Úterý 26. květen 2020 01:58
reklama
Admiral spread new
reklama
Dukascopy
reklama
RoboMarkets copyfx

Kam směřuje zlato

15.08.2019 12:18  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk


Zlato má za sebou od začátku tisíciletí poměrně bouřlivý vývoj. V srpnu letošního roku na sebe opět upozornilo, překonalo hranici 1 500 USD za trojskou unci a je nejdražší za posledních šest let. Pro pochopení současného vývoje jeho ceny je dobré ohlédnout se zpět. Jaké faktory hnaly cenu k rekordu roku 2011? A dá se situace připodobnit té současné? Co táhne zlato vzhůru dnes?

Cena žlutého kovu od roku 2000 do roku 2018 stoupla o 370 %. Pokud bychom vzali vývoj až do dnešních dní, kdy se cena pohybuje kolem 1 500 USD za trojskou unci, činí nárůst dokonce 452 %. Pro trh se zlatem v Česku je zajímavé podívat se na vývoj ceny zlata v porovnání s vývojem kurzu dolaru. V českých korunách zlato rostlo, ne však tak výrazně. V prosinci roku 2000 činil kurz koruny vůči dolaru cca 38,94 Kč/USD, při ceně zlata cca 272,65 USD/Oz stála unce v přepočtu cca 10 617 Kč. V prosinci roku 2018 činil kurz koruny vůči dolaru cca 22,69 Kč/USD, při ceně zlata cca 1 281,65 USD/Oz stála unce cca 29 080 Kč. Za danou dobu zlato vzrostlo v korunách zhruba o 174 %.


Graf zachycuje cenu zlata vždy k poslednímu dni daného roku. Zjednodušeně tedy odráží trend za poslední dvě dekády.

Na vývoji ceny zlata se v tomto období značně podepsala finanční krize v USA, která se přelila v celosvětovou hospodářskou recesi. Po pádu banky Lehman Brothers v září roku 2008 cena zlata zhruba na tři týdny vyrostla o 100 USD na tehdejších 900 USD/Oz. Byl to počátek tříletého intenzivního růstu. V důsledku krize došlo ke snížení úrokových sazeb nejprve u FED a s ročním zpožděním i u ECB na minimální úroveň. V dubnu 2010 pak požádalo Řecko o financování ze zdrojů Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu, v listopadu 2010 jej následovalo Irsko a v dubnu 2011 Portugalsko. V srpnu 2011 byla ECB nucena intervenovat na záchranu eurozóny nákupem dluhopisů ohrožených zemí. V srpnu a v září se v důsledku toho zlato vyšplhalo na historické maximum 1 895 USD/Oz.

Po roce 2011 následoval propad ceny zlata jako důsledek postupného uzdravování ekonomiky po finanční krizi. Nejslabším pro zlato byl rok 2015, který je považován za konec recese. Došlo k opětovnému zvýšení úrokových sazeb. To bývá zpravidla negativní zpráva pro investiční kovy. Krátkodobě zlato reagovalo na eskalaci dluhové krize v Řecku začátkem roku 2015 nebo na výsledek referenda ve Velké Británii, které Brity poslalo na cestu k vystoupení z EU, v červnu 2016.

Proč se ale cena zlata nevrátila na předkrizovou úroveň? Jsem toho názoru, že jednou z významných příčin je masivní růst peněžní zásoby a dlouhodobé udržování úrokových sazeb na nízké úrovni. FED (Federální rezervní systém USA) natiskl od krizového roku 2008 o 4 biliony dolarů více, aby pomohl svým bankám a stimuloval ekonomiku. V dnešních cenách to odpovídá hodnotě přibližně 2,67 miliardy uncí zlata. To odpovídá přibližně 24 letům globální produkce tohoto kovu. Centrální banky chtějí spravovat ekonomiky pomocí papíru a číslic namísto reálných hodnot. V důsledku toho můžeme být svědky další krize. Jaké jsou faktory, které mohou ovlivnit cenu zlata. Podívejme se na ně.

 

Datum

Úroková sazba v USA v %

16.12.2008

0.0–0.25

16.12.2015

 0.25–0.50

14.12.2016

0.50–0.75

15.03.2017

0.75–1.00

14.06.2017

1.00–1.25

13.12.2017

1.25–1.50

21.03.2018

1.50–1.75

13.06.2018

1.75–2.00

26.09.2018

2.00–2.25

19.12.2018

2.25–2.50

01.07.2019

2.00 – 2,25

 

Vývoj úrokových sazeb ve světě

V loňském roce zvýšil FED úrokové sazby celkem 4krát, od roku 2015 to bylo celkem 9krát. Červenec 2019 přinesl první snížení úrokových sazeb od konce roku 2008. Investoři napjatě očekávají, zda tento krok povede k otočení kormidlem. Zářijové zasedání FEDu napoví. Signály jsou a naznačují spíše další snížení sazeb. To může zlato podpořit v dalším růstu.

Obchodní válka USA a Číny v plném proudu

Zavádění cel přináší na trh obavy z dalšího vývoje. Od září mají v USA platit další cla na zboží v hodnotě 300 miliard USD. Spirála je roztočena na plné obrátky, dva světoví ekonomičtí obři „válčí“ a ani jeden z nich nemá v plánu ustoupit. To je jeden z primárních důvodů současného růstu ceny zlata. Dohoda je v současné době, zdá se, v nedohlednu. Významný prorůstový faktor.

Nevyzpytatelný prezident Trump

V dnešním světě propojeném informačními technologiemi se signály šíří rychlostí blesku. Investoři jsou jen lidé a jejich emoce hýbou cenami akcií, zlata, čehokoliv. To, co opravdu nemají rádi, je nejistota. Snaží se ji co nejvíce eliminovat. A zlatu se říká bezpečný přístav proto, že se k němu uchylují právě v nejistých dobách. Náladový americký prezident zlatu spíše svědčí.

Problémy Deutsche Bank aneb novodobá Lehman Brothers?

Největší evropská investiční banka se zmítá ve velkých problémech. Mluví se o tom, že může být novodobou Lehman Brothers. Tato americká banka byla pokládána za „too big to fail“. O tom, co se stalo v roce 2008, se bude psát v učebnicích. Krach a počátek velké světové krize. Deutsche Bank má za sebou téměř 150 let tradice. Přesto propouští a její akcie jsou na historicky nejnižších úrovních. V období před krizí se obchodovaly za 111 EUR, během krize spadly na 17,5 EUR. Jejich dnešní hodnota je zhruba 6,6 EUR. Krach této banky by bezesporu zasáhl celý finanční systém.

Centrální banky jako významný hráč

V roce 2018 byl podle světové rady pro zlato (WGC) zaznamenán rekord v nákupech zlata centrálními bankami. Tyto instituce přidaly do svých rezerv 651,5 tun zlata, oproti roku 2017 je to nárůst o cca 74 %. Nákupy jsou největší od roku 1971, nejvíce se činily banky Ruska, Turecka, Kazachstánu, Indie, Iráku, Polska a Maďarska. V prvním pololetí roku 2019 nakoupily centrální banky již cca 375 tun zlata. Odhaduje se, že letošní nákupy budou činit cca 675–725 tun. Nejspíše tak budou překonána čísla loňského roku.

Ke změně myšlení bankéřů došlo po rozpoutání hypoteční krize v USA. Trend se definitivně změnil roku 2010. Do tohoto data se banky zlata spíše zbavovaly, od tohoto data jsou čistými nákupci a jejich poptávka roste. Pomáhá jim v tom i letošní rozhodnutí Banky pro mezinárodní vypořádání, která zařadila zlato do třídy aktiv s nulovým rizikem. V praxi to znamená, že banky už nemusí zlato krátit ve svých rozvahách o 50 procent jako dříve.

Výnosové křivky

Možný příchod krize nám rovněž mohou napovědět výnosové křivky krátkodobých a dlouhodobých dluhopisů USA. Výnos z dlouhodobých vládních dluhopisů (10letých) je v současnosti nižší než z krátkodobých (3měsíčních), což pozorujeme poprvé od poslední krize. Inverzní výnosová křivka může značit zpomalení hospodářství či příchod recese.

Podzimní obchodování na burzách

Současná situace je podle všeho pro zlato velkou výzvou s mnoha prorůstovými faktory. Všichni bychom byli rádi, kdyby se spekulace o krizi nenaplnily. Zároveň však jsme poučeni z historického vývoje i ekonomické teorie, která hlásá, že ekonomika se vyvíjí cyklicky.

Blížící se podzim napoví. Toto období patří k rizikovým obdobím na trhu. Říká se „Sell in May and go away“ – prodej v květnu a odejdi. Letní měsíce s nižší likviditou a velkou volatilitou vybízí spíše k opuštění burzy a návratu na podzim. Podzim je pak obdobím, kdy přicházejí krize. Ty největší vypukly právě tehdy. Velká hospodářská krize 29. října 1929 (Black Tuesday), krach na světových burzách 19. října 1987 (Black Monday) a pokles Dow Jonesova indexu, Hypoteční krize v USA a zmiňovaný pád banky Lehman Brothers 14. září 2008. V září se minimálně (snad) už dozvíme, jak dopadne Brexit. Nový premiér Boris Johnson ho prý chce dotáhnout do konce stůj co stůj. Pokud dojde k tvrdému Brexitu, trhům to rozhodně neprospěje.

Je toho hodně, co máme před sebou a co musíme zvládnout. Věřme, že situaci ustojíme a pokud ne, mějme své osobní finance připravené na to, co může nastat.

Jakub Petruška, analytik společnosti Zlaťáky.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Kam pošle BoE libru? - denný výhľad
  Bank of England (BOE) môže už vo štvrtok naznačiť, ako vážne to s Brexitom na finančnom trhu bude. Jej rozhodnutie (13:00 CET) sa očakáva, bez ohľadu na verdikt, v sprievode vysokej volatility. Skončí GBP/USD po štvrtku na 1.37 alebo naopak na 1.30?
 • Kam pošle Grexit euro?
  Akciový index Dow Jones včera poklesol na najnižšiu úroveň ...
 • Kam sa po britskom referende môžu vybrať libra, akcie či zlato?
  Po zajtrajšom britskom referende o vystúpení z EÚ bude na viacerých trhoch horúco. Ceny/kurzy viacerých aktív sa v posledných týždňoch hýbu spolu s pravdepodobnosťou úspešnosti britského referenda. Na základe týchto spoločných pohybov je možné získať aspoň nejaké čísla, kam by sa mohli ich hodnoty v prípade takého či onakého výsledku ich hodnoty pohnúť.
 • Kam sa podela inflácia?
  Taký dlhší článoček pre prílohu Financie v Hospodárskych Novinách: ECB v posledných rokoch natlačila stovky miliárd eu...
 • Kam sa v stredu po zasadnutí OPECu môže vydať ropa? (3 scenáre)
  Zrejme najočakávanejšou udalosťou tohto obchodného týždňa je stredajšie zasadnutie OPECu, na ktorom sa bude rozhodovať o nových kvótach. Pozrime sa teraz na to, kam by sa mohli dostať ceny ropy pri troch rôznych scenároch. Vychádzame pritom z vývoja cien ropy v predošlých mesiacoch a reakcie ropy na „no deal“ na aprílovom zasadnutí OPECu:
 • Kam se nám ta ropa tedy vydá?
  Po pár měsících bychom se dnes rádi vrátili k našemu dlouhodobému pohledu na vývoj ceny černého zlata. Z grafického...
 • Kam se nevyplatí investovat: Penzijní spoření prodělává a kryptoměny nenaplnily optimistická očekávání
  Nízké úrokové sazby, rostoucí inflace, nejistý vývoj na kapitálových trzích či neregulované investice, to všechno ohrožuje finanční rezervy každého z nás. Na co je dobré dát si pozor, aby úspory neztrácely hodnotu nebo člověk nepřišel o celou investici?
 • Kam se řítí americký dolar?
  Nedávný kolaps výnosů amerických dluhopisů nedokázal americký dolar příliš oslabit. Pondělní prodej USD byl už závažnější a mohl být vyvolán oznámením, že americký antimonopolní úřad zahajuje vyšetřování amerických internetových monopolů.
 • Kam se vydá cena černého zlata v příštích týdnech?
  Společně s tím, jak se v posledních týdnech i přes poslední mírnou nestabilitu stále dobře udržují zejména americké...
 • Kam směřuje cena zlata? Nastínili jsme možné scénáře jejího vývoje spojené s chováním nejdůležitějších hráčů světové ekonomiky
  Poptávku po zlatu ovlivňují tři druhy poptávky: výrobců šperků (cca 55 %), průmyslu (cca 10 %) a investorů (cca 35 %). Na investiční poptávku má velký vliv chování klíčových hráčů ve světě politiky a byznysu. Ať už hovoříme o největších ekonomikách, jako je USA a Čína a aktuálně o jejich obchodní válce nebo nám bližší Evropské unii a jejich tématech, jak politických (Brexit), tak ekonomických (možná recese německé ekonomiky), hodnota žlutého kovu v době krize roste a v dlouhodobém horizontu je jeho cena stabilní. Respektive vyjádřená v penězích roste úměrně tomu, jak peníze ztrácí svou hodnotu.
 • Kam s ropou? Cena se propadá, prostory docházejí
  Ropa se toto pondělí obchoduje zase o něco nížé a novinové titulky jsou plné náhlého, téměř 20% propadu květnového kontraktu, který již brzy vyprší (CLK0). Aktivní obchodníci se již zaměřují na červnový kontrakt (CLM0), který je nyní nejaktivnější, ať už jde o obchodované objemy nebo o počet otevřených pozic.
 • Kam teď investuje Warren Buffett? 15 nejvýznamnějších podílů Berkshire Hathaway
  Třetí nejbohatší muž planety, Warren E. Buffett, má majetek v hodnotě 59,6 miliardy dolarů (asi 1,16 bilionu korun), ...
 • Kam teď investuje Warren Buffett? 20 nejvýznamnějších podílů Berkshire Hathaway
  Warren E. Buffett od začátku roku již zbohatl o 11 miliard dolarů a s aktuálními 58,9 miliardami dolaru (asi 1,19 bili...
 • Kam zamíří ceny ropy po jednání OPEC?
  Není vůbec zřejmé, zda při dalším jednání OPEC v Doha, které proběhne 17. dubna, dojde k nějaké dohodě. Výsledek tohoto jednání není tak podstatný, cena za barel ropy se stejně hned nevrátí na dostatečnou úroveň, která by rychle pomohla vyrovnat stav veřejných financí většiny zemí produkujících ropu. A i když cena za barel ropy od poloviny roku 2014 významně poklesla, stále ještě se drží nad dlouhodobým průměrem.
 • Kam zamíří CZK?
  John Hardy, stratég Forex trhu, Saxo BankVelkým tématem na trhu je otázka kompetitivní deva...
 • Kanada je blízko k dosiahnutiu obchodnej dohody s USA
  Akciové trhy dnes obchodujú bez výraznejších pohybov. Kanada je blízko k dosiahnutiu obchodnej dohody s USA, čím by došlo k zrušeniu niektorých ciel. Pripomeňme si, že americká administratíva zaviedla 25%-né clá na dovoz ocele a 10%-né clá na dovoz hliníka minulý rok. Kanada ako odpoveď na tieto clá, uvalila clá na poľnohospodárske produkty dovážané z USA. Americký akciový index US500 včera testoval úroveň rezistencie 2890/2900 bodov, no býci nedokázali túto úroveň prekonať a cena sa odrazila späť nadol. Ďalší vývoj bude úzko spätý s vývojom obchodných vzťahov.
 • Kanada může v legalizaci marihuany otevřít dveře dalším zemím
  Investice zaměřené na marihuanu zaznamenaly od října silný pokles. Některé ETF fondy spadly až o 50 procent. Tento volatilní sektor je proto atraktivní zejména pro dlouhodobé investory.
 • Kanaďané bojují za vznik největšího zlatého dolu Evropy. Třetí svět je snažší, než EU?
  Těžební společnosti jsou zvyklé dohodnout se kvůli globálnímu rozložení přírodních zdrojů s nejtěžšími politickými režimy světa. Evropská unie je někdy těžší, jak dokazuje již druhou dekádu se vlekoucí projekt vzniku největšího zlatého dolu Evropy.
 • Kanaďané jsou ke své ekonomice pesimističtější
  Kanadská centrální banka (BoC) dnes prozradila, jak vidí domácí ekonomiku v roce 2013. Její ekonomický výhled se během posledního kvartálu 2012 mírně zhoršil. Může za to slabá poptávka po exportu, silná kanadská měna a trh s bydlením, který stagnuje. Ekonomové očekávají od Kanady v roce 2013 ekonomický růst ve výši 1,8 procenta, což je oproti předchozím 2 procentům mírné zhoršený. Růst ekonomiky (HDP) by měl v průběhu roku postupně akcelerovat a v posledním kvartále letošního roku dosáhnout výše až 2,6 procenta.
 • Kanada nerostla v posledních 3 letech rychleji, pár USDCAD se propadnul na 5 měsíční minima
  Kanadský dolar dnes pozitivně reagoval na lepší ekonomické statistiky země. Hrubý domácí produkt vzrostl dle nejnovějš...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank