Sobota 27. duben 2024 08:24
reklama
CapXmaster
reklama
Dukascopy new
reklama
Swissquote Bank
reklama
Fintokei SwiftTrader

Inflace v ČR v prosinci zpomalila na 15,8 procenta, za celý rok činila 15,1 pct

11.01.2023 10:03  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Spotřebitelské ceny v Česku v prosinci meziročně stouply o 15,8 procenta, tempo růstu tak zpomalilo z listopadových 16,2 procenta. V meziměsíčním srovnání ceny stagnovaly. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Za celý loňský rok byla průměrná míra inflace 15,1 procenta. Šlo o druhou nejvyšší hodnotu od vzniku samostatné ČR. Vyšší byla jen v roce 1993, kdy činila 20,8 procenta.

Na prosincové zpomalení inflace měly největší vliv ceny za dopravu. Meziroční růst cen automobilů zmírnil na 9,2 procenta z listopadových 12,7 procenta. Pohonné hmoty pak byly meziročně dražší o 4,4 procenta, zatímco v listopadu to bylo 14,5 procenta.

Proti loňskému prosinci zdražovaly zejména potraviny. Za mouku zaplatili lidé o 42 procent více, za chleba téměř o 38 procent více, za drůbeží maso zhruba o 43 procent více. Polotučné trvanlivé mléko zdražilo o 55 procent, vejce o 92 procent, oleje a tuky o 38 procent a za cukr se platil bezmála dvojnásobek než o rok dříve.

Rostly rovněž ceny za bydlení. Nájemné bylo v meziročním srovnání dražší téměř o šest procent, výrobky a služby pro běžnou údržbu bytu o 21 procent, vodné o více než pět procent, stočné o více než šest procent, zemní plyn o 140 procent, tuhá paliva o dvě třetiny a teplo a teplá voda téměř o 29 procent. Elektřina naopak zlevnila o 21,2 procenta.

Ceny zboží v prosinci meziročně úhrnem vzrostly o 17,8 procenta a ceny služeb o 12,5 procenta. V meziměsíčním srovnání ceny zboží klesly o 0,2 procenta, zatímco ceny služeb o 0,3 procenta vzrostly. "Ceny zboží úhrnem v roce 2022 vzrostly o 16,8 procenta a ceny služeb o 12,3 procenta,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

ČSÚ dnes zveřejnil také informace o listopadovém vývoji cen v zahraničním obchodu. Meziroční růst vývozních cen zpomalil na 9,8 procenta z říjnových 11,4 procenta. U dovozu se ceny loni v listopadu meziročně zvýšily o 11,4 procenta po říjnovém růstu o 14,4 procent. „Ceny ve vývozu rostou meziročně nepřetržitě od září 2020, v dovozu od ledna 2021,“ uvedli statistici. Meziměsíčně se ceny potřetí za sebou snížily, vývozní klesly o 0,6 procenta a dovozní o 1,8 procenta.

Zdroj: Reuters, ČTK

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Inflace v Číně zpomalila na 0,5 procenta, je nejníže od roku 2009
    Oživení čínské ekonomiky se stále nepromítá do růstu spotřebitelských cen. Míra inflace v říjnu zpomalila v meziročním srovnání na 0,5 ze zářijových 1,7 procenta, a ocitla se tak nejníže od listopadu 2009. Oznámil to dnes čínský statistický úřad. Hlavním důvodem byl pokles cen vepřového o 2,8 procenta.
  • Inflace v Číně zůstala na 1,4 procenta
    Meziroční inflace spotřebitelských cen v Číně zůstala v březnu na únorové úrovni 1,4 procenta. Výrobní ceny...
  • Inflace v Číně zůstala v lednu na 2,5 %
    Meziroční inflace spotřebitelských cen v Číně zůstala v lednu na sedmiměsíčním minimu 2,5 procenta. Růst...
  • Inflace v ČR byla nižší, než očekávala ČNB
    Listopadová meziroční inflace byla v porovnání s prognózou České národní banky o 0,2 procentního bodu...
  • Inflace v ČR byla v březnu v Evropě devátá nejnižší
    Česko si v evropském žebříčku inflace v březnu nepatrně pohoršilo. Ze 41 sledovaných evropských států ji mělo devátou nejnižší, zatímco v únoru byla v ČR osmá nejnižší inflace. Vyplývá to z analýzy investiční platformy Portu, kterou má ČTK k dispozici. Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v březnu zůstal na únorových dvou procentech.
  • Inflace v ČR byla v lednu v Evropě desátá nejnižší
    Česko si v evropském žebříčku inflace v lednu výrazně polepšilo. Ze 41 sledovaných evropských států ji mělo s Kosovem a Portugalskem desátou nejnižší, zatímco v prosinci byla v ČR pátá nejvyšší inflace. Vyplývá to z analýzy investiční platformy Portu, kterou má ČTK k dispozici. Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v lednu zpomalil na 2,3 procenta z prosincových 6,9 procenta. Inflace je tak nejnižší od března 2021.
  • Inflace v ČR byla v únoru osmá nejnižší z celé Evropy
    Česko si v evropském žebříčku inflace v únoru dále polepšilo. Ze 41 sledovaných evropských států ji mělo osmou nejnižší, zatímco v lednu byla v ČR desátá nejnižší inflace. Vyplývá to z analýzy investiční platformy Portu, kterou má ČTK k dispozici. Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v únoru zpomalil na dvě procenta z lednových 2,3 procenta.
  • Inflace v ČR může vystoupat až kolem 13 a 14 procent, řekl Rusnok
    Inflace v Česku může vystoupat až na úrovně kolem 13 a 14 procent, řekl dnes guvernér České národní banky Jiří Rusnok v rozhovoru pro Seznam Zprávy. Inflace bude podle něj odeznívat déle a snižování přichází v úvahu až v příštím roce. Rusnok také uvedl, že intervence centrální banky proti oslabování koruny splnily očekávání a budou zřejmě ještě týdny až měsíce pokračovat.
  • Inflace v ČR prý začne růst koncem léta
    Inflace bude ještě nějakou dobu nízká, stoupat začne až s koncem léta. Nicméně dnešní údaje nejsou...
  • Inflace v ČR v prosinci zpomalila na 15,8 procenta, hlavně díky pohonným hmotám
    Spotřebitelské ceny v ČR v prosinci meziročně vzrostly o 15,8 procenta, tempo růstu tak zpomalilo z listopadových 16,2 procenta. Meziměsíčně ceny stagnovaly, uvedl dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Podle analytiků bylo za zpomalením inflace zejména zlevnění pohonných hmot. Česká národní banka (ČNB) ale upozornila, že bez započítání takzvaného úsporného tarifu na energie by byla inflace o 3,5 procentního bodu vyšší. Za celý loňský rok byla podle ČSÚ průměrná míra inflace 15,1 procenta, byla to nejvyšší hodnota od roku 1993.
  • Inflace v dubnu stoupla na 14,2 procenta a poroste dál až k 15 procentům
    Meziroční inflace v dubnu stoupla na 14,2 procenta z březnových 12,7 procenta a dostala se na nejvyšší úroveň od prosince 1993. Vliv na to měly zejména ceny bydlení, pohonných hmot a potravin. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Podle ekonomů inflace v dalších měsících dále poroste a pravděpodobně překoná i patnáctiprocentní hranici a na dvojciferných úrovních zůstane po zbytek roku. Takto dramatický růst cen přitom bude podle nich vyžadovat ještě další zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou (ČNB). Analytici v této souvislosti také upozornili, že při takto vysoké inflaci je potřeba více než kdy jindy důvěryhodná a konzistentní politika ČNB.
  • Inflace v dubnu zpomalila na 13,1 až 13,4 procenta, odhadují analytici
    Tempo růstu spotřebitelských cen i v dubnu zpomalovalo. Podle analytiků meziroční inflace klesla na 13,1 až 13,4 procenta z březnových 15 procenta. Je to ale především projev vyšší srovnávací základny z loňského roku. Meziměsíčně podle nich ceny vzrostly o 0,2 až 0,4 procenta, zdražování táhly především potraviny. Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejní údaje o dubnové inflaci ve čtvrtek.
  • Inflace ve Francii a ve Španělsku překvapivě vzrostla, čeká se další růst úroků
    Míra inflace ve Francii a ve Španělsku se v únoru překvapivě zvýšila. Za své tak vzaly předpoklady, že Evropská centrální banka (ECB) už bude se zvyšováním úrokových sazeb v nynějším cyklu brzy hotova. Klíčová depozitní sazba je nyní na 2,50 procenta, a přestože na začátku roku analytici očekávali strop kolem 3,50 procenta, nyní už mluví o čtyřech procentech.
  • Inflace ve Francii je nejníže od 90. let
    Takzvaná jádrová inflace, očištěná o nejvíce kolísavé položky, v listopadu ve Francii sklouzla do záporných...
  • Inflace ve Francii nejvyšší za více než pět let
    Spotřebitelské ceny ve Francii v březnu překonaly očekávání, když stouply o 1,1 procenta a roční míra inflace se tak dostala na 1,7 procenta, což je nejvyšší úroveň od října 2012. Vyplývá to předběžných údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie, které zveřejnil statistický úřad INSEE. V únoru činila roční míra inflace 1,3 procenta.
  • Inflace ve Francii vystoupila na 5,8 procenta, ekonomika překvapivě klesla
    Míra inflace ve Francii v květnu podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu v zemích Evropské unie vystoupila z 5,4 na 5,8 procenta. To je rekord od začátku 90. let, kdy země statistiku v této podobě začala sledovat. Ve své předběžné zprávě o tom dnes informoval francouzský statistický úřad. Z revize jeho dat rovněž vyplývá, že francouzská ekonomika v prvním čtvrtletí o 0,2 procenta klesla.
  • Inflace ve Spojených státech v prosinci zrychlila na 3,4 procenta
    Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech v prosinci zrychlilo na 3,4 procenta z listopadových 3,1 procenta. Ve srovnání s předchozím měsícem ceny stouply o 0,3 procenta, zatímco růst v listopadu činil 0,1 procenta. Ve své zprávě to dnes oznámilo americké ministerstvo práce.
  • Inflace ve Španělsku poprvé od března 2021 klesla pod dvouprocentní cíl ECB
    Meziroční růst spotřebitelských cen ve Španělsku v červnu zpomalil na 1,9 procenta z květnových 3,2 procenta. Ve svém rychlém odhadu to dnes oznámil španělský statistický úřad. Míra inflace tak v zemi poprvé od března 2021 sestoupila pod dvě procenta, což je cílová úroveň Evropské centrální banky (ECB). Španělsko je podle tamního ministerstva hospodářství první velkou ekonomikou eurozóny, ve které inflace klesla pod dvouprocentní cíl ECB.
  • Inflace ve Švédsku překonala cíl Riksbank
    Míra inflace ve Švédsku v červenci poprvé za více než šest let překonala dvouprocentní inflační cíl centrální banky (Riksbank). Jádrová inflace měřená indexem spotřebitelských cen CPIF v červenci stoupla meziročně z 1,9 na 2,4 procenta. Forexový trh na zprávu reagoval zpevněním švédské koruny a investoři předpokládají, že Riksbank po letech mohutných stimulů bude urychleně normalizovat svou měnovou politiku, píše list Financial Times.
  • Inflace ve Švýcarsku v červnu stoupla nejvýše za 29 let
    Spotřebitelské ceny ve Švýcarsku v červnu vzrostly meziročně o 3,4 procenta, nejvíce za 29 let a mnohem více, než čekali ekonomové. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil švýcarský statistický úřad.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
CentroFX
Brokerjet
Beam FX
reklama
Purple trading AI