Pátek 29. březen 2024 14:09
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
InstaForex Autochartist
reklama
Dukascopy new

Dopady inflace a jak chránit úspory

16.11.2021 17:05  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Jak uchránit úspory před znehodnocováním? Jak se daří akciím v proinflačním prostředí? Odpověď hledá Fincentrum & Swiss Life Select ve svém komentáři.

Říjen přinesl další zrychlení inflace v ČR na 5,8 %. Dvě třetiny inflačního pohybu způsobují položky jako bydlení, doprava či zboží zbytné spotřeby v podobě cigaret a alkoholu. „Možná ještě zajímavější pohled nabízí skutečnost, že za téměř polovinou inflace stojí domácí poptávka (tedy ne pouze zahraniční ceny). Navzdory tomu, že jak inflace, tak změny úrokových sazeb překvapily svojí výší, stále inflačnímu vrcholu můžeme teprve čelit,“ řekl Richard Bechník, hlavní analytik Fincentrum & Swiss Life Select. Listopadové a prosincové odpuštění DPH sice může inflační čísla rozkolísat, avšak už v lednu se může inflace velmi snadno dostat až k 7 %. Inflační predikce pro konec roku 2022 hovoří o 4,1 % a u 2023 se očekává návrat ke 2 %. )

Ve středoevropském regionu se však nejedná o něco ojedinělého. Například maďarský index spotřebitelských cen v říjnu vzrostl na 6,5 %. I ve vyspělých ekonomikách však spotřebitelé řeší rychlý růst cen. V USA se říjnová meziroční inflace vyhoupla na 6,2 %. „V globálním měřítku platí, že kombinace silné poptávky a omezení nabídky posouvá ceny výše. Důležitým faktorem jsou i energie, které se v říjnu dotkly rekordních úrovní. Například v Evropě ceny zemního plynu za týden nakrátko vyskočily o 60 %,“ komentuje Richard Bechník, hlavní analytik Fincentrum & Swiss Life Select.

Jakou inflaci očekávají trhy?

Důležité je nezabředávat pouze do aktuální výše inflace. Dlouhodobá očekávání trhů výrazně zmírňují napětí a dávají naději na její pokles. Pětileté inflační výhledy trhů (dolarové), tedy průměrná inflace v následujících pěti letech, se pohybují v rozpětí od 2,8 % až k aktuálním 3,1 %. Podle jiných finančních nástrojů, které reflektují pohled trhu na průměrný pětiletý inflační vývoj započínající za pět let, inflace zbrzdí na 2,35 %.

Co vše způsobuje inflace?

Nepřímo pak má inflace dopad i na růst úroků u finančních produktů. Inflace totiž nutí centrální banku ke zvyšování sazeb, což ji má udržet poblíž 2% pásma. „Nejcitelněji však tento vývoj pociťují občané u hypotečních produktů. Ty na rozdíl od vkladových a termínovaných vkladů mnohem flexibilněji reagují na úrokové změny, hypoteční sazby tedy rostou rychleji. Ještě na začátku roku přitom poskytovala většina bank hypotéku s úrokem pod 2 %. Nyní bychom v předposledním měsíci roku hypotéku pod 4 % našli v čím dál menším počtu bankovních domů,“ řekl Richard Bechník, hlavní analytik Fincentrum & Swiss Life Select.

Pouze pro představu, kdyby někdo chtěl pořídit hypotéku za 3,3 milionu korun při LTV 90 % a splatnosti za 25 let, tak Česká spořitelna mu nabídne zhruba pětiletou fixační sazbu 4,34 %. Měsíční splátka pak převyšuje 18,2 tisíc korun. „Při zohlednění dané výše úvěru a LTV se skutečně již nejedná o levnou záležitost, zvlášť když za danou sumu těžko pořídíte větší byt. Domácnosti o nižších příjmech se proto často musí spokojit s variantou nájmu,“ uvádí Richard Bechník, hlavní analytik Fincentrum & Swiss Life Select.

U jiných bank to však není lepší, Komerční banka by v takovéto situaci úročila vaši hypotéku 4,34 %, Hypoteční banka 4,49 %. Pokud domácnost disponuje vyšším vlastním kapitálem, pak za předchozích okolností ale s LTV sníženém na 80 % by Česká spořitelna nabídla úrok 3,74 %, Hypoteční banka 4,19 %.

Diverzifikujme podobu úspor

Když mám našetřené úspory, jak je mám uchránit před znehodnocováním? Jak se daří například akciím v proinflačním prostředí? „Zde se podíváme na tři zajímavé statistiky, které argumentují právě ve prospěch této třídy aktiv (měřeno na amerických akciích). Na datech od roku 1926 do 2020 při inflaci nad 3 % akcie historicky v průměru zhodnotily o 6,6 % p.a., pod touto inflační hranicí se v průměru zhodnocování ještě zrychluje na 12,9 %. Při jemnějším dělení, které vychází z dat na časové ose od roku 1948, jakmile se inflace pohybovala v intervalu 3–4 %, akcie se přesto blížily zisku téměř 8 % (vztaženo vždy na 12 měsíců),“ vysvětluje Richard Bechník, hlavní analytik Fincentrum & Swiss Life Select.

A do třetice si řekneme další zajímavý úhel pohledu. Někdo totiž u předchozích statistik může namítnout, že průměrná data mohou být ovlivněna extrémními cenovými výkyvy. Pro tyto kritiky banka Goldman Sachs zveřejnila jinou velice zajímavou hodnotu. Na časové řadě od roku 1960 vzala všechny kvartální výsledky amerických akcií a očistila je o výši inflace. Pak z těchto „reálných“ dat vypočítala medián, tedy prostřední hodnotu bez většího vlivu extrémů. I tak vychází krásné číslo 2,5 %. „Současně je ale pravdou, že akciím nesvědčí stagflace, tedy období ekonomické stagnace při vyšším růstu inflace. Je také otázkou, zda je před námi v delším horizontu nějaké výrazné ochlazení. Globální predikce stále hovoří o slušném ekonomickém růstu, česká ekonomika bude tak postupně zrychlovat a inflační očekávání trhů ukotvují budoucí inflaci ještě na slušných úrovních,“ uzavírá Richard Bechník, hlavní analytik Fincentrum & Swiss Life Select.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Dopad cel graduje - investoři prchají z akcií do zlata a dluhopisů
    Odpoledne úlevu nepřineslo, trhy zůstávají pod tvrdým tlakem nových amerických cel a obchodování je plně v režii averze k riziku. Akcie se noří ještě hlouběji do červeného - německý DAX padá už o 3,2 procenta, americký S&P500 si dává druhé kolo s -1,2 pct. Mezitím dál mírně klesají americké dluhopisové výnosy a dole jsou i ty evropské. Zlato si užívá skoro 2procentní růst a daří si i dalším aktivům ze škatulky "bezpečné", jako je švýcarský frank nebo japonský jen.
  • Dopad čínských tarifů na US průmysl
    Navrhované čínské tarify na americký export zboží by měly smíšené úvěrové důsledky pro americké sektory, říká Moody’s Investors Service v nové zprávě. Zemědělství a odvětví související se zemědělstvím budou nejvíce postiženy, zatímco dopad na letecký, automobilový, chemický, gumárenský průmysl a výrobce a zpracovatele plastů by byl poměrně skromný.
  • Dopad koronaviru na kryptoměny
    Smrtící a prudce nakažlivý „koronavirus“ transformoval velmi rychle téměř všechno. Zdá se, že se medvědí trend na trhu kryptoměn zastavil. Cena bitcoinů (BTCUSD) klesla z únorových 10,5 tis. USD na současnou úroveň 6,7 tis. USD, když se cena na krátko propadla pod psychologicky významnou hranici 5 000 USD. Nyní BTC vypadá stabilizovaný. Cena začala treckovat podporu na úrovních 4 419 USD a 5 500 USD, což potvrzuje mírný býčí sentiment na krypto trzích. (BTCUSD) se stabilizoval a začal oscilovat mezi úrovněmi 4 až 6 tis USD.
  • Dopad koronaviru na kryptoměny
    Smrtící a prudce nakažlivý „koronavirus“ transformoval velmi rychle téměř všechno. Zdá se, že se medvědí trend na trhu...
  • Dopad navrhovaných změn DPH by měl být mírně protiinflační
    Česká vláda nedávno představila návrh opatření, jejichž cílem je přispět ke zmírnění deficitu veřejných financí. Změny by se měly dotknout i daňového systému. Součástí úsporného balíčku je redukce počtu a úprava výše sazeb DPH. To se pravděpodobně alespoň z části odrazí v cenách dotčeného zboží a služeb, a tedy ve výsledku také v inflaci.
  • Dopad ruské politiky na světové trhy a českou ekonomiku
    Ruská politická scéna sklízí hořké plody minulých aktivit, přičemž nyní musí vysvětlovat své vojenské aktivity v blízkosti ukrajinských hranic a obvinění z přímé spojitosti s explozí v muničním skladu ve Vrběticích. „Rostoucí diplomatické napětí mezi Českem a Ruskem by nemělo výrazněji zasáhnout českou ekonomiku. V poslední dekádě dál klesal podíl českých vývozů do Ruska, a to ze zhruba 4 % v roce 2012 na necelá 2 % celkových vývozů dnes. Pokud by z jakéhokoliv důvodu došlo k výraznému poklesu poptávky Ruska po českém a evropském zboží (stejnému jako v roce 2009), byly by dopady rozpoznatelné pouze v nejexponovanějších odvětvích – na prvním místě u strojařů, výrobců kovů a v automotive,“ uvádí ve svém komentáři Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select.
  • Dopad války na Ukrajině na světovou ekonomiku
    Trh se zlatem minulý čtvrtek zklamal mnoho investorů kvůli silným intradenním výkyvům. Tehdy se ceny vyšplhaly na nejvyšší hodnotu seance 1 976,50 USD, což je nejvyšší úroveň za 1,5 roku.
  • Dopad vývoje ceny dřeva na ceny nemovitostí
    V posledních měsících jsme svědky růstu cen komodit. Nejedná se pouze o ropu, plyn či drahé kovy, jejichž ceny jsou v médiích zmiňovány nejčastěji. Zvýšení cen se dotýká i průmyslových kovů či zemědělských produktů. Jedním z nich je stavební dřevo, které se stalo velmi sledovaným. Proto se právě na cenu komodity spojené se stavbou či vybavením nemovitostí zaměříme. Dřevo se ve velkém využívá při stavbě nemovitostí jak ve Spojených státech, tak i čím dál více v České republice.
  • Dopady COVID-19 limitují efektivitu snižování sazeb ČNB
    V reakci na vládní opatření proti nekontrolovanému šíření koronavirové nákazy a jejich dopad na české hospodářství se Česká národní banka zřejmě inspirovala u amerického Federálního rezervního systému. Bankovní rada ČNB totiž v úvodu března, jen pár dní po amerických centrálních bankéřích, během mimořádného zasedání taktéž snížila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu. V dalším snižování byli čeští centrální bankéři trochu trpělivější, když na rozdíl od svých amerických kolegů alespoň vyčkali na řádné zasedání.
  • Dopady daňové reformy v USA
    Goldman Sachs varuje, že změna daňových zákonů prezidenta Trumpa připraví firmu o miliardy z jejího hospodářského výdělků.
  • Dopady koronaviru na finanční trhy a poučení z minulosti
    Světové akcie reprezentované indexem MSCI World poklesly od poloviny února téměř o 27 % a odepsaly tak více než rok budované zisky. Tento nezvykle prudký propad se samozřejmě projevil na portfoliích s akciovou složkou. Dluhopisy naopak pod tlakem nákupního zájmu investorů ve snaze uchránit své prostředky zaznamenaly výrazný nárůst cen, který negativní dopad akciové složky na celkové výsledky částečně vykompenzoval. Navzdory v historickém kontextu nízkým výnosům tak dluhopisy potvrdily svůj význam při diverzifikaci rizika.
  • Dopady koronaviru: Tři možné scénáře a varianty obchodování
    Trhy se dožadují, aby centrální banky zareagovaly prostřednictvím měnové politiky. Po masakru, k němuž na trzích došlo v minulém týdnu, už je pravděpodobně taková odezva nejspíš připravena a bude na cestě. Tradiční medicína centrálních bankéřů tentokrát ekonomice, která se zmítá v agónii, neboť se reálná aktivita prakticky zastavila, však příliš nepomůže. Zaměřme se proto na tři možné scénáře, které mohou teoreticky po epidemii koronaviru nastat a udávat další vývoj.
  • Dopady obchodních válek na finanční trh se prohlubují
    Finanční trh až doposud doufal, že obchodní válka mezi USA a Čínou, respektive zbytkem světa skončí dohodou. Proto byl pokles akciových trhů doposud relativně malý ve srovnání s tím, co je v sázce.
  • Dopady tažení wagnerovců na Moskvu
    V Rusku se o víkendu odehrál dramatický a místy až bizardní pokus o vojenský převrat. Poté co žoldnéřská armáda wagnerovců pod vedením Jevgenie Prigožina ovládla Rostov na Donu přesunula svoji pozornost přímo na Moskvu. Jak rychle však vzpoura začala, tak rychle i skončila, třebaže ne úplně jasným kompromisním řešením.
  • Dopady umělé inteligence na ekonomiku
    „Adaptace AI bude spíše vleklý proces, než revoluční změna ze dne na den. V dalších letech bude její dopad na ekonomiku jen minimální a většího boomu se dočkáme možná až v příští dekádě. Vyspělé ekonomiky budou existenčně závislé na této technologii kvůli nepříznivé demografii,“ říká analytik BHS Timur Barotov.
  • Dopady války na ekonomiku budou klíčové i pro další vývoj státního rozpočtu
    Podle dnes zveřejněných údajů Ministerstva financí stát do konce letošního března hospodařil s deficitem ve výši 59,1 mld. Kč. Oproti loňskému roku je schodek nižší o 66,1 mld. Kč, což odráží především nižší výdaje v souvislosti se specifiky rozpočtového provizoria. Na meziročním snížení deficitu se však podepsala i zotavující se ekonomika a zvýšená inflace. Obojí přispělo k vyššímu daňovému inkasu. Další vývoj je vlivem konfliktu na Ukrajině vychýlen pesimističtějším směrem.
  • Dopady války na Ukrajině na kapitálové trhy a investice klientů
    Probíhající válečný konflikt má pochopitelně i svůj ekonomický rozměr. Zcela zásadně se dotýká především Ruska, které začíná pociťovat vliv sankcí. Rubl je rekordně oslaben, ruské banky jsou nebo v nejbližších dnech budou odstřiženy od západních kapitálových trhů a do značné míry i od možností provádět zahraniční transakce. Ruská burza je uzavřena a akcie ruských podniků na Londýnské či jiných evropských burzách oslabují o desítky procent, některé až na hodnoty blízké nule.
  • Dopady vypovedania jadrovej dohody v grafoch: Energetická akcie sú atraktívne, inflácia pôjde nahor
    Po Trumpovom vypovedaní jadrovej dohody s Iránom som narazil na viacero zaujímavých grafov týkajúcich sa vývoja cien ropy a dopad týchto krokov na ekonomiku. Tu je výber tých najzaujímavejších:
  • Dopady zvyšování minimální mzdy na českou ekonomiku
    V české ekonomice pobírá minimální mzdu přibližně 150 000 zaměstnanců. Mezi těmito lidmi existuje skupina, která minimální mzdu pobírá proto, aby ušetřila na daních. Časté je to například u číšníků. Ti k minimální mzdě dostávají další část výplaty ze spropitného, které se nedaní. Vzhledem k této skutečnosti číšníci pobírají vyšší čistou mzdu, než kdyby měli vyšší než minimální mzdu a ze spropitného by nic nedostávali. V tomto případě vede růst minimální mzdy k legalizaci části příjmů a má pozitivní dopad na státní rozpočet.
  • Dopady zvyšování sazeb na občany a firmy
    Na posledním zasedání koncem září ČNB rozhodla o skokovém zvýšení základních úrokových sazeb. Obecně se očekávalo, že dojde ke zvýšení sazeb několikrát v průběhu letošního roku, což se již nyní potvrdilo. Nicméně jen někteří ekonomové očekávali, že dojde k takto razantnímu zvýšení sazeb, nejvyššímu od roku 1997. Z mého pohledu se jedná o jasný signál ČNB pro trh a veřejnost, že centrální bankéři nebudou tolerovat zvýšenou inflaci, která má obecně negativní vliv na hospodářský růst. Znamená to tedy, že se situace vrací do předcovidové doby, kdy základní sazba byla 2,25 %.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank