Pátek 26. duben 2024 18:34
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple trading AI
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace

OPEC překonal rozpory a oznámil snížení produkce

01.12.2016 10:08  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

OPEC se po osmi letech dohodl na koordinovaném omezení těžby ropy. Cílem ministrů bylo potvrdit dohodu z Alžíru, což se podařilo a znamená to snížení produkce o 1,2 miliónu barelů denně (mb/d) oproti říjnu. Nová kvóta OPECu by tedy měla vstoupit v platnost v lednu a činí zhruba 32,5 mb/d.

Hlavní podíl na snížení produkce by měla mít Saúdská Arábie, jež by měla omezit těžbu o necelého 0,5 mb/d. Zásadní je ale i ústupek Iráku, který by měl produkci snížit o 0,2 mb/d. Z hlavních producentů se k omezení těžby vyššímu než 0,1 mb/d zavázaly i SAE a Kuwait. Dle původních plánů jsou z dohody vyjmuty Libye a Nigérie a produkce v Íránu může oproti říjnovým úrovním mírně růst (asi o 0,1 mb/d). Kromě snížení produkce OPECu o 1,2 počítá dohoda i s příspěvkem zemí mimo OPEC včetně Ruska, a to ve výši 0,6 mb/d.

Právě dohodě se zeměmi mimo OPEC je v dohodě věnován samostatný bod a mělo by k němu proběhnout separátní setkání producentů 9. prosince. Klíčový bude právě příspěvek Ruska, které přislíbilo postupné snižování produkce “až o 0,3 mb/d v závislosti na technických možnostech?. Celkově tedy včerejší dohoda může znamenat omezení produkce o 1,8 mb/d, což by překlopilo celkovou tržní bilanci do deficitu a mělo by docházet k postupnému čerpání zásob.

Co tedy očekávat dále? Důležitou událostí bude zmíněná schůzka 9. prosince, na které by se měla dolaďovat dohoda se zeměmi mimo OPEC. Jednání nemusí být jednoduchá a otázkou je, odkud přesně pochází oněch 600 tisíc barelů denně zmíněných ve včerejší dohodě. Zdá se však, že v případě neúspěchu, respektive nedodržování závazků zejména ze strany Ruska (v minulosti se dělo) včerejší dohoda nemusí padnout (i když reakce OPECu je nejistá). Klíčová však bude zejména implementace dohody, respektive dodržování dohodnutých úrovní těžby. Na ně by měla blízko dohlížet komise složená ze zástupců participujících zemí (jak z OPECu, tak i mimo něj).

Dohoda nicméně stojí z pohledu OPECu jednoznačně blíže k maximu, které bylo možné od setkání očekávat. To konec konců reflektuje i vývoj cen ropy, které se aktuálně pohybují o více než 12 % výše než včera ráno. Pokud by se skutečně podařilo těžbu omezit v objemech naznačených včera, tak by se cena ropy mohla dostat do okolí 60 USD/barel, kde by se mohla držet alespoň v první polovině roku (OPEC dohodu po 6 měsících reviduje).

Nutno podotknout, že kromě producentů z OPECu mají z podobného vývoje radost i američtí “břidlicáři?. Například akcie společnosti Continental Resources včera zdražily o 20 %, což značí, že rostoucí ceny ropy rozhodně nezůstanou bez odezvy v podobě rychleji rostoucí produkce v USA. Ta od svého loňského vrcholu poklesla o více než 1 mb/d a Američané za rok ropu určitě těžit nezapomněli...

FOREX

Region

Středoevropské měny se dostaly včera pod lehký tlak poté, co polské ministerstvo financí snížilo odhad růstu na tento rok z 3,4 % na 2,5-3 %. Zlotému a forintu také dvakrát nehrál do karet nárůst německých a amerických výnosů v reakci na prudký růst cen ropy po dohodě o omezení produkce v rámci OPEC.

V nejbližších seancích nepočítáme s tím, že by se měl do střední Evropy vrátit pozitivnější sentiment - trhy budou nervózní před blížícím se italským ústavním referendem (4.12.). Zajímavější je v posledních seancích také vývoj na koruně. Spotový kurz koruny lehce oslabil (do blízkosti 27,07 EUR/CZK), pravděpodobně kvůli uzavírání dlouhých pozic v korunách ze strany zahraničních hráčů (v prostředí vyšších amerických výnosů). Je ale zajímavé, že se zatím nijak nenarovnaly záporné basis swapy, které zodpovídají za výraznější rozdíl mezi spotem a silnější korunou na forwardu.

To může do jisté míry ukazovat na snahu českých hráčů (exportérů) využívat slabší spot okamžitě k zajištění, což může bránit narovnání basis swapů i v prostředí, ve kterém ČNB není nucena aktivně na trhu intervenovat. Do budoucna počítáme spíše s tím, že se koruna na spotu stabilizuje v těsnějším okolí intervenční hranice. Basis swapy a forwardy jsou těžko předvídatelné, počítáme ale s tím, že se v nejbližších týdnech mohou v důsledku slabšího zájmu o korunu nakonec stejně spíše lehce utahovat (forwardy oslabovat). Ovšem v příštím roce s blížícím se exitem věříme, že se koruna může znovu stát atraktivnějším zbožím pro zahraniční hráče a uvidíme tak spíše zápornější basis swapy a silnější forward.

EUR/USD/GBP

Kurz eurodolaru včera odpoledne zavítal pod hranici 1,0600, k čemuž mu pomohl relativně dobrý výsledek z amerického trhu práce (ADP report) a spokojenost amerických trhů se jmenováním amerického ministra financí, kterým je opět bývalý zaměstnanec Goldman Sachs. Ačkoliv data z amerického trhu práce zůstávají dobrá (což se nakonec ukáže v pátek), tak růst americké ekonomiky v posledním kvartále ovšem není nic moc, což potvrdily i včera zveřejněné spotřebitelské výdaje za říjen (ty snížily náš běžící odhad růstu amerického HDP pod 1 %).

Nicméně na rozdíl od tvrdých amerických dat, zůstávají ta měkká v podobě spotřebitelských a podnikatelských nálad na vysokých úrovních či se dokonce ještě vylepšují. Tento trend může stvrdit i dnes odpoledne zveřejněný výsledek indexu ISM pro průmysl, což může být další relativně dobrá zpráva pro dolar.

Autor: Jan Čermák & Jan Bureš, ČSOB Investiční výzkum

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • OPEC omezí produkci po zbytek roku
    O prodloužení platnosti dohody o omezení produkce ropy i na druhé pololetí tohoto roku rozhodla Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Loňskou dohodou bylo od ledna cíleně snížit v prvním pololetí těžbu o 1,8 milionu barelů denně.
  • OPEC omezí produkci ropy
    Americké akciové trhy vstoupily do posledního obchodního dne tohoto týdne různorodě. Dow Jones ztrácí 0,1 %, S&P 500 roste o 0,3 % a technologický Nasdaq odepisuje 0,5 % ze své hodnoty. V rámci širšího indexu S&P 500 se daří hlavně energetickým společnostem (+2,3 %), což je ovlivněno dnešním uzavřením dohody zemí OPEC o omezení produkce ropy o 1,2 milionu barelů ropy denně počínaje lednem 2019. Samotné ceny ropy Brent na to reagují růstem o 3 USD za barel (+5 %). Protipólem energetickým společnostem jsou technologické firmy, které ztrácejí jedno procento.
  • OPEC opět snižuje prognózu poptávky po ropě pro tento rok
    OPEC letos ve středu snížil svou prognózu globální poptávky po ropě a jeho zástupci uvedli, že toto čtvrtletí bude mít "nejstrmější" pokles. Organizace zemí vyvážejících ropu v současnosti očekává, že v roce 2020 se světová poptávka sníží o 9,07 milionu barelů denně (bpd), což představuje pokles o 9,1 %, v roce 2020. Minulý měsíc OPEC očekával pokles o 6,85 milionů barelů denně.
  • OPEC ovládá svět ropy
    Saúdský ministr energetiky princ Abdulaziz bin Salmán začátkem tohoto týdne uvedl, že trh s ropou se stále více vzdaluje od svých fundamentálních faktorů a na vině je vysoká volatilita a extrémně nízká likvidita. Poznamenal také, že v současné situaci může OPEC + využívat všechny výsady, které má k regulaci trhu. Aliance může například kdykoli oznámit snížení výroby, tím spíše, že toto opatření již využila v nedávné minulosti – v krizových letech 2020 a 2021.
  • OPEC oznámil překvapivé snížení těžby
    Severomořská ropa Brent dnes otevírá obchodování ziskem 8 % a nad 85 USD/barel. Státy kartelu OPEC se totiž v neděli rozhodly překvapivě omezit produkci ropy o 1,1 mil. barelů denně s platností od května až do konce tohoto roku. Vše se odehrává pod taktovkou Saúdské Arábie, která sníží těžbu o 500 tis. barelů denně (5 % její celkové těžby). K omezení produkce se navíc připojí i Rusko s dodatečnými 500 tis. barelů denně.
  • OPEC ponechal kvóty, ropa zamířila dolů (nesměle)
    Kampaň za zničení amerických těžařů pokračuje. Takto by se daly stručně shrnout výsledky pátečního zasedání organizace...
  • OPEC+ predĺžil dohodu o znížení produkcie ropy o 9 mesiacov
    Cena ropy OIL. WTI sa odrazila od úrovne 60 USD/bbl smerom nadol kvôli slabším dátam z Číny, Európy a USA, členovia OPEC očakávajú pokles dopytu po rope začiatkom roka 2020.
  • OPEC pri nízkych cenách ropy nefunguje
    Po Jirkovej analýze k piatkovému zasadnutiu OPECu, ešte pridám môj komentár k (ne)fungovaniu tejto organizácie: Pia...
  • OPEC před jednáním ve Vídni balancuje nad propastí
    Autor: Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank Ropa díky snížení těžby, geopolitickým rizikům a porušenému rop...
  • OPEC+ před začátkem klidného týdne drží produkci ropy na stejné úrovni
    Minulý týden touto dobou jsme psali o rozhodujícím období pro ceny ropy. Tento týden možná začneme tušit, jaký vliv bu...
  • OPEC reviduje své měsíční zvýšení produkce
    OPEC stále očekává, že světový trh s ropou bude letos v přebytku. Provedl však úpravy svého měsíčního zvýšení produkce a revidoval ji na 1,3 mil. barelů denně.
  • OPEC sa dohodol na nových kvótach, rope sa otvára cesta nahor
    Ostro sledované zasadnutie OPECu sa skončilo. Kartel sa napokon dohodol na znížení ťažby o zhruba 1,2 mil. barelov denne na 32,5 mil. Pridajú sa aj niektoré krajiny mimo OPECu, ktoré by mali prispieť ďalšími 600 tis. barelmi denne (Z toho polovica by podľa neoficiálnych správ mala pripadnúť na Rusko). Celkovo by sa teda globálna produkcia mala znížiť o 1,8 mil. barelov denne, čo predstavuje takmer dve percentá globálnej produkcie.
  • OPEC sa zameriava na veľmi dlhodobú spoluprácu
    OPEC sa usiluje o „veľmi dlhodobú“ dohodu o spoluprácu s ostatnými vývozcami ropy, uviedol vo štvrtok generálny tajomník organizácie Mohammed Barkindo, reagujúci na správy, že Saudská Arábia a Rusko plánuje spoluprácu na 10 až 20 rokov čo sa týka dohľadu nad produkciou. „Hľadáme veľmi dlhodobú spoluprácu medzi OPEC a producentskými krajinami mimo OPEC,“ povedal na konferencii o energiách v Bagdade.
  • OPEC se kvůli ropě sejde s americkými těžaři
    Představitelé Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se v pondělí sejdou se zástupci amerických firem, které těží ropu z břidlic. Jednat by měli o nadměrné nabídce ropy na trhu a o možnostech, jak situaci řešit. Jednání o těžbě ropy z břidlic se mezi americkými těžaři suroviny a zástupci OPEC konalo i loni. V zájmu zvýšení cen ropy na světovém trhu OPEC omezuje těžbu ropy už od ledna loňského roku. Díky tomu se ceny ropy letos poprvé od roku 2014 vyšplhaly nad 70 dolarů za barel. Těžba se přitom dál zvyšuje.
  • OPEC+ se nedohodl, kvóty se ruší, ropa prochází masivním výprodejem
    Mimořádné zasedání organizace OPEC a Ruska nedopadlo pro býky dobře. Skupina se nedokázala dohodnout na dodatečných škrtech kvůli neochotě Ruska snížit svoji produkci. Cena ropa padala v bezprostřední reakci až o více než 9 % pod úroveň 45,40 dolarů za barel, kde se naposledy nacházela v polovině roku 2017. Ropa WTI propadla pod 42 dolarů za barel. Oficiální začátek pátečního jednání musel být o několik hodin odložen kvůli bilaterálnímu jednání mezi Ruskem a Saúdskou Arábií.
  • OPEC se po osmi letech dohodl na snížení těžby. Cena ropy strmě roste
    Velkou událostí minulého týdne bylo zasedání členů OPEC ohledně možné dohody na snížení produkce ropy. O snížení se spekulovalo již několik měsíců poté, co se členové na omezení dohodli při neformálním setkání v Alžírsku v září letošního roku. Středeční schůzka ministrů, která se konala ve Vídni, měla potvrdit alžírskou dohodu a snížit produkci z 33,7 milionů barelů denně na 32,5 milionů barelů. K dohodě členové přistoupili po více než osmi letech poté, co trh s ropou poslední dva roky téměř nepřetržitě klesal.
  • OPEC+ snižuje produkci
    Cena severomořské ropy včera skokově vzrostla nad 85 USD/barel. Impulsem bylo překvapivé oznámení o dodatečných těžebních škrtech ze strany osmi států aliance OPEC+. Saúdská Arábie a spol. plánují snížit celkovou produkci o 1,6 mil. barelů denně s platností od května do konce roku, to vše nad rámec současných škrtů v rozsahu 2,0 mil. barelů denně.
  • OPEC snižuje produkci, dostaví se výsledky?
    Intenzivní strategie pump-and-dump („těžit a prodat“), kterou Saúdská Arábie představila v listopadu 2014, byla odvolána poté, co se členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) setkali v Alžíru a rozhodli snížit produkci ropy až o 700 000 barelů za den. Přesné rozvržení bude dohodnuto na příštím setkání zástupců OPEC, jež se bude konat 30. listopadu.
  • OPEC snižuje výhled na poptávku po ropě
    OPEC zveřejnil měsíční zprávu o stavu a výhledu trhu s ropou. Kartel producentů ropy uvedl, že globální ekonomika vstoupila do období značné nejistoty a ve 4. čtvrtletí roku 2022 přibylo výzev. Prognózy hospodářského růstu pro roky 2022 a 2023 byly ponechány beze změny, ale prognózy poptávky po ropě byly sníženy. Růst poptávky po ropě v roce 2022 se nyní předpokládá na úrovni 2,55 milionu barelů denně, což je méně než 2,65 milionu barelů denně v předchozí prognóze. Prognóza pro rok 2023 byla snížena z 2,34 na 2,24 mil. barelů denně. OPEC rovněž uvedl, že nabídka převýšila poptávku o 0,2 milionu barelů denně ve 2. čtvrtletí 2022 a o 1,1 milionu barelů denně ve 3. čtvrtletí 2022, což signalizuje přechod k přebytku.
  • OPEC+ svými činy zvyšuje riziko stagflace
    Cena ropy Brent se přiblížila k 93 dolarům za barel, a dosáhla tak nového desetiměsíčního maxima. WTI se blíží 90 USD. Produkční omezení kartelu OPEC+ zvyšují napětí na trzích a vyvolávají otázky ohledně jeho skutečných záměrů. Náš cenový výhled tak musí odrážet skutečnost, že se OPEC+ podle všeho soustředí spíš na cenovou optimalizaci než na vytvoření vyváženého a stabilního trhu. Proto nelze vyloučit krátkodobé riziko, že se Brent vyšplhá nad 95 USD.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Odborné kurzy a semináře
Juniorská škola tradingu - Forex I-II
reklama
Fintokei SwiftTrader