Sobota 27. duben 2024 08:28
reklama
CapXmaster
reklama
FTMO férovost
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
InstaForex ETF

Přimějí ruské útoky na ukrajinskou pšenici českou vládu k embargování jejího dovozu, jak jej praktikují další země Visegrádské skupiny? Zřejmě nebude vyhnutí, ani zákaz vývozu rýže z Indie nepomůže

21.07.2023 12:42  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Rusko zvyšuje, ale zároveň snižuje cenu pšenice ve světě. Zákaz vývozu rýže z Indie citelný globální růst cen potravin nezpůsobí, úroda dalších zemědělských plodin je totiž dobrá.

Cena potravinářské pšenice na pařížské burze, jež je určující i pro české zemědělce, včera popět povyrostla. Přidala 0,8 procenta. Tuna pšenice nyní stojí necelých 256 eur. Za uplynulé tři dny tak burzovní cena této základní zemědělské suroviny poskočila o více než deset procent.

Deset procent není málo. Nejde ovšem ani o žádnou katastrofu.

Rusko se v očích Západu snaží z pšenice učinit další zbraň ve své válce s Ukrajinou. Cena potravinářské pšenice tento týden v Paříží vzrostla nikoli poté, co Kreml ukončil takzvanou obilnou dohodu, nýbrž až poté, co o něco později prohlásil, že bude za vojenský cíl považovat i civilní plavidla, která – i pod vlajkou třetích zemí – vyvážejí pšenici a další zemědělské produkty z ukrajinských přístavů při Černém moři. Pro jistotu nechal bombardovat klíčový přístav v Oděse a tamní obilné sklady.

Ukrajina včera odpověděla ve stylu „oko za oko, zub za zub“: bude pro změnu za vojenský cíl považovat plavidla vyvážející ruskou zemědělskou produkci.

Žádný soudný majitel plavidel pro přepravu zemědělské produkce je nyní do Černého moře nevyšle. Vždyť by o ně snadno mohl přijít. A pojišťovny by se mohly k takovému majiteli postavit zády, když přece byl varován, že v Černém moři se nyní jeho civilní plavidlo mění ve vojenský terč.

V kontextu takto vyhrocené situace – a vzhledem k tomu, že jak Ukrajina, tak Rusko představují obilnice světa – je desetinový růst ceny pšenice na pařížské burze spíše úlevnou zprávou. Mohlo to být daleko více. Vždyť pšenice je nyní nejdražší jen za období od letošního dubna. Za uplynulých dvanáct měsíců je její cena na daném kontraktu stále o nějakých 27 procent nižší.

To znamená, že i přes vystupňování obilného dramatu v Černém moři je pro české zemědělce stále hrozbou spíše to, že budou čelit příliš nízké výkupní ceně své produkce. Cena na pařížské burze je totiž jedna věc, cena na místním trhu věc druhá. S pařížskou cenou nemusí výkupní cena v českých luzích a hájích vždy „lícovat“, alespoň tedy ne po určitou přechodnou dobu, než se i místní trh – v tomto případě tedy ten český, případně středoevropský – dostane do nové rovnováhy.

Zejména tehdy by českým zemědělcům hrozily příliš nízké výkupní ceny, pokud by ukrajinská pšenice mířila do světa – místo přes Černé moře – skrze východní část EU. Letos v dubnu hned pět zemí východní části EU – Polsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko – zakázalo dovoz ukrajinského obilí a další zemědělské produkce. Následně sice dané země zákaz zrušily, ale jen proto, že s Evropskou komisí vyjednaly embargo na dovoz čtyř zemědělských komodit z Ukrajiny – pšenice, kukuřice, semen řepky olejky a slunečnicových semen. Toto embargo původně platilo do 5. června, posléze byla jeho platnost prodloužena do letošního 15. září. Pokud se do té doby situace v Černém moři významně nezklidní, bude daná pětice zemí jistě žádat další prodloužení embarga. V takovém případě by pak Česku hrozilo zvlášť závažné zaplavení vlastního trhu ukrajinskou agrární produkcí, což by stlačovalo výkupní ceny v českém zemědělství na obtížně udržitelnou úroveň.

Jestliže by ceny pšenice či jiných zemědělských surovin nyní ve světě rostly rychleji, měli by čeští zemědělci větší naději, že se český trh i po zaplavení ukrajinskou produkcí rychle „vyčistí“. Prostě proto, že vyšší světové ceny by signalizovaly vyšší globální převis poptávky nad nabídkou a stoupala by tedy pravděpodobnost, že obilí z českých skladů rychle zmizí, když by šlo o celosvětově nedostatkové zboží.

Jenže při zmíněném zatím jen desetinovém vzestupu cen pšenice na pařížské burze nelze na něco takového příliš vsázet.

Co i přes napjatou situaci v Černém moři brání tomu, aby cena pšenice v Paříži stoupla mnohem výše?

Globální ceny potravin – včetně právě pšenice – jsou letos zpravidla citelně níže než loni. Přeje počasí. Úroda je dobrá. O tom, že pšenice meziročně stále citelně zlevňuje, již řeč byla. Světová cena kukuřice je pak o třetinu níže, než kde loni vrcholila, sója je v porovnání s loňským vrcholem o patnáct procent níže. Jedinou výjimku představuje rýže. Té počasí nepřeje. Její cena je na dvouletém maximu, meziročně o 30 procent výše. Pročež Indie, její největší vývozce, nyní zakazuje její export (s výjimkou rýže basmati).

Samo Rusko výrazně přispívá je vytváření tlaku na pokles světových cen pšenice prostřednictvím své bohaté úrody a rekordního vývozu. V sezóně 2023 až 2024 Rusko podle odhadů vyveze do světa přes 52 milionu tun pšenice. To je historicky nejvyšší objem, více než dvojnásobný oproti exportovanému objemu z doby před deseti lety. Na jedné straně tedy Rusko stupňováním situace v Černém moři cenu pšenice zvedá, na straně druhé ji masivním vyhlíženým vývozem zase stlačuje. A tento druhý efekt zřejmě převáží. A ani Indie se svým zákazem vývozu rýže posle všeho nezabrání tomu, aby tento druhý efekt převážil. Omezení vývozu rýže – byť takovou velmocí, jakou Indie je – zkrátka nebude stačit na to, aby se globální ceny základních potravin, jako je pšenice, kukuřice nebo sója při jejich aktuálně dobré úrodě opravdu markantně zvedly.

Proto ovšem Západ – zejména Brusel – stojí před dilematem. A česká vláda s ním. Jestliže totiž ceny pšenice ve světě výrazněji neporostou – čemuž kromě jiného zabrání rekordní ruský vývoz – Západ bude muset učinit některý ze tří následujících kroků. Ani jeden z nich není ideální.

Zaprvé, bude se muset smířit s ruskou blokádou Černého moře. Zadruhé, bude muset nabídnout Moskvě ústupek, aby od blokády upustila. Zatřetí, bude muset nabídnout zemím východní části EU, které zatím dovoz ukrajinské pšenice s posvěcením Evropské komise embargují – masivní dotace, které by po kolapsu černomořské vývozní cesty pomohly zabránit alespoň kolapsu vývozní cesty přes východní část EU. Jinak se totiž samotné Ukrajině nemožnost nevyvážet svoji pšenici – a nejen ji – šeredně prodraží. Nakonec se tak vlastně tato cesta zdá být ze tří uvedených nejschůdnější. Pětice východních zemí EU dostane zaplaceno za to, aby od embarga dovozu z Ukrajiny upustila.  

Česká vláda tedy stojí před – z jejího hlediska – podobně zásadním dilematem: buď se pragmaticky připojí k embargování ukrajinského agrárního dovozu, s vyhlídkou na masivní dotace, nebo bude hrát morálně čistší kartu. Ovšem s tím, že tuzemští zemědělci mohou být značně poškozeni; jak záplavou ukrajinské agrární produkce, tak méně výhodnými podmínkami v porovnání se zemědělci v další zemích Visegrádské čtyřky, kteří se dočkají další dotační injekce z Bruselu.

Lukáš Kovanda
Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Příležitosti na EUR.USD k 31.1.2019
    V minulém newsletteru jsme si řekli, že očekávám pohyb do strany s větší tendencí nahoru a prvotním cílem 1,15250. Vyplnilo se nám to relativně přesně a po falešném průrazu o kousek níže se pár velmi čile odrazil, aby se dostal až k ceně 1,15150. To není cena až tak vzdálená od ceny před dvěma týdny, nemůžeme to tedy považovat za pevný trend, ale můžeme usoudit, že pár nabývá na agilitě.
  • Příliš hořká švýcarská čokoláda? Co si odnést z problémů nejen okolo banky Credit Suisse
    Patnáct let od krize v roce 2008 opět plní novinové titulky zprávy o krachujících bankách. V rychlém sledu zkolabovaly tři americké banky a také švýcarská vláda musela hasit problémy Credit Suisse, před lety (a mnoha skandály) výstavní skříně švýcarského bankovnictví. Bankovní dům za zlomek původní ceny nakonec pohltí jeho největší domácí konkurent. Co by si z toho měl odnést majitel běžného účtu v tuzemské bance nebo drobný investor? Zejména to, že strach je špatný rádce a zpravidla na něm vydělává někdo jiný než ten, kdo mu podlehne.
  • Příliš mnoho adres na málo BTC
    Nejznámější kryptoměna Bitcoin je sice pro každého, ale z důvodu své omezené nabídky pro každého nestačí. Podle influencera zaměřující se na kryptoměny, Anthonyho Pompalina existuje 38 milionů bitcoinových adres, které mají zůstatek větší než nula. Prakticky je k dispozici více adres než bitcoinů, který je založen na algoritmu, který umožňuje vytvoření jen 21 milionů bitcoinů.
  • Přílišný klid?
    V posledních týdnech se výrazně zlepšilo prostředí pro přijímání rizik. Navzdory dramatické situaci, kterou má prezident Trump doma, se zdá, že si v zahraničí vykračuje. To přineslo naději na snížení napětí mezi USA a Čínou, což by umožnilo vzestup na asijských akciových trzích. S nízkou a stabilní měnovou politikou Fedu, po níž následoval slušný globální růst, by ceny akcií měly růst. Kromě toho je klima s nízkou volatilitou příznivé pro carry FX. Možná jsme příliš optimističtí, že zpomalení růstu USA bude mírné, vyhne se ekonomické recesi a/nebo Brexit nezhorší chuť k riziku.
  • Příliš vysoká zaměstnanost
    Tržní očekávání ohledně pozvolna slábnoucího trhu práce vypadají čím dál víc jako přání než realita. Březnový report ministerstva práce byl opět jeden z těch silných, a to hlavně na úrovni zaměstnanosti. Počet pracovních míst se za březen zvedl o 303 tisíc po 270 tis. v únoru.
  • Příliv bitcoinů na burzy roste – připravují se obchodníci na prodej?
    Nedávný příliv bitcoinů na burzy, zejména v hodnotách nad 1 milion dolarů, vyvolává mezi obchodníky zvědavost a naznačuje možnou volatilitu trhu.
  • Příliv BTC ohrožuje potenciální dno 20 000 dolarů
    Data naznačují, že investoři jsou nervózní a další pokles ceny by mohl vyvolat řetězovou reakci, protože mnoho obchodníků plánuje likvidovat své investice do BTC.
  • Příliv dobrého makra ze světa nepolevuje. Tentokrát překvapila Británie
    Velká Británie dnes zveřejnila nové makro a výsledky asi málo koho překvapí. Možná kromě analytiků, kteří vytváří konsenzus v ekonomickém kalendáři. Dočkali jsme se totiž jeho dalšího výrazného překonání. Konsenzus počítal s meziměsíčním růstem průmyslové produkce o 1 %, ta ale nakonec vyskočila o 2,1 %. Ve zpracovatelském sektoru byla situace podobná. Konsenzus počítal s růstem o 0,5 %, finální meziměsíční růst dosahoval v listopadu ale 1,3 %. Meziročně pak produkce v průmyslu a ve zpracovatelském sektoru roste o 2 % a 1,2 %.
  • Příliv kryptoměn po kroku společnosti BlackRock k ETF prudce vzrostl
    Data ukazují, že správci aktiv mohou následovat Blackrock a začít se angažovat v oblasti kryptoměn.
  • Přímá a nepřímá nabídka devizového trhu
    Přímá a nepřímá nabídka devizového trhu Obchodování, respektive forex a s ním i celý CFD trading, proš...
  • Příměří? Bude to složité, ale je třeba se připravovat
    Zatímco dění na finančních trzích se nadále točí kolem důsledků války a budoucí politiky Fedu, je dobré se připravovat na vývoj, který by mohl následovat. Konkrétně na okamžik, kdy Ukrajina s Ruskem uzavřou příměří. To bude samozřejmě důležitý moment i pro finanční trhy.
  • Příměří mezi býky a medvědy na trzích pokračuje, evropské akcie jen mírně rostou
    Úterní seance zatím z klidného normálu posledních dnů nijak výrazně nevybočuje. Objemy na evropských akciích jsou sice o něco vyšší než včera, i tak ale zůstávají přibližně pětinu pod průměrem. Evropským akciím daří mírně růst, jejich růst se však více než o nové fudamenty opírá především o velmi klidné prostředí a nízkou volatilitu, které akciím a ostatním rizikovým aktivům dlouhodobě pomáhá. Evropské indexy se tak i nadále drží ve velmi úzkém bočním trendu, ve kterém čekají na nové podněty.
  • Příměří na Ukrajině snížilo poptávku po zlatě
    Poslední výsledky týdenního přehledu zaměřeného na zlato ukázaly, že analytici z Wall Street mají ve vztahu k cenám drahého kovu většinou medvědí postoj. Přestože jsou retailoví investoři v krátkodobém horizontu stále optimističtí, sentiment oproti předchozímu týdnu prudce klesl.
  • Příměří, nebo eskalace? Trhy se připravují na G20, měny drží pozice
    Hlavním tématem závěru týdne bude nepochybně summit G20, ze kterého můžeme dostat řadu velmi důležitých zpráv. Klíčovou oblastí je dohoda mezi USA a Čínou znamenající příměří v obchodní válce, respektive odložení dalších cel. Pokud by k ní lídři obou zemí dokázali najít cestu, jeden z klíčových problémů by mohl směřovat k řešení, z čehož by finanční trhy určitě měly radost. Efekt dohody / nedohody bude znát prakticky napříč trhy, ale největší ho čekáme u asijských a evropských akcií.
  • Přinese druhá polovina roku 2022 dobré zprávy pro investory ohledně BTC?
    Od maxim okolo 68 000 dolarů až po minima okolo 17 000 dolarů, Bitcoin zažil vše. První polovina roku 2022 byla do očí bijícím odrazem trendů volatility krypto ekonomiky. Během tohoto období byly ve hře vnitřní i vnější faktory, které uzavřely jeden z nejhorších pololetních výkonů bitcoinu.
  • Přinese kulatý vrchol ovoce? Analýza CAD/JPY
    CAD/JPY se zatím nedokázalo odpoutat od dotvořené netopýří formace, která volá po oslabení. Trh se namísto toho uchýlil k rychlým impulsivním...
  • Přinese zasedání Fedu tento týden změnu úrokových sazeb?
    Minulý týden se americké akciové trhy probudily ze spánku a hned v pondělí dokázaly všechny tři hlavní akciové indexy umazat velkou část ztrát z výprodeje předešlého pátku, o kterém jsme psali v minulém článku. Index S&P 500 vzrostl o 1,5 %, DJIA posílil o 1,35 % a Nasdaq přidal 1,7 %. Index volatility VIX atakoval v úterý hranici až 20 bodů, na konci týdne uzavřel zhruba na 15 bodech a za poslední čtvrtrok jsme se tak dočkali jednoznačně nejvolatilnějšího obchodního týdne.
  • Při nižších obavách z inflace jsou technologie dnes ve výhodě
    Výnosy dluhopisů se dnes znovu posouvaly dolů hlavně v Evropě, přičemž německá 10Y splatnost je o 4 bazické body dole. V USA jsou nominální výnosy blízko včerejších hodnot, ale inflační očekávání klesají, což motivuje k návratu investorů zejména do technologických akcií.
  • Přínosy umělé inteligence pro byznys rostou a spolu s tím také investice do ní
    Nová studie Moore Global ukazuje, že umělá inteligence (AI) se stává klíčovou součástí růstové strategie mnoha společností. Tři čtvrtiny velkých a středních firem po celém světě v posledních čtyřech letech zvýšilo své investice do umělé inteligence, čímž potvrzuje rostoucí zájem o tuto technologii v byznysu. Hlavní přínosy AI zahrnují zvýšení produktivity a zlepšení zákaznické zkušenosti, přičemž pouze 22 % firem vnímá AI jako prostředek ke snížení počtu zaměstnanců nebo mzdových nákladů. Studie také naznačuje, že většina vedoucích pracovníků považuje AI za klíčovou investici s pozitivním dopadem na budoucí finanční výkonnost a udržitelnost jejich společností.
  • Přinutí slabší inflace ECB k holubičí rétorice? Analýza EUR/USD
    Včerejší horší zprávy z amerického trhu práce, kde soukromý sektor vytvořil v srpnu jenom 190 000 nových pracovních míst, mírně...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
CentroFX
Brokerjet
Beam FX
reklama
FTMO férovost