Sobota 27. duben 2024 15:01
reklama
Swissquote Bank
reklama
CapXmaster
reklama
CapXmaster
reklama
Dukascopy new

Čeští investoři více přemýšlejí o diverzifikaci, 4 z 10 začali využívat nějaký nový investiční nástroj

27.04.2023 12:17  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Více než polovina českých investorů začala po zkušenosti s prudkým propadem na kapitálových trzích v roce 2022 více řešit diverzifikaci svých aktiv. Vyplývá to z průzkumu investiční platformy Bondster mezi českými investory. Průzkumu se zúčastnilo 1 050 respondentů, kteří využívají investice a sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos. Některou z nových forem investování zařadilo do portfolia 42 % z nich. Vedle celkově nejoblíbenějších podílových fondů začali Češi nejčastěji využívat moderní fintechové nástroje, roste například obliba P2P/P2B investic.

Důležitost diverzifikace investic ukázal turbulentní rok 2022, kdy trhy silně ovlivnila inflace tažená rostoucími cenami energií, problémy se zásobováním souvisejícími s válkou na Ukrajině a v neposlední řadě i zvyšování úrokových sazeb ze strany centrálních bank.

Poučení z krize

Z loňského vývoje na kapitálových trzích se Češi poučili a začali více řešit rozložení svých investic Od začátku roku 2022 začalo více diverzifikovat 18 procent investorů a dalších 33 procent to v současné době plánuje.


„Dostatečná diverzifikace je jedním z klíčových prvků správně nastaveného investičního portfolia. Češi byli bohužel dříve zvyklí spoléhat se spíše jen na jeden či několik málo způsobů ukládání peněz. Pro řadu lidí byla ideálním způsobem zhodnocení úspor koupě bytu, někteří si na investiční nemovitost dokonce brali hypotéku. Zastavení růstu cen realit a zvyšování úrokových sazeb je postavilo do nepříjemné pozice. Proto teď více přemýšlejí o rozložení prostředků do více nástrojů a hledají nové způsoby ochrany svých financí před inflací i výkyvy na trzích,“ vysvětluje Pavel Klema, CEO platformy Bondster.

Bondster je česká fintechová společnost, která zprostředkovává investice do úvěrů. Ty jsou jednou z vhodných možností diverzifikace portfolia, neboť nabízejí pevný výnos. Nepodléhají tedy propadům na burzách ani jiným výkyvům na finančních trzích.

O důležitosti diverzifikace se přesvědčili i ti, kdo svoje prostředky nevložili do nemovitostí. Akciový index S&P 500 si připsal za rok 2022 ztrátu 20 procent, ztrácela i většina investičních fondů, někdy i přes 10 procent. Většina dluhopisů si připsala lehký zisk, který ale ani zdaleka nemohl vyrovnat inflaci, která v Česku dosáhla za rok 2022 hodnoty 15,1 procenta.

Češi hledají nové příležitosti

Ve snaze dosáhnout lepší diverzifikace začalo 42 procent českých investorů od začátku roku 2022 využívat nějakou novou formu investic. Pouze čtvrtina naopak některý investiční nástroj zcela opustila.

 Nejčastěji Češi přidali do portfolia podílové fondy, nově je začalo využívat 8 procent investorů. Navzdory propadům v roce 2022 tedy jejich uživatelů přibylo a nadále jsou mezi Čechy celkově nejvyužívanějším způsobem investování. V portfoliu je má téměř 48 procent investorů.

„Většina investorů zcela neopouští ani nástroje, které se jim v minulém roce nevyplatily. Namísto toho spíše hledají nové příležitosti ke zhodnocení, do kterých přesunou část prostředků. Protože tradiční formy investování aktuálně nemají příliš pozitivní výhled, zajímají se Češi čím dál více i o moderní investiční nástroje,“ komentuje Klema.

Fintech Čechy láká

Od začátku roku 2022 přibylo investorů, kteří využívají fintechové investiční platformy, a to o 7 procent. To je více než nových investorů do zavedenějších nástrojů, jako jsou akcie, dluhopisy nebo nemovitosti. Přímo P2P a P2B investice nově zařadila do portfolia více než 3 procenta investorů. Celkově je využívá nebo zvažuje téměř třetina dotázaných.

„Z hlediska diverzifikace jsou vhodné zvláště platformy zaměřené na alternativní investice. Ty totiž nejsou tak silně závislé na dění na kapitálových trzích a méně tedy podléhají vlivům, které způsobují současný propad tradičních investičních nástrojů,“ vysvětluje Klema.

Například na Bondster, dosáhl průměrný výnos za rok 2022 hodnoty 12,8 procenta. U úvěrů, do kterých uživatelé investovali nejčastěji, šlo dokonce o 16 až 17 procent. Investorům se tak podařilo překonat patnáctiprocentní inflaci. I proto uživatelů této platformy přibylo za rok 2022 o tři tisíce a v současnosti ji využívá již 17 443 investorů. Celkově zde investovali již přes 4 miliardy Kč a jen za posledních 12 měsíců jim Bondster vyplatil na úrocích 55,9 milionů korun.


Průzkum české společnosti Bondster probíhal na přelomu března a února na vzorku 1 050 respondentů, kteří v současnosti využívají investice. Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Češi za říjen zobchodovali kryptoměny v hodnotě 200 milionů Kč
    Obchodování na krypto trhu v letošním říjnu pokračovalo, zobchodovalo se přibližně 200 milionů Kč. To je dvojnásobek objemu z loňského října. Čeští investoři letos nakoupili digitální aktiva za téměř 4,2 miliardy KČ. To znamená meziroční zvýšení obchodů o 90%.
  • Češi zatím příliš nespoří na horší časy, krize se nebojí
    Míra úspor českých domácností vykázala v loňském třetím čtvrtletí úroveň 9,6 procenta, vyplývá z dnešních údajů ČSÚ. Jinými slovy, Češi během období července až září 2019 průměrně uspořili necelou desetinu peněz, které jim v kapse z příjmu zbývaly po zaplacení daní a případném přijetí sociálních dávek. To je znatelně méně než v letech 2014 až 2016, kdy si po proběhlé krizi vytvářeli „polštář úspor“, případně ještě žili v živé vzpomínce na krizová léta, což umocňovalo jejich opatrností motivaci k tvorbě úspor a šetrnějšímu přístupu ke spotřebě. S příchodem roku 2017 ale toto jejich chování vzalo v jisté míře za své a od té doby jsou Češi ve svých výdajích „uvolněnější“, resp. v tvorbě úspor nejsou tak důslední. Jejich obava ze ztráty zaměstnání je stále nízká, stejně jako obava ze zhoršení vlastní finanční situace. Krize se zkrátka Češi stále nebojí.
  • Češi získali své čtyři zlaté medaile na olympiádě ze zemí EU „nejlevněji“. Čtyři zlaté už mají v EU kromě Čechů jen Německo, Francie a Nizozemsko, vesměs země s násobně většími rozpočty na sport
    Česko zažívá velmi úspěšnou olympiádu. Dosud v Tokiu čeští sportovci získali čtyři zlaté medaile. „Tokio 2020“ se tak může do historie českého olympismu zapsat zlatým písmem podobně jako jiná olympiáda konaná v Japonsku, „Nagano 1998“, kde fenomenálně triumfovali – v „turnaji století“ – čeští hokejisté.
  • Češi změnili investiční plány. Nejvíce si polepšily nemovitosti a drahé kovy
    Češi chrání svůj majetek před inflací jinak než dříve a mění své investiční návyky. Oproti předkrizové době je v současnosti nejoblíbenější investice do nemovitostí, následují podílové fondy a drahé kovy. Další příčky obsadily akcie zahraničních firem a ETF. Pohoršily si dluhopisy a akcie českých firem, „na svém“ zůstaly kryptoměny. Největšími skokany jsou ale společně s nemovitostmi právě drahé kovy, zejména zlato. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění pro Českou mincovnu realizovaného v květnu 2023 společností STEM/MARK na reprezentativním vzorku 1746 dospělých obyvatel ČR.
  • Čeští drobní investoři jsou odolní, 93 % z nich drží investice nebo nakupuje při poklesu
    PRAHA – Drobní investoři po celém světě zůstávají navzdory výprodejům na akciových trzích a obavám z recese odolní a devět z deseti (92 %) si buď ponechává investice, nebo nakupuje při poklesu, vyplývá z nejnovějšího čtvrtletního průzkumu „Retail Investor Beat“, kterého se účastní 10 000 drobných investorů ze 14 zemí, a kteçý provádí sociální investiční síť eToro.
  • Čeští drobní investoři vidí budoucnost v kryptoměnách a digitálních platbách, vyplývá to z průzkumu eToro
    Podle údajů nejnovějšího průzkumu Retail Investor Beat (RIB) společnosti eToro kryptoměny a digitální platby pro Čechy představují budoucnost, což jen potvrzuje fakt, že favority mezi investičními oblastmi jsou finance a technologie. Čeští investoři si od začátku roku i nadále udržují býčí sentiment, a to i přesto, že se vyhlídka recese stává hlavní obavou drobných investorů po celém světě.
  • Čeští drobní investoři vidí budoucnost v kryptoměnách a digitálních platbách, vyplývá to z průzkumu eToro
    Podle údajů nejnovějšího průzkumu Retail Investor Beat (RIB) společnosti eToro kryptoměny a digitální platby pro Čechy představují budoucnost, což jen potvrzuje fakt, že favority mezi investičními oblastmi jsou finance a technologie. Čeští investoři si od začátku roku i nadále udržují býčí sentiment, a to i přesto, že se vyhlídka recese stává hlavní obavou drobných investorů po celém světě.
  • Čeští i britští centrální bankéři dnes hýbali trhem
    Na hlavních akciových trzích panuje nadále pohodová atmosféra díky sílící naději na rušení cel mezi USA a Čínou. Nové zprávy z čínské strany, která bývá většinou v prohlášeních ta opatrnější, míří právě k postupnému odbourávání cel, jež už doléhají na globální ekonomiku. Optimismus podporují i firemní čísla; výhledy mnohdy už tak dobré nejsou, ale při současném naladění od nich trhy dokáží odhlédnout.
  • Čeští individuální investoři i nadále podporují velké technologické firmy a akcie umělé inteligence
    Podle údajů z nejnovějšího průzkumu Retail Investor Beat (RIB) obchodní a investiční platformy eToro plánuje silná většina (56 %) českých investorů svou investici do nejpopulárnějších technologických akcií ještě navýšit, nebo svou alokaci ponechat bez zásahů. Čímž se potvrzuje i na základě minulých průzkumů, že Češi silně podporují technologický průmysl a věří v jeho budoucnost.
  • Čeští investoři jsou největšími příznivci umělé inteligence ze 13 zkoumaných zemí
    Podle údajů z posledního průzkumu Retail Investor Beat, který provedla obchodní a investiční platforma eToro, má každý třetí (33 %) individuální investor v České republice ve svém investičním portfoliu akcie související s umělou inteligencí.
  • Čeští maloobchodníci se obávají blízkého krachu a upozorňují na nadržování silným zahraničním řetězcům, jejichž zisky jsou odváděny mimo Českou republiku
    Retailová asociace vyzývá premiéra i zástupce vlády k otevření obchodů v polovině února za zpřísněných hygienických opatření, aby nedošlo k likvidaci velké části firem působících v maloobchodu a gastronomii. Tříměsíční uzavření obchodů v roce 2020 i v úvodu roku 2021 je pro české obchodníky likvidační.
  • Čeští mileniálové investují nejčastěji do vzdělání a investičních fondů
    Většina české populace ve věku od 18 do 38 let, tzv. mileniálové, se k investování staví pozitivně a téměř 60 % z nich část svých prostředků investuje. Nejčastěji umísťují své finance do vzdělání (38 %), investičních fondů (31 %) a do nemovitostí (23 %). Do budoucna ovšem nejvíce mileniálů zvažuje jako investici nákup nemovitosti (47 %), naopak více než pětina ani v budoucnosti investovat nechce. Vyplývá to z průzkumu reprezentativního vzorku mladé populace od agentury Ipsos pro brokerskou společnost xPartners.
  • Čeští miliardáři skupují významný podíl v amerických obchodních domech Macy's. Akcie Macy's se letos propadly o 70 procent
    Čeští miliardáři Daniel Křetínský a Patrik Tkáč skupují akcie obchodních domů Macy's, jež se letos propadly o 70 procent. Jejich investiční společnost Vesa už je čtvrtým největším akcionářem, s pětiprocentním podílem. Miliardáři podle agentury Bloomberg povedou konstruktivní jednání o budoucnosti ikonických obchodních domů.
  • Čeští občané si utahují opasky, omezují své nákupy, velké české firmy přesto bohatnou. V Česku se totiž roztočila maržově-inflační spirála
    Česko se tak dlouho bálo mzdově-inflační spirály, až se ve stínu strachu z ní roztočila maržově-inflační spirála. Zejména velké firmy a podniky – nejen energetické – hlásí dramatický nárůst svých zisků. Přitom Česko už několik čtvrtletí po sobě prochází spotřebitelskou recesí. Spotřeba je reálně stále pod úrovní roku 2019.
  • Čeští obchodníci do konce roku pravděpodobně zvýší slevy, uvádí analýza XTB
    Někteří tuzemští obchodníci do konce letošního roku pravděpodobně zvýší slevy, důvodem jsou především velké skladové zásoby těchto firem. Vyšší slevy by se měly týkat oblečení a elektroniky, vyplývá z analýzy společnosti XTB, kterou poskytla ČTK.
  • Čeští oceláři přijdou o miliardu kvůli clům do USA
    Čeští oceláři přijdou kvůli clům do USA o miliardu. Nejvíce ale budou tratit Rusové. Evropa se s USA dostala do sporu ...
  • Čeští online tradeři mají jasno: Purple Trading mezi top 3 nejoblíbenějšími brokery
    Minulý týden proběhla pod taktovkou organizátorů MoneyExpo online soutěž o brokera roku. Purple Trading se umístil mezi 3 nejlepšími společně s XTB a Fio bankou. Tohoto ocenění si nesmírně vážíme a rádi bychom vás tímto pozvali na MoneyExpo, které se bude konat tento víkend 16. a 17. října. Těšit se můžete na představení neotřelých obchodních strategií i panelové diskuze o tradingu.
  • Čeští podnikatelé jsou optimističtí
    Celková důvěra v českou ekonomiku v únoru překvapivě vzrostla. Zatímco nálada spotřebitelů se zhoršila, podnikatelé byli optimističtější. To je, vzhledem ke zhoršující se pandemické situaci, dobrá zpráva. Je vidět, že podnikatelský sektor se s pandemickou krizí naučil žít. Významnou roli v tom hraje solidní zahraniční poptávka i vývoj v německém průmyslu. Ve srovnání s lednem vzrostl počet podnikatelů, kteří v příštích třech měsících očekávají růst tempa výrobní činnosti. Naopak klesá počet těch, kteří hodnotí celkovou poptávku jako nedostatečnou. Pozitivní je, že se mírně zvýšila i důvěra ve stavebnictví, které se připravuje na rozjetí sezóny. Pro ni počítá i s náborem nových zaměstnanců. O něco vyšší byla i důvěra v oblasti služeb. Stále vysoký ale zůstává počet podnikatelů v této oblasti, kteří museli přistoupit k propouštění zaměstnanců. Důvěra pak poklesla především mezi spotřebiteli a v oblasti obchodu. Lidé se obávají zhoršení celkové ekonomické situace, finanční situace, růstu nezaměstnanosti i spotřebitelských cen. Jejich poptávka tak může zůstat utlumená a to i po znovuotevření ekonomiky.
  • Čeští poslanci jsou vzhledem k průměrné mzdě placeni lépe než třeba poslanci němečtí nebo rakouští. To však není hlavní důvod, proč by si měli platy zmrazit
    Platy českých politiků se nezdají být podhodnocené ve vztahu k situaci v dalších zemích EU. Například průměrná mzda v Německu je čistě nominálně zhruba 2,7krát vyšší než v Česku. Pokud by tomu měl odpovídat i základní plat řadového poslance – pokud by tedy český poslanec měl mít 2,7krát nižší plat než v základu jeho německý kolega –, musel by český poslanec brát přibližně 90 tisíc korun. Místo toho má přes 102 tisíc. Vzhledem k výši průměrné mzdy v dané zemi tedy čeští poslanci berou více než jejich němečtí kolegové.
  • Čeští pumpaři dnes citelně zlevnili, započítali nižší spotřební daň. Za zhruba 10 dní ale ceny budou pravděpodobně výše, než byly včera, rozhodnou o tom Saúdové v Rijádu
    Čerpací stanice v ČR podle aktuálních dílčích pozorování přímo v terénu ve svých cenách zohlednily dnešní snížení spotřební daně z pohonných hmot. Vláda o jejím snížení rozhodla na dobu čtyř měsíců, a to v rozsahu 1,50 koruny na litr. Pohonné hmoty by tak mohly zlevnit až o zhruba 1,80 koruny na litr, neboť se snížením spotřební daně klesá také příslušná daň z přidané hodnoty.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani