Pátek 26. duben 2024 20:29
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster srovnani

Strach na světových burzách je dnes největší od prosince 2008. Česká měna, české akcie i dluhopisy vlády ČR v druhé části dne svůj dnešní vývoj stabilizovaly

09.03.2020 16:18  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Česká koruna dnes citelně oslabuje, pražská burza výrazně klesá a výnos z desetiletého dluhopisu vlády ČR jakbysmet. Největší „poryvy“ si však tato aktiva a ukazatele si prožily spíše v první polovině dnešního obchodování, v té druhé se situace v rámci možností stabilizovala.

Koruna vůči euru znehodnotila hned dnes ráno až nad úroveň kursu 25,67, tedy na svoji nejslabší úroveň od loňského října. Poté však vůči jednotné měně částečně zpevnila, nyní se euro prodává za 25,53 koruny. Trendem vývoje kursu koruny jeho ale jeho oslabování, české měně nepomáhá ani to, že Česká národní banka letos zvýšila úrokové sazby – jako jediná ze všech centrálních bank světa. Zvýšení sazeb sice vytváří tlak na posílení měny, ten je však za nynějších podmínek na světových trzích zcela utlumen, a dokonce více než kompenzován tlaky, jež způsobují oslabení české měny.

Výnos z desetiletého českého dluhopisu klesl nejníže od loňského září. To je dáno tím, že mezinárodní investoři Česko částečně vnímají jako svého druhu bezpečný přístav, pročež v čase zvýšené nejistoty přesouvají jistý díl svých prostředků právě i do dluhopisů české vlády. Jejich výnos tak klesá, takže obsluha českého veřejného dluhu navzdory napjaté situace na světových trzích zlevňuje. Výnos se propadal také zejména během první poloviny dnešního obchodování, poté se stabilizoval na úrovni zhruba 1,06 procenta.

Rovněž pražská burza část svých dopoledních ztrát v druhé části dne odmazal. Index PX sice nejdříve klesl pod 905 bod, odpoledne ale už ztrácel „jen“ 5,3 procenta a pohyboval se nad úrovní 910 bodů.

K již déle působícímu tlaku v podobě obav z dalšího šíření koronavirové nákazy se dnes přidal tlak v podobě ropné cenové války, kterou o víkendu rozpoutala Saúdská Arábie. Ropné království zlevnilo svým odběratelům v Americe, Evropě i Asii ropu tak dramaticky, že jim to „vyrazilo dech“. Takové zlevnění saúdské ropy nenastalo za posledních více než dvacet let. Rijád se snaží dramatickým zlevněním získat větší tržní podíl, na úkor Ruska a vlastně všech dalších těžařských zemí, včetně USA s jejich břidličnými těžaři.

V důsledku se dnes cena ropy Brent propadla nejvýrazněji od války v Iráku roku 1991, po začátku obchodování v mžiku ztratila více než třicet procent. Vážně hrozí propad cen ropy pod úroveň třiceti dolarů za barel, nebo dokonce do blízkosti dvaceti dolarů za barel. Pokud by takové zlevnění bylo trvalejšího rázu, vyvolá nejen ekonomickou krizi podstatné části světové energetiky, ale také politické otřesy v zemích Zálivu, dost možné tedy i otřes geopolitický.

V prekérní situaci se ocitá také americký prezident Donald Trump. Na Rijád vždy tlačil, aby vytvářel podmínky pro zlevnění ropy. Levnou ropu pak v USA vydával za svůj poltický úspěch. Nyní však Rijád zlevňuje ropu „až příliš“, natolik, že je ohrožena podstatná část amerického ropného průmyslu, zejména břidliční těžaři. Břidliční těžaři mají vyšší náklady produkce a nejsou při nízkých cenách suroviny ziskoví. Musí svoji produkci omezit. To znamená propouštět. Nezřídka k propouštění může dojít ve státech USA, které jsou pro Trumpa důležité z hlediska jeho boje o znovuzvolení.

Kromě koronaviru se tedy na trzích šíří dvě další zásadní nejistoty: co teď bude se světovou energetikou, co teď bude s Blízkým východem a kdo vlastně bude od příštího roku americkým prezidentem?

Takto enormní nejistoty pochopitelně vedou investory k tomu, že se zbavují rizikovějších aktiv včetně české koruny a akcií obchodovaných v Praze. Kalkulují navíc s tím, že Česká národní banka bude muset rychle své sazby zase snížit, což atraktivitu české měny dále sníží.

Nejen koruna a české akcie jsou obětí dnešních masivních výprodejů. Takzvaný index strachu VIX vystoupal nejvýše od prosince 2008, když poprvé od té doby překonal hranici 60 bodů. Do takzvaného medvědího trhu, definovaného jako dvacetiprocentní pokles v porovnání s aktuálním maximem, dnes vstupuje německý či britský akciový trh. Při otevření ztratily přes sedm, resp. osm procent a navázaly tak na dramatické propady asijských trhů. Burzy ve Spojených státech musely kvůli enormním propadům zastavit obchodování.

Na řadě jsou centrální banky a vlády, v prvé řadě americký Fed a americká vláda. Musí přijít s koordinovanou a masivní záchrannou akcí jak v oblasti fiskální, tak monetární. Mezinárodní spolupráce, jež přirozeně vytváří podmínky pro takový koordinovaný zásah, je však v posledních letech soustavně narušována, například obchodními válkami a zaváděním cel. Existuje tedy slabší potenciál pro účinnou mezinárodní akci, což investorům jen přidává na již tak enormní nejistotě. 

Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom CZECH FUND

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Stojíme na tenkom ľade dôvery
    V uplynulých dvoch analýzach sme písali o tom, že pribúda signálov na rast rizikovej averzie, problémy sa kopia, centrálne banky a politici veľmi obozretne rozprávajú o tom, ako je situácia stabilizovaná. No to je len zdanie. Nemecké akcie aj včera ukázali, aká je umelo vybudovaná dôvera krehká. Stačili slová o tom, že rating Španielska by opäť mohol ísť nižšie a videli sme prepad o 50 bodov v priebehu minút. A ani krajiny s ratingom AAA nie sú bez rizík, napríklad taká UK si svoj rating ťažko zaslúži.
  • Stop viru, návrat k normálu
    Ekonomický a strategický výzkum Komerční banky připravil nový report - MAKROEKONOMICKÁ PROGNÓZA ČR.
  • Stoupající nervozita na Wall Street
    V úterý, Americký trh uzavřel obchodní seanci zase se ztrátou. Demokratická a republikánská strany pokračují v trvání ...
  • Stoupá poptávka po zlatě. Nakupují i centrální banky.
    Celosvětová poptávka po zlatě v poslední době opět roste. Spolehlivý uchovatel hodnoty v loňském roce zaznamenal růst zejména díky nákupům centrálních bank. Jednotlivci investují do zlatých mincí.
  • Stoupne v roce 2023 cena lithia?
    V roce 2021 dosáhla celosvětová produkce lithia 546 000 tun, což je 24 % nad produkcí v roce 2020 (439 000 tun). Největším producentem byla Austrálie, následovaly Chile, Čína a Argentina.
  • STOXX Europe po 3denních ziscích prudce klesá
    Na čtvrteční aukci klíčové akciové ukazatele západní Evropy setrvale klesají z důvodu údajů o poklesu obchodní aktivity v zemích eurozóny.
  • Strach dluhopisů z rozpočtových plánů Donalda Trumpa roste
    Výprodeje na dluhopisových trzích pokračují. To ústřední, co si zatím trhy berou z Trumpova překvapivého vítězství, je totiž rozpočtová expanze. Je to to hlavní, co Donald Trump vypíchl ve svém projevu po volbách, nejčastěji o ní mluví i jeho poradci a je to asi jedno z mála témat, které dnes dokáže rozdělenou Ameriku alespoň trochu spojit - má podporu i mezi demokraty.
  • Strach klesá, investoři hledají příležitosti. Akcie obrátily nahoru
    Zatímco ratingová agentura S&P oznámila, že čínská Evergrande je na pokraji krachu, západní finanční trhy přestávají toto riziko vnímat tak naléhavě jako včera. Zdá se, že při tom sázejí na určitý zásah čínské vlády, která se asi nebude snažit zachránit přímo danou firmu, ale bude chtít zabránit divokému krachu a systémovým problémům. Rizikem zůstává další utužení regulace v sektoru a jeho ochlazení s důsledky na dynamiku ekonomiky, ale to je přece jen menší problém než neřízený kolaps. Pomáhat může i vyjádření šéfa Evergrande, který věří, že firma se brzy z problémů dostane.
  • Strach kvůli obchodu znovu bičuje trhy. Euro srazily naděje na měnovou podporu
    Finanční trhy i dnes bičují obavy týkající se obchodu. Americké akciové trhy si dopoledne prošly výraznými výkyvy a americké státní dluhopisy obnovily rally, která dotlačila výnos 30letých papírů vůbec poprvé pod 2 %. Kromě toho přišla smíšená data z americké ekonomiky. Maloobchodní tržby za červenec i index filadelfského Fedu skončily nad očekávání lépe. Průmyslová výroba se ale v červenci oproti předešlému měsíci propadla, i když trh počítal s růstem. Také pravidelná týdenní statistika nových příspěvků v nezaměstnanosti byla horší, než se čekalo.
  • Strach mizí, ropa padá, akcie se vracejí nahoru
    NATO či západní tajné služby se snaží ověřit, zda se ruská armáda opravdu začala stahovat od ukrajinských hranic. Žádné potvrzení zatím nemáme, spíše některá varování - např. že může jít pouze o pravidelnou rotaci jednotek v oblasti. Trhy však mají jasno: Rusko se stahuje a chce pokračovat v jednání.
  • Strach o QE, Taliansko a zlato
    Včera sme videli masívny prepad komodít, ktorý namiesto konsolidácie posledných strát ešte zosilnel. Akcie tiež...
  • Strach přešel, opatrnost zůstává. Hlavní měny ani koruna dnes nenašly směr
    Nové kapitoly do publikace o obchodních válkách tento týden nepřipsaly pouze Čína a USA, ale také Rusko a naposledy EU, která oznámila uvalení cel na americké zboží. Jde o odvetu za americká cla na ocel a hliník, která je namířena spíše politicky a týká se zboží pouze za 3,2 mld. USD. Navíc EU o svých plánech hovoří už delší dobu, takže s trhy tato zpráva neotřese.
  • Strach se vrací, akcie klesají, ropa nad 98 USD
    Pozitivní nálada hlavním trhům vydržela do otevření amerických trhů. Ty sice začínaly se slušným ziskem, ale od té doby jen klesají. S&P 500 je už 0,6 pct v červeném. Mezitím docházejí síly také Evropě, kde třeba DAX nebo AEX vykazují podobné výkony jako zámoří.
  • Strach střídá naděje, akcie odpoledne rostou, eurodolar se postupně sune dolů
    Dnešní evropské obchodování na finančních trzích bylo negativně ovlivněno včerejší hrozbou dalších cel na čínské zboží. Během dne se trhy opět houpaly, ale po otevření Ameriky se situace zlepšila. Strach z cel vystřídala naděje, že dohoda mezi USA a Čínou se stihne upéct v následujícím měsíci.
  • Strach ustupuje a levnější akcie lákají. Obrat sentimentu pomáhá i dolaru
    Problém s americkým rozpočtem trvá, Donald Trump jako obvykle deklaruje nejtvrdší možný postoj ve sporu s Kongresem a obnovení plného financování státních institucí se tak může protáhnout. Spotřebitelská důvěra v zámoří v prosinci spadla překvapivě hodně i přes evidenci silných předvánočních nákupů. I přes tyto zprávy ale trhy nezůstaly pod tlakem.
  • Strach z agresivnějšího Fedu dusí trhy, dolar ho však k dalším ziskům nevyužil
    Prodeje akcií sílí jak v Evropě, tak po otevření i v Americe, kde se pod palbu dostává hlavně technologický sektor. Ten táhne dolů jednak jeho obecná cykličnost, ale také znepokojivé informace: Čínská tajná služba údajně dokázala umístit škodlivé počítačové čipy do zařízení zhruba 30 společností i mnoha amerických vládních agentur. Ačkoli to bylo z několika míst popřeno, kauza může otevírat prostor třeba pro další sankce na Čínu, které by sektoru rozhodně neprospěly.
  • Strach z agresivního Fedu posílá akcie dolů a posouvá očekávání
    Tržní reakce na prosincové zasedání Fedu byla rozpačitá. Fed nastavil rychlejší ústup z QE a otevřel tak prostor pro dřívější zvedání sazeb, jak se čekalo. Rétorika nebyla příliš agresivní a trhy se s informacemi srovnaly. Trh Fed Funds futures naznačoval převládající přesvědčení, že trajektorie sazeb nakonec nebude tak vysoko, jak centrální banka naznačila ve svém výhledu (dots).
  • Strach z Brexitu dnes opět mírně polevil, libra na dosah 1,27 GBPUSD
    Dobré zprávy pro libru. Britská měna dnes obdržela trochu nečekaný stimul od britského ministra pro Brexit Davida Davise, podle kterého by Británie mohla uvažovat o tom, že bude ochotna platit Evropské unii určitou částku za přístup na společný trh. Komentář přišel jen krátce poté, co vlivný ministr financí Nizozemska Jeroen Dijsselbloem řekl pro Times of Malta, že by Británie na jednotném trhu mohla setrvat, i když to nebude zadarmo. Ledy mezi EU a Británii tak začínají pomalu tát a horké hlavy evropských a britských politiků možná konečně vychladly. Libra na tyto informace reaguje solidním růstem o více než jeden a půl procenta a její růst je rozhodně zprávou dne, s možným přesahem i do nadcházejících obchodních seancí.
  • Strach z Brexitu ovládá finanční trhy
    Americké burzy v pondělí opět klesaly na více než tříměsíční minimum v čele s finančními tituly poté, co rozhodnutí Velké Británie ukončit své členství v Evropské unii poškodilo důvěru investorů a podnítilo masivní výprodeje na akciových trzích. Americký akciový index S&P v pátek zaznamenal největší výprodej za 10 měsíců a spadl pro letošní rok do záporu. Index Dow Jones klesl o 3,4 procenta na 17 400,75 bodu, index S&P 500 spadl o 3,6 procenta na 2 037,41 bodu a technologický Nasdaq odepsal 4,1 procenta a zavřel na úrovni 4 707,98 bodu. Pondělní akciová seance se řadí podle objemů obchodů mezi největší za posledních 5 let.
  • Strach z Brexitu polevuje, libra prolomila březnové maximum
    Jeden rychlý update k britské libře. Přestože je britská měna v posledních dnech celkem nenápadná a udržuje si nízký p...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster