Sobota 27. duben 2024 07:36
reklama
InstaForex Autochartist_
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
CapXmaster
reklama
FTMO férovost

MF očekává letos hospodářský růst 1,2 procenta, inflaci 3,1 procenta

25.01.2024 16:40  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Česká ekonomika letos vzroste o 1,2 procenta po loňském poklesu o 0,6 procenta. Průměrná celoroční inflace bude 3,1 procenta po loňských 10,7 procenta. Nezaměstnanost zůstane nízká a reálné mzdy se po dvou letech vrátí k růstu. Vyplývá to z makroekonomické prognózy, kterou dnes představilo ministerstvo financí. Deficit veřejných financí se podle prognózy sníží na 2,2 procenta hrubého domácího produktu (HDP), a Česko tak splní jedno z kritérií pro zavedení eura, podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) by ale vláda do konce funkčního období neměla stanovovat termín vstupu do eurozóny.

Ministerstvo zhoršilo odhad vývoje ekonomiky proti listopadové prognóze, v níž předpokládalo letošní růst HDP o 1,9 procenta. Česko se tak přes hospodářské oživení, které potáhne především postupně se zvyšující spotřeba domácností, letos stále nedostane na hospodářskou úroveň před pandemií covidu-19, řekl novinářům vrchní ředitel sekce hospodářské strategie a politiky ministerstva financí David Prušvic.

Rizikem pro oživení jsou podle Stanjury geopolitické faktory, jako jsou například konflikty na Ukrajině a na Blízkém východě, které mohou zdražit komodity nebo narušit dodavatelsko-odběratelské řetězce. "Pokud se ale bude situace na energetických trzích vyvíjet jako v posledních měsících, tak by proces zbavování se závislosti Evropy na ruských surovinách neměl ovlivňovat výkon ekonomiky," řekl ministr. Očekává také, že český HDP poroste rychleji než průměr eurozóny.

Deficit veřejných financí se podle prognózy sníží na 2,2 procenta HDP z loňských 3,6 procenta. Přispěje k tomu působení vládního konsolidačního balíčku. Česko by tak splnilo jedno z kritérií pro zavedení eura, tedy deficit veřejných financí pod třemi procenty HDP. Podle Stanjury je možné, že země letos začne plnit také kritéria nízké inflace a nízkých úroků.

Ministr se ale nedomnívá, že by vláda měla stanovovat termín pro zavedení společné evropské měny. Debata o tom bude podle něj možná po splnění kritérií, ale vzhledem k tomu, že to nastane ve volebním roce, by to nepovažoval za vhodné. Otázka zavedení eura podle něj může být součástí volební kampaně. Ministr je také proti vstupu do mechanismu směnných kurzů ERM II předtím, než bude jasný termín vstupu do eurozóny. V ERM II musí být země dva roky před zavedením eura, delší pobyt by podle Stanjury přinesl víc negativ než pozitiv.

Zadlužení sektoru státních institucí se letos podle prognózy zvýší na 45,6 procenta HDP z loňských 43,7 procenta HDP. Podle Stanjury ale Česko přestane být jednou z nejrychleji se zadlužujících zemí EU. Ministr také uvedl, že chce do konce volebního období zkusit navrhnout povýšení dluhové brzdy z obecného na ústavní zákon. Ohledně úspěchu je ale skeptický, protože by ústavní zákon musela podpořit alespoň část opozičních poslanců.

Zákon o rozpočtové odpovědnosti stanovuje dluhovou brzdu při zadlužení ve výši 55 procent hrubého domácího produktu (HDP). V případě překonání dluhové brzdy musí vláda předložit návrh vyrovnaného nebo přebytkového státního rozpočtu a fondů.

Zdroj: Reuters, ČTK

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Mezi Tureckem a Řeckem dále roste napětí kvůli mořské těžbě
    Obnovení tureckého průzkumu těžby ropy a zemního plynu ve východním Středomoří dnes opět vyostřilo napětí mezi Tureckem a Řeckem. Zatímco Ankara oznámila, že se chystá vydávat nové těžební licence, Atény vyzvaly Turecko, aby stáhlo své lodě od řeckých ostrovů. Řecká vláda také vyzvala ke svolání mimořádného jednání ministrů zahraničí Evropské unie.
  • MF a ČNB doporučují, aby vláda zatím nestanovila termín přijetí eura
    Vláda by zatím neměla stanovovat termín přijetí společné evropské měny. V materiálu pro středeční jednání kabinetu to doporučují ministerstvo financí a Česká národní banka. Podle dokumentu Česko v letošním ani příštím roce nesplní žádné z takzvaných maastrichtských kritérií, kterými je podmíněn vstup do eurozóny.
  • MF a ČNB opět nedoporučily nyní přijmout euro, vláda to schválila
    Ministerstvo financí a Česká národní banka opět doporučily vládě prozatím nestanovovat cílové datum vstupu do eurozóny, tedy přijetí eura. Vyplývá to z každoročního materiálu MF a ČNB o vyhodnocení plnění maastrichtských konvergenčních kritérií a stupně ekonomické sladěnosti ČR s eurozónou. Dokument dnes schválila vláda, informovala na twitteru ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Vláda Andreje Babiše (ANO) již ve svém programovém prohlášení uvedla, že nebude o vstup do eurozóny usilovat.
  • MF a ČNB opět nedoporučily vládě nyní přijímat euro
    Ministerstvo financí a Česká národní banka opět doporučily vládě zatím nestanovovat cílové datum vstupu do eurozóny. Vyplývá to z pravidelného materiálu MF a ČNB o vyhodnocení plnění maastrichtských konvergenčních kritérií a stupně ekonomické sladěnosti ČR s eurozónou, který dnes schválila vláda. Na twitteru o tom informovala Česká národní banka i ministerstvo financí. Materiál takové doporučení vždy v posledních letech obsahoval. Vláda Andreje Babiše (ANO) ve svém programovém prohlášení uvedla, že nebude o vstup do eurozóny usilovat.
  • MF a ČNB zřejmě opět nedoporučí vládě nyní přijímat euro
    Ministerstvo financí a Česká národní banka zřejmě opět doporučí vládě zatím nestanovovat cílové datum vstupu do eurozóny. Vláda má totiž v pondělí na programu každoroční materiál MF a ČNB o vyhodnocení plnění maastrichtských konvergenčních kritérií a stupně ekonomické sladěnosti ČR s eurozónou. Materiál takové doporučení vždy v posledních letech obsahoval. Vláda Andreje Babiše (ANO) ve svém programovém prohlášení uvedla, že nebude o vstup do eurozóny usilovat.
  • MF čeká letos pokles HDP o 6,6 pct, příští rok růst o 3,9 pct.
    Ministerstvo financí v nové makroekonomické prognóze počítá letos s poklesem ekonomiky o 6,6 procenta a příští rok s růstem o 3,9 procenta. Ministerstvo o tom dnes informovalo v tiskové zprávě. Podle něj se na úroveň před pandemií koronaviru ekonomika vrátí až v roce 2023. Z dnes zveřejněné prognózy by MF mělo vycházet při přípravě státního rozpočtu na příští rok a střednědobého rozpočtového výhledu do roku 2023.
  • MF: Deficit veřejných financí by letos měl být 3,5 procenta HDP
    Deficit veřejných financí by letos měl dosáhnout 3,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP) po loňských 3,6 procenta HDP. Celkové zadlužení klesne na 43,5 procenta HDP po loňských 44,1 procenta, zejména v důsledku jednorázových operací, které loni působily směrem k vyššímu dluhu a letos působí opačně. Dnes to uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).
  • MF: Deficit veřejných financí by letos měl být 3,6 procenta HDP
    Deficit veřejných financí by letos měl dosáhnout 3,6 procenta hrubého domácího produktu (HDP) po loňských 3,2 procenta HDP. Příští rok díky konsolidačnímu balíčku klesne na 2,2 procenta, uvedlo dnes v makroekonomické predikci ministerstvo financí. Zadlužení sektoru vládních institucí bude podle prognózy v nadcházejících letech růst.
  • MF: Deficit veřejných financí se letos sníží na 2,2 procenta HDP
    Deficit veřejných financí by se letos měl snížit na 2,2 procenta hrubého domácího produktu (HDP) z loňských 3,6 procenta HDP. Zadlužení sektoru státních institucí se zvýší na 45,6 procenta HDP z loňských 43,7 procenta HDP, uvádí prognóza, kterou dnes představilo ministerstvo financí. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) zdůraznil, že Česko letos přestane být jednou z nejrychleji se zadlužujících zemí Evropské unie.
  • MF letos odhaduje růst HDP 2,4 procenta, příští rok pokles 0,2 procenta
    Ministerstvo financí (MF) v nové makroekonomické prognóze zlepšilo letošní odhad růstu hrubého domácího produktu na 2,4 procenta. V srpnu odhadovalo růst 2,2 procenta. V příštím roce čeká hospodářský pokles o 0,2 procenta. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) novinářům řekl, že ekonomika začala klesat ve třetím čtvrtletí, mezikvartální pokles předpokládá i v posledním čtvrtletí letošního a v prvním čtvrtletí příštího roku.
  • MF prodalo dluhopisy za osm miliard korun, zájem byl větší
    Ministerstvo financí dnes prodalo ve třech aukcích státní dluhopisy za osm miliard korun. Vyplývá to z údajů na internetových stránkách České národní banky. Výsledek odpovídá plánům ministerstva financí, investoři přitom měli zájem koupit dluhopisy za 25,1 miliardy korun.
  • MF prodalo dluhopisy za pět miliard Kč, zájem byl výrazně větší
    Ministerstvo financí dnes prodalo ve dvou aukcích státní dluhopisy za pět miliard korun. Vyplývá to z údajů na internetových stránkách České národní banky. Drželo se tak přibližně svého plánu ohledně objemu prodaných cenných papírů. Investoři měli zájem koupit dluhopisy až za 21 miliardy korun.
  • MF prodalo dluhopisy za 13,6 mld. Kč, zájem byl výrazně vyšší
    Ministerstvo financí dnes prodalo ve třech aukcích státní dluhopisy za 13,6 miliardy korun. Vyplývá to z údajů na internetových stránkách České národní banky. Plány ministerstva financí počítaly s maximálně 13 miliardami korun. Investoři přitom projevili výrazně větší zájem stejně jako v předchozích aukcích a celkově chtěli koupit dluhopisy za zhruba 38,3 miliardy korun.
  • MF prodalo státní dluhopisy za 9,6 mld. Kč
    Ministerstvo financí dnes podle plánu prodalo ve dvou aukcích státní dluhopisy za 9,6 miliardy korun. Poptávka investorů byla víc než dvojnásobná, byli ochotni nakoupit obligace v objemu 20,9 miliardy korun. Vyplývá to z údajů České národní banky, která aukce zajišťovala. Dnešní prodej státních dluhopisů byl první ve druhém čtvrtletí, celkem v tomto kvartálu ministerstvo plánuje vydat dluhopisy za 75 miliard korun.
  • MF: Růst HDP bude zpomalovat, koruna sílit
    Růst české ekonomiky bude v následujících letech zpomalovat. Z letošních zhruba 3,5 procenta by měl růst zpomalit do roku 2021 na 2,5 procenta. Vyplývá to ze zveřejněných výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí (MF) na základě prognóz 16 odborných institucí. Zároveň by podle odhadů měla postupně posilovat koruna, a to z letošních průměrných 25,10 Kč/EUR až na 23,80 Kč/EUR v roce 2021.
  • MF zhoršilo letošní výhled ekonomiky, čeká růst HDP 1,2 procenta
    Ministerstvo financí zhoršilo letošní výhled ekonomiky. Hrubý domácí produkt (HDP) podle dnes zveřejněné predikce vzroste o 1,2 procenta, v listopadu předpokládalo růst 1,9 procenta. Česko se tak ani v letošním roce nevrátí na ekonomickou úroveň před pandemií covidu-19, řekl novinářům vrchní ředitel sekce hospodářské strategie a politiky ministerstva financí David Prušvic. Výhled inflace ministerstvo naopak zlepšilo o 0,2 procentního bodu, za celý rok by měla dosáhnout 3,1 procenta.
  • MF zhoršilo odhad letošního růstu ekonomiky na 3,1 procenta
    Ministerstvo financí v nové prognóze zhoršilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 3,1 procenta. Zároveň úřad očekává mírnější propad ekonomiky za loňský rok, a to o 6,1 procenta. MF o tom dnes informovalo v tiskové zprávě. V předchozí prognóze ze září MF počítalo letos s růstem ekonomiky o 3,9 procenta a za loňský rok s poklesem o 6,6 procenta. MF využije nové odhady vývoje ekonomiky při přípravě novely státního rozpočtu na letošní rok.
  • MF zhoršilo odhad růstu ekonomiky, počítá s inflací přes 12 procent
    Ministerstvo financí (MF) v nové prognóze zhoršilo odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 1,2 procenta z lednových 3,1 procenta. Zároveň úřad čeká proti odhadům z ledna vyšší průměrnou inflaci za celý letošní rok, a to 12,3 procenta. V lednu MF počítalo pro letošní rok s inflací 8,5 procenta. Prognózu dnes ministerstvo zveřejnilo.
  • MF zhoršilo odhad růstu HDP letos i příští rok, inflaci čeká přes šest procent
    Ministerstvo financí v nové prognóze zhoršilo odhad vývoje ekonomiky v letošním i příštím roce. Letos očekává růst hrubého domácího produktu o 2,5 procenta a příští rok o 4,1 procenta. Prognózu dnes zveřejnilo ministerstvo. V posledních odhadech ze srpna úřad očekával letos růst ekonomiky o 3,2 procenta a příští rok o 4,2 procenta. MF zároveň uvedlo, že zrychlující se inflace se stává významným makroekonomickým problémem. Pro příští rok výrazně zvýšilo její odhad na 6,1 procenta, zatímco v srpnu počítalo s průměrnou inflací 3,5 procenta.
  • MF zhoršilo odhad růstu HDP pro letošní rok, inflaci čeká 8,5 pct.
    Ministerstvo financí v nové prognóze zhoršilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 3,1 procenta z listopadových 4,1 procenta. Zároveň úřad čeká proti odhadům z listopadu vyšší průměrnou inflaci za celý letošní rok, a to 8,5 procenta. V listopadu MF počítalo pro letošní rok s inflací 6,1 procenta. Prognózu dnes ministerstvo zveřejnilo. Dokument bude sloužit jako podklad pro přípravu návrhu státního rozpočtu na letošní rok.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
FxPro
24option
ActivTrades
reklama
CapXmaster