Pátek 29. březen 2024 10:56
reklama
CapXmaster
reklama
Purple trading AI
reklama
InstaForex Autochartist
reklama
Fintokei ProTrader

Roubiniho osmero k odvrácení Deprese II

20.09.2011 07:57  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Balancování na hraně současné krize je proti roku 2008 horší v tom, že nezasahuje pouze soukromý sektor, ale její epicentrum se nachází u nesolventních vlád. Co lze udělat proto, abychom se dokázali vyhnout dalšímu ekonomickému poklesu, ponoření do dalšího chaosu finančních trhů a hlubší ekonomické depresi? Své osmero nabízí, obvykle spíše jako věčný skeptik citovaný, ekonom Nouriel Roubini.

Za prvé: Musíme přijmout, že úsporná opatření, nezbytná k odvrácení rozpadu rozpočtové a dluhové pozice vlád, mají recesní dopady na výstup ekonomiky. To znamená, že pokud po zemích periferie eurozóny chceme nápravu veřejných financí, jiné země (nejen eurozóny, neboť řešíme globální problém) schopné poskytovat krátkodobou likviditu tak z podstaty věci musejí činit za cenu odkladu vlastních fiskálních úspor. V globálním měřítku mezi takové země patří Spojené státy, Německo a jádro eurozóny celkově a Japonsko. K tomu by měla být vytvořena i potřebná finanční infrastruktura (financující banky či jiné institucionální nástroje).

Za druhé: S rostoucím dluhem a insolvencí spíše než nelikviditou má měnová politika omezenou schopnost svého působení. Spíše než kvantitativní uvolňování je prospěšná úvěrová expanze. V tomto směru by měl přepnout své mechanismy nejen Fed a Evropská centrální banka, ale také Bank of Japan, Bank of England a švýcarská SNB. S pokračujícím propadem trhu práce, trhu nemovitostí, komoditních trhů a statků dlouhodobé spotřeby bude inflace zřejmě tím posledním problémem, který budou centrální banky řešit. Budou jím naopak tlaky deflační.

Za třetí: reálnému růstu úvěrů brání podkapitalizované banky v eurozóně, které by měly být podpořeny programem pomoci na úrovni celého bloku. Abychom předešli eventuálnímu credit crunchi v procesu oddlužování bank, měli bychom přistoupit ke krátkodobé toleranci, pokud jde o úrovně kapitalizace a likvidity. Jelikož banky nejsou těmi, kdo poskytují finanční mízu malému a střednímu podnikání, jejich roli musí přímo nebo nepřímo skrze záruky převzít vlády.

Za čtvrté: součástí procesu musí být rámec dodávání likvidity solventním vládám. To proto, aby se zablokovalo šíření dluhové krize a nevznikaly úvahy o možné nestabilitě dalších zemí (zasažených dluhovou krizí eurozóny). Změny hospodářské a fiskální politiky prostě vyžadují čas, stejně jako opětovné získání důvěry. Do doby, kdy se efekt projeví, trhy nepřestanou vyvíjet tlak na spready na trzích dluhopisů, na CDS. Stačí se podívat na Španělsko a Itálii. Oficiální zdroje pro ně by měly být ztrojnásobeny – skrze EFSF, eurobondy, masívní intervenci ECB. V opačném případě trhy postupují ve směru sebenaplňujícího se proroctví.

Za páté: Dluhy, které není možné vyřešit růstem ekonomiky, úsporami nebo cestou inflační, prostě musejí být navráceny na udržitelnou úroveň cestou řádné restrukturalizace, omezením dluhu a jeho směnou na akciový kapitál. To musí být provedeno ruku v ruce pro nesolventní vlády, domácnosti i finanční instituce.

Za šesté: Samotné vyřešení dluhu v případě Řecka a dalších nic nezmůže bez podstaty budoucnosti země – získání konkurenceschopnosti. Další bankroty a sociální nepokoje není možné odvrátit bez skutečně masívního návratu ekonomik k růstu. Ale jak toho docílit. V rámci eurozóny k tomu vidím tři cesty, všechny zahrnující reálnou depreciaci. Ani jedna z nich ale není dle mého realizovatelná, nebo chceme-li životaschopná:

První z nich je prudké oslabení eura k paritě s amerických dolarem. USD je ale slabý také, tato varianta je tedy vysoce nepravděpodobná.
Druhou je omezení pracovních nákladů skrze urychlené strukturální reformy, zvýšení produktivity práce nad tempo růstu mezd. Tato cesta je také vysoce nepravděpodobná, v případě důsledné snahy o dohnání Německa by byla představitelná někde na horizontu 15 let?
Třetí cestou je pětiletá kumulativní deflace cen a mezd o řádově 30 procent. To znamená pět let prohlubování sociálního napětí a neakceptovatelné deprese ekonomiky. Tato cesta za konkurenceschopností by souběžně znamenala prohloubení insolvence, reálný nárůst hodnoty dluhu o týchž řádově 30 procent.
Jestliže říkám, že uvedené tři cesty jsou neschůdné, zbývá jediná alternativa a tou je odchod Řecka, případně jemu podobných, z eurozóny. Konkurenceschopnost a růst ekonomiky může nastartovat jen a pouze návrat národní měny a její prudké oslabení.

Jistě jsem si vědom, že tímto procesem dojde k hrozbě znehodnocení kolaterálu (za stávající závazky) a zvýší se riziko rozšíření dluhové krize na další slabší členy eurozóny. Tlaky vyvolané depreciací nové národní měny musejí být vyřešeny cestou řádné a právně projednané konverze dluhových závazků v eur do závazků v nové národní měně. Proces si bezesporu vyžádá nasazení rezervních zdrojů k rekapitalizaci evropských bank.

Za sedmé: Důvody pro vysokou nezaměstnanost a anemický růst vyspělých ekonomik jsou strukturální, při vědomí rostoucí konkurenceschopnosti rozvíjejících se trhů. Odpovídající odpovědí na tyto problémy není protekcionismus. Místo něj potřebují vyspělé ekonomiky střednědobý plán nabytí konkurenční výhody skrze masivní investice do vysoce kvalitního vzdělávání, kvalifikované pracovní síly, dalších politik ovlivňujících lidský kapitál, infrastruktury, alternativních zdrojů energie.

Za osmé: Rozvíjející se trhy mají více měnově- i fiskálně-politické munice, kterou mohou nasadit, než té, která zbývá západnímu světu a použít ji musí. Emerging markets by měly uvolnit měnovou a fiskální politiku. Mezinárodní měnový fond a Světová banka by pak měly vystupovat jako věřitelé poslední instance pro ty rozvíjející se země, které by eventuálně ztratily kvůli reformám přístup na trhy. Země, jako je Čína, musejí podstoupit reformy, aby se vymanily ze své závislosti na exportu (do ochabujícího západního světa). Jejich součástí musí být apreciace měny, která je i cestou k posílení domácí poptávky a spotřeby.

Proč to dělat? Rizika stojící před námi nejsou jen o mírné recesi s dvojitým dnem. Jsou o vážném propadu, který může vést k druhé Velké Depresi, zvláště v tom případě, že se evropská dluhová krize vymkne kontrole a vyvolá finanční chaos. Mylné hospodářské politiky v průběhu první Velké Deprese vedly k obchodním a měnovým válkám, neřízeným bankrotům, deflaci, neracionálnímu vývoji bohatství a chudoby, sociální a politické nestabilitě a eventuálně ke vzniku autoritářských režimů a druhé světové války. Nejlepší ochranou k odvrácení tohoto scénáře je mohutná a agresívní souslednost kroků v rámci globální hospodářské politiky. A to nejpozději hned.

(Zdroj: Blog Nouriela Roubiniho, profesora ekonomie na Stern School od Business v New Yorku, Project Syndicate)

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Rostoucí trendová čára odmítla další růst na zlatě
    Zlato se od začátku listopadu nacházelo ve strmém růstovém trendu, kdy zaznamenalo nové historické maximum na úrovni 2 144, než došlo k výrazné korekci. Ačkoli se býci pokusili tento pullback vymazat, vzestupná trendová linie vycházející z jeho říjnových minim, která dříve fungovala jako podpora, další růst odmítla. Vzhledem k tomu, že indexy RSI i MACD zůstávají v kladných zónách, mohla by cena zamířit výše a atakovat dubnovou rezistenci na úrovni 2 032 bodů.
  • Rostoucí úrokové sazby s sebou přinášejí i příležitosti
    První polovina roku byla ve znamení zvyšování úrokových sazeb a hrozící obchodní války: Zdrojem zvýšené volatility na světových trzích byly Spojené státy. Počínaje obavami z rostoucích sazeb a konče vleklými spory v oblasti obchodní politiky mezi USA a zbytkem světa.
  • Rostoucí volatilita může podpořit USD a oslabit měny rozvíjejících se trhů
    Dominantním rizikem ve třetím čtvrtletí bude pro měnové trhy rostoucí volatilita. V tuto chvíli převládá kombinace oslabující inflace a měkčího dolaru – tzv. „Goldilocks economy“. Ta ale bude dále oslabovat s tím, jak centrální banky upouštějí od své hyper-akomodační politiky. Nejvýznamnějším rizikem pro globální růst a celosvětovou spokojenost ve třetím čtvrtletí bude utužování postojů Číny. Měny rozvíjejících se trhů budou čelit největšímu riziku poklesu.
  • Rostoucí vstupní náklady komplikují situaci na akciovém trhu
    Náš výhled na 1. čtvrtletí tvrdil, že bude komoditní sektor vzhledem k očekávané rostoucí inflaci dál stoupat, že se zvýšila citlivost na úrokovou sazbu a že může vzestup úrokové míry ublížit růstovým akciím. Také pochyboval o tom, zda vydrží býčí trh s akciemi souvisejícími se zelenou transformací. V tomto čtvrtletním výhledu se soustředíme na to, čeho se ve světě a na finančních trzích nedostává a jak se to projeví ve světě akcií.
  • Rostoucí výnosy a Apple kazí závěr týdne. Dolar zpět v sedle
    Zatímco v Asii i Evropě během dneška panoval ještě velmi pozitivní sentiment a investoři se dál vraceli do rizika, Amerika už na tom tak dobře není. Po jejím otevření akcie začaly padat. Přímo na Wall Street se nejvíce do indexů promítá povýsledkový pokles Applu, ale vedle toho i evropské indexy ubírají ze svých intradenních zisků.
  • Rostoucí výnosy amerických dluhopisů a dobrá data o nezaměstnanosti podporují americký dolar
    V únoru jsme si všimli, že dolarový index ztratil půdu pod nohama vůči hlavním měnám poté, co si v lednu užíval pozitivního měsíce, kterému předcházel rok slabosti amerického dolaru v roce 2020. Během několika posledních zasedání dolarový index prokázal sílu na své důležité úrovni podpory 90,00 USD a zažil silnou rally.
  • Rostoucí výnosy vládních dluhopisů USA podkopávají akciovou rally
    „Vyšší výnosy státních dluhopisů jsou obecně špatným znamením pro riziková aktiva i pro ekonomiku samotnou,“ říká analytik BHS Timur Barotov.
  • Rostoucí výnosy vyvíjejí tlak na drahé kovy
    Rostoucí výnosy jsou dnes hlavním tématem na trzích. Výprodej na dluhopisovém trhu, který byl pozorován v průběhu září, posunul desetileté americké výnosy nad hranici 4,50 %, což je nejvyšší úroveň od roku 2007. Německé výnosy se dnes posunuly o 7 bazických bodů výše nad hranici 2,80 %, což je nejvyšší úroveň od roku 2011. Růst výnosů dluhopisů poskytuje podporu americkému dolaru a vyvolává na trzích pohyby směrem od rizika. Zatímco indexy na Wall Street se zotavily z předchozích ztrát, drahé kovy dnes stále klesají. Zlato se obchoduje o 0,4 % níže, zatímco platina klesá o 1,5 % a stříbro se propadá o 1,9 %.
  • Rostou pochybnosti o síle německé ekonomiky
    Německá průmyslová produkce propadla v prosinci nejrychleji za 16 měsíců, když meziměsíčně klesla o 1,2 procenta, nejvyšším tempem od srpna...
  • Rotace pokračuje. Evropě se daří, technologie znovu ztrácejí
    Ačkoli to dopoledne vypadalo na klidnější den, nakonec se znovu rozjíždí rotace směrem od technologií do valuačně levnějších a na cyklus více exponovaných sektorů. Tentokrát tomu napomohla i data ze zámoří, která ukázala silný nárůst zaměstnanosti v soukromém sektoru (+807 tisíc za prosinec).
  • Roubini: Klesá pravděpodobnost recese v USA, Čína se snaží o 8 % růst, řecká nákaza otevřena
    Nouriel Roubini čeká, že růst čínské ekonomiky letos výrazně zpomalí, patrné to ...
  • Roubini o příštím roce: Může přijít chaotická restrukturalizace a odchody z eurozóny
    Výhled pro globální ekonomiku pro rok 2012 je jasný, ale nehezký: Recese v Evropě, nanejvýš anemický růst v USA, prudké zpomalení v Číně a většině dalších rozvíjejících se ekonomik. Asijské ekonomiky závisejí na Číně, Latinská Amerika na cenách komodit, střední a východní Evropa na eurozóně. Nestabilita na Blízkém východě pak zvyšuje geopolitické riziko a následně i cenu ropy, což omezuje globální růst.
  • Roubini (profesor NY univerzity, ktorý predikoval súčasnú finančnú krízu))
    "FED môže obnoviť program kvantitatívneho uvoľňovania menovej politiky"......
  • Roubini: Snahy o záchranu Itálie jsou plýtváním. Restrukturalizace a možná odchod z unie.
    Je stále jasnější, že italský veřejný dluh není udržitelný. Je nutná jeho řízená...
  • Roubini soukromým věřitelům Řecka: Nemáte si na co stěžovat, dostali jste „sladší“ nabídku než ostatní
    Znehodnocení až 74 % hodnoty řeckých dluhopisů držených soukromými věřiteli není až tak hrozné v porovnání s náklady, které ponesou veřejní věřitelé jako je eurozóna a MMF kvůli nevyhnutelné další restrukturalizaci dluhu Řecka. Takto okomentoval Nouriel Roubini výměnu řeckých dluhopisů ve sloupku pro deník Financial Times. „Měli by si uvědomit, že to oni jsou „těmi šťastlivci“ v této ekonomické tragédii,“ apeloval na soukromé věřitele tento ekonom známý svými pesimistickými předpověďmi. Domnívá se totiž, že Řecká zadluženost bude neudržitelná i po úspěšné směně řeckých dluhopisů, která má dluh země snížit o více než 100 miliard eur.
  • ROVNOVÁHA MEZI SPOTŘEBOU A INVESTICEMI PO PANDEMII
    Přirozenou lidskou reakcí v dobách nejistoty je šetření. A málokterý rok byl tak nejistý jako ten uplynulý. Evropské domácnosti v reakci na krizi způsobenou Covid-19 zvýšily ve třetím čtvrtletí roku 2020 míru úspor na více než 17 %. Podle Eurostatu (Eurostat 12. 1. 2021) se jedná o druhou nejvyšší úroveň od počátku záznamů v roce 1999.
  • Royal Mint zaznamenává rekordní poptávku po zlatě
    Royal Mint v tiskové zprávě z minulého týdne uvedla, že poptávka po zlatých produktech na mezinárodní úrovni prudce vzrostla, v čele přitom stojí američtí investoři.
  • Rozbor amerického HDP: Firmy hlásia pokles investícií
    Dnes popoludní dorazil z USA HDP za prvý kvartál. V anualizovanom vyjadrení rástla ekonomika oproti posledným trom mes...
  • Rozbřesk: Addio SuperMario
    Poslední tisková konference Maria Draghiho komentujícího zasedání ECB měla být oslavná rozlučková párty s odcházející legendou, jež udržela pohromadě největší měnovou unii novodobé historie. Namísto toho však může být odchod patrně nejvlivnějšího centrálního bankéře posledních pěti či sedmi let zastíněn spory vně i uvnitř ECB o to, zda poslední expanzivní opatření vyšperkovaná rozjezdem dalších nákupů dluhopisů je opravdu zapotřebí a zdali v kombinaci s hluboce zápornými úrokovými sazbami nezpůsobí více škody než makroekonomického užitku.
  • Rozbřesk: Achillovy paty německé ekonomiky, ČSÚ odkryl strukturu tuzemského HDP
    Německá ekonomika podle posledních čísel po slušném prvním kvartále opět šlape na brzdový pedál. Slabé Ifo i PMI podle našeho nowcastu ukazují na mírný pokles HDP v druhém kvartále. Za celý rok by pak pravděpodobně růst jen těžko překonal 0,6-0,7 %. K odhadům je třeba přistupovat opatrně, protože zatím nemáme k dispozici žádná tvrdá data z průmyslu nebo z maloobchodu. I tak je ale jasné, že globální geopolitické napětí a rozšiřování fronty v obchodní válce z velkých hráčů postihuje nejvíce Německo. Právě Němci mají mezi velkými ekonomikami nejtěsnější vazbu průmyslu na globální obchod. A není tedy divu, že se právě zde výhledy přepisují nejčastěji směrem dolů a výnos německého bundu se pohybuje čím dál hlouběji pod nulou.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple MT4 platforma nova