Pátek 26. duben 2024 02:24
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace

Inflační rébus a jak ho vyřešit

29.10.2020 14:14  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Inflace je opět horkým tématem. Od té doby, co zvýšení úrokových sazeb FEDu zastavilo v roce 1980 nekontrolovatelný růst cen, se inflace vyvíjela podle očekávání. I po finanční krizi byla utlumená, a to navzdory obavám ekonomů, že tehdejší experimentální programy kvantitativního uvolňování, které zaváděly vyspělé ekonomiky, budou vysoce inflační.

Letos byly trendy, které po celá desetiletí tlumily inflaci, potlačeny silami způsobenými virem zaplavujícím celý svět.

Nyní tedy začíná debata o silách, které budou v příštích několika letech ovlivňovat růst cen. V sázce je mnoho, protože výnosy jsou již na samém dně, takže i slabá inflace by mohla víc ohrozit zisky a poslat ceny aktiv do vývrtky.

Argumenty pro inflaci

Inflace by se mohla vrátit na 2 procenta nebo na vyšší hodnoty rychleji, než si někteří myslí, a to díky nebývalé úrovni stimulů. FED od března téměř zdvojnásobil svoji rozvahu na více než 7 bilionů dolarů a tento příklad následovaly i další vyspělé ekonomiky. V reálné ekonomice by mělo skončit více těchto stimulů, než tomu bylo během finanční krize, protože banky jsou nyní v lepší formě pro půjčování, a současně se politici snaží zabránit zhoršení růstu nerovnosti, které vznikly růstem cen aktiv a současně stagnujícími mzdami v posledním desetiletí.

Zdá se, že vlády jsou připraveny převzít odpovědnost za oživení ekonomiky prostřednictvím fiskálních výdajů, protože je zřejmé, že měnová politika trpí poklesem mezních výnosů. Úsporný režim odstartoval.

Nejvýznamnější centrální banky také jasně uvedly, že po určitou dobu budou raději akceptovat inflaci vyšší, než je cíl, než aby dělaly preventivní kroky a udržovaly ji pod 2 procenty. I když je těžké přesně určit, co to přinese, dokud to nebude vyzkoušeno, dá se předpokládat, že centrální banky v budoucnu zvolí holubičí přístup.

A konečně vakcína Covid-19 by mohla být, pokud dorazí dříve, než se očekávalo, divokou inflační kartou, která by mohla otřást poptávkou a posunout ji nahoru ještě, než bude šance obnovit kapacity zničené pandemií.

Argumenty pro dezinflaci

Na druhou stranu je snadné pochopit, proč mnozí věří, že inflace by zatím mohla zůstat utlumená. Pandemie některá odvětví úplně zastavila. Miliony lidí přišly o práci a mnoho dalších postihne stejný osud, pokud nebude vládní podpora štědrá nebo bude úplně zastavena.

Jednou z nejviditelnějších dezinflačních sil v práci je značná mezera v produkci po celém světě, což znamená značnou volnou kapacitu v globální ekonomice. Příliš velkou na to, aby mohly podniky přenášet zvýšení cen na zákazníky, aniž by se oslabila poptávka.

Je nepravděpodobné, že by se poptávka za určitou dobu zotavila na předpandemickou úroveň ve všech sektorech. V USA se zhroutila očekávání ohledně příjmů, dluhy na kreditních kartách se zmenšují a míra úspor zůstává vysoká. Mezitím trh s realitami, který tvoří významnou část inflace, vykazuje v USA i jinde po celém světě oslabení. Ačkoliv negativní šok u cen ropy dál drží ceny dole, i když pandemie polevila, poptávka po ropě může zůstat utlumená po delší dobu, což udrží ceny nižší.

A konečně existují sekulární dezinflační trendy. Stárnoucí populace více šetří a méně riskuje. Automatizace eliminuje množství úkolů. Japonsko slouží jako varování. Během několika posledních dekád podnikaly západní vlády mnoho kroků, které nedávno znovu použily, aby pomohly bojovat proti důsledkům pandemie. Inflace nenásledovala.

Buďte připraveni, bez ohledu na to, která strana vyhraje

Ať jste na kterékoli straně diskuse o inflaci, současný status quo je dezinflace, což znamená, že i mírný růst inflace by mohl destabilizovat trhy s cennými papíry. Je tedy třeba být připravený vypořádat se s inflací, pokud nastane.

Jednou z možností jsou státní dluhopisy s ochranou proti inflaci a vysokým výnosem oproti cenným papírům s investičním stupněm. Dluhopisy s nižším ratingem mají lepší výkon v inflačním prostředí, zejména pokud je to provázeno ekonomickým růstem. U akcií by měly vynikat společnosti s vyšším vlivem na ceny v případě trhů, které mají překážky na vstupu. Stejně je tomu u odvětví a společností, na které mají vliv ceny komodit. A konečně, když se zvýší inflační očekávání a skutečné výnosy poklesnou, vede si často dobře zlato.

Dezinflace tu dnes je. Obrovské stimuly zavedené v reakci na krizi Covid-19 a nový přístup centrálních bank by však mohly vrátit zpět inflaci. Otázkou pro investory je, kdy a do jaké míry.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Inflační očekávání podle UniMichigan klesla
    Inflační očekávání podle University of Michigan na 5-10 let v lednu podle předběžných odhadů klesla na 2,8 % oproti 2,9 % v prosinci. Trhy naopak očekávaly zvýšení na 3 %.
  • Inflační očekávání podle UniMichigan na 5-10 let klesla
    Inflační očekávání podle University of Michigan v srpnu podle předběžných odhadů klesla na 2,9 % oproti 3 % v červenci. Trhy očekávaly stagnaci na 3 %.
  • Inflační očekávání se drží i při poklesu výnosů. Akcie lehce ustupují
    Akcie na hlavních trzích dnes nejen nenavyšují rekordy, ale lehce z nich ustupují. Poté, co krátkodobé pozitivní faktory přestaly táhnout, dochází k dílčímu výběru zisků, které jsou za poslední zhruba měsíc solidní. Nejsou tu přitom zásadní negativní zprávy, které by dávaly trhům impuls tímto směrem.
  • Inflační očekávání tlačí nahoru výnosy. Koruna dál ztrácí
    Akcie se na směru dnes opět neshodnou. Vzhůru si od úvodu razí cestu Nasdaq , který přidává okolo 0,4 pct, podobně je na tom nizozemský AEX. Naproti tomu většina hlavních evropských indexů je odpoledne lehce v záporu a S&P 500 se pohybuje kolem nuly.
  • Inflační očekávání University of Michigan jsou pod očekáváním!
    Dlouhodobá inflační očekávání byla o 3,2 % nižší než v minulém roce. Nižší než očekávaná inflace a nižší spotřebitelské nálady naznačují smíšené podmínky pro akciový trh. Nálada spotřebitelů byla nižší než v předchozím čtení, ale vyšší, než se očekávalo.
  • Inflační očekávání v Británii prudce rostou, libra ale dobré zprávy stále ignoruje
    Libra je v poslední době opravdu zvláštní. Minulý týden jsme se trochu podivovali nad tím, jak slabá britská měna v posledních dnech je a v jakém kontrastu je to k novým ekonomickým datům, která z Británie v poslední době přicházejí. Libra však na dobré zprávy nereaguje. V pátek dokonce zkolabovala a podle posledního COT reportu nebyl nikdy objem short GBP pozic mezi velkými hráči na trhu tak vysoký jako dnes. S každým dalším oslabením libry je ale kontrast mezi slabou librou a dobrými fundamenty větší. Stračí se podívat na vývoj inflačních očekávání z posledních několika týdnů, která začala prudce stoupat.
  • Inflační očekávání ve světě dál klesají. Problém má především Japonsko
    Chcete-li jasný důkaz toho, že centrálním bankám v současnosti nezbývá nic jiného, než signalizovat uvolnění měnové politiky, nebo alespoň...
  • Inflační očekávání v USA vystoupaly nejvýše od loňského března
    Jedna zajímavost k americkému dolaru, který má za sebou docela složitý vstup do roku 2018. Poslední dobou docela často poukazujeme na to, že dolar slábne navzdory poměrně solidnímu fundamentu. Ten se v minulých měsících poměrně zřetelně zlepšuje, což dokazuje nejen americké makro a skutečnost, že je spotřebitelská důvěra v USA nejvýše od roku 2008, ale nově i výhled pro inflaci, který je nejlepší od prvního čtvrtletí minulého roku. Inflační očekávání, měřené na základě rozdílu mezi nominálním výnosem a výnosem inflačně ošetřených dluhopisů se stejnou dobou splatnosti, se totiž u dvouletého výhledu přehouplo v minulém týdnu přes hranici 2 %.
  • Inflační problém tlačí výnosy vzhůru a invertuje křivku, akcie však odolávají
    Uvolnění ropných rezerv přechodně posílí nabídku a plyn z Ruska zatím proudí, což zklidňuje energetický trh. Cena ropy je dnes víceméně na svém, evropský plyn klesá. Naproti tomu ale nová data znovu upozorňují na inflační problém a tlačí výnosy dluhopisů nahoru.
  • Inflační překvapení z Evropy a přestávka na akciích
    Dnešek přinesl akciím v Evropě i Americe přestávku v růstu, který výrazně převažoval v posledních dvou týdnech. Hlavní trhy se stahují níž, na našem kontinentě je to nejvíc DAX , v zámoří Nasdaq . Přibývají hlasy, že strmý růst není za současných podmínek udržitelný, zatím však na trzích nedochází k prudkému obratu.
  • Inflační report Bank of England zklamal býky na libře - zde jsou fakta
    Aktuální kvartální inflační report Bank of England jen tak nezapadne. Přinesl nová fakta, která zhoršila vyhlídky brit...
  • Inflační spirála zvyšuje obrátky, takže Češi letos chudnou nejvýrazněji od vzniku České republiky roku 1993. To nejhorší přitom teprve přijde
    Dnešní čísla k inflaci dokládají, že se růst hladiny spotřebitelských cen stále nedaří ani přibrzdit. Již tak rychle roztočená inflační spirála ještě nabírá na obrátkách. Z rapidního zdražování už je problém nejen ekonomický, ale také sociální a politický. Přitom se závažnost tohoto problému ve všech daných aspektech stupňuje a to nejhorší je nadále před námi. Podzimní inflační náraz může být značně bolestivý z důvodu nevyzpytatelné situace na energetickém trhu EU a z důvodu případných dalších sankcí Západu vůči Rusku a jeho možné odvety.
  • Inflační šok pokračuje…a zdaleka nekončí
    Ani červen nepřinesl úlevu od inflačního šoku, který dále tvrdě dopadá na českou ekonomiku. Dle dnes zveřejněných údajů spotřebitelské ceny znovu rychle rostly – meziměsíčně o 1,6 %, což je mírné zvolnění oproti 1,8 % v květnu. V meziročním vyjádření pak inflace zrychlila z květnových 16 % na 17,2 %. Inflační vývoj tak skončil v souladu s naším očekáváním, mírně však překonal očekávání trhu (17,1 %).
  • Inflační tlak ve Francii polevuje, ECB slibuje rychlé vítězství
    Francois Villeroy de Galhau, současný člen Rady guvernérů Evropské centrální banky, vyjádřil překvapení nad silným nárůstem inflace v eurozóně a slíbil, že ceny se již blíží svému vrcholu.
  • Inflační tlak v USA polevuje a rizikový apetit se vrací
    Euro pravděpodobně poroste, protože chuť riskovat se bude zvyšovat, pokud inflační tlak v USA poleví. Nižší inflace také ovlivní Fed a oslabí jeho kontrolu nad zvyšováním sazeb. Nedávno ministryně financí USA Janet Yellenová vyjádřila optimismus ohledně zpomalení inflace, ale varovala, že nejistota přetrvává.
  • Inflační tlaky mají proč růst
    Jak ukazuje graf výkonnosti hlavních tříd aktiv od začátku roku, inflační tlaky mají nyní skutečně proč růst. Ceny komodit totiž od začátku roku velice prudce rostou. Globální komoditní index S&P GSCI aktuálně od začátku roku o 15 % výše. Z konkrétních komodit vyrostla především ropa, když cena jednoho barelu severomořského Brentu je od začátku roku o 22 % výše. Přitom výrazně posilují i ceny dalších komodit. Měď přidává 19 %, zemní plyn 13 % a hliník 11 %.
  • Inflační tlaky na straně výrobců dále ustupují
    V meziměsíčním srovnání ceny průmyslových výrobců v červnu poklesly o 0,3 %, což znamená, že trend klesajících cen pokračuje, ale tempo od dubna zpomaluje. Meziročně byl zaznamenán nárůst o 1,9 %. V zemědělském sektoru ceny meziměsíčně poklesly o 0,9 % a meziročně dokonce o 13,8 %. V květnu klesly ceny v tomto sektoru poprvé po dvou letech (o 10,2 %) a nyní došlo ještě k výraznějšímu poklesu. To ceny stavebních prací opět vzrostly jak meziměsíčně (o 0,1 %) tak meziročně (o 6,0 %), ale tempo rostoucích cen bylo nižší než v květnu. Ceny tržních služeb pro podniky v meziměsíčním srovnání poklesly o 0,1 % a v meziročním byly vyšší o 6,1 %.
  • Inflační tlaky odeznívají
    „Říjnový vývoj cen výrobců potvrzuje odeznívání inflačních tlaků v české ekonomice. Ceny průmyslových výrobců se meziročně zvýšily pouze o 0,2 %. Jejich meziroční růst již několik měsíců brzdí – v září meziročně stouply o 0,8 %. To je dobrá zpráva, pokud se díváme na další vývoj inflace. Na druhou stranu si musíme uvědomit, že za zmírňováním výrobní inflace stojí i nepříliš pozitivní faktory – klesají objem nových zakázek, a tedy klesající poptávka, která tlačí na ceny výrobců. Český průmysl totiž již několik měsíců dusí upadající domácí i zahraniční poptávka a pokles objemu nových objednávek. V září hodnota nových zakázek meziročně klesla o 5,2 %,“ uvádí Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
  • Inflační tlaky se blíží plíživými kroky
    V dnešním globalizovaném světě může růst mezd v jedné části světa rychle ohrozit vyššími náklady podniky i jinde. Analytici Fidelity International si v nejnovějším výzkumu všímají tlaku na náklady a mzdy, který vzroste v následujících dvanácti měsících. Neočekávají však, že společnosti zareagují dramatickým růstem cen, částečně díky zdravým rezervám v maržích.
  • Inflační tlaky v USA nepolevují
    Finanční trhy zažily včera velmi nepříjemný budíček. Před včerejším zveřejněním americké srpnové inflace v USA totiž převládalo všeobecné přesvědčení, že data jasně potvrdí, že inflační tlaky polevují. Stal se však přesný opak, neboť se ukázalo, že Fedem ostře sledovaná jádrová inflace v srpnu zřetelně akcelerovala (na 6,3 %).
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster