Úterý 19. březen 2024 04:32
reklama
XTB trading konference 2024
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
XTB trading konference 2024

Indikátor investičního sentimentu

img

Ranní nadhoz - nezaměstnanost se v dubnu zvedla na 3,4%

05.05.2020 Český index nákupních manažerů ve výrobě klesl v dubnu o dalších 6,2 bodu na hodnotu 35,1, tedy na nejnižší úroveň od března 2009. Tržní očekávání byla ještě pesimističtější, když počítala jen s hodnotou 33,2 bodu. Pokles výroby i nových zakázek byl z velké části dán rozšířením epidemie koronaviru 2019 a zavedením karanténních opatření. Výrazně se snižuje i zaměstnanost. I přesto, že se omezení pomalu uvolňují, vyhlídky podnikatelů na další období zůstávají chmurné.
img

Okénko trhu - první z květnových indikátorů příliš nepotěšil

04.05.2020 Český index nákupních manažerů ve výrobě klesl v dubnu o dalších 6,2 bodu na hodnotu 35,1, tedy na nejnižší úroveň od března 2009. Tržní očekávání byla ještě pesimističtější, když počítala s poklesem až na 33,2 bodu. Dubnová data ukázala nejprudší pokles objemu výroby a nových zakázek v českém zpracovatelském sektoru od začátku sběru dat v červnu 2001. Pokles zákaznické poptávky byl z velké části dáván za vinu rozšíření epidemie koronaviru 2019 a zavedení karanténních opatření. Omezení dopadla i na zahraniční odbyt a exportní zakázky výrazně klesly. Nízký odbyt pak způsobil nejvýraznější pokleszaměstnanosti od finanční krize v roce 2009. I přesto, že se omezení pomalu uvolňují, vyhlídky podnikatelů na další období zůstávají chmurné. Předpokládáme však, že dubnové PMI dosáhlo svého dna a v květnu bychom již mohli být svědky určitého zlepšení. S tím jak se budou postupně uvolňovat zavedená restriktivní opatření a výroby se začnou rozbíhat, měl by i index nákupních manažerů vykázat lepší skóre.
img

Ranní nadhoz - MF očekává letošní pokles HDP o 5,6 %

07.04.2020 Tuzemskému průmyslu se v únoru, tedy před zavedením přísných ekonomických restrikcí, ještě dařilo odolávat výraznějšímu propadu. Oproti předchozímu roku výroba po očištění o počet pracovních dní poklesla o 0,9 %, oproti lednu se pak výroba reálně snížila o 0,3 %. Dařilo se výrobě motorových vozidel i produkci elektrických zařízení, naopak pokles byl zaznamenán v produkci elektřiny a strojů. S ohledem na aktuální vývoj jsou únorová data již příslovečnými včerejšími novinami, které nemají velkou vypovídací hodnotu pro budoucnost.
img

Okénko trhu - dubnový sentix indikátor naznačil hloubku recese

06.04.2020 Dubnový Sentix indikátor investičního sentimentu ukázal, že ekonomika eurozóny směřuje do hluboké recese. Celkový ukazatel spadl z březnových -17,1 bodu až na -42,9, což je nejnižší hodnota za celou historii řady od roku 2003. Konsenzus trhu se přitom pohyboval jen na -30 bodech. Na výrazném propadu se podílelo zejména hodnocení současné situace, kde dílčí index dosáhl dokonce -66,0 bodů. Naproti tomu index očekávání si oproti březnu lehce polepšil o zhruba 4 body a dosáhl -15,8. Výrazné zhoršování situace, zaznamenané v menší míře již v předchozích měsících tak v dubnu nabralo na intenzitě a ukázalo plnou sílu současné recese. Situace se zdá být ještě mnohem horší než v roce 2009 a to jak při srovnání dosažené hloubky ukazatele, tak i co se týká meziměsíčního zhoršení.
img

Ranní nadhoz - příznivá data z USA pomáhají dolaru

11.02.2020 Podíl nezaměstnaných osob na populaci stoupl v lednu o 0,2 procentního bodu na 3,1 %. Počet lidí bez práce se zvýšil o 14 490 a dosáhl 230 022, což přesto zůstává nejnižší lednovou hodnotou od roku 1997. Úřady práce zároveň evidovaly více než 341 tis. volných pracovních míst, situace na přehřátém trhu práce by se tak v nejbližší době neměla nijak zásadně měnit. Nezaměstnanost by letos měla setrvat v blízkosti tří procent a oproti loňsku tak dojde jen k mírnému nárůstu. Nadále by měla zůstat nejnižší v rámci EU.
img

Okénko trhu - lednový přehnaný optimismus je postupně korigován

10.02.2020 Podle očekávání stoupl v České republice podíl nezaměstnaných osob na populaci v lednu na 3,1 %. Oproti závěrečnému měsíci loňského roku tak narostl o 0,2 procentního bodu. Počet lidí bez práce se zvýšil o 14 490 a v lednu dosáhl 230 022, což přesto zůstává nejnižší lednovou hodnotou od roku 1997. Pro první měsíc roku je nárůst počtu nezaměstnaných typický, jelikož dochází k ukončování celé řady sezónních prací i termínovaných pracovních smluv. Úřady práce evidovaly na konci ledna více než 341 tis. volných pracovních míst. Jejich počet byl jen lehce vyšší oproti prosinci a ve srovnání s lednem 2019 narostl téměř o deset tisíc. Dosavadní vývoj prozatím nenaznačuje, že by se situace na přehřátém trhu práce měla v nejbližší době nějak zásadně měnit. Určité známky ochlazování jsou však již patrné například v průmyslu, kde vlivem nižších zakázek a omezování produkce zaměstnanost postupně klesá. Propouštěni jsou zejména pracovníci s nižší odborností, vysátý trh práce však pro ně stále nabízí dostatek možností na uplatnění. Nezaměstnanost by letos měla setrvat v blízkosti tří procent a oproti loňsku tak dojde jen k mírnému nárůstu. Nadále by měla zůstat nejnižší v rámci EU. Ani mzdová dynamika prozatím nebude příliš zpomalovat, podle našich odhadů by měl růst průměrné mzdy letos dosáhnout 6,4 %.
img

Ranní nadhoz - koruna je nejsilnější od dubna 2018

07.01.2020 Indikátor investičního sentimentu v eurozóně Sentix zaznamenal v lednu výrazný nárůst, když dosáhl 7,6 bodu, což je nejvyšší hodnota za poslední dva roky. Ještě v říjnu přitom ukazatel dosahoval hlubokých záporných hodnot na úrovni téměř -17 bodů. Během posledních tří měsíců se tak nálada investorů raketově vylepšila.
img

Okénko trhu - sentiment v Německu a eurozóně se dále zlepšuje

06.01.2020 Indikátor investičního sentimentu v eurozóně Sentix zaznamenal v lednu další výrazný nárůst, když dosáhl 7,6 bodu, což je nejvyšší hodnota za poslední dva roky. Značně tak překonal tržní očekávání, která počítala jen s hodnotou 2,6 bodu. Ještě v říjnu přitom ukazatel dosahoval hlubokých záporných hodnot na úrovni téměř -17 bodů a během posledních tří měsíců se tak nálada investorů raketově vylepšila. Lépe si vedla zejména složka investičních očekávání, která atakovala deset bodů, zatímco část indexu hodnotící aktuální situaci skončila na 5,5 bodech.

Další články k tématu Indikátor investičního sentimentu

img

Ranní nadhoz finančních trhů 11.6.2019

11.06.2019 Podíl nezaměstnaných osob podle očekávání v květnu dále poklesl na 2,6 %. Počet nezaměstnaných se oproti dubnu snížil na cca 200 tisíc, naopak počet volných pracovních míst dále narostl na více než 346. Zvyšující se rozdíl mezi nabídkou a poptávkou ukazuje, že napětí na tuzemském trhu práce dále narůstá, a to i přes zpomalování zahraničního ekonomického růstu a další rizika v podobě obchodních válek či brexitu.
img

Ranní nadhoz finančních trhů 9.7.2019

09.07.2019 Květnová průmyslová výroba byla oproti dubnu vyšší o 1,1 %, meziročně se zvedla o 3,2 %. K růstu nejvýrazněji přispěl automobilový sektor. I přes pozitivní výsledek bude tuzemská průmyslová výroba v dalších měsících ovlivněna nepříznivou ekonomickou situací u našich hlavních obchodních partnerů, v průměru za rok 2019 by si tak průmysl měl polepšit jen o 1,3 %.
img

Okénko finančního trhu 8.7.2019

08.07.2019 Květnová průmyslová výroba byla oproti dubnu vyšší o 1,1 %, meziročně se zvedla o 3,2 %. Tento příznivý výsledek byl však částečně ovlivněn nízkou srovnávací základnou z loňského roku. K růstu nejvýrazněji přispěl automobilový sektor, jehož produkce se od března postupně zvedá a dohání tak výpadky z podzimu a přelomu roku. Pokles produkce byl zaznamenán u výroby strojů a zařízení, což může indikovat nižší úroveň investiční aktivity průmyslových podniků. V lepších datech za duben a květen se tak neodráží nepříznivá ekonomická situace u našich hlavních obchodních partnerů v čele s Německem. Optimismus do budoucna pak vzbuzuje objem nových zakázek, které v dubnu meziročně stouply o 9 %, v květnu pak o 4,1 %. Očekáváme nicméně, že zahraniční vývoj bude dynamiku domácí průmyslové produkce v dalším období brzdit. V průměru za celý rok 2019 by si tak průmysl měl polepšit o 1,3 %, tedy podstatně méně než v loňském roce.
img

Ranní nadhoz finančních trhů 10.9.2019

10.09.2019 Podíl nezaměstnaných osob podle metodiky MPSV byl v srpnu 2,7 %, což je stejně jako v červenci. Celkový počet nezaměstnaných poklesl mírně pod 205 tisíc, zároveň se počet volných pracovních míst dále zvýšil o více než čtyři tisíce a poprvé překročil 350 tisíc. Tento nesoulad odráží přetrvávající napjatou situaci na trhu práce. Náš předchozí odhad průměrné letošní nezaměstnanosti na úrovni 3,1 % tak bude revidován na ještě nižší úrovně.
img

Okénko trhu - ECB přistoupí k dalšímu uvolnění měnové politiky

09.09.2019 Podíl nezaměstnaných osob podle metodiky MPSV byl v srpnu 2,7 %, což je stejně jako v červenci. Celkový počet nezaměstnaných lehce poklesl pod 205 tisíc, zároveň se počet volných pracovních míst dále zvýšil o více než čtyři tisíce a poprvé překročil 350 tisíc. Tento nesoulad odráží přetrvávající napjatou situaci na trhu práce. Vrchol hospodářského cyklu již máme za sebou a v ekonomice začínáme pozorovat známky postupného zpomalování. Ty jsou patrné zejména v průmyslu u exportně orientovaných podniků, které jsou nejvíce vystaveni ochabující zahraniční poptávce. Naopak domácí poptávka zůstává silná, což se projevuje nedostatkem pracovní síly v terciálním sektoru. Náš předchozí odhad průměrné letošní nezaměstnanosti na úrovni 3,1 % tak bude revidován na ještě nižší úrovně.
img

BREAKING: Německý ZEW index! Mnohem nižší očekávání

12.09.2023 Data německého indexu ZEW za září nám ukazují mírně lepší, než očekávané sentimenty investorů a analytiků, ale indikátor ZEW je stále v záporných hodnotách a aktuální podmínky se neustále zhoršují, což jde také ruku v ruce se samotnými očekáváními.
img

Měsíčník finančních trhů – Listopad 2019

02.12.2019 7. listopadu zasedala Česká národní banka a v souladu s očekáváním investorů své úrokové sazby nezměnila. Ačkoli bankovní rada pravděpodobně opět vedla debatu o jejich možném zvýšení z titulu domácích inflačních tlaků, nakonec v rozhodování převážila nejistota pramenící ze zahraničního vývoje. Další vývoj sazeb ČNB je v tuto chvíli velmi obtížné určit, protože se bude do velké míry odvíjet od vývoje v zahraničí. Pokud by světová ekonomika začala opět ožívat a přicházející čísla se začala otáčet k lepšímu, trh začne patrně brzy opět spekulovat o tom, zda ČNB sazby nezvýší. Uvedený scénář je vak prozatím předčasný a stabilita sazeb je patrně nyní nejpravděpodobnější scénář.
img

S&P 500 před Index ISM průmyslu roste

01.10.2015 Aktuálně: Prosincový kontrakt S&P 500 roste 0,4 % d/d na 1910 po včerejším silném růstu hlavních akciových indexů kole...
img

Měsíčník finančních trhů – Prosinec 2019

02.01.2020 Zemřel bývalý guvernér amerického Fedu Paul Volcker, bylo mu 92 let a proslavil se tím, že v 80. letech zavedl jako nový guvernér Fedu přísně restriktivní měnovou politiku velmi vysokých úrokových sazeb, aby skoncoval s nadměrnou inflací. Jeho boj byl úspěšný a tím se velice proslavil. Při globální finanční krizi před 10 lety stál rovněž po boku tehdejšího prezidenta Baracka Obamy jako hlavní finanční poradce pro sanaci bankovního sektoru.
img

Vývoj na finančních trzích – leden 2019

04.02.2019 Data o růstu čínského HDP potvrdila, že druhá největší ekonomika v roce 2018 rostla nejpomaleji za posledních 28 let, konkrétně 6,6 %. Čínské vládní autority proto připravují nové fiskální stimuly na podporu ekonomického růstu. Centrální banka již měnové kohouty uvolnila.
Související klíčová slova: Inflace | EUR/USD | USA | Nezaměstnanost | Spotřebitelská důvěra | Maďarský forint | Koruna | HDP | Česká měna | Polský zlotý | Analytik | Ropa Brent | Česká koruna | Recese | Průmyslová výroba | Ekonomika eurozóny | Zahraniční obchod | Maloobchodní tržby | USD/CZK | EUR/CZK | USD/PLN | Míra nezaměstnanosti | ECB | Ekonomika | Index cen průmyslových výrobců | Indikátor | Komodity | Kurz | Měna | Měny | Obchodní bilance | Průmyslové objednávky | Ropa | Sentiment | Trend | Ukazatel | Zlato | ČNB | EUR | USD | Finanční krize | Indexy | EU | Aktuální kurz | BNP Paribas | Kurz koruny | Optimismus | Výsledky | Index nákupních manažerů | Index cen | Raiffeisenbank | Index | Běžný účet | Brent | CZK | Dolar | Ekonomický růst | ISM | Makroekonomické ukazatele | Reuters | Ropy | Růst HDP | Státní dluh | Státní rozpočet | Trh | Zisky | Ministerstvo financí | ROCE | Tovární objednávky | Tržby | Zaměstnanost | Sentix | Thomson Reuters | Průmyslová produkce | Hospodářské výsledky | Aktuální vývoj | Propad | Ztráty | Ekonomická data | Výhled | Mzdy | Krize | Příjmy | Konsenzus | Očekávání | Okénko trhu | Ranní nadhoz | Tržní očekávání | Inflace v eurozóně | Forint | Ekonomické krize | Spotřebitelská inflace | Silný trh | Podíl nezaměstnaných | Infineon | ISM index | Růst mezd | Český index nákupních manažerů | Nízká nezaměstnanost | Tržby v maloobchodě | Bilance zahraničního obchodu | Rozpočet | Deficit | Objem | Data z USA | Obchod | Trh práce | Německá průmyslová výroba | ČSÚ | Zasedání ČNB | Datový kalendář | Bilance | Aktuální hodnoty měny | Co bude | Dnešní makroekonomické ukazatele | Vyhlídky | Walt Disney | Ekonomická důvěra | Ceny výrobců v eurozóně | Ceny výrobců | Průmysl | PLN | Propouštění | Stavební produkce | Stavebnictví | Koruna dnes | Total | Nálada | Koruna zpevnila | Míra | Disney | Rychlý růst mezd | Eskalace konfliktu | Sentiment v Německu | Daimler | Budoucnost | Mzdová dynamika | Luboš Růžička | Analytička | Ukazatele | Evropské ekonomiky | Telekom Austria | Nejprudší pokles | Pokles | Situace | Nejvýraznější pokles | Vít Hradil | Epidemie koronaviru | Pandemie koronaviru | Pandemie | Dnešní datový kalendář | Raiffeisenbank a.s. | FIAT | Pochybnosti | Zlepšení | Výdaje | Průmyslníci | Americký ISM | Americké ekonomiky | COVID-19 | Ekonomické aktivity | Index nákupních manažerů ve výrobě | Vývoj | Restriktivní opatření | Pokles HDP | Měnové zasedání | Aktuální situace | Žádosti o podporu | MF | Ministryně práce a sociálních věcí | Ministryně práce | Růst | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti | Fiat Chrysler | Ekonomiky | Zhoršování situace | Schodek | Práce | Sentix indikátor | Únorová bilance zahraničního obchodu | Activision Blizzard | Maloobchod | Český státní rozpočet
Nejčastější klíčová slova: USD | EUR | USA | Index | Pozice | Trh | Výhled | Rezistence | Reuters | ČTK | Banky | Banka | Obchodování | FOREX | Indikátor | Trading | Cena | Graf | EUR/USD | ROCE

Předchozí klíčová slova

Indikátor Fibonacci retracement
Indikátor Force
Indikátor Fractal
Indikátor Fractals
Indikátor GMMA
Indikátor Half Trend
Indikátor HalfTrend
Indikátor Chaikin
Indikátor Ichimoku
Indikátor Ichimoku Cloud

Následující klíčová slova

Indikátor Linear Regression
Indikátor MACD
Indikátor MFI
Indikátor momentum
Indikátor Murrey Math Lines
Indikátor NFIB
Indikátor OBV
Indikátor OsMA
Indikátor Parabolic
Indikátor Parabolic SAR
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
XTB trading konference 2024
Potvrďte prosím... Zavřít