Pátek 25. září 2020 16:46
reklama
Bossa live mentoring
reklama
Admiral spread new
reklama
Admiral spread new

Podle Saxo Bank je nejobchodovanější akcií roku Facebok, v ČR vede Erste Group

11.01.2019 10:46  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Přední fintech specialista Saxo Bank zaměřený na multi-asset obchodování a investice oznámil pět nejpopulárnějších akcií za rok 2018 mezi svými klienty. Pro investory a obchodníky představoval uplynulý rok velké výkyvy s novými maximy i nárůstem volatility. To znamená jak příležitosti pro šikovné obchodníky tak i zdůraznění významu správného řízení rizik a dobře diverzifikovaného portfolia.

Rok 2018 začal bláznivě nejlepšími lednovými výsledky za desetiletí a poté předvedl únorový chaos. To co následovalo, však bylo větším překvapením. Americký akciový trh se zotavil s rekordní rychlostí a dokázal smazat přes polovinu utrpěných ztrát a do poloviny března vypadal velmi slibně. Pak ovšem došlo k dalšímu prodeji a trh se opět přiblížil únorovým minimům. Ve vzduchu byla cítit panika, ale situace se stabilizovala a americké akcie dokonce dokázaly v září dosáhnout nového maxima i přes rostoucí napětí mezi Spojenými státy a Čínou,“ komentuje uplynulý rok na světových trzích Peter Garnry, vedoucí kapitálové strategie Saxo Bank.

Jak investovali Češi?

Čeští investoři se zaměřovali především na domácí finanční sektor. Nejvíce obchodovaný titul byla Erste následovaná Monetou, na pátém místě se umístila Komerční banka. Moneta upoutala pozornost především na začátku října, kdy bylo oznámeno spojení s Air Bank. Pětici nejoblíbenějších titulů doplňuje ČEZ a výrobce mikročipů AMD, jehož procesory se hojně vyžívají pro těžbu kryptoměn. Vezmeme-li však v potaz celý region střední a východní Evropy, prim hrají tituly jako Facebook, Amazon nebo Apple. To vypovídá o naší jisté loajalitě k místnímu trhu, ale svou roli může hrát i měnové riziko, kterému se čeští investoři chtějí vyhnout,“ komentuje Tomáš Daňhel, analytik Saxo Bank.

Pět nejobchodovanějších titulů roku 2018

Akcie Facebooku v roce 2018 poklesly o 25,7 %, protože Facebook zažil příšerný rok plný skandálů. Investoři se stále více obávají růstu budoucích zisků vzhledem k tomu, že zakladatel a generální ředitel Facebooku Mark Zuckerberg naznačil, že ziskové marže se zřejmě ocitnou pod tlakem, protože firma plánuje vyšší investice do zabezpečení platforem. Kapitálové výdaje vzrostly od roku 2015 o téměř 400 %, což překonalo nárůst cash flow od operátorů. Kvůli tomu pokleslo hodnocení Facebooku na úroveň těsně kolem průměru indexu S&P 500. Dalo by se říci, že Facebook konečně dozrál jako technologická i veřejně obchodovaná společnost.

Obchodní dům Amazon má za sebou další úspěšný rok – v roce 2018 vzrostly jeho akcie o 28,4 % a zisk i výnosy rostly zdravým tempem. To se však změnilo ve čtvrtém čtvrtletí, kdy akcie zažily největší propad od roku 2016 a klesly o 26,2 %, protože investoři začali počítat s nižším růstem. Legislativa a pozornost upřená na obchodní postupy Amazonu byly v loňském roce neustálým tématem a to se v roce 2019 zřejmě nezmění. Investoři se navíc začínají obávat o mezinárodní obchod Amazonu, který neroste tak rychle jako americký a vykazuje i nižší zisky. Amazon je známá značka uznávaná drobnými investory, takže můžeme očekávat, že i v roce 2019 bude představovat jedny z nejobchodovanějších akcií.

Alibaba, největší čínský podnik v oblasti e-commerce, zažil loni 20,8% propad svých akcií v důsledku pokračujícího zpomalování čínské ekonomiky, který byl vyvolán řadou faktorů včetně cel uvalených na vývoz do Spojených států. Řada investorů už dlouho tyto akcie vnímá jako možnost, jak se dostat do rostoucího spotřebního sektoru čínské ekonomiky. Čínský růst bude pokračovat, takže zájem o čínské akcie můžeme očekávat i v roce 2019.

Akcie Tesly vzrostly o 6,9 %, ale můžeme říct, že šlo snad o nejdramatičtější cestu, protože cena akcií se pohybovala od 244,59 do 387,46 USD a investoři se neustále snažili pochopit informace o růstu a finančním zdraví firmy. Díky svému slavnému zakladateli Elonu Muskovi, který neustále vytvářel nové a nové titulky, můžeme předpokládat, že dobré i špatné zprávy o Tesle budou v roce 2019 pokračovat s tím, jak firma uvede na evropský trh vozy Model 3 a koncem tohoto roku hodlá Model 3 nabídnout i na čínském trhu.

Apple poklesl o 6,8 % po zprávách, že nové iPhony nejsou tak dobré, jak se čekalo. Vše vyvrcholilo překvapivým negativním snížením prognózy výnosů počátkem loňského ledna, kdy generální ředitel Applu Tim Cook přiznal, že poptávka je nižší, než se čekalo, a to zejména na čínském trhu, který je pro budoucí růst klíčový. Vzhledem k tomu, že Čína je pro investory v roce 2019 zásadní, bude Apple se svou přítomností na čínském trhu jistě ve středu zájmu. 


Akcie/umístění

1.

2.

3.

4.

5.

Česko

Erste Group Bank AG

 

MONETA Money Bank AS

 

ČEZ A.S.

 

Advanced Micro Devices Inc.

 

Komerčni Banka a.s.

 

Slovensko

Berkshire Hathaway Inc. B

 

Amazon.com Inc

 

Microsoft Corp.

.

Apple. Inc.

 

Facebook Inc.

 

Polsko

Western Digital Corp.

 

The Chemours Co.

 

Expedia Group Inc.

 

MPLX LP

 

Comcast Corporation – Class A.

 

Velká Británie

Amazon.com Inc.

 

Apple Inc.

 

BP Plc.

 

Lloyds Banking Group Plc.

 

Vodafone Group Plc.

 

Francie

BNP Paribas

 

Unicredit SpA

 

Intesa Sanpaolo SpA

 

Altice Europe NV

 

Tilray Inc.

 

Rusko

Facebook Inc.

 

Apple Inc.

 

Alibaba Group Holding Ltd.

 

Amazon.com Inc.

 

Deutsche EuroShop AG

 

Všechny trhy

Facebook Inc.

 

Amazon.com Inc.

 

Alibaba Group Holding Ltd.

 

Tesla Inc.

 

Apple Inc.

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Podľa IEA čaká ropu koncom dekády prudký rast. Ťažba bude zaostávať za rastúcou spotrebou
  Medzinárodná energetická agentúra (IEA) zverejnila pred niekoľkými hodinami svoje strednodobé predikcie pre trh s ropo...
 • Podľa OECD globálna ekonomika zrýchľuje, ale zároveň sa zvyšuje aj riziko
  Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj uverejnila svoje prognózy na roky 2018 a 2019. Očakáva sa rast svetovej ekonomiky o 3,9 %. Protekcionistické napätie sa ale zvýšilo a ohrozilo strednodobé výhľady. Ako rastie svetové hospodárstvo, tak aj napätie. Toto je diagnóza, ktorú vypracovala Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) vo svojej najnovšej prognóze uverejnenej utorok 13. marca.
 • Podľa ukazovateľov parity kúpnej sily sú jen a euro podhodnotené
  V posledných dňoch vyvolal v médiách celkom zaujímavé ohlasy „Big Mac index“ z dielne týždenníka Economist, ktorý sa snaží na základe pomeru cien Big Macov v jednotlivých krajinách ukázať, aký by mal byť rovnovážny menový kurz meny medzi dvoma krajinami. V praxi je to extrémne zjednodušené meranie parity kúpnej sily medzi dvoma krajinami, ktoré čerpá svoje výhody z toho (teda aspoň sa tak tvári), že Big Mac má v každej krajine rovnaké zloženie a je prítomný v mnohých krajinách (teda sa pre neho ľahko získavajú dáta). Preto by ceny jednotlivých zložiek jeho ceny (od nájmu, cez prácu až po suroviny), mali odzrkadľovať rozdiely v cenovej úrovni v jednotlivých krajinách a týmpádom aj kurz meny.
 • Podle dat z chemického průmyslu panuje na trzích neopodstatněný optimismus
  Vývoj v globálním chemickém průmyslu je už dlouho velmi dobrým indikátorem změn ve světové ekonomice. Částečně je to dáno velikostí tohoto odvětví – po zemědělství a energetice jde o třetí největší sektor na světě. Přispívá k tomu ale i široký rozsah využití produktů tohoto odvětví. Každá země na světě používá velký objem chemikálií a to téměř ve všech sektorech.
 • Podle dat z chemického průmyslu panuje na trzích neopodstatněný optimismus
  Vývoj v globálním chemickém průmyslu je už dlouho velmi dobrým indikátorem změn ve světové ekonomice. Částečně je to d...
 • Podle guvernéra Glapinského je zlotý značně podhodnocený
  Česká koruna měla v průběhu úterka tendenci mírně ztrácet. Z ranních hodnot okolo 27,02 CZK/EUR se posunula směrem k úrovni 27,04 CZK/EUR. Ve srovnání se závěrem předchozího dne to však znamenalo v podstatě nulovou změnu. Podobně na tom byl i maďarský forint, který po oslabení k 312 HUF/EUR posílil zpět k ranním 311 HUF/EUR a den uzavřel se ztrátou necelého 0,1 %.
 • Podle guvernéra Lowa je velmi malá pravděpodobnost, že RBA zavede kvantitativní uvolňování. Nezaměstnanost v eurozóně se nachází nejníže od poloviny 2018
  Philip Lane z ECB v pondělí uvedl, že v případě potřeby mohou být upraveny všechny monetární nástroje banky. Podle bankéře bude ECB na dluhopisovém trhu aktivní po dlouhou dobu. Čínský vládní list Global Times informoval, že Čína a USA dosáhly ohledně první fáze obchodní dohody v zásadě širokého konsensu.
 • Podle guvernéra Singera budou sazby na technické nule ještě „velmi, velmi dlouho“
  Kurz koruny se včera oproti úternímu závěru nezměnil, a to navzdory novým komentářům centrálních bankéřů. Podle...
 • Podle guvernéra Singera není ČNB fanouškem negativních sazeb
  Začátek týdne byl pro regionální měny úspěšný. Koruna proti euru mírně posílila, když se její kurz dostal pod úroveň 27,05 CZK/EUR. Hodnota...
 • Podle Saxo Bank je nejobchodovanější akcií roku Alibaba, v ČR vede Bank of America
  Investiční a obchodní online specialista Saxo Bank oznámil jména pěti nejprodávanějších akcií na platformě SaxoTraderGO v první polovině roku 2017. Investoři a obchodníci si nadále nejvíce vybírají americké technologické akcie, které podávají stabilně výborné výkony na burzách.
 • Podle Trumpa dojde k uzavření obchodní dohody do jednoho měsíce
  Americký akciový trh uzavřel včerejší obchodování převážně v zisku. Index Dow Jones posílil o 0,6 %, S&P 500 si polepšil o 0,2 % a technologický Nasdaq oslabil o necelou jednu desetinu procenta. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejlépe dařilo energetickým společnostem (+0,9 %) a zpracovatelům komodit (+0,7 %). Od většího zisku indexu bránily především technologické firmy a síťová odvětví. Oba tyto sektory utrpěly shodnou ztrátu ve výši 0,4 %.
 • Po dlhej dobe pozitívna správa z eurozóny – rast exportov prudko poskočil
  Dnes dorazilo po dlhej dobe z eurozóny dobré číslo. Medziročný rast exportov, ktorý bol hlavným faktorom ťahajúc rast ekonomiky eurozóny nadol, poskočil v októbri z 2,8% na najvyššiu úroveň za posledných 11 mesiacov 7,6% a pohybuje sa plus/mínus na úrovniach, kde bol v počas minuloročného boomu.
 • Podmienky európskeho strestestovania
  23,1%- ná zrážka z gréckych dlhopisov...14%-ná z portugalských...10,5%-ná zrážka na UK dlhopisy.....
 • Podmínky v českém i německém průmyslu se dramaticky zhoršují, Peking ale nabízí naději
  Čínský průmysl zakašle (1), německý průmysl kvůli tomu chytne chřipku (2), kterou záhy nakazí i průmysl český (3). Tak to dnes chodí. Naštěstí Čína se, zdá se z víkendových dat, ze své rýmy zotavuje (4). Což je první předpoklad, aby se své chřipky zbavilo i Německo a Česko. (Čísla v závorce se vztahují ke grafu níže).
 • Podmínky ve výrobě zůstávají náročné
  Český index nákupních manažerů ve výrobě si v červnu polepšil o dalších 5,3 bodu na hodnotu 44,9 a naznačil postupující zlepšování podmínek v průmyslu. Zveřejněná skutečnost byla v souladu s naším i tržním odhadem. Z průzkumu nicméně vyplývá, že obchodní podmínky zůstávají i nadále náročné. Výrobní objemy pokračovaly v poklesu, jeho tempo však bylo oproti předchozím měsícům nižší. K tomu přispěla skutečnost, že řada firem rozjela výrobu a začala zpracovávat nedodělky. Nových zakázek se však stále nedostávalo. Zákaznická poptávka byla často brzděna nedostatkem investic a to zejména v automobilovém sektoru či zastavením stavebních projektů. Nevyužité kapacity pak přiměly firmy k další redukci pracovních sil. V rámci udržení a získání klientů výrobci v červnu opět snížili své ceny.
 • Podmínky v poptávce jsou nadále složité
  Český index nákupních manažerů ve výrobě si v srpnu nadále polepšil. Již podruhé v řadě přidal oproti předešlému měsíci 2,1 bodu a činí tak 49,1. To je o trochu pesimističtější výsledek než jsme očekávali my i trh. Důvodem jsou trvající náročné podmínky v poptávce a pouze mírný optimismus podnikatelů ohledně budoucího vývoje. Nadále firmy snížily počet zaměstnanců, avšak nižším tempem než v minulých měsících. Ceny výstupů zůstaly nízké z důvodu konkurenčních tlaků. Na druhé straně došlo k nejrychlejšímu zvýšení objemů výroby od října 2018. Současně však poklesl příjem nových zakázek. Vyšší výstup byl tak často hnán rozjezdem provozů, namísto lepšící se situace v poptávce. Ta zůstává složitá v tuzemsku i zahraničí. V dané situaci je podnikatelská důvěra historicky slabá. Zůstává zatížena především obavami z negativního dopadu možného dalšího šíření koronavirové pandemie.
 • Podmínky v tuzemském průmyslu se nadále prudce zhoršují, podniky musí propouštět
  Provozní podmínky v tuzemském zpracovatelském průmyslu se v prosinci zhoršovaly, jako po celý loňský rok. Jednalo se přitom navíc o jedno z nejprudších zhoršování situace v roce 2019, hůře bylo loni už jen v červenci a v listopadu. Prudčeji než loni červenci, listopadu a prosinci se provozní podmínky v tuzemském průmyslu zhoršovaly naposledy v krizovém roce 2009.
 • Podnikatel Elon Musk a automobilka značky Tesla
  Elon Musk musí v současnosti vysvětlit svůj tweet o stažení Tesly z burzy. Dokonce na něj aktuálně míří mnohé žaloby spekulantů a společnost Tesla si již předvolává i americká komise pro cenné papíry.
 • Podnikatelem roku na jižní Moravě je Oliver Dlouhý z Kiwi.com
  Podnikatelem roku Jihomoravského kraje za rok 2019 se stal zakladatel a spolumajitel společnosti Kiwi.com Oliver Dlouhý. Ocenění získal už podruhé. Kiwi.com, patří mezi nejúspěšnější české startupy se zákazníky po celém světě. Výsledky soutěže za jižní Moravu dnes vyhlásila pořádající společnost EY.
 • Podnikatelé v cestovním ruchu se obávají jeho zhroucení
  Podnikatelé v cestovním ruchu upozorňují, že hrozí nenávratné zhroucení a praktická likvidace zahraniční turistiky v České republice a cestovního průmyslu s nevyčíslitelnými dopady. V otevřeném dopise to dnes napsali premiérovi Andreji Babišovi (ANO), kterého zároveň vyzvali, aby je pozval ke společným jednáním na řešení současné situace. Dopis inicioval předseda představenstva cestovní agentury Invia Jaroslaw Czernek, připojily se k němu další cestovní agentury, kanceláře, hotely i turistická střediska, celkem stovka firem. Dopis má ČTK k dispozici.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
XTB evolution