Neděle 28. duben 2024 01:48
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
FTMO král
reklama
Fintokei SwiftTrader

USD/CAD: stále je zde potenciál pro další růst

07.09.2023 17:01  Autor: InstaForex  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Podle posledních údajů Bank of Canada zůstala po zářijovém zasedání úroková sazba beze změny na 5,0 %. Toto rozhodnutí bylo plně v souladu s očekáváním trhu, takže reakce obchodníků byla pouze formální: pár USD/CAD vzrostl na 1,3675, ale poté ztratil všechny své intradenní zisky. Cena v podstatě dokončila kruh a vrátila se k "nulovému bodu", přičemž pár dokončil obchodní den téměř na otevírací úrovni.

analytics64f9a75b9dddf.jpg

Když se podíváme na týdenní graf USD/CAD, uvidíme, že CAD vykazuje od konce července vzestupný trend. Částečně je to způsobeno oslabením kanadského dolaru, ale především posílením amerického dolaru. Mezi hlavní důvody patří rozdíly v pozicích mezi Federálním rezervním systémem a Bank of Canada. Zatímco Fed se na některém ze svých nadcházejících zasedání chystá opět zvýšit úrokové sazby, kanadský regulátor zaujímá opatrnější postoj (i když nevylučuje další zpřísňování měnové politiky v letošním roce). V srpnu se situace dále vyvíjela poté, co byly zveřejněny poslední údaje o inflaci ve Spojených státech.

I přes zpomalení indexu spotřebitelských cen (CPI) začal celkový CPI po několika měsících po sobě jdoucího poklesu nečekaně nabírat na síle. Index výrobních cen (PPI), celkový i jádrový, se navíc po 11 měsících po sobě jdoucího poklesu dostal do "zelené zóny", stejně jako index dovozních cen. Třešničkou na dortu byl index hlavních výdajů na osobní spotřebu (PCE), jeden z klíčových ukazatelů inflace sledovaný Fedem. Po dvou měsících poklesu indikátor opět zrychlil a doplnil tak odpovídající fundamentální obraz.

Reakce Fedu na sebe nenechala dlouho čekat. Šéf americké centrální banky Jerome Powell v projevu na ekonomickém sympoziu v Jackson Hole uvedl, že regulátor možná bude potřebovat další zvýšení úrokových sazeb, "aby zchladil stále příliš vysokou inflaci". Poukázal na dynamiku jak celkového CPI, tak PPI, přičemž v červenci předpověděl zvýšení jádrového indexu PCE (prognóza, která se následně ukázala jako správná). Powell zároveň poznamenal, že centrální banka bude muset při rozhodování o sazbě jednat opatrně a zvážit všechna "pro" a "proti". Tato poznámka vyvolala určitou nejistotu, alespoň v kontextu zářijového zasedání. Zároveň obchodníci vkládají do listopadového setkání určité naděje, které postupně rostou.

Podle CME FedWatch Tool je aktuálně pravděpodobnost zvýšení sazeb na zářijovém zasedání pouze 7 %. Mezitím je pravděpodobnost zpřísnění v listopadu téměř 50 %. Tato čísla výmluvně odrážejí sentiment trhu. Rovnováha se posune tak či onak na základě výsledků zářijových zpráv.

Pokud budou indikátory inflace v srpnu následovat "červencovou trajektorii", šance na listopadové zvýšení sazeb prudce vzrostou na 70–80 %. V této souvislosti stojí za zmínku, že nedávné makroekonomické zprávy ze Spojených států umožňují Federálnímu rezervnímu systému zvážit možnost dalšího zpřísňování měnové politiky. Například Institute for Supply Management (ISM) včera zveřejnil index obchodní aktivity v sektoru služeb, který činil 54,5 (proti prognóze nárůstu na 52 bodů), což je nejlepší výsledek od února letošního roku. Do zelené zóny vstoupil i dříve publikovaný index zpracovatelského průmyslu ISM, který vzrostl na 47,6 (nejlepší výsledek od února).

Na druhou stranu Bank of Canada s oznámením zvýšení úrokových sazeb nespěchá, i když takovou možnost nevylučuje. Prohlášení kanadské centrální banky mají opatrnější charakter. Regulátor zmínil, že v blízké budoucnosti by inflace mohla opět vykazovat vzestupný trend kvůli nedávnému zvýšení cen benzínu. Bank of Canada však očekává, že index spotřebitelských cen poté opět klesne, zhruba do konce letošního roku. Bank of Canada také poznamenala, že rozhodnutí ponechat sazby na pětiprocentní úrovni bylo učiněno "s ohledem na nedávné důkazy o oslabení nadměrné poptávky v ekonomice a opožděné účinky měnové politiky."

Jinými slovy, agresivnější postoj Fedu a pasivnější pozice kanadského regulátora zvýhodňují kupující USD/CAD. Díky kombinaci těchto faktorů se pár od konce července posunul o více než 500 pipů, aniž by vyčerpal potenciál dalšího růstu.

Technická analýza také podporuje dlouhé pozice. Na denních a týdenních grafech se pár nachází mezi středními a horními liniemi Bollinger Bands, stejně jako především liniemi indikátoru Ichimoku, který vytvořil býčí signál "Pade of Lines" v denním časovém rámci. To naznačuje preferenci dlouhých pozic při klesajících cenových pullbacích. Primárním cílem pro vzestupný pohyb ve střednědobém horizontu je hranice 1,3710, horní hranice Bollingerových pásem v časovém rámci W1.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • USD/CAD se nachází na důležité rezistenci
    USD/CAD v posledních dnech neúspěšně bojuje o uzavření nad 200denním jednoduchým klouzavým průměrem (SMA) na úrovni 1,3450 a nad pětiměsíčním medvědím kanálem, a to i přes nedávný nárůst na 1,3500. Pár vykazuje nejlepší měsíční výkonnost od února a odraz od úrovně 1,3370 pomohl páru udržet se v zelené oblasti.
  • USDCAD se odráží od hlavní rezistence
    Kanadský dolar vůči americkému dolaru nedávno posílil poté, co guvernér BoC Macklem ve výpovědi v Dolní sněmovně prohlásil, že inflace zůstává příliš vysoká, a proto cyklus zpřísňování centrální banky není u konce. Na druhé straně další růstový impuls byl omezen slabostí ropy, která je hlavním kanadským vývozním produktem, v souvislosti se zhoršujícím se výhledem globálního růstu. Zelená bankovka oslabila po holubičím zápisu FOMC zveřejněném ve středu. Pár se odrazil od hlavní rezistence na úrovni 1,3390, která je vyznačena předchozími cenovými reakcemi a horní hranicí klesajícího kanálu. Pokud současný sentiment převládne, pohyb směrem dolů může zrychlit směrem k supportu na úrovni 1,3350 nebo dokonce k hranici 1,3320. Na druhou stranu, pokud se kupcům podaří nad zmíněnou rezistenci prorazit, zůstane cesta k další rezistenci na úrovni 1,3440 otevřená. 
  • USDCAD se pohybuje kolem hlavní podpory
    Kanadský dolar vůči zelené bankovce během poslední seance roku posiluje v souvislosti s mírným zlepšením chuti k riziku. Někteří analytici očekávají, že případné oživení cen ropy by mohlo loonie v roce 2023 podpořit. Očekává se, že poptávka po ropě vzroste, pokud bude Čína pokračovat v opatřeních na obnovení těžby.
  • USDCAD se pokouší o prolomení resistence, akciové trhy dál přešlapují na místě
    Velmi klidné obchodování na evropských akciových trzích pokračuje také dnes. Evropské indexy si své včerejší ceny ve v...
  • USD/CAD se pomalu dostává do rostoucího trendu
    USD/CAD se úspěšně zotavil z bleskového poklesu na 1,3454 a čtvrteční seanci uzavřel nad 50- a 200denní SMA, čímž si udržel pozici v krátkodobém býčím kanálu. Následně se v pátek býci nahrnuli a vyhnali pár nad 20denní SMA, což je od začátku roku klíčová zóna rezistence. Nedávné býčí úspěchy zvýšily očekávání dalšího postupu směrem k horní hranici kanálu na úrovni 1,3655.
  • USD/CAD se propadl o 1,4 %
    USD/CAD se v první červnový obchodní den propadl o 1,4 % a v pátek sklouzl zpět pod své jednoduché klouzavé průměry (SMA) a zaznamenal nové dvoutýdenní minimum 1,3417. Rychlá korekce směrem dolů následuje po vytvoření dvojitého vrcholu kolem tvrdé rezistence 1,3650, což zvýšilo riziko medvědího pokračování.
  • USD/CAD se rychle blíží k oblasti kritické rezistence
    Býci na USD/CAD vládnou již osm týdnů v řadě a v současnosti usilují o překonání trendové linie odporu z roku 2020, která způsobila obrat medvědího trendu v říjnu 2022 a březnu 2023. Vzhledem k překoupeným signálům přicházejícím z ukazatele RSI a stochastického oscilátoru není jisté, zda se páru podaří prodloužit svůj růstový trend nad tvrdou trendovou linii a hranici 1,3740.
  • USD/CAD se snaží vrátit do klesajícího kanálu
    USD/CAD se po propadu na čtyř půlměsíční minimum 1,3349 minulý pátek dostal do obchodního pásma. Zdá se, že probíhající pohyb do strany nabral tvar býčí formace dvojitého dna, což zvyšuje optimismus, že by pár mohl brzy změnit směr vzhůru. Podle dalších povzbudivých signálů se ukazatel RSI odrazil od přeprodaných úrovní a nadále směřuje k severu, což odráží pozitivní tendenci.
  • USD/CAD se vrací do rostoucího trendu
    USD/CAD se v průběhu týdne nacházel v býčím korekčním módu a umazal část svých ztrát z listopadového ročního maxima 1,3898. Vstup do oblasti 1,3800 byl v posledních dvou dnech obtížný a v oblasti 1,3840-1,3870 by se mohla objevit další těžká překážka, ale podle technických ukazatelů by býci ještě nemuseli bitvu vzdát. Konkrétně ukazatel RSI se i přes ztrátu tempa stále drží nad neutrální hranicí 50 a stochastický oscilátor zatím nepotvrdil překoupenost, což obojí zatím udržuje pozitivní tendenci. V případě, že pár znovu aktivuje svůj rostoucí trend nad listopadovým vrcholem na úrovni 1,3898, dalším cílem bude maximum z roku 2022 na úrovni 1,3976 a psychologická hranice 1,4000.
  • USD/CAD se zastavil na 200denním klouzavým průměru
    USD/CAD po svém 13měsíčním maximu na úrovni 1,3898 z listopadu neustále ztrácí. V pátek navíc pár klesl na nejnižší úroveň za poslední dva měsíce, přičemž medvědi připravili půdu pro test 200denního jednoduchého klouzavého průměru (SMA). Vzhledem k tomu, že ukazatele hybnosti jsou silně vychýleny směrem dolů, mohl by pár brzy čelit 200dennímu SMA na úrovni okolo 1,3516.
  • USD/CAD stále strmě roste
    USD/CAD uvízl ve strmém vzestupném trendu poté, co se v polovině července ocitl na desetiměsíčním minimu 1,3091. Pár navíc proťal důležité technické zóny, jako jsou 50denní i 200denní jednoduché klouzavé průměry (SMA), a zároveň v několika posledních denních seancích zaznamenal po sobě jdoucí nová dvouměsíční maxima.
  • USD/CAD těsně před masivním poklesem
    Po silné klesající dynamice z konce loňského roku se pár USD/CAD stáhl zpět a v týdenním grafu vykazuje známky pomalejší rally, což prodejcům dává příležitost k vytvoření short pozic.
  • USDCAD testuje klíčový support❗
    USD/CAD v posledních dnech mírně rostl. Vlastně strana poptávky je silnější už celý týden a z lokálních minim (na grafu) už rostoucí pohyb dosáhl na téměř 300 pips. Na M30 intervalu jsme však svědky korekce a pokusu o průraz důležitého supportu na 1,2550. Tato oblast je definována předchozími cenovými reakcemi a spodní limitou 1:1 struktury. Pokud se cena udrží nad touto úrovní, tak je možný vzestup ke včerejším maximům. Naopak průraz zmíněného supportu by mohl vést k silnějšímu výprodeji k další poptávkové zóně v blízkosti 1,2445. Stojí za připomenutí, že pár v 14:30 ovlivní data z kanadského trhu práce.
  • USDCAD testuje lokální support
    Na grafu USD/CAD na H1 intervalu vidíme, že rostoucí trend byl zadržen spodní limitou lokální struktury 1:1. Poslední 3 klesající korekce byly takřka totožné, což dle metodologie Overbalance znamená, že krátkodobý trend zůstává býčí. Pokud se kupujícím podaří udržet support na 1,2540 USDCAD, tak můžeme očekávat další rostoucí impuls. Naopak průraz pod zmíněný support by poklesy mohl dále akcelerovat.
  • USD/CAD Tvarování písmene "V"
    Pár USD/CAD klesl směrem k W L4, kde došlo k obrácení do tvaru "V". V tomto okamžiku jsme prolomili klesající trendovou linii, která by mohla vyvolat vyšší pohyb. K dispozici jsou 2 skákací body POC2 1.2990-1.3000 a POC 1.2950-65. Cíle jsou 1,3035 a 1,3080. Ztráta 1,2935 by měla směřovat na hodnotu 1,2905.
  • USD/CAD tvoří dno?
     Pár USD/CAD vytvořil od počátku června klesající kanál, když zkorigoval předch...
  • USD/CAD v klesajícím trendu
    USD/CAD se od konce května nachází ve stabilním klesajícím trendu, který vytváří jasnou strukturu nižších maxim a nižších minim. Momentové ukazatele aktuálně naznačují, že krátkodobá rizika jsou nakloněna směrem dolů. Konkrétně ukazatel RSI se odrazil od přeprodané zóny, ale zůstává hluboko v záporné oblasti. Pokud by se medvědi pokusili cenu stlačit níže, mohli by se setkat s počáteční podporou na nedávném 9měsíčním minimu 1,3137.
  • USD/CAD v prudkém růstu
    USD/CAD měl v krátkodobém horizontu tendenci růst poté, co se v polovině července ocitl na desetiměsíčním minimu 1,3091. Pár navíc proťal důležité technické zóny, jako jsou 50denní i 200denní jednoduché klouzavé průměry (SMA), a zároveň zaznamenal čerstvé 2měsíční maximum. Ukazatele hybnosti v současné době naznačují, že nedávná rally by mohla být překonaná.
  • USD/CAD: v předvečer zasedání Bank of Canada
    V dnešním ekonomickém kalendáři není mnoho důležitých makrostatistik. I když stále stojí za pozornost zveřejnění údajů s indexy cen nemovitostí ve Spojených státech, které jsou tak či onak indikátory inflace, a zveřejnění zprávy Conference Board s údaji o míře důvěry amerických spotřebitelů. Tento ukazatel je hlavním ukazatelem spotřebitelských výdajů, které tvoří většinu celkové ekonomické aktivity. Očekává se pokles ukazatele ze 108,0 v září na 105,9 v říjnu, což samo o sobě není pro USD příliš pozitivní.
  • USD/CAD v trojúhelníkové formaci
    USD/CAD se pohybuje do strany a obchoduje se mírně nad minimem z roku 2023. U tohoto měnového páru nadále převládá medvědí trend, který započal od vrcholu z března 2023. Navíc v současné době probíhá série nižších minim a nižších maxim, přičemž medvědi usilují o to, aby se další koryto odehrálo pod minimem z června na úrovni 1,3116.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank