Středa 27. květen 2020 08:35
reklama
Swissquote Bank
reklama
Swissquote Bank
reklama
Admiral spread new

Speciální Report: Opravdu má Tesla hodnotu 100 miliard dolarů?

28.01.2020 15:55  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Ve světě biliónových valuací na Wall Street by "pouhých" 100 mld. dolarů nemuselo nikoho omráčit. Nicméně pokud tato částka stačí na druhou nejlépe ohodnocenou světovou automobilku, která produkuje 25 krát méně automobilů než další výrobce automobilů v pořadí, tak by to leckoho mohlo překvapit. Pokud navíc vezmeme v úvahu raketový růst akcií z posledních týdnů, tak i zkušení obchodníci připouštějí, že se nejedná o standardní tržní situaci. Kvartální finanční report, který bude zveřejněn v tomto týdnu, více napoví, zda současné ohodnocení automobilky odpovídá realitě.

Tesla má hodnotu více než 100 miliard dolarů?!

Vysoké ohodnocení akcií Tesly není žádnou novinkou. Už v roce 2017 byla automobilka ohodnocena na 60 mld. dolarů, ovšem na počátku roku 2019 si prošla výraznou korekcí. Od té doby Tesla (TSLA.US) rychle překonala ohodnocení tradičních výrobců automobilů jako BMW (BMW.DE), Daimler (DAI.DE) a VW (VOW1.DE), přestože na trhy dodávala pouze nepatrný zlomek automobilů ve srovnání s těmito velkými výrobci.Ohodnocení Tesly je o budoucnosti. V současnosti vyrábí pouze zlomek automobilů ve srovnání s velkými výrobci. Zdroj: XTB Research

Ze statického pohledu je zřejmé, že akcie Tesly jsou neomluvitelně drahé. Ve srovnání s velkými automobilkami pouze Tesla nevykázala profit v posledních 4 kvartálech. Trhy však očekávají, že se to velmi rychle změní. Přesto tradiční indikátor P/E dosahuje hodnot přibližně 85, ve srovnání s 12 Toyoty nebo pouze 6 Volkswagenu. Zisky jsou nicméně volatilní a náchylné na účetní triky, takže se často používá poměr ceny akcie k prodejům (P/S) jako obtížněji zpochybnitelný indikátor. V případě Tesly se dostáváme na hodnotu 4,2. Investoři tak platí 4,2 dolaru za jednodolarový příjem. Pokud to opět srovnáme se zavedenými automobilkami, tak v případě Daimleru se dostáváme na 0,27 a hodnotu 0,83 dolaru vykazuje v současnosti Toyota. Existuje také jedna výrazná výjimka, kterou je Ferrari. Poměr P/E se v jejím případě dostává na 39,5 a P/S na 7,7. Ferrari je však naprosto odlišnou automobilkou, která dosahuje 55 % ROE. Přímí konkurenti Tesly jsou spíše společnosti jako BMW, Daimler nebo Porsche.

Býci však argumentují tím, že by Tesla neměla být brána jako další automobilka "v pořadí", ale spíše jako technologická společnost díky jinému "revolučnímu" pohonu a autonomnímu řízení. Obchodníci se mohou přít, do jaké míry je uvedené tvrzení pravdivé. Pokud se však podíváme na hi-tech divize, tak zjistíme, že do celkových příjmů přispívají přibližně 20 %. Ani po započtení těchto čísel se však ohodnocení akcií ani zdaleka neblíží tradičním automobilkám, a to ani při započtení mnoha proměnných - časového horizontu, růstu konkurence, regulatorních opatření, konkurence alternativních pohonů nebo třeba také cen ropy. Standardní DCF valuace se standardně realizují s časovým horizontem 5 let. Takže pokud si zjednodušíme realitu, tak se můžeme sami sebe zeptat: Mohly by příjmy Tesly vzrůst 8 krát v příštích 5 letech?

Převládne ve světě elektrický pohon?

Zelené technologie se dostávají do popředí čím dál více a to je jedním z důležitých faktorů, které zvyšují poptávku po elektrických automobilech. Společnost se zajímá o znečištění a globální oteplování a v mnoha společenských kruzích je vše zelené "IN". Stále také zůstávají nepřesvědčené skupiny obyvatel, kteří nepodporují limity na vypouštění škodlivin a platby automobilek za vypouštěné emise CO2. Je však zřejmé, že vliv zelených technologií bude narůstat. Otázka zní, jak rychle bude nárůst probíhat? Společnost Deloitte odhaduje globální počet elektrických vozítek na úrovni 12 mil. v roce 2025. Její odhad je ve srovnání s dalšími spíše optimistický. Konsenzus analytiků Bloombergu hovoří v tomto roce o pouhých 8 milionech. Společnost IHS vidí ve stejném roce podíl elektriky na cestách na 10,2 %. Pokud budeme předpokládat dvouprocentní nárůst prodejů automobilů do roku 2025, tak by prodeje měly vzrůst o 9,35 mil. automobilů. Podíl Tesly na trhu elektrických automobilů dosahuje na 16 %. Pokud by se tento podíl neměl změnit, tak v roce 2025 by Tesla měla prodávat 1,5 mil. vozů, neboli čtyřnásobně více než v minulém roce. To by znamenalo, že by Tesla potřebovala zdvojnásobit svůj tržní podíl do roku 2025.

Jak rychle by mohla růst produkce Tesly?

Jeden z důvodů relativně slabých prodejů automobilky je její omezená produkce. Ta je tím hlavním důvodem, proč Tesla otevřela svůj závod v Číně a další plánuje v Německu. Díky výstavbě nových závodů by měla být automobilka odolnější k obchodním válkám. Nicméně ani po otevření nových závodů by společnost neměla produkovat více než 1,3 - 1,5 automobilů v roce 2025. Pokud vezmeme v úvahu její zadlužení, tak rychlejší expanze se zdá být nemožná. Ani udržení tržního podílu by pro Teslu nemuselo být jednoduché.

Cena akcií Tesly se v poslední 8 měsících extrémně zvýšila. Zdroj: xStation5

A co na to konkurence?

Tradiční automobilky se do výroby elektrických vozů z počátku příliš nehrnuly, ale doba se rychle mění. Volkswagen plánuje prodávat 1,5 milionu elektrických vozidel v roce 2025. GM plánuje 1 milion v roce 2026, BMW 0,7 mil. a Hyundai s Toyotou alespoň 0,5 mil. každý. Toyota se chce více zaměřit na hybridní technologie. Plány konkurence znamenají dvě věci: Automobilky budou soupeřit o tržní podíl, ale určitého vlivu by mohly dosáhnout také alternativní technologie. V tuto chvíli se však s auty na vodík příliš nepočítá a naopak elektrika se rychle rozvíjí.  

Co můžeme čekat od kvartálních výsledků?

Při našem náhledu na ocenění akcie jsme se museli dívat až do roku 2025, ovšem aktuální tržní pohyby budou závislé na kvartálních výsledcích. Ty budou zveřejněny už ve středu 29. ledna po uzavření amerických trhů. Ve Q3 Tesla reportovala překvapivý zisk ve výši 143 mil. dolarů (0,8 USD EPS). Tržní konsenzus vidí aktuální zisk ve výši 125,6 mil. dolarů (0,71 USD EPS) při tržbách 7,05 mld. dolarů (pokles o 7,6 % y/y). Již víme, že dodávky automobilů byly v posledním kvartálu rekordní, takže tržní konsenzus vypadá trochu opatrně. Odhady EPS jsou velkou neznámou z alespoň dvou důvodů. Zaprvé zisk ve třetím kvartálu byl do značné míry důsledkem lepšícího se poměru nákladů k prodejům (cost to sales), který Tesla vysvětlila lepšící se efektivitou výroby. Ovšem platilo to samé také na sklonku roku? Dočkáme se dalšího zlepšení stejně jako na konci roku 2018? A zadruhé by překvapení by mohlo přijít z neprovozních činností. Ve Q3 zaznamenala Tesla zisk ve výši 92 mil. dolarů z pohybu kurzů měn, které měly co do činění s čínskými finančními závazky. Čínská měna však od té doby posílila, což by mohl být rizikový faktor celého finančního reportu.

Překvapivý zisk v Q3 byl důsledkem vyšší efektivity nákladů, ale také významným provozním ziskem, který by mohl být pouze jednorázový. Zdroj: Tesla

Poslední poznámky

Debata ohledně ohodnocení automobilky Tesla s námi bude i nadále. Pokud se budeme hodnotit pouze na produkci automobilů a výhled prodeje, tak není jednoduché vidět akcie automobilky v blízkosti sektorové valuace do roku 2025. Nicméně Tesla je o budoucnosti s mnoha nejistotami, které přináší. A pokud se automobilce podaří investory přesvědčit o své zářné budoucnosti, tak ani současné ohodnocení nemusí být až tak vysoké, jak by se mohlo zdát.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Souhrn investiční soutěže BOSSA CZ
  Britská ekonomika se dnes dočkala poslední revize měření svého HDP za druhý kvartál. Podle očekávání si mezikva...
 • Souhrn odpoledních dat, analýza USD/CAD
  Počet nově započatých staveb v USA se dočkal v březnu zlepšení o 2,8 procenta na meziročních 946 000 jedno...
 • Soutěž "Heroes of PAMM" na živých účtech PAMM začíná 1. října
  FXOpen a ForexCup zvou tradery k účasti ve vzrušující soutěži "Heroes of PAMM", v níž se účastníci utkají o výhry v celkové výši 10 000 dolarů. Nejlepší trader klání získá 5 000 dolarů ve formě investice na jeho PAMM účet. Druhé a třetí místo bude odměněno dvěma, respektive třemi tisíci dolarů. Registrace je nyní otevřená.
 • Soutěž pro tradery: Tipněte si ceny instrumentů ke konci roku 2018 a vyhrajte hodnotné ceny!
  Tentokrát jsme připravili něco pro "analytické hlavičky". Tipovací soutěž BOSSA 2018. Do 20. prosince můžete tipovat cenu měnových párů EURCZK, EURUSD, GBPUSD a komodit zlata a ropy. Na konci roku 2018 vybereme 40 z vás, kteří se svým tipem nejvíce přiblížili skutečné ceně. Výherci si mohou vybrat libovolnou cenu dle vlastního výběru.
 • Spajuc (šéf európskej časti dlhopisového obchodníka PIMCO)
  "aktuálne sledujeme náznaky, ktoré smeruj&...
 • Spasí americká spotrebiteľská dôvera akcie?
  Pred chvíľou bol v USA zverejnený Conference Board index spotrebiteľskej dôvery. Ten ostáva aj naďalej na extrémne vysokých úrovniach, nad 120b. (100b. = úroveň z roku 1985). Naposledy bol tento index takto vysoko začiatkom tisícročia.
 • Spätné odkupy akcií by mali po daňovej reforme rásť, čo bude znamenať vyššie ceny akcií
  Nová Americká daňová reforma, ktorá by mala byť už čoskoro schválená v Kongrese by mohla už čoskoro vstúpiť do platnosti. Znamenalo by to výrazné zníženie korporátnej dane na 20% z aktuálnych 35%. Reforma by navyše umožnila priniesť zahraničný kapitál naspäť do USA a ten by bol zdanený iba sadzbou 12%. Tento proces je známy ako repatriácia. Predpokladá sa, že americké firmy držia v zahraničí až 2.6 bilióna USD. Ak by firmy začali postupne sťahovať tento kapitál naspäť do Ameriky, uvoľnili by sa nové peniaze na nové investície, ale aj na spätný odkup akcií.
 • Specialista na hypotéky vám vždy poradí a pomůže
  Je i pro vás jednou z těch věcí, které chcete a potřebujete to, dohodnout se s někým, kdo je jedničkou ve svém oboru? ...
 • Speciální report: Druhotné efekty intervencí ČNB - propad basis swapů
  Kurz koruny vůči euru se zhruba od poloviny července nachází těsně nad hranicí kurzového závazku, kde dalšímu posilování zabraňuje svými intervencemi Česká národní banka. Během července skoupila centrální banka na trhu přes 1 mld. EUR za nově vytvořenou korunovou likviditu. Srpnové intervence byly pravděpodobně ještě výraznější, když se kurz prakticky nepohnul od úrovně 27 CZK/EUR. Stejná situace panovala i v první polovině září.
 • Speciální report: Jak těžce zasáhne koronavirus světovou ekonomiku a finanční trhy?
  Šíření koronaviru je hlavním tématem dění na finančních trzích v posledních seancích. Přestože dosud zasáhl hlavně Čínu, tak jeho důsledky jsou citelné po celém světě. Zatím je velmi těžké odhadovat celkové škody, které virus napáchá. V této analýze se budeme snažit zmapovat situaci a podíváme se také na to, na jaké trhy by se měli obchodníci zaměřit.
 • Speciální report: Zlato roste díky napětí na Středním východě
  Cena zlata se postupně zvyšuje už několik posledních let. V minulém roce zlato výrazně posílilo i přes dobrou náladu na finančních trzích. Obchodníci jsou si vědomi, že centrální banky se na trzích angažují stále více a snaží se diverzifikovat portfolio nákupem drahých kovů. Stimulace ekonomiky má své limity a bezpečné přístavy v portfoliu snižují riziko. Napětí na Blízkém a Středním východě je dalším faktorem, který hraje ve prospěch žlutého kovu.
 • Speciální vánoční nabídka od UWC
  United World Capital ("UWC") vám hrdě oznamuje spuštění tří nových vánočních bonusových programů. Počínaje 3. p...
 • SPECIÁLNÍ ZPRÁVA: KYPR ZAPOČAL VYJEDNÁVÁNÍ O BAILOUTU
  Michailis Sarris, nově zvolený Ministr financí ve vládě prezidenta Nikose Anastasiedese se včera setkal v Bruselu se s...
 • SPECIÁLNÍ ZPRÁVA O KYPRU: PODMÍNKY BAILOUTU ZŮSTAVAJÍ NEJASNÉ
  Na svém nočním pondělním jednání, se evropští ministři financí domluvili na bailoutu pro Kypr, avšak podmínky zůstavaj...
 • SPECIÁLNÍ ZPRÁVA O KYPRU: Troika na Kypru pokračuje v kritických vyjednáváních
  SPECIÁLNÍ ZPRÁVA O KYPRU: Trojka na Kypru pokračuje v kritických vyjednáváních Kypr bude tento týden pokračovat...
 • Special Report: Kde hledat na trhu příležitosti?
  Propad trhů zastihl spoustu investorů nepřipravených. Mnoho z nich čekalo na lepší vstupní ceny, nicméně propad byl velmi rychlý a také prudký. Aktuální valuace mohou být vnímány jako příležitost ke vstupu do obchodu na cenách, které nebyly v některých případech dosažitelné v posledních několika letech. V této analýze se podíváme na to, jak se medvědi podepsali na ohodnocení akciových indexů a jaké příležitosti nabízejí.
 • Spekulace na snížení sazeb ECB rostou
  Kurz EUR/USD se během včerejší seance posunul k hranici 1,30 EUR/USD. Tento pohyb byl ovlivněn především...
 • Spekulace o dalším uvolňování v Číně podporují v Asii riziko
  Andrew RobinsonNa začátku asijské seance se vynořily další spekulace o tom, že s...
 • Spekulace o ECB gradují a pomáhají dluhopisům. Akcie pod lehkým tlakem
  Soustředění na ECB graduje a na trzích se před jednáním objevují spekulace, které však v zásadě nevybočují z očekávání. Bankéři mají podle zdrojů Bloombergu debatovat o podmínkách nového kola TLTRO. Vedle toho sníží prognózu inflace i růstu ekonomiky tak, aby ospravedlnila prodloužení tohoto programu. Z našeho pohledu s tím lze souhlasit, otázkou jsou konkrétní čísla z nové prognózy a nastavení dodávek likvidity. Teprve tyto informace by trhům měly ukazovat směr, jenže se je dozvíme až zítra (v druhém případě možná i později).
 • Spekulace o ECB vylepšily tržní náladu, ale přitížily euru
  Dnešek na hlavních trzích začal dost negativně, a to zejména na akciích v Asii i Evropě. Dolehly na ně firemní výsledky, které podtrhly nejistotu o dalším vývoji výsledkové sezóny a výhledech konfrontovaných s očekávaným ekonomickým zpomalením.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Admiral spread new