Sobota 27. duben 2024 17:57
reklama
Swissquote Bank
reklama
Swissquote Bank
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Dukascopy new

Zlevní od Nového roku byty?

22.11.2023 09:22  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Senátem prošel konsolidační balíček, který byl navržen Poslaneckou sněmovnou. Tento návrh počítá pouze se dvěma sazbami DPH, a to se sníženou sazbou 12 % a základní sazbou 21 %. Znamená to tedy, že byty do 120 m2, které postaví a prodává developer, budou nově zatíženy jen 12% daní. To je o 3procentní body méně, než tomu bylo doposud. Aktuální sazba daně, která se uplatňuje, je 15 %. „Tato skutečnost vyvolává diskuse a otázky o tom, jaký vliv by to mohlo mít na ceny nemovitostí v České republice. Zatímco snížení DPH by mohlo mít několik pozitivních dopadů na různá odvětví ekonomiky, není jasné, zda by to automaticky vedlo také ke snížení cen nemovitostí,“ říká Tom Kadeřábek, vedoucí produktového oddělení Swiss Life Select.

V první řadě si je třeba uvědomit, že DPH je jen jedním z mnoha faktorů ovlivňujících ceny nemovitostí. Na trhu s nemovitostmi hrají roli také poptávka a nabídka, úrokové sazby hypoték, úroveň ekonomické aktivity a mnoho dalších faktorů, jako je třeba rychlost vyřizování stavebního povolení, kterým se zrovna nemůžeme pyšnit. „Před pár lety jsme byli v jeho hodnocení dokonce až na 157. místě žebříčku zemí a byli jsme dokonce horší než Kamerun. Snížení DPH by ale mohlo přinést úspory pro developery, což by potenciálně mohlo vytvořit pozitivní tlak na snížení cen nemovitostí,“ komentuje Tom Kadeřábek, vedoucí produktového oddělení Swiss Life Select.

Jedním z hlavních argumentů podporujících názor, že by snížení DPH mohlo vést ke snížení cen nemovitostí, je skutečnost, že by to mohlo snížit náklady na výstavbu a nákup nemovitostí. Developeři by mohli přenést část úspor na spotřebitele, což by mohlo podpořit poptávku na trhu s nemovitostmi. Nižší ceny by tak mohly přilákat více kupujících a stimulovat nejen realitní trh, ale i trh hypoteční.

Pozor ovšem na to, že developeři nemusí přetavit snížení DPH do snížení cen, ale mohou se rozhodnout část nebo celou úsporu přenést do svých marží, což by ve výsledku finální ceny pozitivně neovlivnilo. „Navýšil by se tak pouze zisk developerů. V některých případech také může dojít k tomu, že nižší DPH bude kompenzována zvýšenými náklady na stavební materiál nebo pracovní sílu,“ říká Tom Kadeřábek.

Celkově lze ale očekávat, že snížení sazby DPH od 1. ledna 2024 určitý vliv na ceny nemovitostí mít bude. Jak bude tento vliv nakonec velký, ale bude záviset na komplexním působení různých faktorů na realitním trhu. „První vlaštovky už ovšem můžeme vidět nyní – velmi rychle se totiž na trhu objevili developeři, kteří ono zmíněné snížení ceny nejen inzerují, ale dokonce ho začínají uplatňovat už dnes. Reálně to pro kupujícího znamená ušetření v řádu statisíců korun, což už není zanedbatelná částka,“ uzavírá Tom Kadeřábek, vedoucí produktového oddělení Swiss Life Select.

Tom Kadeřábek, vedoucí produktového oddělení Swiss Life Select

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Zlepšený investorský sentiment pomohl americkým akciím
    Geopolitické napětí po vojenských útocích v Sýrii se zmírnilo, což investoři potvrdili nákupy rizikovějších instrumentů. Index S&P 500 během pondělní seance vzrostl o 0,8 %, když v ziscích uzavřely všechny hlavní sektory. Přes jedno procento si připsalo hned šest odvětví v čele s telekomunikacemi, jejichž akcie posílily o 1,5 %. Relativně nejméně se dařilo realitním developerům, kteří přidali 0,4 %.
  • Zlepšený sentiment by měl podpořit akcie opětovně v růstu
    Vývoj na americkém dluhopisovém trhu a informace o probíhajících jednáních mezi Spojenými státy a Čínou byly v minulém týdnu hlavním důvodem velmi rozkolísaného průběhu na akciových trzích. V pátek si americké indexy připsaly slušné zisky, čímž alespoň zredukovaly celotýdenní ztráty. Průmyslový Dow Jones si polepšil o 1,2 %, S&P 500 o 1,4 % a technologický Nasdaq přidal 1,7 %. Za posledních pět obchodních seancí ale zaznamenaly ztráty v rozsahu 0,8 až 1,5 %.
  • Zlepší výsledky společnosti Apple náladu na klesající Wall Street?
    Apple (AAPL.US) je s kapitalizací přes 3 biliony dolarů nejhodnotnější společností na světě a jedním z hlavních tahounů Wall Street. Po dnešní seanci zveřejní zprávu o výsledcích za 2. čtvrtletí. V roce 2022 prokázala značnou odolnost a na pozadí technologických gigantů ztratila relativně málo. Naproti tomu v letošním roce získává téměř 55 % oproti 40% rally na Nasdaqu. Trh v posledních měsících nadchla deklarovaná podzimní expanze společnosti do oblasti VR technologií a zářijové vydání iPhonu15. Současně silní spotřebitelé v USA, Evropě a lepší meziroční spotřebitelská nálada v Číně nevedly trhy k očekávání růstu tržeb. Wall Street očekává již třetí čtvrtletí po sobě meziroční pokles tržeb a jednociferný pokles prodejů iPhonů a MacBooků. Jako klíčové se však mohou ukázat prognózy, které zde jsou:
  • Zlepší výsledky společnosti Intel náladu na trhu polovodičů? 🔌
    Společnost Intel (INTC.US) oznámí výsledky za 4Q 2022 po skončení seance na Wall Street. Zpráva by mohla mít významný dopad na sentiment kolem ostatních polovodičových společností a vrhne více světla na zdraví globálního technologického trhu.
  • Zlepšování běžného účtu platební bilance zpomaluje
    Odhad vývoje finančních toků mezi Českem a zahraničím ukázal na počátku roku přebytek na běžném účtu ve výši 28,7 miliard Kč. Ve srovnání s očekáváním trhu lehce nad 31 miliard je to nepatrně méně. My jsme odhadovali přebytek nad 40 miliardami, ale již dříve zveřejněný slabší výsledek obchodní bilance za leden indikoval riziko menšího přebytku i pro běžný účet platební bilance.
  • Zlepšující se nálada v tuzemské ekonomice
    Nálada v tuzemské ekonomice se v dubnu znovu zlepšila, jak dokumentují včera zveřejněná šetření mezi českými domácnostmi i podniky. Přestože jde pouze o tzv. měkké indikátory, z našeho pohledu se jedná o povzbuzující signál – tuzemská ekonomika má pravděpodobně to nejhorší již za sebou a po technické recesi přichází na řadu pozvolné hospodářské oživení. Začněme na straně spotřebitelů, kteří jsou dle šetření naladěni nejoptimističtěji za posledních 18 měsíců.
  • Zlepšující se výhled ekonomiky by mohl limitovat potenciální pokles koruny
    Uplynulý týden na devizových trzích přinesl celou řadu překvapení. Ukazatele vývoje americké inflace včetně zveřejnění zápisu z říjnového...
  • Zlé správy pre AUD – maloobchodné tržby rastú najpomalšie za posledné štyri roky
    Dnes ráno prišla zlá správa z Austrálie. Maloobchodné tržby klesli v auguste medzimesačne o 0,6%. Čakal sa pritom rast na úrovni 0,3%. Nadol bol revidovaný aj júlový údaj, a to z 0% na -0,2%. V medziročnom porovnaní klesol rast maloobchodných tržieb na úroveň 2,1%, čo predstavuje najhoršie číslo od roku 2013. Graf nižšie ukazuje, že klesajúci medziročný rast maloobchodných tržieb nie je novinou, ale prebieha už od roku 2015.
  • Zlevnění akcií ČEZ táhlo pražskou burzu dolů
    Po pondělním růstu burzy díky zdražení akcií energetické firmy ČEZ dnes naopak oslabení emise této společnosti táhlo burzu dolů. Index PX klesl o 0,50 procenta na 1319,47 bodu. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy. V pondělí burzovní index i cena akcií ČEZ shodně dosáhly nejsilnější úrovně za uplynulý měsíc. Cenné papíry energetické firmy rostly v pondělí po návrhu na výplatu vyšší dividendy ze zisku ČEZ.
  • Zlevní kvůli koronaviru v Česku nemovitosti? Otázka za miliony
    K razantnímu poklesu cen nemovitostí nedojde. Pokud nastane pokles cen, bude se po přechodnou dobu týkat spíše hůře situovaných nemovitostí v méně atraktivních lokalitách a bude činit maximálně deset procent. Z více důvodů.
  • Zlevní válka na Ukrajině nemovitosti v Česku? Je to možné, ale...
    Válka na Ukrajině vyvolá v Česku poměrně hlubokou stagflační krizi. Inflace bude vysoká, třeba letos v průměru dvouciferná, zatímco ekonomika bude stagnovat. Výsledkem bude citelný propad reálné kupní síly. Vždyť letos mzdy nominálně porostou jen o šest procent, zatímco inflace bude zřejmě i více než dvojnásobná.
  • Zlevňování benzínu po čtyřech měsících ustalo, nafta zlevňuje dále. Motoristy čeká rekordně levné léto
    Končí zběsilý pokles cen pohonných hmot, k němuž došlo ve vypjaté fázi koronavirové krize. Výrazného zdražování se ale řidiči obávat nemusí.
  • Zlevňování benzínu se po pěti týdnech zastavilo. Není proto ale příliš důvod, pohonné hmoty by měly zlevňovat výrazněji – protože cena ropy padá
    Průměrná cena benzínu v ČR po předchozích pěti týdnech poklesu se přestala v uplynulých sedmi dnech snižovat. Benzín se tak jako o týden dříve včera prodával průměrně celorepublikově za 38,85 koruny za litr. Nafta pak zlevnila o deset haléřů na litr, na 39,31 koruny za litr.
  • Zlevňování hypoték dochází dech. Přesto nelze vyloučit, že dále znatelně zlevní, a to zejména v případě závažnějšího průběhu druhé vlny pandemie
    Několikaměsíčnímu zlevňování hypoték v ČR dochází dech. Letos v srpnu sice hypotéky nadále zlevňovaly, ale nejpomalejším tempem za posledního takřka půl roku. Znamená to, že prostor pro zlevňování, jejž vytvořila první vlna šíření koronavirové krize a opatření pro boj s ním, se pro tuto chvílí uzavírá.
  • Zlevňování pohonných hmot končí. V roce 2023 čekejme zdražování
    Ceny pohonných hmot v uplynulém týdnu citelně zbrzdily tempo svého zlevňování. Nejpozději počátkem roku 2023 se jejich cena stabilizuje. V roce 2023 je pak třeba počítat spíše s růstem cen paliv v Česku (viz komentář níže).
  • Zlevňování pohonných hmot v Česku brzdí. Hrozí vzestup cen, až ke 45 korunám za litr, pokud se střet mezi Izraelem a Hamásem rozšíří
    Průměrná cena pohonných hmot v Česku dále klesá, tempo zlevňování se však snižuje. Za poslední týden zlevnil benzín natural o 21 haléřů na 38,85 koruny. O čtrnáct haléřů na litr zlevnila nafta. Za litr nafty teď řidiči dají průměrně 39,41 Kč. Vyplývá to to z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje. Po předchozím několikaměsíčním zdražování klesají průměrné ceny pohonných hmot pátý týden v řadě.
  • Zlevňování pohonných hmot v Česku slábne. Pokud se konflikt mezi Izraelem a Hamásem rozšíří, mohou citelně zdražit, až na 45 korun za litr
    Průměrná cena benzinu v Česku klesá hlouběji pod úroveň 40 Kč za litr, tempo jeho zlevňování ale zpomaluje. Za poslední týden zlevnil natural o 33 haléřů na 39,57 koruny. O 29 haléřů na litru zlevnila nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 39,88 Kč. Cena nafty se po necelém měsíci dostala v uplynulém týdnu pod hodnoto 40 Kč/l. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje. Po předchozím několikaměsíčním zdražování klesají průměrné ceny pohonných hmot třetí týden v řadě.
  • Zlevňování pohonných hmot v Česku zrychluje. Může za to odkládání pozemní invaze Izraele do Gazy
    Průměrná cena benzinu v Česku klesá hlouběji pod úroveň 40 Kč za litr, tempo jeho zlevňování přitom zrychluje. Za poslední týden zlevnil natural o 51 haléřů na 39,06 koruny. O 33 haléřů na litru zlevnila nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 39,55 Kč. Vyplývá to to z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje. Po předchozím několikaměsíčním zdražování klesají průměrné ceny pohonných hmot čtvrtý týden v řadě.
  • Zlevňování pohonných hmot v ČR se zastavilo, hrozí opětovný nárůst cen. Důvodem je zdražování ropy, které nahrává Rusku – jeho ropu skupuje třeba Indie
    Pohonné hmoty v ČR včera prakticky přestaly zlevňovat. Průměrná cena benzínu totiž klesla oproti sobotě pouze o tři haléře na litr, na 43,98 koruny za litr. Nafta zlevnila o pouhý haléř, na 45,99 koruny za litr. Lze předpokládat, že dnes už ceny opět porostou. Končí tak zhruba týdenní etapa poměrně prudkého zlevňování jak benzínu, tak nafty.
  • Zlevňování pohonných hmot v ČR ustává, bouře v Kazachstánu zdražují ropu (i uran)
    Pohonné hmoty v ČR na přelomu roku zmírnily tempo svého prosincového zlevňování. Benzín za uplynulých sedm dní zlevnil už jen o šest haléřů na litr, zatímco nafta o devět haléřů na litr. V následujícím týdnu je proto třeba počítat se stagnací cen u českých čerpacích stanic. Ropa Brent totiž v tomto týdnu poprvé od listopadu 2021 zdražila opět nad úroveň 80 dolarů za barel. V příštích dnech a týdnech ji navíc může hnát vzhůru napjatá situace v Kazachstánu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new