Pondělí 29. duben 2024 08:19
reklama
FTMO férovost
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
InstaForex ETF

Dnes začal přelomový sjezd čínských komunistů. Splaskne tamní bublina?

16.10.2022 09:08  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

V mediálním stínu války na Ukrajině a evropské energetické krize se skrývá přízrak, jenž může dále přitížit i české ekonomice. Hrozba „tvrdého přistání“ čínského hospodářství. Podle nejnovějších prognóz totiž letos nelze vyloučit, že vykáže růst pod tříprocentní úrovní. To by sice stále bylo znatelně více, než o kolik vzroste česká ekonomika, nicméně plán pekingského politbyra byl pro letošek docela jiný: 5,5procentní růst.

Čína čelí celé přehršli potíží, které ji ekonomicky stahují dolů. Ať už jde o drakonická opatření proti šíření covidu, krizi tamního nemovitostního trhu nebo o represe vůči podnikatelským esům země. Netřeba dodávat, že zhroucení čínské ekonomiky by pořádně „zamávalo“ s celým světem, a zřejmě nejen ekonomicky, ba i geopoliticky. Už jen proto, že pekingské soudružské vedení by muselo hledat legitimitu svého vládnutí jinde než v zajišťování obecné prosperity, totiž v široké represi obyvatelstva.

Přitom ovšem už dnes začal 20. sjezd Komunistické strany Číny. Má být zcela výjimečný. Má být životní událostí lídra země, prezidenta Si Ťin-pchinga. Chce, aby mu sjezd potvrdil setrvání u moci i přes letošní konec původního desetiletého funkčního období. Čínský prezident by se tak totiž vydal vstříc doživotnímu vládnutí a dále upevnil svoji moc. To by se jistě hodilo tehdy, pokud by vláda země vskutku musela hledat svoji legitimitu v rostoucí míře právě v represi.

Pokud Si získá vyhlídku doživotního vládnutí, vstoupí v čínských dějinách po bok samotnému Mao Ce-tungovi. Ten ovšem, jak známo, nechvalně proslul rozsáhlými společenskými experimenty typu Velkého skoku vpřed, které zemi a její obyvatelstvo doslova zdecimovaly. Zbývá doufat, že v tomto ohledu se potenciální „nový Mao“, doživotně vládnoucí Si, v jeho šlépějích nevydá.

Západní znalci čínských poměrů míní, zhusta míní, že se Si dějinných omylů svého předchůdce vyvaruje. A že zemi ani žádné „splasknutí bubliny“, o němž se mluví vlastně řadu desetiletí, ani v nadcházejících letech decimovat nebude. Tom Orlik, sloupkař agentury Bloomberg a autor dva roky staré knihy „China: The Bubble That Never Pops“, soudí, že čínská „bublina“ sice uchází rychleji, než v roce 2020 předpokládal, avšak stále ani tak ji nečeká prasknutí. To by v této rozbouřené době byla dobrá zpráva pro celý svět.

Drakonickým covidovým restrikcím svět příliš nerozumí, nicméně z hlediska čínského režimu mají podle Orlika svoji logiku. Vždyť třeba ve Spojených státech podlehlo covidu přes milion lidí. Navzdory tomu, že Čína je více než čtyřikrát lidnatější než USA, covid si tam dosud vyžádal jen zhruba 5200 obětí, alespoň tedy podle čínských oficiálních statistik, potenciálně „cinknutých“. Přitom pokud by měl počet covidových úmrtí vzhledem k lidnatosti odpovídat situaci v USA, muselo by být v Číně těchto úmrtí zhruba 4,2 milionu. Peking dal zkrátka přednost záchraně doslova milionů obyvatel země. Obětoval pro to několik procentních bodů ekonomického růstu, ale zjevně si spočítal, že miliony mrtvých by zemi více destabilizovaly – a ohrozily zrod „nového Maa“ – než o dva nebo tří procentní body slabší ekonomický růst.   

O krachu čínského realitního sektoru se hovořilo dlouho před covidem a bude zřejmě i dlouho po něm. Už před více než deseti lety mnozí varovali, že pád čínských nemovitostí je na spadnutí. Vskutku, nabídka nových nemovitostí je v Číně zhruba o 25 procent nad úrovní, jež bude v nadcházejících deseti letech potřebná k uspokojení poptávky, vyplývá z analýzy Bloombergu. Zhruba 2,8 miliardy metru čtverečních prostoru k rezidenčnímu bydlení dlí nyní bez využití. To je rozloha, jež by mohla poskytnout bydlení celé Itálii. Jenže se i tak zdá, že Peking krachu předejde. Je to trochu jako s covidem. Vůdčí čínští soudruzi volí drastická opatření, aby tak předešli vývoji, který by byl ještě mnohem více destabilizující. Prostě nesmlouvavě odřízli developery od zdrojů financování, avšak sázet na opakování japonského realitního krachu roku 1989 nebo americké hypoteční krize sklonku nultých let je i tak předčasné. Čínští autoritáři si zkrátka mohou dovolit drastičtější opatření než před lety japonští nebo američtí regulátoři. Už v minulosti prokázali, že svými zásahy do trhu, které by si v demokracii nemohli dovolit, umí pohromu odvrátit. Je otázkou, zda se jim to může dařit donekonečna, zřejmě ne, ale je také otázkou, proč by se to zrovna nyní mělo pokazit.  

Zkrocení bublajících realit není jen v ekonomickém zájmu vládnoucí čínské třídy, nýbrž i v tom sociálním. Za účelem sociální stabilizace země se Si uchýlil rovněž k potírání technologických gigantů, jako je Alibaba nebo Tencent. A donutil online platformy krátkodobého zaměstnávání, aby své přechodně najímané pracovníky platily mnohem lépe. Čínské technologické akcie obchodované v USA se v reakci mohutně propadají. Jejich stěžejní ukazatel – index Nasdaq Golden Dragon China – sestoupil ze svého vrcholu v únoru 2021 už o zhruba 70 procent. Západ si pád vykládá jako důsledek stupňující se paranoii čínského režimu vůči stále mocnějším technologickým podnikatelům.

Jenže se opět zdá, že Čína zkrátka dává přednost z krátkodobého hlediska drastickému zásahu, který však dlouhodobě zamezí fatální destabilizaci a rozvratu celé země. Dlouhodobým cílem je nyní Pekingu hlavně zamezit dalšímu růstu ekonomické nerovnosti. Země potřebuje povzbudit porodnost, jenže to za stávajících podmínek není dost dobře možné. Vždyť náklady na výchovu dítěte do věku osmnácti let takřka sedminásobně převyšují roční příjem průměrné čínské domácnosti. Pro řadu chudých nebo středněpříjmových domácností je tak dítě nedosažitelným luxusem. Potírání technologických gigantů je tak spíše než projevem mocenské paranoie důsledkem obavy z rozvratu společnosti vinou až příliš rozevřených příjmových nůžek, které povedou k hromadění bohatství v jejích nejvyšších patrech, zatímco nedostatečný populační růst v patrech nižších zapříčiní destabilizující trvalou stagnaci celé země.

Sečteno, podtrženo, Čína před sebou nemá lehké období. Je hlavním vítězem globalizace posledních třiceti let. Vnímá však, že dále už na ní svůj ekonomický model stavět nemůže. Přichází éra post-globalizační. Ne nutně deglobalizační. Západ však musí mít vždy na paměti, že Říše středu počítá své dějiny na leckdy mnohasetleté dynastické periody. Když Čína jedná z hlediska krátkodobého nelogicky, ba neekonomicky, dost možná tím sleduje cíl dlouhodobé stabilizace. Pokud tedy nejde o fatální přehmat dějin typu Kulturní revoluce nebo zmíněného Velkého skoku.

Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Dnes se přepisuje historie. Největší burzu světa povede žena
    „Ženy na burze jsou spíše vzácností. Přesto se dnes prezidentkou největší burzy světa stala Stacey Cunningham. Zbořila tak umělou bariéru, která trvala neuvěřitelných 226 let,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.
  • Dnes se rozhodne o dalším směrování Velké Británie
    Tento týden se investoři zaměří zejména na dnešní hlasování o brexitu. Předpokládá se, že výsledky budeme znát po 19:00 GMT. Podle posledních průzkumů to vypadá, že premiérka Theresa Mayová zřejmě prohraje „zásadní hlasování“ o zhruba 100 hlasů. Britská vláda v posledních týdnech naznačila, že by byla ochotná přijmout doplněnou dohodu o brexitu, avšak tato strategie zřejmě nezíská dostatečnou podporu poslanců.
  • Dnes se rozhodne o změnách současné politiky Fedu
    Federální výbor pro otevřený trh (FOMC) má dnes v plánu rozhodnout o změně současné měnové politiky a zvýšení referenční úrokové sazby, globální trhy tak cítí strach a nejistotu. Poté co centrální banka vložila do ekonomiky peněz jako nikdy předtím, se ekonomové a analytici obávají, že Federální rezervní systém zpřísní trhy příliš rychle.
  • Dnes se setká Ripple a SEC; zde je program jednání
    Bitva společnosti Ripple s Komisí pro cenné papíry Spojených států (SEC) o bezpečnostní status tokenu XRP zatím není u konce, a to ani po několika dílčích vítězstvích. Ve snaze ukončit tři roky trvající bitvu soud nařídil, aby obě strany zvážily dohodu a vypracovaly její podmínky. Za tímto účelem bylo uspořádáno několik schůzek mezi oběma stranami a jedna z nich se koná právě dnes.
  • Dnes sledujeme výsledky GS, kde očekávání jsou pravděpodobně nadměrně pesimistická.
    Komentářo Dnes je plný kalendář s mnoho novými daty (ZEW, Riksbank, BoC, CPI V. Británie).o Akci...
  • Dnes sú to štyri roky, čo Draghi „zachránil“ eurozónu. Pozrite sa ako odvtedy klesli rizikové prirážky
    Presne pred štyrmi rokmi ukončil šéf ECB Mario Draghi dlhovú krízu v eurozóne vetou: „Within our mandate, the ECB is ready to do whatever it takes to preserve the euro. And belive me, it will be enough“. Draghi tým v podstate povedal, že ECB je pripravená v prípade potreby skúpiť všetky dlhopisy krajín eurozóny v prípade potreby. Nakoniec sa z toho vykľul program OMT (outright monetary transcations), ktorý nebol úplne všemocný:
  • Dnes štartuje nová výsledková sezóna, sledovať sa budú tržby
    Je začiatok kvartálu a na akciových trhoch sme opäť v situácii, kedy sa očakávania investorov stretnú s realitou. Najv...
  • Dnes večer se koná další debata francouzských prezidentských kandidátů
    Dnešní ekonomický kalendář je nezajímavý. Pozornost investorů směřuje ke čtvrtečnímu zveřejnění zápisu z posledního jednání ECB a k pátečním statistikám z amerického trhu práce za březen. Z politických událostí bude bezesporu zajímavá dnešní debata francouzských prezidentských kandidátů.
  • Dnes věnujme pozornost zprávě o nezaměstnanosti v USA - 10 % na dosah?
    Včera během dne došlo na amerických akciových trzích k mohutnému pohybu. Index S&P uzavřel nad dub...
  • Dnes vyvrcholí zasedání Fedu
    Euro si dnes proti dolaru odepsalo zhruba třetinu procenta, když oslabilo na úroveň 1,3750 EUR/USD. Ve Spojených státech...
  • Dnes začíná další kolo obchodních jednání
    Americké akciové trhy dnes otevřely v zisku. Index Dow Jones roste o 0,1 %, S&P 500 stoupá o 0,4 % a technologický Nasdaq posiluje o 0,7 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se daří především zpracovatelům komodit (+0,9 %) a technologickým firmám (+0,7 %). Jedním z důvodů optimismu na akciových trzích je aktuální dění ohledně obchodních jednání mezi Spojenými státy a Čínou. Dnes začíná další kolo jednání představitelů obou zemí. Dle aktuálních zpráv, by mělo být již 90 % obchodní dohody hotovo, avšak posledních 10 % je těch nejobtížnějších. Týkají se zavedení mechanismů na vynucení dodržování této dohody a jak naložit s již uvalenými cly na čínské zboží. Dnes se navíc vyjádřil i ministr zemědělství Spojených států, který uvedl, že by mělo stačit již jen pár dní k dořešení posledních částí obchodní dohody.
  • Dnes začíná další kolo obchodních jednání mezi USA a Čínou
    Americký akciový trh uzavřel včerejší obchodování převážně se ztrátami. Index Dow Jones, jako jediný, uzavřel na úrovni úterní zavírací ceny. S&P 500 si pohoršil o 0,2 % a technologický Nasdaq klesl o 0,3 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejméně dařilo síťovým odvětvím, když jejich ztráty dosáhly výše 1,4 %. Nejziskovějším sektorem se stala zdravotní péče, kde hodnota akcií rostla o 0,1 %.
  • Dnes začína výsledková sezóna. Očakávania sú ultra-negatvíne
    Posledná výsledková sezóna skončila výrazným sklamaním. Po prvý krát od roku 2011 nedokázali zisky v indexe S&P 500 prekonať prognózy, ktoré bývajú tradične podhodnotené. Tržby neprekonali prognózy druhý krát za sebou, čo sa naposledy stalo v roku 2012. Samotný medziročný pokles ziskov o 5,5 % a tržieb o 4,1 % bol najhorším od recesie koncom uplynulej dekády.
  • Dnes začíná výsledková sezóna v USA, radostná podívaná to nejspíše nebude
    Americký akciový trh uzavřel včerejší obchodování převážně ve ztrátách. Index Dow Jones oslabil o 0,1 %, S&P 500 uzavřel na úrovni středeční zavírací ceny a technologický Nasdaq ztratil 0,2 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejhůře dařilo zdravotnickým společnostem (-1,2 %), které s velkým odstupem následovali realitní developeři (-0,1 %). Na opačné straně se nacházely především průmyslové podniky se ziskem 0,9 %.
  • Dnes začne výplata vkladů klientů Sberbank, ti mají na výběr peněz tři roky
    Garanční systém finančního trhu dnes začne prostřednictvím poboček Komerční banky vyplácet náhrady vkladů klientům Sberbank CZ. Celkem půjde o 24,2 miliardy korun. V hotovosti bude možné vybrat peníze na 40 vybraných pobočkách Komerční banky, u kterých bude prodloužená otevírací doba od 8:00 do 18:00. Bezhotovostně bude možná výplata peněz na všech 241 pobočkách Komerční banky. Náhrady se klientům Sberbank budou vyplácet tři roky, tedy do března 2025.
  • Dnes zasedá Bank of Canada. Co od ní čekat?
    Dnes odpoledne nás čeká zasedání kanadské centrální banky a přestože samotné rozhodnutí pravděpodobně žádné drama nepř...
  • Dnes zasedá britská centrální banka, zveřejnění zápisu za zasedání ECB, Fedu; analýza amerického dolaru, AUD/JPY, USD/CAD
    Dnes po několikadenní prázdninové přestávce otevřel čínský akciový trh, který reagoval na akciovou „rally“, jež proběhla před několika...
  • Dnes zasedá Česká národní banka
    Nečekáme společně s většinou trhu, že dojde ke změně úrokových sazeb. Stávající prognóza, slabší koruna a rychlé tempo domácí ekonomiky by sice ospravedlnily další zvýšení úrokových sazeb, ale stávající rizika pro růst ekonomiky přetrvávají. Touto dobou měl již být téměř vyřešen brexit, ale to se nestalo. Z Německa navíc dorazily horší údaje o aktivitě výrobních podniků v březnu. Větší šance na růst sazeb ČNB vidíme na květen, kdy ČNB bude mít v ruce novou prognózu a další data o vývoji doma i v zahraničí.
  • Dnes zasedá ECB a Bank of England, změny se nečekají
    Americký dolar včera odpoledne zaznamenal zisky ve výši půl procenta vůči euru, když se na mezibankovním trhu obchodoval až za 1,3540 EUR/USD...
  • Dnes zasedá ECB, evropská ekonomika v recesi
    Spotřebitelská důvěra v eurozóně za měsíc duben propadla z březnových -11,6 bodů na -22,7. Na takto nízké hodnotě se nacházel sentiment naposledy před sedmi lety. Také hodnocení podnikatelského prostředí zaznamenalo značný pokles. Pozitivněji vyznělo očekávání budoucího ekonomického vývoje, kdy většina hráčů na trhu už vyhlíží uvolnění restriktivních opatření a znovunastartování businessu. Proto by již květnová hodnota mohla zaznamenat lepší skóre.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new