Sobota 27. duben 2024 09:54
reklama
InstaForex Autochartist_
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
FTMO férovost
reklama
FTMO král

Oživení ropy pokračuje druhým dnem

06.02.2024 17:56  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Ropa se obchoduje o téměř 1 % výše a prodlužuje růst do druhé obchodní seance. Stalo se tak poté, co se ropa Brent (OIL) včera dopoledne propadla na nejnižší úroveň za téměř tři týdny. Včerejší poklesy se však později během dne vrátily a ropné benchmarky zakončily obchodování růstem. Obchodníci s ropou nyní sledují dva hlavní příběhy - Blízký východ a politiku Fedu.

Pokud jde o Blízký východ, situace zůstává napjatá, neboť USA v průběhu týdne zahájily odvetné letecké údery proti Íránem podporovaným ozbrojencům v Iráku a Sýrii. Údery byly odvetou za útok bezpilotního letounu, při kterém minulý týden zahynuli 3 američtí vojáci na vojenském stanovišti v Jordánsku. Riziko přímého americko-íránského konfliktu, který by způsobil otřesy na trzích s ropou, je sice stále malé, ale je třeba s ním počítat.

Mezitím se očekává, že Federální rezervní systém zahájí cyklus snižování sazeb ještě v tomto roce. Ačkoli by to bylo pro ceny ropy pozitivní vzhledem k pravděpodobnému oslabení USD, členové Fedu (včetně předsedy Fedu Powella) možnost zahájení snižování sazeb již na březnovém zasedání zlehčují. To naopak poskytlo vzpruhu americkému dolaru, který drží ceny komodit na uzdě.

Podíváme-li se na ropu Brent (OIL) v intervalu H4, vidíme, že se cena na začátku tohoto týdne odrazila od oblasti podpory 76,50 USD a začala mazat nedávné zisky. V době tisku je testována zóna odporu 79 USD, vyznačená předchozími cenovými reakcemi a 200-periodickým klouzavým průměrem (fialová linie). Překonání této oblasti by otevřelo cestu k zóně odporu na úrovni 80,50 USD, vyznačené 50-periodickým klouzavým průměrem (zelená linie). Všimněte si, že ceny ropy jsou od začátku letošního roku víceméně omezeny na pásmo široké 5 USD a taková situace může pokračovat, pokud se neobjeví silný katalyzátor.

Zdroj: xStation5

 


Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Marketingová komunikace je připravena s nejvyšší pečlivostí, objektivitou, prezentuje fakta známé autorovi k datu přípravy a neobsahuje žádné hodnotící prvky. Marketingová komunikace je připravena bez zohlednění potřeb klienta, jeho individuální finanční situace a nijak nepředstavuje investiční strategii. Marketingová komunikace nepředstavuje nabídku k prodeji, nabídku, předplatné, výzvu na nákup, reklamu nebo propagaci jakýchkoliv finančních nástrojů. Společnost XTB S.A., organizační složka nenese odpovědnost za jakékoli jednání nebo opomenutí klienta, zejména za získání nebo zcizení finančních nástrojů, na základě informací obsažených v této marketingové komunikaci. V případě, že marketingová komunikace obsahuje jakékoli informace o jakýchkoli výsledcích týkajících se finančních nástrojů v nich uvedených, nepředstavují žádnou záruku ani předpověď ohledně budoucích výsledků. Minulá výkonnost nemusí nutně vypovídat o budoucích výsledcích a každá osoba jednající na základě těchto informací tak činí zcela na vlastní riziko.

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Oživení ekonomiky po koronaviru může probíhat mnohem pomaleji, než si myslíme
    Statistické úřady po celém světě postupně zveřejňují předběžné odhady vývoje HDP jednotlivých zemí za letošní první kvartál a, jak se dalo očekávat, není to pěkný pohled. Například ekonomika Spojených států meziročně poklesla o 4,8 % a kvůli pozdějšímu nástupu restriktivních opatření lze očekávat, že výsledek za druhé letošní čtvrtletí bude o poznání horší. Zdaleka nejvíce se na tomto nelichotivém výsledku z druhého břehu Atlantiku podílel pokles spotřeby, který byl nejprudší od počátku osmdesátých let minulého století.
  • Oživení ekonomiky se po rozvolnění podepsalo na poklesu nezaměstnanosti
    Situace na trhu práce se během června dále zlepšila. Podíl nezaměstnaných klesl z květnových 3,9 % na 3,7 %. Jedná se o nejnižší hodnotu za posledního tři čtvrtě roku. Během června klesl počet nezaměstnaných o 12,5 tisíce. Oproti loňskému červnu je nezaměstnaných pouze o necelé čtyři tisíce více.
  • Oživení ekonomiky? Skepse mezi vývozci roste, ukázal exkluzivní globální průzkum Allianz Trade
    Ceny energií budou v důsledku války na Ukrajině pro globální obchod ještě větším problémem než doposud; vývozci zároveň očekávají, že se v následujícím půl roce až roce prodlouží platební lhůty a zvýší riziko neplacení. Výrazně klesl i podíl firem, které předpokládají, že se jim letos zvýší obrat z vývozu.
  • Oživení ekonomiky v prostředí klesající inflace
    Oživení spotřebitelské poptávky zřejmě pokračovalo i v únoru, byť nižším tempem, a to v souvislosti se zlepšeným sentimentem a dalším zrychlením růstu mezd na počátku roku ve stavebnictví a průmyslu. Průmyslová produkce, kterou nadále trápí vracející se problémy v subdodávkách, podle našeho odhadu v únoru mírně meziměsíčně vzrostla.
  • Oživenie v eurozóne pokračuje: banky hlásia ďalšie uvoľnenie úverových podmienok
    Dnes zverejnila ECB svoj kvartálny prieskum bankového úverovania. Keď všetko v bankovom sektore funguje ako má, tak te...
  • Oživení leteckého cestování ukazuje, že světu se zásadně nedostává letadel
    S oživením leteckého cestování po pandemických restrikcích, které naposledy zrušila i Čína, vychází najevo, že světu se zásadně nedostává letadel. Dopravci od United Airlines po Air India zadávají objednávky, nebo to mají v úmyslu, na stovky strojů a výrobci letadel, americký Boeing a evropský Airbus, zveřejňují velké uzavřené obchody. Kvůli omezením v dodavatelském řetězci však budou tato letadla dodána možná až za několik let, napsala agentura Bloomberg. Společnost Jefferies odhaduje, že v současné době dosahuje počet nevyřízených objednávek 12.720 strojů.
  • Oživení na indexech, obchodníci na FX ale zůstávají po G7 nervózní
    Pondělí opět připomínalo jízdu na horské dráze, a to především vzhledem pokračujícímu napětí okolo americko-čínské obchodní války. Včera se však situace na trzích začala znovu stabilizovat, což pomohlo americkým indexům růst o více než procento. Na to pak dnes ráno pozitivně reagují také indexy v Asii. Lepší náladu na trzích zajistily hlavně komentáře amerického prezidenta na G7, kde uvedl, že dostal velmi vstřícný vzkaz od čínského vicepremiéra, který se chce znovu vrátit k jednacímu stolu. V podobném duchu se nesl i komentář čínského vicepremiéra pro média, kdy novináře ubezpečil, že je připraven celou situaci řešit diplomaticky tak, aby nedocházelo k dalšímu zhoršení vztahů mezi USA a Čínou. Podobných vzkazů jsme už ale z obou stran slyšeli několik a faktem zatím zůstává, že se propast mezi oběma zeměmi dál spíše prohlubuje. Pro trhy se však jednalo o vítanou úlevu, i když je otázkou, jak dlouho pozitivní nálada v takto nervózním prostředí vydrží.
  • Oživení na konci evropské seanci podporují diskuse o příměří
    Na konci evropské seance můžeme sledovat určité oživení, které může souviset s dalšími nadějemi ohledně rozhovorů o příměří. Ruský ministr zahraničí Lavrov naznačil, že Moskva čeká na ukrajinskou delegaci. Lavrov poukázal na to, že Rusko je otevřené diskusi o bezpečnostních zárukách pro Ukrajinu. Zároveň upozorňuje, že cílem Ruska je demilitarizace Ukrajiny a Rusko chce, aby byl vypracován seznam zbraní, které na jeho území nikdy nesmějí.
  • Oživení průmyslové produkce i maloobchodních tržeb
    Druhý prázdninový měsíc byl pravděpodobně ve znamení solidního růstu tuzemské ekonomiky. Maloobchodní tržby podpořila výplata jednorázové finanční pomoci domácnostem s dětmi, stejně tak i dočasný nárůst spotřebitelského sentimentu. Tržby bez aut se tak podle našeho odhadu zvýšily meziměsíčně o 2,3 % (SA). Rostly ale i prodeje automobilů. Jejich výroba v důsledku lépe fungujících dodavatelských řetězců během letních měsíců výrazně ožila. To podle nás přispělo k srpnovému meziměsíčnímu růstu průmyslové produkce o 0,5 % (SA). Na energeticky náročná průmyslová odvětví však silně dopadají vysoké ceny energií. Sezonně očištěný meziměsíční růst spotřebitelských cen v září pravděpodobně setrval na úrovni z předchozího měsíce, kdy činil 0,7 %. Meziroční inflace by se měla druhý měsíc v řadě snížit, a to ze srpnových 17,2 % na zářijových 17,0 %.
  • Oživení regionálních ekonomik ve třetím čtvrtletí spláchne druhá vlna pandemie
    Dnes byly zveřejněny výsledky HDP v Polsku, Maďarsku i na Slovensku. Jednalo se o data za třetí čtvrtletí, kdy byla již rozvolněna restriktivní opatření a regionální ekonomiky doháněly své koronavirové ztráty. Data za třetí čtvrtletí tak ve všech zmíněných zemích ukázala solidní mezičtvrtletní růsty. Své meziroční ztráty se ale žádné zemi smazat nepodařilo. Nejlépe v tomto ohledu dopadla Polská ekonomika, kde propad HDP v meziročním srovnání činil -1,6 %. Ve srovnání s druhým čtvrtletím pak ekonomika vzrostla o 7,7 %. Velmi pozitivně překvapilo i Slovensko, které svůj meziroční pokles zredukovalo z -12,1 % ve druhém kvartále na -2,4 % ve čtvrtletí třetím. Ve srovnání se druhým čtvrtletím letošního roku pak ekonomika přidala 11,7 %. Maďarská ekonomika meziročně ve třetím kvartále propadla o 4,6 %, ve srovnání s krizovým druhým čtvrtletím však rostla o 11,3 %. Česká ekonomika, jejíž výsledky byly zveřejněny se čtrnáctidenním předstihem, tak v meziročním srovnání předvedla nejslabší výsledek (-5,8 %). Za normálních okolností by nás výsledek HDP za Q3 v regionu potěšil. Vzhledem k rekordním počtům nově nakažených v Polsku i v Maďarsku je však jasné, že se jedná už o staré zprávy. Znovu zavedená restriktivní opatření ve čtvrtém čtvrtletí meziroční pokles HDP v zemích regionu zřejmě opět prohloubí. Oživení se tak pravděpodobně vrátí, spolu s rozvolňováním restrikcí, až v příštím roce.
  • Oživení světové ekonomiky v nedohlednu
    Finanční trhy čelí v posledních týdnech sérii negativních překvapení. Ať už jde o nárůst politických rizik v Evropě, napětí mezi USA a Čínou nebo spor mezi USA a Íránem. Vše nasvědčuje tomu, že v dohledné době nebudeme svědky oživení světové ekonomiky.
  • Oživení světových ekonomik bude vyžadovat práci v rukavičkách
    V posledních několika dnech spatřovaly světlo světa první odhady vývoje hrubého domácího produktu za druhý kvartál a v drtivé většině případů na ně není příliš pěkný pohled. S tím se však dalo obecně počítat. Obzvláště poté, co světové ekonomiky již za první kvartál generovaly rekordně nízké výsledky, ačkoliv je naplno postihla protikoronavirová opatření až v závěru března.
  • Oživení trhu pokračuje
    Momentum globálního trhu se drží a volatilita je značně pod úrovní posledních 4 měsíců. Bezpečné měny oslabují, zatímco pozitivní vývoj v čínsko-amerických obchodních rozhovorech poskytl minulý týden důvod býčím investorům. V pondělí se bude zase psát o brexitu, plán B premiérky Mayové na stole by měl vyvolat další obezřetnost u FX obchodníků, kteří budou sledovat tuto událost velmi pozorně. Vzhledem k tomu, že trend růstu ekonomiky USA se zpomaluje, investování do evropských aktiv v době pozastavení zpřísňující politiky Fedu je čím dál přitažlivější. I přes mírné oživení cen ropy se zdá, že výhled růstu by měl hrát ve srovnání se snížením produkce OPEC dominantní roli.
  • Oživení trhu realit v USA se zadrhává. Sílu dolaru ale přiživuje syrské riziko
    Američané se začali překvapivě zdráhat s podpisy smluv na nákup domů a vysílají tak signál, že obtížné období pro trh ...
  • Oživení tuzemské poptávky a další pokles inflace
    Úrokové sazby ČNB pravděpodobně zůstanou na současných úrovních až do konce letošního roku. O to rychlejší ale podle nás bude muset být jejich pokles v roce příštím. Maloobchodní tržby bez prodejů aut podle našeho odhadu v červnu pokračovaly v meziměsíčním růstu, což by dávalo naději na dílčí oživení tuzemské poptávky. V případě průmyslové produkce po výrazném květnovém nárůstu naopak očekáváme mírnou korekci směrem dolů. Inflace podle našeho odhadu klesla z červnových 9,7 % y/y na 8,8 % v červenci.
  • Oživení v Číně pod tlakem COVIDu
    Čínská podnikatelská nálada se v červenci zhoršovala více, než se čekalo. O tom, že politika nulového COVIDu si nutně vybírá svou daň, jsme psali nedávno. Nyní, i ve světle odhadu HDP za druhé čtvrtletí (-2,6 % mezičtvrtletně po sezónním očištění), se proto zdá velmi nepravděpodobné, že oficiální cíl pro rok 2022, tedy 5,5 %, bude dosažen. Zaprvé, rizika dalších vln COVIDu rozhodně nemizí: šíření subvariant omikronu vedlo i v poslední době k novým vlnám hromadného testování a částečným uzávěrám v některých menších městech.
  • Oživení ve službách pokračuje
    Prosinec byl sice slabším měsícem, avšak celkově se poslední čtvrtletí roku službám docela vydařilo, navzdory pokračující pandemii a dílčím omezením ovlivňujícím podnikání především v oblasti cestovního ruchu. Reálné tržby firem působících v sektoru služeb se zvýšily oproti třetímu čtvrtletí o 2,6 % (po sezónním a kalendářním očištění), meziročně byly vyšší o 13,5 %. Dařilo se dopravě, která jede na vlně oživení ekonomiky i na změně politiky zásob u firem, ať už z důvodu nespolehlivého fungování just in time systému nebo kvůli snaze předzásobit se ještě za staré ceny. Navzdory deltě přicházely pozitivní signály i z oblasti cestovního ruchu.
  • Oživení ve Velké Británii táhne stavebnictví a průmyslová výroba
    Ve Spojených státech byl minulý týden ve znamení smíšených ekonomických dat. Index nákupních manažerů v nevýrobní...
  • Oživí trh s uranem společné prohlášení USA a EU? 🗽🌍
    Kontrakty uranu po společném prohlášení USA a EU mírně vzrostly. „Západ“ uvedl, že jakékoli snahy podkopat energetické trhy a vyhnout se sankcím budou „přímo konfrontovány“. Důležité prohlášení bylo učiněno také pro jaderný sektor. Spolupráce na snížení závislosti na ruském jaderném palivu bude ze strany USA a EU intenzivnější. Letos se má konat transatlantická konference o pokročilých jaderných reaktorech. Jadernou energii lze vnímat jako alternativu ke konvenčním zdrojům energie, na kterých jsou západní ekonomiky silně závislé. Akcie Cameco (CCJ.US) a Constellation Energy (CEG.US) před otevřením trhu mírně posilují. Jaderná energetika může být díky své vysoké ROIC zdrojem „levnější“ energie, jejíž poptávku pravděpodobně zvýší mimo jiné i podíl elektromobilů. Může tak pomoci k větší nezávislosti na trhu s ropou, který je OPEC+ značně ovlivněn. Spojené království a EU uznaly jadernou energii za „zelenou“. Také v Japonsku, zemi extrémně negativní k uranu po „Fukušimě“, souhlasilo s výstavbou nových elektráren a restartem 17 reaktorů.
  • O2 a Avast naposledy s dividendou, PX slušně v plusu, aktivita nízká
    Dnes těsně před závěrem obchodování si hlavní pražský index PX připisuje více než procento. Koriguje tak včerejší ztrátu a zároveň je to lepší výsledek ve srovnání s ostatními evropskými burzami. Nutno dodat, že aktivita investorů a zobchodovaný objem je dnes hluboko pod průměrnou hodnotou.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani