Neděle 28. duben 2024 07:19
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
CapXmaster

Tahle země není pro Green Deal… Podle ČNB ale firmy a podniky svými nářky nad drahou elektřinou jen vydírají stát, aby jim dále do drahých energií ulevoval

06.11.2023 12:05  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Zdražení regulované složky plateb za elektřinu domácnostem o 71 procent, které energetický úřad navrhuje, je nebývalé. Ale jde – při pohledu do nadcházející doby – stále jen o začátek. Dosud meziročně zpravidla docházelo ke změnám regulované složky v rozsahu jednotek procent, a to často spíše nižších jednotek.

Ostatně to, že bankovní rada České národní banky na svém čtvrtečním zasedání rozhodla ponechat základní sazbu na úrovni sedmi procent, může částečně odrážet právě nový návrh Energetického regulačního úřadu, resp. veřejnou debatu, které se po jeho zveřejnění rozjela. Centrální banku zvýšení regulované složky sice prý nezaskočilo, neboť čekala, že to bude v pásmu od 70 do 80 procent. Avšak reakce například podnikatelského sektoru a firem byla tak mohutně odmítavá, že tím mohou buď usilovat o svého druhu „vydírání“ vlády – jak praví centrální banka – vlády, aby tudíž takové zvýšení regulované složky nedopustila. Nebo si mohou připravovat půdu pro zvýšení marží začátkem roku 2024, jež zdůvodní údajně neúměrným navýšením regulované složky ceny elektřiny. Ve výraznějším navýšení marží přitom z hlediska ČNB číhá inflační strašák.

Pokud ovšem „mela“, jež se po oznámení návrhu Energetického regulačního úřadu, ve veřejném prostoru spustila, není jen vypočítavým kalkulem, značí to jedno. Totiž to, že, jednoduše řečeno, v této zemi Green Deal nemá šanci. Vždyť ještě ani pořádně nezačal účinkovat a celý národ – lidi i firmy – už brečí, že zdraží elektřina. A hněvem lidu vystrašení politici svolávají mimořádné tiskovky. Tak znova: cílem Green Dealu je masivní umělé zdražení „špinavých“ energií, kterých je většina. Takové zdražení, jež podnítí přechod na zelené energie, které ale potřebují vyšší míru flexibility elektrizační soustavy, a zejména fosilní, případně jadernou zálohu, pročež jsou celkově výrazně dražší. To teď právě mají Češi začít pociťovat na vlastní peněžence.

Zdražení elektřiny není nějakou nežádoucí poruchou, je to přímo stěžejní záměr Green Dealu. Akorát že to politici lidem takto moc neříkají, pokud si to tedy vůbec sami uvědomují. Tak to povězme za ně. Bez masivního zdražení fosilní elektřiny nemůže Green Deal nikdy dosáhnout svých ambiciózních cílů. Cílů, které tedy, ačkoli to už je jiná písnička, i přes svoji ambicióznost nemají bez výraznějšího zapojení Číny, USA, Indie… stejně šanci byť jen zbrzdit, natož zvrátit proces klimatických změn, neboť EU už teď představuje z globálního hlediska příliš malého a vlastně celkem nevýznamného emitenta skleníkových plynů.      

Růst cen regulované složky plateb za elektřinu domácnostem o 71 procent je nebývalé. Ale jde – při pohledu do nadcházející doby – stále právě jen o začátek. Dosud meziročně zpravidla docházelo ke změnám regulované složky v rozsahu jednotek procent, a to často spíše nižších jednotek. Jistou výjimkou byl loňský rok, kdy Energetický regulační úřad redukoval regulovanou složku o bezmála sedmnáct procent. Jakkoli toto snížení bylo nebývale rozsáhlým meziročním pohybem, v porovnání s nyní zamýšleným zdražením, o oněch 71 procent, byl jeho rozsah pouze zhruba čtvrtinový. Ale doba mizivých meziročních nárůstů, ba poklesů regulované složky je pryč. I tak je navrhované navýšení regulované složky v podání Energetického regulačního úřadu neúměrné a mohlo být rozloženo alespoň do dvou let.  

Energetický regulační úřad každopádně v markantním navrhovaném zvýšení regulované složky zohledňuje zejména to, že cena silové elektřiny je v Česku stále na poměrně vysoké úrovni, a to navzdory razantnímu poklesu v porovnání s loňskými astronomickými maximy. Vždyť cena silové elektřiny kupované na rok dopředu je nyní v Česku zhruba o 230 procent vyšší, než odpovídá průměru let 2014 až 2019.

Tento růst cen silové elektřiny v řádu stovek procent odráží několik faktorů.

Zejména se jedná o dopady války na Ukrajině a odstřihávání podstatné části EU od relativně levných ruských energií, zejména plynu. Dále jde o důsledek zelené agendy EU, jejímž hlavním cílem je – v souladu se souborem regulací v podobě zmíněného Green Dealu EU – dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050. S tím je spojeno například zdražování emisních povolenek. Cena emisní povolenky EU v posledních pěti letech vzrostla o zhruba 400 procent.

Ve vyšší ceně silové elektřiny se odrážejí také další faktory, jako je například německá energetická transformace – takzvaná Energiewende – a s ní související odklon Německa od provozně relativně levné výroby jaderné elektřiny.

Rapidní růst cen silové elektřiny je na evropských burzách, i v Česku, patrný zvláště od druhé poloviny roku 2021. V příštím roce jej tedy lidé v Česku pocítí dosud nejpalčivěji právě i v regulované složce svých plateb za elektřinu.

Relativně drahá silová elektřina totiž zvyšuje náklady na elektřinu určenou na krytí ztrát elektrizační soustavy a taktéž obecně náklady na poskytování podpůrných služeb. Od roku 2021 také vzrostly náklady na investice v elektrizační soustavě, které odrážejí vyšší ceny stavebních prací i materiálů. Navíc, probíhající nárůst počtu zdrojů obnovitelné energie zapojených do elektrizační soustavy vyžaduje kvůli jejich neřiditelné povaze a silné závislosti na nevyzpytatelných povětrnostních podmínkách více prvků flexibility, například v podobě denní akumulace, které ovšem opět zvyšují cenu elektřiny pro konečné odběratele z řad domácností či firem. 

Dalším zdrojem růstu regulované složky ceny elektřiny je zásah vlády v podobě ukončení platby příspěvku za obnovitelné zdroje energie. V příštím roce bude tato platba uskutečňována samotnými domácnostmi a firmami, nikoli z prostředků veřejných rozpočtů. Vláda tím chce přispět k ozdravení veřejných financí. Letos platbu odpouštěla – brala ji tedy na sebe –, aby ekonomice od drahých energií alespoň částečně ulevila.

Po poklesu cen silové elektřiny má nyní vláda zjevně pocit, že této úlevy už dále není třeba. Vláda na domácnosti a firmy přenáší od příštího roku opět také platby související se zmíněnými technickými ztrátami v přenosové a distribuční soustavě nebo rovněž uvedené platby na podpůrné služby.

Shrneme-li, v nárůstu cenu regulované složky elektřiny se tak odráží jak vlastní markantní zdražení silové elektřiny na burzách EU, které je zvláště patrné v letech 2022 a 2023, a pak také fakt, že na rozdíl od letoška už vláda nebude od drahých energií domácnostem a firmám ulevovat za cenu nárůstu veřejného zadlužení. Vláda se zde chytla do vlastní pasti. Tak dlouho – ještě v opozici – strašila veřejnost rozvratem, ba bankrotem veřejných financí, ač zjevně sama uvěřila této nepodloženosti. A musí nyní úporně konat kroky, kterými jakoby veřejné finance ozdravuje. Připomeňme jen, že žádná ratingová agentura ani loni, ani letos Česku rating nezhoršila. Agentura Standard & Poor’s ve svém říjnovém posudku označuje stav tuzemských veřejných financí za solidní a zadlužení za přiměřené. To vše ještě před nabytím účinnosti legislativy ke konsolidačnímu balíčku.

Je přitom třeba si uvědomit, že Green Deal je postavený na masivních dotacích, a tedy nárůstu zadlužení, jež samo o sobě ochromí ekonomiku EU a zhorší životní úroveň lidí (kvůli kombinaci vyšších daní a nižších mezd). Vedle dotací se Green Deal opírá o extrémně nízké úrokové míry, uměle v uplynulých letech zmanipulované Evropskou centrální bankou, „tiskem“ bilionů eur. Za tyto „vytištěné“ biliony zase občané platí zhoršením životní úrovně v podobě vysoké inflace.

Není náhodné, že akcie klíčových výrobců turbín větrných elektráren v EU, jako je Siemens Energy nebo Orsted, v prostředí vyšších úroků padají prudce k zemi. Vyšší úroky, jež výrobce turbín větrných elektráren takto drtí, jsou nutné ke zkrocení mimořádně vysoké inflace, kterou výrazně přiživily právě předchozí extrémně nízké, nulové úroky a nezřízený „tisk“ bilionů eur. Akcie německého Siemens Energy jsou od přelomu let 2020 a 2021 dole o nějakých 75 procent, pročež tento podnik žádá německou vládu v přepočtu o zhruba 400 miliard korun mimořádné sanace z kapsy daňového poplatníka. Vskutku, zelená energie není levná. Dánský Orsted padá dokonce o zhruba 80 procent, v porovnání s vrcholem zelené mánie na přelomu let 2020 a 2021... Tehdy, v době neudržitelně nízkých, ba nulových úroků, přece bylo heslem doby, které znělo i Českem, že „Green Deal je příležitost“.

Green Deal je možná příležitost, ale zatím zhusta hlavně pro země typu autoritářské Číny či Kataru, financujícího terorismus. Primárním cílem Green Dealu totiž rozhodně není energetická bezpečnost a nezávislost na energiích ze zahraničí, i když to tak politici někdy vykládají. Naopak. V rámci zelené agendy země EU zavírají své uhelné doly a svá ložiska zemního plynu, Německo dokonce vypnulo své jaderné elektrárny.

Místo toho se do EU vozí plyn z Kataru, tedy od klíčového sponzora Hamásu, a dále třeba z USA nebo z Austrálie. A takové Německo má být dle odborných prognóz v solární energetice v roce 2025 z 95 procent závislé na dovozech z Číny...

Lukáš Kovanda
Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Švýcarský frank vyzývá rezistenci 0,949 - 0,951
    Švýcarský frank k dolaru sílí o 0,1% d/d na 0,951. Trh pokračuje v měsíčním růstovém trendu, minulý týden však zejm...
  • Švýcarský frank zkouší, kudy výše
    Švýcarský frank dnes k dolaru oslabuje o 0,3% d/d na 0,934. Trh na horní hranici pásma 0,915 – 0,925, ...
  • Švýcarský frank zkouší 0,927
    Švýcarský frank dnes k dolaru sílí o 0,3% d/d na 0,926. Trh vytvořil během týdne vytvořil nové téměř p...
  • Švýcarský frank značně slábne
    Švýcarský frank dnes k dolaru slábne o 0,5% d/d na 0,918. Trh se minulý týden spolu obnoveným zájem o hlavní evrops...
  • Tabákový gigant PMI naplnil očekávání a potvrdil výhled, na českém trhu ale citelně ztrácí
    Tabákový koncern Philip Morris International, který je mateřskou společností tuz...
  • Tabákový gigant PMI naplnil očekávání a potvrdil výhled, na českém trhu ale citelně ztrácí (+komentář)
    Tabákový koncern Philip Morris International, který je mateřskou společností tuz...
  • TA: Další support na EURUSD prolomen, medvědí trend zatím nekončí
    Korekce na euru pokračuje a EURUSD dnes přichází o další zajímavý support. Není sice zdaleka tak důležitý jako support 1,1660 EURUSD, který jsme prolomili před dvěma týdny, je ale dostatečně důležitý na to, aby v takto na data klidném týdnu dodal dolarovým býkům na odvaze. EURUSD se dnes dostal pod minima z 27. října, kam se propadl po zasedání Evropské centrální banky a možná se připravovuje na vytvoření dalšího nižšího low.
  • TA: Ethereum získává na síle, blíží se další vzestupy
    Ethereum zahájilo nový nárůst nad rezistencí 1 600 USD vůči americkému dolaru. ETH nabírá na tempu a může dále růst směrem k úrovni 1 650 USD.
  • Tahle tajná vychytávka vám sníží účet za volání. Chcete vědět jak?
    Prozradíme vám, jak s touto „věcičkou“ budete okamžitě vědět, jestli za váš mobilní paušál neplatíte zbytečně moc. A pokud zjistíte, že platíte...
  • Tahle tajná vychytávka vám sníží účet za volání. Chcete vědět jak?
    Prozradíme vám, jak s touto „věcičkou“ budete okamžitě vědět, jestli za váš mobilní paušál neplatíte zbytečně moc. A pokud zjistíte, že platíte svému operátorovi více než je třeba, tak to můžete jednoduše napravit. Díky tomuto totiž můžete dosáhnout i na speciální tarify, které mohou být až o 70 % výhodnější. Jak tedy na to?
  • Tahounem obchodování byl Nasdaq
    Obchodování na zámořských trzích ze startu týdne bylo v režii technologického indexu Nasdaq Composite, který přidal 1,6 %. Slabší seanci, než technologie zaevidoval průmyslový Dow Jones Industrial Average, který pod tíhou mizerného obchodování ve finančním a energetickém sektoru odepsal 0,1 %. Sektor informačních technologií byl tím nejsilnějším a narostl o 2,3 % (Nvidia 8,47 %, Microsoft 1,70 %). Výtečný obchodní den si připsala Nvidia, která posílila o více jak 8 %. Akcie Tesly vzrostly o 7,33 %. Akcie Tesly za poslední měsíc ztratily 15 % a dostaly se na úroveň 100denního klouzavého průměru. Akcie Xpeng se vyšplhaly výše o 9,28 %.
  • Tahounem pražské burzy dnes byly hlavně akcie ČEZ a Erste
    Pražská burza uzavřela pracovní týden růstem. Index PX dnes posílil o 0,3 procenta na 1063,7 bodu, a to hlavně zásluhou akcií Erste a ČEZ. Vyplývá to z údajů burzovního webu. Objem obchodování dnes překročil 507 milionů korun, což je z dlouhodobého hlediska podprůměrný výsledek.
  • Tachovští kriminalisté hledají podvodníka, vylákal 350.000 Kč na kryptoměnu
    Tachovští kriminalisté pátrají po podvodníkovi, který nabízel pomoc s investicemi do automatického obchodu s kryptoměnou. Osmapadesátiletý muž z Tachova přišel o 350.000 korun. Pachatel se vydával za zástupce investiční společnosti. Oznámení o podvodném jednání přijala policie počátkem tohoto týdne, řekla dnes ČTK policejní mluvčí Dagmar Jiroušková. Policisté, kteří už zahájili trestní stíhání pro podvod, apelují na občany, aby byli v těchto případech obezřetní.
  • Taiwan a daně ve stínu trhu práce. Očekávání otočky Fedu projde dalším testem
    Napětí kolem Taiwanu se zdaleka nezmenšuje a Čína se snaží o pravý opak. Na finanční trhy však zatím dojem neudělala a nervozita se zde nijak zvlášť nešponuje. A podstatný dopad nemá ani vývoj v americkém Kongresu, kde demokrati našli většinu pro daňový zákon zavádějící 1procentní daň z firemních odkupů akcií. Poměrně slušná data z německého průmyslu pak zůstávají v podstatě na okraji zájmu.
  • Taiwan Semiconductors získává 11 % po zveřejnění nákupu Berkshire Hathaway 📈
    Investiční společnost Berkshire Hathaway (BRKA.US), kterou vedou Warren Buffett a Charlie Munger, získala 60 milionů akcií největšího tchajwanského výrobce polovodičů Taiwan Semiconductors (TSMC). Hodnota tohoto balíku dosahuje téměř 4,1 miliardy USD. Na této vlně získávají také akcie dalších výrobců čipů včetně společností AMD (AMD.US), Intel (INTC.US) a Nvidia (NVDA.US), které byly letos pod tlakem:
  • Taiwan Semiconductors zveřejnily silné zisky a prognózy pro rok 2024 📌
    Akcie společnosti Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSM.US) před otevřením trhu posilují o 5,7 % po zveřejnění čtvrtletních výsledků společnosti. Společnost předpovídá více než 20% růst tržeb v roce 2024 díky poptávce po pokročilých čipech používaných v aplikacích umělé inteligence. Generální ředitel společnosti TSM C. C. Wei během hovoru k výsledkům zdůraznil rok 2023 jako náročný rok pro globální polovodičový průmysl, ale upozornil na rostoucí poptávku po generativních aplikacích umělé inteligence. V roce 2024 společnost očekává růstový rok, který bude podpořen silnou poptávkou po jejích 3nm a 5nm technologiích a robustní poptávkou související s umělou inteligencí. Pro první čtvrtletí roku 2024 společnost TSM očekává tržby v rozmezí 18 až 18,8 miliardy dolarů.
  • Taiwan Semiconductor zvyšuje investice v Arizoně na 40 miliard USD 📈🔌
    Společnost Taiwan Semicondcutor Manufacturing Company (TSM.US) bude v Arizoně investovat 40 miliard dolarů. Prvními zákazníky společnosti budou pravděpodobně společnosti Apple (AAPL.US) a Nvidia (NVDA.US). Investice je jednou z největších zahraničních investic v historii USA a největší ve státě Arizona:
  • Tajné prianie bánk
    Euro si v piatok opäť oproti euru slušne polepšil...
  • Tajný lék Bruselu na problémy bank: Nové daně pro společné krytí ztrát a přenos břemene na věřitele a akcionáře
    Evropská unie by měla mít vždy k dispozici alespoň nějaké peníze pro stabil...
  • Také korporátní dluhopisy s neinvestičním ratingem – high-yield – jsou nyní poměrně drahé
    Atraktivita korporátních dluhopisů se měří pomocí tzv. kreditních marží neboli kreditních spreadů, které udávají výnosovou prémii korporátních dluhopisů nad výnosy relativně bezrizikových vládních dluhopisů, případně nad sazby úrokových swapů.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI