Sobota 27. duben 2024 08:07
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
CapXmaster srovnani

Šťastná sedmička: 7 praktických tipů pro začínající investory

24.08.2023 17:43  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

„Máte volné peníze? Tak investujte!“ Zdánlivě snadná rada, která ale řadu lidí spíše vyleká. Zbytečně. I když zatím nemáte žádné zkušenosti, vyplatí se sebrat odvahu, nechat si poradit a vyslat klidně jen prvních několik stokorun „na zkušenou“ do světa investic. Uděláte důležitý první krok na cestě ke zhodnocování svých peněz. Jiný způsob, jak dlouhodobě porážet inflaci, není. Čím se nenechat na začátku této cesty rozhodit a jak postupovat?

1. Pryč s nejistotou

Zrevidovali jste své finance, máte stranou nezbytnou rezervu a zůstaly vám volné finanční prostředky? Ideální začátek! Představa, že investice jsou záležitostí protřelých finančních štik, je lichá. Naopak. Investovat může každý.

Jako nováčci si najděte spolehlivého profesionála, který vás bude světem investic doprovázet. Zkušený poradce vám bude oporou a svým způsobem i koučem, který vás udrží na cestě za vaším cílem v dobách dobrých i špatných. Vždy se budete mít na koho obrátit, když budete potřebovat konzultovat své nápady, obavy či nejasnosti.

Investování bude vždy rizikové jen do té míry, jak si ho sami nastavíte. Nikdo vás nenutí vkládat peníze do nástrojů s vysokou mírou rizika, která by vás nervovala. Na počátku si zodpovíte investiční dotazník. Ten zmapuje jak vaši orientaci v oblasti investic, tak vaše finanční zázemí, očekávání a ochotu riskovat. Vznikne tak váš investiční profil, podle kterého budete dále postupovat a volit investiční mix, s nímž se budete cítit komfortně.

2. Mějte plán a cíl

Bez kvalitního plánu není kvalitní investice. Stanovte si cíl, kterého chcete dosáhnout. Svůj plán si sepište, mějte ho na očích a držte se ho. Minimalizujete tak chyby a impulzivní rozhodnutí. Nosit svůj záměr jen v hlavě a měnit ho podle aktuální nálady je slepá ulička. Navíc hrozí, že se dlouhodobé zhodnocování prostředků zvrhne v chaotické obchodování, kde většina lidí bez zkušeností prodělá dřív, než se vzpamatuje. Je to podobné, jako když stavíte dům. Když nechcete, aby vám spadl na hlavu, taky se neobejdete bez plánů a soupisu postupných kroků.

Neinvestujte do produktů, kterým nerozumíte. Nemusíte být investiční expert, rozhodně si ale nechejte princip daného produktu přehledně vysvětlit. Pokud uslyšíte nejasné nebo vyhýbavé odpovědi, běžte radši o dům dál.

Obloukem se vyhněte různým pochybným nabídkám na závratné zisky, které dnes vyskakují v internetových reklamách jako houby po dešti. Stejně tak si dejte pozor na různé investiční influencery, kteří chrlí jak na běžícím pásu „rady“ a zaručené tipy třeba na investice do konkrétních akcií. Šance, že se jako nezkušený investor spálíte, je vysoká.

3. Strategie na míru

Investiční strategie se bude lišit podle toho, na jak dlouho (tzv. investiční horizont), kolik peněz a s jakým rizikem chcete investovat. Nízké riziko znamená zpravidla nižší zhodnocení a naopak. Očekávat vysoký výnos s nulovým rizikem je nereálné. Podle přístupu k riziku pak rozlišujeme většinou mezi konzervativní, vyváženou a dynamickou strategií.

Budete-li peníze potřebovat za rok či za pár let, zvolte konzervativní nastavení, s menším kolísáním a zákonitě menším výnosem. Může jít například o investici do termínovaných vkladů či tzv. repofondů nebo fondů zaměřených na státní dluhopisy.

Zlatý střed představuje vyvážená investiční strategie. Jako vyvážený investor očekáváte vyšší výnos, a proto zvládnete jít do většího rizika. Kromě dluhopisů můžete zvolit například smíšené podílové fondy, kde se objeví vedle dluhopisů už i akcie. I zde bude stále hrát podstatnou roli konzervativní složka. Rizikovější investiční příležitosti pak vyhledávají dynamičtí investoři. Většinou se jedná o investice s dlouhým investičním horizontem a také s vyšší kolísavostí, typicky to budou akciové fondy, různá ETF či fondy kvalifikovaných investorů.

Klíčem k tomu, aby vaše investiční portfolio bylo úspěšné, je v každém případě jeho rozložení, tedy diverzifikace. V tom je právě kouzlo fondů, které podle zvolené strategie vaše finance vhodně rozloží, abyste „nevsázeli vše na jednu kartu.“ Pro začátečníky jsou tedy vhodná řešení, která nabízejí fondy či ETF a s postupujícími zkušenostmi můžete přidávat další aktiva a alternativní investice.

4. Udržte si nadhled

Univerzální rada, jak sestavit ideální diverzifikované portfolio, neexistuje. Dá se však doporučit zdravý nadhled. Nelpět na tradicích ani nepodléhat módním trendům. Nehnat se do příliš rizikových investic s podezřele vysokým zhodnocením. Na druhou stranu se nedržet zbytečně při zdi. Rozumně se také postavte k inflaci. Ano, je to velký strašák, ale dává větší smysl ji překonávat dlouhodobě, než proti ní bojovat rok po roce za každou cenu, když je vysoká jako v posledních dvou letech.

Co drahé kovy? Investovat například jen do zlata, protože to dělají lidé už po tisíciletí, nedává smysl. Drahé kovy mohou tvořit určitou část portfolia, ale ne celých 100 procent. Obecně se doporučuje držet se v případě komodit do 10 až 15 procent z hodnoty portfolia. Stejně tak je dobré nenechat se okouzlit kryptoměnami. Jako investice se chovají extrémně rizikově a řada z nich se již ukázala jako bezcenná.

A konečně – nemějte oblíbené akcie. To, že je vám sympatická konkrétní společnost, ještě neznamená, že musíte nakoupit „plný košík“ jejích akcií. Pro začínajícího investora je vždy lepší volbou globálně zaměřený akciový fond nebo ETF.

5. Síla pravidelnosti

Nemusíte naspořit desetitisíce, abyste mohli začít investovat. Investovat se dá i v řádu stokorun měsíčně. Kdo s investicí zbytečně otálí, jen se ochuzuje o to, že nenechá své peníze pracovat.

Ano, určitě mohou být vhodné příležitosti, kdy do investic poslat jednorázově vyšší částku, třeba když trhy poklesnou. Ale přesně na tyto příležitosti byste měli mít k ruce svého poradce a svůj investiční plán, kde máte popsané, jak se zachovat. Ochrání vás to před impulzivním chováním, ať už by to byl nepromyšlený nákup, nebo prodej se ztrátou.

Kouzlo pravidelných investic spočívá v tom, že se držíte svého plánu, investujete, aniž byste řešili, co se na trhu zrovna děje, a průměrujete si tak nákupní cenu v dlouhodobém horizontu. Ukládáte si prostředky, které byste jinak možná utratili, a snižujete riziko, že špatně načasujete trh.

6. Pozor na emoce

Nenechte se unést emocemi. Nepodlehněte euforii, pokud se vám hned od začátku bude dařit. Vede to často k ukvapeným rozhodnutím. Nastavte si jasné hranice, do jakého rizika se pustíte a kam už nezajdete. Nenakupujte plnými hrstmi uprostřed investiční horečky, když se i v kadeřnictví mluví o tom, že ta či ona investice vyrostla v posledních dnech o desítky procent.

Co když se zrovna nedaří? Zatněte zuby a držte se svého plánu. Ano, při pohledu na červená čísla s minusovou hodnotou to není snadné. Ale nejhorším rozhodnutím bývá v panice prodat se ztrátou. Ozvěte se svému poradci, projděte si s ním znovu svůj plán a vytrvejte. Situace se na trhu může zase rychle obrátit. Ze všech krizí se investiční trhy v historii zotavily a dostaly se na nová maxima.

Rozhodli jste se investovat v horizontu třeba deseti a více let? Pak vám mohou být krátkodobé výkyvy na trhu vlastně úplně jedno. Pro klid duše doporučujeme nekontrolovat vývoj vašeho portfolia každou chvíli. I to vám pomůže vyhnout se zbrklým rozhodnutím.

7. Investujte do svých znalostí

Můžete zvolit přístup, kdy své finance svěříte odborníkům, kteří je pro vás vhodně rozloží, a o správu vašeho portfolia se až na pravidelný přehled o vývoji přestanete zajímat. Není na tom nic špatného a dělá to tak řada lidí. Ale investice nabízejí také spoustu příležitostí, jak se dozvědět užitečné informace s velkým přesahem do fungování dnešního světa. Kvalitní zdroje informací vám dokáží neskutečně rozšířit nejen investiční obzory. Nechejte si například od svého poradce doporučit pár knížek na začátek. Pro pochopení principu, jak pro vás mohou peníze pracovat, neuděláte chybu s knížkou Nejbohatší muž v Babylóně.

Pavel Beneš, investiční analytik, Broker Trust

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Špatný rok pro českou ekonomiku - propad HDP se prohloubil
    „Český statistický úřad dnes zveřejnil zpřesněné údaje o vývoji hrubého domácího produktu ve třetím čtvrtletí. Bohužel se však jen potvrdilo to, co už naznačoval předběžný odhad – česká ekonomika má vážné problémy. Podle zpřesněného odhadu klesl HDP ve 3. čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,5 % a meziročně o 0,7 %. Tento propad je dokonce ještě větší, než původně odhadovaný mezičtvrtletní pokles o 0,3 % a meziroční o 0,6 %. Jako jediná země EU se tak Česká republika stále nevrátila na svou úroveň z doby před pandemií covid,“ uvádí Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
  • Špatný týden pro technologické akcie. Netflix -6%
    Minulý týden, zkrácený o pondělní Svátek práce v USA a Kanadě, nám konečně přinesl trochu volatility a vzruchu na akciové trhy. Naplní se historická pověst září, jako měsíce nepřátelského k akciím?
  • Špeciálne ponuky a ceny na finančnej konferencii ShowFx World v Bratislave
    Vítame všetkých českých a slovenských obchodníkov a záujemcov o obchodovanie a investície na finančnej konferencii ShowFx World v Bratislave, ktorá sa uskutoční dňa 8. septembra v hoteli NH Hotel Gate One Bratislava.
  • Špeciálny report: Môže vírus ukončiť desaťročný býčí trh?
    Pre väčšinu akciového trhu bol rok 2019 veľmi silný, napriek všeobecne slabej globálnej ekonomike, pričom tento rok pokračoval v tomto modeli. Napriek zjavnému riziku spôsobenému koronavírusom bol americký technologický index (US 100) vo februári v zisku viac ako 10%. Nálada sa však nedávno zhoršila vďaka šíreniu vírusu za hranicami Číny. Mohlo by to predstavovať zmenu trendu na trhoch? Je možné, že vírus na Wall Street zabije desaťročný býčí trh?
  • Špekulácie na ďalší vývoj zlata sú po prvý krát od roku 2001 v mínuse. Čo čakať ďalej?
    Negatívna nálada na zlate dosiahla ďalší míľnik. Po prvýkrát od roku 2011 bolo na jeho ďalší vývoj uzatvorených viac short kontraktov ako longov. Btw. v tom čase bola cena zlata pod 300 USD za uncu. Z môjho pohľadu sú dôvody pre negatívny vývoj zlata tri:
  • Špekulácie na devalváciu čínskeho juana opäť rastú
    Špekulanti si opäť zobrali na mušku čínsky juan (teda offshorový juan – CNH, ktorý je prístupný zahraničným subjektom). Keďže ž Číny nechodia zlé čísla, tak dôvod bude zrejme taký, že sa niečo šušká o možnej devalvácii. Spread medzi súčasným kurzom USDCNH a trojmesačným forwardovým kontraktom je najvyšší od marca (t.j. špekulanti očakávajú o 3 miesiace slabší juan). Tieto špekulácie ešte ani zďaleka nedosahujú úrovní zo začiatku roka, avšak niečo sa rozhodne deje:
  • Špekulácie na ukončenie pegu ČNB poslali výnosy z českých dlhopisov hlboko do mínusu
    Čerstvé vyjadrenia ČNB, že v polovici roka 2017 plánuje zrušiť jednostranný peg voči euru na úrovni 27 EURCZK prilákali ďalších špekulantov. Koľko nashortovali CZK zatiaľ nevedno, keďže ČNB priebežne intervenuje (teda vytvára elektronické CZK a predáva ich na devízových trhoch, aby uspokojila rastúci dopyt a udržala tým kurz stabilný). Kde sa však špekulácie pretavujú do kurzov, to sú dlhopisy. Pri jednoročných dlhopisoch klesol výnos z úrovne okolo -0,3 % za niekoľko dní až pod úroveň -0,6 %:
  • Špekulanti si na mušku zobrali meny ropných exportérov. Zatiaľ len opatrne
    Medzi verejnosťou panuje názor, že špekulanti môžu položiť akúkoľvek menu, keď sa tak rozhodnú. Nie je to pravda, pri ...
  • Špinavá energie přebírá vedení, zelené akcie padají
    Náš koš zelené transformace se od počátku roku propadl o 1 %. Firmy v tomto odvětví rozšiřují své podnikání díky úvěrovému financování a nízké ceně kapitálu, a tak se na jejich výsledcích negativně podepisují rostoucí úrokové sazby. Dále pohovoříme o potřebě ropného a plynárenského průmyslu, který letos posílil o 21 %, v průběhu přechodu k ekonomice s menší uhlíkovou stopou a o tom, že nedostatečné investice z posledních let a nízká návratnost kapitálu v energetice povedou ke zvýšení cen ropy a zemního plynu. A nakonec se podíváme na elektromobily – v pondělí totiž trh zaskočily očekávané výnosy společnosti NIO.
  • Šplháme z propasti. Češi, co nakupují v Polsku, už jakoby z ní byli venku
    Tuzemské hospodářství loni šplhalo z propasti, kam jej o rok dříve uvrhla pandemie, rychleji, než se čekalo. A už je na půlce cesty ven. Během letoška bude ven zcela, pokud se na Ukrajině nezačne válčit. Češi, kteří vyrážejí do Polska třeba za nákupem borůvek, už si ale mohou „venku z propasti“ připadat hned teď.
  • Šťastný investiční rok 2023!
    Vladimír Holovka, obchodní ředitel XTB CZ/SK, si za XTB připravil krátké poděkování za rok 2022 a nastínil plány pro rok 2023. Ačkoliv nemohl vyzradit všechny detaily, bezpochyby bude se na co těšit!
  • 🎆 Šťastný nový rok!
    U příležitosti konce starého roku 2021 a začátku nového roku 2022 vám celé analytické oddělelní XTB přeje vše nejlepší, a to nejen z pohledu investic! Buďte zdrávi a v novém roce se budeme opět těšit. 🎆
  • Štatistické manévre
    Včerajšia pozornosť obchodníkov sa sústreďovala na zasadanie ECB. Čakalo sa zníženie sadzieb a nejaké komentáre...
  • Štatistika dňa
    Kurz EURUSD sa prepadol pod 55-týždňový kĺzavý priemer. Naposledy, keď sa niečo takéto stalo (august ...
  • ŠTATISTIKY V USA NEBOLI STIMULOM PRE ĎALŠIE POKRAČOVANIE ZISKOV
    Včera zakončoval americký akciový trh s miernym poklesom. S najväčšou pravdepodobnosťou sa obchodníci po niekoľkých ...
  • Štěstí přálo nezkušeným
    „Profesionální investoři v průběhu pandemie nejčastěji nakupovali společnosti VISA, Adobe, Mastercard, Alphabet a PayPal. Oproti tomu amatérští investoři projevili největší zájem o společnosti Ford Motor, General Electric, American Airlines, Delta Airlines a Walt Disney,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Štvrtina analytikov očakáva, že ECB dnes predznačí ďalšie opatrenia v marci
    Bloomberg robil v uplynulom týždni prieskum medzi analytikmi ohľadom dnešného zasadnutia ECB a dostal veľmi zmiešané v...
  • Štvrtok prinesie výrazné pohyby na finančné trhy
    Tento týždeň bude pravdepodobne patriť medzi tie najrušnejšie v júni, nakoľko so sebou prináša niekoľko veľmi dôležitých udalostí. Už začiatkom týždňa sme boli svedkami prerušenia diplomatických vzťahov medzi Katarom a ďalšími krajinami, čo viedlo k výpredaju ropy až k úrovni 47 USD za barel a akcie na to reagovali obchodovaním do strany.
  • Štvrtok: stress test politikov
    Záťažové testy s minimálnou kredibilitou Počas pi...
  • Štvrťročný devízový fixing v Londýne o 17:00
    Dnes je posledný deň 1Q 2010. Niektorí obchodníci odôvodňujú výrazné viac ako 100 bodové oslabenie dol...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
FxPro
24option
ActivTrades
reklama
Fintokei ProTrader