Pátek 24. září 2021 22:21
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy
reklama
Dukascopy
reklama
ETX Capital

Americký dolar koriguje na měsíční minima

02.08.2021 18:23  Autor: Admiral Markets  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Minulý týden americký dolar konečně podlehl pozitivnímu sentimentu na finančních trzích a korigoval na jednoměsíční minima. Investoři se rozhodli pro rizikovější měny, zatímco akciové indexy si udržely nebo testovaly nová historická maxima a komoditní index CRB zaznamenal nové maximum cyklu. Na trzích nadále převládá pozitivní nálada a investoři si vybírají rizikovější nástroje, které odrážejí dobrou ekonomickou situaci.

Americký dolar

V USA byly ekonomické údaje pozitivní. Meziroční růst ve druhém čtvrtletí činil 12,1 % meziročně, resp. 6,5 % mezičtvrtletně. Index spotřebitelské důvěry v zemi dosáhl 129,1 bodu, což je sice stabilní hodnota ve srovnání s předchozím měsícem, nicméně na podobné úrovni jako v období před pandemií, což naznačuje výrazné oživení nálady občanů. Prodej nových domů činil meziročně 676 tisíc, což je pokles z úrovně 724 v předchozím měsíci. Výrazně vyšší ceny podkopávají dostupnost, což je jedním z důvodů, proč aktivita kupujících klesá. Index výdajů na osobní spotřebu vykázal meziroční nárůst cen o 4,0 % a podpořil vysoký inflační sentiment v zemi. Počáteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti se během týdne snížily z 0,42 mil. na 0,40 mil.

Zasedala americká centrální banka, ale žádná důležitá a nečekaná rozhodnutí nebyla přijata. Úrokové sazby zůstaly beze změny a stimulační program bude i nadále nakupovat nástroje v hodnotě 120 mld. dolarů měsíčně, a to navzdory vysoké inflaci v zemi.

Nový kmen viru corona se nadále šířil rychlým tempem po celém světě, přičemž týdenní průměr nových případů vzrostl z 521 na 582 tisíc denně. Situace v USA nadále vykazovala negativní trend, přičemž týdenní průměr nových případů vzrostl ze 49 na 76 tisíc denně. Počet provedených očkování v zemi se zvýšil z 341 milionů na 345 milionů, přičemž došlo ke změně pouze o 4 miliony a navzdory nárůstu počtu nových případů nedošlo ke zrychlení. Celkově v USA vzrostl počet osob očkovaných alespoň jednou dávkou z 56,6 % na 57,4 % populace, což představuje nárůst o 0,8 % týdně. V Litvě vzrostl počet očkovaných ze 48,2 % na 50,5 %, což představuje rozdíl 2,3 %, což svědčí o návratu k vysoké proočkovanosti, která byla zaznamenána v červnu. Zajímavé je, že v Anglii, kde se kmen Delta rozšířil poměrně brzy, počet případů v posledních týdnech klesá, přičemž týdenní průměr klesl ze 40 000 na 28 000 denně.

Euro

Hlavní měnový pár EUR/USD odrážel sentiment amerického dolaru a odrazil se od úrovně 1,175 a posílil až na 1,190, i když nakonec zakončil týdenní obchodování na úrovni 1,187. Ekonomické údaje na starém kontinentu byly dobré a naznačovaly další zotavení z pandemie. Evropská ekonomika vzrostla ve druhém čtvrtletí o 13,7 % ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku, zatímco meziroční inflace dosáhla 2,2 %. Německý index podnikatelského klimatu Ifo činil 100,8 bodu, což je nepatrný nárůst oproti 101,7 bodu z minulého měsíce. Na německém trhu práce se počet nezaměstnaných snížil o -91 tisíc a míra nezaměstnanosti klesla na 5,7 %. Předběžná červnová německá meziroční míra inflace vzrostla na 3,8 %. Měnový pár EUR/USD zakončil týdenní obchodování růstem o 0,9 %.

JPY

Nejdůležitější asijský měnový pár USD/JPY převážně oslaboval a korigoval na úroveň 109,4, i když nakonec zakončil týdenní obchodování na 109,7 bodu. Z ekonomických údajů byly zveřejněny předběžné indexy nákupních manažerů, které v průmyslovém sektoru dosáhly 52,2 bodu a v sektoru služeb 46,4 bodu. Maloobchodní tržby v červnu meziročně vzrostly o 0,1 %. USD/JPY zakončil týdenní obchodování poklesem o -0,8 %.

GBP

Pár britské libry a amerického dolaru v pátek posílil a uzavřel na 1,398 bodu. Nebyly zveřejněny žádné důležité ekonomické údaje. GBP/USD zakončil týden růstem o 1,1 %.

Ekonomické události

Tento týden začne indexem nákupních manažerů ve výrobním sektoru a německými maloobchodními tržbami. Na úterý nejsou naplánovány žádné důležité údaje, zatímco ve středu se očekává index nákupních manažerů ve službách a evropské maloobchodní tržby. Ve čtvrtek je naplánováno zasedání Bank of England, zatímco v pátek se veškerá pozornost zaměří na údaje z amerického trhu práce.

Podle údajů společnosti Admiral Markets o náladě na trhu má 40 % investorů dlouhé pozice v EUR/USD (pokles o -17 procentních bodů oproti minulému týdnu). Na hlavním asijském páru USD/JPY má dlouhé pozice 52 % investorů (nárůst o 34 procentních bodů). U měnového páru GBP/USD očekává růst 31 % účastníků (pokles o -3 procentní body). Takové tržní údaje jsou interpretovány jako kontrariánský indikátor, takže EUR/USD a GBP/USD pravděpodobně posílí a USD/JPY oslabí. Analýza pozičních údajů by měla být kombinována s fundamentálními projekcemi a technickou analýzou.

Zdroj: bloomberg.com, reuters.com, Admiral Markets MT4 Supreme Edition, investing.com.

INFORMACE O ANALYTICKÝCH MATERIÁLECH :

Uvedené údaje poskytují další informace týkající se všech analýz, odhadů, prognóz, prognóz, průzkumů trhu, týdenních výhledů nebo jiných podobných hodnocení nebo informací (dále jen „analýza“) zveřejněných na webových stránkách investičních společností Admiral Markets působících pod ochrannou známkou Admiral Markets (dále jen „obchodní značka“). „Admiral Markets“) Před jakýmkoli investičním rozhodnutím věnujte prosím pozornost následujícímu:

 • Toto je marketingová komunikace. Obsah je publikován pouze pro informativní účely a v žádném případě nelze vykládat jako investiční doporučení nebo doporučení. Nebyl připraven v souladu s právními požadavky určenými k podpoře nezávislosti investičního výzkumu a že nepodléhá žádnému zákazu jednání před šířením investičního výzkumu.
 • Jakékoli investiční rozhodnutí činí každý klient sám, zatímco Admiral Markets nenese odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu vyplývající z jakéhokoli takového rozhodnutí, ať už na základě obsahu či nikoli.
 • Za účelem ochrany zájmů našich klientů a objektivity analýzy společnost Admiral Markets zavedla příslušné interní postupy pro prevenci a zvládání střetů zájmů.
 • Analýzu zpracovává nezávislý analytik Skirmantas Paulavicius (analytik) (dále jen „Autor“) na základě svých osobních odhadů.
 • Přestože je vynaloženo veškeré přiměřené úsilí k zajištění toho, aby všechny zdroje obsahu byly spolehlivé a aby všechny informace byly prezentovány co nejvíce srozumitelně, včas, přesně a úplně, společnost Admiral Markets nezaručuje přesnost ani úplnost informace obsažené v Analýze.
 • Jakýkoli druh minulých nebo modelovaných výkonů finančních nástrojů uvedených v obsahu by neměl být vykládán jako výslovný nebo předpokládaný příslib, záruka nebo implikace ze strany Admiral Markets pro budoucí výkonnost. Hodnota finančního nástroje se může zvyšovat i snižovat a zachování hodnoty majetku není zaručeno.
 • Pákové produkty (včetně rozdílových smluv) mají spekulativní povahu a mohou vést ke ztrátám nebo zisku. Než začnete obchodovat, ujistěte se, že plně rozumíte souvisejícím rizikům.
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Americký dluh míří k 20 bilionům USD v roce 2015 a nad 100 % HDP, říká zpráva pro Kongres. Kdo jsou věřitelé?
  Na letošních 13,6 bilionu amerických dolarů a do roku 2015 o další bezmála polovinu k 19,6 bili...
 • Americký dolar bude ve druhém čtvrtletí 2013 vítězem při jakémkoli vývoji
  John J. Hardy, FX stratég Saxo Bank. Americkému dolaru se bude ve druhém čtvrtletí roku 2013 nadále dařit, výhledově m...
 • Americký dolar hledal svůj další směr
  Minulý týden zaznamenal americký dolar oslabení k novým tříměsíčním minimům, avšak ve středu, po zveřejnění údajů o inflaci v USA trhy zneklidněly, což vedlo jak ke korekci akciových trhů a posílení USD. Tato změna sentimentu byla nicméně krátká a chuť k riziku po zbytek týdne opět rostla.
 • Americký dolar hledá svůj další směr
  Minulý týden se u světové rezervní měny projevily rozdílné nálady. V prvních dnech posilovala a dosáhla nejvyšší hodnoty od začátku dubna, později však poměrně výrazně oslabila a ztratila výsledek z celého týdne a skončila v červených číslech. Silné ekonomické údaje z celého světa vybízejí investory k udržování rizikovějších pozic, které za současných podmínek slibují lepší výnosy než bezpečné aktiva.
 • Americký dolar je před zveřejněním maloobchodních prodejů v USA stabilní
  Americký dolar zůstává před zveřejněním maloobchodních prodejů na páru s eurem stabilní (14:30). Lednový report z maloobchodu by měl ukázat nezměněný růst na úrovni prosincového výsledku +0,3 % m/m. Jádrový ukazatel by měl dle odhadů také růst o 0,3 % m/m. Pár EURUSD se obchoduje v blízkosti tříletých minim, nicméně zkouší prorazit nad hladinu 1,0850.
 • Americký dolar je zpátky ve hře
    John J. Hardy, ředitel oddělení FX Strategy Saxo Bank Obchodně vážený index amerického dolaru se v průběhu uplynuléh...
 • Americký dolar je zpátky ve hře
  Obchodně vážený index amerického dolaru se v průběhu uplynulého týdne opět obchodoval na dvouměsíčním ma...
 • Americký dolar klesá, australský také.
  Přestože jsou obě ekonomiky v rozdílné kondici, převažují obavy investorů na australském dolaru, neboť příští...
 • Americký dolar klesl na lednová minima
  Trend oslabování amerického dolaru pokračoval minulý týden a byl to již 5. negativní týden z posledních sedmi. Globální rezervní měna během páteční obchodní seance klesla na nejnižší bod od ledna 2021. Tyto trendy jsou poháněny pozitivními ekonomickými údaji a vysokou chutí riskovat mezi investory.
 • Americký dolar klesl na měsíční minimum
  Minulý týden americký dolar pokračoval v oslabování a index rezervní měny klesl na měsíční minimum. Vysoké rizika převládající na finančních trzích a nová historická maxima akciových indexů povzbuzují investory, aby si zvolili rizikovější měny.
 • Americký dolar může sesadit z forexového trůnu odložení daňové reformy v USA
  Americký dolar drží pevně opratě měnového trhu. Měna Spojených států se totiž stále pohybuje v blízkosti čtyřměsíčních maxim ke koši hlavních světových měn a zatím nehodlá oslabit. A to i přes, měřeno středoevropským časem, ranní výkyvy kvůli čínským datům o vývozu a dovozu. Vývoj dolaru na forexovém trhu je ovlivněn očekáváním investorů ohledně nových informací o osudu daňové reformy v USA.
 • Americký dolar nadále klesá
  Minulý týden byl devizový trh optimistický, stejně jako ostatní segmenty finančních trhů, což přimělo investory odstoupit od bezpečnějších měn a americký dolar se tak znehodnocoval. Páteční obchodní seanci uzavřel pod 50denním klouzavým průměrem.
 • Americký dolar na dvouměsíčních maximech
  Hlavní měnový pár EUR/USD mírně posílil na 1.175. Ekonomické data z Evropy byly pozitivní, index PMI ve zpracovatelském průmyslu činil 53.7 bodu a v Německu vzrostl na 56.4 bodu. Evropská předběžná inflace činí -0.3%, což je méně, než se očekávalo.
 • Americký dolar na sedm měsíčních minimech před projevy centrálních bankéřů
  Zelená bankovka v úterý prudce propadla vůči euru, franku a libře a dolarový index spadl až na nové sedm měsíční minima. Ve středu ráno byl dole o dalších 0.3% a obchodoval se při úrovni 96.20 během Londýnské seance.
 • Americký dolar našel nového pomocníka v averzi k riziku
  Konsolidace medvědího trendu s americkým dolarem pokračuje. Globální trhy vstoupily do nového týdne poněkud nejistě poté, co na sebe strhly veškerou pozornost někteří staří známí. Po celé planetě se opět šíří znepokojení z COVIDu-19 a objevily se i dlouhodobější obavy ohledně americko-čínských vztahů a z možných dopadů toho, že sociální sítě odstřihly od svých účtů Donalda Trumpa.
 • Americký dolar neudržel optimismus na trhu
  Minulý týden americký dolar neudržel vzestupný trend a oslabil na minima posledních 2 měsíců. Optimismus na finančních trzích a pozitivní ekonomická data nutí investory volit rizikovější aktiva s prodejem amerického dolaru, který je považován za bezpečnou měnu.
 • Americký dolar neudržel sílu, Austrálie, eurozóna a Švédsko hlásí úspěchy uvolněné měnové politiky
  Americký dolar dnes patří k nejslabším měnám na trhu. Po pozitivní korekci na přelomu týdne mu pokračující úspěchy pře...
 • Americký dolar nezabral ani na příznivá makro data, ani na daňové změny
  Na závěr třetího listopadového týdne roku 2017 nebude americký dolar vzpomínat s chutí. Měna totiž ani po příznivých datech z realitního trhu a i dalším ekonomicko-politickým okolnostem, nedokázala vůči většině světových klíčových měn posílit. Oslabování amerického dolaru se připisuje obavám investorů spojených s vyšetřováním okolností ovlivňování prezidentské kampaně Donalda Trumpa.
 • Americký dolar odevzdává zisky
  Americká měna se na indexu I.USDX propadá o 70 bodů. Včerejší top na úrovni 80,23 byl dosavadním v...
 • Americký dolar oslabil na 2měsíční minimum
  Vzhledem k pokračující vlně špatných ekonomických údajů oslabil USD na dvouměsíční minimum. Co vedlo k této ztratě a co čekat v nadcházejícím týdnu?
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy