Sobota 27. duben 2024 11:14
reklama
InstaForex Autochartist_
reklama
CapXmaster
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Fintokei ProTrader

Komentář Invesca: Zpátky ke zdrojům – argumenty pro udržitelnost surovin

20.03.2023 14:13  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Pro úspěšnou dekarbonizaci planety je třeba provést zásadní změny. Jednou z nich je přechod od uhlí a ropy k obnovitelným zdrojům energie, což bude vyžadovat inovativní technologie a zvýšené investice do výzkumu a vývoje. Stejně klíčová je potřeba oběhového hospodářství a udržitelných potravinových řetězců. Neméně důležité jsou samotné suroviny a možná udržitelnější řešení.

Proč je transformace materiálů zásadní pro budoucnost s nulovými emisemi?

Při výrobě zboží se uvolňuje značné množství CO2. Významná část z toho souvisí se spotřebou energie – energie, která je stále do značné míry závislá na uhlí, ropě a plynu. Očekávali bychom, že spotřeba energie v průmyslu bude stále více předcházet na obnovitelné zdroje energie, což se již v současné době děje. Průmyslové podniky však také vypouštějí emise, když používají uhlí, ropu a plyn, přímo ve svém výrobním procesu.

Toto dilema přechodu je těžší vyřešit. Nelze vyrábět chemikálie z větru nebo asfalt ze sluneční energie. Musíme však najít čisté alternativy k uhlí, ropě a plynu pro takováto využití. Iniciativy oběhového hospodářství, jako je například přeměna odpadu na ropu, k tomu přispějí, ale je důležité, aby společnost inovovala a našla také udržitelné primární (nerecyklované) suroviny.

Řešením jsou inovace a investice. Inovace, výzkum a vývoj pomáhají odstraňovat technologické překážky a investice zvýší dostupnost udržitelných surovin. Dosud však byla výše investic omezena nízkou úrovní výnosů. Nebyly to jen neúměrně vysoké náklady na dlouhodobé projekty, ale také nedostatečná jistota těchto výnosů. To vše bránilo společnostem investovat významné částky do výroby nebo spotřeby ekologických surovin. V poslední době však došlo k pozoruhodným změnám, díky nimž jsou investice mnohem pravděpodobnější.

Ekologičtější suroviny: spíše nutnost než možnost

Důraz na to, aby společnosti ve svých výrobních procesech používaly ekologičtější suroviny, které kladou jak regulační orgány, tak investoři, dodává výrobcům surovin důvěru investování, což vede k vyšším cenám alternativ fosilních paliv. Nedávný nárůst cen fosilních paliv také podnítil spotřebitele k přechodu na ekologické alternativy, což dále zvyšuje základní poptávku. V neposlední řadě vlády a regulační orgány stimulují růst prostřednictvím přímých investic, na kterých participují, a politik, které upřednostňují řešení bez emisí CO2.

Naše evropské akciové strategie mají expozici vůči několika společnostem, které budují zajímavé pozice v oblasti udržitelných surovin.

Nízkouhlíková ocel

SSAB má společný podnik (s LKAB a Vattenfall), který vytváří HYBRIT. Cílem projektu HYBRIT je nahradit koksovatelné uhlí, tradičně potřebné pro výrobu oceli z rudy, vodíkem. ArcelorMittal staví v severním Španělsku ocelárnu s nulovými emisemi uhlíku (1,6 mil. tun do roku 2025). Dekarbonizuje svou ocel používáním ekologických surovin. Ve svých dvou stávajících elektrických obloukových pecích bude využívat obnovitelnou energii, recyklovaný ocelový šrot a ekologické železo vyráběné vodíkem, tzv. přímou redukcí (DRI).

Zelený hliník

Technologické společnosti Norsk Hydro pracovali na vývoji průlomové technologie pro výrobu primárního hliníku. Patentovaná technologie HalZero je založena na přeměně oxidu hlinitého na chlorid hlinitý před elektrolýzou v procesu, kde jsou chlor a uhlík udržovány v uzavřeném okruhu a kde jedinou emisí je kyslík. Technologie HalZero zcela dekarbonizuje tavení hliníku, čímž se eliminují emise z elektrolýzy i z vypalování anod, a výsledkem je hliník bez emisí.

Zelený čpavek

Společnost Yara je v současné době celosvětovým lídrem v oblasti zeleného čpavku a v tomto desetiletí se očekává náběh několika probíhajících projektů. Zelený čpavek lze vyrobit ze zeleného vodíku a lze jej použít k výrobě zelených hnojiv. Tato hnojiva budou mít o 80-90 % nižší uhlíkovou stopu než hnojiva vyráběná ze zemního plynu. Kromě toho čpavek při spalování nevypouští CO2, takže existuje prostor pro jeho využití jako paliva příští generace pro spalování.

Biochemikálie

Společnost Neste vyvinula obnovitelný isoalkanový olej, ideální surovinu pro širokou škálu chemických aplikací od nátěrových hmot po maziva. Společnost UPM investuje v Německu do nové biorafinerie průmyslového rozsahu. Biorafinerie bude přeměňovat pevné dřevo na biochemické látky bio-monoetylenglykol a obnovitelná funkční plniva na bázi ligninu. Obojí má široké uplatnění.

Zelený cement

Cement je nejpoužívanějším umělým materiálem, ale čelí velkým výzvám v oblasti udržitelnosti. Společnost CRH snižuje uhlíkovou náročnost cementu tím, že zvyšuje využití alternativních surovin. To jim umožní snížit množství slínku (směs vápence a dalších tvrdých minerálů) v jejich cementu. Budou se také snažit nahradit fosilní paliva biomasou a jinými čistými palivy ve svých stávajících procesech. Společnost CRH bude i nadále hodně investovat do výzkumu a vývoje, aby zvýšila schopnost cementu zachycovat uhlík.

Všechny tyto podniky mají nezatížené rozvahy a vytváří dostatek hotovosti ze svých stávajících aktiv. Mohou tak snadno financovat svůj přechod k udržitelnosti a zároveň udržet vysoké odměny pro akcionáře. Akcionáři dostávají zaplaceno za to, že se s nimi vydávají na cestu. Existují však podniky, které svůj přechod na nízkouhlíkovou společnost financovat nemohou, a to bude mít své důsledky. 

Proč musí společnosti investovat, aby přežily?

Požadavek na čistší dodavatelské řetězce umožňují obnovitelné zdroje energie, oběhové hospodářství a udržitelné suroviny. Investice potřebné k prosazení těchto cest však vytvářejí prostor pro jev, který jsme neviděli už celou generaci: kreativní destrukci.

Ke kreativní destrukci obvykle dochází v době ekonomického poklesu. Když klesá ziskovost, neefektivní a vysoce nákladné společnosti nemohou generovat odpovídající výnos, což vede k nedostatku dostupného kapitálu. V podstatě přestanou existovat. Tím se odstraní nadbytečná nabídka a stávající hráči mohou po určitou dobu generovat abnormální výnosy. Pokles nákladů na dluh po globální finanční krizi tomu zabránil. Domníváme se, že snaha o dekarbonizaci dodavatelských řetězců vyvolá vlnu kreativní destrukce. Dekarbonizace bude vyžadovat kapitálové výdaje a výzkum a vývoj. Společnosti, které nebudou schopny investovat, přestanou existovat.

To bude pozitivní pro evropské podniky, které mohou přežít. Těm, které přežijí, se bude dařit v podmínkách omezenější nabídky, vyšší poptávky v důsledku investičně náročnějšího hospodářského cyklu a vedoucího postavení v oblasti udržitelné výroby – vedoucího postavení, do kterého jsou nuceny se dostat v důsledku regulace a vysokých nákladů na energii.

Průmyslová Evropa dnes trpí nedostatkem energie. To se odráží v cenách akcií. Do budoucna však investice do zelených dodavatelských řetězců výrazně zlepší konkurenční postavení evropských podniků na globální scéně. V důsledku toho je pravděpodobné, že současná evropská energetická krize zdaleka neznamená pro evropský průmysl ortel smrti, ale naopak zajistí mu dlouhý život.

Budoucnost udržitelného a odpovědného investování

„Líbí se nám hráči v těžkém průmyslu, kteří jsou lídry ve svých odvětvích, mají silné cashflow a nezatížené rozvahy. To znamená, že mohou financovat svoji transformaci, aniž by se snížila příznivá politika návratnosti pro akcionáře. Myslíme si, že transformace je další vzrušující oblastí investic do ESG,“ vysvětluje Steve Smith, zastupující portfolio manažer společnosti Invesco.

První vlna udržitelného nebo odpovědného investování se zaměřila na nejlepší ve své třídě – na lídry. Úspěšně dodala investorům a regulačním orgánům důvěru, aby se zapojili do jednání se společnostmi v otázkách udržitelnosti, a pomohla financovat nová nerentabilní zelená odvětví.

„Věříme však, že další generace udržitelného nebo odpovědného investování se zaměří na změnu. Musíme se zaměřit na největší producenty emisí a povzbudit je k přechodu prostřednictvím angažovanosti, a ne je trestat za jejich dnešní uhlíkovou náročnost. Podle našeho názoru jejich příspěvek ke zmírnění změny klimatu nakonec uznají i ostatní,“ uzavírá Steve Smith z Invesca.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Komentář Harkera z Fedu
    Patrick Harker, člen FOMC a prezident filadelfského Fedu, se dnes odpoledne v rozhovoru pro CNBC vyjádřil k měnové politice. Jeho komentáře lze považovat za holubičí s tím, že centrální bankéři naznačují, že sazby jsou dostatečně restriktivní a že snížení sazeb může přijít příští rok.
  • Komentář: HDP ČR Y/Y 1Q/2022
    „Vývoj růstu HDP pro první čtvrtletí 2022 sice skončil výsledkem 4,8 procenta, ale nemáme se proč radovat. Srovnávací základna z roku 2021, kdy byla vládní omezení ekonomiky velmi silná, není příliš vypovídající. Rozhodující bude srovnání v tomto čtvrtletí a tady moje vyhlídky nejsou příliš optimistické.
  • KOMENTÁŘ (HDP ČR, zpřesněné údaje, 2Q 2021)
    Zpřesněné údaje o výkonu HDP za letošní druhé čtvrtletí hlásí o něco lepší výkon české ekonomiky, než co signalizoval předběžný odhad prezentovaný koncem července.
  • KOMENTÁŘ (HDP ČR, zpřesněné údaje, 2Q 2021):
    Zpřesněné údaje o výkonu české ekonomiky za letošní druhé čtvrtletí potvrzují mezičtvrtletní růst HDP o 1 %, v souladu s předchozím údajem, s tím jak se ekonomická aktivita oživila především díky rozvolnění omezení související s koronavirem v sektoru služeb a v maloobchodu.
  • Komentář hlavního analytika Broker Consulting k ohlášené důchodové reformě
    „Plánované změny v důchodovém systému sice zřejmě garantují vyplácení důchodu i dnešním čtyřicátníkům a mladším generacím. Pořád ale bude platit, že finanční jistotu v důchodu zaručí všem především to, kolik si připraví během produktivního života. Situace s důchody je pro mladší generace oproti dnešním penzistům výrazně odlišná. Populační vývoj jim moc nepřeje, a proto doporučuji se začít připravovat na penzi dopředu a myslet na zajištěné stáří už teď,“ říká Martin Novák, hlavní analytik Broker Consulting.
  • Komentář hlavního ekonoma: Je Asie rizikem nebo příležitostí?
    Není žádným tajemstvím, že Asie se s pandemií koronaviru poprala lépe, než se podařilo západním zemím. Tato výhoda znamená, že země mohou realizovat opatrnou, a tedy udržitelnější, měnovou politiku. Dočkáme se tak vyššího růstu asijských akciových indexů?
  • Komentář: Hlavní očekávané ekonomické události 46. týdne
    Další finanční pomoc Řecku V pondělí se pozornost investorů soustředila na Řecko a na schůzi minist...
  • Komentář: Indexy cen výrobců
    Jana Mücková, ekonomka, investiční skupina LOGeco: „Ceny rostou a budou růst i nadále. Ukazují nám to dnes zveřejněné indexy cen výrobců. Například v zemědělství už se ceny z měsíce na měsíc zvyšují o více než 5 % a meziroční cenový růst přesahuje čtvrtinu. Co to znamená? Chleba levnější nebude. Zdražování zemědělských vstupů brzy dolehne na potraviny, které sice už zdražují, ale svůj hlavní cenový růst mají ještě před sebou. Bude to kruté, ale budeme si muset zvyknout, že chléb bude stát 60 korun.“
  • Komentář: Inflace ČR 5/2022 – 16,0 % Y/Y
    „Inflace se dosáhla 16 %. Pomalu šplháme na vrchol, kterého bychom měli dosáhnout v letošním létě. Od podzimu by se čísla o zdražování měla uklidnit. Vyhráno ale v žádném případě nemáme. Teď bude více než kdy jindy záležet na odpovědnosti vlád v rámci utrácení veřejných peněz a dalšího zadlužování. Bude to bolet všechny, ale nesmíme se z krize vykoupit na dluh. Inflace vznikla především z důvodu extrémně velkého rozdávání peněz, a z toho bychom se měli poučit.“
  • Komentář: Inflace EU 5/2022 – 8,1 %
    „Inflace v eurozóně nachází nová maxima. Eurozóna má totiž určité zpoždění růstu cen oproti Česku. Je to jako když se roztlačí sněhová koule, která letí z kopce dolů a nabaluje na sebe další sníh. Brzdu v podobě vyšších sazeb ze strany Evropské centrální banky se tamní představitelé zatím nerozhodli použít. Vysoké ceny ale nemohou dál přehlížet.“
  • Komentář Invesco: Rozhodnutí světových centrálních bank jsou odrazem rozdílů v ekonomikách
    Minulý týden byl pro měnovou politiku významný, neboť čtyři hlavní centrální banky vydaly politická rozhodnutí. Ta odrážejí skutečnost, že jejich ekonomiky se nacházejí na velmi odlišných místech.
  • Komentář: Jak obchodovat hurikán Sandy?
    Ničivý hurikán Sandy míří z karibských vod k východnímu pobřeží Atlantiku. Na své trase by mohl ochr...
  • Komentář k datům z amerického trhu práce
    Dnes odpoledne jsme se dočkali dvou významných fundamentů z trhu práce ve Spojených státech amerických. Výborně d...
  • Komentář k dennímu vývoji měnového páru EUR/USD
    Výnosy 10letých italských dluhopisů se dnes rapidně zvýšily o 36 bazických bodů na konečných 4,87 pr...
  • Komentář k dennímu vývoji měnového páru EUR/USD
    Evropská „superbanka" Lídři Evropské unie se ve čtvrtek a v pátek sejdou v Bruselu na svém posledn...
  • Komentář k dennímu vývoji měnového páru EUR/USD
    USA Agentura ADP dnes odpoledne ve 14:15 zveřejnila výsledky o počtu nově zaměstnaných osob v soukr...
  • Komentář k devizovému trhu: Euro k dolaru na nových minimech
    Euro se v nočním obchodování dostalo na letošní nejnižší hodnoty, v Asii se pár propadl až na 1,2250. Dnešní konec obchodování byl pod 1,23 dolarů za euro. Problémy eurozóny s dluhem se stále promítají do španělských desetiletých bondů. Ty opět padaly až na úroveň s výnosem 7,04 %, poměrně vysoká hladina. Nutno podotknout, že nás tento týden čekají aukce italských bondů.
  • Komentář k devizovému trhu: Euro k dolaru pod 1,34
    Bitva o 1,35 je zdá se (alespoň na pár dnů) dobojována. Euro se k dola...
  • Komentář k dnešnímu zasedání nové bankovní rady ČNB
    „Nová bankovní rada ČNB má za sebou první rozhodování o výši základní úrokové sazby. Zachování úrokové sazby v dosavadní výši znamená alespoň pro segment bydlení mírnou stabilizaci na krátkou dobu, kdy nebude docházet ke skokovému zvyšování cen hypoték a dalších úvěrů spojených s financováním bydlení.
  • Komentář Kena Vekslera - 01.06
    Dobré ráno,Vzhledem k tomu, že se včera ve Velké Británii ani ve Spojených státech neobchodovalo,...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Odborné kurzy a semináře
Začínáme s Forexem (dopolední seminář)
reklama
Swissquote Bank