Pátek 19. duben 2024 23:33
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
InstaForex ETF

V USA sa opäť hovorí o clách na európske automobily. Kto by si ich odniesol najviac?

18.02.2019 16:03  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Cez víkend dorazila správa, že americké Ministerstvo obchodu označilo importy automobilov z EÚ za ohrozenie národnej bezpečnosti. V praxi to dláždi cestu pre clá na importy európskych automobilov, o ktorých s obľubou hovorí americký prezident Trump, ktorý má mať 90 dní na rozhodnutie, čo s tým spraví.

V snahe odhadnúť dopady sme sa trochu pohrali s dátami (sú však pozliepané z rôznych zdrojov, pričom niektoré sú z roku 2016, čiže je potrebné to brať skôr orientačne ako úplne presný odhad). Celkovo je podiel exportov európskych automobilov a súčiastok do USA na HDP eurozóny niečo cez 0,3%, a vzhľadom na to, že sa úplne vyvážať neprestanú, tak to nie je až taký obrovský deal. Geograficky je to však rozložené nerovnomerne. Najväčší podiel exportov automobilov do USA majú Slovensko (okolo 1,7%), nasledujú Maďarsko (1,1%) a Nemecko (0,8%)

Podiel exportov automobilov do USA na HDP


Sekundárne efekty však môžu byť výraznejšie. Jednak by clá mali potenciál ešte viac znížiť dôveru podnikovej sféry a zároveň by EÚ zrejme reagovala recipročnými clami, čo by mohlo viesť k obchodnej vojne medzi EU a USA na ďaleko väčšej škále. A to by už malo potenciál napáchať solídne škody.

USA aktuálne nie sú jedinou hrozbou pre európske automobily, tou druhou je tvrdý BrExit, pri kotorom tiež hrozia clá (avšak nižšie ako pri USA, Trump hrozí clom 25%, pravidlá WTO, ktorými by sa vzájomný obchod medzi EÚ a Britániou riadil, hovoria o 10%). Keď spočítame podiel exportu automobilov do USA a Británie, tak dostaneme pre EÚ úroveň zhruba 0,75%. Na čele je jednoznačne Slovensko (viac ako 4%), nasledujú Belgicko a Nemecko s viac ako 1,5%. Jednopercentnú hranicu prekračuje aj Maďarsko.

Podiel exportov automobilov do USA a UK na HDP


Na druhej strane, z toho celého môže vzísť aj pozitívna vec. Pokiaľ by bol BrExit mäkký a Trump by využil rokovania s EÚ na zrušenie ciel na dovoz automobilov do EÚ, tak by to o niečo viac zlepšilo globálne obchodné prostredie.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • V USA končí výsledková sezoná, v hlavní roli bude opět Fed
    Americké akciové indexy dnes klesají po rozbouřeném týdnu. Dnes končí výsledková sezóna amerických společností, které reportovaly hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí. Akciový trh se tak znovu začíná plně soustředit na příští zvýšení úrokových sazeb v USA.
  • V USA může být pádem ohroženo až takřka 190 bank, zjišťuje nová studie. Pády bank by zřejmě vedly k růstu ceny bitcoinu a dalších kryptoměn
    Zranitelnost amerického bankovního systému v souvislosti s pádem Silicon Valley Bank citelně vzrostla, jak vyplývá z nové studie publikované americkým Národním úřadem ekonomického výzkumu. V kolapsovém stavu se může ocitnout až skoro 190 bank v USA. Což by mimo jiné, jak uvidíme, bylo vodou na mlýn mnohým kryptoměnám v čele s bitcoinem.
  • V USA nastupuje vláda slibující masivní výdaje, akciím se ráno daří
    Dnešní oficiální start Bidenovy administrativy i včerejší dlouhé vystoupení Janet Yellenové v Senátu dokázalo investory ještě znovu nadchnout pro masivní fiskální výdaje. Dobré zprávy přinesly i firemní výsledky - včera večer Netflix, dnes ASML - a dohromady se tak investoři znovu přiklánějí k rizikovým aktivům. Akciové indexy v západní Evropě rostou zhruba o půl procenta, dluhopisové výnosy vykazují drobný nárůst. Eurodolaru se zpočátku dařilo stoupat, ale od 1,2160 se odráží o něco níž na 1,2120. Slušně se dnes ráno daří ropě nebo drahým kovům.
  • V USA padla další banka, česká koruna ale přesto sílí. Ze tří klíčových důvodů
    Česká koruna dnes ráno zpevnila pod úroveň 22 korun za jeden americký dolar. Ocitla se tak ne své nejsilnější úrovni vůči americké měně od začátku tohoto měsíce. Svojí dnešní úrovní vůči dolaru však překonává také většinu úrovní kursu, na kterých se obchodovala v průběhu měsíce února.
  • V USA padly dvě regionální banky
    Na trhy se ke konci minulého týdne vrátila velká nervozita, tentokrát nikoli v reakci na příchozí makro data, ale na problémy v americkém finančním sektoru. Pád Silicon Valley Bank (SVB), která byla šestnáctá největší v USA, zasáhla zejména bankovní tituly, nicméně pod tlak se dostaly i širší akciové indexy, zatímco tržní výnosy zamířily prudce dolů (např. americký dvouletý výnos jen v pátek o 30bps!). SVB primárně obsluhovala startupové společnosti a měla zdánlivě jednoduchý business model – do bilance nakupovala převážně (dlouhodobé) státní dluhopisy, které financovala (krátkodobými) depozity. To nebyl problém, dokud byly úrokové sazby nízké, nebo kdyby si banka ošetřila úrokové riziko.
  • V USA podle algoritmu fondu Quant začala hospodářská recese
    V USA pravděpodobně začala hospodářská recese. Indikátor je součástí řídícího algoritmu fondu Quan a recesi ohlásil na základě posledních údajů. Jeho autorem je Pavel Kohout. Technická recese se definuje jako pokles HDP 2 čtvrtletí po sobě.
  • V USA pokračují výprodeje
    V zámoří jsme včera zaznamenaly třetí poklesový den v řadě. Nejvíce propadly sektory financí (-1,7 %) a průmyslové výroby (-1,5 %). Naopak se poměrně dařilo zdravotnictví (+0,5 %) a komunikacím (+0,1 %). Horší výsledky reportovala společnost Darden Restaurants (mateřské společnost restaurací Olive Garden), cena jejich akcií se propadla o 4,4 %. Naopak se dařilo farmaceutické společnosti Eli Lilly, která narostla o 4,9 %.
  • V USA pravděpodobně začala hospodářská recese
    Jeden z indikátorů, který je součástí řídícího algoritmu fondu QUANT, ohlásil na základě posledních údajů pravděpodobný začátek hospodářské recese v USA. Tento indikátor funguje výlučně na základě analýzy výnosů federálních dluhopisů, není ovlivněn žádnými názory nebo emocemi. Vychází z práce profesora Campbella Harveye publikované v roce 1985. Jde o indikátor, který úspěšně předpověděl i minulou a předminulou recesi americké ekonomiky.
  • V USA připravují další žalobu na Googlu, teď kvůli monopolu v digitální reklamě
    Americké ministerstvo spravedlnosti připravuje druhou žalobu na technologickou společnost Google kvůli monopolnímu chování. Tentokrát se zaměří na digitální reklamu. Znamená to, že vláda zesiluje tlak v boji proti Googlu, kterého obviňuje ze zneužívání dominantního postavení na trhu. Žaloba by mohla být podána koncem roku, uvedla s odvoláním na informované zdroje agentura Bloomberg.
  • V USA sa črtá pozitívny trend pre ropu – pomer spotreby k ťažbe je na viacročných maximách
    Zásoby ropy v USA včera s rástli o 1,3 mil. barelov. Nakoľko sa čakal pokles o viac ako 3 mil. barelov, tak to je možn...
  • V USA sa s cenami ropy prepadli aj výnosy z dlhopisov. FED však ceny ropy nesleduje...
    V piatok sa udiala zaujímavá vec. Výnosy z desaťročných amerických dlhopisov prudko klesli – o 10 bsp. Bol to najvyšší...
  • V USA sa začala výsledková sezóna, opäť sú očakávania nízke
    Koncom minulého týždňa sa začala výsledková sezóna, v rámci ktorej popredné americké spoločnosti zverejňujú svoje výsledky hospodárenia za tretí kvartál. Čo sa týka ziskov, latka je nastavená nízko, očakáva sa medziročný rast na úrovni 3 %, čo by nemalo byť problém prekonať (v minulom kvartáli dosiahli zisky na akciu medziročný rast 10,3%).
  • V USA se čeká na Fed
    Včerejší obchodní seance byla o poznání klidnější než ta pondělní, propady na trzích se ale v zásadě nezastavily. Výrazně včera ztrácely defenzivní sektory jako utility (-2,6 %), spotřební zboží (-1,3 %) a zdravotnictví (-1 %). Velmi volatilně pokračuje obchodování s čínskými akciemi. Po pondělním propadu o 10,1 % včera Alibaba posílila o 7,4 %. Z průměru rozhodně vystoupila společnost Fedex, která zvýšila čtvrtletní dividendu o 50 % na 1,15 USD za akcii a narostla tak o 14,4 %. Kryptoměnová burza Coinbase zakončila obchodní den pouze o 0,8 % pod pondělním závěrem. Společnost Oracle přidala 10,5 % a společnost Continental Resources narostla o 15,2 %.
  • V USA se na nebe vrátil po 20 měsících zákazu Boeing 737 MAX
    Letadlo Boeing 737 MAX aerolinek American Airlines dnes z Miami do New Yorku přepravilo zhruba stovku cestujících. Informovala o tom agentura AP. Šlo o první komerční let uvedeného modelu ve Spojených státech po 20 měsících, kdy byly tyto stroje mimo provoz kvůli dvěma velkým haváriím.
  • V USA se obchodovalo smíšeně
    Americké akcie se v plytkém obchodování pohybovaly včera mezi mírnými zisky a ztrátami. Index S&P 500 se obchodoval s nárůstem těsně nad závěrem předešlého dne, přičemž objemy se držely přibližně 20 % pod 30denním průměrem. Wall Street závěr: Dow Jones +0,06 %; S&P +0,2 %; Nasdaq Composite +0,2 %.
  • V USA se obchodovalo smíšeně
    Americké akcie během včerejší volatilní seance oscilovaly mezi ziskem a ztrátou, přičemž technologické akcie byly po jestřábím obratu centrální banky z minulého týdne stále pod tlakem. Index S&P 500 odpoledne sice rostl, ale relativně rychle mu došel dech. Index za pět seancí poklesl o zhruba 5 %, což nakonec přilákalo některé kupce. Technologický index Nasdaq kolísal. Výnosy státních dluhopisů zůstaly na zvýšené úrovni, přičemž desetiletá sazba se pohybovala kolem 3,68 %. Wall Street závěr: DJIA +0,3 %; S&P +0,3 %; Nasdaq +0,01 %.
  • V USA se ochladí! Důležité zprávy pro NATGAS
    Cena amerického plynu dnes roste (upozorňujeme, že objemy jsou omezené kvůli Dni Martina Luthera Kinga Jr.), zatímco evropské ceny prudce klesají. V USA se objevily nové předpovědi počasí na poslední lednový týden. Má být výrazně chladněji a téměř po celých USA se očekávají podprůměrné teploty. Ukazuje se, že únor by mohl s cenou plynu ještě hodně zamíchat. Sezónnost ukazuje na dvě lokální minima - 21. ledna a 4. února. 
  • V USA se rozjíždí další kolo bankovní paniky, živí ji vydatně i fámy na sociálních sítích. Banky ale těžce nesou též další zvýšení základního úroku centrální banky, k němuž došlo včera
    V USA se rozjíždí další kolo bankovní paniky. Souhrnný ukazatel bankovních akcií, KBW, dnes padá na nová víceletá minima.
  • V USA se vybíraly zisky
    Zámořské trhy neudržely optimismus ze závěru minulého týdne a pondělní seanci zakončily v lehkém záporu. Nejméně se dařilo technologiím, když index Nasdaq odepsal 0,8 %. Nejširší index S&P 500 i průmyslový Dow Jones Industrial Average byly první obchodní den nového týdne prakticky bez pohybu a ztratily 0,3 %. Jediným sektorem, který včera výrazněji vybočoval, byly energie, které narostly o 2,8 %.
  • V USA stouply ceny zemního plynu na 13leté maximum v důsledku poklesu globálních dodávek
    Zemní plyn v USA dosáhl nejvyšších cen denní úrovně v posledních 13 letech, silná poptávka testuje těžaře a jejich schopnost rozšířit dodávky.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank