Středa 01. duben 2020 12:53
reklama
Admiral Markets Affil new
reklama
RoboMarkets copyfx
reklama
Dukascopy

Ultimátní průvodce pro obchodování ETF

08.06.2018 14:41  Autor: LYNX  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

ETF: průvodce pro obchodování ETF

Pojem ETF se v posledních letech stále více objevuje ve spojení s obchodováním na burze. Ale rozumí obchodníci, co se pod pojmem obchodování ETF skutečně skrývá?

Co jsou ETF? Jak se obchodují a jakou mají výhodu oproti klasickému investování do akcií či fondů?

V průvodci pro obchodování ETF vám vysvětlíme, co jsou ETF, jak fungují a jak se dají obchodovat. Rozebereme si výhody i nevýhody investování do ETF a ukážeme vám typy ETF fondů. Také popíšeme evropské a americké burzovně obchodované fondy a řekneme si něco o legislativě spojené s obchodováním těchto fondů.

Co se dozvíte

1.     Co jsou ETF?
2.    Jak fungují ETF fondy?
3.    Jak se ETF obchodují?
4.    Jak se liší ETF fondy od klasických podílových fondů?
5.    Jaké jsou výhody a nevýhody ETF?
6.    Kde se ETF obchodují?
7.    Jaké ETF fondy existují?
8.    Jaké jsou typy ETF fondů?
9.    7 největších a nejoblíbenějších ETF
10. Jak se liší evropské ETF a americké ETF?

1. Co jsou ETF?

ETF je zkratkou pro burzovně obchodovatelné fondy (z anglického Exchange Traded Fund) a představuje relativně nový a moderní investiční produkt. ETF se poprvé objevily na americké burze AMEX v roce 1993 a s nástupem nového tisíciletí se zájem o jejich obchodování výrazně zvýšil. V polovině roku 2018 bylo v ETF drženo více než $5 bilionů a objem prostředků držených v těchto fondech stále roste.

2. Jak fungují ETF fondy?

Jak fungují ETF fondy?

ETF bývají také označovány jako trackery. Z názvu je patrné, že tyto produkty kopírují ceny nějakého podkladového aktiva. Tím může být komodita, dluhopis, akciový index nebo koš jiných aktiv.

Na rozdíl od podílových fondů, obchodování ETF probíhá jako u běžné akcie na burzovních trzích. ETF mají obvykle vyšší denní likviditu a nižší poplatky než akcie podílových fondů, což z nich činí atraktivní alternativu pro  investory.

Obchodování ETF funguje tak, že určitý fond (označovaný zpravidla jako emitent) nakoupí určitá podkladová aktiva a vydá na to své vlastní akcie.

Vezměme si jako příklad index S&P 500. Ten je složen z 500 akcií největších amerických firem. Akcie každé firmy jsou v indexu zastoupeny v jiném poměru, navíc se index pravidelně obměňuje.

Pakliže byste si chtěli složit portfolio, které by odpovídalo indexu S&P 500, nebylo by to úplně snadné, museli byste neustále sledovat, jaké akcie v indexu jsou, jaký mají poměr a podle toho tituly nakupovat či prodávat – poměrně dost práce a dost peněz ztracených na poplatcích. Nehledě na nezbytnou výši vstupní investice, jelikož není možné kupovat zlomky akcií.

S&P 500 (SPX) index

S&P 500 index – svíčkový graf

Řešením je v takovém případě nakoupit ETF fond, který ve svém portfoliu tyto akcie má. Management takového fondu už si dal tu práci s výběrem 500 akcí, které tvoří zmíněný S&P 500. Management takového fondu sleduje, když se v indexu nějaká akcie obmění a portfolio podle toho upravuje.

Management fondu tím pádem udělal již veškerou práci za vás. Vydal své vlastní akcie, jejichž cena zcela pochopitelně koreluje s cenou indexu S&P 500. Vy, jakožto investor, pak můžete nakoupit akcie tohoto fondu a získáte expozici vůči indexu S&P 500.

3. Jak se ETF obchodují?

Jak se ETF obchodují?ETF se obchodují se jako klasické akcie. Nákupem ETF nakupujete akcie konkrétního fondu (emitenta) a obchodování s ETF se příliš neliší od obchodování s akciemi.

Jako vlastník ETF máte nárok na část zisků, jako jsou zaplacené úroky nebo vyplacené dividendy a můžete získat zbytkovou hodnotu v případě likvidace fondu.

Těžíte pochopitelně i ze změny ceny akcií fondu. Existují ETF, které můžete obchodovat jak na stranu long tak na stranu short. Některé ETF jsou více specifické a je možné je pouze nakupovat.

Vlastnictví fondu lze snadno koupit, prodat nebo převést podobně jako klasické akcie, protože ETF jsou na rozdíl od podílových fondů obchodovány na veřejných burzách.

4. Jak se liší ETF fondy od klasických podílových fondů?

Od investice do běžných (podílových) fondů se ETF liší v několika základních aspektech. První z nich je ten, že ETF jsou burzovně obchodovatelné. To samo o sobě určuje mnoho charakteristiky, které takové instrumenty musí splňovat. Na ETF fondy lze spekulovat short, což u podílových fondů možné není.

Druhým důležitým aspektem, který do jisté míry souvisí s předchozím, je skutečnost, že ETF jsou oceňovány a obchodovány průběžným způsobem během celého obchodního dne. To z nich dělá velmi flexibilní instrument, který umožnuje investorům nakupovat či prodávat bez zpoždění. U podílových fondů zpravidla máte možnost nakupovat podílové listy jen v předem určené termíny. Cena ETF trhů navíc velmi přesně kopíruje ceny podkladových portfolií.

Podívejte se na LYNX Webinář, ve kterém se dozvíte více o fungování a využití ETF.

5. Jaké jsou výhody a nevýhody obchodování ETF?

Hlavní výhodou obchodování ETF oproti nákupu jednotlivé akcie nebo jiného jednotlivého podkladu je samozřejmě diverzifikace a s tím spojené nižší riziko. Pakliže chcete spekulovat na růst ropného trhu, ale nevíte přesně, kterou akcii těžařů ropy vybrat nebo nemáte dostatek prostředků na nákup futures, je ETF ideální volbou.

Podstatnou výhodou obchodování ETF jsou v porovnání s investicemi do podílových fondů nižší poplatky spojené s jejich obchodováním. U podílových fondů se poplatky spojené s obchodováním pohybují v řádech vyšších jednotek procent.

Poplatky spojené s obchodováním ETF jsou nižší a většinou jsou započteny formou snížení ceny ETF. Dále jen zaplatíte brokerovi za otevření a uzavření pozice, přičemž tyto poplatky jsou stejné jako náklady spojené s obchodováním akcií.

Jaké jsou výhody a nevýhody obchodování ETF?

Jednoduchost při výběru správného ETF je další výhodou. V porovnání s analýzou akcií, je analýza ETF podstatně jednodušší. Při investování do akcií musí člověk zvážit vážit velké množství proměnných.

Samotná fundamentální analýza akcií je docela složitá věda, která vyžaduje dobré porozumění finančnímu výkaznictví, dobrou znalost produktů, znalost konkurence, znalost managementu a v neposlední řadě znalost sektoru jako takového.

Naproti tomu při výběru ETF stačí relativně selská logická úvaha a širší znalost trendů. Uvedeme si příklad: Víme, že v Evropě probíhá migrační krize spojená s nárůstem kriminality. Z toho důvodu se lze domnívat, že firmy, které vyrábějí různé zabezpečovací systémy, alarmy, mříže apod. z toho mohou těžit.

Namísto prodírání se stovkami firem, které takové produkty dodávají a vybírat kterou konkrétní nakoupit, mohu koupit jedno ETF, které zahrnuje desítky akcií takových firem. Jedním kliknutím tak získám expozici vůči celému sektoru, který by mohl podle jednoduché úvahy v blízkých letech prosperovat.

Tím, že ETF drží celé portfolio akcií, rozmělňuje riziko na širší spektrum. Pakliže jedna akcie v konkrétním sektoru nebude mít potřebnou výkonnost, vyváží ji akcie ostatní. Na druhou stranu toto může být v jistém smyslu chápáno i jako nevýhoda.

Pakliže nakoupíte ETF, kde jsou určité tituly, kterým se nedaří, pak ve srovnání s akciovým portfoliem, které byste si mohli postavit sami jen z několika málo titulů, může mít ETF horší výnosnost.

6. Kde se ETF obchodují?

ETF jsou burzovně obchodovatelné fondy. Obchodují se na burzách prakticky po celém světě. Tím, že jsou obchodovány přes burzovní, silně regulované a transparentní trhy, je zajištěna vysoká míra důvěryhodnosti a spolehlivosti.

AMEX burza - kolébka obchodování ETF

Kolébkou obchodování ETF je americká burza AMEX, která spustila obchodování s těmito typy instrumentů již v roce 1993. Prvním fondem, který byl na této burze kótován, byl SPDR (S&P Depositary Receipts) označovaný slangově jako „SPIDER“. Jde o jeden z nejpopulárnějších ETF fondů na světě, který se obchoduje dodnes pod tickerem SPY a je vázán právě na index S&P 500.

Obchodování ETF je možné nejen v USA. ETF se dají se obchodovat i na burzách v Evropě, Asii, či Austrálii.

LYNX TIP: Chcete získat zdarma tipy na zajímavé akcie a ETF?

Odebírejte pravidelný týdenní akciový newsletter Breakout Trader. Každý týden tip na obchodování vybraného ETF.

Chci se zdarma přihlásit k odběru

7. Jaké ETF fondy existují?

Existuje nespočet ETF fondů, které vydávají akcie, které kopírují určitý index nebo sektor. Existují také ETF fondy, které kopírují sektor ropného průmyslu, sektor dopravy, sektoru IT apod.

ETF fondy se zpravidla liší podle toho, jaká aktiva ve svém portfoliu mají. Můžeme rozlišovat ETF fondy akciové, komoditní, indexové, dluhopisové, kryptoměnové apod. Každý z nich drží ve svém portfoliu podkladová aktiva z příslušného segmentu a cena jeho akcií se odvíjí od vývoje celého segmentu.

Některé ETF nabízí i pákový (multiplikační) efekt, to znamená, že cena jejích akcií se mění dvakrát či více rychleji než cena podkladového portfolia nebo existují i tzv. inverzní ETF, jejichž cena se mění opačně než cena podkladu.

Široká nabídka těchto produktů zajišťuje, že je možné zobchodovat snadněji téměř každou investiční myšlenku.

8. Jaké jsou typy ETF fondů?

Pojďme se nyní blíže podívat na jednotlivé typy ETF.

8.1 Komoditní ETF

Jak už název napovídá, tyto fondy opisují cenu určité komodity. Jejich portfolio může být následující:

 • akcie firem, které komoditu těží nebo zpracovávají
 • nakoupené futures kontrakty na komodity
 • komodity jsou nakoupeny spotově
 • fyzicky danou komoditu drží.

Komoditou mohou být zemědělské produkty, drahé kovy, energie apod.

Čtěte také >> Obchodování s komoditami: Velký průvodce obchodováním 11 komodit

Tyto fondy bychom mohli dále dělit právě podle toho, jaká přesně aktiva mají ve svém portfoliu – zda akcie, futures či jiné kontrakty. Komodity tyto fondy (zpravidla drahé kovy) drží fyzicky. Velmi často tyto fondy nakupují právě skrze futures kontrakty.

Čtěte také >> Obchodování Futures: Průvodce & odpovědi na 10 zásadních otázek

To s sebou nese určitou zátěž ve formě tzv. contanga, které díky neustálé nutnosti rolovat nové expirace futures zvyšují správní poplatek a snižují hodnotu fondu. Fyzické držení komodit je spíše výjimečné, takže ve chvíli, kdy investor kupuje ETF na zlato tak nekupuje ETF, které drží zlaté cihly uložené v sejfu, ale kupuje ETF které drží aktiva, která jsou zlatem krytá.

Nejpopulárnějším ETF v tomto sektoru je SPDR Gold Shares GLD (zlaté ETF) a United States Oil USO (ropné ETF).

8.2 Sektorové ETF

Skládají se z akcií firem v určitém sektoru. Pracují na stejné bázi jako indexové ETF, kdy konkrétní fond drží koš akcií konkrétních firem vybraného sektoru. Nejvíce sledované sektory jsou sektor finanční, sektor biotechnologií, sektor zdravotnictví, sektor energetiky a sektor technologií.

Existují ale samozřejmě i další sektory. Můžeme říci, že lze jít dále a dělit další subsektory, podle určitých regionů. Může nás zajímat například sektor dopravy v Německu, marihuanový sektor v Severní Americe nebo spotřebitelský sektor v Rusku. To vše je možné přes ETF velmi jednoduše zobchodovat.

Čtěte také >> Investice do marihuany? Je to možné s tímto ETF

8.3 Indexové ETF

Jsou složena z takových cenných papírů, které kopírují vybraný akciový index. Na začátku článku jsme zmínili příklad S&P ETF, které tento index kopíruje, je to tzv. SPY označovaný jako „spider“.

Čtěte také >> Aktivní (stock-picking) vs. pasivní (index-tracking) investování

Tento ETF fond drží akcie všech 500 společností které do S&P 500 spadají, drží je ve správném poměru a pakliže se složení indexu obmění, fond patřičně obmění své portfolio. Mezi další důležité indexové ETF patří QQQQ zvaný „cubes“, který kopíruje cenu indexu Nasdaq 100 a DIA, který kopíruje cenu indexu Dow Jones.

8.4 Měnové ETF

Jde o takové ETF fondy, které se snaží kopírovat vývoj vybraných měn. Mohou to být fondy, které kopírují buď pouze jednu měnu nebo celý koš měn. Správci fondu nejčastěji nakupují měnové futures a proto i zde – podobně jako u komoditních ETF – je nutno počítat s určitým contangem.

Měnové ETF ale mohou vlastnit i přímo hotovostní depozita dané měny. Mezi populární měnové futures patří např. CurrencyShares Euro Trust (FXE) nebo US Dollar Money Market (LSE).

8.5 Pákové ETF

Tyto ETF kopírují vývoj ceny nějakých podkladových portfolií, ale díky pákovému koeficientu, který je jejich součástí, reagují na změny ceny s větší citlivostí. Je možné nakoupit ETF, které kopíruje cenu indexu S&P 500 ale reaguje dvojnásobně nebo trojnásobně rychleji.

Tyto ETF trhy jsou složeny nejen z akcií daného indexu, ale i z dalších produktů jako jsou swapy, futures, nebo jiné deriváty.

8.6 Inverzní ETF

Do této kategorie lze řadit ETF, které spekulují na pokles ceny nějakého aktiva nebo koše aktiv, ale samy o sobě reagují na pohyb podkladu přesně opačně. Řada akciových titulů nelze shortovat nebo jsou pozice značně znevýhodněné díky platbě úrokům (viz tzv. „short interest“).

Taková ETF pak nahrazují tento nedostatek, inverzní ETF poroste v ceně, pakliže podklad bude klesat. Jednoduše lze takové ETF nakoupit a jako spekulaci na býčí trhy. Často se ETF označují buď jako bullish (býčí) nebo jako bearish (medvědí), což reflektuje, na jaký směr trhu se orientují.

Podívejte se na webinář o vztazích mezi jednotlivými sektorovými ETF.

9. Největší a nejoblíbenější ETF

Největší a nejoblíbenější ETF

 

V předchozí kapitole jsme zmínili několik důležitých ETF fondů z konkrétních sektorů. Podívejme se nyní na přehled 10 největších ETF světa měřeno podle průměru denních objemů, které se na nich zobchodují.

1. SPDR S&P 500 (SPY)

Jak již bylo řečeno, nejvíce obchodovaným trhem na světě je ETF na americký benchmark index S&P 500. Jedná se o ETF s názvem SPDR S&P 500 a vyhledat jej můžete pod tickerem SPY. Průměrný denní objem, který se na tomto trhu zobchoduje, dosahuje k hodnotě 100 milionů akcií. Jedná se o první, nejstarší a nejlikvidnější ETF. Velmi populární je tento trh i pro obchodování opcí.

2. iShares MSCI Emerging Markets (EEM)

Druhým nejlikvidnějším ETF je iShares MSCI Emerging Markets s tickerem EEM. Jedná se o ETF fond který kopíruje cenu indexu MSCI Emerging Markets. Ten je spočítaný z 21 indexů zemí, které patří mez tzv. “rozvojové trhy”. Patří sem indexy Brazílie, Chile, Číny, Kolumbie, Egypta, apod.

3. Financial Select Sector SPDR Fund (XLF)

Třetím největším ETF trhem je finanční ETF s názvem Financial Select Sector SPDR Fund pod tickerem XLF. Tento ETF trh kopíruje cenu finančního sektoru, který zahrnuje diverzifikované finanční služby, pojištění, obchodní i investiční banky, kapitálové trhy, hypoteční financování a další. Průměrné denní volume je těsně nad 50 milionů.

4. TVIX VelocityShares Daily 2x VIX Short Term ETN (TVIX)

Čtvrtým nejpopulárnějším ETF trhem je TVIX VelocityShares Daily 2x VIX Short Term ETN. Jedná se o pákové ETF, které inverzně kopíruje cenu krátkodobých futures na index VIX, S&P 500 VIX Short-Term Futures Index Excess Return. Páka je dvojnásobná, a cena ETF se pohybuje dvakrát rychleji než cena podkladu.

Toto ETF poskytuje investorům expozici vůči jedné nebo více splatnostem futures kontraktů na VIX, které odráží implikovanou volatilitu indexu S&P 500. Denní obchodované objemy se pohybují lehce pod 50 miliony.

PowerShares QQQ a index Nasdaq 100

5. PowerShares QQQ (QQQ)

Na pátém místě stojí PowerShares QQQ, který trackuje index Nasdaq 100. Vzhledem k vyloučení finančních firem se index soustředí více na společnosti v odvětví technologií. Některé z nejoblíbenějších společností v indexu jsou Apple (AAPL), Amazon (AMZN) a Google (GOOGL). Obchodované objemy v rámci dne se pohybují kolem 45 milionů. Toto ETF lze najít pod tickerem QQQ.

6. VanEck Vectors Gold Miners ETF (GDX)

Na dalším místě je ETF, které kopíruje vývoj ceny zlata. Jedná se o VanEck Vectors Gold Miners ETF (ticker GDX), na kterém se denně proobchoduje kolem 35 milionů kusů. Tato ETF nabízí investorům expozici vůči světově největším společnostem na těžbu zlata. Protože ziskovost zlatníků závisí na převládající tržní ceně této komodity, vykazují akcie silné korelace s pohyby spotových cen zlata.

7. iPath S&P 500 VIX Short-Term Futures ETN (VXX)

Na sedmém místě podle objemu obchodů je ETF s názvem iPath S&P 500 VIX Short-Term Futures ETN, který lze dohledat pod tickerem VXX. Jedná se o trh, který negativně koreluje s volatilitou na americkém akciovém trhu. Index volatility VIX má tendence se vychylovat k vysokým hodnotám ve chvíli, kdy na trzích vládne panika a chaos a ceny prudce klesají.

Čtěte také >> VIX Index: Vše co je nutné vědět o indexu volatility

VXX tak může být dobrým instrumentem pro zajišťování se proti takovýto jevům, případně jako samotná spekulace na medvědí trh. Je však důležité poznamenat, že VXX nepředstavuje „spotovou“ investici do VIX, protože portfolio fondu je složeno z futures na VIX. Zaměření se na krátkodobé futures kontrakty zvyšuje korelaci s VIX, ale zároveň zvyšuje nepříznivé dopady contanga.

Pro dlouhodobější korelaci s indexem volatility je lepší zvolit ETF jiná jako jsou VIZZ, VIXM, nebo VXZ. Obchodování volatility skrze ETF je velmi populární a dokazuje to i fakt, že mezi sedmi světově nejvíce obchodovanými ETF jsou dvě právě na volatilitu. Na iPath S&P 500 VIX Short-Term Futures se denně proobchoduje kolem 35 milionů akcií.

10. Jak se liší evropské ETF a americké ETF?

ETF trhy se obchodují prakticky po celém světě, ovšem Spojené státy, jakožto burzovní kolébka tohoto titulu, nabízí zdaleka nejširší výběr různých druhů ETF.

Pakliže bychom měli srovnat ETF trhy v Evropě a v USA, existují velké rozdíly ve způsobu, jakým se tyto trhy vyvíjely. Rozdíly u jednotlivých kontinentů jsou hlavně v tom, kdo tyto produkty obchoduje, jak je obchoduje a kde k nim má přístup.

Zde je pár hlavních rozdílů mezi americkým a evropským trhem s ETF.

Na evropském kontinentu je obecně mnohem méně retailových traderů než je tomu v USA. Z toho důvodu do ETF trhů v Evropě investují převážně institucionální investoři a celkové objemy obchodů jsou v porovnání s USA násobně menší.

Deutsche Burse - obchodování evropských ETF

Deutsche Börse AG – „Německá burza“

Řada ETF se v Evropě obchoduje i mimo burzy, tzv. over-the-counter, zatímco v USA je takto obchodována menšina. Řeč je především právě o velkých institucionálních investorech, kteří své pozice otevírají „přes přepážku“ přímo po dohodě s brokerem nebo skrze RFQ platformy.

Ve Spojených státech se většina ETF obchoduje přes jednu hlavní burzu (AMEX) s jedním clearing housem. Obchodování ETF v Evropě je mnohem více roztříštěné, protože je tady vícero burz pod jednotlivými jurisdikcemi. Hlavní evropské burzy, na kterých se ETF obchoduje, jsou London Stock Exchange a Deutsche Burse.

Objevte jak sestavit portfolio pomocí ETF dle receptu jednoho z největších investorů na Wall Street Ray Dalia. Portfolio se opírá o strategii použitou pro veleúspěšný All Weather Fond neboli „fond do každého počasí“.

Chci obchodovat ETF, co dále?

Začít obchodovat ETF můžete během několika dní z pohodlí domova a plně online. Stačí si otevřít účet u brokera, který má přístup na akciové burzy.

Vše záleží jen na vás, investiční možnosti jsou u LYNX téměř neomezené.

Začínající i pokročilí investoři mohou sbírat inspiraci a především kvalitní osvědčené poznatky z trhu v obsáhlém investičním e-booku 11 super strategií investičních guru, který LYNX nabízí investorům ke stažení zdarma na www.lynxbroker.cz/guru-ebook. Objevíte v něm recepty na úspěch, jaké využívají ti nejúspěšnější světoví investoři. 

Zaujala vás možnost obchodování ETF?

LYNX umožňuje nákup a prodej ETF na amerických, evropských i asijských burzách za extrémně nízké poplatky.

Objevte více o investování do ETF
ETF trading: Graf při obchodování ETF

The post Ultimátní průvodce pro obchodování ETF appeared first on LYNX Czech Republic.

Klíčová slova: Fundamentální analýza | Akciový index | Korelace | Nasdaq | Dow Jones | USA | Apple | Spekulace | Medvědí trh | ETF | Dividendy | Daně | Objemy obchodů | AMEX | Akcie | Aktiva | Analýza | Benchmark | Breakout | Burza | Stock | Diverzifikace | Dluhopis | Dollar | Emerging markets | Emitent | Euro | Futures | Exchange Traded Fund | Investice | Investor | Investování | Komodity | Koš | Long | Měny | Nabídka | Poplatek | Portfolio | Pozice | Riziko | S&P 500 | Short | Short Term | Svíčkový graf | Ticker | Trader | VIX | Volume | Výkonnost | Výnosnost | Wall Street | Zlato | Deriváty | Banky | Obchodování | Indexy | Investoři | Fond | Vývoj ceny | Drahé kovy | Panika | London Stock Exchange | Gold | Obchodovat | Obchodování s akciemi | Over-The-Counter | Financování | Investiční banky | LYNX | Burzy | Ceny akcií | Obchodníci | Index | Uzavření pozice | Akciové burzy | Americká burza | Cena | Ceny zlata | ETF fond | ETF fondy | Evropské burzy | Exchange | Expirace | Finanční služby | Fondy | Graf | Index Nasdaq | Index S&P 500 | Index VIX | Index volatility | Instrument | Instrumenty | Investiční | Investování do akcií | Kapitálové trhy | Komodita | Komoditní | Management | Market | Markets | Obchodování opcí | Obchodování s komoditami | Portfolia | Pro investory | Ropy | Shares | Trh | US dollar | Volatility | Vývoj ceny zlata | Webinář | ROCE | Spojené státy | Clearing | eBook | Burze | Německá burza | MSCI | Brazílie | Úspěch | Stock Exchange | Energie | Znalost | Přehled | Futures kontrakty | Swapy | Firmy | Portfolio fondu | Deutsche Börse | Index volatility VIX | Indexové ETF | S&P | Poplatky | Futures na VIX | Krize | Migrační krize | Institucionální investoři | Burzovně obchodované fondy | Akcie firem | Breakout Trader | Obchodování ETF | Obchodování Futures | Stock-picking | Index-tracking | LYNX webinář | Investování do ETF | Co jsou ETF |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Ukrajinská krize houstne a dostává trhy pod tlak, eurodolar však téměř nereaguje
  Eurodolar ráno dál stoupal a dostal se nejvýš za dva a půl roku. Dnešní maximum ustavil na 1,3967, odkud pak odpoledne...
 • Ukrajinské téma znovu doléhá na trhy, koruna se však drží
  Na nová makrodata dnes trhy čekaly až do odpoledních hodin. Mezitím se do centra pozornosti znovu dostala Ukrajina. Ta...
 • UK rating v ohrození
  Podľa nepotvrdených informácii je reálne&nb...
 • UK sa snažia prekonať patovú situáciu ohľadom Brexitu
  Po tretí raz za päť rokov sa Briti chystajú voliť vo všeobecných voľbách, ktoré sa budú konať 12. decembra. Pri výbere budúcej vlády je tu teoreticky široká škála problémov, ale treba si uvedomiť, že tieto voľby by mohli vyriešiť patovú situáciu ohľadom Brexitu.
 • UK trh s bývaním, ktorý má patriť medzi BrExitom najohrozenejšie sektory, sa zatiaľ drží
  Pokračujeme v našom monitore dopadu britského referenda a očakávaného BrExitu na UK ekonomiku. Jedným z najohrozenejších sektorov podľa analytikov a aj podľa mäkkých dát mal byť trh s bývaním/stavebníctvo. A to z toho dôvodu, že pri ekonomickej neistote sa subjekty príliš necítia na to, aby na seba brali veľké riziká. V prípade domácností sa bavíme o dlhu potrebnom na kúpu nehnuteľnosti, v prípade bánk zase o požičiavaní väčších objemov aj rizikovejším dlžníkom.
 • UK von z AAA klubu
  Koniec minulého týždňa priniesol dve veľké správy. Japonsko pokračuje vo svojej politike kráčania tam, kde ešte...
 • UK výsledky začnú zajtra dátami inflácie
  V týždennej analýze sme písali o tom, že tento týždeň bude patriť britskej libre a zasadnutiu BoE, ktoré nás čaká vo štvrtok popoludní. Zajtrajší deň nám odštartuje hlavným fundamentom dňa o 10:30 nášho času, ktorým sú augustové dáta inflácie. Pre medziročnú zmenu sa očakáva výsledok na úrovni 0,7% vs. 0,6% minulý výsledok. Pre medziročnú jadrovú infláciu to je 1,4% vs. 1,3% minulý výsledok. Viac nájdete v našej analýze očakávaní makroekonomických výsledkov...
 • UK 3Q HDP
  Britské vládní dluhopisy vyskočily poté, co se hrubý domácí produkt (HDP) ve třetím čtvrtletí nezměnil ve srovnání s druhým čtvrtletím; i přesto splnil očekávání trhu, protože výdaje domácností se v roce zvýšily nejrychleji.
 • Úleva pro Španělsko: Dlouhý pád cen domů končí. Dluhu prodáno více ale dráže
  Španělský realitní trh nabídl zásadní nádech pro dlužníky, vládu i banky. Propad cen domů, který vedl k hluboké krizi...
 • Úleva pro Španělsko: Dlouhý pád cen domů končí. Dluhu prodáno více, ale dráže
  Španělský realitní trh nabídl zásadní nádech pro dlužníky, vládu i banky. Propad cen domů, který vedl k hluboké krizi...
 • Ultimátum Grécku
  Stretnutie ministrov financií krajín eurozóny p...
 • Ultimátum pro cla se blíží a inverzní křivka znovu straší. Akcie, výnosy i dolar padají
  Po několika měsících klidu téma obchodních válek rychle opanovalo dění na finančních trzích. Konkrétně dnes se řeší především otázka, zda jednání čínského týmu ve Washingtonu ještě na poslední chvíli dokáže odvrátit zvýšení cel na zboží za 200 mld. dolarů. K němu má dojít už o půlnoci východního času, takže prostor je malý a šance také. Prezident Trump expresivně mluví o porušení dohod z čínské strany, která to odmítá a vyzývá ke kompromisům a jednání.
 • UMOŽNĚNÍ NÁKUPŮ STÁTNÍCH DLUHOPISŮ ZE STRANY ČNB JE KROK SPRÁVNÝM SMĚREM
  Vláda v úterý 24. března schválila novelu zákona o České národní bance, která by měla centrální bance umožnit nakupovat státní dluhopisy, a to i s delší dobou splatnosti. Součástí návrhu je i rozšíření množství subjektů, se kterými bude moci ČNB obchodovat. Parlament se však odmítl tímto návrhem zabývat s tím, že se nejedná o problém legislativní nouze.
 • Umožní „Japonec“ pokles dolaru? JPY kam? USD na jih?
  Japonsko reportovalo v noci data, kde zásadní výsledky museli potěšit premiéra Shinzo Abeho a vedení centrální ...
 • Umožnili obchodovat Facebook. Teď otevírají cestu k bitcoinu
  SecondMarket otevírá pro investice Bitcoin Investment Trust, přístupný těm, kdo chtějí investovat jen a pouze do virtuální měny bitcoin. Minimální investicí je 25 tisíc amerických dolarů, akcie fondu bude možné obchodovat skrze SecondMarket. Ten je obchodní platformou, která je velmi známá zejména tím, že umožnila obchodovat s akciemi Facebook předtím, že se firma rozhodla pro standardní IPO v roce 2012.
 • Uncertainty Concerning Ukraine Presses On The Markets
  Yesterday's trading day, the opening of the week, was negative for the markets, and the main stock indices of the worl...
 • Únia spojených a garantovaných slabostí
  Summit EÚ máme úspešne za sebou, priniesol grandiózne plány, veľa rečí a už pomaly tradičnú absenciu konkrétnych dohôd.
 • Unilin zavře továrnu a stěhuje se do Malajsie
  Společnost Unilin uzavře ve Vyškově továrnu na podlahy a svou výrobu přesune do Malajsie. O svou práci tak přijde celkem 170 lidí.
 • Unipetrol hlásí ztrátu 65 milionů korun
  Petrochemický holding Unipetrol se propadl do ztráty 65 milionů korun. Společnosti Unipetrol současně meziročně vzrostly výnosy o 6 % na 28,9 miliardy korun.
 • Unipetrol na vzestupu a akcie posilují
  Za dobrými hospodářskými výsledky stojí silné marže a přijatá pojistná plnění. Akcie firmy Unipetrol i nadále posilují. Ve středoevropském regionu zahájila svou výsledkovou sezonu petrochemická skupina Unipetrol ve velkém stylu. Hospodaření této společnosti bylo v poslední době velice silné, a to za období čtvrtletní, tak i na jeho meziroční úrovni. Hlavním důvodem je zejména příznivý vývoj ekonomiky, dále pak silné petrochemické a rafinérské marže, úplné obnovení celkového provozu po havárii a k tomu navrch i přijaté pojistné plnění ve výši 3,1 miliardy korun.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama