59
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple trading AI
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
CapXmaster

6 způsobů výstupu z obchodu, které je třeba zvážit při každé strategii

10.07.2023  Autor: Jakub Hodan  Sekce: Základy FOREXu, rady, tipy   Tisk


Většina obchodníků věnuje spoustu času a úsilí plánování vstupů do obchodů, ale zapomíná plánovat výstupy. K čemu je však dobře načasovaný a správně provedený vstup, pokud nejste schopni minimalizovat své ztráty nebo maximalizovat zisky?

Jak jste se pravděpodobně naučili na základě svých zkušeností, trh se ne vždy vyvíjí podle vašich představ.

I když jste provedli veškerou fundamentální a technickou analýzu, stále existuje možnost, že dojde k nějaké nepředvídatelné události nebo cena prostě nezareaguje tak, jak jste si mysleli. Nebo co když ano? Máte v takovém příznivém scénáři plán, jak uzamknout své zisky nebo je nechat řádně narůst?

Neplánovat znamená plánovat neúspěch, a to platí i pro výstupy z obchodů.

Emoce jako strach a chamtivost vás mohou v zápalu boje přemoci, proto je nejlepší mít jasně definované způsoby pro ukončení obchodu, jako jsou například tyto:


1. Předem zadaný Stop-Loss a Profit-Target

Pokud teprve začínáte nebo jste typ obchodníka, který má rád vše mít od začátku nastavené, aby na obchod mohl zapomenout, pak má smysl plánovat své Profit-Targety i Stop-Lossy od začátku.

Tímto způsobem si můžete být jisti, že z obchodu vystoupíte v případě, že cena dosáhne vašeho bodu, ve kterém již původní myšlenka neplatí, nebo že vaše zisky budou uzamknuty, pokud se bude trh vyvíjet vaším směrem.

Samozřejmě existují různé způsoby, jak zvolit své Profit-Targety i Stop-Lossy, a to v závislosti na faktorech, jako je vaše obchodní nastavení nebo ideální poměr rizika k potenciálu zisku.

Někteří obchodníci se místo nastavení limitního příkazu rozhodnou ponechat si otevřený Profit-Target, a to je naprosto v pořádku. Na co byste ale neměli zapomínat, je nastavení Stop-Lossu.

Na obrázku je ukázka obchodu, který má předem zadaný Stop-Loss i Profit-Target.



2. Trailing stop

Řekněme, že cena jde vaším směrem a vy chcete zůstat v obchodu a zároveň chránit své zisky a přečkat tržní volatilitu.

Trailing stop se v tomto případě může docela hodit. Jedná se o posuvný Stop-Loss příkaz, který je upravován ve váš prospěch, abyste si zajistili vyšší zisky.

Pravidlem pro trailing stop je pohybovat jím ve směru Price Action, nikoliv od ní.

Jinými slovy, neměli byste Trailing stop používat ke zvětšení prostoru pro ztrátu v případě, že se cena pohybuje proti vašemu obchodu.

Obrázek níže zobrazuje situaci, kdy jsme v long obchodu a postupně posouváme Stop-Loss výš pod logická místa na grafu, S/R zóny.



3. Dynamický Profit-Target

Jak již bylo stručně zmíněno, někteří obchodníci také upravují své Profit-Targety, aby maximalizovali zisky.

To lze použít společně s Trailing stopem, což může snížit vaše riziko a zároveň ponechat otevřené dveře pro další potenciální zisky.

Pokud například vidíte, že měnový pár prolamuje jednu úroveň supportu za druhou, můžete svůj Profit-Target neustále upravovat směrem dolů, abyste využili momenta trhu.

Je to užitečné i v pokročilejších obchodních strategiích, které zahrnují přidávání do pozice, ale jako vždy nezapomínejte na správné řízení rizika.

Nechcete přece přijít o všechno v případě, že se trh náhle obrátí proti vám!

Obrázek níže zobrazuje situaci, kdy se trend rozjel a je vhodné původní Profit-Target posunout, či alespoň rozdělit na několik částí pro maximalizaci zisku.



4. Časový výstup

Všimli jste si někdy, že držíte otevřený obchod jakoby celou věčnost a cena se nikam neposouvá?

Možná je čas obchodování prostě ukončit a svůj obchodní kapitál prostě alokovat do dalšího zajímavého obchodu!

Možná přicházíte o mnohem ziskovější příležitosti, když jste uzamčeni v pozici, která se nikam neposouvá, když trh pouze konsoliduje.

Stejně jako u jiných typů výstupů i zde záleží na vašem obchodním stylu. Denní obchodníci často nastavují časové limity pro ukončení všech obchodů na konci obchodní seance. Někteří se rozhodnou uzavřít všechny pozice před víkendem pro případ, že se objeví víkendové gapy.

Obrázek níže zobrazuje situaci, kdy se trh nevyvíjí nikam, proto pozici můžeme ukončit.



5. Výstup z trhu za aktuální cenu

Nakonec je tu vždy možnost ukončit své obchody na trhu, když se změní podmínky, a vaše původní nastavení už přestalo dávat smysl.

Vstupy do obchodů jsou často založeny na určitém souboru předpokladů - ať už fundamentálního nebo technického charakteru - takže je rozumné z obchodu vystoupit, když tyto předpoklady přestanou platit.

Mějte však na paměti, že tento přístup je subjektivní a vyžaduje aktivní sledování tržních podmínek.

Na tomto obrázku je situace, kdyby došlo k překvapení ze strany centrální banky, můžeme ukončit za aktuální cenu.



6. Výrazná změna situace na trhu

Může nastat situace, kdy se podmínky na trhu natolik změní, že bude lepší stát stranou a čekat, jak trh informaci zpracuje. Mám na mysli nečekané fundamenty, nečekané události. Příkladem může být velká a nečekaná změna úrokových sazeb, prudká změna politické situace v dané zemi, válka, přírodní katastrofa či jiná výrazná nečekaná událost.

V takové situaci je vždy lepší vyčkat, jak trh nové informace zpracuje a až pak začít opět obchodovat.

Na obrázku níže vidíme začátek války na Ukrajině, proto raději u takových situací vyčkáme, jak bude trh reagovat.



Závěr

Nemusíte se držet pouze jednoho typu výstupní strategie pro každý obchod a nemusíte používat ani všech šest.

Nakonec vám to pomůže si uvědomit, že neexistuje dokonalý výstup, stejně jako nemá smysl být posedlý dokonalým vstupem.

Místo toho si připomeňte, že máte zvolit takovou strategii výstupu, která funguje s logikou vašeho nastavení, a při revizi svých obchodů se prostě učte z těch výstupů, které fungovaly nejlépe.

Jakub Hodan
Tým FXstreet.cz

Sdílení článku: 
   

 

Související články

    trading-Jakub-Hodan2.png
    Psychologie Profit-Targetu
    Dnešní článek by měl přiblížit aspekty naší psychiky, když dojde na uzavírání ziskových obchodů. Profit-Target, jeho určení a práce s ním je trochu opomíjené téma a tento článek by měl objasnit problémy a možnosti naší psychiky. Ono totiž platí, že každý obchod, který otevřeme, má nejistý výsledek. Pojďme se tedy na toto zajímavé téma podívat trochu blíže.
    risk-reward-20022016-3.png
    Jak na Risk-Reward-Ratio (RRR)
    V dnešním článku se podíváme na jednu z nejdůležitějších věcí ohledně tradingu. Povíme si, jak významnou roli v našem obchodování hraje správné Risk-Reward-Ratio (RRR) - poměr rizika a zisku. Správné řízení našeho kapitálu je nedílnou součástí dlouhodobě úspěšného obchodování. Pojem money-management v obchodování představuje různé aspekty řízení rizika a zisku v každém obchodu, který realizujeme. Pokud včas plně neporozumíme významu správného řízení peněz a nedokážeme implementovat techniky řízení peněz, máme velmi malou šanci stát se profitabilním obchodníkem.
    trading-11012016.png
    Myšlení v pravděpodobnostech
    Začínající obchodníci dělají mnoho chyb. Není to nic neobvyklého v začátku obchodní kariéry, obchodování je zpočátku urputný boj. Důležité je však chyby v dalších a dalších obchodech neopakovat. Jednou z největších chyb obchodníků je způsob vyhodnocení obchodního signálu. Čekají na tzv. AAA setup, tedy „dokonalý“ signál, na který čekají například několik dní bez realizovaného obchodu.
    profit-target-09112015-ilust.png
    Zadáváme Profit-Target
    V nedávném vzdělávacím článku jsme se zabývali tím, kde a za jakých podmínek inkasovat naše ztráty. V dnešním článku se podíváme na opačnou situaci, pro nás pochopitelně tu příjemnější, kde vybírat naše zisky. Umět správně vybírat zisky a vystoupit tak z trhu je pro nás podstatně důležitější než náš samotný vstup do trhu.
    stop-loss-03102015-4.png
    Možnosti práce se Stop-Lossem
    V minulém vzdělávacím článku jsme si vysvětlili význam a důležitost Stop-Lossu (SL), který má za úkol chránit náš kapitál. Dnes na minulý článek navážeme a vysvětlíme si další možnosti, jak se Stop-Lossem pracovat. Stop-Loss totiž během otevřeného ziskového obchodu nemusí být umístěn celou dobu na původním místě.
    stop-loss-21092015-1.png
    Používejte SL, váš účet vám poděkuje
    Dnešním tématem v našem vzdělávacím článku bude jedna z nejdůležitějších věcí v tradingu, Stop-Loss (SL). Proč tuto užitečnou pomůcku, která chrání náš obchodní kapitál a má za úkol utnout naše ztráty včas, mnoho obchodníků nevyužívá, si vysvětlíme v následujících řádcích. Řekneme si jeho definici, jeho význam a využití v praxi. A to nejdůležitější, proč je neoddělitelnou součástí obchodování na finančních trzích.
    trading-1302015-2.jpg
    Jak nechat své zisky v tradingu růst?
    Určitě jste už mnohokrát slyšeli tuto radu: „Omezujte ztráty a nechte své zisky běžet“. Jak to ale udělat? Na to se zaměříme v dnešním článku. Podíváme se na důvody, proč si tradeři nevybírají větší zisky. To souvisí i s tím, jak se trader cítí a jakým pokušení musí odolávat, když je jeho obchod v zisku. A samozřejmě nabídneme několik doporučení, jak svou ziskovost v tradingu zvýšit.
    clanek 25072014-2.png
    Máte pravdu, nebo peníze?
    Dnešní článek se zabývá dalším tématem z oblasti money managementu a psychologie, které je pro obchodníky na finančních trzích velmi důležité, zejména pokud za sebou ještě nemají dostatečné množství ziskových obchodů a myšlení v pravděpodobnostech jim zatím nepřešlo do krve. Jak je to s naší přirozenou touhou mít při obchodování pravdu a jak to souvisí s vyděláváním peněz v tradingu? A jak často se nám musí povést „mít pravdu“ ohledně budoucího vývoje na trhu, abychom docílili zisků? To bude naše dnešní téma.
    vystupy vstupy.png
    Výstup z trhu je stejně důležitý jako vstup
    Vzpomeňte si na své začátky (pokud už je máte za sebou) a uvědomte si: kolik úsilí jste věnovali nalezení vstupu do obchodu? A kolik jste věnovali naplánování výstupu? Pravděpodobně dojdete k závěru, že vstupu jste přikládali mnohem větší důležitost, že? Podívejme se dnes na toto téma trochu více.

Čtěte více

  • 5 tipů, jak přežít obrovské pohyby na trzích
    Může váš obchodní účet přežít obrovské pohyby a extrémní volatilitu na finančních trzích? Zde je pět rychlých rad, které byste měli mít na paměti. Toto téma je nyní poměrně aktuální, tak se v tomto článku podíváme, na co byste se měli zaměřit.
  • 5 ukazatelů, že váš obchodní systém nefunguje
    Jistě jste nejen na internetu narazili na mnoho lákavých obchodních systémů, které mají zaručit prosperitu do konce života a navíc nestojí majlant. Nabízí takzvaný Svatý grál, ale jak již dobře víte, tak ten neexistuje a ani ho nepotřebujete.
  • 5 výmluv k odkládání tradingu
    Ti, kteří uvažují o obchodování na finančních trzích (ať už jde o forex, akcie, komodity, indexy nebo opce), jistě občas slyší výmluvy, proč to nejde. Některé jsou dokonce z jejich hlavy. Co jsou ale ty nejhorší výmluvy a jak se s nimi vypořádat? Následující článek představuje 5 takových, ale rozhodně ne jediných a také ukazuje, jak se těchto výmluv zbavit a nenechat je odradit vás od tradingu.
  • 6 kroků k lepším obchodním výsledkům
    Měnový trh forex je jedním z nejobchodovanějších finančních trhů, které jsou dnes obchodníkům dostupné. Forex patří mezi mimoburzovní trh (over-the-counter, OTC), díky kterému si můžete zajistit další alternativní zdroj příjmu. Přestože je samotný koncept obchodování na forexu jednoduchý, tedy „levně nakoupit a za draho prodat“ či naopak, když přijde na samotné rozhodování kdy a jak obchodovat, není vše tak jednoznačné, jak se na první pohled může zdát, a bez důležitých znalostí, dovedností a zkušeností nelze dosáhnout dlouhodobě ziskových výsledků.
  • 6 otázek k nalezení tradingové rovnováhy
    Možná si myslíte, že jste již dosáhli rovnováhy svého tradingu, takže se cítíte uvolněně, ztráty vás nerozruší a pravidelně vyděláváte. Ale vězte, že i pro vás tento článek může být užitečný. Pro všechny ostatní, kterých je troufám si říct většina, je tento článek důležitý, protože vám pomůže se v obchodování nalézt. Ono totiž bez rovnováhy tradingu nelze dlouhodobě fungovat.
  • 6 otázek, které si položit při obchodování trendů
    Pokud nejste v obchodování nováčkem, pak jistě víte, že obchodování v trendu je jedním z nejoblíbenějších způsobů obchodování na trzích.
  • 6 otázek k zamyšlení, když nevyděláváte
    V tradingu jde především o to, aby trader přežil do dalšího obchodního dne. Tedy o ochranu našeho kapitálu. Samozřejmě mají tradeři obvykle za cíl vydělat nějaké peníze a ne jen neztratit ty, které vložili na obchodní účet. Je celkem jednoduché otevřít si reálný účet a vložit na něj svůj kapitál. Důležité přesto je, abyste uchovali vaše peníze a mohli se při obchodování dále vzdělávat a sbírat zkušenosti. Totiž jen v případě, že o peníze rychle nepřijdete, tak můžete také nějaké vydělat.
  • 6 podceňovaných aspektů risk managementu
    V tradingu se lze časem velmi dobře ztratit. Otevřete svou obchodní platformu, snažíte se vydělat pár pipů, ale v tomto procesu často zapomínáte na základní pravidla risk managementu. Přinášíme tedy šest návyků, které by mohly zmenšit riziko, kterému se při obchodování vystavujete.
  • 6 věcí, které zjistíte až po roce tradingu
    Každý trader byl jednou na začátku a prošel si postupným vývojem. Nejeden forexový obchodník má samozřejmě vývoj individuální, ale přesto existuje řada společných znaků, které mají tradeři společné. Po nějaké době obchodování zažijete spoustu emocí, situací na trhu a změn ve vašem obchodování i mimo něj a některé z toho jsou zcela typické. Pokusím se v tomto článku nastínit ty nejběžnější věci, které zjistíte v průběhu prvního roku tradingu a dojde vám, že jsou pro vaše přežití na forexu důležité.
  • 6 způsobů, jak být flexibilním obchodníkem
    Jistě už jste slyšeli, že flexibilita na trzích je důležitá. Trhy se neustále mění a je potřeba se jim přizpůsobovat, obráceně to bohužel neplatí. To, co funguje dnes, již nemusí nutně fungovat zítra. Proto je potřeba se trhům neustále přizpůsobovat a zůstat flexibilní, ochotný ke změnám. Jak toho docílit si představíme právě v tomto článku.
  • 7 tipů pro forex trading při zaměstnání
    Díky dnešním technickým možnostem je možné obchodovat na forexu, aniž by člověk byl traderem na plný úvazek nebo dokonce profesionálním obchodníkem, aby měl přístup na forexový trh. Můžete se snadno připojit k internetu a obchodovat a to třeba s nohama v bazénu, když na to přijde.
  • 8 tipů od světových traderů
    Tento článek přinese několik zajímavých tipů a myšlenek těch nejlepších traderů a investorů z celého světa. Nejde jen o tipy samotné, ale zkuste si najít příběh těchto osobností a zjistit, jak svého úspěchu dosáhly. Může to být pro vás velká inspirace a motivace k dalšímu vzdělávání a ve zdokonalování vašeho obchodního systému.

 


Diskuse ke článku

Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani