Sobota 04. duben 2020 03:27
reklama
RoboMarkets copyfx
reklama
RoboMarkets copyfx
reklama
Dukascopy

Medvědi mizí z amerických akcií, posilují v komoditách. Jistý růst, nebo pád?

04.03.2013 14:03  Autor: Patria  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Investoři masově snížili krátké pozice vůči americkým akciím na nejnižší úrovně od roku 2007. Obecně by to bylo signálem pro nastupující rally na Wall Street. Platí to ale i v masovém měřítku a existuje pro to fundamentální základ? Opačným vývojem prochází trh komodit, ze kterého mizí sázky na jeho další růst.

Krátké prodeje v rámci amerického akciového indexu S&P 500 klesly v únoru na 5,6 procenta z akcií dostupných pro obchodování. To je méně než polovina poměru proti dosud rekordním 12 procentům dosaženým během finanční krize a dosud nejméně za dobu posledních šesti let, kdy je tento ukazatel Bespoke Investment Group sestavován. Rozsah odlivu medvědů je masový.

Vývoj mezi „medvědy a býky“ na amerických akciích v tuto chvíli naznačuje, že S&P 500 by mohl vstupovat do pátého růstového roku v řadě a lze sázet na příliv prostředků od investorů do amerických akcií. V lednu vzájemné fondy přilákaly od soukromých investorů 37,9 miliardy dolarů nových investic, nejvíce od roku 2004. Na titulech jako Ford Motor (0,4 % z prosincových 5 %) či Cabot Oil & Gas short aktivita klesla pod procento. U Deere je to 1,3 % ze zářijových 3,6 %, u Johnson & Johnson 2,4 % z 8,1 % v polovině loňského roku.

V uplynulém týdnu index S&P 500 vzrostl o 0,2 % na 1518,20 bodu, čímž zhodnocení od počátku letošního roku posunul na 6,5 %. Od obratu cyklu z medvědího, nejhoršího od Velké Deprese, na býčí v březnu roku 2009 (12leté dno 676,53 bodu) je výše o 124 %. Březnové futures přitom ukazují zhruba 0,5% pokles l 1508 bodům.

Vývoj indexu S&P 500 od počátku roku 2000:
001

Méně medvědů, více rally?

Ústup medvědů naznačuje další růst, z psychologického pohledu je ale problémem, že masovost ústupu naznačuje, že „se tak chovají všichni“, což bývá znakem obratu v trendu (krátko-, střednědobém). „Když se podíváme na short interest tak, jak vypadá nyní, znamená to, že lidé jsou velmi, velmi naladěni na růst. Když to ale v tomto rozsahu nastane, je to medvědí znamení. Když všichni změní své myšlení, nesignalizuje to růst, ale pokles,“ uvedl Uri Landesman, prezident newyorského hedgeového fondu Platinum Partners.

Ze dna března roku 2009 americké akcie nyní v březnu vstupují do pátého roku růstem. Za tuto dobu obnovily zhruba 10 bilionů dolarů hodnoty v čele s maloobchodem, bankami i výrobou. Nyní je indexu S&P 500 zhruba 3 % pod historickým maximem, dosaženým v říjnu roku 2007. Desetiletý americký dluhopis nese výnos 1,84 % proti průměru dekády 3,62 %. Ze dna akciových trhů v březnu 2009 přinesly americké dluhopisy zhruba 17% zhodnocení, ukazují indexy Bank of America/Merrill Lynch.

Neúplná únorová data (za tři týdny) ukazují, že v únoru zatím přiteklo do amerických akciových fondů 16,3 mld. USD nových investic, z toho jen kolem 2,5 mld. USD do amerických akciových titulů.

Laczlo Birinyi, jeden ze známých správců fondů, radí nyní klientům akcie nakupovat, pro což argumentuje právě přílivem zdrojů od individuálních investorů, který má přes „pokročilou fázi rostoucího trendu a nedostatku short pozic“ pokračovat. Číselně není řečeno, kam. „Trh by v letošním roce měl překonat historické maximum,“ míní o S&P 500 Birinyi. „Myšlenka, že veřejnost se chová mylně a je třeba ji brát, jako anticyklický indikátor, není správná. Veřejnost není jediným zdrojem přílivu zdrojů do amerických akcií,“ uvedl Birinyi s tím, že očekává další růst amerických akcií.

Fundament pro další růst?

Zatímco optimismus investorů na amerických akciích roste, firemní zisky neporostou tak rychle, aby obsloužily příliv zdrojů do vzájemných fondů, míní například Jason Brady za Thonburg Investment. „Klíčovou otázkou pro mne je, zda fundament podporuje poslední pohyb. A nejsem si tím jist,“ uvádí. Dle dat Bloomberg by celková ziskovost společnostní v S&P 500 měla v aktuálním čtvrtletí klesnout o 1,7 %, poprvé od roku 2009. HDP má vzrůst o anualizovaných 1,8 % proti 2 % před rokem. P/E indexu S&P 500 se dostalo na 15,1násobek, nejvýše od května roku 2011.

Pokles short sellingu na minimální hodnoty v minulosti byl dle dat Bloomberg předzvěstí následného poklesu indexu. U dosavadních minim z března roku 2012 a roku 2011 to byly korekce S&P 500 o 3,3 %, respektive 0,4 % v průběhu druhého čtvrtletí roku.

„Short interest je nezbytný pro zdravý trh. Nyní na trhu jdou všichni jedním směrem, short interest plynule klesá a já situaci považuji za vrchol trhu,“ uvádí Jeff Sica za SICA Wealth Management. Medvědí sázky začal omezovat v polovině roku 2011, nyní ale stále dosahují kolem 5 % aktiv.

Z komodit peníze odcházejí

Na komoditách investoři sázky na další rally stáhli na nejnižší úrovně za čtyři roky a jen v uplynulém týdnu stáhli prostředky v objemu 4,23 miliardy dolarů, což souvisí i se zprávami z Číny směrem k dalšímu utahování ekonomických podmínek a možnému zpomalení. Hedge fondy a „další velcí“ redukovali čisté dlouhé pozice v komoditách (skrze 18 hlavních futures a opcí) v týdnu do 26. února o 16 % na 447.106 kontraktů. To je nejméně od dna akciového trhu v březnu 2009, ukazují data americké komise pro obchodování s komoditami CFTC. Nejvýraznějším poklesem za 11 týdnu prošly pozice v ropě, poprvé od listopadu jdou investoři proti mědi. Únorový růst čínské výroby byl nejslabší za pět měsíců, země je přitom největším spotřebitelem bavlny, mědi či sójových bobů.

Z celkových 4,23 mld. USD stažených investic z komodit plných 4,03 mld. USD připadlo na zlato, uvádí šéf EPFR Global Cameron Brandt. To je extrém od roku 2000. Komoditní aktiva pod správou dosáhla maxima objemu 451 mld. USD v dubnu při minimu 154 mld. USD na konci roku 2008. Nad hodnotou 430 investovaných miliard dolarů se drží objem sedm měsíců v řadě do ledna (zatím dostupná data). Podporou investicích do drahých kovů v čele se zlatem se staly rekordně nízké sazby a extrémně uvolněná politika centrálních bank (Fed, ECB, BoJ). Zlaté ETF nalezly svůj vrchol před Vánoci 2012 objemem 2632,5 tun, od té doby objem klesl o 5 % s únorovým výprodejem nejsilnějším od dubna 2008. Šéf Fedu Bernanke v minulém týdnu v Kongresu potvrdil připravenost Fedu pokračovat v odkupech dluhopisů v dosavadním objemu 85 mld. USD měsíčně, šéf ECB Draghi na konci února uvedl, že ECB je daleko od zvažování exitu s měnové stimulace. Goldman Sachs na konci února potvrdila, že zlato dle jejího názoru ukončuje 12letý býčí trend a snížila tříměsíční cíl pro komoditu na 1615 z 1825 USD/trojská unce. Snížila také půlroční a roční výhled.

U dalších komodit vývoj dlouhých pozic ukazuje na pokles u ropy o 16 % na 175211 pozic, benzínu o 2,9 % na 87914 pozic (poprvé po šesti týdnech), mixu 11 zemědělských komodit o 24 % na 145564, nejméně od března roku 2009. „Očekávání u komodit se ukázala přehnaná a trh potřebuje pozitivní katalyzátor, který dosavadní rally obhájí. Ten nepřichází, shrnuje Anthony Valeri, stratég LPL Financial.

Hlavní ekonom Dundee Martin Murenbeeld poznamenal, že investoři se vrhli do akcií, což oslabilo investice do komodit v čele se zlatem. Od něj ale nadále neočekává výrazný pád, naopak vážený průměr kolem 1660 USD/unce v roce 2013. Podporovat jej dle jeho mínění nadále budou nákupy centrálními bankami.


(Zdroj: Bloomberg, CNBC, MarketWatch, EPFR, Goldman Sachs, CFTC, Birinyi, Platinum Partners)

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Měď – denní komentář
  Díky korekci na akciových a komoditních trzích vidíme celkem silný pokles tak...
 • Media žijí brexitem. Trhy ale zatím brexit příliš netrápí
  Evropské trhy dnes řeší jedno jediné téma, kterým je Brexit. Theresa Mayová totiž odpoledne předala do rukou Donalda Tuska dopis, ve kterém oficiálně požádala o vystoupení Británie z EU a média celý den plní vyjádření britských a evropských politiků, kteří připravují odpověď a plány na další vyjednávání. Zdá se být ale velmi pravděpodobné, že první důležitá vyjednávání začnou stejně až po francouzských volbách, takže to zatím obchodníci nemají důvod s reakcí na dnešní události přehánět. Evropské indexy proto na průměrných objemech oscilují v bočním trendu a dál čekají na stimuly, které by je dokázaly znovu rozpohybovat.
 • Meď je na dva a pol ročných maximách. Môže ju však potopiť Trump
  Na medi sa v posledných dňoch dejú zaujímavé veci. Jej cena v minulom týždni prudko poskočila a aktuálne sa nachádza na najvyššej úrovni od začiatku roka 2015.
 • Meď je na mesačných minimách a môže ísť ešte nižšie. Kvôli Číne.
  Meď je v novom týždni pod tlakom. Ten dnes ešte viac zintenzívnili čísla z čínskeho zahraničného obchodu s touto komoditou. Importy klesli v júli na jeden a pol ročné minimá, exporty naopak vzrástli oproti júnu o tri štvrtiny. To poslalo čisté čínske importy medi na najnižšiu úroveň za posledné tri roky (graf od @StuartLWallace):
 • Měď klesá už sedmou seanci v řadě – nejdéle za poslední 2 roky
  Ceny mědi korigují vysoký březnový růst. Dnes v Londýně klesají o 1,2 %, a to už sedmou seanci v řadě až na hladinu 48...
 • Měď prochází nejlepším růstovým týdnem od roku 1986
  Cena mědi na londýnské burze v průběhu dnešního dne překonala hranici 6.000 USD za tunu a míří tak k nejlepšímu týdennímu výsledku vůbec. Za prudkým nárůstem ceny tohoto kovu stojí masivní zájem spekulantů v Číně a očekávání, že nově zvolený americký prezident dostojí svému slovu a zaměří se na obnovu „chátrající“ americké infrastruktury. Měď posílila v průběhu dne až o 7,6% na 6.025,50 dolarů za tunu (největší intradenní posílení od roku 2009) s mezitýdenním nárůstem ceny o 19%, největším od roku 1986.
 • Měď prolomila konsolidační pásmo a výrazně ztrácí
  Ceny mědi od začátku týdne výrazně ztrácí a pokud se dnes situace nezmění, budou za sebou mít nejhorší týden od minulého srpna. To vše navzdory signálům ze začátku týdne, podle kterých je obchodní dohoda mezi USA a Čínou na spadnutí. Už příští týden by totiž měla podle agentury Bloomberg do Číny dorazit početná americká delegace, vedená ministrem financí Mnuchinem, která má dát dohromady finální podobu americko-čínské obchodní dohody.
 • Měď: Rudý býk
  Máte měděné okapy? Tak se raději jděte podívat, jestli jsou stále na střeše. Cen...
 • Měď se odrazila od důležitého supportu. Další vývoj bude záležet na výstupu z G20
  Strach ze zpomalení světové a hlavně čínské ekonomiky v reakci na obchodní válku se netýká jen obchodníků na trhu s akciemi. Zpomalení Číny může mít mnohem větší dopad na komoditní trh v čele s průmyslovými kovy. Jedním z takových kovů je měď, která si od dubna do června prošla výraznou korekcí.
 • Medvědi kontrolují trhy, výprodej technologických akcií pokračuje a situace na ropě je napjatá
  Nejistota se v tomto týdnu vrátila na finanční trhy. Zatím nejvíce dopadá na technologické akcie, ale ušetřeny nezůstávají ani ostatní sektory. Akciové indexy se tak rychle vracejí k říjnovým minimům. Rally po volbách do amerického Kongresu tak byla spíše krátkou epizodou, než že by se jednalo o počátky dalšího růstu. Přestože dnešní dopoledne přineslo do Evropy pozitivní korekci, tak evropské akcie se stále pohybují poblíž minim od počátku minulého roku. Trhy stále nejsou v klidu a další vlna výprodejů tak může být hned za rohem.
 • Medvědí pattern na indexu DAX30 - čeká nás další pokles?
  Obecně byla za poslední týden volatilita na německém CFD indexu DAX30 nízká. To se zdálo pravděpodobné poté, co Apple varoval účastníky trhu, že nedosáhl svého celkového zisku ve výši 63-67 miliard dolarů, vzhledem k vývoji kolem koronaviru v Číně.
 • Medvědi se cítí na trhu jistější
  Akciové trhy uzavřely poslední obchodní týden převážně v negativním teritoriu. Evropské akciové trhy jsou stále ovliv...
 • Medvědi se cítí na trhu jistější
  Akciové trhy uzavřely poslední obchodní týden převážně v negativním teritoriu. Evropské akciové trhy jsou stále ovliv...
 • Medvědí trh v Evropě odstartoval
  Minulý týden byly finanční trhy opět zasaženy výprodeji. Na akciových trzích po celém světě docházelo k nastolení kles...
 • Medzera medzi tvrdými a mäkkými dátami v USA vo februári opäť výrazne zvýšila
  Máme za sebou všetky februárové mäkké dáta z USA a môžem teda updatovať môj kompozitný index dôvery v americkú ekonomiku (ktorý je zložený hlavných indexov dôvery spotrebiteľov a podnikovej sféry). Ten nepoľavuje v raste a vo februári vyskočila jeho smerodajná odchýlka od priemeru za posledných 15 rokov z +0,85 na +1,25, čo najviac od roku 2004. Dôvody sme spomínali už viackrát, je to predovšetkým o očakávaní toho, že Trump prinesie nejaký ekonomický zázrak.
 • Medzimesačný rast jadrovej inflácie v USA je najpomalší za 11 mesiacov. Rast dolára sa zastavil
  Dnešné ostro sledované inflačné dáta z USA priniesli rast inflácie z 2,4% na 2,5%, čo predstavuje najvyššiu úroveň od februára 2017. Jadrová inflácia stagnovala na najvyššej úrovni za posledný rok 2,1%. V oboch prípadoch je inflácia nad dvojpercentným cieľom, čakal sa však o desatinu percentuálneho bodu vyšší rast.
 • Medzinárodný menový fond
  Riziká globálneho ekonomického výhľadu výrazne narástli a menové a fiškálne autority majú už len limitovan...
 • Medzi USDJPY a indexom Nikkei sa otvorila historicky málo vídaná medzera. A s ňou aj príležitosť pre arbitráž.
  Máloktoré dva inštrumenty vykazujú historicky tak tesnú koreláciu ako USDJPY a Nikkei. Dôvodov sa ponúka viacero: 1) slabší jen pomáha japonským exportérom a naopak; 2) jen je bezpečný prístav, keď sa darí akciám, jenu sa nedarí a naopak. Je však potrebné povedať, že niečo podobné sa dá povedať o viacerých iných indexoch, avšak mimoriadne tesná korelácia panuje jedine medzi USDJPY a Nikkei, pokojne ju teda môžeme označiť ako špecifickú. História nám ukazuje, že práve otvorenia okna medzi týmito dvoma inštrumentmi je veľmi dobrou príležitosťou pre arbitráž. V súčasnosti, kedy je medzera roztvorená tak, že Nikkei je vyššie ako USDJPY, tak tá arbitráž spočíva v short Nikkei, long USDJPY.
 • Měď – 14.2.
  Měď se dnes obchodovala mírně výš okolo 2 750 (ve 14:00 hod. cena se zvýšila po třech předchozích slabších obchodních třech dnech), kdy komodita odepisovala. Dnešní růst stojí na optimismu v obchodních rozhovorech mezi USA a Čínou.
 • Měď – Aktuální kurz 294 USD
  Cena mědi se aktuálně drží pod hodnotou 300 USD za libru. Ještě však před 8 lety se obchodovala jen za 140 USD za libru. Ty doby jsou už ale dávno ty tam. Ve střednědobém horizontu se cena mědi pohybuje neustále směrem vzhůru. Zatím ji na této cestě nic nezastavilo. Cena mědi tak láká velké odběratele a investory. Odborníci do budoucna předpovídají vývoj ceny mědi směrem vzhůru, a to zhruba pro následující 3 – 4 roky. Nacházející měsíce budou ceny růst pozvolna v závislosti na zájmu velkých investorů, kteří musí nakupovat měď, aby trh uvěřil stoupajícímu trendu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Admiral Markets Affil new