Úterý 22. září 2020 05:34
reklama
RoboMarkets webinare
reklama
RoboMarkets webinare
reklama
RoboMarkets webinare

S ohledem na klesající globální růst a bouřlivý začátek 4. čtvrtletí Saxo Bank vidí příležitost na rozvíjejících se trzích

06.10.2015 10:36  Autor: Saxo Bank  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Propad cen ropy a dalších komodit výrazně tlačí na řadu rozvíjejících se trhů. A přesto jsou právě rozvíjející se trhy místem, kam se Saxo Bank obrací s největší nadějí.  Rizika ohrožující globální růst se stále zvyšují a stínem nad těmito ekonomikami zůstává načasování změny amerických úrokových sazeb, nicméně samotná volatilita, která za tím stojí, vytváří své vlastní obchodní příležitosti.

Rozvíjející se trhy postihla skutečná bouře vyvolaná dluhovými instrumenty, v závratných výšinách se pohybujícím americkým dolarem a padajícími cenami komodit. Podle výhledu Saxo Bank na 4. čtvrtletí však existuje naděje – a investiční příležitosti – a to i přesto, že stále přetrvává realitu popírající přístup „předstírat a odkládat“.

 Hlavní ekonom Saxo Bank Steen Jakobsen uvádí: „Politika „předstírat a odkládat“ vedla k vytvoření nepříznivého bludného cyklu, kdy byly dluhopisy vydávané rozvíjejícími se trhy denominované v dolarech přeměňovány na místní měny. Silnější dolar následně zvýšil dluhové zatížení a zároveň snížil ceny komodit, které jsou pro mnohé rozvíjející se trhy hlavním vývozním artiklem. To pro rozvíjející se trhy následně znamenalo menší poptávku a nižší růst. K tomu všemu došlo v situaci, kdy je světová ekonomika založena na neplnohodnotných penězích (tzv. fiat money), dolarových rezervách, komoditách a dluhopisech denominovaných v dolarech a posilujícím americkém dolaru. Není tedy divu, že růst světové ekonomiky dramaticky klesá – jediným překvapením je to, že to překvapuje samotné politiky,? dodal Jakobsen.

Při pohledu nad rámec současné volatility a pohromy pro rozvíjející se trhy však hlavní ekonom Saxo Bank Steen Jakobsen shledává i pozitiva: „Ta opravdová bouře, která zuří na rozvíjejících se trzích, je zároveň největší příležitostí za několik desetiletí.?

Steen Jakobsen se domnívá, že nejlepším nástrojem jsou v této situaci devizové obchody vzhledem k problémům s likviditou a přístupem. Mnoho rozvíjejících se trhů není dostatečně velkých na to, aby „uživily“ silné akciové trhy. Akademické studie dále také ukazují, že více než 80 % veškerých výnosů na rozvíjejících se trzích pochází z devizových obchodů, a nikoliv z vlastnictví dluhopisů a akcií. Vzhledem k tomu se Steen Jakobsen domnívá, že právě teď je vhodná doba k nákupu na rozvíjejících se trzích. Steen Jakobsen zastává názor, že i když jsme uprostřed opravdové bouře, nemělo by nás to zmást natolik, abychom se domnívali, že „slunce už nevyjde“.

Klíčové obchodní myšlenky Saxo Bank na následující čtvrtletí jsou tyto:

 • Komodity

Většinu září byly komodity stabilizované poté, co některé suroviny, jako například průmyslové kovy, dosáhly úrovní, které byly naposledy zaznamenány na počátku tisíciletí. Rostoucí nabídka klíčových komodit od kovů přes energie až po plodiny i nadále působila problémy rozvíjejícím se zemím, jejichž prosperita závisí na vývozu surovin.

Ole Hansen ze Saxo Bank očekává, že s příchodem posledního čtvrtletí roku 2015 u komodit uvidíme světlo na konci tunelu za předpokladu, že dojde k poklesu nabídky. Pokud však bude poptávka zaostávat, pak se stávající tunel může ještě prodloužit a zůstane tak jen malá naděje na zlepšení.

 • Makroekonomika

Mads Koefoed, hlavní makroekonomický stratég Saxo Bank, tvrdí, že dlouho očekávané zvýšení sazeb Federálním rezervním systémem bude klíčovou makroekonomickou událostí 4. čtvrtletí. Rozvíjející se trhy však budou i nadále hrát důležitou roli, jelikož extrémní slabost pozorovaná po poklesu ochoty riskovat ke konci léta se může ukázat jako přehnaná.

 • Devizové trhy

FX stratég Saxo Bank John Hardy se domnívá, že zářijové rozhodnutí Federálního rezervního systému signalizovalo, že politika Fedu je globální politikou. To platí zejména pro rozvíjející se trhy. Ačkoliv by ve 4. čtvrtletí v souvislosti se zvýšením ochoty riskovat mohlo dojít k oživení u měn, jako jsou RUB, BRL, TRY a ZAR, konzervativnější investor by se poohlédl po příležitostech jinde, například v Mexiku nebo Polsku.

 • Aktiva s pevným výnosem

 Simon Fasdal, Head of Fixed Income Trading v Saxo Bank, říká, že během 3. kvartálu trhy ovládl strach, se kterým je nutné počítat i nyní, kdy stojíme na prahu 4. čtvrtletí.

Fasdal tvrdí, že cesta k potenciálnímu úspěchu začíná na rozvíjejících se trzích. Za prvé, celkový odklon od aktiv rozvíjejících se trhů vedl k výraznému zvýšení rozdílu ve výnosech mezi rozvinutými a rozvíjejícími se trhy.  Za druhé, nedostatečný růst hraje až příliš velkou roli.

 • Asie

 Kay Van-Petersen, makroekonomický stratég Saxo Bank pro Asii, tvrdí, že přestože se řada lidí domnívá, že výprodej na rozvíjejících se trzích je přehnaný a na minimech jsme již byli, on sám si s tím dovoluje nesouhlasit. Levné peníze, které přišly s kvantitativním uvolňováním ze strany Fedu, i čínský masivní stimulační balíček během finanční krize, těžce nafoukly ceny aktiv. Globální růst zpomaluje, komodity zatím nenalezly své dno a aktiva rozvíjejících se trhů zatím ještě neodrážejí pokračující zhoršování hlavních makroekonomických ukazatelů.

 • Akcie

Peter Garnry, hlavní akciový stratég Saxo Bank, tvrdí, že na třetí čtvrtletí roku 2015 se bude vzpomínat jako na velký budíček, kdy světové akcie vstoupily do svého nejdivočejšího období, měřeno prvním a druhým derivátem volatility, od finanční krize v roce 2008. Ceny akcií na rozvinutých trzích v tomto čtvrtletí klesly o 6,2 %, avšak akcie na rozvíjejících trzích zaznamenaly těžký pád o 16,2 %.

Garnry se domnívá, že silně působící fundamenty na mnoha rozvíjejících se trzích vedou k transformaci čistě vývozně orientovaných a komoditních producentů na vyváženější ekonomiky, u nichž, s tím, jak poroste střední třída, bude více růstu poháněno domácí spotřebou. K této přeměně již dochází a kapitál poteče na rozvíjející se trhy zpět, jakmile se vyjasní další směřování amerických úrokových sazeb.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Sobotka: Chceme, aby MF hlasovalo s managementem ČEZ pro dividendu 33 korun
  Tuzemská vláda požaduje po ministerstvu financí, aby na valné hromadě akcionářů jeho zástupci podpořili management ČEZ a postavili se za jeho návrh vyplacení dividendy 33 korun na akcii z výsledku roku 2016. Pro ČT to řekl premiér Bohuslav Sobotka. Řádná valná hromada akcionářů ČEZ se koná 21. června.
 • SocGen: Japonsko by si snahou o oslabení jenu podrazilo nohy, může se ale vydat stejným směrem jako Švýcaři
  Japonsko sužuje silný kurz jenu, který odráží rizikem tažené posuny na globálních trzích. Je možné, že by...
 • Socialistický hurikán Brusel
  Kým v USA práve zúri najväčšia búrka za posledné dekády ak nie storočia (Sandy), v eurozóne zúri n...
 • Société Générale se chystá na masové propouštění. Evropské banky se potácí v problémech
  „Evropské banky se s globální finanční krizí, která propukla před více než 10 lety, vyrovnaly podstatně hůře než americké banky. Investoři o evropský bankovní sektor ztrácí zájem kvůli nízké ziskovosti a záporným úrokovým sazbám. Negativní vliv mají tvrdá regulatorní nařízení i odchod Británie z Evropské unie,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Societe Generale (-10 %) zbrojí proti pádu akcií: Úspory nákladů, prodeje aktiv, uvolnění likvidity. Propouštění i v ČR
  O protitah poněkud adrenalinovému vývoji akcií Societe Generale v posledních týd...
 • Socrates (portugalský premiér)
  "Opozícia vyvolala krízu v najnevhodnej&...
 • S odchodem Montiho ztrácí evropské předstírání a protahování klíčového hráče
  Nick Beecroft, makrostratég Saxo Bank. Euro vůči dolaru po reakci na rezignaci italského premiéra Montiho ...
 • Soffin (Špeciálny fond nemeckej vlády vytvorený na stabilizáciu finančného sektora)
  "Z dlhodobého hľadiska sú nemecké banky podkapitalizované... z krátkodobého hľadiska nečakáme...
 • [softCOMODITY 1.0] Coffee, Cotton [December 2015]
  Aktualizujem novembrový softCOMODITY report. Počas decembra sme videli aktualizáciu svetového trhu a obchodu s&nb...
 • Softwarový gigant Microsoft předstihl v tržní hodnotě firmu Apple
  Softwarový gigant Microsoft dnes vystřídal technologickou společnost Apple na postu největšího amerického podniku z hlediska tržní hodnoty. Tržní hodnota Microsoftu v jednu chvíli dosahovala 848 miliard dolarů (19,35 bilionu Kč), takže byla o tři miliardy dolarů vyšší než tržní hodnota Applu, spočítala agentura Reuters.
 • S ohledem na vnější prostředí ČNB sazby nezměnila
  Dnešní zasedání změnu úrokových sazeb nepřineslo, přesto se ale nejednalo o nudnou událost. Dva členové bankovní rady dokonce pro růst úroků hlasovali. Diskuze se nakonec protáhla více, než se předpokládalo, a rozhodnutí bylo oznámeno se zpožděním. Podle guvernéra Rusnoka sazby nadále míří k neutrální úrovni. Prognóza ČNB opět ukázala na výrazné posilování koruny, odhad HDP i inflace byl revidován dolů. Celkově dnešní zasedání dopadlo podle našeho odhadu. Stále se tak domníváme, že letos ještě dojde ke dvěma zvýšení sazeb.
 • S ohledem na vnější prostředí ponechala ČNB sazby nezměněné
  Česká národní banka dnes na svém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny. Jedná se o druhé zasedání v řadě, kdy základní sazba zůstává na úrovni 1,75 %. Rozhodování zřejmě nebylo jednoduché, oznámení se zpozdilo o půl hodiny, a to poprvé od listopadu 2012.
 • Soini (líder strany Praví Fíni)
  "Grécko by malo defaultnúť, Írsko je v odl...
 • Sója a kukuřice – Prudké posílení
  Sója a kukuřice prudce posílily v očekávání poklesu osevních ploch v USA. Nižší výsev kukuřice a sóji odráží ve velké míře plány zemědělců zaměřit se v letošním roce více na bavlnu. Kukuřice se od zveřejnění plánu, že se v letošním roce očekává snížení velikosti osevních ploch, okamžitě přehoupla přes hodnotu 380 USD za bušl. Na počátku tohoto týdne se dokonce obchodovala za 388 USD. Aktuálně se obchoduje za 380 USD. Ovšem větší snížení její ceny neočekávejte. Spíše naopak bude dále růst.
 • Sója po zprávě USDA uzavřela nejníže od loňského dubna
  Na nejnižší úroveň za posledních 12 měsíců klesla v průběhu páteční obchodní seance cena nejaktivnějšího futures kontraktu na sóju na burze CBOT. Jednalo se o reakci na zprávu amerického ministerstva zemědělství ohledně výhledu výsadby a stavu zásob. Dle výhledu by pro výsadbu sóji mělo být ve Spojených státech využito až 89,5 miliónů akrů.
 • Sója v nemilosti odběratelů
  Sektor olejnin provází po předešlém růstu celkový pokles. Hlavní roli v něm hraje sójový šrot, který byl až doned...
 • Sója – Další pokles na 963 USD
  Ač to ještě na začátku července vypadalo, že se bude sója obchodovat za více než 1 000 USD, opak se stal pravdou. Její cena v posledních týdnech neustále klesá. Přesto, že jsme vás naposledy informovali, že má sója dobrý technický základ pro pokračování růstu, naopak její cena začala klesat.
 • Sója – Rezistence pod 940 USD
  Po velkém červencovém pádu se sója stále drží velmi nízko. Aktuálně se obchoduje za 940 USD za bušl, což je nejméně za poslední tři měsíce. Její cena začala rapidně klesat už na počátku července, kdy se obchodovala za více než 1 020 USD za bušl. To už je ale dávná minulost a od té doby poklesla téměř o 100 USD. A i když lze z posledního vývoje usoudit, že její cena opět pomalu poroste, rozhodně bude ještě několik týdnů trvat než se vrátí na hodnotu z července.
 • Sója – Snížení na zkušební úroveň 982 USD
  Kurz sóji silně vzrostl nad hodnotu odporu na úrovni 982 USD. V posledním týdnu růstu dosáhl dokonce na strop 1 025 USD, ale na konci tohoto týdne se kurz snížil k úrovni 982 USD v rámci testu. V souhrnu lze konstatovat, že sója má dobrý technický základ pro pokračování v růstu.
 • Sója – 3 vlny
  Pokus o překonání odporu v oblasti $ 1 000 selhal. Právě teď proto cena sóji klesá ze 1 002 dolarů. V současné době se sója obchoduje na úrovni 994 USD. Dno v říjnu ukazuje strukturu se 3 vlnami.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
XTB evolution