Úterý 19. březen 2024 11:30
reklama
Dukascopy new
reklama
Instaforex krypto ebook
reklama
Purple pivot points
reklama
Fintokei SwiftTrader

V jednoduchosti je síla – aplikace Price Action na akciových indexech

19.08.2019  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Technická analýza   Tisk


Akciové indexy považuji za velmi dobrý obchodní instrument pro intradenní obchodování finančních trhů. Díky vysoké volatilitě, dobrému plnění a akci, která se každý den na těchto trzích objevuje, považuji indexy za nekonečný zdroj možností pro praktické využití základních jednoduchých principů Price Action.

Ty nejjednodušší věci fungují ze všeho nejlépe. Alespoň tak to vidím po 6 letech intradenního tradingu akciových trhů dle základních principů Price Action strategie. Z mých článků je určitě zřejmé, že nejsem zastánce složitého přístupu k tradingu, sledování mnoha ukazatelů, jejich kombinace, hledání zaručených míst odrazu. Naprosto upřímně se přiznám, že absolutně netuším, jak funguje indikátor MACD nebo co nám říká, nemám ani ponětí o tom, jak využít klouzavé průměry (nebo jakékoliv jiné) a už vůbec netuším, kam se trh pohybuje v nějakém větším časovém rámci. Často se dostávám do vtipných situací a konverzací, protože mnoho lidí se mě poté, co se dozví, co dělám, ptají, kam se bude vyvíjet ten anebo ten trh, jak si zrovna vedou akcie nebo co tedy ten akciový index NASDAQ 100, roste nebo klesá? Měl bych investovat své peníze do zlata nebo si koupit akcie nějakého čínského start-upu? Většinou odpovídám, že já nejsem bankovní analytik finančních trhů, já jenom umím poznat formace v souladu s mými intradenními strategiemi a ty stále dokola aplikovat, proto odpovědi na jejich otázky neznám. Přijde mi naprosto nepředstavitelné, že by nějaký analytik dokázal zaručeně predikovat, kam se bude vyvíjet kurz dolaru vůči české koruně v horizontu roku. Opravdu je to možné? Netuším.

Začínal jsem jako student jednoho jednoduchého Price Action systému a už na něm jsem pochopil, že pro správnou aplikaci Price Action strategie si vystačíme pouze s několika málo předpoklady. Zároveň jsem se naučil, že je naprosto nemožné, abychom mohli zaručeně vědět, kam trh půjde, nebo jak dopadne náš obchod. Intradenní trading je čistě jenom statistika a je to tak dobře. Člověk je bytost omylná, a tak by to mělo být i na burze.

První předpoklad – dostatečně volatilní trh

O intradenním tradingu vždy uvažuji jako o využívání statistické výhody, kterou získáme prostřednictvím dostatečně úspěšné strategie a fungujícímu RRR. Pro využití této statistické výhody potřebujeme jednu základní premisu – situace se musí na trhu objevovat dostatečně často. Základní myšlenkou je tak práce s nízkým časovým rámcem, v mém případě minutovým grafem, který produkuje přiměřeně velké pohyby ceny a s tím související opakování výše uvedených situací a formací. Takovým vzorovým trhem je například e-mini NQ100 (index NASDAQ).

Vysoce volatilný trh lze identifikovat snadno – již pouhým okem lze poznat, jaké pohyby v rámci obchodní seance trh nabízí a jaký je tedy jeho potenciál. Pokud bych chtěl obchodovat například trh, který za den provede v průměru pohyb ceny o velikosti 10 bodů, bude to jistě rozdíl, oproti trhu NQ100, který má v průměru potenciál provést pohyb o velikosti 80 až 100 bodů. S rostoucími pohyby trhu nám vzniká vyšší možnost aplikace naší statistické strategické výhody – trh nabízí větší počet situací nežli trh, který se hýbe v průměru 10 bodů denně.

Pro představu průběh session na trhu e-mini NQ100 z pohledu vývoje ceny a ukazatele Volume.

Druhý předpoklad – schopnost určit důležité hodnoty supportů a rezistencí daného dne

Absolutním základem pro kvalitní aplikaci Price Action přístupu na akciových indexech je schopnost určit hodnoty důležitých supportů a rezistencí minulého a aktuálního dne. Na samém začátku jsem tyto hodnoty určoval dle vytvořených swingů a odrazů trhu od vrcholů a den těchto swingů. Po objevení nástroje VolumeByPrice (VbP) jsem začal používat výhradně tento nástroj a dodnes toho nelituji. Ona samotná analýza supportů a rezistencí dle odrazů byla často velmi subjektivní, buď jsem jich měl na grafu moc nebo málo. S přechodem na VbP tato subjektivní část vyhodnocování naprosto zmizela, protože zakreslit S/R dle zmíněného ukazatele dokáže 10 lidí naprosto stejně. Mluvím na základě zkušeností, které mám se svými kolegy a kdy se v zakreslení rezistence nebo supportu lišíme o 1 tick a pravděpodobně se nám ještě nestalo, že by někdo polovinu rezistencí/supportů neměl.

Proč jsou S/R pro intradenní trading tak důležité? Jsou to právě tyto hodnoty, kde dochází k největšímu počtu signálů a zároveň slouží jako dobré logické místo pro umisťování profit-targetů, případně stop-lossů.

Zakreslení supportů a rezistencí pomocí nástroje Volume By Price pro předcházející den.

Třetí předpoklad – aplikace snadno identifikovatelných formací

Na základě prvních dvou výše uvedených předpokladů máme velmi silný základ pro aplikaci jednoduché intradenní Price Action strategie. Máme dostatečně volatilní trh a známe úrovně supporů a rezistencí pro určení míst odrazů a cílení profit-targetů. Posledním dílkem do naší skládačky je tak jasně identifikovatelná formace, která se na trhu objevuje dostatečně často a která produkuje námi určenou procentuální úspěšnost.

Jako vzorový příklad vezmu základní strategii a formaci dvojité dno a dvojitý vrchol při pohybu trhu do strany. Principiálně je tato strategie opravdu banálně jednoduchá k aplikaci, ale mnohem složitější je určení správné formace, kterou vždy a bezpečně rozeznám a která bude fungovat. Základním problémem dvojitých den a vrcholů je ten, že cena nekopíruje na tick přesně předchozí odraz, někdy se trh odrazí 2 body pod předchozím vrcholem, někdy předchozí vrchol o 2 body přejde a až poté se cena odrazí zpět do klesání. Pokud budu čekat na přesný odraz, často mi signál uteče, protože trh se odrazí například bod před předchozím vrcholem a nedosáhne tak mnou určeného přesného odrazu a já do pozice nevstoupím. Viz příklad takové situace níže.

Cena se odráží 1,5 bodu od předchozího odrazu na low kanálu a pokračuje v pohybu do strany.

Pokud se ale naopak rozhodnu, že budu brát vstup například v toleranci 3 body od předchozího odrazu, vyskytne se mi problém s určením umístění stop-lossu. Pokud se rozhodnu umisťovat stop-loss na úroveň předchozí vrcholu/dna, tak obchod, kde trh půjde například bod za předchozí low/high a až poté se odrazí, skončí ztrátou, i když se ve skutečnosti na dané úrovni odraz opravdu stal.

Vstup v rámci tolerance u dna kanálu, který klesá pod případný umístění SL a poté se odráží zpět v pohybu do strany k horní hranici kanálu.

Na základě dvou výše uvedených příkladů doporučuji volit umístění stop-lossu na logické úrovni, kterou vytvoří dobře rozeznatelná formace svící. Nedávám si vzdálenostní toleranci pro vstup na určité úrovni, ale čekám, až trh vytvoří takovou kombinaci svící, kterou jsem schopen bezpečně rozeznat a která mi v daný okamžik dává maximální možný objem informací o předpokládaném pohybu trhu.

Ve výše uvedeném případě bych tak u takového dvojitého dna čekal na formaci výrazně zatažené svíce, která se vytvoří v toleranci například 2 bodů od předchozího odrazu. Stop-loss budu vždy umisťovat na nejvyšší/nejnižší bod, ve výše uvedeném případě tedy pod low vstupní zatažené svíčky. Pokud se zatažená svíce vytvoří v takové formaci, že její low je při odrazu ode dna kanálu nad úrovní swingu předchozího odrazu, budu stop-loss umisťovat pod předchozí low swingu, hledám tedy logické místo, kde dávám trhu největší prostor pro samotný odraz. Na základě takto definované formace mi nevzniká neustálé dilema, jestli vstoupit už tady, nebo až tady. Navíc je můj vstup podpořen fundamentální Price Action formací zatažené svíce s dlouhým knotem a malým tělem, která sama o sobě je signálem pro disbalanci na určité cenové úrovni.


Z pohledu Price Action vypadá taková strategie poměrně jednoduše, posledním a důležitým krokem je tak otestování této formace a obchodní strategie na historických datech, zjištění její případné úspěšnosti, častosti a v případě nutnosti její korekce. Má být zatažená svíce dlouhá 5 – 8 bodů, nebo stačí 3 – 5 bodů? Budu cílit profit-target na vrchol kanálu, nebo budu raději vystupovat na nejbližší S/R, co je ziskovější? To jsou nuance, které mi pomohou nejenom zvýšit samotnou úspěšnost, ale především ziskovost. Pokud backtesting ukáže úspěšnost, kterou hledám, mám tak k dispozici jasně formulovanou a identifikovanou situaci, kde budu pouze velmi málo váhat, jestli je signál korektní nebo ne.

Závěr

Pro mě samotného je síla intradenního tradingu ve snadné čitelnosti Price Action formací, které se opírají o základní aspekty fungování trhu. Nesnažím se a nikdy jsem se nesnažil hledat v tradingu něco složitého, využívat kvanta ukazatelů, jejich kombinaci nebo pracovat na několika trzích současně. Základní myšlenkou pro mě byla a je formace svící na důležitých cenových úrovních v kombinaci s vyhodnocením vývoje prostého Volume. Věřím, že trh nabízí mnoho podobných výše uvedených formací, ať již se trh pohybuje do strany, v trendu nahoru, v trendu dolů nebo pouze osciluje kolem OHLC a má potenciál vyrazit mimo range (rozpětí trhu). Proto pokud budete dostatečně dlouho hledat a dívat se tam, kam to má smysl, váš osobní svatý grál určitě naleznete. Přeji hodně zdaru.

 Lukáš Adámek pro portál FXstreet.cz

Sdílení článku: 
   

 

Související články

    C:\fakepath\price-action2.png
    Price Action a akciové indexy
    V dnešním článku bych vám rád nabídnul pohled na trading akciových indexů z pozice intradenního tradera, který se těmto trhům věnuje přibližně 6 let, z toho 4 roky jako full-time profesionální trader.
    C:\fakepath\day-trading2.png
    Intradenní trading jako liga mistrů obchodování?
    V jedné z knih věnujících se tradingu, kterou jsem v uplynulých 5 letech přečetl a na jejíž název si dnes bohužel nedokážu vzpomenout, autor definoval intradenní obchodování (day trading) jako světové mistrovství nebo chcete-li ligu mistrů tradingu. Opravdu je tedy day trading naší nejtěžší disciplínou nebo jsou všechny styly stejně náročné?

Čtěte více

  • Technická analýza - obchodujeme divergence
    Hledání platných a ziskových obchodních signálů je nejčastější činností každého tradera. Dnes se podíváme jak nám při takovém hledání může pomoci nesoulad mezi vývojem grafu ceny a vývojem grafu jejího indikátoru. Různé typy divergencí nám ukážou několik možností hledání signálů. Řekneme si jaké základní podmínky jsou potřeba ke správnému uchopení tohoto zajímavého nástroje.
  • Technická analýza - oscilátory
    Oscilátory jsou dalším velmi dobrým pomocníkem při práci tradera. Je mnoho typů oscilátorů, které ale plní velmi podobnou funkci. Sledují aktuální překoupenost a přeprodanost trhu. Dnes se podíváme na několik nejznámějších a nejpoužívanějších z nich. Ukážeme si vzorce pro výpočet a konkrétní možnosti využití jednotlivých indikátorů.
  • Technická analýza - silná zbraň v ruce forex tradera
    Technická analýza je jeden ze stěžejních nástrojů většiny profesionálních obchodníků. Tato metoda studie trhů má své kořeny z doby asi před 100 lety. Základní teoretické principy popsal jako jeden z prvních Charles H. Dow. Na rozdíl od fundamentální analýzy využívá technická analýza pouze informace poskytované trhem samotným, jako je cena, objem obchodů a volatilita. Cílem technické analýzy je především určení budoucího vývoje cen, eventuálně pokračování či změna trendu s co největší pravděpodobností. Základní principy by se daly shrnout do následujících odstavců.
  • Technická analýza - supporty a rezistence
    Support a rezistence (resistance, resistence - S/R úrovně) - česky podpora a odpor patří mezi nejdůležitější pojmy technické analýzy. Svým způsobem jednoduchá, ale přitom velmi účinná pomůcka každého tradera. Pokusíme se poodhalit tajemství těchto výrazů, které velmi úzce souvisí s lidskou psychikou a ne nadarmo se jim říká psychologická bariéra. A podíváme se také na to, jak využít tyto nové informace pro naše ziskové obchodování.
  • Technická analýza - svíčkové formace (Candlestick)
    Svíčkové formace mohou být samostatnou vědní disciplínou. Jejich vyhledávání a následné používání může být spojeno s určitou obřadností, tak jako skoro všechno, co pochází z dálného východu. Přesto si tuto metodu oblíbilo mnoho traderů po celém světě. Nikdo asi už dnes nezjistí jestli jsou tak oblíbené pro svoji grafickou jednoduchost a výmluvnost nebo pro svoji úspěšnost a přesnost při predikci. Prostě jsou oblíbené a hojně používané.
  • Technická analýza - začínáme l.
    Technická analýza je jako ostří nože. Rozděluje tradery. Ti, kteří ji uznávají na ni nedají dopustit a pro ty, kteří ji neuznávají, je většinou ukradená a nemají zájem se o ni blíže zajímat. Je ale pravdou, že technickou analýzu používají některé banky pro studium vývoje trhu. Může to být také jeden z důvodů proč se TA začít zabývat. Pokusíme se postupně pronikat do tajů TA a najít v ní něco nového a pozitivního pro naše obchodování.
  • Trendové indikátory
    Indikátory se těší obrovské oblibě u mnoha traderů. Existuje jich nepřeberné množství a jen málokdo nebo spíš nikdo neumí používat všechny tyto indikátory. Ale potřebujete to vůbec? Samozřejmě, že ne. Rozumný trader si vystačí jen s několika nejpoužívanějšími a nejběžnějšími, které bez problémů splní všechny požadavky moderního forex tradera. Existuje mnoho systémů postavených na kombinaci třeba i deseti nebo více indikátorů. Měl jsem osobně možnost takové systémy vidět. Chvilku jsem nevěděl, na co se vlastně dívám. Rád bych vám dneska přiblížil několik indikátorů, které se vám jistě budou hodit.
  • Úvod do technických indikátorů
    Dnešní článek by měl posloužit těm, kdo se začínají učit obchodovat na forexu, s orientací v základech technické analýzy. Seznámíme se s několika nejrozšířenějšími indikátory a každý z nich uvidíte na praktickém příkladu.
  • VIDEO: Forex a komodity - výhled na rok 2020 od FXstreet.cz
    Výhled forexového a komoditního trhu na rok 2020 od profesionálního tradera Patrika Urbana z týmu FXstreet.cz. V tomto videokomentáři se podíváme na predikci a možný vývoj hlavních i křížových měnových párů na forexu a také na oblíbené komodity. Připravte se na obchodní příležitosti v roce 2020!
  • VIDEO: Technická analýza - Price Action pullbacky
    Dnešní vzdělávací video prezentuje jeden z nejzajímavějších typů Price Action tradingu, kterým je obchodování Pullbacků a Throwbacků. Tento styl nabízí často velmi dobrý poměr rizika k možnému zisku (RRR), a proto ho rád ve svém obchodování používám. Video vám ukáže, jak tyto příležitosti vyhledávat, jak je obchodovat, včetně umístění Stop-Lossu i Take-Profitu a proč by tento styl mohl vyhovovat i vám.
  • Základy Elliottovy vlnové teorie I.
    Dnes si představíme nový seriál věnovaný fenoménu zvanému Elliottovy vlny. Od dnešního dne se mu bude exkluzivně na našem serveru věnovat náš spolupracovník Daniel David, investiční analytik a soukromý trader.
  • Základy Elliottovy vlnové teorie 2.
    Podle reakcí čtenářů velmi oblíbený seriál o základech Elliottovy vlnové teorie pokračuje. I dnes vám nabízíme exkluzivní možnost nahlédnout pod pokličku Daniela Davida, tradera se specializací na Elliott Wave.
  • Základy Elliottovy vlnové teorie 3.
    Dnes budeme pokračovat v dalších základech EW. V minulém článku jsme si řekli, co je to EW. Víme, že se skládá z dvou hlavních režimů – hybného a korekčního, popsali jsme si hlavní vlnu hybného režimu, impuls a jeho nejdůležitější pravidla. Dnes se podíváme na tu obtížnější část každé analýzy, a to jsou korekce.
  • Základy Elliottovy vlnové teorie 4.
    Fanouškům Elliottovy vlnové teorie dnes nabízíme pokračování seriálu o základech EW. V minulém díle jsme si ukázali dva základní tvary korekčních formací CikCak (ZigZag) a Rovinu (Flat). Dnes se budeme věnovat trojúhelníkovým formacím a dostaneme se i ke kombinovaným (složeným) korekčním pohybům.
  • Zbrusu nový Purple Bands indikátor zdarma!
    Připravili jsme pro vás unikátní Purple Bands indikátor, který dokáže velmi přesně detekovat potencionálně zajímavé obchodní příležitosti na finančním trhu. Indikátor je schopen velmi často správně určit situaci, kdy je cena na trhu již překoupená, a v nejbližší době velmi pravděpodobně začne klesat. Nebo naopak situaci, kdy je cena na trhu podhodnocená, a v nejbližší době začne růst!
  • 3 důvody, proč meškáte breakouty a obraty trendu
    Jistě se vám stává, že při pohledu na graf vidíte pěkný dlouhý trend a řeknete si, vždyť nemůže být tak těžké ten začátek trendu zachytit. Jak to, že jsem to zase nedokázal? Stejně tak si na grafu všimnete několika breakoutů (průrazů), které jste nezobchodovali, a přemýšlíte, jak je to jen možné. Jestli se vám tohle stává, tak si pozorně přečtěte tento článek, třeba vám pomůže vyřešit problém.
  • 5 klíčových svíčkových formací ke správnému pochopení Price Action
    Price Action je jedním z nejstarších a nejosvědčenějších přístupů v technické analýze a jako takový nám umožňuje získat přehled o aktuálních tržních trendech a možných obchodních příležitostech. To vše pouhým čtením čistého grafu - za pomoci svíčkových formací. Víte, kterých 5 je nejdůležitějších?

 


Diskuse ke článku

Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
XTB trading konference 2024