Neděle 28. duben 2024 09:13
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new

Dává stávka učitelů smysl? Ano či ne? Odpověď není snadná

05.12.2023 13:28  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Máme za sebou stávku škol. Mnoho lidí za mnou chodí a ptá se, jak tomu mají rozumět. Připravil jsem proto takovou jednoduchou analýzu, abychom pochopili, že pravdu mají obě strany, ale ani jedna neříká to, co by řekl manažer.

V komerční praxi je normální, že má každý člověk své KPI (indikátory výkonu). Ty zaručí, že se zaměstnanec snaží, aby plnil své cíle. A to školství chybí. Podle mě je KPI školství jasné. Má produkovat vzdělané jedince.

Jenže jak vzdělání měřit? K tomu se dá využít mezinárodní šetření PISA, které měří dovednosti ve čtení (porozumění textu) a matematice. Stát by si proto měl vytyčit cíle, které mají studenti dosáhnout a peníze navíc půjdou do školství (upravené o demografické vlivy) jen za podmínky splnění cílů. To by ukazovalo, že se školství snaží a že další peníze do škol nejsou vyhazováním peněz.

Vše začíná u peněz: kolik peněz teče do školství?

Začněme u hrubého domácího produktu (HDP). Výdaje na školství v letech 2008 až 2014 stagnovaly kolem 4 % HDP. V letech 2015 a 2018 vyskočily na téměř 6 % HDP, aby následně poklesly zpět ke 4 % a nyní byly na 5 %. To znamená, že české výdaje na školství v trendu lehce rostou.

Naopak když se podíváme na výdaje zemí OECD v čase jasně klesají. Z 6,5 % se dostaly na 5 % stejně jako v ČR. České výdaje na školství jsou tedy normální. Nelze je označit ani za nízké ani za vysoké.

Problémem je, že v roce 2024 je naplánován pokles, takže budeme podprůměrní. Na druhou stranu to nebude nikterak dramatické. Pro mnohé bude asi překvapivé, že bohaté Německo vydává jen 4,5 %. Dávat na školy to, co Německo asi není katastrofa.

Za více peněz nám kvalita vzdělání neroste

Když se podíváme na mezinárodní hodnocení studentů PISA. Zjistíme, že se české školství nikam neposunulo. Medián u českých studentů ve zkoušce z matematiky činil v roce 2012 500 bodů, v roce 2015 poklesl na 494 bodů, aby se v roce 2018 vrátil na 501 bodů. V matematice prostě stagnujeme. Ve čtení to je o trochu horší. V roce 2012 činil medián 496 bodů, v roce 2015 493 bodů a v roce 2018 492 bodů.

Jinými slovy, do školství lijeme z většího nadhledu stále více peněz, ale kvalita studentů neroste. Z mého pohledu to říká jediné. Školství je černá díra, kam můžeme dávat další miliardy a nic se nezmění. Školy proto nepotřebují ani tak více peněz, jako reformu. V komerční sféře by školství nepřežilo. Neplní KPI!

Co s tím?

Myslím, že na školství by se mělo dívat méně učitelů a více manažerů a ekonomů. Jako ekonom říkám, že potřebujeme reformu školství, a to nejen financování, ale i obsah. Podle mě školy učí zbytečně moc věcí. Ruku na srdce, kolik z nás si pamatuje rozdíl mezi Ruchovci a Lumírovci. Jasně filozofové asi budou vědět. A co Ohmův zákon? To je učivo ze základní školy. Jinými slovy, my se učíme věci, které nepotřebujeme. Učit se něco, co je k ničemu, je drahé. Zatímco Ruchovce a Lumírovce bych z učiva vyškrtnul. Ohmův zákon potřebuje asi více času, abychom si ho zapamatovali, protože to je jasný základ asi jako Pythagorova věta.

Kde vzít peníze? Tady!

Pokud takto očešeme školství, ušetříme ohromné množství peněz, které pak můžeme využít tam, kde chybí, a to je výzkum a vývoj. To je přitom klíčové pro další růst ekonomiky. Kdo to nemá, nezvládá.

Pak tu máme i problém, co s absolventy. Slyším hlasy, že prý jsou matky doma dlouho s dětmi a že se má postavit více školek. To je jistě pravda. Nicméně nerad bych honil matky do práce nějakou šikanou skrze dávky. Myslím, že pro dítě nemůže být nic lepšího než být po narození pár let s mámou doma. Americký model, že mnohé ženy odcházejí pracovat po šestinedělí je sice tržní, ale nelidský.

Kdybych měl vše shrnout a podtrhnout, chápu, že nepedagogičtí zaměstnanci ve školství stávkují. Nejen, že na to mají právo ze zákona, ale zároveň ho mají i lidsky. Pracovat za minimální mzdu je prostě špatné.

Na druhou stranu argument vlády, že ve školství je dost peněz, je pravdivý. Jen je s nimi špatně naloženo. Některé lidi bude prostě třeba propustit a některé do výzkumu naopak přibrat.

Vladimír Pikora, hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Data z trhu práce, PMI a nová stavební poveloní v USA. Odpolední analýza EUR/USD
    Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA klesl nad očekávání a příjemně tak překvapil trhy. Údaje za minul...
  • Data z trhu práce podpoří šance na zvyšování sazeb Fedu
    Tradiční měsíční statistika z amerického trhu práce by měla potvrdit pokračující růst americké ekonomiky a uvolnit ruce Fedu pro prosincové zvýšení sazeb.
  • Data z trhu práce ukazují na nesoulad v plánech Fedu. Bude muset změnit nastavené hranice
    V prosinci minulého roku nám Fed řekl, že s nákupy aktiv bude pokračovat až do doby, kdy se výrazně zlepší výhled amer...
  • Data z USA by měla podpořit očekávané omezení QE
    Euro proti dolaru včera stagnovalo, a to navzdory pozitivnímu překvapení, které přinesly údaje o HDP z mnoha evropských...
  • Data z USA nepotěšila. Definitivní tečka za zářijovým růstem sazeb?
    Maloobchodní prodeje patří mezi to nejdůležitější, co každý měsíc z americké ekonomiky přichází. A aktuální data, kter...
  • Data z USA nepotěšila: Podmínky na trhu práce se zhoršují, aktivita slábne
    První nárůst za tři týdny dnes ukázala data o vývoji žádostí o podporu v nezaměstnanosti, a ukončily tak krátkodobé n...
  • Data z USA poslala eurodolar pod 1,13 a vylepšila klesající náladu na trzích
    Americký sektor služeb překvapil. Příjemně. Index ISM sledující aktivitu v tomto sektoru se za únor zvedl nečekaně vysoko. Téměř 60 bodů znamená silnou aktivitu taženou zrychlením výroby i přílivu nových objednávek. Tento report tak dokázal trhům vylepšit náladu, která během dne už začala klesat. Americkým dluhopisovým výnosům se dostalo impulsu k růstu, z čehož současně profituje dolar.
  • Data z US trhu práce: NFP nepřekvapily – tržní analýza 8.10.2018
    V září se v nezemědělském sektoru vytvořilo pouze 134 tisíc nových pracovních míst, avšak míra nezaměstnanosti klesla o 0,2 % bodu na 3,7 %, což je nejníže za posledních 50 let. Průměrná hodinová mzda vzrostla o 8 centů a revize předchozích měsíců ukázaly, že se vytvořilo více nových pracovních míst, průměrně to je za poslední 3 měsíce 190 tisíc. Americký dolar po vyhlášení zprávy posílil, poté oslabil, avšak nyní již páteční ztráty stáhnul. Americké ekonomice se daří a je to vidět i na ostatních datech.
  • ​Data z US trhu práce - tržní analýza 10.12.2018
    Kartel OPEC a další státy, především Rusko, se dohodly na snížení produkce ropy, a to celkově o 1,2 milionu barelů ropy za den. OPEC sníží produkci o 800 tisíc a Rusko o 400 tisíc barelů ropy za den. Cena ropy BRENT a WTI v pátek vyskočila, avšak nyní se obchoduje pod významnými předchozími rezistencemi. Na uptrend na ropě si tak budeme muset ještě chvíli počkat. Minulý týden byl také milníkem pro Spojené státy, které se staly čistým vývozcem ropy.
  • Datum sloučení ETH bylo stanoveno na 8.června
    Decentralizovaná blockchain výpočetní platforma s otevřeným zdrojovým kódem Ethereum informovala o zavedení řetězce Eth2 Beacon Chain, který by se v blízké budoucnosti měl spojit s veřejným testnetem Ropsten. Analytici čekají na událost známou jako „sloučení“ a pondělní spuštění přichází s nadějí, že ke sloučení opravdu dojde.
  • Dávejte pozor na americké podnikové objednávky a rozjednané prodeje domů.
    Očekáváme, že evropské trhy dnes ráno budou otvírat víceméně beze změny, na základě toho, že páteční obchodování v USA uzavíralo výše, zatímco futures se přes noc obchodovaly níže. Čísla, která dnes budou hýbat trhem, přijdou z USA - rozjednané prodeje domů a podnikové objednávky. Očekáváme v souladu s konsenzem mírný meziměsíční pokles v podnikových objednávkách a u rozjednaných prodejů domů . Příliš pohybu na trhu následkem tohoto neočekáváme (mělo by to být již započítáno). Pozornost by měla být věnována reakci trhu na zprávu, že analytici provádějící výpočty zdola nahoru nyní konečně začínají revidovat své prognózy výnosů na rok 2011 směrem dolů. Již jsme říkali, že tento proces by teď měl pokračovat již nějakou dobu a nyní se konečně rozjíždí. V krátkodobém hledisku to ale nebude mít velký dopad, protože výsledková sezóna již brzy začne. Pokud ale první dva týdny výsledkové sezóny dopadnou velmi slabě, urychlí to negativní dopad na akciové trhy a měli byste očekávat jasný výprodej. Výsledková sezóna začíná 7. října s výsledky společnosti Alcoa.
  • Dávid a Goliáš
    Akciový index SP500 sa pohybuje v 20 bodovom pásme 1495/1515 už posledné dva týždne a doteraz sme z neho...
  • David Beckham a Ronaldinho se ponořili do krypto světa
    Legendární sportovci David Beckham a Ronaldinho zahajují vlastní značky úplně novým způsobem v metaverzu. Vzhledem k tomu, že tyto dvě nechvalně známé osobnosti dělají velké pokroky ve světě kryptoměn a digitálních předmětů, fanoušci si možná budou moci vychutnat fotbalovou horečku jako ještě nikdy dříve, jelikož Ronaldinhova kryptoměna bude brzy uvedena na trh a připravuje se také úplně nová série NFT s Davidem Beckhamem. Prostřednictvím metaverze chtějí tyto sportovní legendy umožnit vznik světové komunity fanoušků.
  • David Beers (šéf ratingovej divízie agentúry Standard/Poors)
    "Znižovanie ratingov štátov bude pokračovať pre veľké rozpočtové deficity, rastúce dlhy a...
  • David Dreman, největší z kontrariánů
    Investování, které jde proti proudu. Investování, které se vymyká smýšlení davu. Pokud jste tak chytří, že si můžete dovolit ignorovat masy a lišit se od ostatních, pak by z vás měl David Dreman radost. Přesně takový byl totiž i on.
  • David Gokhshtein předpovídá používání dogecoinu na Twitteru
    David Gokhshtein, zakladatel společnosti Gokhshtein Media, opakuje své prohlášení, že Dogecoin se stane měnou Twitteru.
  • David Lundák z EFG: Očekávaná recese zvyšuje hodnotu dluhopisů
    Krize posledních let výrazně otřásly se všemi trhy včetně toho dluhopisového. V nejisté době se nicméně opět ukazuje, že pečlivě vybraná aktiva s pevným výnosem mohou vnést do investorských portfolií potřebnou stabilitu. Nastavení centrálních bank totiž dokáží lépe reflektovat další běžné investiční nástroje, které možná na cestě k finálním sazbám ještě zakolísají.
  • David Lundák z EFG: Zelené investice zvýšila potřeba energetické soběstačnosti
    Zelené projekty, obnovitelné zdroje energie a obecně ESG investice byly v uplynulých letech v hledáčku řady investorů. Jedním z hlavních důvodů je větší ekologická odpovědnost firem i jednotlivců či tzv. investiční taxonomie EU.
  • David Šnajdr novým ředitelem X-Trade Brokers ČR a SR
    Závěr loňského roku přinesl společnosti X-Trade Brokers významné změny. Novým ředitelem pro český a slovenský trh se stal Ing. David Šnajdr, který ve společnosti působí od jejího vstupu na tuzemský trh v roce 2007. V posledních letech působil na pozici Head of Sales, kde byl zodpovědný za rozvoj obchodních aktivit.
  • Dávky v nezaměstnanosti klesly
    Počet nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti v minulém týdnu klesly na 214 tis. oproti revidovaným 229 tis. v předminulém týdnu. Trhy očekávaly pokles na 220 tis. nových žádostí.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace