Pátek 04. prosinec 2020 05:37
reklama
RoboMarkets CopyFX
reklama
Capital.com
reklama
RoboMarkets CopyFX

Hledání nové rovnováhy

20.01.2017 12:16  Autor: Saxo Bank  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Autor: Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

V roce 2016 se komodity přehouply zpátky do výnosů, a aby tento vývoj pokračoval i v roce 2017, musí se odstranit několik překážek. Například producenti ropy musí být schopni zrealizovat slibované a požadované omezení produkce pro vyvážení trhu. Komoditní index Bloomberg v roce 2016 poprvé po šesti letech vykazoval výnosy. Tento index reprezentuje výkonnost hlavních komodit, z nichž jedna třetina je energetika, kovy a zemědělství. Zisky se koncentrovaly mezi průmyslovými kovy a energetikou.

Aby tento výkon pokračoval i v roce 2017, je potřeba odstranit některé překážky. Donald Trump se 20. ledna stává novým prezidentem USA a trh bude bedlivě sledovat, jakým způsobem bude chtít revitalizovat americký růst. Ačkoliv Trump by mohl být úspěšný při prosazování opatření na podporu růstu, riziko obchodní války, zejména s Čínou, znamená možnost ochromení globálního růstu a poptávky po komoditách.

A co se týče poptávky po komoditách, na Čínu se jako obvykle zaměří velká pozornost. Rostoucí iniciativy proti znečištění, které se vloni v prosinci v severní Číně vymkly kontrole, společně s obavami z měnového vývoje a likvidity, mohou potenciálně přispět ke snížení růstu a následnému zvýšení poptávky, zejména po průmyslových kovech.

Sektor energetiky bude vystaven působení více faktorů. Americký trh se zemním plynem bude ovlivněn tím, jak tuhá bude zima v USA a jaká bude následná poptávka po plynu. Ve vývoji trhu s ropou bude mezitím hrát roli schopnost producentů – členů i nečlenů OPEC – zrealizovat slibovaná omezení produkce a zároveň sledovat úroveň produkce z těch zemí, které nejsou vázány listopadovou dohodou, což jsou zejména Libye, Nigérie a Spojené státy.

Největší riziko pro ropu během prvního čtvrtletí potenciálně pramení z likvidace dlouhých pozic a následně z rychlého nahromadění býčích futures na ropu na rekordní hodnoty během prosince loňského roku.

V roce 2017 bude surová ropa úročit vyhlídky na to, že trh konečně najde rovnováhu, neboť nabídka bude snížena, aby lépe odpovídala poptávce. To vychází z předpokladu, že členové i nečlenové OPEC zrealizují slíbená a požadovaná omezení, která jsou nezbytná pro rovnováhu na trhu.

hn1

 

Nic není jednoduché, zejména když se jedná o trh s ropou. V prvním čtvrtletí roku 2017 zůstane surová ropa Brent pravděpodobně nad cenou 50 $/barel, ale trh se bude čím dál víc zajímat o to, zda opravdu dojde ke snížení produkce.

Podíváme-li se na to, jak špatně v minulosti OPEC plnil své deklarované cíle produkce, jaký je potenciál pro zvýšení produkce z Libye a Nigérie a jaká bude pravděpodobná kolektivní odpověď amerických výrobců břidličné ropy, mohli bychom vidět stoupající křivku s vyššími minimy a vrcholy, které několikrát narazí na problém.

To by se možná mohlo stát již během prvního čtvrtletí, mimo jiné i vzhledem ke kombinované dlouhé pozici ve WTI a surové ropě Brent ve výši 900 milionů barelů. Pozice této rekordní velikosti vyžaduje udržení nízké volatility a shody. Jakékoliv nedodržení jednoho z těchto požadavků by mohlo odstartovat rychlý obrat, během něhož by mohla ropa klesnout o 5 až 10 $.

Přesto očekáváme, že producenti – členové i nečlenové OPEC, omezí produkci, ale ne o schválené objemy. Tím se pravděpodobně odloží vyrovnávací proces, a tak vznikne později během roku riziko cenových korekcí.

Vývoj mimo trh bude také hrát různé role při stanovení ceny ropy. Donald Trump zvítězil v amerických prezidentských volbách s programem slibujícím snížení daní a zvýšení výdajů do infrastruktury na podporu ekonomiky. Tyto sliby dosud vedly k posílení dolaru a zahájení výrazného odlivu peněz od dluhopisů, neboť byla přehodnocena rizika inflace v USA.

Riziko protekcionismu, silnější dolar a stoupající náklady na financování by mohly potenciálně způsobit potíže určitým ekonomikám rozvíjejících se trhů, a tím zatěžovat poptávku po ropě.  Proti tomu jde riziko, že budou znovu zavedeny sankce proti Íránu, a trh s ropou tak pravděpodobně nabídne další rok velkých cenových pohybů.

Vezmeme-li v úvahu všechny tyto skutečnosti, domníváme se, že cena surové ropy Brent se v roce 2017 zvýší na 54 $/b z ceny 45 $/b v roce 2016. Nejvyšší cenu roku (kolem 60 $/b) pravděpodobně uvidíme během druhého čtvrtletí a poté by se měly ceny usadit vlivem stoupající produkce v USA a neprodloužení snížení produkce v zemích OPEC.

 

Surová ropa
UpsideDownside
Ropa potřebuje 55 $- 65 $/b, aby přilákala nové investice a uspokojila stoupající poptávku

 

Země produkující ropu – členové i nečlenové OPEC – nerealizují slibovaná omezení produkce
V hlavních zemích vyvážejících ropu roste geopolitická nestabilita

 

Zvýšené vývozy z Nigérie a Libye a konec snížení produkce USA
Donald Trump znovu zavádí sankce proti ÍránuNeukázněné omezení rekordně dlouhých pozic futures držených hedgeovými fondy
 Pomalejší růst rozvíjejících se trhů (jestřábí Fed, obchodní válka)

V roce 2016 se zlato poprvé po čtyřech letech vrátilo do zisku. Ale vzhledem k tomu, že rok je zřetelně rozdělen na dvě poloviny, je výhled do začátku roku 2017 kopií negativního sentimentu vůči cenným kovům, který jsme viděli začátkem roku 2016.

Opatření příznivá pro růst ekonomiky, jejichž zavedení slibuje nastupující administrativa USA, nastartovala během posledního čtvrtletí roku 2016 velký odliv od dluhopisů k akciím. Očekávané několikanásobné zvýšení úrokových sazeb ze strany amerického Fedu, zvyšující se výnosy z dluhopisů, silnější dolar a vyšší ceny akcií pomohly změnit vyhlídky pro zlato a způsobily hromadný odchod z „papírových“ investic.

Hedgeové fondy snižují rekordně dlouhé futures pozice na zlato o 85 %, zatímco investoři zaměření na produkty obchodované na burze vytáhli 225 tun z celkových 600 tun, které byly zakoupeny během prvních 10 měsíců roku 2016.

Nad vývojem dolaru, zejména vůči EUR a JPY, zůstávají stále mraky, ale s potenciálním maximem dolaru na obzoru vidíme další omezený protivítr od stoupající dolarové bankovky. Čekáme, zda nová administrativa USA dokáže nahradit naděje reálnými činy. Rychlý nárůst v dluhopisových výnosech po listopadových prezidentských volbách v USA také již asi prošel svým přirozeným průběhem. Přihlédneme-li k uvedeným faktorům a očekávání rostoucí inflace, měli bychom vidět relativně mírné reálné výnosy.

Vysoká inverzní korelace mezi zlatem a dolarem a reálnými výnosy z amerických dluhopisů vytvořila během posledních měsíců roku 2016 silný protivítr.

hn2

 

Ačkoliv zvolení Trumpa bylo zpočátku vnímáno jako negativní pro investiční kovy, vidíme před sebou několik faktorů, které by tento dojem mohly změnit. Stoupající populistické hlasy, které nám daly Brexit i Trumpa, zvýší nejistotu před konáním klíčových voleb v Německu, Francii a Nizozemsku. Riziko obchodní války USA, zejména s Čínou, a také zahraniční politika prováděná přes Twitter by mohly vytvořit poptávku po aktivech bezpečného přístavu.

V loňském roce se zlatu několikrát nepodařilo narušit klesající trend roku 2011 a tento kov hledal support. Našel jej na úrovni 1,125 $/oz po korekci 76,4 % během rally od prosince 2015 do července 2016. Na počátku roku 2017 má zlato určité problémy, ale až některé silné negativní síly začnou polevovat, během prvního čtvrtletí se pravděpodobně nastaví základna.

hn3

Zdroj: Saxo Bank

Zlato v prvním čtvrtletí vidíme jako range-bound mezi 1.100 $ a 1.200 $/oz, s prognózou pro konec roku na úrovni 1.325 $/oz.

Zlato (drahé kovy)
UpsideDownside
Ceny na trzích příliš odrážejí americký růst a příliš jestřábí FOMCTrumpův příslib týkající se růstu pohání pokračující odliv od dluhopisů k akciím
Globální inflace stoupá rychleji, než se předpokládaloSlabší indická poptávka z peněžní krize
Obnovený neklid na akciových trzích vede k nižším výnosům z dluhopisů„Parita express“ způsobuje pokles EURUSD na 1 ?
Nová pravidla týkající se zlata v souladu s islámským právem vnášejí na trh nový život 

Průmyslové kovy stály na čele oživení komodit koncem roku 2016 díky silné poptávce z Číny a post-Trumpovým nadějím na obnovu růstu v USA a následné poptávce. Měď se obchodovala „sideways“, čili v rozpětí mimo trend déle než rok a v listopadu a prosinci vyskočila téměř o 15 %. Zvolení Donalda Trumpa a jeho příslib podpořit výdaje do infrastruktury masivně napomohly odstartovat výrazný příval spekulativní poptávky na burzách futures v New Yorku, Londýně a Šanghaji.

Z hlediska fundamentální analýzy vidíme rok, v němž je růst nabídky pravděpodobně tlumený, což znamená na trhu support, dokud bude Čína schopna udržet svou stále silnou poptávku po mědi. To však může být zpochybněno poté, co Čína v prosinci naznačila ochotu umožnit slabší růst, aby dostala své finance pod kontrolu.

Není pravděpodobné, že Trump zajistí dostatečnou podporu poptávky na to, aby vysvětlila nedávné zvýšení cen mědi. I když bude splněn jeho závazek týkající se infrastruktury, nemusí se splnit před příštím finančním rokem v USA, který začíná 1. října a potom by se to rozšířilo na několik let. Když si k tomu přidáme riziko pro poptávku rozvíjejících se trhů kvůli nebezpečí obchodních válek a protekcionismu, vidíme omezený upside pro měď za maximum roku 2016 na úrovni 2,75 $/lb u mědi vysokého stupně a vidíme riziko korekce kovu zpět k ceně 2,25/lb.

 

O autorovi:

Ole Hansen začal pro Saxo Bank pracovat v roce 2008 a od roku 2010 pracuje jako hlavní komoditní stratég. Jeho prací je tvorba strategií a analýz globálních komoditních trhů definovaných fundamentálními ukazateli, náladou trhu a technickým vývojem.

Ole Hansen je autorem týdenních zpráv, které mapují vývoj na trzích s komoditami a současně klientům poskytují názory na obchodování v rámci značky SaxoStrats. Pravidelně přispívá do vysílání i tištěných médií jako jsou CNBC, Bloomberg, Reuters, Wall Street Journal, Financial Times a Telegraph.

Před příchodem do Saxo Bank pracoval Ole Hansen 18 let v londýnské City jak v obchodě tak i v oblasti multi-asset hedgeových fondů. Má zkušenosti s obchodováním i investicemi a je respektovaným stratégem, který se pravidelně setkává s klienty Saxo Bank po celém světě.

Bankovní vzdělání získal Ole Hansen v Danske Bank.

 

 

O Saxo Bank

Skupina Saxo Bank (Saxo), specialista na multi-asset obchodování a investice, nabízí kompletní sadu obchodních a investičních nástrojů, technologií a strategií. Už téměř 25 let nabízí Saxo Bank jednotlivcům i firmám přístup k profesionálnímu obchodování a investicím prostřednictvím technologií a zkušeností. Plně licencovaná a regulovaná banka umožňuje soukromým investorům a institucionálním klientům snadno obchodovat s více aktivy z jediného účtu na různých elektronických zařízeních. Kromě toho poskytuje Saxo Bank svým firemním klientům, např. bankám a makléřům přístup k multi-asset obchodům, prvotřídním makléřským službám a obchodní technologii. Mnohokrát oceněné obchodovací technologické platformy jsou dostupné ve více než 20 jazycích a jsou využívány více než stovkou finančních institucí na celém světě. Saxo Bank, která byla založena roku 1992, sídlí v Kodani a zaměstnává 1500 lidí ve finančních centrech po celém světě, včetně Londýna, Singapuru, Paříže, Curychu, Dubaje a Tokia.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Hlavní trhy se konsolidují při smíšených zprávách o Číně a absenci dat
  Jedním z pozitivních faktorů za lednovým vzedmutím akciových trhů byla očekávání o dohodě mezi Čínou a USA. V tomto směru nyní trochu krotí optimismus americké odmítnutí návrhu prodiskutovat některé záležitosti ještě před rozjezdem dalšího kola vyjednávání příští týden. Podobně mohou působit prohlášení Trumpova poradce Kudlowa o tom, že prezident při vyjednávání necouvne z požadavků týkajících se duševního vlastnictví či transferů technologií. Jde o téma, u kterého se dá čekat největší střet, na druhou stranu neústupnost je už tradiční Trumpův postoj před vyjednáváním.
 • Hlavní trhy začaly týden v pozitivní náladě, libra však bojuje se špatnými daty
  Pondělní obchodování na evropských trzích začalo v optimistickém duchu a hlavní akciové indexy nabírají pěkné zisky kolem jednoho procenta. Současně se lehce zvedají výnosy na klíčových dluhopisových trzích, takže jde v podstatě o opačný vývoj ve srovnání s koncem minulého týdne. Zásadní impulsy k tomuto obratu nevidíme, stejně jako za předchozím vývojem nestála zásadní špatná zpráva.
 • Hlavní účetní Tesly odstoupil, Musk kouřil joint a akcie klesly
  Akcie amerického výrobce elektromobilů Tesla dnes zamířily prudce dolů, protože investory znepokojila zpráva o rezignaci hlavního účetního Davea Mortona. Zpráva o rezignaci navíc přišla poté, co zakladatel a generální ředitel podniku Elon Musk v internetovém pořadu krátce kouřil směs údajně obsahující marihuanu.
 • Hlavní událostí dnes bude zasedání americké centrální banky
  Euro si vůči americkému dolaru během úterního obchodování připsalo 0,7 % na úroveň 1,2515 EUR/USD. K lepší náladě euru dopomohla...
 • Hlavní události na finančních trzích v tomto týdnu
  Dnes - USA: Conference Board spotřebitelský sentiment (16:00). Středa – USA: ADP report (14:15), ISM výrobní index (16:00), Fed - rozhodnutí o sazbách (20:00). Čtvrtek – Velká Británie: Bank of England - rozhodnutí o sazbách a Inflační report (13:00)
 • Hlavní události tohoto týdne
  Tento týden by měl být, z hlediska makroekonomických dat a politických deklarací klidný. V EU je očekáván projev guvernéra ECB Maria Draghiho, který v červnu poněkud rozčeřil vody svým prohlášením. Investoři se budou soustředit na jeho vystoupení ve čtvrtek, kdy by měl potvrdit flat trend ECB a ujistit trh, že nové změny politiky ECB (možné navýšení sazeb, ukončení monetární expanse, etc.) lze očekvat až v září.
 • Hlavní události tohoto týdne budou pravděpodobně limitovat korunu v potenciálním růstu
  Jednoznačně největší pozornost investorů byla během uplynulého týdne zaměřena na historické zasedání FOMC. Americká centrální banka na něm...
 • Hlavnou príčinou mimoriadne silného rastu US akcií v januári je daňová reforma. Čo bude ďalej?
  Aj napriek miernej korekcii z posledných dvoch dní, zažívajú americké akcie mimoriadne úspešný mesiac. Index S&P 500 aktuálne rastie o 6,7%. Keby rástol takýmto tempom každý mesiac, tak by sa za rok viac než zdvojnásobil. Naposledy rástol index takto rýchlo v októbri 2015.
 • Hlavným problémom bánk nie sú zlé úvery, ale ECB
  Na tlačovej konferencii po štvrtkovom zasadnutí ECB sa jej guvernér Draghi vyjadroval aj k cenám bankových akcií. Tie sú v eurozóne v súčasnosti ešte nižšie, než ako boli v roku 2009 po finančnej kríze. Lacné bankové akcie podľa neho zvyšujú cenu kapitálu pre banky (keď sú lacné musia ich totiž banky vydať viac, aby získali želané množstvo vlastných zdrojov, ako keď sú drahé, a týmpádom klesá podiel jednotlivých akcií na zisku).
 • Hledaní bezpečí oslabuje měny rozvojových zemí, euro ztráty otočilo
  Nejzajímavější pohyby se i dnes odehrávaly na trzích s měnami rozvojových zemí. Turecká lira i přes snahu centrální banky o stabilizaci pokračovala ve slábnoucím trendu z konce minulého týdne, když po většinu dne koketovala s hranicí 7 lir za dolar představující přibližně 7% denní pokles. Nervozita se přenesla nejen na obchodování s ostatními měnami rozvojových zemí, ale také na euro, evropské akciové trhy a do určité míry také na českou korunu.
 • Hledání podhodnocených akcií – Jak funguje screening akcií
  Jednoduše řečeno, dobré akcie jsou ty, které posilují a víte, že je s jistotou chcete držet ve svém investičním portfoliu. Ale najít takové akcie není jednoduché, protože společnosti, které dnes vykazují vzestupný trend, nemusí zítra nebo pozítří fungovat stejně dobře. Každý investor se musí v první řadě zajímat o rozumný poměr rizika k zisku. Důležitá je také solidní diverzifikace, ale především je nezbytná předběžná analýza vlastních cílů. Co by si měl každý investor zodpovědět?
 • Hledání ztraceného času - Proustův index ukazuje, do jakého roku krize vrátily jednotlivé země
  Na řeckém kalendáři se podle stavu ekonomiky posledních pár let otáčely listy do...
 • Hledáte spolehlivého FOREX brokera? Žádný problém!
  Co znamená invaze dalších a dalších brokerských firem na naše území a proč by se výběr brokera neměl omezit na pouhý hon za nejnižším spreadem, na to by Vám měl pomoci odpovědět tento článek.
 • Hledáte trendující trhy? Mrkněte občas na některé komodity
  Poslední dobou to na finančních trzích s aktivitou nevypadá nijak závratně. Akciové indexy si své ceny více méně drží a jen nepatrně rostou. Na devizovém trhu to také není žádná sláva, takže pokud obchodníci hledají alespoň nějaký zajímavý trend, příliš možností se jim na tradičních aktivech nenabízí. Naštěstí zde ale máme také komodity, které nám i nadále docela zajímavě trendují. Naznačuje to například komoditní index agentury Bloomberg, který mapuje ceny futures 22 komodit napříč 7 komoditními sektory. Ten nám po roční stagnaci začal letos v březnu znovu klesat a momentálně se nachází na nejnižších úrovních od května loňského roku těsně nad hranicí 80b.
 • Hliník se stěhuje z Ruska, trh se obává krize
  Odběratelé hliníku jsou stále znepokojeni důsledky uložení amerických sankcí společnosti Rusal, největšímu světovému dodavateli po Číně. Jejich obavy nerozptýlil ani nedávný ústupek ze strany USA. Cena hliníku může znovu směřovat k vyšším hodnotám. V tříletém horizontu si kov udržuje více než 25% nárůst, i když momentálně vykazuje menší ztráty.
 • Hluboká recese světové ekonomiky je velmi málo pravděpodobná
  Pokud se podíváme na dynamiku světové ekonomiky střednědobým pohledem, zjistíme, že dynamika světového HDP dosáhla v rámci současného hospodářského cyklu vrcholu na přelomu let 2017 a 2018 a od té doby do dnešního dne kontinuálně mírným tempem zpomaluje. Toto zpomalení má několik fundamentálních příčin.
 • Hluboký nádech před dalším ponorem
  Zpřesněný odhad hrubého domácího produktu za třetí kvartál přinesl výraznější revizi směrem nahoru. Mezičtvrtletní růst české ekonomiky byl tak zvýšen z 6,2 % na 6,9 %. V meziročním srovnání činí pokles HDP dle zpřesněných údajů -5,0 % namísto -5,8 %, které statistický úřad původně odhadoval. Oproti druhému kvartálu se tak meziroční pokles ekonomiky zmírnil z -10,9 % na -5,0 %.
 • Hluboký pokles cen mléka a horší CPI poslaly NZD na nová šestiletá minima
  V první části dnešní obchodní seance ukázal novozélandský dolar na Forexu nejvyšší pohyby z hlavních světových měn. Zt...
 • Hmla beznádeje
  To čo sme včera niekoľkokrát naznačili sa potvrdilo, ratingová agentúra S&P včera pristúpila k ďalšiemu znižovaniu ratingov rizikových krajín eurozóny. Portugalsko (BBB-) stojí aktuálne nad neinvestičnou priepasťou a Grécko (BB-) sa úrovňou svojho ratingu stráca v rizikovej hmle beznádeje. Pri oboch krajinách S&P ponechala „creditwatch“, čo naznačuje možnosť ďalšieho znižovania ratingu a nárast beznádeje pri oboch ekonomikách. Rizikom ostáva i výhľad Írska (A-), ktoré ešte drží aktuálne najlepší rating spomedzi najrizikovejších krajín eurozóny, ale podľa komentárov od agentúry S&P rozhodne tento štvrtok o jeho prípadnom znížení. Od novembra je írsky rating na listine „creditwatch“, preto negatívne štvrtkové výsledky strestestovania írskeho bankového sektora by mohli tlačiť na zníženie investičného stupňa a navŕšenie rizika (podporujú to i komentáre o prípadnej zrážke na írskych bankových dlhopisoch).
 • Hmla beznádeje
  Európska mena (eur) však ani napriek negatívnym krokom ratingovej agentúry voči európskym ekonomikám nezaznamenala výraznejšie turbulencie. Pár EURUSD tak udržal nami preferovanú suportnú bariéru na úrovni 1,4040/20. Dôvodom je viackrát naznačovaná finančná pomoc Portugalsku z eurovalu (predpoklad jún/júl), čím sa krajina prestane financovať cez finančné trhy prostredníctvom súkromného kapitálu. Podobne sú na tom Gréci, Íri, v takomto prípade výška rizikovej prirážky (stupeň ratingu) nezohráva kľúčovú úlohu pokiaľ sú ekonomiky mimo kolobehu toku súkromného kapitálu a sú financované zo zdrojov ostatných členských krajín eurozóny cez finančný mechanizmus eurovalu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple webinar OH