Úterý 27. říjen 2020 10:54
reklama
Ceska mincovna
reklama
Capital.com
reklama
RoboMarkets webinare

Hodnocení investičního roku 2016 a výhled na 2017 podle analytiků Fidelity International

27.12.2016 10:34  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

2016 - rok překvapení

„Pokud nás rok 2016 něco naučil, pak to bylo očekávat neočekávané – právě oblast neočekávaného se totiž stala překvapivě populárním hájemstvím pro riziková aktiva. I v roce 2017 můžeme čekat další překvapení, ale o některých tématech je třeba stále přemýšlet,“ shrnuje James Bateman, Fidelity International, investiční ředitel pro oblast Multi Asset

Akcie:

Pokud jde o akcie, kvalitní tituly vyplácející dividendy, jež jsou hlavní hnací silou býčího trhu od roku 2009, přijdou pravděpodobně v prostředí úrokových sazeb vyšších než nula o nemálo ze své atraktivity. Zcela se tak změní celkový přístup, který investory toužící po výnosu vedl do stále většího rizika.

Je vhodné alespoň do určité míry zajistit portfolio proti meznímu riziku (tail risk) – například prostřednictvím zlata a ropy – a zároveň vhodně nakupovat riziková aktiva v době oslabení (a prodávat při dosažení maximálních hodnot). Rok 2017 nebude obdobím, kdy bychom měli u alokace aktiv uplatňovat statický přístup.

Realizovat akciové expozice ve Spojeném Království by mohlo být výhodnější formou kopírování indexu FTSE 100, nikoli prostřednictvím aktivního manažera, protože i ti nejlepší v příštím roce pravděpodobně výkonnosti indexu nedosáhnou. A co se týče USA, jakmile bude Trumpova politika jasnější, odhalí inteligentní investor tituly s dlouhodoběji slabší výkonností také mezi americkými akciemi.

James Bateman, Fidelity International, investiční ředitel pro oblast Multi Asset

 

Všeobecný výprodej akcií s kvalitními, dluhopisům podobnými vlastnostmi, k němuž došlo v nedávné době, může znamenat určité příležitosti. Pokles cen některých akcií, které máme v našem portfoliu, vede k tomu, že se na trhu obchodují se slevou, což představuje příležitost konsolidovat stávající pozice u opravdu atraktivních cenných papírů. Zdá se, že určité příležitosti existují také u akcií, které se dříve jevily atraktivní z jiného důvodu než kvůli jejich vysokému zhodnocení – nastává vhodná chvíle doplnit si některé z těchto akcií do portfolia právě nyní, kdy nabízejí rozumnější zhodnocení.

Dan Roberts, Fidelity International, portfolio manažer Global Equity Income

 

Pokud jde o akciové sektory v USA, domnívám se, že farmaceutický průmysl i finančnictví budou za vlády republikánské administrativy těžit z příznivějšího regulačního prostředí. Na finančnictví a akcie související s reálnými aktivy bude mít pozitivní dopad možný reflační scénář v podobě kombinace silnějšího růstu, vyšší inflace a vyšších úrokových sazeb.

Hodnotu i nadále spatřujeme u technologických titulů – ty nejlepší podniky jsou schopny udržet atraktivní růst zisků prostřednictvím inovací v rámci obchodních modelů, provozu, logistiky nebo nabídky koncovým zákazníkům. I přesto je však nutný selektivní přístup.

Dominic Rossi, Fidelity International, investiční ředitel pro oblast akcií

 

Dluhopisy:

S blížícím se koncem roku 2016 se mohou vyčerpaní dluhopisoví investoři spokojeně ohlédnout za dalším rokem solidních výnosů. Tento rok se zapíše do paměti zejména tím, jaká přinesl politická překvapení – jejich důsledky jsou ostatně stále patrné. Investoři pravděpodobně již dávno zapomněli, že výnosy státních dluhopisů jsou stále nižší než na začátku roku nebo že kreditní spready jsou užší. Jejich pozornost se tak nově upíná k prudkému nárůstu výnosů státních dluhopisů v posledních týdnech, který znovu vyvolal spekulace o blížící se výrazné rotaci. Vzhledem k historicky nejvyššímu zadlužení rozvinutých zemí ale klíčová otázka nezní, kam se sazby u dluhopisů nakonec vyšplhají, ale spíše jak moc toho globální ekonomika ještě dokáže vydržet.

Obecně můžeme konstatovat, že opakování výnosů, na jaké jsme si v oblasti pevného výnosu zvykli, podle všeho nelze očekávat, a investoři se tak budou muset v roce 2017 na dluhopisových trzích více snažit. Mezi klíčové prvky každé strategie by tak měla patřit schopnost nepodléhat stádovitému jednání a vyhýbat se přeplněným oblastem trhu, širší diverzifikace a rychlost při alokaci a zajištění.

Očekáváme, že investoři hladoví po výnosech se v roce 2017 přesunou z oblasti státních dluhopisů spíše ke kreditu. V roce 2016 došlo ke zlepšení fundamentů a v průběhu následujících 12 měsíců by měla míra nesplacení klesat. Postupně totiž mizí negativní dopad klesajících cen kovů a ropy. Ocenění jsou však jemně vyvážená a za rizika nesplacení nabízejí jen malou kompenzaci. Vzhledem k tomu, že daná třída aktiv je vůči hospodářskému cyklu vůbec nejcitlivější a že nižší výnosy nabízejí jen omezenou možnost vyrovnat kapitálovou volatilitu, je zde nízká pravděpodobnost chyby. Spíše než zhodnocení kapitálu tak budou pravděpodobně hlavním motorem výkonnosti kupony, přičemž očekávané výnosy v roce 2017 mírně přesáhnou 5 %.

Charles Mckenzie, Fidelity International, Investiční ředitel pro oblast Fixed Income

 

Aktiva nově se rozvíjejících trhů budou hrát v budoucnosti důležitou roli. Výnosy z dluhopisů v místních měnách rozvíjejících se trhů dosud neklesly z vysoké předkrizové úrovně, takže pokud dojde k určité normalizaci výnosů na rozvinutých trzích, měl by být tento proces pro rozvíjející se trhy méně extrémní. Ačkoliv trendem je růst inflace na rozvinutých trzích, měly by vysoké reálné výnosy dostupné na rozvíjejících se trzích umožnit domácím centrálním bankám snižovat úrokové sazby, a tím podpořit kapitálovou hodnotu dluhu EM.

Eugene Philalithis, Fidelity International, portfolio manager Global Multi Asset

 

Fiskální politika:

Je pravděpodobné, že pod taktovkou USA povede kombinace nižších daní spolu s investicemi do infrastruktury v roce 2017 k posílení růstu, avšak tento vývoj patrně nebude příliš výrazný v důsledku slábnoucích globalizačních a imigračních trendů. Mimo USA se pak již pro fiskální expanzi nenabízí tolik prostoru. V Evropě omezuje Pakt o stabilitě a růstu pole pro smysluplnější fiskální expanzi a země, které k ní možnosti mají, například Německo, pak nejsou příliš ochotné vzdát se před volbami vyrovnaného rozpočtu. To nejhorší zpřísnění fiskální politiky je však naštěstí již za námi a v roce 2017 tak lze očekávat spíše neutrálnější postoj. Zvýšení úrokových sazeb může být pomalejší, než trh očekává – vlády totiž budou vyvíjet tlak na „nezávislé“ centrální banky, aby jako cenu za oživení stagnující ekonomiky dočasně akceptovaly vyšší inflaci.

Britské referendum o setrvání v EU a Trumpovo vítězství poukázalo na značnou – a možná pochopitelnou – míru nespokojenosti „průměrného pracujícího“, jehož příjem se od roku 2008 téměř nezměnil, i frustraci z dogmatického dodržování úsporných opatření, opírajících se o uvolněnou měnovou a přísnou fiskální politiku. Úspěšné strategie bude v roce 2017 sjednocovat jediná mantra – nyní jsme všichni keynesiáni.

James Bateman, Fidelity International, Investiční ředitel pro oblast Multi Asset

Úrokové sazby mohou v nejbližší době pouze růst. Jejich rozsah a rychlost však budou záviset na nejnovějších ekonomických datech. Jistě nepřekvapí, že celá řada společností citlivých na úrokové sazby, což jsou zejména společnosti z finančního sektoru a banky, vypadá s ohledem na zhodnocení atraktivně. Pozitivní je rovněž to, že banky jsou z hlediska jejich ekonomického zdraví zřejmě v nejlepší kondici za několik posledních desetiletí. Na druhou stranu se nicméně snažím zastoupení tohoto sektoru nepřeceňovat, jelikož se zřejmě nacházíme v pokročilé fázi ekonomického cyklu a v tomto odvětví došlo ke zvýšení regulační kontroly. Kvalita úvěrů se navíc může ve srovnání se stávající skvělou úrovní potenciálně zhoršovat.

Angel Agudo, Fidelity International, portfolio manager US Equities

 

Zatímco Federální rezervní systém (Fed) bude sazby zvyšovat, jiné centrální banky to s jejich zvyšováním zřejmě přehánět nebudou. Očekáváme, že centrální banky v Evropě i v Japonsku se budou snažit využívat svoji monetární politiku na podporu růstu svých ekonomik.

Dominic Rossi, Fidelity International, investiční ředitel pro oblast akcií

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Hliník se stěhuje z Ruska, trh se obává krize
  Odběratelé hliníku jsou stále znepokojeni důsledky uložení amerických sankcí společnosti Rusal, největšímu světovému dodavateli po Číně. Jejich obavy nerozptýlil ani nedávný ústupek ze strany USA. Cena hliníku může znovu směřovat k vyšším hodnotám. V tříletém horizontu si kov udržuje více než 25% nárůst, i když momentálně vykazuje menší ztráty.
 • Hluboká recese světové ekonomiky je velmi málo pravděpodobná
  Pokud se podíváme na dynamiku světové ekonomiky střednědobým pohledem, zjistíme, že dynamika světového HDP dosáhla v rámci současného hospodářského cyklu vrcholu na přelomu let 2017 a 2018 a od té doby do dnešního dne kontinuálně mírným tempem zpomaluje. Toto zpomalení má několik fundamentálních příčin.
 • Hluboký pokles cen mléka a horší CPI poslaly NZD na nová šestiletá minima
  V první části dnešní obchodní seance ukázal novozélandský dolar na Forexu nejvyšší pohyby z hlavních světových měn. Zt...
 • Hmla beznádeje
  To čo sme včera niekoľkokrát naznačili sa potvrdilo, ratingová agentúra S&P včera pristúpila k ďalšiemu znižovaniu ratingov rizikových krajín eurozóny. Portugalsko (BBB-) stojí aktuálne nad neinvestičnou priepasťou a Grécko (BB-) sa úrovňou svojho ratingu stráca v rizikovej hmle beznádeje. Pri oboch krajinách S&P ponechala „creditwatch“, čo naznačuje možnosť ďalšieho znižovania ratingu a nárast beznádeje pri oboch ekonomikách. Rizikom ostáva i výhľad Írska (A-), ktoré ešte drží aktuálne najlepší rating spomedzi najrizikovejších krajín eurozóny, ale podľa komentárov od agentúry S&P rozhodne tento štvrtok o jeho prípadnom znížení. Od novembra je írsky rating na listine „creditwatch“, preto negatívne štvrtkové výsledky strestestovania írskeho bankového sektora by mohli tlačiť na zníženie investičného stupňa a navŕšenie rizika (podporujú to i komentáre o prípadnej zrážke na írskych bankových dlhopisoch).
 • Hmla beznádeje
  Európska mena (eur) však ani napriek negatívnym krokom ratingovej agentúry voči európskym ekonomikám nezaznamenala výraznejšie turbulencie. Pár EURUSD tak udržal nami preferovanú suportnú bariéru na úrovni 1,4040/20. Dôvodom je viackrát naznačovaná finančná pomoc Portugalsku z eurovalu (predpoklad jún/júl), čím sa krajina prestane financovať cez finančné trhy prostredníctvom súkromného kapitálu. Podobne sú na tom Gréci, Íri, v takomto prípade výška rizikovej prirážky (stupeň ratingu) nezohráva kľúčovú úlohu pokiaľ sú ekonomiky mimo kolobehu toku súkromného kapitálu a sú financované zo zdrojov ostatných členských krajín eurozóny cez finančný mechanizmus eurovalu.
 • Hnojiva v zemědělství černým koněm dlouhodobých investic
  V analýze brokera Tradecentrum jsme se nejprve podívali na globální vývoj populace a zemědělské půdy z ekonomického pohledu. Následně se věnujeme investičním příležitostem.
 • HN: Podílníci CS Fondů musí zaplatit stamilionové úroky
  Společnost Akro neuspěla se žalobou na zrušení povinnosti zaplatit stamilionové úroky z přechodně získaného odškodnění pro klienty vytunelovaných CS Fondů, které zastupuje. O rozsudku pražského městského soudu informují dnešní Hospodářské noviny (HN), podle kterých tak podílníci zřejmě definitivně přijdou i o zbytek peněz z fondů. Akro v roce 2012 získalo 2,1 miliardy korun jako náhradu za to, že stát nedokázal vytunelování CS Fondů zabránit. Justice ale později dospěla k závěru, že nárok byl promlčený a společnost musela peníze vrátit. Stát po Akru požaduje zaplacení 717 milionů korun - 8,05 procenta ročně - jako úroku za dobu, kdy firma měla peníze na účtech.
 • HN Televízia: Lacnejšiemu benzínu na našich pumpách by najviac mohol pomôcť Trump
  Bol som v pondelok v HN Televízii k vývoju na ropnom trhu. Najskôr som dal výborný rozhovor. Potom mi volajú, že sa im zaplnil server a že ho teda nemajú uložený a musím prísť ešte raz. A keďže som mal medzitým plnú hlavu iných vecí, tak mi na druhý pokus nejako nešla karta a ten rozhovor bol tak o polovicu horší. To isté sa stalo aj moderátorovi. Aj takéto veci sa stávajú:
 • HN Televízia: O rizikách novej talianskej vlády
  Bol som v utorok v HN televízii k Taliansku. Je to dlhšia, obsiahlejšia debata, tak na 20 min (video X-Trade Brokers - XTB).
 • HN: USA hrozí Česku odvetou za zavedení digitální daně
  Spojené státy varují, že kvůli takzvané digitální dani zavedou vůči Česku odvetná opatření. Hospodářským novinám (HN) to sdělil americký vládní zdroj. Neuvedl ale, kterých výrobků by se případná cla týkala a jak velká by byla. Česká vláda sedmiprocentní digitální daň pro velké internetové firmy schválila loni, v lednu ji má začít projednávat Sněmovna. Washington daň považuje za diskriminaci vůči firmám se sídlem ve Spojených státech. Podobný spor vedou USA i s Francií, která má tříprocentní digitální daň.
 • Hodnota bitcoinu stoupla nad 10 000 dolarů
  Po oznámení Facebooku, že v rámci vlastního projektu chystá spuštění nové vlastní kryptoměny s názvem libra posílilo zájem investorů o bitcoin. Ten nyní prolomil hranici 10 000 dolarů.
 • Hodnota černého zlata atakuje osmnáctiletá minima
  Ceny ropy nadále klesají kvůli nízké poptávce vyvolené epidemií koronaviru, která v posledních dnech přerostla až do pandemie.
 • Hodnota dluhopisů s negativním úrokem je nejvyšší od roku 2017
  Přestože se poslední dobou stále více mluví o narovnávání výnosové křivky a riziku recese, skutečností zůstává, že celková úroveň úrokových sazeb zůstává v historickém měřítku i nadále extrémně nízká a měnová politika velmi uvolněná.
 • Hodnota drahých kovů za poslední rok výrazně rostla
  V minulé krizi roku 2008 se opět ukázalo, že investoři sahají po zlatě jako uchovateli hodnoty, aby překlenuli turbulentní období. Zatím se zdá, že i v době koronavirové zlato pokračuje v růstu, který za poslední rok činil více než třetinu! TopForex se však podíval i na další cenné kovy, aby si potvrdil, že i ty slouží jako bezpečný přístav v době, kdy se kvůli ekonomické krizi pumpují obrovské prostředky do ekonomiky a hrozí tak národním měnám v budoucnu znehodnocení.
 • Hodnota Microsoftu se po 17 letech dostala nad 500 miliard USD
  Tržní hodnota americké softwarové společnosti Microsoft se dnes poprvé od roku 2000 přehoupla přes hranici 500 miliard dolarů (12,6 bilionu Kč). Akcie firmy reagovaly růstem na čtvrtletní výsledky, které překonaly odhady analytiků, uvedla agentura Reuters.
 • Hodnota společnosti Tesla klesá
  Hodnota společnosti se propadá, akcie klesly o více než 6 % a hlavní účetní Tesly dokonce rezignoval.
 • Hodnota Tesly klesla o 50 miliard dolarů
  „Investorům se nelíbí, že Elon Musk představil pouze vize, které zatím nemají hmatatelnou podobu. Předpokládali, že Tesla přijde s přelomovou baterií o vysoké životnosti, která by mohla snížit náklady na provoz elektromobilů. Nic takového se však nestalo,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Hodnotové investování v LYNX Idea Center
  Funkční investiční strategie je základním pilířem pro efektivní a úspěšně obchodování na burze. Každý investor by si měl postupně vybudovat svoji strategii, která odpovídá jeho povaze, možnostem, přijatelnému riziku a v neposlední řadě očekávanému zhodnocení.
 • Hoďte u hypotéky registr za hlavu
  Pod názvem hypotéka bez registru najdete podnikatelský úvěr. Ten si mohou sjednávat podnikatelé, firmy a OSVČ. Peníze vám vyplatíme ihned po podpisu smlouvy.
 • Hoenig (FED)
  " FED je na smrť vystrašený z deflácie, ale podľa mňa opakovaná recesia a deflácia sú nepravd...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Ceska mincovna