Čtvrtek 03. prosinec 2020 05:53
reklama
Admiral dax new
reklama
Capital.com
reklama
Capital.com

Aktuálně ze světa komodit

04.11.2019 12:37  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Autor: Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

Již nějakou dobu lze na trhu komodit, konkrétně zemního plynu, pozorovat rekordní produkci, která ale nereflektuje poptávku. Trh s kávou by pak potřeboval stabilizační mechanismus.

Zemní plyn: zásoby se plní

Zemní plyn (NGZ9: 2,61 USD +2,5 %) se tento týden obchodoval výš a prorazil nad říjnové rozmezí 2,4 USD/therm až 2,6 USD/therm. Tento nárůst byl podpořen návratem k zimním vyhlídkám, protože předpověď počasí pro Spojené státy zdůraznila riziko chladnějších podmínek, než je běžné. Trh se už měsíce potýká s rekordní produkcí, zejména z břidličných nalezišť, které neodpovídá dostatečná poptávka od energetických firem a vývozců.

Rostoucí vývoz zkapalnělého zemního plynu (LNG) a současný potenciál poptávky vyvolaný možnou silnou zimou je tím, na co trh čekal – na vývoj, který by uvolnil tlak na prostory pro zásoby, které se letos plní rychleji, než je běžné.


Zemní plyn, první měsíc průběžně

Zdroj: Saxo Bank

Káva: udržitelnost odvětví postrádá mechanismus stabilizace

Káva Arabica (KCZ9: 1,01 USD/lb +0,6 %) se obchoduje nad 1 USD/libru v reakci na obnovenou podporu silnějšího brazilského realu, který od 16. října vzrostl vůči dolaru o 5 %. Podporu přinášejí i vyhlídky na rostoucí schodek v sezóně 2019-20. Kvůli zhoršujícím se vyhlídkám na produkci v Brazílii zvýšila společnost Marex Spectron ve své zprávě pro Bloomebrg schodek pro období 2019-20 na 4,7 milionu pytlů. To ve srovnání s odhadovaným přebytkem 6,6 milionu v sezoně 2019-19.

Zajímavý je také článek zveřejněný tento týden ve Financial Times z pera šéfa mezinárodního obchodu s kávou v Olam International, který zdůrazňuje potřebu vytvoření mechanismu stabilizujícího trh, kde nízké ceny ohrožují udržitelnost odvětví i farmářů, jejichž existence na něm závisí.

Hedgeové fondy drží od roku 2017 kvůli prognóze vývoje struktury křivky ziskové čisté krátké pozice v kávě. Krátká období zotavení v tomto období byla vyvolána hlavně krytím krátkých pozic a otázkou nyní je, zda tomu tentokrát bude jinak. Ačkoli vyhlídky na rostoucí schodek nabídky mohou cenu na začátku roku 2020 podpořit, krátkodobá prognóza závisí na další síle brazilského realu v kombinaci s výše uvedeným krátkým krytím. Následující graf ilustruje několik zajímavých úrovní.


Futures kávy Arabica, první měsíc průběžně

Zdroj: Saxo Bank

Palladium: trhu se daří

Pokračující oživení palladia dosáhlo tento týden dalšího milníku na 1 800 USD/unci. Nadále využívá podpory ze silné kombinace velmi těsných fundamentálních ukazatelů a silného býčího trhu. Trh se od počátku srpna pohybuje směrem vzhůru a nachází se mezi 1 725 a 1 820 USD/unci.


Futures Palladium, první měsíc

Zdroj: Saxo Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Aktivita služeb má solidně růst
  Hlavní zprávou dne bude červencový index ISM služeb (16.00 SEČ), nejvýznamnějšího odvětvového sektoru ekonomiky. Př...
 • Aktivita v britskom stavebnom sektore kolabuje, akcie stavebníkov a developerov sú pod silným tlakom
  Už z predreferendových prieskumov sentimentu v jednotlivých sektoroch podnikovej sféry (PMI indexy nákupných manažérov...
 • Aktivita ve výrobním sektoru stále rychle klesá
  Index nákupních manažerů ČR se v prosinci nepatrně zlepšil na 43,6 bodu z předchozí úrovně 43,5 bodu. Stagnace, respektive nepatrné zlepšení byly také tím, co čekali analytici a překvapení se tedy nekoná. Klíčovou zprávou je, že aktivita českého výrobního sektoru v prosinci klesala stejným tempem jako v listopadu.
 • Aktivita ve výrobním sektoru v říjnu rostla
  Index nákupních manažerů v ČR v říjnu rostl na úroveň 51,9 bodů z předchozí úrovně 50,7 b. To bylo mírně nad očekáváním trhu. Na zlepšení poukazoval i vývoj obdobných indexů z eurozóny a Německa či zprávy o vývoji zakázek. My jsme nicméně s ohledem na prudké zhoršení epidemické situace již v říjnu čekali snížení aktivity. V sousedním Polsku index stagnoval na předchozí úrovni 50,8 bodu, když se čekal mírný růst.
 • Aktivita ve výrobním sektoru zůstává nízká a inflaci táhnou zejména pohonné hmoty
  Květnová průmyslová produkce v eurozóně zklamala, když vzrostla meziměsíčně o 12,4 %, zatímco analytici očekávali její nárůst o 15 %. Ve srovnání s loňským rokem je aktivita v evropském výrobním sektoru stále o zhruba pětinu nižší. K obnovení produkce dopomohlo postupné rozvolňování restriktivních opatření proti šíření koronaviru, k čemuž v květnu docházelo ve většině evropských ekonomik. V červnu již většina fyzických překážek pro podnikání padla, lze tak očekávat další nárůst produkce napříč evropským výrobním sektorem. Návratu na plné využití výrobních kapacit nicméně brání slabá poptávka. Ta se týká především investičního zboží a zboží dlouhodobé spotřeby jako jsou automobily, což jsou hlavní produkty průmyslových odvětví. Současný další narůst nejistoty spojený s opětovně se zvyšujícím počtem nových případů covid-19 ve vybraných zemích této poptávce dozajista moc nepřidá. To potvrzuje i červencový ZEW index z Německa, jehož složka hodnotící očekávání hospodářského vývoje se oproti předchozímu měsíci snížila. Nastala tak očekáváná korekce předchozí vlny optimismu. Složka hodnotící současnou situaci za očekáváními analytiků naopak zaostala, když se čekal její další nárůst, ta však nakonec setrvala na hodnotě z června. Negativním důsledkem současné situace je i narušení mezinárodních dodavatelsko-odběratelských řetězců.
 • Aktivita v průmyslu USA nejvýše od března 2011, žádosti o odpory i předstihové ukazatele spíše příznivé
  Aktivita v americkém zpracovatelském průmyslu v lednu výrazně zrychlila. Díky zvýšené domácí poptávce byl její růst ne...
 • Aktivní investiční strategie brzy povstanou z popela
  Analytici francouzské banky Société Générale provedli výzkum výkonnosti globálních akciových trhů od roku 1995. Zkoumali výkonnost 16 tisíc akcií obchodovaných na světových burzách v ročním a dvouletém horizontu a tyto výkonnosti porovnávali s výkonností amerického akciového indexu S&P 500. Došli k závěru, že od roku 2011 má velká většina individuálních světových akcií horší výkonnost než americký index S&P 500. Pokud se podíváme na poslední období, v posledních dvou letech mělo 78 % akcií horší výkonnost než americký index, a v posledním roce mělo horší výkonnost 66 % akcií.
 • Aktivní (stock-picking) vs. pasivní (index-tracking) investování
  Pasivní (indexové) investování zaznamenalo v minulých letech prudký nárůst. Ačkoliv se nejedná o nový produkt...
 • Aktivní (stock-picking) vs. pasivní (index-tracking) investování
  Pasivní (indexové) investování zaznamenalo v minulých letech prudký nárůst. Ačkoliv se nejedná o nový produkt, do centra pozornosti se dostává díky nesmírně vysokému tempu, jakým se do těchto fondů hrnou peníze.
 • Aktualizovaná česká verze obchodní platformy Metatrader 5 spuštěna
    Aktualizovaná česká verze obchodní platformy Metatrader 5, 586 byla spu...
 • Aktuální ceny akcií a komodit se čím dál více rozcházejí. Musí S&P 500 spadnout o 50 %?
  Poslední panika na finančních trzích zasáhla více akciové indexy než komodity. Nicméně výprodeje zastihly tyto trhy v úplně odlišné náladě. Zatímco akciové trhy se stále hřály v blízkosti historických maxim, tak komoditní indexy se potýkaly s nejnižšími cenami v tomto tisíciletí. Komoditní trhy posilovaly po roce 2000 díky rostoucí poptávce Číny a dalších převážně východoasijských tygrů. Komodity rostly ruku v ruce s akciemi také po poslední finanční krizi, která skončila v roce 2009. Problémy a obrat trendu přišly v roce 2011, kdy se ukázaly první pochyby o další akceleraci ekonomického růstu v Číně, která byla a stále zůstává největším spotřebitelem komodit na světě. Akciové trhy v pokrizové době držely rostoucí zisky firem, kterým pomáhala levná likvidita od centrálních bank. Nemalý vliv měly také klesající ceny komodit, které snižovaly společnostem náklady. Nůžky mezi akciovými a komoditními trhy se začaly rozevírat. Pokud by index S&P 500 měl odpovídat současným cenám na komoditním trhu musel by spadnout o více než 50 % - viz graf.
 • Aktuální dění na devizových trzích: Asie po včerejším volatilním obchodování konsoliduje
  NZD dokázal pokračujícími záchrannými pracemi mírně posílit...
 • Aktuální dění na devizových trzích: Asijské trhy nervózní ze situace v Egyptě
  www.saxobank.czAndrew Robinson, FX Analyst, Saxo Capital MarketsAsijská seance byl...
 • Aktuální dění na devizových trzích: EUR se usadilo na dvouměsíčních maximech
  Andrew Robinson, FX Analyst, Saxo Capital Markets, www.saxobank.czÚdaje IMM nazna...
 • Aktuální dění na devizových trzích: EUR se ustálilo, ale ve volatilním pásmu. Stop příkazy číhají těsně před ním.
  Andrew Robinson, FX Analyst, Saxo Capital MarketsAUD trpí, jelikož člen rady RBA předpov...
 • Aktuální dění na devizových trzích: NZD klopýtá; Trichetův velký den
  www.saxobank.czAndrew Robinson, FX Analyst, Saxo Capital MarketsNovozélandská data p...
 • Aktuální dění na devizových trzích: Ochotu riskovat sráží do kolen napětí v Egyptě
  Andrew Robinson, FX Analyst, www.saxobank.czV popředí zájmu obchodníků jsou v pondělí víkend...
 • Aktuální dění na devizových trzích: Silná data z USA táhnou dolar vzhůru
  Andrew Robinson, FX Analyst, Saxo Capital MarketsAustralská data však zůstávají horší; AUD...
 • Aktuální dění na devizových trzích: Zvěsti o zvyšování úrokových sazeb eurozóny ve 3. čtvrtletí podporují EUR
  Andrew Robinson, FX Analyst, Saxo Capital Markets, www.saxobank.czZpráva předního amer...
 • Aktuální komentář z akciového trhu 26.9.2018
  Včerejší obchodování na americkém akciovém trhu i přes zahájení v zelených číslech nakonec skončilo převážně ve ztrátách. Důvodem byl projev amerického prezidenta Donalda Trumpa na půdě OSN, kde se mimo jiné vyjádřil i k problematice obchodní politiky. Prohlásil, že Spojené státy už více nebudou tolerovat zneužívání jejich dosavadní obchodní politiky. Tyto komentáře v kontextu probíhajících událostí, kdy od počátku týdne platí vzájemná dovozní cla mezi USA a Čínou přilila pomyslný olej do ohně. Trhy na to reagovaly poklesem. Průmyslový Dow Jones ztratil 0,3 %, S&P 500 snížil svoji hodnotu o 0,1 % a technologický Nasdaq jako jediný si udržel zisky ve výši 0,2 %. Nejméně se dařilo síťovým odvětvím (-1,2 %), naopak nejlépe si vedly energetické společnosti (+0,6 %), které reagovaly na další růst cen ropy. Ta se včera dostala na úroveň 81,5 USD za barel, což je nejvýše od roku 2014.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Admiral dax new