Pondělí 17. květen 2021 14:33
reklama
Dukascopy
reklama
XTB forum 2021
reklama
Capital.com

Týden na akciových trzích: Pozitivní nálada a bezbřehý optimismus, kam se podíváš

16.04.2021 17:22  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Za mořem začala výsledková sezóna za první čtvrtletní tohoto roku. Tradičně jako jedny z prvních oznámily svá kvartální čísla velké banky. A nutno dodat, že dodané výsledky jsou opravdu dobré. Meziroční zisky rostly násobně (např. 5x). Důvodem je pravděpodobně rozpouštění rezerv ke špatným úvěrům a zisky z obchodování.  

Náladu dále podpořila makrodata. Za mořem je prakticky všechno lepší, než se čekalo. Např. data z trhu práce, motor tamní ekonomiky maloobchodní tržby, nebo nálada/výhled byznysmenů.

Maloobchodní tržby byly lepší také v Eurozóně, stejně jako průmyslová produkce.

Raketový růst předvedlo také HDP Číny (+18,3 % y/y), důvodem je nízká srovnávací základna (loni lockdown kvůli covidu již během Q1).    

Americký trh

Dnes (pátek 16. 4.) otevřel hlavní index S&P500 obchodování lehce v plusu. A neomrzí se opakovat, že opět přepisoval historická maxima a aktuálně je opět posouvá výše.

Za celý týden tak posílí o zhruba +2 % (4 180 b.). Jedná se o čtvrtý růstový týden v řadě.

Evropské akciové trhy

Evropa (index Stoxx Europe 600)posilovala, kromě pondělka, každý obchodní den. Dnes(krátce před koncem obchodování) se obchoduje silnější o +0,8% (442 b.), a dostala se na svá historická maxima.

Za celý týden to pak vypadá na zhodnocení o +1,1%. Jen ještě připomenu, že to je již sedmý růstový týden v řadě.

Pražská burza je na dvouletých maximech

Tento týden naše burza rostla a smazala ztráty z předcházejících dvou týdnů.

V pátek se neslo obchodování v Praze v podobně pozitivním duchu jako na ostatních evropských parketech. V pátekhlavní index pražské burzy PX posílil o +0,88 % (1 103,78 b.). Prakticky celý den index rostl, mírnou korekci jsem viděli až samotném závěru seance.

V čele dnešního pelotonu byly banky. Moneta dnes realizovala nejvyšší zisk a vyskočila o +2,76 % na 80,15 CZK, ale zahanbit se nenechala ani Erste Group (+1,71 %, 760,4 CZK). Slušný výkon předvedl ČEZ (+1,36 %, 596 CZK) a po výsledcích a následném dnešním konferenčním hovoru Kofola (+1,08 %, 281 CZK). Dnes oslabily jen Philip Morris ČR (-0,82 %, 14 460 CZK) a mírně  také Avast (-0,39 %, 141,55 CZK) a Stock (-0,12 %, 84,1 CZK)..

Za celý týden pražská burza po dvou záporných týdnech konečně rostla a přidala +1,09 % t/t.

Pátý! Pátý týden po sobě posiluje ČEZ. Tento týden je to nejlepší titul s velmi slušným ziskem +4,29 % (596 CZK). Za těch zmírněných 5 týdnů potěšil investory růstem o +14,6% a dosáhl 6ti letých maxim. Důvody jsou z mého pohledu tři; i) vysoké ceny elektřiny, ii) výhled na vysokou dividendu, která by měla být oznámena v nejbližších dnech a iii) další odložení jaderného tenderu, kdy snad zahraniční investoři konečně také pochopili, že ČEZ nikdy žádné nové jaderné bloky stavět nebude. Toto zejména dusilo cenu akcií ČEZu v posledním období. Moneta přidala +3,22 % (80,15 CZK) a je nad cenou dobrovolné nabídky od PPF (80 CZK). Kofola rostla o +2,93 % (281 CZK) a podobný výkon ukázalo i O2 (+2,31 %, 266 CZK). Na opačném konci skončila Česká zbrojovka (-1,07 %, 369 CZK) a oslabil také Philip Morris ČR (-0,96 %, 14 460 CZK), VIG (-1,26 %, 587,5 CZK) a Stock (-1,06 %, 84,1 CZK).

Kurzotvorné zprávy

Výsledky za 4Q20 / 2020 reportovala Kofola. Ale vybrané ukazatele zveřejnila již v únoru. Takže se žádné překvapení nekonalo. Samozřejmě je patrný dopad pandemie, respektive restrikcí, což negativně ovlivnilo zejména na sektor HoReCa (restaurace). Velmi slabý bude i první kvartál tohoto roku, který jsme strávili opět v lockdownu. O dividendě se rozhodne až po zrušení restrikcí. 

Skupina PPF dostala od regulátora zelenou k navýšení podílu v Monetě až do 30 %. Tzn., že po výkupu akcií Monety v dobrovolné nabídce ovládne 28,36 % všech akcií Monety. Ani toho ale nebylo překvapení, naopak se to dalo čekat.

Co se dá čekat příští týden?

Ve úterý 20. 4. zveřejní výsledky Avast. Ale jedná se o lichý kvartál, kdy společnost zveřejnuje jen tržby a zisk EBITDA.

Pokračuje výsledková sezóna. Výsledky by měly zveřejnit např. Coca-cola, Johnson&johnson, Lockheed Martin, Philip Morris International, Procter & Gamble, AT&T, Honeywell, Heineken nebo firmy ze sektoru oil&gas. 

Nadále budou trhy ovlivňovat informace o progresi ve vakcinaci a já očekávám z tohoto pohledu pozitivní zprávy (tak jako v např. USA) a následné rozvolňování restrikcí.

Týden 12. 4. 2021 – 16. 4. 2021 

 

Po

Út

St

Čt


t / t

PX Index (ČR)

0,42%

0,46%

-0,57%

-0,11%

1,09%


1,09%

S&P 500 (USA)

-0,02%

0,33%

-0,41%

1,11%

0,20%**


2,04%

Stoxx Europe 600

-0,46%

0,12%

0,19%

0,45%

0,78%*


1,06%

Zdroj dat: Boloomberg; * krátce před koncem pátečního obchodování; ** krátce po začátku páteční seance


Zdroj: Komerční banka
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Twitter stále profituje i přes pokles počtu uživatelů
  Ve čtvrtém čtvrtletí za sebou Twitter potvrzuje svou schopnost vytvářet zisk. Stránka mikroblogingu zaznamenala v tomto období čistý zisk ve výši 789 milionů USD díky zvýšení prodeje reklamy. Naproti tomu sociální síť v USA čelí poklesu počtu uživatelů už druhý po sobě jdoucí kvartál.
 • Twitter vtrhl na NYSE: Až +92 % k 50 USD
  Americké mikroblogovací síti Twitter odzvonilo na americké burze NYSE. Ve středu stanovila emisní cenu svých akcií na ...
 • TWITTER 2Q
  TWITTER před kvartálními výsledky   Twitter Inc. (TWTR), někdy označován jako „King of Social Media“ má oznámit t...
 • Týden bohatý na makrodata
  Přelom roku nebyl pro trhy nijak zásadní a investoři spíše vyčkávají na nové zprávy, data a fundamenty, které budou pr...
 • Týden, kdy Fed překvapil trhy: Kovy rostly, naopak ropa zlevnila
  Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank Klíčovou událostí uplynulého týdne bylo bezpochyby dlouho očekávané set...
 • Týden končí akciové trhy převážně v plusu
  Evropské akciové trhy v průběhu pátečního odpoledne mírně rostou. Index Stoxx 600 si připisuje 0,2 %, když se nejvíce daří těžařům a zpracovatelům komodit, jejichž akcie přidávají jako jediné více jak jedno procento. Druhým nejúspěšnějším odvětvím jsou prodejci spotřebního zboží (+0,8 %). To však neplatí pro automobilku Daimler, která ztrácí na své hodnotě zhruba 1,3 % poté, co management vydal varování ohledně výsledků hospodaření za druhý kvartál kvůli problémům s naftovými motory a airbagy. Futures na americký index S&P 500 naznačují ziskový začátek páteční seance.
 • Týden na akciových trzích: Amerika opět na rekordech, Evropa také, Praha na nule
  Makrodata byla tento týden smíšená. Ekonomický kalendář přinesl lepší index důvěry v eurozóně či předstihová PMI data, smíšený obrázek z německého průmyslu, a naopak slabší domácí průmyslovou výrobu či horší data z amerického trhu práce.
 • Týden na akciových trzích: indexy opět na rekordech
  Pokračuje výsledková sezóna. A stejně jako v předchozím týdnu i v tomto platilo, že reportovaná čísla byla proti odhadům trhu lepší, pozitivně pak vyznívají zejména v meziročním srovnání - hospodaření firem je proti loňskému prvnímu čtvrtletí lepší.
 • Týden na akciových trzích: Optimismus minulého týdne se vytratil, akciové indexy ztrácely na západě i východě
  Výsledková sezóna pokračuje. A nutno dodat, že velmi úspěšně. Většina firem, co za mořem reportovala, oznámila nejen lepší výsledky ve srovnáním s odhady trhu, ale hlavně předvedly meziroční růst čísel.
 • Týden na akciových trzích potěšil, všechny a všude
  Po dlouhé době byly informace týkající se nárůstu nakažených na druhé koleji. Zveřejněná makrodata byla spíše lepší než se čekalo. Fed sice, podle očekávání, sazby nezvýšil, ale dál bude podporovat trh a dodávat na něj likviditu. Prim tento týden hrály jednoznačně americké prezidentské volby. Sice stále nevíme výsledek, když sčítání nadále probíhá, nicméně výsledek bude velmi těsný. Zatím to vypadá tak, že mírně navrch má vyzyvatel Biden. Ale Kongres s největší pravděpodobností zůstane rozdělený, protože republikáni ovládnou Senát. Sice se tak snižuje šance na brzké schválení stimulačního balíčku, ale ono to stejně jednou přijde. Trh si celé dění zatím vykládá pozitivně.
 • Týden na akciových trzích: Praha je tomto týdnu vítězem
  Výsledková sezóna pokračuje. A je to docela pěkný pohled, a to ze dvou důvodů. Za prvé společnosti reportují lepší výsledky ve srovnání s odhady trhu, ale hlavně jsou čísla lepší v meziročním srovnání. Tzn. že se hospodaření obchodovaných společností zlepšilo.
 • Týden na akciových trzích: Pražská burza vzrostla, ostatní naopak ztratily
  Žádné další maxima, nových rekordů se v tomto týdnu nikdo nedočkal, když trhy prošly drobnou korekcí. S výjimkou Prahy, která naopak procento a půl přidala. Ta rovnice je jednoduchá, na jedné straně je vyšší inflace v USA a na druhé růst sazeb, nebo aspoň obavy investorů, že by to tak mohlo dopadnout. A vidina rychlého ekonomického růstu naráz dostává trhliny.
 • Týden nabitý událostmi začíná opatrně. Eurodolar stagnuje, akcie lehce klesají
  Nový týden začíná na hlavních trzích poměrně klidně. Financování americké vlády bylo na čas obnoveno, na čemž ovšem trhy stihly už vyrůst s předstihem v pátek. Dnes sledujeme lehký pokles evropských akcií i mírné ztráty na cenách dluhopisů. Eurodolar zůstává v klidu u 1,1400 a libra s jenem vůči dolaru lehce ztrácejí.
 • Týden na finančních trzích: Pozitivní nálada pokračovala
  V uplynulém týdne dominovaly titulky v médiích opět zprávy o epidemii koronaviru, jejím očekáváném dopadu na světovou ekonomiku a v neposlední řadě jsme byli svědky poměrně slabých makroekonomických dat z eurozóny a především Německa, jehož ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí stagnovala a jenom o chlup se vyhnula recesi. Přesto trhy rizikových aktiv prokázaly velkou odolnost. Globální akciové trhy posílily o 1,1 %, komoditní index posílil o 2,0 %. Naproti tomu dluhopisy mírně ztrácely, když jejich globální index odepsal 0,1 %. Po překvapivém zvýšení úrokových sazeb Českou národní banku v předchozím týdnu pokračovala koruna vůči euru v posilování. Za týden byla silnější o 0,8 % a týden zakončila na úrovni 24,83 CZK/EUR.
 • Týden na měnách - Bezpečnostní rizika zpět na scéně
  S korunou ani tento týden nehýbala domácí data, vývoj světových trhů ani nové zprávy. Eurodolar klesl především díky makroekonomickým číslům...
 • Týden na měnách: Dolar bude po zklamání doufat v lepší data
  Koruna během končícího týdne svou pozici opět nemění při nevýrazných intradenních výkyvech. Mírné zisky si připisuje zlotý při zmírnění...
 • Týden na měnách: ECB zasahuje na více frontách
  S eurodolarem hýbaly hlavní události, ale k velké změně kurzu nakonec nevedly. Ztráty po ECB kurz dokázal nahradit a a...
 • Týden na měnách: Euro obral o zisky strach z bank
  Na koruně proti euru stále nic podstatného. Kurz zůstává prakticky bez pohybu a za tento týden registruje nepodstatnou...
 • Týden na měnách: Silný trh práce - silný dolar
  Koruna zůstala u žádných či minimálních reakcí na nové zprávy a týden končí opět beze změny. Dolar podpořila čísla z trhu práce, která zároveň pomohla forintu a zlotému vůči euru. Na rozdíl od zlotého ale forint končí lehce slabší. Libru podporují vyhlídky růstu sazeb a tento týden jí pomohl PMI. Podařilo se jí posílit proti euru i dolaru.
 • Týden na pražské burze: Na horské dráze nejvýš NWR, ztráty na ředíce-oddlužujícím Orcu a CETV s nedůvěrou GS
  Domácí burza se v tomto týdnu pod střídajícím se optimismem a obavami vzorově zavlnila, aby jen přerozdala procenta mezi tituly a indexu PX ponechal to, s čím do týdne vkročil. Dobré zprávy střídaly ty slabé a nakonec velmi nadějný páteční růst, který mohl přinést zisky v řádu procent, zhatily postupně sáknoucí spekulace, že ještě dnes dojde na naplnění hrozby ratingové agentury Standard & Poor?s a řadě zemí eurozóny bude sražen jejich rating. Podle posledních zpráv má na zveřejnění dojít po závěru trhů v USA. Červeň tak zasáhla Prahu, Evropu i Wall Street.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple Trading VIP zona