Sobota 27. duben 2024 12:59
reklama
InstaForex Autochartist_
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
CapXmaster

Ve výrobním sektoru nadále převažuje pokles cen

18.12.2023 11:40  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Tuzemské ceny průmyslových výrobců v listopadu pokračovaly v poklesu. Meziměsíčně byly nižší o 0,4 % po říjnovém snížení o 0,1 %. Tržní konsensus přitom předpokládal meziměsíční stagnaci průmyslových cen. V meziročním vyjádření došlo ke zrychlení růstu z 0,2 % na 0,8 %.

Pokles cen zaznamenal zpracovatelský průmysl. Zde ceny v listopadu meziměsíčně klesly v průměru o 0,5 % po říjnovém poklesu o 0,1 %. Ke snižování cen docházelo v potravinářském, chemickém, textilním, dřevozpracujícím, papírenském a kovodělném průmyslu. K největšímu poklesu (o 1,7 % m/m) došlo ve výrobě základních kovů, kde navzdory vysoké energetické náročnosti odvětví ceny konstantně klesají více než rok v kuse. Stejně hluboký pokles cen se udál i v chemickém průmyslu, šlo však pouze o částečnou kompenzaci předchozího růstu. Zvyšování cen naopak pokračovalo v elektrotechnickém průmyslu. Ve výrobě automobilů po předchozích čtyřech měsících setrvalého růstu v listopadu ceny nepatrně klesly (o 0,1 % m/m).

V energetickém a těžebním průmyslu se ceny zvyšovaly. Těžební průmysl zaznamenal průměrný nárůst cen o 0,2 % m/m po předchozím růstu o 0,6 %. V energetickém průmyslu pak ceny v listopadu vzrostly o 0,2 % m/m poté, co předchozího čtvrt roku klesaly. Důvodem byly vyšší ceny elektrické energie.

Ceny u zemědělců a potravinářů nadále klesají, ve spotřebitelských cenách potravin to ale zatím moc vidět není. Ceny zemědělských výrobců se v listopadu meziměsíčně snížily o výrazných 4,9 %. Trend jejich snižování trvá po velkou část letošního roku a oproti lednu tak byly v listopadu ceny u zemědělců nižší o 19,3 %. Ve srovnání s předpandemickým únorem 2020 byly tyto ceny ale stále o 20,9 % vyšší. V potravinářském průmyslu v listopadu ceny klesly o 0,3 % m/m a oproti letošnímu lednu byly nižší o 5,1 %. Pokud srovnáme ceny s předpandemickým únorem 2020, byly ceny u potravinářů vyšší o 29,1 %. Spotřebitelské ceny potravin (včetně nealkoholických nápojů) se v listopadu snížily o 0,4 % m/m, ale oproti lednu byly nižší jen o 2,6 %. Oproti předpandemickému únoru 2020 byly ceny vyšší o 29 %, tedy zhruba stejně jako v potravinářském průmyslu.

Ceny stavebních materiálů opět klesly, stavební práce ale nadále zdražují. Meziměsíčně byly ceny stavebních materiálů nižší o 0,1 %, zatímco ceny stavebních prací naopak ve stejném rozsahu vzrostly. Takovýto trend vývoje přitom pokračuje již několik měsíců. Výsledkem je, že ceny stavebních materiálů byly v listopadu meziročně nižší o 0,5 % a ceny stavebních prací naopak vyšší o 3,3 %.

Ve výrobním sektoru tak nadále vesměs pokračuje trend snižujících se cen. Lze předpokládat, že důvodem je jak slabší poptávka, tak i nižší ceny vybraných výrobních vstupů. Tento vývoj by měl rovněž zmírňovat tlak na růst spotřebitelských cen. Velkou nejistotu však v tomto ohledu představuje nárůst regulovaných cen energií od příštího roku, který se pravděpodobně propíše do vyšších vstupních nákladů firem.

Autor: Martin Gürtler, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • V Evropě nenávratně zmizí 1,9 milionu pracovních míst, varuje studie
    Velké firmy v Evropě jen letos propustí přes 130 tisíc lidí pracujících v oblasti IT, financí a dalších podpůrných slu...
  • V Evropě po zřícení čínského letadla dopoledne klesaly aerolinky
    Jak vypadal dnešní opatrný rozjezd obchodní seance na evropských akciových trzích? Německý index DAX se pohyboval jen mírně v kladných hodnotách. Objemy obchodů byly nižší. Investoři monitorují úsilí plánování vyjednávání obou stran konfliktu. Podle všeho by v nejbližších dnech mohlo k nějakému jednání dojít. Důležitou roli zřejmě sehraje Izrael, který by se mohl stát hlavním prostředníkem pro vyjednávání.
  • V Evropě se daří sektoru Oil&Gas. Norsko slibuje plynu jako letos, v plánu je těžba z nových nalezišť
    Evropské obchodování se nese v poklidnějším tempu než včera. Index STOXX Europe 600 se obchoduje kolem svých včerejších zavíracích hodnot, německý index DAX klesá o 0,2 % a britský FTSE 100 přidává 0,4 %. Z širšího indexu STXE 600 se nejlépe daří sektoru „STXE 600 Oil&Gas“, který posiluje téměř o 1,3 %.
  • V Evropě se vyprodávají akcie těžařů; Vedanta -7 % po doporučení od HSBC
    Ve čtvrtek převládají na evropských trzích prodejci. Čínský index nákupních manažerů se totiž propadnul na nejnižší hodnotu za posledních sedm měsíců a jeho předběžný únorový výsledek byl jen 48,3 bodů. To vyvolalo averzi kupců stejně, jako zveřejnění záznamu jednání amerického FEDu. FED na svém jednání již hovořil také o úpravě úrokové sazby, pokud se bude situace na pracovním trhu zlepšovat stejným tempem. Na základě toho klesly včera americké akcie a dnes v úvodu by měly svou pozici ještě o 0,3 % zhoršit. Eurodolar od rána ztrácí 0,2 % na 1,37 EUR/USD.
  • V Evropě se začíná blýskat na lepší časy, surprise indexy prudce rostou
    Přestože dnešní německý ZEW index dvakrát zrovna nenadchnul, když klesl z -16 na téměř -25 bodů, drtivá většina ostatních evropských fundamentů naznačuje, že se v evropské ekonomice konečně po slabém prvním a nevýrazném druhém čtvrtletní začíná blýskat na lepší časy. Dokazují to i takzvané surprise indexy, které zpracovává například americká banka Citi, nebo agentura Bloomberg a které mapují, jak výrazně mají nově příchozí data tendenci překonávat většinový konsenzus. V první polovině letošního roku byly oba indexy na úrovních hluboko pod nulou, ale během posledních pár týdnů se situace začala konečně měnit.
  • V Evropské unii je nezaměstnanost 7,1 procenta. Česká republika si udržuje prvenství
    „V míře nezaměstnanosti je Česká republika premiantem Evropské unie. Oproti unijnímu průměru máme třikrát nižší nezaměstnanost. Oproti Řecku jsme na tom devětkrát lépe,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.
  • V Evropské unii jsou obrovské rozdíly v nastavení minimálních mezd
    „V kontextu Evropské unie můžeme o minimální mzdě v České republice prohlásit, že je směšně nízká. Kdybychom se chtěli dostat k průměru Evropské unie měla by se minimální mzda pohybovat kolem úrovně 55 procent mediánu mezd. To by oproti současnosti znamenalo nárůst přibližně o 2 000 korun na 17 200 korun,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • V Evropské unii přerozdělujeme téměř polovinu HDP
    „Vzhledem k tomu, že veřejné výdaje v Evropské unii dosáhly téměř poloviny hrubého domácího produktu, můžeme říct, že žijeme ve smíšeném hospodářství. Od čistě tržního systému nyní máme zhruba stejně daleko jako od centrálního plánování,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Ve výběru 10 nejlepších akcií v Evropě dominuje finanční sektor
    Finanční sektor vzrostl v Evropě o 2,1 %, přičemž nárůst celého indexu činí  5,5 %. Sedm z deseti nejlepších akcií naš...
  • Ve výraznějším poklesu inflace se projevily levnější potraviny a energie
    Česká inflace v meziročním vyjádření v září klesla na 6,9 % ze srpnových 8,5 %. To byl oproti očekávání výraznější pokles, když náš odhad činil 7,2 % a tržní konsensus 7,5 %. Centrální banka stejně jako my čekala 7,2 % y/y.
  • Ve výrobním sektoru pokračuje pokles cen
    Ceny průmyslových výrobců v květnu klesaly již čtvrtý měsíc v řadě. Meziměsíčně byly nižší o 0,8 %, což byl oproti očekávání mírně hlubší pokles (tržní konsensus činil -0,6 % m/m). Od února do května se ceny v průmyslu snížily v souhrnu o 3,3 %. Ke zlevňování nadále docházelo především u elektřiny. V květnu její cena klesla meziměsíčně o 1,7 % a oproti začátku letošního roku byla nižší o 11,5 %.
  • Ve výsledku PMI se těžko najdou pozitiva
    Index nákupních manažerů pro výrobní sektor v únoru překvapil trh ztrátou z 44,6 na 44,3 bodů. Medián trhu byl na rovných 45 bodech. PMI report hlásí další zhoršení provozních podmínek a pokles objemu výroby.
  • Ve vysloužilém elektru se skrývá množství drahocenných druhotných surovin. Mohou pomoci zachránit ekonomiku oslabenou koronavirem
    Kvůli pandemii COVID-19 může světová ekonomika dle odhadů přijít o biliony amerických dolarů – rané předpovědi hovoří asi o 4 bilionech USD. Pošramoceným ekonomikám může v budoucnu významně pomoci uplatnění principů cirkulární ekonomiky, zejména pak využití takzvaného urban miningu, tedy využívání odpadů jako zdroje druhotných surovin. Jen extrakce vzácných kovů ze starého elektra může přinést desítky miliard ročně, nemluvě o pozitivních ekologických vlivech. Skvělým příkladem recyklačního projektu jsou například medaile pro olympijské hry v Tokiu, které byly kompletně vyrobeny z kovů získaných z elektroodpadu.
  • Vezeme se na vlně optimismu. Tuzemské firmy plánují další investice
    Hospodářská komora každý půlrok vydává průzkum českých firem nazvaný Komorový barometr. Z něj vyplývá, že se v Česku zlepšuje podnikatelská nálada a firmy plánují další investice do strojů, zaměstnanců a energií.
  • Ve 2. kole zátěžových testů neobstálo 8 evropských bank, nejvýznamnější řecká ATE Bank
    Rakouská Erste Bank úspěšně prošla zátěžovými testy evropské asociace bank a ani v negativním scénáři by ...
  • Ve 3. čtvrtletí se žádné Muskovo kouzlo nekonalo
    „Zisk společnosti Tesla překonal očekávání a dosáhl 1,05 dolaru na akcii, zatímco odhady hovořily o 1,01 dolaru, ale tím dobré zprávy končí.
  • V globálních řetězcích by se mohly projevit sankce proti hliníku z Ruska
    Hliník je nejaktuálnější globální problém, jelikož ceny klesají v důsledku dumpingu hliníku z Ruska, který snižuje poptávky.
  • V hlavní roli inflace. Trhy přešlapují na prahu změny
    Posledním deseti letům kralovaly růstové akcie technologických firem. Nyní se ale o slovo hlásí hodnotové akcie, které byly v uplynulé dekádě upozaděny. Sledujeme krátkodobý výkyv, nebo jsme na prahu rozsáhlejší změny? O tom, kterým odvětvím se bude v příštích letech dařit, bude z velké míry rozhodovat vývoj inflace.
  • V hledáčku investorů CPI USA a zítřejší zasedání RBNZ; denní přehled událostí
    Situace na finančních trzích by se dnes mohla podle všeho stabilizovat a oddechnout si od geopolitického napětí. Proruští separatisté na Ukrajině včera odevzdali 2 černé skřínky sestřeleného civilního letadla do rukou malajsijských vyšetřovatelů. Zastupitelé Ruska si stále stojí za svým názorem, že letadlo nebylo sestřeleno povstalci a volají po mezinárodním vyšetřovacím týmu. Nyní se zraky opírají na lídry eurozóny, jež mají dnes projednávat další potenciální sankce vůči Rusku. Britský premiér David Cameron včera uvedl, že dosavadní důkazy poukazují na to, že malajsijské letadlo bylo zničeno proruskými separatisty. Proto vyzval Evropu, aby konala v případě, že se tato teorie a podpora povstalců Ruskem potvrdí. K situaci se včera vyjádřil i americký prezident Barack Obama. Ten však volil svá slova velmi pečlivě s cílem nezvýšit již tak vysoké globální napětí.
  • V hledáčku trhů dnes Janet Yellen
    Pozornost finančních trhů dnes bude směřovat do Jackson Hole, kde přednese svůj projev šéfka americké centrální banky Janet Yellen. Její vystoupení však rozluštění hádanky, zda Fed letos zvýší sazby či nikoli, zřejmě nepřinese. I tak ale na trhu může po celý den panovat zvýšená nervozita. V regionu je kalendář událostí prázdný.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
FTMO férovost