Pátek 05. červen 2020 13:50
reklama
Dukascopy
reklama
Bossa live trading
reklama
Dukascopy

Ranní zpráva z akciového trhu: ČEZ investory nepotěšil návrhem dividendy 24 CZK na akcii

14.05.2019 11:04  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Hlavní události

 • ČEZ představil nepatrně slabší výsledky hospodaření a nízký návrh dividendy.
 • Likérka Stock Spirits opět nezklamala a její dva nejsilnější segmenty se postaraly o další růst. Navrhovaná mezitímní dividenda je ve výši 2,63 €centů na akcii.
 • Jiří Šmejc, majitel Emma Capital, snížil svůj podíl v Home Credit Group o 2,5 pb na 8,88 %. Na trhu se objevují spekulace, že Šmejc má zájem o koupi TV Nova z mediální skupiny CME.
 • Ministerstvo financí připravilo návrh na zvýšení spotřebních daní z alkoholu, cigaret a hazardních her. Návrh je plně v souladu s prvotními informacemi o zvažovaném zvýšení těchto daní.
 • Evropské akcie by měly otevřít nad úrovní včerejších zavíracích cen.
 • Dnes se v Evropě dočkáme například německého ZEW indexu, který by měl potvrdit, že tamní ekonomika má to nejhorší za sebou. Za celou eurozónu se zveřejní průmyslová produkce za březen. Ve Spojených státech bude představena důvěra malých podniků v ekonomiku. Nicméně největší pozornost si opět vyslouží obchodní politika Spojených států a její další vývoj.
 • Ve Spojených státech dnes své výsledky hospodaření představí například módní značka Ralph Lauren. V Evropě se dočkáme finančních čísel od Innogy nebo Vodafone.

Obchodování na zámořských trzích

Americký akciový trh uzavřel včerejší obchodování se ztrátami. Indexy Dow Jones a S&P 500 shodně oslabily o 2,4 %. Technologický Nasdaq klesl dokonce o 3,4 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejméně dařilo technologickým firmám, když jejich ztráty dosáhly výše 3,7 %. Nejziskovějším sektorem se stala síťová odvětví, jejichž hodnota akcií rostla o 1,1 %.

Akciové trhy v asijsko-pacifickém regionu ukončují dnešní obchodování také ve ztrátách. Ty dosahují výše až 1,5 % v případě Hongkongu. V rámci japonského indexu Nikkei 225, který oslabuje o 0,6 %, jsou na tom nejhůře telekomunikační společnosti se ztrátou 2,6 %. Na opačné straně nejvyššího zisku 0,6 % dosahuje sektor realit.

Za poklesem světových akciových indexů stojí včerejší vývoj na poli obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou. Jak se dalo čekat, tak Čína podnikla odvetný krok za páteční zvýšení dovozních cel ze strany USA. S platností od 1. června Čína zvýší dovozní cla na americké zboží v hodnotě 60 mld. USD z přibližně 5 až 10 % na 25 %. Americký prezident Donald Trump na to reagoval, že Čína nedělá dobře, když oplácí Americe zvýšení cel vzhledem k tomu, že k uzavření dohody nedošlo právě kvůli Číně. Současně také Trump potvrdil, že se sejde s čínským prezidentem Xi Jinpingem na zasedání zemí G20 v červnu. Americký prezident očekává, že do té doby by měla být obchodní dohoda připravena a jednání s čínským prezidentem by ji mohlo završit. Na nadcházející týdny se začíná připravovat další kolo obchodních jednání, tentokrát v Pekingu. Detailnější informace prozatím nejsou známy.

ČEZ

Společnost ČEZ dnes ráno zveřejnila výsledky hospodaření za první kvartál.

Výsledky hospodaření skupiny ČEZ za první kvartál žádné překvapení nepřineslo, spíše mírně zaostalo za očekáváními. Management potvrdil výhled na letošní EBITDA ve výši 57 až 59 mld. CZK a očištěný čistý zisk 17 až 19 mld. CZK. Predikce výroby elektřiny rovněž nedoznala výrazných změn, když ČEZ nyní očekává výrobu 68,8 TWh (68,4 TWh v předchozí prezentaci), z čehož 31,2 TWh by měly vyrobit jaderné elektrárny. Zajištěné ceny vyrobené elektřiny se oproti minulé prezentaci výrazněji nezměnily. Čistý dluh skupiny poklesl o 5,3 mld. CZK a v relaci k EBITDA se snížil na úroveň 2,8x oproti 3,1x na konci 2018.

Největším otazníkem byl návrh dividendy. Ten zní 24 CZK na akcii a představuje 99 % loňského očištěného čistého zisku. To je určitě zklamáním, když mnoho investorů a obchodníků spekulovalo o změně dividendové politiky a vyšším návrhu. Management ani nepřistoupil ke změně své dividendové politiky pro budoucí roky, která tak nyní stále předpokládá výplatu v rozmezí 60 až 100 %. O návrhu bude hlasovat valná hromada 26. června.

Celkově hodnotíme dnešní zprávy jako zklamání a akcie zřejmě budou reagovat poklesem. Na druhou stranu si myslíme, že nízký návrh dividendy může být definitivní tečka za obdobím dlouhodobého poklesu ziskovosti i výše dividendy. Současný vývoj cen elektřiny a lepší výrobní mix by měl vést v následujících kvartálech a letech k růstu ziskovosti i dividendy. Po počátečním poklesu ceny akcií by tak mohlo být zajímavé akcie začít opět nakupovat. Držíme tak stále nákupní doporučení s cílovou cenou 620 CZK na akcii. Podrobnější komentář zveřejníme během dne.

Stock Spirits

Likérka Stock Spirits zveřejnila výsledky hospodaření za šest měsíců účetního roku začínajícího říjnem 2018. Za první pololetí společnost zvýšila tržby o 8,2 % na 156,9 mil. EUR, provozní zisk o 9,7 % na 29,0 mil. EUR a čistý zisk se vyhoupl na 5,8 mil. EUR z loňské ztráty ve výši 1,4 mil. EUR. Management společnosti zároveň navrhuje mezitímní dividendu ve výši 2,63 €centů, což znamená meziroční zvýšení o 5,2 %. Likérce se v uplynulém období nejlépe dařilo na hlavních trzích, a to v Polsku a České republice. Oba tyto trhy představují přibližně 80 % skupinových tržeb. Nejúspěšnějším produktem je zde vodka, především v Polsku. Rostly její objemy prodejů i cena. Stock Spirits je velmi aktivní v M&A. Aktuálně probíhají akviziční jednání v České republice a Itálii. Společnost přislíbila, že pokud by nebyly ve výhledu žádné potenciální akvizice, zvážila by dodatečné rozdělení zisku akcionářům.

Zdroj: Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Ranní zpráva z akciového trhu: Asijsko-pacifický index MSCI prodlužuje šňůru měsíčních zisků
  Americký index S&P 500 včera umazal část svých zisků z předchozího týdne, když klesnul o 0,3 %. Na vině byli především telekomunikační operátoři (-1,4 %), farmaceutické společnosti (-1,1 %) a maloobchodní řetězce (-0,9 %), jejichž akcie kompenzovaly rostoucí zisky informačních technologií (+0,4 %) a realitních developerů (+0,6 %).
 • Ranní zpráva z akciového trhu: Asijským akciím se v úvodu roku daří a mělo by tomu tak být po celý rok
  V poslední seanci uplynulého roku za velmi nízké obchodní aktivity americký index S&P 500 ztratil půl procenta, čímž mírně snížil svůj celoroční zisk. Ten dosáhl 19 %. Průmyslový index Dow Jones si vloni polepšil o 25 % a technologický Nasdaq přidal dokonce 29 %. Dařilo se i podnikům s nízkou kapitalizací, ty však za svými velkými konkurenty zaostaly se ziskem dosahujícím pouze 13 %.
 • Ranní zpráva z akciového trhu: Banky táhly americké akcie, technologické tituly i přes nový iPhone stagnovaly
  Devět z jedenácti hlavních sektorů indexu S&P 500 včera posilovalo a pomohlo tak indexu k růstu o tři desetiny procenta. Banky se díky rostoucím výnosům z dluhopisů postavily do čela pelotonu a bankovní index S&P si připsal 1,8 %. Dařilo se i telekomunikacím s 1,2% zisky. Investory novinky od Applu příliš nenadchly, a tak technologické akcie přešlapovaly na místě. Utility a realitní developeři v odklonu investorů od bezpečných aktiv ztratili kolem jednoho procenta.
 • Ranní zpráva z akciového trhu: Banky zveřejnily výsledky hospodaření
  Americký index S&P 500 měl od včerejšího otevření trhů našlápnuto k růstu, když si připisoval zhruba čtvrt procenta. Nicméně záhy o zisky přišel a nakonec i v červeném uzavřel. Oproti středečnímu kurzu si pohoršil o 0,2 %. Největší podíl na tom měly energetické tituly, jejichž akcie v reakci na padající ceny ropy klesly o 1,7 %. Propady akciového trhu mírnily farmaceutické společnosti, finanční domy a realitní firmy, jejichž zisky se pohybovaly mezi 0,2 až 0,5 %.
 • Ranní zpráva z akciového trhu: Březen zahájil růstem
  Americké akcie včerejší seanci uzavřely poklesem o 0,3 %. Nejhůře se dařilo těžařům a zpracovatelům komodit, jejichž akcie klesly o 1,3 %. Druhým nejhorším byly energetické společnosti, které přišly o jedno procento. Ostatní odvětví ztrácela do půl procenta. Naproti tomu se dařilo spíše defenzivním akciím, když utility přidaly 0,4 % a prodejci základního spotřebního zboží si polepšili o 0,3 %.
 • Ranní zpráva z akciového trhu: Centrální banky opět v hledáčku investorů – tentokrát v Evropě
  Hlavní americký akciový index S&P 500 včera uzavřel těsně pod svým vrcholem, na který vystoupal o den dříve. K jeho opětovnému pokoření mu chybělo pět setin procenta, když do mínusu se dostal v posledních 15 minutách obchodování. Průmyslový Dow Jones ale pokračoval ve své spanilé jízdě a posunul své maximum opět výše, a to přesně o třetinu procenta. Technologický Nasdaq si polepšil o 0,2 %. Americká centrální banka včera dle očekávání zvýšila úrokové sazby o 25 bb. Fed kromě toho vylepšil svoje růstové vyhlídky pro příští rok. Inflace dle nové prognózy zůstane v nejbližším období pod cílem banky, ale ve střednědobém horizontu se stabilizuje okolo inflačního cíle. Zároveň se nezměnila očekávaná trajektorie vývoje úrokových sazeb podle mediánu jednotlivých centrálních bankéřů. Kombinace silnějšího hospodářského růstu, umírněné inflace a postupného zvyšování úrokových sazeb by měla hrát do karet akciovým trhům.
 • Ranní zpráva z akciového trhu: CME dosáhla v Q2 čistý zisk nad očekáváním trhu na 28 mil. USD
  Americké akcie zakončily pondělní obchodování smíšeně, když hlavní události týdne v podobě jednání Fedu, schůzky OPEC s Ruskem a kvartálních výsledků skoro 200 společností teprve přijdou. Index S&P 500 oslabil o mírných 0,1 %, když jedinými sektory, které vykázaly růst, byly finanční instituce a technologické tituly. Ty pokračovaly v nejdelší růstové sérii od roku 2013 a dvanáctým dnem v řadě posilovaly. Index Nasdaq si tak připsal 0,4 %.
 • Ranní zpráva z akciového trhu: Co investoři najdou v zápisech z jednání Fedu a ECB?
  Americké akcie v pátek zastavily propady z předchozích dní, když všechny tři hlavní akciové indexy mírně posílily. S&P 500 a Dow Jones si připsaly jednu desetinu procenta. Nejlépe se v pátek dařilo indexu Nasdaq, který především díky ziskům technologických titulů přidal 0,6 %. Z pohledu celého týdne však kvůli vyhrocení vztahů mezi Washingtonem a Pchjongjangem akciové trhy odepsaly kolem 1,5 % a zažily tak nejhorší týden od března.
 • Ranní zpráva z akciového trhu: ČEZ čeká v příštích letech boj o zisky
  Úterní obchodování v Americe zakončilo spíše ztrátami. Index S&P 500 sice uzavřel na pondělních zavíracích cenách, ale ostatní indexy například NASDAQ ztrácely. Nejúspěšnější byl sektor utilit, zatímco největší propad měl sektor financí.
 • Ranní zpráva z akciového trhu: ČEZ hrozí, že bude muset vrátit 1,14 mld. CZK SŽDC
  Americké akcie zakončily páteční seanci v mikroskopickém zisku. Hlavní akciové indexy za oceánem přidaly do jedné desetiny procenta, když zisky telekomunikací, energetických společností a průmyslových podniků umazaly ztráty ostatních sektorů. Nejvíce v pátek odepsali utility a realitní developeři. Pokles výnosů dluhopisů neprospěl bankám. Naopak se dařilo středním a menším podnikům, jejichž index Russell 2000 si v pátek připsal půl procenta a za celý týden posílil o 1,3 %, nejvíce z hlavních indexů. Nejhůře z pohledu celého týdne dopadl technologický Nasdaq, který především kvůli propadům Applu zakončil týden v mírné ztrátě.
 • Ranní zpráva z akciového trhu: ČEZ kvůli požáru odstavil hnědouhelné Dětmarovice o výkonu 800MW
  Index S&P 500 v pátek klesl o jednu desetinu procenta a po dosažení historického maxima v polovině týdne zakončil téměř na stejné úrovni, kde v pondělí zahájil obchodovaní. Naopak Index Dow Jones, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických firem, si připsal necelé 0,2 % a uzavřel na svém historickém maximu. Nejhůře se v pátek dařilo tabákovým společnostem, jejichž akcie, po oznámení amerického úřadu pro kontrolu léčiv FDA o záměru snížit úroveň nikotinu v cigaretách pod návykovou úroveň, odepsaly 4 %. Altria Group prodávající v USA cigarety Marlboro ztratila téměř 10 %. Něco málo přes polovinu firem z indexu S&P 500 již oznámila své jarní výsledky, které jsou zatím o 9 % lepší než ve stejném období loňského roku. Očekávaní investorů však zůstávají a tak neodpouští klopýtnutí ani jinak velmi úspěšným společnostem jako je Starbucks nebo Amazon, které po oznámení nižšího než očekávaného zisku odepsaly 9,2 % a 2,5 %.
 • Ranní zpráva z akciového trhu: ČEZ nenaplnil očekávání svými výsledky a jedná o prodeji bulharské distribuce
  Pondělní obchodování v Americe skončilo zisky na všech hlavních indexech. Index S&P 500 si polepšil o 0,1 %. Nejúspěšnější byly sektory energií a nemovitostí, zatímco největší propad měly telekomunikace.
 • Ranní zpráva z akciového trhu: ČEZ odkládá připojení prvního temelínského bloku
  V USA dnes budou oznámena data z realitního trhu o prodejích nových domů a vývoji žádostí o hypotéky. Po silném říjnovém růstu by měly prodeje stávajících nemovitostí korigovat. V Evropě pak bude oznámena spotřebitelská důvěra, které by měla napomoci klesající nezaměstnanost a rostoucí mzdy.
 • Ranní zpráva z akciového trhu: ČEZ v Q2 nezklamal, společnost zvýšila výhled EBITDA i čistého zisku
  Americké akcie v pondělí jen mírně posilovaly o několik desetin procenta. Nicméně i tak to stačilo indexům S&P 500 a Dow Jones k dosažení nových rekordních úrovní. Včera se dařilo především technologickým titulům, a tak si index Nasdaq připsal půl procenta. Rostoucí ekonomika a silný trh práce prospívá sektoru spotřebního zboží, který včera přidal 0,7 %. Klesající cena ropy srazila akcie energetických společností skoro o procento. Podpořit cenu ropy k růstu se od včerejška snaží země OPEC a Ruska na jednání o dalším omezování těžby.
 • Ranní zpráva z akciového trhu: Čína zmírňuje investiční bariéry
  Americké trhy zakončily včerejší obchodní seanci v ziscích. Na trzích chyběly negativní zprávy o opětovném uvalování dovozních cel či jiných obchodních bariér. Index Dow Jones vzrostl o 0,4 %, S&P 500 posílil o 0,6 % a technologický Nasdaq získal 0,8 %. Nejlépe se dařilo telekomunikačním firmám, které posílily o 2,3 %. S odstupem je následovaly technologické firmy (+1,1 %) a finanční instituce (+0,9 %). Nedařilo se jen dvěma sektorům, a to energetickému (-0,1 %) a utilitám, které zakončily obchodování ztrátou dvou setin procenta.
 • Ranní zpráva z akciového trhu: Další neúspěch zdravotní reformy v USA brzdil akciové trhy
  Americké akcie od větších zisků včera brzdily především pojišťovny, které ztrácely v reakci na další neúspěšný pokus americké administrativy o reformu zdravotního pojištění. Index S&P 500 tak přidal pouze jednu desetinu procenta, ale i to stačilo k novému rekordu. Industriální Dow Jones odepsal 0,3 %, když investoři váhali, zda globální ekonomický růst bude dostatečně robustní, aby udržel akcie na historických maximech. Pravděpodobnost dalšího zvýšení úrokových sazeb americkým Fedem do konce roku výrazně poklesy z 60 na 40 %. Nárůst předplatitelů Netflixu podpořil růst celého technologického sektoru a poslal index Nasdaq o půl procenta vzhůru.
 • Ranní zpráva z akciového trhu: Další odpálená severokorejská raketa akciové trhy již tolik nevyděsila
  Americké akcie zakončily čtvrteční seanci remízou. Širší index S&P 500 odepsal jednu desetinu procenta a industriální Dow Jones si dvě připsal. Propady ostatních sektorů se snažily zvrátit energetické tituly, které díky ropě nad 50 USD za barel posilovaly o 0,4 %. Dařilo se i utilitám a průmyslovým podnikům se zisky 0,9 a 0,6 %. Naopak slabší výsledky softwarového gigantu Oracle poslaly technologický sektor do 0,4% ztráty.
 • Ranní zpráva z akciového trhu: Data z německého průmyslu zklamala poklesem
  Silná data z amerického trhu práce v pátek posunula akciové trhy za oceánem opět o kousek výš. Americká ekonomika v červenci přidala 209 tisíc nových pracovních míst a překonala tak očekávání kolem 180 tisíc. Nezaměstnanost klesla na nejnižší úroveň za posledních 16 let. Všechny tři hlavní americké akciové indexy přidaly kolem dvou desetin procenta. Nejlépe se v pátek dařilo bankám, jejichž akcie si připsaly sedm desetin procenta. Nejvíce posilovaly banky Goldman Sachs a Bank of America. Jeden z mála sektorů, který v pátek oslaboval, byly utility s mírnou dvouprocentní ztrátou.
 • Ranní zpráva z akciového trhu: Dobrá výsledková sezóna by mohla pomoci akciovým trhům ke vzchopení
  Americký index S&P 500 uzavřel velmi neúspěšný týden růstem o 1,5 %. Podařilo se mu tak částečně zkorigovat své hluboké ztráty, když v posledních pěti seancích přišel o více jak 5 %. Jednalo se o nejhorší týden pro americký akciový trh za poslední dva roky. S výjimkou energetických titulů (-0,4 %) k jeho růstu přispěly všechny sektory v čele s informačními technologiemi, které připsaly 2,5 %. Přes dvě procenta posílili ještě realitní developeři a utility.
 • Ranní zpráva z akciového trhu: Dobré firemní výsledky pomáhají americkým akciím v pokračujícím růstu
  Americké akcie v úterý pokračovaly v růstu, index Dow Jones Industrial pátou seanci za sebou stanovil nový rekord a přiblížil se k hladině 22 000 bodů, když včera přidal dalších 0,3 %. Širší index S&P 500 posílil o 0,2 % a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,2 %. Americký technologický gigant Apple po konci včerejšího obchodování v USA zveřejnil lepší než očekávané hospodářské výsledky za období od dubna do června, díky čemuž se titul dostal v poobchodní fázi na nový rekord. Z jednotlivých odvětví se dařilo finančnímu sektoru, technologickým společnostem nebo realitnímu sektoru. V mínusu naopak skončily průmyslové odvětví, farmaceutické firmy a energetické odvětví.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy