Sobota 15. květen 2021 13:50
reklama
Capital.com
reklama
XTB forum 2021
reklama
Capital.com

Rostoucí vstupní náklady komplikují situaci na akciovém trhu

16.04.2021 09:11  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Náš výhled na 1. čtvrtletí tvrdil, že bude komoditní sektor vzhledem k očekávané rostoucí inflaci dál stoupat, že se zvýšila citlivost na úrokovou sazbu a že může vzestup úrokové míry ublížit růstovým akciím. Také pochyboval o tom, zda vydrží býčí trh s akciemi souvisejícími se zelenou transformací. V tomto čtvrtletním výhledu se soustředíme na to, čeho se ve světě a na finančních trzích nedostává a jak se to projeví ve světě akcií.

Svět nemá dostatek fyzické kapacity

Nejvýznamnějším trendem od velké finanční krize je divergence růstu výnosů indexu Nasdaq 100 a světového akciového trhu, která ještě zvýrazňuje, jak groteskní je relativní úspěch online ekonomiky ve srovnání s ekonomikou fyzickou. Výnosy firem z indexu Nasdaq 100 se od 4. čtvrtletí roku 2003 zvýšily o 828 % na akcii, zatímco výnosy indexu MSCI World jen o 114 %. Tento trend vysílá investorům výrazný signál, že budoucnost patří digitalizaci ve všech jejích formách, a v důsledku toho plyne kapitál primárně do internetového obchodování, softwaru, plateb, herního průmyslu apod.

Tento trend byl ještě posílen rychlým propadem úrokových sazeb, který snížil cenu kapitálu pro rychle expandující technologické firmy, jež získávaly finance upisováním akcií. Regulace za digitální revolucí beznadějně zaostává, takže celý sektor fungoval z hlediska zákonné úpravy v bezprecedentně benevolentním režimu. Ceny energií trvale klesaly, čímž se snižovaly marginální náklady na další uživatele, na rozvoj neuronových sítí i zpracování informací. Online svět se tak rozrůstal na základech fyzického světa, který mu hrál do karet. Teď se však zdá, že se vítr obrací.


Úspěšnost digitálních firem a vyšší návratnost do nich investovaného kapitálu způsobily odliv investic z fyzického světa. A to do té míry, že Světové ekonomické fórum odhaduje, že v roce 2040 už bude světu chybět infrastruktura v hodnotě 15 bilionů amerických dolarů. Zejména v rozvojových ekonomikách, ale také v USA. Tuto „podinvestovanost“ vidíme v celé její kráse v posledních devíti měsících, kdy rychle rostou ceny komodit, raketově vystřelily ceny kontejnerové dopravy, zahlcují se přístavy a výrobu automobilů brzdí nedostatek polovodičů. To vše přináší cenové tlaky na straně nabídky. Ty budou po opětovném oživení společnosti s největší pravděpodobností nahrazeny poptávkovými tlaky, jež dál prohloubí tlaky inflační.

A tak se dál domníváme, že v rámci nadcházejícího reflačního prostředí by měli investoři zvýšit svou angažovanost v sektoru komodit a v kvalitních firmách s nízkým zadlužením. A co akcie volnočasových služeb, až se znovu rozproudí ekonomika? Ceny v tomto segmentu vystoupaly do rekordních výšin, protože vycházejí z přehnaně optimistického scénáře zotavení. A tak dnes nabízejí špatný poměr rizika a potenciálních výnosů.

V nejspekulativnějších růstových segmentech, ať už jde o „bublinové“ akcie (akcie s vysokým poměrem EV a tržeb a se zápornými očekávanými výnosy), internetové obchodování, herní průmysl, zelenou transformaci či zdravotnické firmy nové generace, vyvolají rostoucí úrokové sazby pravděpodobně pokles hodnoty akcií, tak jako koncem února a začátkem března. A pokud úrokové sazby dál porostou, mohou přetrvat i tyto tlaky.


Celkově se o akcie příliš nebojíme, index MSCI World je v současnosti oceněný na cca 5,8% budoucí FCF výnos, takže pořád nabízí atraktivní rizikovou prémii.

Přichází inflace a akcie budou mít problém

Všichni se shodují na tom, že nás čeká inflační šok způsobený fiskálními stimuly, vlivem fundamentálních faktorů a rostoucími cenami energií, které tlačí nahoru cenu čínské produkce. Panují ale neshody ohledně toho, zda půjde o inflaci trvalou. To bude v nadcházejících letech pro finanční trhy patrně ta nejdůležitější otázka, která bude mít značné dopady na návratnost investic.

Deficit americké ekonomiky činí v současnosti 16,2 % HDP. V tom ovšem ještě nejsou zohledněny nové stimuly ve výši 1,9 bilionu dolarů. S rostoucí proočkovaností populace se znovu roztočí kola ekonomiky a skutečný produkt rychle dožene ten potenciální. Až k tomu dojde, bude americká ekonomika v situaci s extrémně vysokými stimuly a nulovou produkční mezerou. To může vyvolat dlouhodobější reálnou inflaci a ukotvit inflační očekávání na vyšší úrovni.


Pro Fed i americkou vládu to bude politicky přijatelné, protože vyšší inflace představuje nenápadný způsob transferu bohatství a snižování majetkové nerovnosti, který zároveň pomáhá řešit vysoké zadlužení. V podstatě vznikne prostředí, kde bude práce preferována před kapitálem a které bude dál podporovat inflaci.

V nedávné studii jsme se zabývali výnosy amerických akcií od roku 1969 v různých inflačních režimech a zjistili, že inflace přesahující 3,1 % neprospívá reálným akciovým výnosům (i když nominálně dál vypadají dobře) a že měsíce, kdy inflace roste, s sebou nesou nižší relativní reálné akciové výnosy ve srovnání s měsíci, kdy inflace klesá. Je třeba si uvědomit, že inflace zvyšuje cenu kapitálu a vytváří volatilitu, která firmám komplikuje rozhodování.


A konečně inflační tlaky dál zvyšuje zelená transformace a trend ESG. Kvůli nim je totiž nákladnější rozšiřovat neobnovitelné zdroje energie a kapacitu těžby kovů tolik potřebných pro elektrifikaci společnosti. Tyto vyšší náklady na uhlíkové emise spojené s výrobou jsou nejlépe patrné z ceny emisních povolenek EU, která dosáhla zatím nejvyšší zaznamenané úrovně.

EU bojuje s americkými technologickými obry už dlouho a také Čína přitvrdila své snahy o zlepšení konkurenčního prostředí a omezení monopolistického chování. Pod Bidenovým vedením dosazuje americká vláda do Federální obchodní komise hlasité kritiky technologických gigantů, což znamená, že bude velké korporace čím dál víc regulovat i Washington, zvlášť ty technologické. Navíc lze v USA očekávat více novinových článků o antimonopolních opatřeních a regulaci, které přinesou velkým technologickým firmám negativní publicitu. Světu prostě chybí konkurence.

Kamkoli se podíváme, vidíme zvýšené vstupní náklady, a tak možná brzy dosáhneme bodu obratu. Inflace se vrátí s plnou parádou a nebude to nic pěkného. Vyšší inflace, rostoucí cena kapitálu, větší regulace a zvýšený počet antimonopolních žalob se nejspíš negativně podepíší na ziskových maržích. Po desítkách let, kdy hrála ekonomika firmám do karet, se vítr obrací.

Zdroj: Saxo Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Rostoucí americké výnosy podpořily finanční tituly
  Americký akciový trh během včerejška mírně vzrostl, když index S&P 500 přidal 0,1 %. Dařilo se především finančním titulům, jejichž akcie vylétly o 1,8 %. Přes jedno procento si připsali ještě těžaři a zpracovatelé komodit. Opačná strana pelotonu patřila utilitám s hlubokou ztrátou 2,1 % a telekomunikacím (-1,4 %). Důvodem tohoto vývoje byly především rostoucí dluhopisové výnosy, když 10letý výnos se dostal na letošní maximum. To podpořilo právě finanční instituce a naopak potopilo na sazby citlivé utility.
 • Rostoucí české výnosy pomáhají koruně držet silné pozice
  Česká měna se včera usadila pod 26,00 za euro. Sice se nachází pouze mírně pod danou hranicí, ale zato své pozice drží. Pomáhá jí další nárůst výnosů českých dluhopisů. Ten se týká celé křivky, ale hodně výrazný je zvláště na jejím krátkém konci. Například dvouletá splatnost se vrací po delší době ze záporu těsně nad nulu po vytrvalém růstu v posledních dnech.
 • Rostoucí čínská rizika doléhají na páteční obchodování
  Odvolávání výhledů sledujeme napříč firemním sektorem a nejen to, připojila se také čínská vláda. Řadu let si vždy stanovila cíl pro růst HDP, který pak data potvrdila s obdivuhodnou přesností. A třebaže čínským statistikám nemusíme věřit a míra nejistoty je nyní opravdu vysoká, odvolání cíle pro letošek trhům radost neudělalo. Asi ještě větší problém s Čínou však je další ohnisko sporu s USA, kdy se na scénu vrátil Hongkong. Čína chce schválit novou "bezpečnostní" legislativu pro toto území a USA ústy prezidenta Trumpa už varovaly, že na takovou akci tvrdě zareagují.
 • Rostoucí dodávky a pomalý ekonomický růst oslabují podporu u komodit
  Ceny komodit klesají v souvislosti s pokračujícím navyšováním dodávek. Zinek zažil největší týdenní propad za poslední dva roky, poptávka po energetických komoditách rovněž polevuje.
 • Rostoucí dolar prozatím zpomalil ropný večírek
  Od okamžiku, kdy se OPEC dohodl na snížení produkce, oživila ropa o více než 15 %. Nejnovější oživení – díky ruskému prezidentu Putinovi, který souhlasil, že se Rusko ke zmrazení produkce přidá – dostalo ropu Brent na roční maximum. Ačkoli dohoda není ani zdaleka finální, trh posiluje na vlně pozitivního vnímání a technických signálů k nákupu.
 • Rostoucí důvěra německých spotřebitelů euru pomohla
  Společné evropské měně se v průběhu včerejšího dne dařilo. Během evropské seance si euro vůči dolaru polepšilo...
 • Rostoucí inflační očekávání doléhají na technologie
  Klíčové téma poslední doby - inflace - se na trhy opakovaně vrací. Nadšení z velmi slabých čísel z trhu práce tak netrvalo dlouho. Investoři jsou evidentně nervózní zveřejněním amerických spotřebitelských i výrobních cen dál během týdne. Inflační očekávání stoupají a roste zájem o inflačně zajištěné dluhopisy.
 • Rostoucí počet aktivních vrtů v USA tlačí na cenu ropy
  Počet aktivních vrtů ve Spojených státech zaznamenal dle Baker Hughes Inc. k 14.říjnu růst o 15, a to již sedmým týdnem v řadě na celkových 539, nejvyšší počet od února letošního roku. To mimo jiné tlačí cenu ropy druhým dnem níže. Zásoby ropy v USA dosahují v současnosti nejvyšší sezónní úrovně za posledních 30 let. Po pátečním oslabení o 11 centů černé zlato v průběhu dneška ztrácí dalších 18 centů na 50,17 dolarů za barel. Produkce ropy v Libyi, členském státu kartelu OPEC, vzrostla o 20 tisíc barelů na 560 tisíc barelů denně.
 • Rostoucí úrokové sazby s sebou přinášejí i příležitosti
  První polovina roku byla ve znamení zvyšování úrokových sazeb a hrozící obchodní války: Zdrojem zvýšené volatility na světových trzích byly Spojené státy. Počínaje obavami z rostoucích sazeb a konče vleklými spory v oblasti obchodní politiky mezi USA a zbytkem světa.
 • Rostoucí volatilita může podpořit USD a oslabit měny rozvíjejících se trhů
  Dominantním rizikem ve třetím čtvrtletí bude pro měnové trhy rostoucí volatilita. V tuto chvíli převládá kombinace oslabující inflace a měkčího dolaru – tzv. „Goldilocks economy“. Ta ale bude dále oslabovat s tím, jak centrální banky upouštějí od své hyper-akomodační politiky. Nejvýznamnějším rizikem pro globální růst a celosvětovou spokojenost ve třetím čtvrtletí bude utužování postojů Číny. Měny rozvíjejících se trhů budou čelit největšímu riziku poklesu.
 • Rostoucí výnosy a Apple kazí závěr týdne. Dolar zpět v sedle
  Zatímco v Asii i Evropě během dneška panoval ještě velmi pozitivní sentiment a investoři se dál vraceli do rizika, Amerika už na tom tak dobře není. Po jejím otevření akcie začaly padat. Přímo na Wall Street se nejvíce do indexů promítá povýsledkový pokles Applu, ale vedle toho i evropské indexy ubírají ze svých intradenních zisků.
 • Rostoucí výnosy amerických dluhopisů a dobrá data o nezaměstnanosti podporují americký dolar
  V únoru jsme si všimli, že dolarový index ztratil půdu pod nohama vůči hlavním měnám poté, co si v lednu užíval pozitivního měsíce, kterému předcházel rok slabosti amerického dolaru v roce 2020. Během několika posledních zasedání dolarový index prokázal sílu na své důležité úrovni podpory 90,00 USD a zažil silnou rally.
 • Rostou pochybnosti o síle německé ekonomiky
  Německá průmyslová produkce propadla v prosinci nejrychleji za 16 měsíců, když meziměsíčně klesla o 1,2 procenta, nejvyšším tempem od srpna...
 • Roubiniho osmero k odvrácení Deprese II
  Balancování na hraně současné krize je proti roku 2008 horší v tom, že nezasahuj...
 • Roubini: Klesá pravděpodobnost recese v USA, Čína se snaží o 8 % růst, řecká nákaza otevřena
  Nouriel Roubini čeká, že růst čínské ekonomiky letos výrazně zpomalí, patrné to ...
 • Roubini o příštím roce: Může přijít chaotická restrukturalizace a odchody z eurozóny
  Výhled pro globální ekonomiku pro rok 2012 je jasný, ale nehezký: Recese v Evropě, nanejvýš anemický růst v USA, prudké zpomalení v Číně a většině dalších rozvíjejících se ekonomik. Asijské ekonomiky závisejí na Číně, Latinská Amerika na cenách komodit, střední a východní Evropa na eurozóně. Nestabilita na Blízkém východě pak zvyšuje geopolitické riziko a následně i cenu ropy, což omezuje globální růst.
 • Roubini (profesor NY univerzity, ktorý predikoval súčasnú finančnú krízu))
  "FED môže obnoviť program kvantitatívneho uvoľňovania menovej politiky"......
 • Roubini: Snahy o záchranu Itálie jsou plýtváním. Restrukturalizace a možná odchod z unie.
  Je stále jasnější, že italský veřejný dluh není udržitelný. Je nutná jeho řízená...
 • Roubini soukromým věřitelům Řecka: Nemáte si na co stěžovat, dostali jste „sladší“ nabídku než ostatní
  Znehodnocení až 74 % hodnoty řeckých dluhopisů držených soukromými věřiteli není až tak hrozné v porovnání s náklady, které ponesou veřejní věřitelé jako je eurozóna a MMF kvůli nevyhnutelné další restrukturalizaci dluhu Řecka. Takto okomentoval Nouriel Roubini výměnu řeckých dluhopisů ve sloupku pro deník Financial Times. „Měli by si uvědomit, že to oni jsou „těmi šťastlivci“ v této ekonomické tragédii,“ apeloval na soukromé věřitele tento ekonom známý svými pesimistickými předpověďmi. Domnívá se totiž, že Řecká zadluženost bude neudržitelná i po úspěšné směně řeckých dluhopisů, která má dluh země snížit o více než 100 miliard eur.
 • Rozbor amerického HDP: Firmy hlásia pokles investícií
  Dnes popoludní dorazil z USA HDP za prvý kvartál. V anualizovanom vyjadrení rástla ekonomika oproti posledným trom mes...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
BOSSA ebook analyza