Sobota 27. duben 2024 22:04
reklama
FTMO král
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Dukascopy new

Dopad navrhovaných změn DPH by měl být mírně protiinflační

26.06.2023 17:53  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Česká vláda nedávno představila návrh opatření, jejichž cílem je přispět ke zmírnění deficitu veřejných financí. Změny by se měly dotknout i daňového systému. Součástí úsporného balíčku je redukce počtu a úprava výše sazeb DPH. To se pravděpodobně alespoň z části odrazí v cenách dotčeného zboží a služeb, a tedy ve výsledku také v inflaci. Pokud by se plánované změny DPH promítly ve spotřebitelských cenách jedna ku jedné, pak by podle našeho odhadu v souhrnu přispěly ke snížení inflace o 0,4 pb. Významný podíl na tom má navrhované snížení sazby DPH (ze současných 15 % na 12 %) na potraviny a stavební práce, a to s ohledem na vysokou váhu těchto položek ve spotřebním koši (téměř třetina). Počítáme však i s nepříznivým scénářem. V tom ceny zboží a služeb, u kterých by mělo dojít ke snížení sazby DPH, zůstanou beze změny, zatímco zvýšení sazby DPH se u dotčených položek projeví v ekvivalentním zvýšení cen. Výsledkem by v tomto případě byl nárůst inflace o 0,5 pb. V kontextu celého úsporného balíčku, který by měl prostřednictvím fiskální konsolidace přispět k omezení agregátní poptávky, však spíše očekáváme protiinflační působení navrhovaných změn DPH.

Součástí úsporného fiskálního balíčku, pomocí kterého chce česká vláda zmírnit deficit veřejných financí, jsou i navrhované změny daně z přidané hodnoty. Ty by měly přinést místo současných tří sazeb DPH pouze dvě, a podle slov vlády tudíž přispět ke zjednodušení daňového systému. Zatímco základní sazba ve výši 21 % by měla zůstat beze změny, dvě snížené sazby 10 % a 15 % by měla nahradit pouze jedna čítající 12 %. U alespoň části dotčeného zboží a služeb lze v důsledku toho očekávat změny cen pro konečné spotřebitele, jejichž součástí DPH je. Cílem této analýzy je zjistit, jaké makroekonomické dopady by zmíněné úpravy sazeb DPH měly, konkrétně jak by se projevily ve spotřebitelské inflaci a jejích složkách.

Nižší zdanění by se mělo týkat především potravin a stavebních prací. Sazba DPH na potraviny by podle návrhu úsporného balíčku měla klesnout ze současných 15 % na 12 %. To se však nebude týkat nealkoholických nápojů, které nyní rovněž spadají do snížené sazby 15 %. Ty by měly být přesunuty do skupiny produktů se základní sazbou 21 %. Tam budou nadále patřit i alkoholické nápoje a tabák. Z 15 % na 12 % by se sazba DPH měla snížit také u stavebních prací, farmaceutických a zdravotnických výrobků, pohřebních služeb a dětských sedaček do automobilů. Z hlediska váhy ve spotřebním koši pro výpočet inflace jsou z výše uvedeného nejvýznamnější právě potraviny a stavební práce. Podíl potravin (bez všech nápojů a tabáku) v tomto spotřebním koši činí zhruba 16 %. Váha nealkoholických nápojů pro srovnání nedosahuje ani 2 %. Změna DPH na stavební práce by se měla v inflaci projevit zejména skrze imputované nájemné (s váhou 12 %), a pak prostřednictvím v koši zahrnutých služeb pro běžnou údržbu a drobné opravy bytu (váha těchto položek je však nižší než 1 %). Předpokládáme, že snížení DPH z 15 % na 12 % se dotkne jak oprav již existujících staveb, tak i výstavby nového bydlení (jedná se o stavby definované podle paragrafů 48 a 49 Zákona o DPH). Snížená sazba 15 % se přitom nyní uplatňuje i na materiál, který je v souvislosti s poskytovanými stavebními pracemi dodáván (samostatný prodej stavebního materiálu naproti tomu podléhá základní sazbě 21 %).

Vyšší zdanění je navrhováno zejména pro oblast služeb. Výrazně, ze současných 10 % na 21 %, by se měla zvýšit sazba DPH u kadeřnických a holičských služeb, oprav obuvi, kožených výrobků a jízdných kol, stejně tak i v případě úklidových prací v domácnostech. Tyto položky byly do nejnižší sazby DPH přesunuty od května 2020, když tehdejší vláda tento krok komunikovala jako ústupek spojený s rozšířením povinnosti elektronické evidence tržeb (EET byla nakonec kvůli pandemii přerušena a současná vláda ji pak zrušila úplně). Do této skupiny patřily také stravovací služby (včetně podávání nealkoholických nápojů), u kterých však vláda navrhuje zvýšení sazby DPH pouze z 10 % na 12 %. Stejný nárůst by se měl týkat ubytovacích služeb, vstupného na kulturní a sportovní akce a využívání sportovních zařízení. Do nejnižší sazby 10 % byly tyto položky zařazeny s platností od července 2020 jako forma kompenzace silně zasažených odvětví během pandemie.

Mírně vyšší dani z přidané hodnoty by měly podléhat také položky, jejichž ceny jsou státem usměrňovány. Podle návrhu úsporného balíčku půjde o léky, teplo, vodné a stočné, a také pravidelnou dopravu cestujících. Sazba DPH by zde měla vzrůst z 10 % na 12 %. Pro úplnost uveďme, že v kategorii regulovaných cen je řada služeb spojených se vzděláváním, zdravotní či sociální péčí, které jsou od DPH osvobozeny (na základně paragrafů 57 až 59 Zákona o DPH). To platí i pro poštovní služby a televizní a rozhlasové vysílání (paragrafy 52 a 53). Těch se úsporný balíček nijak nedotkne. Mimo výše zmíněných služeb a regulovaných položek návrh úsporného balíčku zahrnuje zvýšení sazby DPH u květin, palivového dřeva a odvozu komunálního odpadu, a to z 15 % na 21 %.

Specifickým příkladem změn DPH jsou tiskoviny a točené pivo. Knihy, které nyní podléhají sazbě ve výši 10 %, by podle návrhu úsporného balíčku zatíženy daní z přidané hodnoty nově nebyly. DPH u časopisů by se měla zvýšit z 10 % na 12 %. Ještě více by pak měly být zdaněny noviny, kde je plánován přesun z 10 % na 21 %. Na prodej veškerého alkoholu, ať už v obchodech či restauračních zařízeních, aktuálně platí základní sazba DPH ve výši 21 %. Točené pivo však mělo dosud výjimku. Jeho prodej v rámci stravovací služby byl zatížen sazbou 10 % (to se ale netýkalo piva tzv. s sebou či piva prodávaného v láhvích a plechovkách). Nově by mělo dojít ke sjednocení všech těchto položek a sazba na točené pivo podávané jako součást stravovací služby by se měla zvýšit na 21 %.

Pokud by se navrhované změny DPH promítly v cenách dotčeného zboží a služeb jedna ku jedné, pak by to podle našeho odhadu vedlo ke snížení inflace o 0,4 pb. Na základně dosud známých informací o podobě úsporného balíčku odhadujeme, že změny DPH by se měly týkat 35 % spotřebního koše používaného pro výpočet inflace (jde o 176 z celkových 510 položek). Zatímco meziměsíční inflace by byla ovlivněna pouze v měsíci zavedení daňových změn, meziroční inflace by tento dopad reflektovala po celý následující rok. V názvosloví, které používá centrální banka, jde o kalkulaci tzv. primárních dopadů daňových změn, tedy o změny cen přímo vyplývající z úprav sazeb DPH. Souhrnný dezinflační vliv ve výši -0,4 pb pramení především ze snížení sazby DPH, ze současných 15 % na navrhovaných 12 %, u potravin (bez nápojů a tabáku) a stavebních prací. Tyto položky se na celém spotřebním koši podílí zhruba z třetiny. V samotné kategorii potravin, alkoholických a nealkoholických nápojů a tabáku (cenový agregát používaný ČNB) by mělo dojít k poklesu cen v průměru o 1,4 %. Vlivem změn DPH by se měla podle našeho odhadu snížit také jádrová inflace, avšak pouze o přibližně 0,2 pb. Zatímco ceny obchodovatelných položek (především zboží s podílem na jádrové inflaci ve výši 39 %) by měly vzrůst v průměru o 0,2 %, ceny neobchodovatelných položek (zejména služby s váhou 61 % na jádrové inflaci) by se měly snížit o 0,4 %. Zásadní vliv na skupinu neobchodovatelných položek má právě snížení DPH na stavební práce (příspěvek -1,1 pb). Na očekávaném růstu regulovaných cen v průměru o 0,5 % by se pak zhruba ze tří čtvrtin mělo podílet zvýšení sazby DPH na teplo, vodné a stočné. Kompletní výsledky našeho odhadu primárních dopadů navrhovaných změn DPH shrnuje Tabulka 1.

V případě nepříznivého scénáře, který nepočítá se zohledněním nižší DPH v cenách, by podle našeho odhadu došlo ke zvýšení inflace o 0,5 pb. Ceny položek, u kterých by mělo dojít ke snížení sazby DPH, zůstávají tedy v tomto scénáři beze změny. Naopak zvýšení sazby DPH se v cenách dotčených položek projeví v plné výši, tak jako tomu je v základním scénáři. Jde tak o situaci, která je často s úpravami sazeb DPH zmiňována. Podíl položek spotřebního koše, u kterých by došlo ke změně cen, by se tak snížil z 35 % na 20 %. Zásadní změny oproti základnímu scénáři jsou především v kategorii potravin (dopad do inflace se mění z -0,4 pb na +0,1 pb) a neobchodovatelné části jádrové inflace (nárůst dopadu z -0,1 pb na +0,3 pb). Důvodem je zejména to, že v tomto scénáři abstrahujeme od snížení cen výše zmíněných a váhově důležitých potravin a stavebních prací. Jádrová inflace jako celek by ve výsledku vzrostla o 0,6 pb. Shrneme-li však výsledky základního a nepříznivého scénáře tak z nich shodně vyplývá, že primární dopady současné podoby navrhovaných změn DPH by na vývoj inflace neměly být nikterak silné, ať už se jedná o její pokles či nárůst. Výsledky nepříznivého scénáře shrnuje Tabulka 2.

V této analýze zcela odhlížíme od tzv. sekundárních dopadů daňových změn, jejichž charakter bude záviset na stavu poptávky v době jejich zavádění. Slabá poptávka by pravděpodobně vedla k tomu, že snížení sazeb DPH by se v cenách alespoň částečně promítlo, a naopak jejich zvýšení by nepřineslo významně vyšší růst cen, než by odpovídalo zvýšení sazeb DPH. V situaci silné poptávky by na druhou stranu mohly být navrhované změny DPH proinflačním impulsem. Při úvahách o možném charakteru sekundárních dopadů je nutné brát v potaz také ostatní části vládního úsporného balíčku. Ten má v prvé řadě pomoci stabilizovat veřejné finance a přispět ke zmírnění jejich deficitu. Jako takový je tudíž prostředkem fiskální konsolidace a v konečném důsledku povede ke snížení agregátní poptávky. To by se následně mělo projevit v nižší dynamice HDP. Podle naší dříve zveřejněné analýzy, by vládou navržená opatření ke snížení schodku veřejných financí měla vést k redukci růstu HDP až o 0,7 pb. Z této analýzy, založené na historickém vztahu mezi vývojem HDP, spotřebitelských cen a fiskálních veličin zároveň vyplývá, že omezení poptávky plynoucí z fiskální konsolidace by mělo vést ke snížení inflace až o 0,4 pb. To je v souladu s odhadovanými primárními dopady změn DPH v této analýze. Celkově se tedy přikláníme k tomu, že dopad navrhovaných změn DPH by mohl být v kontextu celého úsporného balíčku mírně protiinflační.

Autor: Martin Gürtler, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Donald Trump vyhrál volby a US trhy rostou. Dow Jones na historických maximech
    Největší událostí minulého týdne bylo zcela nepochybně poměrně nečekané zvolení Donalda Trumpa 45. prezidentem Spojených států. Trumpovo vítězství bylo méně předpokládané a pro akciové trhy méně přijatelné. Stejně nečekaně jako byl Trump zvolen prezidentem se ale akciové indexy dokázaly oklepat a umazat veškerou ztrátu, kterou během volební noci nabraly, a k tomu ještě přidaly i nějaký ten zisk.
  • Donald Tusk navrhl možnost 12 měsíčního flexibilního brexitu
    Aktuální deadline pro vystoupení Británie z EU je sice 12. dubna, jeho odložení je však stále na stole. Podle článku BBC navrhnul Donald Tusk možnost "flexibilního" odložení brexitu, podle které by mohla Británie odejít kdykoliv v horizontu 12. měsíců poté, co parlament podpoří dohodu s EU. I když by tento návrh Británii mohl vyhovovat, je to stále jen návrh, který musí být posvěcen na summitu EU, který se bude konat 10. dubna. Pokud by navíc Británie nevystoupila z EU tento měsíc, musela by se pravděpodobně účastnit voleb do Evropského parlamentu, což by celou situaci okolo brexitu ještě více zkomplikovalo. Co to všechno znamená pro britskou ekonomiku? Přetrvávající nejistota do nadcházejících měsíců rozhodně pomáhat nebude a výraznější rally na britské libře proto v nejbližší době očekávat zřejmě nemůžeme. Z hlediska makro výhledu by pokračující nejistota mohla i nadále výrazně omezovat ochotu firem investovat, což může dále omezovat prostor pro další růst britské ekonomiky. Nejistotu samozřejmě vnímá také Bank of England, což dělá proces analýzy dalšího vývoje úrokových sazeb mimořádně komplikovaným.
  • Donutí Brexit australskou centrální banku ke snížení sazeb?
    Australská centrální banka RBA by mohla snížit sazby už na svém srpnovém zasedání v důsledku globální nejistoty po poz...
  • Donutí posilující frank SNB intervenovat?
    Poslední dny přinesly masivní zhodnocení CHF a rozsah tohoto pohybu je jasně znázorněn na grafu EUR/CHF. Ruská agrese vůči Ukrajině vedla k velmi silnému oslabení eura vůči franku a dnes byla testována psychologická úroveň na 1,0000 a dnes uvedla agentura Reuters, že SNB (švýcarská centrální banka) je připravena zasáhnout (v případě potřeby) na devizovém trhu, aby zastavila posilování franku. SNB také dodala, že ocenění franku je stále vysoko. Jak je vidět, CHF po ohlášení potenciální intervence posílil. Během pondělní seance ztrácí švýcarský frank vůči americkému dolaru více než 1 % a vůči euru asi 0,5 %.
  • Do obliby se dostávají opět defenzivní tituly
    Evropský akciový trh v průběhu dnešního obchodování příliš velkých změn nedoznává. Index Stoxx 600 v odpoledních hodinách ze včerejšího kurzu umazává pouze jednu desetinu procenta. Nedaří se především finančním domům (-1,3 %) a těžařům a zpracovatelům komodit (-1,1 %). Odpoledne rovněž začaly výrazněji padat akcie energetických firem poté, co se objevily zprávy, že obnova rafinérií v Saudské Arábii bude rychlejší, než se původně čekalo. Větší oblibě se těší defenzivní sektory jako farmaceutické společnosti, prodejci základního spotřebního zboží nebo utility, jejichž akcie shodně posilují o 0,8 %. V podobném duchu zahájily i americké akcie. Vývoj je prakticky totožný jak do výkonnosti hlavního indexu S&P 500, tak i v sektorovém rozložení. K větším pohybům mohou zavelet zítřejší výsledky zasedání americké centrální banky, která by měla dále snížit úrokové sazby.
  • DoorDash pod tlakem po snížení ratingu RBC
    Akcie společnosti DoorDash (DASH.US) v pátek klesly o 2,8 % poté, co společnost RBC Capital Markets snížila rating platformy pro rozvoz jídla z "outperform" na "sector perform" a snížila cílovou cenu na 60 USD ze 70 USD za akcii.
  • Dopad cel graduje - investoři prchají z akcií do zlata a dluhopisů
    Odpoledne úlevu nepřineslo, trhy zůstávají pod tvrdým tlakem nových amerických cel a obchodování je plně v režii averze k riziku. Akcie se noří ještě hlouběji do červeného - německý DAX padá už o 3,2 procenta, americký S&P500 si dává druhé kolo s -1,2 pct. Mezitím dál mírně klesají americké dluhopisové výnosy a dole jsou i ty evropské. Zlato si užívá skoro 2procentní růst a daří si i dalším aktivům ze škatulky "bezpečné", jako je švýcarský frank nebo japonský jen.
  • Dopad čínských tarifů na US průmysl
    Navrhované čínské tarify na americký export zboží by měly smíšené úvěrové důsledky pro americké sektory, říká Moody’s Investors Service v nové zprávě. Zemědělství a odvětví související se zemědělstvím budou nejvíce postiženy, zatímco dopad na letecký, automobilový, chemický, gumárenský průmysl a výrobce a zpracovatele plastů by byl poměrně skromný.
  • Dopad koronaviru na kryptoměny
    Smrtící a prudce nakažlivý „koronavirus“ transformoval velmi rychle téměř všechno. Zdá se, že se medvědí trend na trhu...
  • Dopad koronaviru na kryptoměny
    Smrtící a prudce nakažlivý „koronavirus“ transformoval velmi rychle téměř všechno. Zdá se, že se medvědí trend na trhu kryptoměn zastavil. Cena bitcoinů (BTCUSD) klesla z únorových 10,5 tis. USD na současnou úroveň 6,7 tis. USD, když se cena na krátko propadla pod psychologicky významnou hranici 5 000 USD. Nyní BTC vypadá stabilizovaný. Cena začala treckovat podporu na úrovních 4 419 USD a 5 500 USD, což potvrzuje mírný býčí sentiment na krypto trzích. (BTCUSD) se stabilizoval a začal oscilovat mezi úrovněmi 4 až 6 tis USD.
  • Dopad ruské politiky na světové trhy a českou ekonomiku
    Ruská politická scéna sklízí hořké plody minulých aktivit, přičemž nyní musí vysvětlovat své vojenské aktivity v blízkosti ukrajinských hranic a obvinění z přímé spojitosti s explozí v muničním skladu ve Vrběticích. „Rostoucí diplomatické napětí mezi Českem a Ruskem by nemělo výrazněji zasáhnout českou ekonomiku. V poslední dekádě dál klesal podíl českých vývozů do Ruska, a to ze zhruba 4 % v roce 2012 na necelá 2 % celkových vývozů dnes. Pokud by z jakéhokoliv důvodu došlo k výraznému poklesu poptávky Ruska po českém a evropském zboží (stejnému jako v roce 2009), byly by dopady rozpoznatelné pouze v nejexponovanějších odvětvích – na prvním místě u strojařů, výrobců kovů a v automotive,“ uvádí ve svém komentáři Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select.
  • Dopad války na Ukrajině na světovou ekonomiku
    Trh se zlatem minulý čtvrtek zklamal mnoho investorů kvůli silným intradenním výkyvům. Tehdy se ceny vyšplhaly na nejvyšší hodnotu seance 1 976,50 USD, což je nejvyšší úroveň za 1,5 roku.
  • Dopad vývoje ceny dřeva na ceny nemovitostí
    V posledních měsících jsme svědky růstu cen komodit. Nejedná se pouze o ropu, plyn či drahé kovy, jejichž ceny jsou v médiích zmiňovány nejčastěji. Zvýšení cen se dotýká i průmyslových kovů či zemědělských produktů. Jedním z nich je stavební dřevo, které se stalo velmi sledovaným. Proto se právě na cenu komodity spojené se stavbou či vybavením nemovitostí zaměříme. Dřevo se ve velkém využívá při stavbě nemovitostí jak ve Spojených státech, tak i čím dál více v České republice.
  • Dopady COVID-19 limitují efektivitu snižování sazeb ČNB
    V reakci na vládní opatření proti nekontrolovanému šíření koronavirové nákazy a jejich dopad na české hospodářství se Česká národní banka zřejmě inspirovala u amerického Federálního rezervního systému. Bankovní rada ČNB totiž v úvodu března, jen pár dní po amerických centrálních bankéřích, během mimořádného zasedání taktéž snížila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu. V dalším snižování byli čeští centrální bankéři trochu trpělivější, když na rozdíl od svých amerických kolegů alespoň vyčkali na řádné zasedání.
  • Dopady daňové reformy v USA
    Goldman Sachs varuje, že změna daňových zákonů prezidenta Trumpa připraví firmu o miliardy z jejího hospodářského výdělků.
  • Dopady inflace a jak chránit úspory
    Jak uchránit úspory před znehodnocováním? Jak se daří akciím v proinflačním prostředí? Odpověď hledá Fincentrum & Swiss Life Select ve svém komentáři.
  • Dopady koronaviru na finanční trhy a poučení z minulosti
    Světové akcie reprezentované indexem MSCI World poklesly od poloviny února téměř o 27 % a odepsaly tak více než rok budované zisky. Tento nezvykle prudký propad se samozřejmě projevil na portfoliích s akciovou složkou. Dluhopisy naopak pod tlakem nákupního zájmu investorů ve snaze uchránit své prostředky zaznamenaly výrazný nárůst cen, který negativní dopad akciové složky na celkové výsledky částečně vykompenzoval. Navzdory v historickém kontextu nízkým výnosům tak dluhopisy potvrdily svůj význam při diverzifikaci rizika.
  • Dopady koronaviru: Tři možné scénáře a varianty obchodování
    Trhy se dožadují, aby centrální banky zareagovaly prostřednictvím měnové politiky. Po masakru, k němuž na trzích došlo v minulém týdnu, už je pravděpodobně taková odezva nejspíš připravena a bude na cestě. Tradiční medicína centrálních bankéřů tentokrát ekonomice, která se zmítá v agónii, neboť se reálná aktivita prakticky zastavila, však příliš nepomůže. Zaměřme se proto na tři možné scénáře, které mohou teoreticky po epidemii koronaviru nastat a udávat další vývoj.
  • Dopady obchodních válek na finanční trh se prohlubují
    Finanční trh až doposud doufal, že obchodní válka mezi USA a Čínou, respektive zbytkem světa skončí dohodou. Proto byl pokles akciových trhů doposud relativně malý ve srovnání s tím, co je v sázce.
  • Dopady tažení wagnerovců na Moskvu
    V Rusku se o víkendu odehrál dramatický a místy až bizardní pokus o vojenský převrat. Poté co žoldnéřská armáda wagnerovců pod vedením Jevgenie Prigožina ovládla Rostov na Donu přesunula svoji pozornost přímo na Moskvu. Jak rychle však vzpoura začala, tak rychle i skončila, třebaže ne úplně jasným kompromisním řešením.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani