Úterý 19. leden 2021 22:54
reklama
Admiral bez komise2
reklama
RoboMarkets CopyFX
reklama
Purple Trading ROOM

Jak vést obchodní deník: Praktické tipy

Napsal:   Sekce: Trading

V tomto článku probereme důležitý a užitečný nástroj obchodníka, kterým je obchodní deník. Pomůže vám zvýšit vaši disciplínu, odhalit chyby a dotáhnout vaše dovednosti k dokonalosti.K čemu vést obchodní deník?

Internet je plný knih a článků o obchodování, ale ne všechny budou užitečné. Nejpopulárnější z nich řeknou obchodníkovi, co chtějí slyšet, místo aby popisovali skutečnou realitu trhu. Knihy o obchodování se často zaměřují na atraktivní setupy a neadresují možné chyby při naplnění, hledání a realizaci obchodních nápadů.

Z toho důvodu je vhodné, aby si obchodník co nejdříve založil obchodní deník. Stane se jeho nejlepší knihou o tradingu. Bude odrážet trh, jak jej vidíte, a bude sledovat všechny vaše akce a jejich výsledky.

I obchodníci, kteří obchodují delší dobu, často pilně vedou svoje deníky, protože vědí, že je to jeden z nejužitečnějších a nejpracovnějších nástrojů. Pomáhá vám vidět vaši možnou neúčinnost hned na začátku a včas ji napravit.

Obchodní deník pomáhá nejen dobře připravovat obchody, ale také analyzovat výsledky obchodování. Ve ztrátových obdobích můžete díky deníku prozkoumat a zjistit důvody svých drawdownů. Mezi takovými důvody můžete objevit emoce, kvůli nimž porušujete svá obchodní pravidla, nebo chyby ve vašem obchodním systému, které je třeba opravit.

Proces vedení obchodního deníku se skládá ze tří částí:

 • Popis vašeho obchodního plánu.
 • Statistika.
 • Protokol introspekce


Část 1: Popis vašeho obchodního plánu

Váš obchodní plán a analýza trhu musí být podrobně popsán. Pomůže vám zapsat si na papír (nebo do souboru) vaše představy o trhu a vašem vlastním obchodování. Analýza a váš názor na trh obecně nedělají vaše obchodování úspěšným. Vaše současné názory však definují vaši oblast pro hledání nápadů.

V této části vašeho deníku můžete odpovědět na následující otázky:

 • Budete hledat trend nebo cenové rozpětí (range)?
 • Pokusíte se snažit obchodovat odrazy od extrémů nebo proražení?
 • Budete svou pozici držet dlouho nebo ji rychle zavřete?

Popis vašeho obchodního plánu pomáhá vidět korelaci vašich nápadů se skutečnými událostmi na trhu.

Váš obchodní plán také obsahuje podrobný popis obchodů, které plánujete:

 • Důvod pro zadání pozice;
 • Kam umístit Stop Loss;
 • Kde (nebo kdy) vzít zisk;
 • Vaše emoce.

Když budete mít svůj plán podrobně popsaný, zvýšíte svoji disciplínu a snížíte pravděpodobnost chaotických, emocionálních akcí.

Část 2: Statistiky

V této části vašeho deníku si pouze zapisujete výsledky svého obchodování. Konečné číslice budou bez obalu zobrazovat aktuální stav vašeho obchodování, i když nikdy nebudou konečnou diagnózou. Mnoho bezvadných obchodních metod může vést k řadě ztrát, které by měly být odhadovány pouze s odstupem - po statisticky důležitém období.


Statistická část vašeho deníku bude obsahovat nejen čísla. Budou v ní zaznamenány fakticky vydělané / ztracené body / dolary, syntetické hodnoty, jako je faktor zisku, počet obchodů, průměrný objem lotu, převažující směr vašich pozic a rozdělení obchodů mezi dny v týdnu.

V podstatě se statistiky shromažďují kvůli sledování těchto faktorů. Při srovnání vašeho obchodování s chováním trhu můžete usoudit, zda jste byli příliš agresivní / opatrní, běžně obchodujete s trendem nebo jdete proti němu.

Možná je trend u konce, ale pokračujete v něm a zaměňujete si obrat s korekcí? Na tyto otázky můžete odpovědět tím, že budete analyzovat své statistiky.

Zde jsou čtyři hlavní parametry, které definují Váš trading.


Počet obchodů

Celkový počet obchodů ukazuje, zda dáváte svému obchodnímu plánu šanci pracovat v plném rozsahu. Je důležité znát průměrný normální počet obchodů charakteristický pro váš obchodní systém/metodu. Může to být 15–20 obchodů za den/týden/měsíc. Proto je tak důležité udržovat si vlastní statistiky.

Když vaše obchodování dosáhne dokonalosti, zapište si to a poté to porovnejte s jinými obdobími - zvláště těžkými časy. Otevření více obchodů, než je nutné, je nejen nebezpečné (mohlo by to vést k růstu nákladů, včetně ztrát). Avšak otevření méně obchodů, než byste měli, je také varovným znamením - znamená to, že jste opatrní kvůli strachu ze ztráty.

Někdy bude rozumné snížit úroveň své aktivity (zejména pokud máte malou představu o tom, co se na trhu děje). Toto rozhodnutí však musí být vědomé a dočasné (dokud proces nezachytíte). Jednou z možností v kritické situaci je přechod na demo účet místo snížení počet obchodů na vašem hlavním účtu, což by porušilo váš obchodní systém.


Směr obchodů

Analýza vaší činnosti podle směru vašich obchodů může ukázat, zda máte určitý sklon ohledně směru trhu.

Někteří obchodníci například upřednostňují short obchody místo long obchodů a naopak. Kterýkoli z těchto přístupů je docela zranitelný - vaše obchodování bude nestabilní a náchylné k drawdownu při obrácení trendů.

Velikost pozic

Velikost svých pozic (loty) byste měli měnit s velkou péčí a ohleduplností. To je přijatelné, pokud zvyšujete svoji pozici - stavíte „pyramidu“ s rizikem pro váš zisk. Na druhou stranu, pokud zvyšujete loty a cítíte se svým obchodem velmi sebejistí, mějte na paměti, že i zkušení obchodníci se v tom mohou často mýlí.

Někteří obchodníci jsou v prognózování často slabí, což jim však nebrání v dosahování zisku. Pokud je to i váš případ, tak zkuste analyzovat svoji historii obchodování - jak často vaše důvěra v chování trhu vedla k očekávanému výsledku? S největší pravděpodobností bude korelace náhodná nebo záporná. Proto je zvyšování lotů často nepřiměřené.

Vaše nástroje

Nakonec vaše statistiky musí obsahovat instrumenty, s nimiž obchodujete. Obchodníci jsou někdy náchylní k tomu, že si vybírají mnoho nástrojů, ale používají pouze jeden nebo dva (maximálně tři) z nich, například libru nebo euro. Pokud pro ně neexistují dobrá obchodní nastavení, hledá obchodník obchody na jiných instrumentech.

Takové obchody jsou poměrně vzácné: po jejich dokončení obchodník zapomene na tento obchodní nástroj a zaměřuje se na jeden nebo dva hlavní.

Je důležité analyzovat výsledky těchto epizodických obchodů a zjistit, zda vadí vašemu obchodnímu systému.

Část 3: Introspektivní záznamy

V této části pracujete se svým psycho-emocionálním stavem. Zapisujete si své myšlenky, emoce a reakce na okolní události. Můžete tak zvýšit svou emoční stabilitu a úroveň vědomí, což přímo ovlivní vaše výsledky.


Celkově je na obchodování nejtěžší dodržovat svůj plán bez ohledu na možné ztráty a neštěstí. Takové záznamy vám pomohou a možná i neutralizují vaše emoce. Poté si od nich dejte odstup, přestaňte se s nimi identifikovat a ve výsledku získáte větší sebeovládání a disciplínu.


Závěrečné myšlenky

Obchodní deník je pro obchodníka velmi užitečným nástrojem, který pomáhá zlepšit jeho obchodní disciplínu a dovednosti. Deník vám pomůže odhadnout statistiky vašich obchodů, najít slabé a silné stránky vašeho obchodního systému a zvýšit vaši emoční stabilitu.

Tým RoboMarkets
info@robomarkets.cz
+420 800 088 482
https://www.robomarkets.cz/

Upozornění na rizika:

 1. Tento materiál a informace v něm obsažené slouží pouze pro informační účely a v žádném případě by neměly být považovány za poskytování investičního poradenství pro účely zákona o investičních společnostech 87 (I) 2017 Kyperské republiky, nebo jakoukoli jinou formu osobního poradenství nebo doporučení, která se týká určitých typů transakcí s určitými druhy finančních nástrojů.


 2. Minulá výkonnost není spolehlivým ukazatelem budoucích výsledků nebo budoucího výkonu.
Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Jak to vidite ? 15
  padající EURo - skutečně tak překvapivé ?
 • Jak to vidíte 2. ?
  Zhodnocení týdne 04/2010, Výhled na týden 05/2010.
 • Jak to vidíte 3 ?
  Zhodnocení týdne 5/2010, Výhled 7/2010
 • Jak to vidíte 4 ?
  Zhodnocení týdne 7/2010, Výhled 8/2010
 • Jak to vidíte 5 ?
  Zhodnocení 8/2010, Výhled březen 2010
 • Jak to vidíte 6 ?
  zhodnocení stávajících pozic, výhled na párech AUDUSD, EURGBP, USDJPY
 • Jak to vidíte 9. (EURUSD) ?
  Analýza, vývoj, přehled, predikce měnového páru EURUSD
 • Jak upravit příští týden obchodování (27.4.-1.5.)
  Během příštího týdne bude hlavní pozornost věnována údajům o předběžném americkém HDP a centrálním bankám.
 • Jak určit trend a jeho sílu s indikátorem Moving Average
  Určení trendu a obchodování ve směru trendu je jedním ze základních pravidel při obchodování na burze a proto jsou klouzavé průměry důležitým indikátorem.
 • Jak úspěšně obchodovat divergence
  Na počátku obchodování divergencí stála potřeba nalézt alternativu k chaotickým cenovým pohybům. Byl to vynález osobního počítače, který obchodníkům umožnil nové možnosti zobrazování grafů a aplikaci výpočtů komplikovaných oscilátorů založených na sofistikovaných matematických vzorcích.
 • Jak v hlavě zmáčknout tlačítko „Profesionální trading“ aneb někdy se začít musí
  Každá lidská činnost, má-li být efektivní, vyžaduje odpovídající stav vědomí. Sportovci tomuto konceptu říkají „zóna“. Před každým zápasem se do ní snaží dostat, aby byli plně koncentrovaní na výkon a nijak je neovlivňovalo okolí. Ten stejný přístup platí samozřejmě i pro trading a jakoukoliv další vědomou lidskou činnost. A jedním z největších „hybatelů“ vaší tradingové mysli je vaše konkrétní tradingová historie.
 • Jak vidím situaci na hlavním měnovém páru EUR/USD
  V dnešním blogu technické analýzy se budu věnovat situaci na měnovému páru EUR/USD. Vysvětlím, proč jsem v pondělí věřil v otočení trendu, nakoupil a kam očekávám, že kurz tohoto měnového páru poroste.
 • Jak vidím situaci na měnovém páru EUR/USD
  Dnes máte opět možnost se mnou navštívit eurodolar. Důvod je jednoduchý. Právě se nachází v situaci, která se příliš často nevyskytuje. Podíváme se do historie a na základě její studie budu predikovat další možný vývoj.
 • Jak vydělat na substituci?
  Cena je na finančních trzích vždy až na prvním místě a stejně jako v reálném obchodě, i zde platí, že při srovnatelném zboží je to levnější vždy více v kurzu. S vyšší poptávkou po výprodejových aktivech se můžeme setkat jak na měnových, tak především pak na komoditních trzích, kde substituce levnějšího za dražší funguje velmi často.
 • Jak vypadá stav Live Trading účtu po necelém roce obchodování?
  Je možné na forexu fungovat dlouhodobě se ziskem? To je věčná otázka, kterou si kladou nejen začínající tradeři, ale i ti, kteří to už nějaký ten měsíc zkouší. A nejen my v XTB Akademii na to odpovídáme, že při dodržování určitých pravidel a sebekontroly ano.
 • Jak vytříbit svou tradingovou psychologii
  Zvládnutí psychické stránky tradingu je prvním krokem na vaší cestě k úspěšnému obchodování. Ať už jde o váš oblíbený měnový pár, akcie, futures nebo komodity, bez pevných nervů a dobrého emočního přístupu k obchodování nebudete schopni udělat krok vpřed směrem ke konzistenci příjmů z finančních trhů. V tomto článku se skrývají 3 důležité rady, které vám pomohou dlouhodobě zvládat vaše emoce při obchodování.
 • Jak vytvořit a otestovat automatickou obchodní strategii (AOS) bez programování
  Návod na používání CLEO.one – nejjednodušší a nejrychlejší způsob na tvorbu automatické obchodní strategie (AOS).
 • Jak využít Average True Range k nastavení Stop Loss při swingovém obchodování
  Obchoduji rizikovější aktiva s vyšší volatilitou. Volatilita přináší řadu příležitostí. Nicméně dlouho jsem míval problémy se správným nastavením Stop Lossu. Krátkodobé otočení trendu měnilo moje hodiny u grafu ve smutnou podívanou. Ale pak jsem narazil na Average True Range (ATR). Tento indikátor se může společně se správně nastaveným rizikem stát solidní strategií pro nastavení Stop Loss.
 • Jak využít index peněžních toků (MFI) na forexu
  Dozvíte se co je index peněžních toků a jak ho číst. Především vám ale ukážeme 4 nejznámější přístupy, jak MFI používají obchodníci na forexu.
 • Jaký bude rok 2017 pro měny rozvíjejících se zemí?
  Lednový cenový vzestup měn rozvíjejících se trhů by se mohl v průběhu letošního roku rychle zastavit. Nástup Donalda Trumpa do úřadu amerického prezidenta přinesl na finanční trhy hodně optimismu, který podpořil apetit po rizikových aktivech, mezi něž se řadí i měny rozvíjejících se zemí. Dokonce i mexickému pesu (MXN), které je vystavené výhrůžkám výstavby zdi na hranicích a zrušení obchodní dohody (NAFTA) s USA, se podařilo vymazat část předvolebních ztrát. Mexické peso oslabilo po prezidentských volbách proti americkému dolaru o 16 procent.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Bernstein bank webinar