Sobota 27. duben 2024 20:24
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
CapXmaster srovnani

Akciím evropských firem zaměřených na luxus se mimořádně daří, z důvodu oživení čínské ekonomiky. Kvůli rostoucímu geopolitickému napětí jsou lepším způsobem, jak se vézt na růstové vlně Číny, než přímo čínské akcie

15.05.2023 09:19  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Tyto dny patří na burzách třpytu okázalosti. Ikony luxusu jako švýcarská společnost Richemont, pod jejíž křídla patří třeba značka Cartier, rostou málem do nebes. Zrovna akcie Richemontu v pátek pokořily svůj historický cenový rekord poté, co firma zveřejnila lepší než předpokládané výsledky. Nečekaně výrazně jí svědčí ukončení covidových restrikcí v Číně, k němuž došlo loni koncem roku. Silnější než předpokládaná čínská poptávka zapříčila již dříve pozitivní překvapení při ohlášení výsledků za první letošní čtvrtletí jak v případě společnosti Louis Vuitton Hennessy Moet (LVHM), tak třeba i Prady.

Hlavní ukazatel francouzských akcií, index CAC 40, už letos v dubnu vystoupal rovněž na svůj historický rekord, zejména právě díky vzmachu luxusních značek. Investoři sázejí na to, že oživení čínské poptávky bude trvalejšího rázu. Od začátku roku tak celý index CAC 40 přidává zhruba patnáct procent. Vzhůru jej ženou akcie značek, jako je Hermes nebo zmíněná LVHM. Čína představuje nejdůležitější trh pro evropské ikony luxusu. Vždyť před pandemií Číňané dvě třetiny svých nákupů luxusního zboží uskutečňovali v zahraničí. S ukončením tuhých covidových omezení tak akciové trhy sází nejen na to, že Číňané budou více nakupovat v buticích Pekingu či Šanghaje, ale že budou také mnohem intenzivněji cestovat, třeba do Evropy na nákupy kabelek, hodinek, šperků nebo luxusních oděvů a obuvi. V Evropě jsou totiž ceny luxusu až o zhruba třetinu níže než v Číně. Lákavé.

Akcie zmíněných evropských společností zaměřených na luxus tak třeba i z hlediska drobného českého investora představují vhodnou příležitost, jak profitovat z růstu čínské ekonomiky, bohatnutí tamní střední třídy a vůbec celé společnosti, včetně jejích nejzámožnějších vrstev. Vzhledem k tomu, že Čína je v důsledku geopolitické situace i tamního utahování režimních šroubů z hlediska západního investora stále méně vyzpytatelná, představuje nákup akcií firem jako LVHM či Richemont způsob, jak z čínského vzestupu profitovat celkem bezpečně. Je to prozíravější něž nakupovat akcie přímo čínských firem. Výhodou akcií evropských luxusních značek je nejen to, že jedou na vlně čínského růstu, ale také to, že představují pojistku proti inflaci. Výrobci luxusního zboží totiž zpravidla celkem bezproblémově přenášejí své inflačně navýšené náklady na zákazníky. Ti jsou dostatečně bohatí, aby měli odpovídající finanční polštář a výrobci luxusu tak nepřicházeli o svůj tržní podíl.

Ale samozřejmě, pokud by udeřila globální recese, ani výrobci luxusu nezůstanou imunní. Nicméně poptávka po luxusu pak opět oživí. Tužba po luxusu je totiž člověku niterně dána, nejde o nic přelétavého, jak prokazuje třeba i dlouhá řada akademických studií.

Lidé si luxusu dopřávají, jelikož touží po vytříbené kvalitě, zní obecně přesvědčení. Kašmír je holt kašmír, maserati není oktávka. Už ekonom a sociolog Thorstein Veblen však před více než sto lety rozpoznal, že lidé poptávají luxus ještě z jednoho důvodu: takzvanou okázalou spotřebou touží dát najevo své společenské postavení, odlišit se od ostatních.

Hodnota produktů pro náročné je tedy dána zejména těmito dvěma důvody – ale v jakém poměru jsou namíchány? Na to ve studii „Rethinking Brand Contamination“ hledá odpověď Renee Richardson Goslineová z MIT Sloan of Management. Dle autorky činí lidem značné obtíže rozlišit vnitřní, autentickou kvalitu luxusního zboží od „kvality“ padělků.

Pokud lidé mnohdy nedokážou rozpoznat originál od napodobeniny, jak je možné, že luxusní značky ještě nezanikly? Jak to, že je padělky nevytlačují v mnohem vyšší míře? Lidé, zjistila Goslineová, sice nedokážou příliš odlišit zmíněné produkty samy o sobě, avšak mnohem menší potíže jim činí rozpoznat opravdovou kvalitu v určitém společenském kontextu.

Když Goslineová psala svoji studii, provedla sérii pokusů. Účastníkům experimentu promítla dva tucty fotografií luxusních kabelek – pravých i padělaných. Polovina snímků zachycovala kabelky jen tak naskládané vedle sebe v regálu, zatímco druhá polovina obrázků nabízela ony kabelky v sociálním kontextu – zvěčňovala je v užití osob na veřejnosti. Před promítáním si účastníci pokusu – majitelé autentického luxusního zboží – docela „věřili“, když odhadovali své schopnosti rozpoznat originál od padělku v 6,2 případu ze sedmi. Za autentickou luxusní kabelku byli proto ochotni zaplatit 786 dolarů. Když jim však Goslineová promítla snímky kabelek v regálech, klesla jejich sebedůvěra v odhalování autentických výrobků od napodobenin dosti razantně: uvedli v průměru, že jsou takového odhalení schopni pouze v 3,1 případu ze sedmi. Za autentickou luxusní kabelku pak byli v průměru ochotni dát pouze 403 dolarů. „Chybí-li kontextuální informace, je to pro značku velmi zlé,“ komentuje zjištění autorka. „S klesající schopností rozeznat pravé od nepravého klesá i cena, již jsou lidé ochotni zaplatit.“

Jakmile ovšem Goslineová ukázala těm samým účastníkům fotografie kabelek v užití jiných lidí, nikoli jen „anonymně“ v regálech, stoupla opětovně jejich sebedůvěra a v průměru uvedli, že pravý produkt dokážou rozpoznat v 6,1 případu ze sedmi, přičemž byli ochotni za kabelku zaplatit 783 dolarů. Proč? V komentářích uváděli, že se rozhodovali na základě úvahy, zda je pravděpodobné, aby osoba zachycená na tom či onom obrázku, v tom či onom prostředí, vlastnila originál, či zda naopak bude spíše majitelem či majitelkou „fejku“.

Lidé tedy ten či onen produkt nenahlížejí jako luxusní primárně kvůli vnitřní kvalitě, použitým materiálům či zručnosti ruční práce, nýbrž kvůli společenskému kontextu, v němž je používán. Kvůli prestiži, s níž jsou daná značka či model spojovány, přičemž tato prestiž je dána například tím, kdo a při jaké příležitosti ten produkt užíval či užívá. Neváhají-li si tu a tu kabelku vzít na sledovanou premiéru hollywoodské hvězdy, jde automaticky o luxus, byť by třeba byla vyrobena i z laciné koženky.

Goslineová vyčíslila dávné Veblenovo pozorování: lidé jsou ochotni zaplatit za luxusní produkt dvakrát více, mohou-li jeho užitím vysílat signály stran svého postavení. Zjednodušeně vyřčeno, máme-li dvě skutečně kvalitní kabelky, jejichž výrobní cena je totožná, z nichž s první z nich je vyfocena třeba Kim Kardashian na červeném koberci, budou lidé ochotni zaplatit za tuto kabelku dvakrát tolik než za druhou, na niž si žádná filmová hvězda nevzpomněla. Pro výrobce luxusního zboží je tedy do značné míry podstatnější produkty „vnucovat“ sledovaným hvězdám nebo instagramovým influencerům než pilovat její vnitřní kvalitu, kterou konec konců ani nikdo příliš neocení.

Lukáš Kovanda
Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Akcie zůstávají stále pod výprodejním tlakem
    Včerejšek nepřinesl na trhy žádný nový impuls, ale investoři stále vstřebávali potenciální dopady pátečních dobrých údajů z trhu práce na měnovou politiku Fedu. V této souvislosti bude důležitý projev jeho šéfa Jeroma Powella. Americké akcie tak navázaly na závěr předchozího týdne a dále prohloubily ztráty. Průmyslový Dow Jones odepsal 0,4 %, S&P 500 přišel o půl procenta a technologický Nasdaq propadl o 0,8 %.
  • Akcie zůstávají v červeném a dolar se dostává pod tlak kvůli výnosům
    Už ranní data z Číny trhy příliš nepotěšila. Zatímco minulý měsíc indexy PMI přinesly dobrou náladu, tentokrát optimismus trochu krotí. Negativní reakce ovšem nebyla příliš výrazná. Akciové indexy v Evropě se zanořily lehce do červeného, kde zůstávají po zbytek dne a přidávají se k nim i hlavní indexy z Wall Street. Tam trpí hlavně komunikační sektor, potažmo technologický Nasdaq kvůli propadu Alphabetu po výsledcích.
  • Akcie zůstávají ve vyčkávacím režimu, drahé kovy a komoditní měny naopak pokračují v růstu
    Úterní seance dnes zatím plynule navazuje na začátek týdne a většina evropských indexů si svou cenu drží na dosah včerejšího close. Nálada na trzích zůstává stabilizovaná, volatilita je nízká a zobchodované objemy ani dnes nijak nevybočují z průměru třiceti posledních obchodních seancí.
  • Akcie zůstávají v zelených číslech, JPY doplácí na statut carry trade měny
    Po velmi klidné včerejší seanci se na akciové trhy dnes znovu vrací objemy. Dobrá nálada ze začátku týdne ale přetrvává a indexy se drží v zelených čísel. Dnešek sice mnoho fundamentů nenabídl, pokračuje však stabilizace v Číně, kde indexy dokázaly růst o tři procenta. To dalo dobrý základ ke korekci levnějších akcií v Evropě a v podobném duchu se zatím nese i obchodování s futures na indexy v USA.
  • Akcie zvedají hlavu, opatrnost však převládá
    Kombinace slabšího výhledu pro globální ekonomiku, upozornění na doutnající obchodní spory mezi USA a Evropou a stále rychlejší expanze koronaviru v USA přece jen vedla investory k opatrnosti. Zřejmě probíhá i přehodnocování představ o hospodářském oživení, ale výrazné změny to nebudou.
  • Akcie zvedají hlavu po další ráně a čekají na ECB a americké HDP
    Meta, tedy bývalý Facebook, už po vytrvalém poklesu zdaleka není takovou těžkou vahou, jakou bývala. I tak ale jde o velmi sledovanou akcii z kategorie velkých techů. Akcii, které se potýká s problémy už delší dobu a jevila se určitá naděje, že je mnohé v ceně už zahrnuto. Nebylo. Soudě podle reakce možná není hlavní problém v samotných výsledcích, ale trh nevěří, že utápění dalších miliard v projektu metaverse v dohledné době přinese kýžené ovoce. Akcie v premarketu padají o dalších 20 procent.
  • Akcie zvláště v Evropě jsou nadšené. Ukrajina ustupuje?
    Finanční trhy dnes zachvátilo nadšení z posunu v jednáních o příměří. Největší ohlas mělo ruské prohlášení, že dojde k omezení operací v okolí Kyjeva. To však samozřejmě neznamená žádný ústupek. Rusko tak jako tak přeskupuje svá vojska, neboť útočí na příliš mnoho cílů a to postup vojsk brzdí. Nyní toto přeskupení sil prodává světu jako deeskalaci, ke které ale fakticky nemá moc důvodů.
  • Akcie žijí vidinou dalšího stimulu. V Česku se mluví o QE
    Po propadu se akcie na hlavních světových trzích odrazily strmě vzhůru a dnešní den je tak od Asie přes Evropu až nyní po Ameriku ve znamení výrazných zisků. Některé indexy přidávají i slušně přes 8 procent a k takovému růstu se blíží i Praha, na které dnes září hlavně Erste a Avast.
  • Akcie 3M jsou růstovým příběhem i po více než 100 letech existence
    V seriálu věnovanému akciím z indexu Dow Jones se po představení samotného indexu a akcií Procter & Gamble (PG) budeme věnovat dalšímu americkému gigantu – dříve známému jako Minnesota Mining & Manufacturing Company, dnes zkráceně 3M.
  • Akcie 3M klesli v premarkete o viac ako 4,0 % v dôsledku slabých hospodárskych výsledkov
    Akcie 3M (MMM.US) klesli v premarkete o viac ako 4,0 % po tom, čo nadnárodný konglomerát oznámil slabé štvrťročné zisky a pochmúrny výhľad na nadchádzajúce mesiace.
  • Akciím i dluhopisům pomáhá optimismus před inflací
    Včerejší obchodování v zámoří bylo nakonec pro akcie pozitivní, ačkoli spolu s tím citelně narostly dluhopisové výnosy. Dnes přebrala štafetu Evropa, přičemž klíčovým akciovým trhům se daří - například DAX přidává skoro 0,9 pct a další z hlavních indexů nezůstávají o moc pozadu. Dluhopisy ale obrátily a výnosy dnes klesají. Větší pohyby vidíme na delších splatnostech - desetiletý výnos v USA i Německu klesá o 5 bps. Na eurodolaru nic extra nového, kurz zůstává poměrně stabilní a dnes dopoledne se nachází na 1,0740.
  • Akciím i dluhopisům se daří při sázkách na podporu
    Také odpolední obchodování je pro akcie příznivé, přestože evropské indexy během dne už zmenšovaly své zisky. Momentálně je DAX +0,3 pct, CAC 40 roste o 1,1 procenta, FTSE 100 o 0,8 pct a AEX o 0,6 procenta. Wall Street se přidala, když se S&P 500 posunul do zeleného o půl procenta a Nasdaq o 0,6 pct.
  • Akciím nálada nevydržela, výnosy zvýraznily pokles. Euro se však zvedá
    Dnešní den přinesl dvě zajímavé zprávy, které ale s hlavními trhy hýbaly pouze velmi omezeně. Zprvu pozitivní nálada postupně vyprchávala a hlavní akciové indexy se už nacházejí značně v červeném. V případě Evropy je to zhruba -0,5 procenta a v USA -0,2 pct. Kondice dluhopisů se na druhou stranu ještě zlepšila. Delší výnosy padají o 4-5 bodů a krátké se snižují zejména za mořem, a to na 2Y o 4 body.
  • Akciím na závěr týdne pomáhají data, koruně komentáře
    Inflační čísla ze zámoří nakonec z tržního pohledu dopadla dobře, tedy nedošlo k dalšímu překvapení, které by naznačovalo pokračující roztáčení inflační spirály. Data jsou sice vysoká, ale jen v souladu s odhady. Díky tomu i díky energiím a bazickému efektu by se inflace mohla blížit vrcholu a takový předpoklad může mezi investory sílit. Na druhou stranu je tu pořád Fed, který příští týden pravděpodobně i tak zrychlí konec QE a nakreslí vyšší trajektorii sazeb.
  • Akciím pomáhá komentář z Číny, libru naopak oslabuje zmínka BoE o snížení sazeb
    Při pátečním obchodování na hlavních trzích prozatím zůstáváme u starých témat a bez zásadních zvratů. Máme tu dílčí příspěvky k čínsko-americké obchodní válce nebo britské měnové politice. Odpoledne nás čekají data z USA, jako jsou objednávky zboží dlouhodobé spotřeby nebo spotřebitelská důvěra, ale trhy zůstávají většinou poměrně v klidu.
  • Akciím pomohly výsledky i výnosy, Amerika však úvodní zisky vrací
    Dopolední nadechnutí evropských akcií se během dne proměnilo v solidní zisky hlavních indexů, na které v úvodu navázala také Amerika. Podporou byl obrat dluhopisových výnosů dolů, který ukazuje přestávku ve spekulacích na agresivnější Fed. Překonat včerejší negativní náladu pomáhaly také firemní výsledky. Dnes to byly Morgan Stanley a Bank of America, které napravovaly dosud špatný dojem z amerického bankovního sektoru.
  • Akciím po úvodním růstu dochází dech. Výnosy a ropa se stabilizují
    Úterní dopoledne přináší evropským akciovým trhům obrat po včerejším silném výprodeji. Klíčové indexy se zvedají, DAX si připisuje 0,6 pct, AEX je výš o 0,4 procenta, FTSE 100 přidává 0,8 pct a CAC 40 skoro procento. Změnu sledujeme také na dluhopisech, ale tady nejde o vážnou korekci včerejška. Můžeme mluvit spíše o konsolidaci výnosů na nižších úrovních. Také eurodolar se snaží ustálit, a to kolem 1,1800. Ropa je výš o půl procenta a mírné zisky registrují také drahé kovy.
  • Akciím se dál daří, i když nepříjemných zpráv o viru přibývá
    Včerejší zprávy o zavření škol v Pekingu nebo rychlejším přibývání nakažených na Floridě trhy trochu zaskočily, ale nezlomily pozitivní náladu. To se nepodařilo ani celkovým statistikám za včerejšek, které ukázaly na poslední dobu poměrně vysoký přírůstek 25 tisíc nových případů koronaviru v USA a potvrzení zrychlování nákazy v Kalifornii, Texasu či na Floridě. Investoři pak nechávají stranou pozornosti i další strmý propad registrací aut v Evropě, které za květen spadly o 52 procent po předchozím 76procentním kolapsu.
  • Akciím se dál daří, zatímco z dluhopisů se peníze stahují
    Evropské akcie navazují na Asii a rostou v případě hlavních indexů většinou přes procento. Částečně se sem přenáší efekt zpráv z Číny, která zmírnila proticovidová opatření, konkrétně zkrátila na polovinu karanténu pro návštěvníky mířící do země. Evropské akcie však stoupají více než ty čínské a spíše tak pokračují krátkodobé nákupy, které živí odraz po předchozím pádu.
  • Akciím se daří a výnosy v Evropě i v USA znovu rostou. Doplácí na to hlavně drahé kovy
    Na finančních trzích po včerejší divoké seanci klesla volatilita, ale optimismus zatím nemizí. Evropské indexy dnes své včerejší zisky bez problémů udržují a dokonce k nim přidávají pár desetin procenta, čímž ještě navyšují své historické maximu, které vyrovnaly v průběhu včerejší seance. Pozitivní sentiment samozřejmě souvisí s víkendovými volbami ve Francii, jejichž výsledek výrazně snížil rizikové přirážky na téměř všech finančních aktivech a zvýšil chuť investorů jít po delší době znovu do rizika.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Exness
Windsor
Capital.com
reklama
Fintokei SwiftTrader