Sobota 27. duben 2024 16:17
reklama
Purple trading AI
reklama
Purple trading AI
reklama
CapXmaster
reklama
Fintokei SwiftTrader

Prostor ke snižování sazeb v USA je letos značně omezený, nemovitosti nezlevní

06.03.2024 09:18  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

„V silné ekonomice s vysokou úrovní fiskálních výdajů a zdravým soukromým sektorem existuje jen omezený prostor pro snižování sazeb, aniž by se znovu rozhořely inflační tlaky,“ říká analytik BHS Timur Barotov.

V současnosti ve Spojených státech a v menší míře i v Evropě probíhá neobvyklý průběh ekonomické expanze. Ta je obvykle totiž poháněna růstem objemu úvěrů v soukromém sektoru s tím jak si domácnosti a podniky více půjčují, což podporuje pozitivní ekonomickou dynamiku. Následně se za normálních okolností podmínky vyvinou tak, že Fed musí zpřísnit svou politiku, což zdraží půjčky a povede to k poklesu tvorby úvěrů a zpomalení celé ekonomiky. Tím se zabrání vysoké inflaci. V současné době však ekonomika roste i přes výrazné zpomalení půjček v soukromém sektoru v důsledku vyšších úrokových sazeb. Jak je to možné?

Ekonomiky drží nad vodou rozsáhlé a dosud ještě pořád probíhající fiskální stimuly (které budou alespoň v USA pravděpodobně pokračovat nejméně do listopadových voleb). Rok 2024 je rokem voleb, neboť letos proběhne rekordní počet politických voleb na světě. Spolu s těmito fiskálními stimuly souvisí silný růst příjmů soukromého sektoru a uvolnění (zlepšení) finančních podmínek. Rozvahy soukromých společností jsou v této fázi cyklu neobvykle nezatížené a vycházejí z trvalého období snižování zadluženosti, zatímco mzdy stále rostou zdravým tempem. To vše ale znamená silnou výchozí pozici společností a domácností, tedy pokud Fed přistoupí ke snižování sazeb, stimulační efekt takové politiky bude silně proinflační.

Silný růst příjmů udržel zdravou poptávku domácností i navzdory prudkému poklesu půjček

Výdaje domácností (které například představují asi tři čtvrtiny ekonomiky USA), zůstaly silné i navzdory masivnímu poklesu půjček. Výdaje byly udržovány silným růstem příjmů, což je následkem masivní stimulace z období pandemie a pokračující vysokou úrovní fiskálních výdajů. To zabránilo výraznějšímu pádu zisků společností, a tedy i růstu nezaměstnanosti. To proto silný pokles tvorby nových úvěrů nevedl k poklesu ekonomiky, jak tomu bylo historicky.

Zdravé rozvahy poskytují domácnostem prostor pro zvýšení půjček

Statistiky ukazují, že americké domácnosti v posledních 20 letech významně snižovaly své zadlužení. Jejich finanční kondice je tedy v nebývale dobrém stavu. Domácnosti tak mají dostatek prostoru pro zvýšení svého zadlužení v reakci na příznivější úvěrové pobídky. Jedním z hlavních kanálů pro zadlužování domácností je trh s bydlením. A přestože je bydlení relativně malým přímým příspěvkem k hospodářskému růstu, jeho význam je veliký, protože je obvykle největším aktivem domácností. Nemovitosti představují zajištění většiny půjček domácností a zhruba 30 % inflace spotřebitelských cen. Když se dnes podíváme na nemovitostní trh, vidíme, že navzdory bezprecedentnímu růstu sazeb zůstávají ceny nemovitostí stabilní. To se znovu pojí na zmíněnou úroveň probíhajících vládních intervencí. Poptávka tak pravděpodobně nebude dále klesat a hypoteční sazby budou muset zůstat na zvýšené úrovni, aby se zabránilo růstu poptávky (což by vyhnalo ceny ještě výše) a trh zůstal v rovnováze.

Prudké zvýšení úrokových sazeb v posledních několika letech vedlo k významnému poklesu hypotečních úvěrů domácností a poklesu investic do bydlení, i když ty se v poslední době stabilizovaly. Tento nárůst hypotečních sazeb vedl k výraznému zhoršení dostupnosti bydlení a snížil poptávku po bydlení. Zároveň je však nabídka bytů nejnižší v historii. Proto snížení poptávky nestačilo k výraznějšímu pádu cen nemovitostí, omezená nabídka i nadále vyvíjí tlak na růst cen nemovitostí. Do budoucna jakýkoli výrazný pokles sazeb pravděpodobně rychle povede k vyšší poptávce a vyšším cenám nemovitostí v období, kdy nabídka nemá mnoho důvodů pro růst. Nabídka nemovitostí obyčejně roste v období ekonomického zpomalení a rostoucí nezaměstnanosti, kdy spotřebitelé nejsou schopni nést hypoteční dluhovou zátěž. Výraznější snížení sazeb by tak zvýšilo poptávku v době, kdy je nabídka extrémně omezená. Tato dynamika vytváří pozitivní vyhlídky pro stavební firmy. Domníváme se, že výraznější snížení úrokových sazeb by vedlo k podstatnému zvýšení objemu půjček a nové výstavby.

Silné fundamenty společností povedou ke zvýšení výpůjček a investic

V bezprostřední návaznosti na pandemii COVID využily společnosti rekordně nízkých úrokových sazeb a emitovaly velké množství dluhu, což jim umožnilo vytvořit nebývale velké množství likvidity. To spolu s pokračujícími silnými peněžními toky podniků, díky silné ekonomické aktivitě umožnilo společnostem omezit emisi dluhu, když úroky vzrostly a volatilita na kapitálových trzích byla zvýšená. Malý počet nových dluhových emisí spolu se silnými zisky udržuje kapitálovou situaci podniků ve velmi dobré kondici. Bilanční páka se téměř nezvýšila, zatímco úrokové krytí zůstává na zdravé úrovni, a to i přes nevyhnutelné zhoršení v důsledku vyšších úrokových sazeb. Vzhledem ke zdravé rozvaze mají podniky možnost reagovat na pokračující růst výdajů domácností zvýšením investic. Podnikové průzkumy tak ukazují, že optimismus ohledně dalšího vývoje roste a společnosti očekávají vyšší investice v dalších měsících.

Existují omezené známky nadměrných výdajů podniků, které by mohly zpřísnit dostupnost úvěrů

Celkový obrázek úvěrových trhů pro podniky vypadá příznivě a podporuje další nárůst půjček. Vždy je dobré dávat pozor na přebytky, které by mohly způsobit zpřísnění úvěrových podmínek, zejména když se blížíme ke konci cyklu zpřísňování. Taková rizika se ale dnes jeví jako omezená. Dnešní stav se jeví být významně zdravějším, než jaké předcházely předchozím úvěrovým propadům v letech po 2000 a 2014.

Nabídka kapitálu se pravděpodobně zlepší

Banky v tomto cyklu rychle a preventivně zpřísnily úvěrové standardy v očekávání poklesu ekonomické aktivity, který nenastal. Úvěrové standardy se v poslední době staly méně restriktivními, ale zůstávají přísné; vzhledem k tomu, že data o dlužnících jsou zdravá a monetární politika se stává méně restriktivní, očekávali bychom odtud další uvolnění, které by mělo podpořit expanzi tvorby úvěrů.

BH Securities a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Prosincová inflace viditelně nižší
    Spotřebitelské ceny meziměsíčně v prosinci klesly o 0,4 % a výrazně zaostaly jak za naším odhadem (+0,1 %), tak i odhadem trhu (0 %). Meziroční inflace tak zvolnila ze 7,3 % v listopadu na 6,9 %. Optikou poslední prognózy jde bezesporu o holubičí překvapení. Na rozdíl od listopadu už nejen jádrová, ale i celková inflace zaostávají za poslední prognózou ČNB (6,9 %).
  • Prosincová inflace viditelně nižší, sazby v únoru dolů o 50bps
    Spotřebitelské ceny meziměsíčně v prosinci klesly o 0,4 % a výrazně zaostaly jak za naším odhadem (+0,1 %), tak i odhadem trhu (0 %). Meziroční inflace tak zvolnila ze 7,3 % v listopadu na 6,9 %. Optikou poslední prognózy jde bezesporu o holubičí překvapení. Na rozdíl od listopadu už nejen jádrová, ale i celková inflace zaostávají za poslední prognózou ČNB (6,9 %). Z tohoto pohledu by centrální banka na svém únorovém zasedání pravděpodobně neměla váhat a naplno rozjet cyklus snižování úrokových sazeb - dál očekáváme pokles sazeb v únoru o 50bps a následně 50bps dolů na každém zasedání v první polovině roku.
  • Prosincová inflace zaostala za očekáváním
    Inflace v prosinci meziměsíčně stagnovala a meziroční dynamika proto zvolnila z listopadových 16,2 % na 15,8 %. My jsme očekávali naopak lehké zrychlení dynamiky inflace (k 16,5 %). Vzhledem k celkové výši inflace a vysoké volatilitě řady položek nepovažujeme celkovou prosincovou odchylku od konsensu i našeho odhadu za zásadní. Klíčová bude z našeho pohledu lednová inflace, ve které dojde vedle těžko predikovatelného lednového efektu změny ceníků také na ukončení energetického úsporného tarifu a současně s tím začnou působit na trzích vládou garantované cenové stropy pro plyn i elektrickou energii.
  • Prosincová sezónnost zvýšila nezaměstnanost
    Podíl uchazečů o zaměstnání ve věku 15 – 64 let na populaci se v prosinci podle očekávání zvýšil na 2,9 %. Počet dosažitelných nezaměstnaných se zvýšil oproti konci listopadu o zhruba 19 tisíc na 196 285. Celkový počet nezaměstnaných činil 215 532. Prosincový nárůst počtu nezaměstnaných se opakuje každý rok a je dán ukončováním sezónních prací. Trend z posledního období však naznačuje, že nezaměstnaných bude postupně přibývat i vlivem slábnoucí ekonomiky.
  • Prosincovému zvýšení sazeb v USA nestojí nic v cestě
    Pokud jde o ekonomická data, čeká dnes trhy pravděpodobně poklidný den. Ve Spojených státech bude zveřejněn vývoj říjnové průmyslové produkce, využití kapacit a listopadový index cen nemovitostí. Jedná se však spíše o druhořadá data, která nebudou mít sílu kurzem EUR/USD výrazněji pohnout. České ceny průmyslových výrobců by se měly díky normalizaci dovozních cen posunout mírně směrem nahoru.
  • Prosincové zasedání ČNB se ponese patrně v holubičím tónu
    Česká koruna si během minulého týdne připsala pouze marginální zisky ve výši 0,1 %, které nastaly až v pátek. Po většinu týdne tak obchodování bylo...
  • Prosinec – lepší závěr roku, než jsme čekali
    Bilanční suma českého bankovního sektoru ukončila rok 2020 v objemu 8 018 mld. Kč, což je o 5,2 % více než na konci roku 2019. Na meziročním růstu se nejvíce podílely investice do dluhových cenných papírů (+32,6 % meziročně) a úvěrové obchody s klienty (+4,2 % meziročně). Přelom roku znamenal již standardně výrazný propad v celkové bilanční sumě (-8,9 % meziměsíčně), především pak v položce Vklady a úvěry u centrálních bank, což je spojeno s optimalizací bankovních bilancí v závěru roku. V lednové statistice uvidíme minimálně stejný, spíše však ještě výraznější pohyb opačným směrem.
  • Prosinec přinesl smíšené výsledky z reálné ekonomiky
    Průmyslová produkce za prosinec skončila horším výsledkem, než jsme my i trh očekávali. Příčinou byla nižší výroba automobilů i pokles produkce v energeticky náročných odvětvích. Automobily společně s výrobou počítačů a elektrických a optických přístrojů byly naopak tím, co prosincovému zahraničnímu obchodu pomohlo k výrazně lepšímu výsledku. Pozitivně překvapilo i české stavitelství.
  • Prosinec 2016: Konec ultra volné měnové politiky
    Změny ekonomických trendů mívají, na rozdíl od třeba politiky, zřídkakdy jasné začátky. Zatímco např. čas, kdy započala instalace komunistického režimu v Československu je celkem jasný, kdy začala globalizace už je jasné mnohem méně. To, kdy se po krizi konečně otočila globální měnová politika, je však po právě skončeném roce evidentní: v prosinci 2016.
  • Proslovy amerických centrálních bankéřů v hledáčku investorů
    Americké indexy navázaly na včerejší náladu v Evropě a rovněž uzavřely ve ztrátách. S&P 500 přišel o 0,2 %, technologický Nasdaq oslabil o třetinu procenta. Naproti tomu průmyslový Dow Jones se udržel v kladné nule, když jeho zisk představoval tři setiny procenta. Nejméně se dařilo energetickým společnostem (-0,9 %) v souvislosti s připravovanými novými sankcemi Spojených států vůči Íránu.
  • Prostredie pre euro ostáva nič moc: Výnosy z európskych dlhopisov sú druhé najnižšie v tomto roku.
    Pri aktuálnych pohyboch na akciách, forexe a komoditách zanikli pohyby na jednom zaujímavom segmente – na európskych dlhopisoch (teda mimo talianskych, ktorých výnosy sú kvôli novej, euroskeptickej vláde vyššie). Včera sa výnosy z desaťročných nemeckých dlhopisov obchodovali na druhej najnižšej úrovni v tomto roku. Nižšie boli len v jednom dni pred mesiacom, kedy vrcholila talianska politická kríza. To isté plus mínus platí aj pre dlhopisy ostatných bezpečných krajín eurozóny.
  • Protesty nevadí, trhy začínají týden pozitivně. Odpoledne vyjde ISM
    Pozitivní začátek týdne se do značné míry odvíjí od toho, že Donald Trump nevytáhl proti Číně kvůli Hongkongu příliš ostrá opatření. Příznivě vyzněla také nová čínská data, když se průmyslový PMI za květen vyhoupl těsně nad neutrálních 50 bodů. Revize indexu nákupních manažerů za eurozónu nepatrně dolů by naopak neměla mít na obchodování vliv.
  • Protesty truckerů v Kanadě jsou financované bitcoiny
    Přestože bitcoin a ethereum klesly ze svých týdenních maxim, na trhu nepanuje žádná panika, protože obchodování stále probíhá v rámci zavedených kanálů, což investorům umožňuje získávat pozice za atraktivní ceny. Ale cena je skutečně levnější, částečně proto, že Ontario Provincial Police a Royal Canadian Mounted Police bojují proti truckerům blokováním jejich krypto peněženek. Úřady nařídily všem regulovaným finančním společnostem, aby přestaly umožňovat jakékoli transakce z krypto peněženek související s financováním protestů kamionářů v zemi.
  • Protesty v Kazachstánu narušily těžbu ropy
    Ceny ropy ve čtvrtek a v pátek prudce vzrostly poté, co se objevily zprávy, že nepokoje v Kazachstánu narušily těžbu na největším ropném poli v zemi Tengiz. Ropa Brent se obchodovala za více než 82 USD za barel, zatímco WTI stála přes 80 USD.
  • Protiinflační kroky Fedu stále hlavním tématem, akcie obrátily dolů
    Finanční trhy během dneška ještě vstřebávají informace ze zápisu z jednání Fedu. Jestřábí poselství odpoledne doplnil James Bullard, který uvedl, že Fed je ohledně inflace značně za křivkou a že sazby jsou asi o 300 bazických bodů níž, než by měly. Na druhou stranu Bullard dodal i příznivý výhled na ekonomiku, která by podle něj měla letos růst o 2,8 procenta a expanze může ještě dlouho pokračovat.
  • Proti NZD hrá už aj vývoj ekonomiky. Ďalší pokles je reálny
    Po včerajšom FEDe sa nevenovalo príliš veľa pozornosti zverejneniu HDP Nového Zélandu. V prvom kvartáli novozélandská ...
  • Proti technickému pokroku sa nedá bojovať clami.
    Minulý týždeň som písal o tom, že Trump clami nedokáže znížiť obchodný deficit, pretože ten je výsledkom toho, že USA spotrebovávajú viac ako dokážu vyrábať. To, že Trump uberie na zamestnanosti v iných sektoroch ekonomiky a pridá ju do hutníctva, na obchodnom deficite nič nezmení.
  • Protokol RBA stáhl australský dolar dolů
    Australský dolar klesl poté, co Reserve Bank of Australia zveřejnila zápis ze svého zasedání, který naznačil nenadálé zvýšení sazeb kvůli inflaci způsobené napjatými podmínkami na trhu práce a rostoucími cenami bydlení.
  • Protokol zo zasadnutia FEDu: FED ostáva optimistický. Chce však spomaliť tempo zvyšovania úročenia rezerv
    Hoci kvôli tejto technickej debate o nižšom raste úročenia nadbytočných rezerv vo FEDe klesli výnosy z amerických dlhopisov o 0,05 percentuálneho bodu (teda presne o toľko, o koľko by malo byť nižšie úročenie na rezervy), ostáva FED pozitívny. Tak ohľadom rastu, ako aj inflácie.
  • Pro ty co v noci spali, by na USD/JPY mohla přijít příležitost v podobě korekce
    Šéfka FEDu Janet Yellen včera před finančním výborem zhodnotila stav amerického hospodářství a monetární politiky. Dotkla se všeho zásadního...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaForex ETF