Pátek 30. říjen 2020 20:04
reklama
Bossa volby USA
reklama
Admiral dax new
reklama
Capital.com

FXstreet.cz přináší rozhovor se stratégem londýnské ING Petrem Krpatou

17.02.2020  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Ostatní   Tisk


Tradingový portál FXstreet.cz přináší další zajímavý rozhovor. Tentokrát nám na naše dotazy odpovídal zkušený investiční bankéř Petr Krpata, který pracuje jako ředitel strategie pro měny a úrokové sazby v londýnské ING Bank. Zeptali jsme se ho například, jaké bylo nastoupit do světa tohoto byznysu přesně v období, kdy vypukla globální finanční krize. Nechybí samozřejmě také predikce některých měnových párů pro letošní rok.

FXstreet.cz: V londýnské ING Bank pracujete na pozici hlavního stratéga pro měny a úrokové sazby. Můžete našim čtenářům přiblížit, co si pod touto pozicí představit?

Primární náplní mé práce je pomáhat klientům udělat dobré (tedy profitabilní) investiční rozhodnutí. Ať jsou to spekulativní investice pro finanční instituce či zajišťování měnového / úrokového rizika pro firmy. A není to jen o výhledech na měnové páry či úrokové sazby, ale primárně o specifických doporučeních / obchodech. Co přesně, ve světle ekonomické situace a pozice centrální banky, koupit a prodat, jak a na jakou dobu. Například naše modelové portfolio minulý rok dosáhlo 75% úspěšnosti obchodních doporučeních (tedy tři čtvrtiny spekulativních obchodů vydělalo - a dosáhlo signifikantního profitu).

FXstreet.cz: Máte za sebou rovněž několikaletou pracovní zkušenost z investiční banky Barclays, kam jste nastoupil těsně před vyvrcholením hypoteční krize v roce 2008. To musel být poměrně slušný „fičák“ na rozjezd, že?

Ano, to byl. Par týdnů po mém nástupu zbankrotoval Lehman Brothers a my jsme se koukali z okna našeho officu, jak si už bývalí zaměstnanci odnášejí z budovy v krabicích své osobní věci. A samozřejmě v bankovním sektoru začalo plošné propouštění. Ale i to přineslo příležitost a více zodpovědnosti, protože mezi vaším místem (pokud jste “přežil“) a místem vašeho šéfa už nestálo deset lidí, ale jenom pět. Buď se člověk adaptoval na tu takzvanou “steep learning curve“, nebo šel z kola ven.

FXstreet.cz: Kdy jste si poprvé uvědomil, že finanční trhy jsou Vaší vášní a že uděláte vše pro to, abyste získal místo v takto prestižní instituci?

Já jsem určitě nebyl jeden z těch, kteří už od kolébky toužili po kariéře v bankovním sektoru. I na univerzitě mě ještě stále více zajímala filozofie a politika. Což považuji za normální, protože realita akademického světa a finančních trhů je diametrálně odlišná - a pokud v něm člověk nepracuje, neví o čem vlastně je. Já si to zkusil na letní stáži (o univerzitních prázdninách) a zaujalo mě to. Teprve ale až po dvou až třech letech v Barclays, kde jsem prošel několika divizemi, mě opravdu zaujala oblast finančních trhů a primárně investiční strategie (i proto, že má dle mého názoru velice blízko k filozofii ve smyslu nutné potřeby mít za jakýchkoliv okolností otevřenou mysl a bortit dané pořádky - jinak totiž nevyděláte).

FXstreet.cz: V Londýně jste vystudoval jednu z nejprestižnějších světových univerzit London School of Economics and Political Science (LSE) a rovněž jste získal titul Chartered Financial Analyst (CFA). Je s tímto backgroundem o něco jednodušší získat pracovní pozici v některé ze světových investičních bank?

Z určitého pohledu ano. Investiční banky najímají nové graduates většinou z takzvaných „top“ vysokých škol. Když jsem začínal, tak většinou v každém novém náborovém ročníku měly banky více jak 50 % nových graduates ze škol jako LSE, Oxford či Cambridge. Důvodem není ale jméno, ale to, že studenti z těchto škol bývají v průměru lepší než z jiných (podtrhuji slovo v průměru). Máte kvalitní graduates / hvězdy i z jiných méně prestižních škol, ale těch bývá v průměru méně, než ze škol jako je například LSE (to je logické, protože by se jinak těmto školám neříkalo prestižní). Tím se dostanete ke konečnému číslu. Ale banka vás najme jen a pouze na základě vašich dovedností. Pokud máte, jak říkáte, prestižní školu, ale chybí vám dovednosti, které jsou v bankovním sektoru vyžadovány (nejen odborné, ale i sociální), tak vám ani ta nejlepší škola nepomůže. Ta meritokracie v náborovém procesu je opravdu extrémně vysoká.

FXstreet.cz: Z rozhovorů s mnoha tradery z investičních bank víme, že se jedná o vysoce stresové prostředí s extrémním důrazem na výkon. Je pro Vás toto povolání psychicky či fyzicky náročné? Jak nejraději relaxujete?

Některé dny jsou velice stresové, primárně proto, že musíte zanalyzovat situaci a udělat investiční rozhodnutí ihned. Ve světě globalizace a globálního bankovnictví nikdo nečeká. Kolikrát teď už bývá pozdě. Člověk na to musí být psychicky i fyzicky připraven. Osobně relaxuji například boxem.  

FXstreet.cz: Institucionální trading se zcela jistě významně liší od retailového tradingu. Nicméně, používáte ve své profesi také technickou analýzu, do jaké míry hraje roli ve Vašem rozhodování?

Někdy ano, ale spíše se zaměřuji na fundamentální analýzy a mispricing na trzích. Technická analýza není na škodu, ale já zastávám názor, že fundamenty jsou několikanásobně důležitější. To, že vidíme někde trend, neznamená, že musí pokračovat, i když to nějaké přímky dosazené do grafu naznačují.

FXstreet.cz: Na jaké období ve Vaší profesní kariéře, ať už v pozitivním slova smyslu či v negativním, vzpomínáte nejvíce? Je to již zmíněná finanční krize v roce 2008 nebo něco jiného, například aktuální situace kolem brexitu?

Těžko zapomenutelným momentem je den, kdy před třemi lety ČNB ukončila devizové intervence. My jsme na trhu považováni za leadera na investiční strategie pro Střední a Východní Evropu, byli jsme první, kdo vydal doporučení kupovat korunu před exitem, odhadli jsme i timing exitu a globální investoři si toho samozřejmě byli vědomi. Takže to množství telefonátů / konferenčních hovorů / dotazů, které jsme to odpoledne / večer po ČNB exitu měli od investorů z celého světa, bylo obrovské. Co dělat s existující pozicí, ať už na koruně, swapových sazbách či dluhopisech? Zda prodat, či dále nakupovat, nebo se přesunout z jednoho korunového aktiva do druhého? V té době byla česká koruna asi tou nejpřekoupenější měnou světa, pozice investorů byly dechberoucí, dislokovaný trh nabízel obrovské příležitosti, a to úměrně reflektovalo naléhavost situace. Klíčové bylo si tenkrát uvědomit, že ten takzvaný “top trade” už není na koruně (díky oné překoupenosti), ale na českých úrokových sazbách (protože překoupená, neposilující koruna umožnila ČNB zvedat sazby dříve a rychleji, než trh předpokládal). A my jsme si to uvědomili.

FXstreet.cz: Máme tu začátek nového roku, kdy mnoho analytiků a stratégů predikuje vývoj trhů na tento rok. Zeptám se nejprve na korunu, na jakých úrovních vůči euru ji vidíte v novém roce a co bude nejvíce klíčové pro její vývoj?

My jsme vstoupili do tohoto roku s korunou jako s naším “top pick“ pro region střední a východní Evropy a dlouhá (long) pozice na koruně proti maďarskému forintu byl jeden z našich hlavních tradů pro rok 2020 - a byl velice výnosný. Jak jsme předpokládali, koruna vůči regionálním měnám posilovala, a proti forintu více než vůči euru (i když u forintu jsme už short pozici zavřeli a otevřeli jsme taktický long z důvodu přeprodanosti maďarské měny). To nedávné nemalé posílení koruny vůči euru jde na vrub i stabilizující se situaci na poli obchodních válek, a i pro mnoho tržních hráčů překvapivému navýšení úrokových sazeb ČNB. Když nyní ale ČNB signalizovala, že navyšování úrokových sazeb je za námi a že existuje pravděpodobnost snížení sazeb v druhé půlce roku (i když my jsme toho názoru, že sazby do konce roku dolů nepůjdou), tak to nyní naznačuje určitou stabilitu EUR/CZK kolem hranice 25,00, či lehce pod ní. Ale i ta stabilita koruny není pro zahraniční investory neatraktivní díky relativně vysokému výnosu, který koruna nabízí a který je velice atraktivní ve světle relativně silných fundamentů koruny. Samozřejmě, vývoj situace kolem koronaviru a implikace pro světový obchod a evropskou ekonomiku bude pro pár EUR/CZK klíčový.

FXstreet.cz: Situace na britské libře se pro změnu již dlouhou dobu točí kolem brexitu. Dokážete odhadnout, zda libra vůči americkému dolaru naváže na zisky, které zde nabírá od loňského září a zda dokáže posílit směrem k úrovním před referendem kolem 1,4500 - 1,5000 GBP/USD? Jaký je Váš názor na vývoj tohoto páru?

To si nemyslíme. Na tyto hranice by se libra (minimálně tento rok) neměla dostat. Jedna důležitá věc, která se od referenda změnila, byl velký pád rovnovážné hodnoty (tzv. ekvilibria) libry, protože brexit měl negativní dopad na fundamenty britské měny. Když si k tomu přidáme možné snížení sazeb Bank of England a nejistotu kolem formy obchodní dohody mezi Británií a EU, tak ten potenciál na velké posílení libry přes příštích pár měsíců není velký. Při pozitivním scénáři si dokážeme představit kurz GBP/USD blíže k hranici 1.40, ale ne nad. Výhled na příštích pár měsíců naznačuje, že se spíše můžeme dostat zpět na 1.26 – a to je náš základní scénář.

FXstreet.cz: Jaké hlavní faktory podle Vás na forexu ovlivňují směrovost?

Kolikrát směrovost vůbec nemusíte mít. Chování EUR/USD za poslední kvartály ukazuje, že měnové páry můžou existovat bez směrovosti. A to je i náš výhled na EUR/USD pro tento rok, kdy předpokládáme, že se měnový pár bude pohybovat kolem nynějšího levelu. Pro rok 2020 nevidíme hodnotu v hlavních měnových párech jako je EUR/USD či USD/JPY (tam žádnou směrovost nepředpokládáme), ale spíše u těch takzvaných okrajových měn (NOK), či měn rozvojových zemí. Faktory jako monetární politika centrálních bank, stav běžného účtu či valuace jsou jedny z mnoha věcí, které ovlivňují směrovost.

FXstreet.cz: Tento rozhovor čtou především začínající a pokročilí retailoví tradeři. Můžete jim sdělit, jaké aspekty jsou podle Vás nejdůležitější za cestou k profitabilnímu obchodování?

Při jakékoliv investici je to nejdůležitější si udělat opravdu dobře a důkladně domácí úkol. Opravdu se zamyslet nad tím, co každou měnu ovlivňuje (různé měny jsou ovlivněny různými faktory). Profesionální investoři se tímto zabývají celý pracovní den. Proto se domnívám, že pro retailového klienta to je těžký úkol.

Děkujeme za příjemný rozhovor a přejeme mnoho úspěchů!

Tým FXstreet.cz

Petr Krpata vystudoval ekonomii na London School of Economics a je držitelem titulu CFA. Od roku 2014 pracuje v londýnské pobočce ING Bank jako šéf strategie pro měny a úrokové sazby pro region Evropy, Středního Východu a Afriky. Předtím působil od roku 2008 v Barclays Wealth and Investment Management, kde se zaměřoval na investiční strategii pro měny a úrokové sazby a radil při skladbě měnových portfolií. Kariéru začínal v bankách UBS a KBC Asset Management. Ve volném čase se věnuje boxu a cyklistice.

Klíčová slova: FXstreet | Technická analýza | Intervence | Brexit | EUR/USD | GBP/USD | USD/JPY | Koruna | Monetární politika | Česká koruna | Lehman Brothers | Daně | Rizika | Politika | EUR/CZK | Sazby | Aktiva | Analýza | Asset management | Bank of England | Centrální banky | Finanční trhy | Investice | Kurz | Long | Finanční instituce | Měnové páry | Měnový pár | Měny | Portfolio | Pozice | Short | Trading | Trend | ČNB | Úrokové sazby | Banky | Doporučení | EUR | USD | UBS | Barclays | JPY | GBP | Obchodování | Finanční krize | Investoři | Fundamenty | EU | Pravděpodobnost | Investiční banky | Devizové intervence | Investiční strategie | Analýzy | Banka | CZK | Forexu | FXstreet.cz | Investiční | Kurz GBP | Libra | Management | Trh | Zkušenost | Zisky | Tradeři | ING | ROCE | Rozhovor | Investment | KBC | Bankovnictví | Firmy | Globální finanční krize | Investiční bankéř | Posílení koruny | Výhled | Bankéř | ING Bank | Predikce | Světový obchod | Krize | Investiční rozhodnutí | Spekulativní investice | Profesionální investoři | Globální investoři | Snížení sazeb | Tým FXstreet.cz | Investment Management | Obchod | Obchodní dohody | Top pick | Co bude | Vývoj trhu | Propouštění | CFA | Trhy | Negativní dopad | Situace | IHNED | Dovednosti | Rozhodování | Modelové portfolio | Petr Krpata | Chartered Financial Analyst | Meritokracie | Institucionální trading | Mispricing | Mispricing na trzích | Dislokovaný trh | Top trade | Rovnovážné hodnoty | Směrovost | Monetární politika centrálních bank | Politika centrálních bank | Valuace | Stav běžného účtu | London School of Economics | Barclays Wealth and Investment Management | Strategii pro měny | KBC Asset Management | Navýšení úrokových sazeb | Stabilita koruny | Tradingový portál | Portál FXstreet.cz | Britské měny | Fundamenty britské měny | Posílení libry | Chování EUR/USD | Chartered Financial Analyst (CFA) | Taktický long | Strategie pro měny | Pád rovnovážné hodnoty | Ekvilibria |
Sdílení článku: 
   

 

Související články

  C:\fakepath\saxo-bank6.png
  Saxo Bank: Rozhovor se šéfem klientského oddělení Stefanem Veghem
  Hodně lidí si myslí, že si přečte jednu knihu nebo článek na internetu a dokáže vydělávat miliony. Takto to nefunguje. Medik se po přečtení knihy o srdci také hned nesebere a nepůjde operovat. Je potřeba mít reálná očekávání a umět řídit riziko, tedy přesně vědět, kolik jsem ochoten ztratit. Pokud nemám zcela jasno, tak na 99 % prodělám, říká šéf klientského servisu pražské Saxo Bank, Stefan Vegh, který se svými kolegy servisuje 28 zemí střední a východní Evropy.
  C:\fakepath\1560746281-david-varga-purple-trading-1_orig.jpg
  Rozhovor s ředitelem Purple Trading nejen o regulacích
  Portál FXstreet.cz vám přináší exkluzivní rozhovor s výkonným ředitelem Purple Trading Davidem Vargou, se kterým jsme si povídali o regulaci ESMA týkající se snížení finanční páky na forexu a CFD produktech pro regulované brokery. Kromě toho jsme se také zeptali na připravované změny a novinky v tradingovém oboru.
  ondrej jonas2.jpg
  Rozhovor s investičním bankéřem Ondřejem Jonášem
  Portál FXstreet.cz připravil pro své čtenáře rozhovor se známým investičním bankéřem Ondřejem Jonášem. Naše dotazy se mimo jiné týkaly neustále diskutovaných devizových intervencí Českou národní bankou (ČNB), americké centrální banky (Fed), ale i profesního života jednoho z nejúspěšnějších českých investičních bankéřů.
  Zdenek-Prochazka-CSOB2.png
  Rozhovor s ředitelem tradingu ČSOB
  Portál FXstreet.cz připravil pro své čtenáře další rozhovor s bankovním traderem. Na dotazy tentokrát odpovídal ředitel útvaru Operací na devizových a úrokových trzích banky ČSOB Zdeněk Procházka. Námi položené dotazy směřovaly mimo jiné k tématu nedávného britského referenda o setrvání země v Evropské unii, ale i k pozorně sledovanému tématu měnových intervencí České národní banky. Samozřejmě nechybí ani některé zajímavosti a podrobnosti ze světa bankovního tradingu.
  Mojmir-Hampl-CNB4-1.png
  Rozhovor s viceguvernérem ČNB Mojmírem Hamplem
  Největší portál o forexovém obchodování v České republice a na Slovensku FXstreet.cz vám přináší rozhovor s viceguvernérem České národní banky (ČNB) Mojmírem Hamplem. Povídali jsme si například o tom, jak se ČNB staví k často kritizovaným intervencím nebo kde by se mohla česká koruna po ukončení intervenčního režimu pohybovat. Mojmír Hampl v rozhovoru také odhalí, jak samotné devizové intervence Českou národní bankou probíhají.
  MILANFISCHER02-2.jpg
  Rozhovor se šéfem traderů z Raiffeisenbank
  Portál FXstreet.cz přináší rozsáhlý rozhovor se šéfem traderů z Raiffeisenbank Milanem Fischerem, se kterým jsme si povídali o probíhajících devizových intervencích Českou národní bankou (ČNB) a o případné reakci české koruny na ukončení intervencí. Milan Fischer v tomto rozhovoru také poodkryl některé zajímavosti a podrobnosti ze světa bankovního tradingu.
  Patrik-Urban-FXstreet-16112015.png
  Příběh českého tradera na Wall Street
  Dnes přinášíme exkluzivní rozhovor o příběhu institucionálního profesionálního obchodníka a forexového analytika - Patrika Urbana, který se propracoval ze soukromého tradingu až ke spolupracím se zahraničními investičními společnostmi, mezi které patří i mezinárodní banka či investiční fond na Wall Street v New Yorku.
  bank-trader-13072015-2.png
  Jak obchodují bankovní tradeři
  Z mých vlastních dlouholetých zkušeností obchodování forexu se tradeři na vzdělávacích seminářích, v osobních konzultacích nebo na internetových diskusích neustále ptají a neustále přemýšlí nad tím, jak je možné, že většina běžných obchodníků dlouhodobě prodělává a naopak většina bankovních (institucionálních, chcete-li) traderů dlouhodobě vydělává. Ve vzduchu tak stále visí stejná otázka, kde dělají běžní obchodníci chybu?

Čtěte více

 • Deník obchodníka: část 5. čtení grafů
  Než se (jak jsem slíbil) pustím do podrobnějšího povídání o technických indikátorech, které používám, stálo by možná za to podívat se (graficky) trochu blíže na témata, o kterých jsem se zmiňoval v mém minulém článku, konkrétně na chování ceny, kongesci a rozpoznávání cenových formací. Přikládám denní grafy hlavních měnových párů, které sleduji, a na nich jsem označil několik zajímavých oblastí. Pokud při pohledu na tyto grafy nahlédnete do textu minulého článku, pomůže vám to lépe porozumět tomu, o čem píši.
 • Dostáváte u vašeho brokera férové plnění příkazů?
  V České a Slovenské republice, v Evropě a nakonec po celém světě najdete spoustu brokerů, ke kterým můžete prakticky okamžitě vložit kapitál a začít obchodovat. Každý jednotlivý broker se vyznačuje určitým typem marketingu, kterým se snaží přilákat co nejvíce obchodníků.
 • Exkluzivní akce: 0 komise a mezibankovní spready!
  Nezmeškejte unikátní příležitost obchodovat na finančních trzích zcela bez poplatků, pouze s ultra-nízkými spready. V Purple Trading jsme pro vás připravili jedinečnou akci, díky které zažijete obchodní podmínky bankovních traderů!
 • Forex soutěže versus live trading
  Dnešní článek by jsme chtěli pojmout z obecného hlediska, jelikož každý týden dostáváme na email dotazy a odkazy na různé soutěže v tradingu v zahraničí. Jistě je zajímavé tyto soutěže sledovat a možná ještě zajímavější může být aktivně se jich účastnit. Je samozřejmě dobře, že existují tyto různé soutěže. Důvody si popíšeme níže v článku. Jaký je ale rozdíl mezi live tradingem a soutěží? A jak je možné dosahovat tak velké zhodnocení mezi jejími účastníky a je to reálné? A jestli existuje rozdíl, co užitečného si mohu odnést z takové soutěže?
 • Forex versus Formule 1
  Jelikož začínají letní prázdniny, tak si dnes představíme trochu oddychový článek na netradiční téma. Nebudeme se tentokrát zabývat fundamentální nebo technickou analýzou, psychologií ani money managamentem. Ale zabrousíme trochu do sportu.
 • Forex: Vývoj měnového trhu a rekordní objemy obchodů
  Minulý týden banka pro mezinárodní platby - BIS (Bank for International Settlements) zveřejnila výsledky průzkumu aktivity na měnovém trhu, který zpracovává každé tři roky.
 • Forex zpravodajství - spuštěna nová funkce webu
  Rozhodli jsme se rozšířit server FXstreet.cz o sekci Online FX zpravodajství. Chceme tak nabídnout FX traderům další širokou škálu užitečných informací, analýz a výhledů.
 • Forex zůstává největším trhem na světě
  V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.
 • FXstreet.cz přináší další novinku: osvojování obchodního softwaru
  FX Street pokračuje ve své tradiční strategii rozšiřovat kvalitní služby a hledat pro své klienty další nové možnosti, jak obchodování na Forexu naučit, zefektivnit a zjednodušit.
 • FXstreet.cz přináší novou knihu v češtině! Světový bestseller!
  Server FXstreet.cz vám přináší světový bestseller v češtině - Crash Proof: jak vydělat v době recese. Tato publikace se sice netýká čistě obchodování Forexu, ale protože se jedná o jednu z nejlepších knih o investování a financích, které v poslední době vyšly, rozhodli jsme se ji předat všem traderům i u nás.
 • FXstreet.cz vám přeje krásné Vánoce a úspěšný rok 2017!
  Rok 2016 bude již brzy minulostí a tak bychom vám chtěli poděkovat za celoroční přízeň a důvěru. Velice nás těší, že jste i v tomto roce navštěvovali naše webové stránky a četli naše vzdělávací články, analýzy a postřehy z finančních trhů. Zkrátka, že každý z vás si zde našel to své.
 • FXstreet.cz vám přeje krásné Vánoce a úspěšný rok 2018!
  Rádi bychom vám poděkovali za přízeň a důvěru v uplynulém roce. Jsme nesmírně rádi, že i letos jste v hojném počtu navštěvovali naše webové stránky, kde jste si mohli přečíst nespočet zajímavých článků, analýz a blogů. Již devátým rokem se snažíme poskytovat nejužitečnější informace jak začínajícím, tak i pokročilým traderům.
 • FXstreet.cz vám přeje krásné Vánoce a úspěšný rok 2019!
  Konec roku 2018 se nezadržitelně blíží ke svému konci, a to je příležitost, kterou bychom rádi využili k tomu, abychom vám poděkovali za celoroční přízeň a spolupráci. Jsme velmi rádi, že je vás stále více a že nám projevujete svou důvěru. I v letošním roce jste měli možnost na našich webových stránkách číst obrovské množství vzdělávacích článků, analýz nebo komentářů k aktuálnímu dění na finančních trzích. Již desátým rokem se snažíme poskytovat co nejkvalitnější informace jak začínajícím, tak pokročilým obchodníkům.
 • Hodnocení členů VIP zóny - Forex Asistent
  Před třemi měsíci největší forexový portál v České republice a na Slovensku FXstreet.cz spustil doslova revoluční projekt VIP zóna – Forex Asistent, který si klade za cíl vybudovat komunitu stabilně ziskových obchodníků. VIP zóna od svého spuštění získala velmi vysokou popularitu a stovky spokojených předplatitelů.
 • Infografika: Jak to bylo se švýcarským frankem?
  Volný pád měnového páru EUR/CHF v roce 2015 se stal bezpochyby nezapomenutelnou událostí v historii forexového obchodování. Prudký propad způsobil abnormální prokluzy (slippage) na měnových párech se švýcarským frankem, což vedlo k bankrotu několika brokerských společností a také mnoha obchodníků, jejichž zůstatek na obchodním účtu se ocitl v záporné hodnotě. Následující infografika stručně popisuje příčiny, události a reakce trhů na tuto událost.
 • Jak investují Leoš Mareš a Jindřich Šídlo?
  Hvězdný souboj v rámci investiční soutěže společnosti BOSSA právě začal. Jak se na něj připravuje duo Leoš Mareš z Evropy2 a Jindřich Šídlo z iHNedu? Jaké jsou jejich dosavadní zkušenosti s investováním a jakou strategii volí proti svému rivalovi? Leoš Mareš začal s investováním na FOREXU právě loni v takovéto soutěži a Jindřich Šídlo analytik z iHNed.cz pravidelně sleduje dění nejen na politické scéně, ale i ekonomické události a analýzy. Oba dva budou v soutěži stát nejen jeden proti druhému, ale budou mít za sebou i tým fanoušků.
 • Jak obchodovat s akciemi?
  Akcie se pro veřejnost stávají obchodovatelné poté, co daná společnost vstoupí na burzu. Tento proces se nazývá Initial Public Offering (IPO) a firma se přetransformuje ze soukromé na veřejnou. Akcie této společnosti se tedy dostanou na akciový trh, kde je mohou nakupovat a prodávat investoři.
 • Jak probíhá nejoblíbenější investiční soutěž?
  Obchodování se v předcházejícím týdnu neslo v pozitivním duchu. Velmi dobře začala výsledková sezóna ve Spojených státech, firmy Alcoa a PepsiCo příjemně překvapily. Akciové i komoditní trhy rostly a to ovlivnilo strategie našich soutěžících. V souhrnných statistikách byly nákupní příkazy daleko úspěšnější než prodejní. Nejobchodovanějším instrumentem se minulý týden stal FOREXový pár EUR/USD, který figuroval v jedné pětině obchodních příkazů. Ropa obsadila druhé místo se 14 % a zlato na třetím místě s 10 % obchodních příkazů. Tyto statistiky dokazují, že nejoblíbenější se opět stal měnový trh FOREX. Hlavně díky jeho výhodám, jako je obchodování 24 h denně, finanční páka a spousty obchodních příležitostí.
 • Jak vidí EUR/USD analytické domy na Wall Street?
  V dnešním článku se podíváme na to, jak největší analytické domy na Wall Street vidí vývoj měnového páru EUR/USD v nadcházejících měsících. Dnes tedy nepůjde o vzdělávací článek, ale o spíše zajímavost ze světa investičních analýz.
 • Jak vypadá trader v podání Madse Mikkelsena?
  Disciplína, rozhodování bez emocí, realizace obchodů na základě předem stanoveného plánu, schopnost poučit se ze ztrát. To jsou vlastnosti, které by měl mít každý trader. Ziskovým traderem se ale člověk nerodí. Většina traderů si tyto vlastnosti postupně osvojuje. Každá zkušenost na finančních trzích nás dělá lepšími.

 


Diskuse ke článku

Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Capital.com