Pátek 26. duben 2024 11:28
reklama
InstaForex Autochartist_
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
FTMO král
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace

Situace ve Venezuele může mít dopad na kvalitu ropy

18.02.2019 14:00  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

I když jsou dodávky ropy na globální trhy navzdory stupňující se situaci ve Venezuele stále dostatečné, objevuje se vážné riziko týkající se kvality této komodity. Z trhu se totiž pomalu vytrácí těžší ropa s vysokým obsahem síry, která se těží právě v jihoamerickém státě.

Politická krize ve Venezuele nepředstavuje problém z hlediska výpadku dodávek ropy, protože trh stále pracuje s přebytky z podzimu 2018. A jelikož USA plánují v roce 2019 zvýšit produkci o více než představuje současná produkce Venezuely, netřeba se nedostatku obávat ani do budoucna. Na místě je momentálně spíše otázka kvality, která může být pověstným "slabým pojítkem" celku.

Na riziko ve svém prohlášení před pár dny upozornila i mezinárodní agentura pro energii (IEA), s tím, že dodávky těžší ropy klesají i ve státech OPEC, které snižují těžbu. Nedostatek tohoto druhu ropy může být problematický pro celou řadu rafinerií, které jsou upraveny právě na zpracování těžší ropy a které se nacházejí například i v USA.

Navzdory této skutečnosti, Washington koncem ledna oznámil sankce vůči venezuelské státní ropné společnosti PDVSA. Nezakázal sice nákup ropy z Venezuely, ale zmrazil aktiva, která má firma uložena v amerických bankách, čímž Caracas přišel o značnou část příjmu ze suroviny, která je pro ekonomiku státu klíčová.

Podle údajů z EIA představoval vývoz ropy z Venezuely do USA v říjnu minulého roku 17,6 milionu barelů, přičemž příjmy z tohoto prodeje mají podle vyjádření bývalého šéfa PDVSA Gustava Coronela pro Infobae tvořit okolo 80 procent deviz federativní republiky. USA jsou totiž největším odběratelem komodity od jihoamerického státu.

Nyní se však zdá, že tento krok se kvůli výše zmiňovaným nastavením amerických rafinérií na těžší ropu nemusí Washingtonu z dlouhodobého hlediska vyplatit. Původně tím chtěl zhoršit pozici a donutit ke kapitulaci vítěze venezuelských prezidentských voleb Nicolase Madura. Spojené státy totiž podpořily prozatímní vládu Juana Guaidóa. No a Caracas namísto kapitulace hledá nové obchodní spojence. Nejnovější oznámil, že plánuje zdvojnásobit vývoz ropy do Indie, která je druhým největším odběratelem komodity z Venezuely, aby tak částečně ztlumil následky amerických sankcí.

Podle údajů společnosti Refinitiv Eikon, klesl export ropy z Venezuely po zavedení amerických sankcí na 1,15 milionu barelů denně z původních 1,4 milionu barelů denně. Export do USA přitom činil 500 tisíc barelů denně a do Indie 300 tisíc barelů ropy denně. Po zdvojnásobení vývozu by to pak bylo 600 tisíc barelů.

I v případě, že se Venezuele díky dohodě s Indií podaří zmírnit dopad amerických sankcí na státní pokladnu, nic to nezmění na faktu, že těžba suroviny v zemi je v důsledku stoupající ekonomické krize na nejnižších úrovních za posledních několik let, což může zanechat vážné trhliny na ropném segmentu z globálního hlediska. Vše bude záviset na tom, jaký vývoj situace přinesou nejbližší týdny a měsíce.

Ceny ropy na trhu zatím zasaženy nebyly. Severomořský Brent se v polovině února pohyboval kolem hodnoty 65 USD za barel a lehký Texaský WTI na úrovni 55 USD za barel.

Olivia Lacenová, xPartners

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Situace na trzích vypadá velmi nejistě.
    Podle naších očekávaní obchodní seance v úterý byla velmi nestabilní. Kromě toho, zveřejněna makroekonomická data otřásli trhy optimizmem.
  • Situace na Ukrajině se zhoršuje, takže se evropský trh obchoduje v červených číslech
    Futures na evropské akcie dnes ráno klesly po zprávách, že ruské jednotky vypálily rakety na řadu ukrajinských měst a vylodily vojáky na jejím pobřeží. To vyvolalo na světovém trhu velkou vlnu odklonu od rizika.
  • Situace na velkoobchodním trhu v souvislosti s ukončením činnosti Bohemia Energy
    Ukončení dodávek elektřiny a plynu společností Bohemia Energy neohrožuje stabilitu velkoobchodního trhu s energiemi v České republice. Problémy však mohou mít města a obce, které doposud nenakoupily dodávky energií na příští rok.
  • Situace s Íránem se vyostřuje
    Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování s mírnými ztrátami. Ty se pohybují do jedné desetiny procenta. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejhůře vede energetickým společnostem (-0,6 %). Naopak vcelku vydařený začátek obchodování mají realitní developeři, jejichž akcie rostou o 0,6 %. Hlavní událost, která dnes ovlivňuje trhy, se týká vývoje jednání s Íránem o porušování jaderné dohody. Tamní představitelé hrozí, že zcela odstoupí od smlouvy a vrátí se ke stavu z roku 2015, kdy tato smlouva ještě nebyla v platnosti. Další zajímavou zprávou je, že došlo k ukončení jednání o akvizici technologické společnosti Symantec výrobcem čipů Broadcom. Jednání údajně ztroskotala na výši nabídky, když Symantec nechtěl přistoupit na cenu nižší než 28 USD za akcii. Akcie na tuto zprávu reagovaly poklesem přibližně o 13 %.
  • Situace USD/RUB
    Ruský rubl včera v důsledku událostí z minulého týdne mírně oslabil. Podrhl...
  • Situace v britském parlamentu může být i po volbách patová
    Britové ve čtvrtek rozhodnou, jaké bude nové složení Dolní sněmovny. Naším hlavním scénářem je, že volby vyhrají konzervativci a efektivní majoritu v Dolní sněmovně získají bez pomoci další britské strany. Druhá varianta, a ne o mnoho méně pravděpodobná, je, že konzervativci sice vyhrají, efektivní většinu ale nezískají. V takovém případě budou muset žezlo předat šéfovi opozičních labouristů Corbynovi, aby se o sestavení vlády pokusil on. Nejhorší variantou, naštěstí tou nejméně pravděpodobnou, je, že by se vládu nepodařilo sestavit ani Corbynovi a britský parlament by uvízl v patové situaci.
  • Situace v Číně se díky peněžní injekci zklidnila, akciový trh se stabilizoval; analýza EUR/JPY
    Americké burzy včera výrazně klesly a index Dow Jones v průběhu prvního dne nového roku ztrácel 467 bodů, čímž měl nakročeno k nejhorší denní...
  • Situace v Číně se díky peněžní injekci zklidnila, akciový trh se stabilizoval; analýza EUR/JPY
    Americké burzy včera výrazně klesly a index Dow Jones v průběhu prvního dne nového roku ztrácel 467 bodů, čímž mě...
  • Situace ve stavebnictví povede k růstu cen nemovitostí. Průmysl se oživuje díky vakcínám
    „Pokles stavební produkce bude mít nepříjemné dopady na realitní trh. V nabídce bude méně nemovitostí, což bude tlačit na růst cen. Pravděpodobně nastane paradoxní situace, kdy předražené nemovitosti dál porostou na ceně,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Situace ve stavebnictví zdraží nemovitosti. Zaměstnanci v průmyslu si reálně pohoršili
    „Výsledky ve stavebnictví jsou žalostné a povedou k dalšímu zhoršení dostupnosti bydlení v České republice. Bohužel se výrazně snížil počet zahájených i dokončených bytů, což bude vytvářet nedostatek na realitním trhu vedoucí k dalšímu růstu cen nemovitostí,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Situace ve výrobě se nezlepšuje, roste pesimismus
    Index nákupních manažerů (PMI) v tuzemské výrobě zaznamenal mírné zlepšení z 41,7 bodu na 42,0 bodu, stále jde ale o stav značící pokračující tempo zhoršování a hodnota se nachází hluboko pod neutrální hranicí 50 bodů. Proti odhadům jde vůči mediánu trhu o slabší než očekávaný výsledek, na úrovni našeho předpokladu.
  • Situace ve zpracovatelském průmyslu se dále zhoršila
    Listopadový index PMI zaostal za našimi i tržními očekáváními, když z říjnových 41,7 bodů poklesl o desetinu na 41,6 bodu. Důvodem pesimismu byl výrazný propad výroby, jejíž objem se v listopadu snižoval již šestý měsíc v řadě. Tempo bylo navíc nejprudší od května 2020. Pokles nových zakázek byl dle průzkumu sice mírně pomalejší než v předchozím měsíci, stále však jeden z nejvýraznějších za celou dobu průzkumu. Firmy již pokles nových zakázek začaly řešit propouštěním zaměstnanců. Zároveň některé z nich díky nižším cenám vstupů zahájily podporu prodeje skrze nabízení slev.
  • Situace ve zpracovatelském průmyslu se nelepší
    Český index nákupních manažerů ze zpracovatelského průmyslu v září zastavil svůj propad a stagnoval na srpnové úrovni 44,9 bodu. I tak ale výsledek patřil mezi nejslabší od poloviny roku 2009. V českém zpracovatelském sektoru tak došlo k již desátému měsíčnímu poklesu výroby. Znepokojující je především výrazný pokles nových objednávek. Rychle ale klesá i zaměstnanost v tomto segmentu. Některé firmy již nenahrazují odcházející zaměstnance novými, jiné nižší požadavky na objem výroby řeší propouštěním. Situace v průmyslu tak předznamenává blížící se obrat na trhu práce celé ekonomiky. V příštím roce očekáváme nárůst nezaměstnanosti z letošních předpokládaných 2,0 % na 2,3 % (podle metodiky ILO).
  • Situace v Iráku vrhla stín na trh s ropou; stříbro zahájilo své vítězné tažení
    Irácká krize dál doutná v pozadí, ceny ropy zatím neučinily rozhodný krok směrem vzůru. Ropných polí na jihu země ovlá...
  • Situace v jaderné elektrárně v Japonsku se zhoršuje a tlačí riziko v Asii do kouta
    Asijskou seanci zahájily zprávy o požáru v jaderné elektrárně Fukušima a úvahy o tom, že stupeň neb...
  • Situace v Německu po poklesu indexu Ifo v dubnu 2013
    Mads Koefoed, hlavní makroekonomický stratég Saxo Bank. Index podnikatelského klimatu podle výzkumného institutu Ifo v...
  • Situace v SVB a Silvergate povede k dalšímu pročištění trhu od neživotaschopných krypto projektů
    Aktuální situace v bankách Silvergate a SVB je dostatečně známá a aktuálně velmi dobře mediálně pokrytá. Nebudu ji tedy shrnovat ani opakovat to, co už bylo napsáno. Připomenu, že v minulosti jsem opakovaně upozorňoval na mnohem širší rozsah silné vzájemné provázanosti toxicity aktiv kolem některých skupin krypto projektů a jejich provázanosti s toxickými aktivy v klasickém finančním světě. Jednalo se o skandál kolem 3AC a následně kolem skupiny FTX/Alameda.
  • Situácia na rope Brent sa otočila, po novom je v klesajúcom kanáli (TA, H4)
    Po rastúcom trende sa cena ropy Brent dostala do klesajúceho. Ako sme písali koncom júna, tak fundamentálne bol v predošlom rastovom kanáli tlak na jeho prelomenie zdola, čo sa napokon aj naplnilo. Pri súčasnom, zatiaľ krátkodobom, klesajúcom trende sa javí byť silná predovšetkým jeho horná hranica, ktorá zastavila rast ceny ropy aj včera:
  • Situácia na ropnom trhu sa opäť mení. Prekonanie 80 USD za barel je reálnejšie.
    Viackrát som posledne písal, že rovnováha na ropnom trhu je krehká a že sa to môže rýchlo zmeniť. A vyzerá to tak, že sa situácia začína meniť.
  • Situácia na trhu
    Počas posledných dní začínajú v&scar...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei ProTrader