Pondělí 02. srpen 2021 19:58
reklama
Purple Trading Ebook 5 strategii
reklama
Admiral Markets new demo
reklama
Dukascopy

Červnové zvýšení sazeb symbolem boje s vyšší inflací

17.06.2021 16:34  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Česká národní banka (ČNB) podle našeho názoru přistoupí k prvnímu zvýšení úrokových sazeb již na zasedání příští středu. Ukazují na to poslední vyjádření jednotlivých členů bankovní rady. Z těch vyplývá, že pro vyšší sazby by v červnu mohlo hlasovat pět ze sedmi centrálních bankéřů. Důvodem pro takto brzké zpřísnění měnové politiky je podle nich zejména inflace, která se již po dobu více než dvou let pohybuje nad dvouprocentním cílem. To by spolu s proinflačními riziky současného ekonomického vývoje mohlo vést k ukotvení inflačních očekávání na vyšší úrovni, než je pro banku žádoucí. Červnové zvýšení sazeb, které čekáme v rozsahu 25 bb, by tak mělo sehrát zejména signalizační roli indikující odhodlanost ČNB s vyšší inflací bojovat. Repo sazba by však do konce roku neměla přesáhnout 1 %.

Poslední vyjádření členů bankovní rady ČNB ukazují na odhodlanost centrální banky zvýšit úrokové sazby již na zasedání příští středu. Společným argumentem bankéřů pro donedávna až nepředstavitelně brzké utažení měnové politiky je především aktuální inflace, která se i nadále nachází poblíž tří procent, což je i horní hranice tolerančního pásma dvouprocentního inflačního cíle. Nad ním se přitom růst spotřebitelských cen drží již více než dva roky. Nic na tom nezměnila ani současná pandemie, jež naopak svým nabídkovým charakterem v některých případech růst cen ještě více urychlila. Nejzřetelněji je tento trend patrný ve výrobním sektoru, kde v důsledku jejich nedostatku výrazně zdražují vstupy do výroby. Meziroční růst cen v průmyslu tak v květnu překonal hranici 5 %.

Zejména díky silné podpoře ze strany fiskální politiky nedošlo k poklesu příjmů většiny domácností, ba naopak pokračoval jejich poměrně svižný růst. Vliv na to mělo i snížení daňové zátěže v důsledku zrušení superhrubé mzdy. V průběhu pandemie nedošlo ani k významnému nárůstu nezaměstnanosti a řada zaměstnavatelů má již nyní opět problém sehnat vhodné pracovníky, a to bez ohledu na úroveň jejich kvalifikace. Napětí na trhu práce, kterého jsme byli svědky v době před pandemií, tak zřejmě přetrvá a povede k tlaku na vyšší růst mezd. To, společně s postupným rozpouštěním nahromaděných úspor z předchozích měsíců, pravděpodobně podpoří spotřebitelskou poptávku a další růst cen v ekonomice.

Centrální bankéři se tak nejvíce obávají toho, aby inflace pohybující se delší dobu nad svým cílem neohrozila ukotvenost inflačních očekávání. Déletrvající růst spotřebitelských cen kolem 3 % by totiž mohl prodejce zboží a služeb utvrdit v tom, že mají své ceny zvyšovat právě v tomto rozsahu, a nikoliv o centrální bankou cílená dvě procenta. ČNB při každé příležitosti zdůrazňuje, že jejím hlavním a zákonným mandátem je péče o cenovou stabilitu. Je tudíž pravděpodobné, že červnové zvýšení úrokových sazeb bude plnit především signalizační úlohu, kdy dosavadní jestřábí rétoriku bankovní rada doplní reálnou akcí, která potvrdí její odhodlanost dostat inflaci zpět ke dvěma procentům. Vývoj spotřebitelských cen v příštích měsících sice zůstává i nadále hodně nejistý, rizika se však přeci jen nyní kumulují spíše na straně vyšší inflace.

V důsledku výše uvedeného jsme tak nuceni znovu upravit naše očekávání ohledně prvního zvýšení úrokových sazeb, které nyní čekáme právě na červnovém zasedání ČNB v příštím týdnu. Ekonomické argumenty, proč bude podle nás docházet k postupnému zpřísňování měnové politiky, však zůstávají stejné, a lze je nalézt v našem předchozím ČNB Focusu zde https://bit.ly/3pfyGPK. Posun naší prognózy prvního zvýšení úrokových sazeb ze srpna na červen tak vychází ryze z deklarované odhodlanosti bankovní rady rychle vyslat signál o připravenosti bojovat s vyšší inflací. I nadále však předpokládáme, že první zvýšení základní repo sazby bude v rozsahu 25 bb. Skutečnost, že k němu pravděpodobně dojde o zhruba měsíc dříve, než jsme původně čekali, však z hlediska vývoje ekonomiky významnou roli hrát nebude, což jen podtrhuje signalizační úlohu tohoto zvýšení.

Nuance mezi tím, zda dojde k prvnímu zvýšení úrokových sazeb v červnu nebo až v srpnu, však zůstávají velmi malé a riziko naší prognózy je tak i nadále velké. Z dostupných vyjádření členů bankovní rady vyplývá, že pro zvýšení sazeb v červnu by mohlo hlasovat pět z nich. Pro vyšší sazby podle nás zvedne ruku guvernér Jiří Rusnok, viceguvernéři Marek Mora a Tomáš Nidetzký, stejně tak členové bankovní rady Vojtěch Benda a Tomáš Holub. K ponechání sazeb na současné úrovni se nejspíše přikloní Oldřich Dědek a Aleš Michl.

Zvýšení úrokových sazeb již v červnu podle našeho názoru nijak výrazně neurychlí tempo utahování měnové politiky v letošním roce. Pro jeho druhou polovinu očekáváme další jedno či dvě zvýšení úrokových sazeb. Dvoutýdenní repo sazba by tak koncem roku neměla být vyšší než 1 %. Ke zpřísnění měnové politiky totiž přispěje pokračující posilování české koruny, jejíž kurz vůči euru očekáváme koncem roku pod 25 CZK/EUR. Zvyšování měnově politických úrokových sazeb bude pravděpodobně brzdit i nejistota kolem výskytu nových a vůči dostupným vakcínám rezistentnějších mutací koronaviru.

Zdroj: Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Červen vs. srpen, data a soustředění na Fed
  Čeští centrální bankéři využívají posledních příležitostí ke komentářům o měnové politice před zasedáním příští týden. Jako poslední se vyjádřil Marek Mora, který se podle svých slov kloní k červnovému termínu zvýšení sazeb. Zařadil by se tak po bok Tomáše Holuba, zatímco Oldřich Dědek by pro takový krok zatím nebyl. Pravděpodobnost, že sazby stoupnou už v příštím týdnu, narostla. Hlasování o tom, jestli červen, nebo až srpen, může být docela těsné, koruna načasování ale příliš neřeší. Dnes na hlavních párech nepatrně oslabuje, ale to bude spojeno spíše s růstem výnosů ve světě.
 • Červený konec týdne. Pandemie a volby kazí dojem z dat i výsledků
  Závěr týdne se na hlavních trzích dál odvíjí v negativním duchu. Klíčovým faktorem zůstává vývoj pandemie, která vyvolává obavy z kondice ekonomik a firemních výsledků ve čtvrtém kvartále. Její optikou pak investoři nahlíží i na nová data, ačkoli mohou být sama o sobě i velmi dobrá.
 • 🔽Červený piatok pre Krypto
  Trh s kryptomenami sa dnes dostal pod tlak po vypršaní platnosti posledných bitcoinových mesačných opcií. Podľa údajov o bitcoinovom obchodovaní od spoločnosti Skew, skoro ráno sa na niekoľkých kryptomenách vysporiadalo takmer 60 000 obchodných zmlúv v hodnote približne 2,2 miliardy dolárov. Vďaka tomu je májové vypršanie platnosti najmenšie v roku 2021 z hľadiska nominálnej hodnoty v dôsledku nedávneho výpredaja, niektorí účastníci trhu sa však domnievajú, že mesačné vypršanie opcií môže zhoršiť trendy ovplyvňujúce trh. Z technického hľadiska sa formácia hlavy a ramien objavila na intervale H1, čo zvyčajne ohlasuje zvrátenie trendu. Po prelomení pod výstrih sa poklesy zrýchlili pričom tento trend by mohol pokračovať k hladine 33 900 dolárov.
 • Červený úvod týdne: Covid, data i výsledky
  Začátkem nového týdne se hlavním trhům nedýchá úplně nejlépe a jedním z důvodů je určitě nákaza koronavirem. Strmý vzestup v Evropě, méně strmý, ale velmi zřetelný v USA. Do toho přibývající evropská protivirová opatření, která zahrnují zákazy vycházejí či zavírání některých služeb. Dopad na ekonomiku je stále více zřejmý.
 • Červený závěr týdne, Trumpovo zdraví v centru pozornosti
  Na finančních trzích stejně jako jinde se koncem týdne přetřásá zejména zdraví amerického prezidenta. Implikace jeho onemocnění může být řada, takže se logicky zvedla nejistota, na kterou investoři reagují redukcí rizika v portfoliích. Na druhou stranu efekt zprávy, která zprvu způsobila šok, během dne už částečně vyprchává.
 • Červnová inflace v eurozóně by měla být potvrzena na 0,5 %
  Společná evropská měna v uplynulém týdnu posílila na hladinu 1,3650 EUR/USD. Lepší ekonomické údaje z USA však zbavily euro...
 • Červnová inflace výrazně překvapila, když zrychlila na 3,3 %
  Růst spotřebitelských cen v červnu výrazně překvapil když zrychlil z meziměsíčních 0,4 % v květnu na 0,6 % v červnu. Z celé poloviny se na červnové meziměsíční inflaci podílel nárůst cen alkoholických nápojů a tabáku. V případě tabáku se i nadále jedná o zpožděné promítnutí vyšší spotřební daně, která sice platí již od ledna letošního roku, její dopad do vývoje konečných cen byl však zpočátku roku tlumen doprodejem cigaret s původními kolky. Meziroční růst cen tabákových výrobků tak zrychlil z květnových 7,1 % na 12,2 % v červnu. Rostly však také ceny piva a vína, v obou případech zhruba o 5 %. Oproti předchozímu měsíci se zvýšily i ceny v oblasti dopravy, což souviselo především s obnoveným růstem cen pohonných hmot, a v oblasti rekreačních a kulturních služeb. Mírně nižší byly naopak ceny potravin. To se týkalo zejména zeleniny, nealkoholických nápojů, masa a mléka. O jednu desetinu zrychlil jak růst cen zboží, tak i služeb.
 • Červnová míra nezaměstnanosti dosáhla 3,64 procenta, uvedla ministryně Maláčová v rámci jednání NERV
  Na jednání Národní ekonomické rady vlády dne 1. července ministryně práce a sociálních věci Jana Maláčová uvedla, že červnová míra nezaměstnanosti v ČR činila 3,64 procenta. Je tedy více než opodstatněné předpokládat, že se míra nezaměstnanosti v porovnání s květnovou úrovní prakticky nezměnila.
 • Červnová míra nezaměstnanosti dosáhla 3,7 procenta, což je lepší výsledek, než analytici čekali. Stále dosahujeme nejlepšího výsledku v porovnání s Německem za celé období od roku 2008, náraz přijde na podzim
  Míra nezaměstnanosti v ČR se stále drží „zázračně“ nízko. V červnu vykázala úroveň 3,7 procenta, zatímco analytici předpokládali růst až k úrovni čtyř procent. Míra nezaměstnanosti v ČR tak stále zůstává na nejpříznivější úrovni v porovnání s mírou nezaměstnanosti v Německu za celé obodbí od konce roku 2008. Rozdíl v míře nezaměstnanosti obou státu činí 2,7 procentního bodu, a vyrovnal tak květnový rozdíl, jenž byl nejvyšší právě od roku 2008 (viz graf níže).
 • Červnové zasedání Fedu – ticho před bouří
  Středeční zasedání americké centrální banky se pravděpodobně ponese v opatrnostním tónu. Diskuze o omezování nákupu aktiv je sice na spadnutí, předběžná oznámení ale očekáváme až v průběhu léta. Na červnovém zasedání tak čekáme spíše jen neurčité náznaky týkající se tohoto tématu. Změna pravděpodobně zatím nenastane ani v mediánu výhledu úrokových sazeb. Ten bude do konce roku 2023 vidět sazby beze změny. K jeho zvýšení však už chybí pouze tři hlasy, takže předpokládáme, že se postupně posune směrem k naší prognóze, tedy růstu sazeb ve druhé polovině roku 2023. Červnové zasedání tak bude zřejmě posledním z těch klidnějších.
 • Červnový růst indexu PX pokračuje, dnes mu pomohl především ČEZ
  Pražská burza čtvrtý den v řadě posilovala. Index PX dnes stoupl o 0,33 procenta na 1178,61 bodu. K růstu mu pomohly hlavně akcie energetické společnosti ČEZ a operátora O2. Vyplývá to z údajů na burzovním webu. Posilovala rovněž koruna, a to vůči oběma hlavním světovým měnám.
 • Česká aukce dluhopisů 2014 přinesla růst výnosu o 22 %. Německo, Británie i Portugalsko naopak hlásí zlevnění půjček
  Ministerstvo financí ČR se dnes kvůli získání 8 miliard korun v aukci dvouletých...
 • Česká aukce přilákala nabídky za 18 mld. Kč a dodala sílu koruně. Španělsko prodalo více, než si předsevzalo a dařilo se i Francii
  Ministerstvo financí po dnešní aukci opět může být spokojeno. Prodalo totiž inve...
 • Česká BSC slaví úspěch. S TBC Bank postavila nejlepší mobilní banku světa
  Společnost Banking Software Company (BSC), která je českou jedničkou na poli vývoje bankovního softwaru, slaví úspěch. Gruzínská banka TBC Bank, které BSC pomohla vyšvihnout se na technologickou špičku a dobýt gruzínský trh, totiž získala titul nejlepší mobilní banky světa, a to v rámci jubilejního 20. ročníku soutěže prestižního magazínu Global Finance o nejlepší digitální banku světa. Soutěže se zúčastnilo na 300 bank z celého světa.
 • Česká burza dnes výrazně ztrácela
  Hlavní index pražské burzy PX dnes klesal v průběhu celé seance a zakončil v blízkosti denního minima. Nakonec ztratil 1,42 % a uzavřel na 857,71 bodech. Objem obchodů dosáhl na 237,8 mil. Kč. Bankovní sektor vymazal včerejší zisky a dnes naopak zaznamenal nejvyšší ztráty. Komerční banka ztratila 2,76 %, Erste Bank přišla o 1,95 % a Moneta zakončila seanci ve ztrátě 1,83 %. Nedařilo se ani dalším evropským indexům. Německý DAX (DE30) ztrácel po 16. hodině 0,5 % a obchodoval se na 12 660 bodech. Španělský index IBEX (SPA35) ztrácel 1,3 %.
 • Česká burza jako na houpačce, rostla nejvíce od půlky listopadu, Moneta (MONET.CZ) +4,79 %
  Česká akcie reagovaly pozitivně na pokles rizikové averze na globálních trzích a index PX(CZKCASH) smazal značnou část včerejších ztrát. Vzrostl o 2,44 % na 1001,9 bodů. Jednalo se o nejvyšší růst od 16. listopadu, kdy se finanční trhy vezly na "vakcínovém" optimismu. Celkový objem obchodů na pražské burze dosáhl na 290,3 mil. Kč. Včerejší nejvyšší ztráty dnes přetavil bankovní sektor v nejvyšší zisky z celého indexu. Z blue chips nejvíce vzrostly akcie banky Moneta (MONET.CZ;+4,79 % na 67,80 Kč) a Erste Bank (RBAG.CZ;+3,41 % na 648,40 Kč). Komerční banka (KOMB.CZ) nabídla růst akcií o 2,25 % na 636 Kč. ČEZ (CEZ1.CZ) nabídl pouze mírný růst o 0,2 % na 492 Kč. Vzhledem ke včerejší umírněné ztrátě a cenové rally z minulého týdne se však nejedná o zklamání. Zajímavý byl také růst dividendového titulu Philip Morris (TABAK.CZ;+1,23 % na 14 840 Kč).
 • Česká burza začala nový rok pozitivně, nejvyšší růst předvedla MONETA (MONET.CZ)
  První seance v novém roce se evropským indexům vydařila. Růst předvedla také pražská burza, i když k dopoledním ziskům se index PX v závěru seance už nepřiblížil. Vzrostl o 0,21 % na 1029,27 bodů. Obchodovaný objem pro dnešní den dosáhl na 226,9 mil. Kč. Nejvyšší růst předvedla MONETA Money Bank (MONET.CZ;+2,5 % na 69,70 Kč). Výkon dalších bank v indexu však byl o poznání mdlejší. Komerční banka (KOMB.CZ) přidala 0,15 % na 658 Kč a Erste Bank (RBAG.CZ) zakončila na otevírací hodnotě 660 Kč. Dobrý výkon předvedl také Philip Morris (TABAK.CZ;+1,2 % na 15 140 Kč). Naopak akcie energetické společnosti ČEZ dnes ztratily (CEZ1.CZ;-0,58 % na 512 Kč). Index PX má za sebou úspěšné seance. Od poloviny prosince klesl pouze 2x. Dnes krátce po otevření se PX dostal na nejvyšší intradenní úroveň od konce února.
 • Česká burza znovu klesala, ztrácela většina titulů
  Česká burza dnes potřetí v řadě ztrácela, index PX odepsal 0,67 procenta na 988,30 bodu. Klesaly nebo stagnovaly všechny tituly kromě telekomunikační O2 a pojišťovny VIG. Aktivita na trhu byla nižší, celkový objem obchodů byl podprůměrných půl miliardy korun. Vyplývá to z údajů burzovního webu.
 • Česká centrálna banka
  Znižuje odhad rastu českej ekonomiky z 2,2% na 1,8% v tomto roku. Toto bude mať ne...
 • Česká data potvrzují pokračující růst ekonomiky
  Středoevropské měny vykazovaly v průběhu minulého týdne podobné tendence, volatilita kurzu české koruny ale byla tradičně...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple Trading Jaroslava Tupého