Pátek 26. duben 2024 12:05
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
FTMO férovost

Dražší cigarety a pohonné hmoty vyhnaly slovenskou inflaci vzhůru

14.04.2021 12:30  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Slovenská inflace v březnu poskočila z 0,9 % na 1,4 %. Je to signál o návratu vysoké inflace na Slovensko? Bližší pohled na data napovídá, že nikoliv. Klíčový příspěvek k vysokému nárůstu vzešel od dvou položek, které jsou v zásadě nezávislé na domácí ekonomické situaci.Tou první a klíčovou je zvýšení spotřebních daní na tabák a cigarety. Ceny v této kategorii poskočily o 14,1 % a jejich příspěvek k celkovému nárůst indexu CPI dosáhl 0,4 procentního bodu. 

Tabáku zdatně sekundovaly pohonné hmoty, jejichž ceny v březnu vzrostly o 8,7 %. Inflační tlaky ve zbytku spotřebního koše byly minimální. Ceny ve službách v průměru stagnovaly a ceny potravin dokonce mírně poklesly. To nasvědčuje tomu, že by se březnový nárůst neměl v nejbližší době opakovat.

K dalšímu výraznému nárůstu spotřebních daní z tabákových výrobků dojde patrně až v roce 2023 a ceny ropy na globálních trzích mírně poklesly v eurovém vyjádření.  Nicméně „covidové” dno má inflace na Slovensku s nejvyšší pravděpodobností za sebou a očekáváme, že inflace ve zbytku roku pozvolna poroste.

Hlavním důvodem je očekávané „postcovidové” oživení slovenské ekonomiky, které by mělo být odstartováno již v tomto čtvrtletí. První impuls domácí poptávka obdrží již tento měsíc. V pondělí 19. dubna dojde k otevření obchodů při zachování restrikcí na počet zákazníků. Ačkoliv restaurace a řada jiných služeb na otevření teprve čekají, i částečné znovuobnovení aktivity v zatím uzavřených odvětví bude mít významný dopad na růst, který by se v letošním roce měl pohybovat okolo 5 %.

Zároveň se domníváme, že oživení bude doprovázeno aspoň částečným nárůstem cen v krizích postižených odvětvích. Ceny se v průběhu uplynulého roku ukázaly být rezistentní vůči uzavírkám a restrikcím. Firmy a podnikatelé navíc aktuálně čelí vyšším nákladům vyplývajícím z protiepidemických opatřeních a řada z nich dlouhé uzavření nevydržela. To snížilo konkurenční tlaky v postižených odvětvích a firmy podle nás využijí návratu spotřebitelů k aspoň částečnému zvýšení cen.

Spotřebitelé by to mohli po dlouhém období výdajového půstu akceptovat a využít „vynucených“ úspor vytvořených v průběhu krize. Výsledkem by měl být nárůst jádrové inflace, ke kterému se později může přidat i zvýšení regulovaných cen energií v důsledku růstu cen ropy na globálních trzích. Na konci roku by inflace mohla překonat hranici 2 %. Naše prognóza je výrazně pesimističtější než prognóza slovenské centrální banky, podle níž by se inflace ke konci roku měla pohybovat okolo 1.4 %. Nicméně již nyní se inflace pohybuje o necelé dvě desetiny nad jejím očekáváním.

Komentář Martina Pohla, makroekonomického analytika Generali Investments CEE

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Drahé uhlí a ropa a i plyn rekordně zdraží Čechům Dušičky, o desítky procent. Za květiny, svíčky či upomínkové předměty utratí letos lidé v ČR zhruba 1,3 miliardy korun
    Dušičky, které si letos připomeneme příští středu, jsou z ekonomického hlediska, resp. výše příslušných tržeb obchodníků a prodejců stále čtvrtým nejvýznamnějším svátkem v Česku. Po suverénně vedoucích Vánocích, Silvestru a Velikonocích. Letos Češi u obchodníků nechají za svíčky, hřbitovní květiny typu chryzantém, věnce a další předměty uctívající památku zesnulých v průměru zhruba 190 korun za osobu. Celkově pak přibližně 1,3 miliardy korun.
  • Drahé uhlí a ropa a i plyn rekordně zdraží Čechům Dušičky, o desítky procent. Za květiny, svíčky či upomínkové předměty utratí letos lidé v ČR zhruba 1,3 miliardy korun
    Dušičky, které si letos připomeneme už zítra, jsou z ekonomického hlediska, resp. výše příslušných tržeb obchodníků a prodejců stále čtvrtým nejvýznamnějším svátkem v Česku. Po suverénně vedoucích Vánocích, Silvestru a Velikonocích. Letos Češi u obchodníků nechají za svíčky, hřbitovní květiny typu chryzantém, věnce a další předměty uctívající památku zesnulých v průměru zhruba 190 korun za osobu. Celkově pak přibližně 1,3 miliardy korun.
  • Drahé Vánoce? Nic proti příštímu roku… Štědrovečerní hostina citelně zdraží, i proto dnes Česká národní banka opět nadstandardně zvedne své úroky
    Ke štědrovečerní hostině si letos všichni dáme inflaci. Která bude navíc jenom předznamenáním toho, co nastane v příštím roce. Česká národní banka přitom nyní může krotit převážně jen inflaci, jež nastane o příštích Vánocích, těch roku 2022, a pak dále. Takže s růstem hladiny spotřebitelských cen příštích dnů, týdnů a měsíců nic moc nezmůže. I tak ale musí vyslat signál. A nadělit pod letošní stromeček další nadstandardní zvýšení základní úrokové sazby. Proto na svém dnešním měnověpolitickém zasedání její bankovní rada nejspíše většinově odhlasuje růst základního úroku o 0,75 procentního bodu, na 3,5 procenta.
  • Drahota sílí. Nečekaně silná inflace v otázkách a odpovědích
    Češi se musí připravit na inflaci, jakou dlouho nezažili. Tím hůře jim bude, že se nyní potkají citelná inflace s velmi chabě úročenými vklady v bankách. Běžné spoření tak bude představovat nejrychlejší cestu do chudoby. Citelná inflace bude totiž úspory rychle požírat. Doba nutí lidi investovat. Často i velmi rizikově, třeba do pochybných firemních dluhopisů. Bude tedy pokračovat enormní zájem Čechů o investice do nemovitostí. S růstem inflace však dojde také k růstu sazeb ČNB a k růstu sazeb hypoték. Hořká kombinace dále zdražujících nemovitostí a zdražujících hypoték učiní vlastní bydlení nedostupné pro nové zástupy Čechů.
  • Drahšiemu tankovaniu sa nevyhneme
    Ceny ropy zaznamenali počas minulého týždňa mierny pokles, nakoľko sa zlepšila nálada na finančných trhoch. V súvislosti s postupným uvoľňovaním blokovacích opatrení (najmä v USA a v Európe) sa zvyšuje počet nových prípadov koronavírusu. Ukazuje sa teda, že hospodárske oživenie v druhej polovici roka 2020 môže byť pomalšie, ako sa očakávalo, keďže ďalšie uvoľňovanie opatrení môže byť ohrozené.
  • Drahšiemu tankovaniu sa zrejme nevyhneme
    Ceny ropy zaznamenali počas minulého týždňa pokles, ktorý bol spôsobený najmä zhoršením nálady na finančných trhoch, keďže sa objavili obavy z možného výskytu druhej vlny koronavírusu v USA, keďže niektoré štáty pristúpili príliš skoro k uvoľňovaniu opatrení a zaznamenali nárast nových prípadov koronavírusu. Medzi ohrozené štáty patria napríklad Texas, Florida a Kalifornia.
  • Drahší, stratovejší a menší
    Nový týždeň sa na Wall Street niesol v znamení ziskov. V zisku zatvorili všetky segmenty indexu SP500, prekonať samotný benchmark sa ale podarilo len sektorom energií a telekomunikácii. Dôvodom rastu sektoru energií boli lepšie výsledky firmy Sempra Energy, aj keď firma nakoniec svoje zisky udržať nedokázala. Včerajší akciový kokteil: Dow Jones +0,15%, SP500 +0,36%, Nasdaq Composite +0,37%.
  • Drahý australský dolar škodí ekonomice
    Australské maloobchodní tržby se v prosinci propadly již po třetí v řadě. Australský statický úřad naměřil 0,2 pr...
  • Drama EUR/USD
    Pár EUR/USD klesl v pátek poté, co údaje ukázaly, že zaměstnavatelé v USA zaměstnali více pracovníků, než se očekávalo (červencová data), a také zvýšily mzdy, což signalizovalo pozitivní růst trhu práce.
  • Drastická inflace maže výhodná spoření
    Inflace na současné výši 9,9 procenta je špatnou zprávou pro všechny, kteří mají peníze na vkladových produktech, jako jsou spořicí účty či termínované vklady. Výnosy sice po dlouhé době dosahují vyšších hodnot na úrovni čtyři až pět procent, nicméně investoři reálně o část peněz přicházejí. Pokud mají lidé peníze na vkladu, který nese výnos například čtyři procenta, peníze se inflací znehodnotí téměř o pět procent.
  • Dražší ropa a výhled sazeb podporují akcie. Eurodolar opět o něco níž
    Ropa dnes zamířila strmě vzhůru hlavně kvůli útokům na tankery v Ománském zálivu. Během dne jsme viděli na Brentu až 4procentní růst, ze kterého ropa ale později částečně slevila. Vzhledem k tomu, že u těchto incidentů můžeme za podezřelého považovat Írán a že vůči němu poměrně tvrdě vystupuje americký prezident, je tu evidentní strach, že se napětí ještě dál vyhrotí. Další obava pak plyne i v praktické rovině z toho, že fyzické ohrožení dopravy v oblasti, kterou prochází pětina světové produkce ropy, může přiškrtit dodávky.
  • Drive Shack se kvůli plánům na stažení z burzy propadá o více než 60 %
    Drive Shack (DS.US) je dnes jednou z nejhorších amerických akcií, jejíž cena za den klesla o více než 60 %. Společnost Drive Shack včera oznámila, že hodlá dobrovolně stáhnout své akcie z burzy a zrušit jejich registraci. Společnost pak plánuje kótovat své kmenové akcie na mimoburzovní platformě OTCQX. Podle společnosti Drive Shack budou mít zaměstnanci a vedoucí pracovníci po vyřazení akcií z burzy více času na to, aby se soustředili na podnikání společnosti, protože nebudou muset věnovat čas plnění přísných požadavků na podávání zpráv Komisi pro cenné papíry a burzy. Cena akcií společnosti klesla na nejnižší úroveň od března 2009, kdy trh dosáhl dna během GFC.
  • Drobné náznaky lepšícího se vývoje stavební produkce
    Tuzemská stavební produkce v říjnu meziměsíčně vzrostla o 1,2 % po stagnaci v září. Nová data však zároveň přinesla zhoršení předchozích údajů. To se týkalo především srpnové stavební produkce. Ta podle původních dat vzrostla meziměsíčně o výrazná 2 %, po revizi však její růst činil pouze 0,5 %. Zatímco tedy původně data ukazovala na to, že stavebnictví se konečně vymanilo z meziročního poklesu, nyní už to neplatí. Vlivem vyšší základny naopak došlo k urychlení tempa meziročního poklesu ze zářijových -0,4 % na -0,9 % v říjnu (po očištění o vliv rozdílného počtu pracovních dní). Ve srovnání s předpandemickým únorem 2020 byla stavební produkce letos v říjnu nižší o 3,6 %.
  • Drobné pohyby eurodolaru dnes zůstaly ve stínu dluhopisů a akcií
    Koruna sice otevírala slabší, v průběhu dne ale své mírné ztráty nahradila a po celkově malých změnách kurzu se před ...
  • Drobní investoři a online obchodníci s akciemi už také mají svou spotřebitelskou ochranu
    Ochrana spotřebitelů finančních služeb: spíše kultivace trhu a finanční vzdělávání než populistická regulatorní opatření - na tom se shodla většina účastníků konference Spotřebitelského fóra o aktuálních spotřebitelských problémech ve světě financí, která se konala v pondělí v Praze.
  • Drobní investoři mají od října 2018 svého ambasadora
    Se stále jednodušším přístupem k obchodování či investování online do řady globálních aktiv, přibývá na trhu i drobných investorů, fyzických osob, kteří nejsou profesionálními obchodníky. Nezřídka začnou lidé používat obchodní platformy bez dostatečné znalosti prostředí, a proto mohou být mnohem náchylnější k chybovosti, špatnému odhadu rizika anebo jako oběti neférového jednání.
  • Drobní investoři omezili investování, aby mohli pokrýt výdaje na domácnost. Sentiment pro 4. čtvrtletí se jeví spíše býčí
    PRAHA – Podle nejnovějšího průzkumu „Retail Investor Beat“ sociální investiční sítě eToro každý pátý (18 %) drobný investor snižuje objem svých investic, aby pomohl pokrýt náklady na rostoucí výdaje v domácnosti, přesto se nálada ve čtvrtém čtvrtletí jeví být více býčí.
  • Drobní investoři opouštějí farmaceutické akcie kvůli Twitteru, potvrzují data eToro
    Drobní investoři zřejmě ztrácejí trpělivost s akciemi farmaceutických společností, ukazují to nejnovější čtvrtletní statistiky o akciích ze sociální investiční sítě eToro.
  • Drobní investoři se rychle vyvíjí!
    Drobní investoři se rychle stávají z naprostých nováčků investory s plánem na úspěch. Tradičně jsou označováni za "dumb money", nicméně tuto nálepku začínají vyvracet a naopak se stávají zkušenými investory.
  • Drobní spekulanti sází na další pád akcií více než kdy jindy
    Jeden malý a možná trochu znepokojivý postřeh z pravidelného COT reportu, který každý týden zveřejňuje americká CFTC. ...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster